Dit de Provincie. Kerknieuws. Onderwas. Qemeagd Nieaws. beeft men in beginsel deze overeenkomst gevolgd. Mede heeft zij in, den loop der jaren veel stof doen opwaaien, wijl een tariefgemeenschap, waarbij zoowel de be langen van de werkgevers als die van de werknemers tegelijkertijd werden behar tigd op de wijze als in het grafisch bedrijf voorkwam, tot dusver een unicum moest worden genoemd. Het huidige contract loopt 31 December a.s. af, na drie jaren te hebben gewerkt. De onderhandelingen over een vernieuwing zijn thans aangevangen. Het verloop ervan en de .eventueele resultaten zullen van groot belang zijn voor ongeveer 12.000 beoefenaren der typografie. Als voorzitter der onderhandelingscommissie treedt op de heer H. Diemer, tegelijk voorzitter van de werkgevers-delegatie; terwijl als secre tarissen fungeeren de heeren Mr. A. A. van Rhijn voor de werkgeversorganisaties en W. C. van Haaien voor de werknemers- vereenigïngen. Rotterdammer. Het 1 o o z e alarm. Daar „Het Volk" zijn bericht handhaaft, als zou de Regeering reeds maatregelen treffen tot een organisatie van automobie len ver voer bij een eventueele staking van spoorwegpersoneel, herhalen wij dat deze nrededeeling onjuist is. Men verzekert ons uit de beste bron, dat er van een zoo danige proefmobilisatie geen sprake is. (Amsterj.). Het komende Kabinet. De Nederl. komt op tegen de beschou wingen in sommige bladen dat bij de laat ste verkiezingen Rome zou hebben ge wonnen en wijst er in dat verband op, dat uit den uitslag der verkiezingen niet logisch volgt, dat aan Mr. Ruys opdracht tot Kabinetsformatie werd gegeven. Krachtens ons staatsrechtelijk beginsel zegt het blad eerbiedigen wij deze opdracht volkomen. „Indien er overleg met onze leiding plaats heeft of geopend wordt en in dit overleg wordt met onze wenschen en voor waarden gerekend, dan zullen wij zeker Rivaal steun bieden aan het nieuwe Kabi net. En wij onthouden ons van iedere be oordeeling der opdracht. Maar wel wijzen wij aan, dat wij tot zulk een beooi'deeling ook onbevoegd zouden wezen, omdat ons één der daartoe onmisbare elementen ont breekt. Die elementen toch zijn minstens eener zijd s de uitslag der verkiezingen; anderer- zijds de adviezen, die op grond van dien uitslag door de leiders aan de Koningin zijn uitgebracht. Welnu, deze adviezen zijn niet publiek gemaakt en ze zijn ook ons onbekend. In de beschouwingen dei' pers kunnen zij geen element vormen. En alleen kan men zeggen, dat sommige Roomsch© organen wat heel Spoedig met hun conclusie ge reed waren: dat blijkbaar immers blij kens de verleende opdracht 'de advie zen der rechtsche leiders op die opdracht hebben aangedrongen. Deze gevolgtrek king schijnt ons minstens voorbarig. Doch gelijk gezegd: de adviezen zijn niet bekend, dus vormen zij geen element in het oordeel; maar daardoor moet een oordeel dan ook met groote reserve wor den uitgesproken. Wij beschikken slechts over het andere der onmisbare elementen: den uitslag. En daaruit verder dan dit negatieve kun nen wij niet gaan daaruit alleen volgt de gegeven opdracht logisch niet. Er heeft zich in ons volk een krachtige strooming geopenbaard, die men raad plege slechts de vei'houdings-cijfers in andere richting wees. Dit is het voor allen toegankelijk element, dat niet door legende vorming aan het oog mag worden ont trokken. Volgt niettemin uit alles, wat geschied is, alles; dus ook het thans slechts aan weinige ingewijden bekende dat de opdracht van zelf sprak, dan zal daarte gen onzerzijds nimmer het geringste uit gebracht worden. Maar voor het oogenblik dringen wij er Op aan, dat met het bekende worde gere kend en dat dit bekende