No £58 Donderdag 3 Augustus 1913 36e Jaargang Buitenland. Binnenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Te!.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per port f 3.— Losse nummers w f 0.05 P r ij s der Advertentie n: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting1. ..De zetels". Wij vi'oiegen in ons no. van 14 Juli aan ■een e rent nee ten kabinetsformateur de aandacht voor een in onze gelederen le- dnende gedachte, namelijk dat bij 't for- meeren van een kabinet een der meer -politieke zetels mocht worden toebedeeld aan teen staatsman uit de A.-R. partij. „De Nederlander" in haar no. van 20 Juli noemde dat een zich plaatsen op den bodem der revolutionaire beginselen; onder herinnering aan 't Grondwettelijk recht der Kroon en aan het eenige richt snoer het landsbelang, bij de samen stelling ,vam leen ministerie. „De Standaard" was wel zoo vriendelijk om jn haar no. van 22 Juli den hand schoen voor ons op te nemen. Ook zonder dat. zouden wij (van onze vacanüedagen teruggekeerd) „De Neder lander" hebben willen verzekeren, dat aanranding vain de .prerogatieven der Kroon bij 't opwerpen vain pnze gedachte vei' van 'ons was; en wij niets anders op 't oog hadden dan een verzoek aan den op dat oogenblik ons onbekenden,, zelfs niet eens aanwezigen kabinetsformateur, om. wanneer hij op zoek naar ministers uitging, zoo mogelijk een meer betceke- nende plaats te willen aanwijzen aan een. antirevolutionair. Wij richtten ons niet. tot de Kroon maar tot een nog niet door de Kroon aan gewezen onderdaan, waarin voor ons niets revolutionairs lag. „De Standaard" drukte 't «enigszins anders uit; doch ook wij meenden getein andere gedachte dan zij nu deed, naar vo ren te moeten brengen: Het is gewenseht dat bij de bezetting der ministerszetels niet aan de eerie groep de politieke en aan de andere de meer technische porte feuilles worden aangeboden, omdat 't nu in de praktijk eenmaal niet anders is: de eene portefeuille is gewichtiger dan de andere; e.n wij voegen er gaarne bij, in dis toewijzing der portefeuilles reflecteert de invloed der partij, niet op de Kroon, maar in het te vormen Kabinet, hetwelk toch Straks op de partijen zal hebben tb steunen. Met „De Standaard" zijn wij het dan -ook ieens „dat het aan een vruchtbare politiek ten goede komt om de bezetting der zetels verband te doen houden met de verhoudingen tusschen de politiek on dier 1 ing verbon d e n partijen." De toestand. in on s vorig nommer hebben wij mee gedeeld, dat Engeland bereid is alle leiscben, voortkomende uit oorlogsschul- <ten, schadeloosstellingen en dergelijke op te geven, en Duitschland t-e ontslaan van den plicht tot schadevergoeding' voOr wat Engeland aangaat. Dat is edel van Engeland. Maar ver geet niet, Engeland heeft als industrieel sferk ontwikkeld land in hooge mate te Jijden van de economische kwalen, waar onder de wereld zucht en ziet terecht in den last der internationale schulden een (der hoofdoorzaken van de heerschende malaise. Bovendien heeft het, in tegen stelling bijv. met. Frankrijk, dat zich de Rijngrens zag ontgaan, zijn politiek doel 'in den wereldoorlog volkomen bereikt. Duitschland is als tegenstander ter zee, Rusland als mededinger in het Naburige ■en Verre Oosten voor onaïzienbaren tijd buiten gevecht gesteld. En ten slotte kan 11 lattrikanr, pa.,.-een/cAL- biel den spoorweg bij St-Jean de Mau- fienne, en werd daarbij door een sneltrein gegrepen. De auto werd versplinterd. Toen de machinist 1200 M. verder den trein tot stilstand had gekregen, vond men den heer Plerron opi den buffer'1 zitten. Hij was on- giedeerd. - Inbraken te Parijs. De „cam- briolenirs" zijn te Parijs weer aardig aan dien gang ©n natuurlijk hebben de heeren het vooral op juweelen gemunt. Verleden week v/as er een geheimzinnige inbraak in een winkel, waar ondanks de blijkbaar deskundige hand van de dieven voor geen van de Europeescbe Eu ten te staten slechts Engeland met een gebaar van belange loosheid bij de Ver. Staten aankloppen om mee te doen aan het halen van een dikke streep door de onderlinge rekenin gen, omdat het de eenige dier staten is, welks vorderingen de schulden overtref fen. Rij die vorderingen zijn intusschen veel bedenkelijke posten, immers zoowol Duitschland, Rusland als de kleine En- tentesiaten mogen gerust tot de dubieus© debiteuren worden gerekend. Dit oordeel van de N. R. C. zal wel algemeen worden beaamjL Wat die du bieuse debiteuren aangaat, Engeland heeft al lang begrepen, dat er geen haar te knippen is van een kikvorsch; zoodat, de kans om hij genoemde schuldenaars in rle eerste jaren iets te halen, zeer ge ring is. Natuurlijk zal Engelands voorstel wei nig instemming ontmoeten. Amerika kan het gerust zonder geestdrift naast zich neerleggen, wijl het geen oorlogsschulden heeft, doch alleen vorderingen, die be hoorlijk rente opbrengen, en mettertijdloc h terecht komen. Frankrijk zal zich wel mot g-roote „standvastigheid" verzetten. Het kan toch zijn wreed dreigende houding, van den beginne jegens Duitschland aan genomen, niet: verloochenen. De regeering zit trouwens aan de natie vast, die haar revanche -denkbeelden nog niet loslaat.'En de gi'oote leider Poincaré is er de man niet naar om ook maar een van Frank- ï'ijks eischen los te laten.' Nog deze week wij herinnerden er reeds aan sprak hij het op de hoogte '285 nog eens dui delijk uit,: Duitschland zal alles betalen, is het niet goedschiks, dan kwaadschiks. En. Iclaags te voren zond hij nog aan Duitschland de wreede nota, waarin, hij nogmaals eischt de verschuldigde twee miljoen pond sterling vóór 15 Augustus. Twee miljoen, aan den koers van giste ren te Berlijn, dal; is 6700 miljoen mar ken! Waarlijk van Frankrijk heeft En geland tot steun zijner plannen niets te verwachten. De bijeenkomst te .Londen op aanstaanden Maandag tusschen Llovd George en Poincaré, zal het, vreezen wij, bewijzen. En de overige gegadigden, och de kleine Entente-landen' hebben toch niets; en Duitschland heeft nog minder dan niets. Waar nog bij komt dat de nota van Bal four over de infergeallieerde schulden, hoe goed ook bedoeld, weinig bevredi gends heeft. Immers men weet dat van een kwijtschelding der schulden, die de hankftsconferentie een noodzakelijke voorwaarde voor de internationale leening had genoemd, niets komt, zoolang Ame rika niet voor gaat op dien weg, Amerika echter heeft daar weinig lust toe. Het wil zijn geld terug met de rente. En dan Engeland doet wel iets; wat hiel meer zou moeten krijgen dan bet aan Amerika verschuldigd is, scheldt het den. geallieerden kwijt. Maar zal dit vol doende zijn om de bondgenooten ywarm voor zijn plan te stemmen? Vielen zien dan ook in de nota niets anders dan een waarschuwing aan Frank rijk en met name tegen 7 Augustus aan Poincaré, dal Frankrijk nog een paar miljarden schuld aan Engeland heeft, en derhalve een toontje lager, ook tegen Duitschland, hem niet misslaan zou. Mislukt. In Italië was de algemeene staking tegen eergisteren (1 