zijn invloed oefe nen mag bij de vorming der publieke opi nie." Bij Kon. besluit is aan J. Nieuw dorp Jz., waterbouwkundig' ambtenaar in dienst van het waterschap Nieuw-Bommenede, te Zonnemaire, de ©eremedaille, verbon den aan 'de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend. En in brons aan N. Haak, winkelknecht bij de firma Wed. A. H. Donze te Terneuzen. ]Men schrijft ons van deskundige zijde Ook Goes begint zijn huizen te krijgen die versierd zijn met een gevelsteen, die den naam van het huis bevat. Zoo ziet men het. oude weder terug keeren in nieu wen vorm. Oude opschriften en gevel- steenen, afkomstig van huizen, vonden in de laatste eeuw een plaats in de museums. Voorheen diende de naam op een huis als i onderscheiding bij de toenmalige onbe- j kendheid met wijklettei' en nummers; j thans wordt de gevelsteen aangebracht tot versiering, of tot herinnering aan een j gebeurtenis uit een lang verleden. Thans is het de heer Verbeem, Kreukelmarkt, j die een gevelsteen liet plaatsen in zijn j nieuwe woning, niet als versiering, maar i Om ©en historische herinnering te geven i laan de plaats waar hij zijn huis stichtte, i Hij liet een steen beitelen met het op- i schrift, „De Nardusbloemme", een takje 1 van genoemde bloem werd als versiering 1 op dezen steen gebeiteld. Dit opschrift herinnert ons de plaats I waar eenmaal de Goesche kamer der Rethoryca stond. Elke tijd heeft zijn ze den en ontspanningen. Van de 14e tot de 16e eeuw waren deze kamers zeer ge wild bij bét publiek; men speelde er ge beurtenissen uit den Bijbel, uit de Wereld geschiedenis, ook plaatselijke gebeurtenis sen werden in proza of poëzie weergege ven. Iedere kamer had haar bizondere kleeding en wijze van optreden, ze be oogden het zedelijk welzijn der maat schappij en tevens de beoefening der let ter- ©n dichtkunst. In de 17de eeuw zijn deze kamers vervallen. In latere eeuwen heeft men getracht, onder allerlei vor men ze weder in het leven te roepen, maar te vergeefs: haar bloeitijd is voor bij, 'het publiek vindt in zooveel andere ontspanningen genoegen dat de Rederij kerskamer niet meer dienen kan. Middelburg). Anti-K er m; is vergade- ring. De anti-kermisvergadering, georga niseerd door de Ghr. Geheelonlhouders- vereeniging, mocht zich gisterenavond in een zeer druk bezoek verheugen. De ruime Bogardzaal was stampvol, t Was er dan ook echt gezellig. Alleraardigste samen spraken werden gehouden, die blijkbaar insloegen. Het zangkoor der 'N. G. G. O. V. zong ter afwisseling op1 verdienste lijke wijze eenige nummers. In aanmerking genomen de weinige geschoolde krachten van genoemd koor, weet de dirigent, de heer Meerhoetsz, met zijn vereeniging heel wat te plresteeren. Ten slotte maakte het tableau „de Rots der "Eeuwen" een schitterend effect. Voldaan over dezen welgeslaagden avond gingen de bezoekers heen. De vergadering werd opf Re gebrui kelijke wijze geop'end en gesloten. Heinkenszand. In het raadsverslag van Dinsdag schreven we abusievelijk gewij zigde hondenbelasting; dat moest zijn Inkomsten belast in g. Wolfaartsdijk- Op'enbare vergadering van den raad dezer gemeente op' Maan dag j.I. Voorzitter de burgemeester. Te genwoordig alle leden. Ingekomen is een schrijven van de Gram te Goes, inhou dende een verzoek om subsidie voor een dienst GoesWolfaartsdijksche veer. Daar reeds aan de firma Krijger subsidie voor een dergelijken dienst wordt verleend, werd met algem'eene stemmen besloten op het verzoek van de Gram afwijzend te beschikken. Geen bezwaar werd gemaakt tegen het afschaffen van de veemarkt te Dreischor. De gemeenterekening werd aangeboden in ontvang opi f84466.42 en in uitgaaf' op