Augustus) afgekon digd. Zij is echter totaal mislukt. In de kleinere - sleden is het stakingsbevel in het geheel niet opgevolgd en in Rome was iel' alleen in de vroegere ochtend uren eenige stagnatie. De openbare dien sten, zooals post, telefoon en telegraaf werkten zonder eenige stoornis, evenals die meeste fabrieken. Trams en gewone verkeersmiddelen reden onder begeleiding van fascisten of nationalisten. Reeds voor twaalven had Rome een geheel normaal aanzien. Van de 28 sneltreinen, die dage lijks uit Rome moeten vertrekken, gingen er 21 precies op tijd weg. Slechts uit Genua worden opstootjes ge meld tusschen de communisten en de fas cisten, waarbij twee communisten zijn ge wond, an uit Livorno, waar eveneens enke le personen zijn gewond, w.o. één ernstig. Te Mantua, Girgiëntï, Catahe, Lucca, Pola ■en in verschillende andere steden is de staking volkomen mislukt. Te Milaan is de dag" zeer rustig geweest. Alle winkels waren open. De koffiehuizen en schouwburgen zaten propvol. De Spoorwegstaking. De voorstellen van den president van de Vereen iigtle Staten (Harding) voor het bijleggen van de spoorwegstaking zijn Beide p'artijen aanvaarden de bepalingen van den raad van arbeid voor de spoor wegen; alle thans heerschende geschillen worden voor dien raad gébracht; geen van beide partijen zal na de hervatting van het werk onderscheid makerij tusschen stakers en niet-stakers. De uitvoerende spoorwegcomité's heb ben het voorstel dat de stakers, zonder verbeurdverklaring van ancienniteits rech ten, weer zouden worden te werk ge steld. afgewezen. De beide andere voor stellen werden voorwaardelijk aanvaard. Duitschland en Frankrijk. De Köln. ZtgL schrijft, dat, naar in goed-ingélichte particuliere kringen ver luidt, de onderhandelingen 'tusschen de Duitsche en de Fransche nijverheid in de laatste dagen' zoo ver zijn gevorderd, dat men binnenkort overeenstemming; hoopt te hereiken. Met betrekking tol de dreigementen van Poincaré is hét blad van moaning, dat deze in hoofdzaak doelen opi (dwang maatregelen van financieelen en oecono- mischen aard. Die bezetting, van het Roer gebied zou ongetwijfeld afstuiten op: den tegenstand van de andere mogendheden der Entente. 'De Fransche premier zou enkel plannen hebben om de Rijntollen en het Duitsche tegoed in Frankrijk in be slag te nemen. Of zulks evenwel voor Frankrijk veel zal opleveren is meer dan twijfelachtig. N. R. Ct. T.*?®n Soede vangst. Zekere D. had hij H. aan het Achterklooster te Am sterdam eenige kleedingstukken gestolen. Bij een opkooper in de Broedersteeg ver kocht hij ze en van de opbrengst was hij eens flink uitgeweest. Dronken viel hij' in handen van de politie, die bij fouillee ring tot de ontdekking' kwam, dat hij de dader was van den diefstal. Hetgeen o.a. bleek uit een briefkaart van H., die in het gestolen kleedingstuk had gezeten. Men vond bovendien nog een lijstje van ongeveer 30 adressen, vermoedelijk goede adressen, waar hij een bezoek wilde af- M te groote waarde vermist werd; nu is j oïteeeS taa/hij drie Eggende slijpt ifde temdue Témï" VemS SCh°«eS a?hter gekend had, Dit be- wordt voor een waarde van 300.000 fr„ Beieren en het Rijk. De Beiërsche regeering' heeft den tekst van het antwoord op den brief van den rijkspreeident goedgekeurd. Nadat deze tekst nog eens aan het oordeel der regee- ringspai'tjjien was onderworpen, is het ant woord naar Berlijn gestuurd; liet zal in elk geval de mogelijkheid van verdere onder handelingen openhouden en rekening hou den met den verzoenenden toon, waarin de brief Van den president was opgesteld. Het wordt hedenmiddag te Berlijn over handigd en daarna terzielfdertijd te Mün- cfaen en te Berlijn gepubliceerd. Over den inhoud van dit antwoord vernemen wij nog, dat Beieren ook een wijziging van de rijks- grondwet verlangt in dien zin, dat de rech ten der bondsstaten in de grondwet zouden worden omschreven. Een twijfelachtige nalatenschap. Hit Boedapiest wordt gemeld, dat daar thans een proces plaats vindt, over de nalatenschap van den communistische!), leider Szamuelly, die, naar bekend is, -H'-ïsrïïï'.G'ü" uv~tredcR van de na de instorting der communistische heer schappij' dooi- de bevolking tijdens zijn vlucht werd doodgeslagen. Naar is vast gesteld. is Szamuelly erin geslaagd om zich tijdens den korten duur zijner heer schappij een bedrag van 33 inillioen llon- gaarsche kronen toe te eigenen. Korte Berichten. Nu de Poolsch-Dluitsclie grenzen de finitief zij'n getrokken wordt er ,al gewel dig tusschen beide landen gesmokkeld. Groote hoeveelheden waren worden dooi' goed georganiseerde henden uit Duitsch land naar Poolsch-Oplper-Silezië gebracht. De autoriteiten hebben reeds maatregelen ■getroffen en verleden week alleen voor verscheidene millioenen kleederen, texticl- waron, margarine en lederwaren "in be slag genomen. Uit Polen wordt zilver naar Duitschland gesmokkeld. Die Poolsche autoriteiten hebben vijf centenaars zilver in 'beslag genomen. Te Koningsbergen staken de gemeen tearbeiders. Die stad zit zonder water, gas, electriciteit en 'tram. Slechts de meest noodzakelijke werkzaamheden worden nog verricht. Dj' gemeentearbeiders van lu stenburg hébben zich bij' de beweging aangesloten. Bij de stemming onder het personeel van den Berlijnschen viaductsp'oorweg, hebben van de 290D man er 2060 voor staking en 329 daartegen gestemd, terwijl 35 stemme nongéklig waren. Dé vereischte meerderheid van driekwart voor de werk staking is dus verkregen. Op vermoeden van landverraad zijn door de Duitsche recherche te Wilhelms- haven gevangen genomen twee personen, één uit Diusseldorf en één uit Wilhelms haven, 'die belangrijke diensten aan de Fransche regeering omtrent marine-aange legenheden hebben bewezen. Eenige kaar ten werden in beslag genomen. De staking bij de firma Wertheim is niet algemeen. De directie kan )net behulp van het aan het werk gebleven personeel de magazijnen open 'houden, cïaar er echter gevaar voor molestatie bestaat, wordt het warenhuis door de politie bewaakt. De directie der firma deelt: mede, dat een kassierster, lid van den bedrijfsraad, moest worden, ontsla gen. omdat zij verschillende klanten had trachten te bedriegen. Hoewel in België de 4e Augustus van de lijst der nationale herinnerings- dag'en is geschrapt, heeft de minister van hinnenlandsche zaken toch den gemeente besturen 'verzocht evenals vorige jaren 's ochtends oin half tien de klokken te laten luiden en de fabrieksfluiten te laten blazen, zooals geschied is naar aanleiding van het Duitsche ultimatum! in! 1914. In verband met de lastercampagne, tegen hem op touw gezet, heeft prof. Diaels besloten de franskilj'onsche Flandre Libérale uit Gent, alsmede een Ant- werpsch blad wegens smaad te vervolgen. M iri i ster Van D ij k en d e M a r i ne. In tie Midd. Cri. -schrft een liberaal marine-officier over bef beheer van het marine-departement door minister Van Dijk. Wie jerfcennen„gaarne, dat deze bewinds- Pmian in den korten tijd dat hij het mariae- ï'Oiër in