f 73235.82, batig saldo f 11,230,39. De slaat van oninbare pos ten werd vastgesteld op' een bedrag van f 523,701/2. Aangeboden werd de rekening van het Burg. Armbestuur 1921. in ont vangst op' f 11054.43, in uitgaaf op f 7854.24V2, batig slot f3197.13. Tot leden der comimissie tot onderzoek van boven staande rekeningen en nog in te dienen begrootingen werden benoemd de heeren Lindenbergh, Overbeeke en Kloosterman. Op de aanbeveling van zetters werden geplaatst wegens periodieke aftreding van de heeren D'. Vleugel en F. Verburg, lo. D. Vleugel en F. Verburg, 2o. W:. J. Kloet en A. de Blaeij. In verband met de aanschaffing der molorbrandspuit werd de verordening, houdende bepalingen tegen brandgevaar gewijzigd. In verband met de vleesch- keuringswet werd vastgesteld een keu ringsverordening. Besloten werd aan de Kroon te verzoeken om ontheffing van de keuring voor huissiachtingen. Goedge vonden werd aan het waterschap' „Oud- Wolfaartsdijk" een bijdrage te verleenen van f100 tot het dempen van een sloot, en het aanbrengen van twee vangp'utten met rioleering in de Pap'eweg. Voorle zing werd gedaan van een verzoek van de bewoners van Pap'eweg, Moolweg en Veer- weg inhoudende om adhaesie te betui gen aan hun verzoek tot het bestuur van het waterschap1 "Oud-Wolfaartsdijk ge richt om tot verbetering van de Pape- weg over te gaan. Door den voorz. werd meegedeeld, dat het polderbestuur had besloten tot verbetering over te gaan en het dempen van genoemde sloot tot de eerste werkzaamheden zal behooren en dat over een tijdvak van twee achter eenvolgende jaren een voetpad, zal wor den aangelegd, bestaande uit macadam' en zand; en daar nu het polderbestuur ha dbesloten den toestand te verbeteren, vond de raad geen aanleiding verder te gaan. Onder punt voorkomende zaken, vestig de het lid Overbeeke nog de aandacht op enkele gevaarlijke weggedeelten in de gemeente. Hierna sluiting. Biezelinge. Van hier ,zijn deze week een tiental jonge mannen vertrokken naar Frankrijk om aldaar werkzaam te zijn in het landbouwbedrijf. Weinig werk, lage loonen zijn aanleidende oorzaken. De loonen varieeren alhier van f 2.25 tot f 2.50 per dag en als het wat regent dan igeen werk bij velen! Hoedekonakerkt. Door een commissie bestaande uit een 3-tal leden van Ged. Staten, vergezeld van den Griffier der Staten en den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland had Dinsdag namiddag te 2,30 u. de officieele ope ning van het nieuwe wegvak 's Graven polderHoedekenskerke plaats. Vanwege de gemeente was de burgemeester tegen woordig. Ellewoutadijk. Gemeenteraadsvergade ring.(Slot. Voor 't begin zie men ons vorig num'mer.) De heer Meulenberg zegt het volkomen met de vorige sprekers eens te zijn. Ook hij zou den aanslag gehandhaafd willen zien, te meer daar wij anders ge noodzaakt zouden zijn alle anderen te ont heffen. Ook gelooft spr. niet dat adressant te hoog is aangeslagen in de inkomsten belasting. Wel is spr. overtuigd en met hem de gehëele Raad dat de verordening op schoolgeld gewijzigd dient te worden, daar de indeeling der klassen te weinig ruimte overlaat vanwege de inkomsten. Spr .zou gaarne zien, dat B. en W. met een gewijzigd voorstel in den Raad kwamen. De voorz. zegt 't met den vorigen Spr. eens te zijn, en laat gaarne zijn voorstel rusten om een gewijzigde verordening voor te bereiden, wijl de heele raad het blijkbaar hierin eens is. Een dergelijk verzoek tot wijziging der verordening was ook ingekomen van den secr. der oudercominissie. De begrooting 19221923 van de Com missie in verband met de Vlees ch keur in g s - wet voor de centra-gemeenten bedraagt f 2790.48, waaronder een post