handen heeft, getoond heeft een uitstekend stuurman voor onze marine Ie zijn. verordeningen gearresteerd, terwijl wer den in beslag genomen 98.596 met alcohol gevulde flesschen, 4794 vaten, 2161 kisten 910 kruiken, 815 andere vormen van ver- schillend© afmeting en inhoud en 1113 blikken. Mede nam de politie 200 whisky distilleertoestellen in beslag en 105 wijn persen. („Politieblad".) ®n alle sporen van de daders ontbreken. Het spoorwegongeluk te jMoulins. Aan de Msb. wordt uit Pa rijs geseind De ramp had plaats op de lijn Agem Tarbes, op 25 K.M. van Tarbes. De trein bevond zich daar op! een steile helling. n.I. die van Ville Comtal sur Onar, wat een der conterforts van de Pyreneeën-keten is. Die eerste trein met teekende, dat men dire sleutels moest hebben om het huis te optellen. Bij een ander adres had hij geschreven, dat de bewoner 's Zondags na zes uur naar de kerk was. Achter den naam van een winkelier had hij' nauwkeurig opgegeven, hoe laat deze zijn winkel ploot. Bij een fietsenhandelaar stond nauwkeurig aange geven, vvaar de bergplaatsen van de rij wielen zich bevonden. Al deze aanduidin gen werden door de" politie onderzocht en juist bevonden. Toen men aan de Recht- Jjfelgrims tievond zich jtusschep Mielan en bank een getuigenis over den man vroeg" BLRLIJNDe Grieksche Reigeering werd 'gisteren beantwoord in afwijkenden zin betreffende de bezetting van Constant i- nopel. De Grieksche' Regeëring besloot in hare bijeenkomst nogmaals een nota tot de Geallieerden te richteh waarin wordt gewezen óp de noodzakelijkheid van de bezetting' van G'onstantinopel. De opwin ding in Conslantinopel is groot. PARIJS. In diplomatieke kringen meent mep te weten, dat Poincaré, wanneer Duitschland blijft weigeren aan de bepalin gen betreffende de particuliere schulden van vóór den oorlog te voldoen, over: weegt het aanslaan van de goederenvan j enkele groote Duitsche indüstrieeïèn, wier j goederen in het bezette Rijnland liggen. Het is mogelijk, dat deze maatregelen Kantoren. Baarland Biezelinge Borsselen Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-GravenpoIder 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kortgene Kruiningen Kwadendamms Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdgk Kloetinge Aniia-Jacobapolder St. Phiiipsland Verz. Ontv. Tot. 14 5 19 134 133 267 50 21 71 152 101 253 62 58 120 21 29 50 190 178 368 110 108 218 92 50 142 37 38 75 44 37 81 183 89 272 627 519 1146 56 29 85 171 115 286 259 254 513 29 16 45 110 109 219 38 57 95 63 52 115 112 67 179 186 104 290 104 107 211 109 58 167 91 57 148 99 63 162 20 4 24 -b Volkomen beseffen we, dat het een reu zentaak geweest is, zich op beide deoarte- menten in te werken en een studie en oor deel te vormen van de nieuwe organisatie plannen welke deze minister bij de aan vaarding van zijn werkkring gereed of nog uit te werken vond. Minister Van Dijk heeft dan ook bui tengewoon hard gewerkt, ja zelfs zoo veel van zich zelf gevergd, dat men in bevoeg de kringen er verbaasd over was, dat Zijn Excellentie het kon volhouden. Waar nu de reorganisatie van ons le ger in groote trekken heeft plaats ge had, terwijl de marine nog juist moet reorganiseeien en daarvoor een krachtige leiding behoeft, zoo zou het, naar veler meening in marinekriugen toe te juichen' zijn, ials Minister Van Dijk bij marine! bleef. Deze krachtige regeerder en organisa tor heeft getoond onze marine een warm hart toe te dragen en wordt van hem bij een eventueel optreden als minister van