van f 150 voor schrijf- en drukwerk voorkomt. Den raad komt deze post te hoog voor. De voorz. wordt gemachtigd dit bezwaar toe te lichten. Uit de rekening van de Gezondheids commissie blijkt, dat Ellewoutsdijk hierin is aangeslagen voor f74.10. Gedept Sta ten hebben dezelve niet goedgekeurd, de wijl er een post op is uitgetrokken van f900 voor sifiaris van den secretaris, en dit bedrag is f 100 hooger dan het wet telijk minimum. Het s.uppl. kohier hondenbelasting f3 wordt vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Bruin- ooge pf de brandspuit al geprobeerd is. De voorz.. antwoordt, dat de slangen moesten geprobeerd zijn, doch dat de door B. en W. gevraagde toestemming van den directeur der waterleiding nog niet was verkregen. De heer Nieuwenhuijze vraagt waai' 't station voor het locaalspoor zal komen. De voorz. zegt dat dit hem nog niet be kend is. De heer Meulenberg vraagt naar aan leiding van de notulen of de voorzitter den veldwachter onderhoudenap' heeft heeft over 'tfeit dat de verhooging van zijn salaris als bode, welke de Raad hem gaarne verleend heeft, den Raad langs den minder gebruikelijken weg, via den Bond, is gevraagd. De voorzitter antwoordt bevestigend. De veldwachter, erkentelijk voor de in williging, erkent te hebben fout gegaan door den Raad te passeeren. De Raad neemt hiermee genoegen. Daarna sluiting. 0- en W. Souburg Men schrijft ons: Dinsdag 1 Aug. was het 25 jaar geleden dat do heer L. Braam] als gemeentesecreta ris van O. en W. Souburg was benoemd. Te twee uur kwam de gemeenteraad en het secretariepersoneel in de raadzaal bijeen, waar de komst van den secretaris werd afgewacht. Toen de heer Braam was binnengeko men nam de burgemeester het woord en sprak ongeveer het volgende: Geachte Secretaris! Waar het uw ver langen was, dat deze dag onopgemerkt voor U zou voorbijgaan, zoo heeft noch tans de raad gemeend aan uw verzoek niet te kunnen voldoen en dezen dag, U het huldebetoon' té géven dat U toekomt. Vijf en twintig jaren hebt gij uwe betrek king als gemeentesecretaris vervuld en meer dan uw plicht gedaan. Uw plichts gevoel heeft u in staat gesteld, ook in dc moeilijke tijden die zijn voorbij gegaan, de gemeenteadministratie in goede orde te houden. Tiet jaarlijks bezoek van den Commissaris der Koningin getuigde om trent uw werk van volle tevredenheid. Dank zijn wij u verschuldigd voor al \vat u voor de gemeente Souburg in deze vijf en twintig jaar zijt geweest. Wat u voor mij als burgemeester zijt geweest, uren zou 'ik noodig hebben om dat hier te verhalen, ontvang mijn hartelijken dank voor uwen steun, voor uwe hulpvaardig heid en voor uwe vriendschap die u mij betoond hebt. Wij' wenschen u toe dat u als secretaris nog vele jaren de be langen der gemeente zult willen dienen en als bewijs onzer erkentelijkheid en "hoogachting hebben wij gemeend u deze ets te moeten aanbieden. Hierna werd de geschonken schilderij door allen bezien en geroemd om de prachtige uitvoering. Nadat allen gezeten waren, sprak de secretaris als volgt Onwillekeurig, mijne heeren, gaan op dezen dag mijn gedachten terug naar het verleden. Deze dag herinnert mij aan hetgeen door mij nu 25 jaar geleden hier is gesproken. De verplichting ge voelende die op mij rustte, door mijn lie- noeming als gemeentesecretaris, heb ik altijd met lust en opgewektheid mijn werkzaamheden verricht. Aan u, burge meester, mijn diepgevoelden dank voor uwen steun en voor de waardeerende woorden thans tot mij' gesproken. Ook mijn dank aan heeren wethouders, en aan den geheelen raad voor uw ge- lukwenschen mij aangeboden. Ik waardeer de gezindheid die hieruit voor mij blijkt te bestaan en waarvoor een bewijs is het geschenk mij thans geschonken. Met dank baarheid wil ik dit dan ook gaarne aan vaarden. Bijzonder breng ik nög mijn dank aan u burgemeester en den heer de Pagter, die de eenigsten zijt, die brj de aanvaar ding van mijn ambt in dezen raad zitting hadden. Ook u, ambtenaren ter secretarie, mijn dank voor uw vriendschap en voor de hartelijke verstandhoudingdie ten allen tijde onder ons bestond, niet het minst betoond in de moeilijke crisisjaren. Ten slotte mijn dank aan allen voor de betoonde vriendschap, waardoor deze dag mij tot een ware feestdag is geworden. Hierna werd nog eenige tijd gezellig doorgebracht, waarin nog menige herinne ring aan de voorbijgegane 2a jaar werd besproken. Door het secretarie-personeel was cle nlieer Braam in den morgen een stoffelijk blijk van belangstelling en waardeering aangeboden, bestaande uit een sigarentafel met rookstel. Op de achterzijde van de door het gemeentebestuur aangeboden schilderij is het volgende handschrift aangebracht: Aan den heer L. Braam, ter herinne ring aan zijn 25-jarig jubileum, als ge meentesecretaris van O1, en W. Souburg. Aangeboden uit waardeering door B. en Weth. en den Raad der gemeente O', en W. Souburg, (volgen de handteekeningen). Gapinge. De Schietvereniging „Prins pSendrik" alhier, had tegen Zaterdag 29 Juli een huishoudelijke wedstrijd georga niseerd, welke goed geslaagd mag worden genoemd. De prijzen werden als volgt be haald: Personeele baan. Afstand 12 M. Houding naar keuze. Maximum 120 punten. Ie pr. J. Minderiioud, 113 p,; 2e pr. L. J. Keste- loo, 109 p.; 3e pr. J. Suurmond, 107 p.; 4e pr. D. J. Kesteloo, 104 p.; 5e pr. C. v. Maldegem, 101 p.; 6e pr. P. Dingenmanse Sr, 99 p.; 7e pr. J. Dingemanse, 99 p.; 8e pr. M. Hoogerheide, 98 p.; 9e pr. P. de Bul, 97 p.; 10e pr. A. Geldof, 97 p.; lie pi'. G. de Nood, 96 p.; 12e pr. C. Wattel, 94 p.; 13e pr. A. Westdorp, '92p.; 14e pr. P. Dingemanse Jr, 92 p.; 15e pr. Jan Vos, 92 p.; 16e pi". P|. v. Molenbroek, 91 p.; 17© pr. J. M. Houter'man, 91 p.; 18epr. L. Mesu, 90 p.; 19e pr. B, Wattel, 90 p.; 20e pr. Jac, Wattel, 86 p.; 21e pr. W. Kesteloo, 84 p.; 22e pr. W. Dourleijn, 83 p.; 23e pr. C. Vos, 83 p.; 24e pr. Joh. Vos, 81 pl„ 25e pr. P. 0. v. Maelsaeke 80 p.; 26e pr. P. Delbeke, 79 p.; 27ei pr. J. v. Slooten, 76 'pi., 28e pr. J. Hendrikse, 74 p.; 29e pr. A. Dingemanse, 68 p.; 30e pi'. L. Paauwe, 66 p., 31e pr. M. Dinge manse, 62 p.; 32© pr. J. Versluijs, 59 p.; 33e pr. Jan Wisse, 47 p.; 34e pr. A. Ver sluijs, die afwezig was. Vrije baan, 'buks. Maximum 200 punten. Houding staand, vrije hand. Afstand 12 M. Ie pr. A. Westdorp, 186 p.; 2e pr. (W. Dourleijn, 185 p.; 3© pr. W. Kesteloo, 1S4 p. (90); 4e P. v. Molenbroek, 184 p. (89); 5e pa*. Joh. Vos, 182 p.; 6e pr. B. Wattel, 180 p.; 7e pr. J. Suurmond, 178 p. 8e pr. Jan Vos, 175 p.; 9e pr. C. van Maldegem, 173 pi.; 10e pr. v. Maelsaeke, 172 p. Bestuursmedaille voor de hoogste buksseri© op de vrije baan: W. Douflsijn met 95 punten. Vrije baan cyl. Afstand 12 M. Houding naar keuze. Max. 120 p. Ie pr, J. Min- derhoud, 118 p.; 2de L. Mersie, 117 p.; 3de pr. Joh. Vos, 116 p. ('2 maal 57); 4de pi'. L. Kesteloo, 116 p. (1 maal 57); 5de pi'. P. v. Molenbroek, 115 p.; 6de pr. W. Dourleijn, 114 p. (2 maal 56); 7d© pr. Adr. Dingemanse, 114 p. (1 maal 56); 8ste pr. p. Dingemanse Sr., 114 p.; 9de pi'. W. Kesteloo, 114 p.; 10de pr. Jan Dingemanse, 113 p. (56). Eerebaan buks. Max. 100 p. Staande vrije band. 12 M. Ie pr. W. Dourleijn, 86 p.; '2de pr. \V. Kesteloo, 82 p. Eerebaan cyl. Max. 60 p. Houding naar keuze. Afstand 12 M. Ie pi'. J. Mmder- houd, 59 p. (kampserie 56 p.); 2e pr. W. Doui'leijn, 59 