marine nog veel verwacht. Zelf liberaal denkend marine-officier, meen ik toch goed te doen uiting te geveoT aan veler wensch, dat Zijne Excellentie Van Dijk er toe zou kunnen besluiten van zijn departement op het Plein - - wat, hoe wel ier nooil iets van gebleken is, mis schien nader aan het hart ligt afscheid (c nemen om cle leiding te nemen hij Ma rine. Hem wacht daai' de mooie taak zijn volte werkkracht te kunnen geven om onze marine-weermacht wederom te doen op bloeien en ons land zijn minimumvloot, neergelegd in de Vlootwet, te doen krij gen. 31 Aug'ustus. D© Minister van Oorlog heeft bij leger order aan de autoriteiten der landmacht kennis gegeven, dat de Regeering besloten heeft voortaan geheel of gedeeltelijk vrij af te geven, alleen op den verjaardag den* de Koningin en dan nog voor zoover de dienst dit toelaat. Volgens de thans gel dende bepalingen hadden de militairen op den verjaardag van H. M. den gebeden dag vrij (behoudens deelnemen aan parade) en oip den verjaardag van de overige en op den verjaardag van de overige leden der Koninklijke familie na één uur 's mid dags vrij van dienst. Een verijdelde demonstratie. Kees Boeke, de leider der nooit-meer- oorlog-beweiging, organiseerde Dinsdag avond een grooten optocht met borden op op ,het Vreebrug te Utrecht, waarvoor geen verlof gevraagd was, stoodat de poli tie den optocht verbood. Doch de "betou- gers weigerden te gehoorzamen, zoodat de politie enkele borden, en sbmmigte borden met demonstranten en al, inrekende. Het publiek koos partij voor de betoogers. Nog eenige belhamels werden ingerekend en het publiek voor het posthuis bleef staan en volgde Kees Boeke en diens vrouw, welke zingend langs het posthuis trokken e-n daarom ook werden gearres teerd. Het aantal arrestanten klom hier door tot twintig, waaronder verscheidene dames. Na dien beg'on de rust langzamer hand weer te keeren. Ondertusschen was men op den politiepost begonnen met het opnemen der namen van de arrestanten, een werk, waai' heel wat tijd mee heenging daai' ei* soms all ei' overredingskracht voor noodig' was om de geestverwanten van Boeke er toe te brengen hun naam te noe men. Eenige hadden principieel© redenen dien tegenover de politie als machtsinsti tuut t© verzwijgen, maar bijna alle aange houdenen waren der politie bekend. Kees i junaimca ivianuus Doggen en Comelia Traas 16, Willemina Johanna, d. v. Jacob Rottier en Janna Maria Balkenende. Overleden: 27, te Bergen op Zoom, Ma- iria, 6 w„ d. v. Cornelis Hage en Pieter- nella Kastanje. NIEUWERKERK. Gehuwd: 7, C. van Wesfenbnigge, jm. 22 j. en M. C- Koop man, jd. 25 j. Geboren10, Maria Pieternella, d. v. B. A. Sfeendijk en A. H. Barendregt; 13, Leentje Janna ien Wilbe.lmina Adriana (twteel.) d. v. J. P. Oosterling en M. J. den Boer. Overleden4, Jacob de Muijnck, 90 j,, wieduwn. van Janna Merizon. 'S-HEER ARENDSKERKE. Geboren: 1, Cornelia Adriana, d. v. Adriaan Driediik en Cornelia Polfliet; 2, Cornelis, z. v. Adriaan Ofte ©n Maatje Burger; 11, Quin- ten, z. v. Foort van de Weele en Janna Amolda de Putter; 16, Wisse, z. v. Maar ten Meulbroek en Elisabeth Dekker; 20, Jacobus, z. v. Willem Moerdijk en Johan na Verhage; 22, Hubreeht Piefer, z. v. Johannis van Scbaik en Cornelia Ala lia Zuijdwegt; 22, Maria, d. v. Adriaan Oosthoek en Tannetje Pieters; 27, Geer- triiida, d. v. -Hubregt Goedegebure en Cor- nnelia Ca stel; 29, Anthonie Adriaan, z. y. Jacobus Jobsea en Margaretha de Blau-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1