p. (kampserie 54 p.); 3de pi'. P. Dingemanse Sr., 57 p. Wissenksrke. In de Raadsvergadering van Maandag waren afwezig de leden De Ridder, Van Hee en De F'eijter. Die inge komen stukken, o.a. kennisg'eving, dat ont heffing verleend is van keuring bij huis- slachting, werden voor kennisgeving aan genomen. Overgelegd werd de gemeente- rekening voor 1921. Op de voordracht voor het College van zetters worden met de aftredende betters: A. van Hee en Th. de Ridder geplaatst de heeren: C. Verbui'g en A. L. Abrahams©. De N.V. Goesche rij tuig- en automobiel-Mij. vroeg den Raad subsidie voor haar autodienst GoesWol- phaartsd. Veer. Daarnaast las de voor zitter ©en schrijven voor van den thans ge subsidieerden ondernemer, dhr Krijger, die aan dan Raad zijn opvatting mededeelde, omtrent de concurrentie en meldde, dat hij door uitbreiding van den dienst en het aanschaffen van ruimere wagens het ver keer aou verbeteren. B. en W. stelde voor de hem verleende subsidie te bestendigen. Het lid D© Jonge merkt op, dat Krijger blijkbaar den put wil dempen, nu 't kalf verdronken is. De concurrentie is 't nood zakelijk gevolg van Krijgers vaak onbe hoorlijk optreden en onvoldoend© voorzie ning in 'den dienst. Spr. zou ook den nieu wen dienst willen steunen. Het lid Buijae gaf in overweging de subsidie te halveeren ieder de helft. Wethouder Van Nieuwen- huizen wijst er op, dat blijkens de pro vinciale subsidie aan Krijger verleend, detzle als 't ware den officiëelen dienst ver tegenwoordigt en wenschte daarom de sub sidie te handhaven. Het lid J. van der Maas vraagt of ler zekerheid is, dat Krijgers dienst steeds voldoende plaats biedt. De voorzit ter releveert de reeds genoemde verb- teringen en verwacht, dat Krijger voortaan wel 2ijn best zal doen om klachten te voor komen. Over 't voorstel de subsidie te ver- deelen staakten de stemmen. De voorzitter deelt mede, dat enkele wijzigingen in de Vleeschkeuringsverordeningen nodzakelijk gebleken waren. Alvorens die aan de orde te stellen wenschte hij 't antwoord van den Veterinaire Inspecteur' af te wachten, op een schrijven, door spr. tot dien inspecteur gericht, over de verandering in de inning der keurloonen. Het komt hem voor, dat het innen dier loonen buiten den keurmees ter om tot noodeloozte verhooging der ad ministratiekosten zou leiden. De raad ver- eenigt izch met die zienswijze. Bij de rond vraag spreekt Weth. v. Nieuwenhuiz'en den wensch uit, dat de raad een motie van pro test zal uitbrengen tegen de huidige rege ling van post- en telegraafdienst op Zon en feestdagen. Het eenige uur op die da gen, waarop men zijn post ten leantore mag afhalen, acht hij voor verafwonenden beslist onvoldoende, vooral bij ongunstig weer, op dat uur. En wanneer, naar hij vernam, het voornemen bestaat den post en tplegraaf-dienst ten platte lande nog verder te beperken of geheel stop te zetten dan zou de toestand geheel onhoudbaar worden. Men denke aan de onmogelijkheid om medische hulp van buiten aan te vragen, wat soms 2 maal 24 uren lang duurt, De opmerkingen gaven tot breedvoerige 'be spreking aanleiding, waarvan 't einde was dat de raad zich vereenigde met een en ander te redigeeren motie in dien geest. Oostburg. De commissie tot organisa tie eener winkelweek, die zich eenigen tijd jgeleden alhier had gevormd, heeft haar pogingen om tot zoodanige week te geraken moeten opgeven door gebrek aan belangstelling van de neringdoenden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterwolde I. Kievit te Lunteren; te Ridderkerk G. A Pott te Oud-Beijerland. .Xleref. Kerken. Beroepen te Dalfsen en te Glanerbrug J. Hoekstra te Ten Post; te IJssel- monde K. Winkelman te Eindhoven. Chr. Ger. Kerk. Tweetal te Zaamsla.g C. S. v. d. Ven, cand. te Den Haag en P. Zwier, cand. 'te Zaandam. Kapelle. Bij de herstemming is tot no tabel met 88 st. gekozen de heel' A. J. van Liere Johs.z. De heer Jac. Burger verkreeg 48 stemmen. Gereformeerde scholen. On der dit opscrift schrijft jhr mr A. F. de Savornin Lohman in „De Nederlander"; In de „Ned." van 25 Juli schrijft de heer P. Koopmans, dat ik een vergissing heb begaan, toen ik beweerde, dat er in 1890 slechts 29 „Gereformeerde" scholen waren. Ofschoon op mijn herinnering af gaande, moet ik dit volhouden; op dit oogenblik kan ik de Verslagen vau den Schoolraad uit dien tijd niet nagaan, maai de tegenwoordige secretaris van den Schoolraad zal dit gemakkelijk kunnen verifieeren, alsmede of er onder die 29 lei" één© was, die uitging van de Hervormde Kerk. De geachte inzender schrijft ons iets geheel anders, n.l. over „Hervormde" en „Christelijke Scholen". Die waren er zieker, en reeds in gtréoten getale. Maar waren daaronder scholen die stonden op „Gereformeerden grondslag" of gingen ziij uit van eene „Geref. Kerk". Dit laatste kon natuurlijk niet; wel konden leden eener Herv. Kerk eene school stichten op „Gereformeerden grondslag", gelijk ook nu geschiedt. Maai' geschiedde dat ook destijds? of stonden zlij op den grondslag van C.N.S.O.? Daarover ging het in mijn betoog, dat niet gericht was tegen de Her vormde Kerk, maar tegen de Herv. (Ger.) Staatspartij, die nu met zooveel rumoer het opneemt voor de „gereformeerde leer" (in den oud-kerkelijken zin), en vertelt dat de Hervormde Kerk, zooals die nu bestaat, de historische voortzetting is der Gerefor meerde Kerk onder de republiek. Ik her innerde er aan, dat in de Herv. Kerk van „Gereformeerden", dit woord in zijn strengste beteekenis genomen, al heel wei nig te bespeuren is geweest, vóórdat voor al door dr Kuyper de „gereformeerdheid" weer in eere hersteld is. Of dit laatste al dan niet goed is, laat ik geheel in het midden. Maar nu de genoemde politieke partij beweert, dat de tegenwoordige Herv. Kerk en de oude Gereformeerde Kerken in 'geestelijken ziin zich aaneensluiten, vraag ik als leek: hoe is het dan mogelijk dat in die Herv. Kerk zoo langen tijd van eene gereformeerde beweging zoo weinig gebleken is, en dat alleen hij de „Afge scheiden" Kerken de naam Gereformeerd" in eere was? Geslaagd t© 's-Gravenhage voor hot notarieel staatsexamen '2e gedeelte de heer Jan Bi'ants, te Leiden. Voor de hoofdact© d'e 'heeren J. J. C. Böckling te Delft F. D. Noest te Leiden, H. Bruggeman te Den Haag en N. van den Houten te Rot terdam. Voor het Engelsch acte A de heer H. M. A. H. Knipper te 'Vlissingen* Voor het Engelsch L. O. de heer J. J. de Kramer te Zonnemaire. En voor het stuurliedenexamen groot© vaart 2e stuur man T. Visser, I. Woudstra, I. Lomvnts, P. (M. Leguit ©n S. Wentzel; 3e J. Kuij- pers Heepke, H. Brandenburg, W. Hoe!Je, W. Meijer en A. Treurniet. En te Breda voor de lioofdacte de heeren P. E M. Kuijpers te Hontenisse en C. Roelands te Middelburg. -O n g e 1 u k k en Gistermiddag reden te Hoogkeippel twee motorrijders, de hee ren Soer uit Doetinchem en Te Boeckiiorst uit 's Heerenberg, in volle vaart tegen elkaar. De heer Te Roeckhorst was ter stond dood, de heer Soer kreeg een dub bele armbreuk en een ernstige open artn- wond. Te Soest viel een 4-jarig knaapje in een tobbe met kokend water en stierf aan de gevolgen. Op een bouwwerk in de Javastraat te Den Haag is een 47-jarige metselaar plotseling overleden. Te Rot terdam is ©en 13-jarige knaap door een ziwaar beladen groentewagen overreden!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2