Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nienws. Allerlei. Uit de Pers. Briefwisseling. Wetenschap en Kunst. Freco's Zenuwtabletten tegen examen vrees, slapeloosheid, onrust, gejaagdheid, per koker 60 cent. Freco's Maagtabletten tegen div. maag kwalen, als maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust, enz., per koker 60 cent. Freco's Hoofdpijntabletten, per koker 45 cent; binnen 10 min. afdoende tegen de hevigste hoofdpijn. Freco's Zenuwhoofdpijnpoeders, tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, per poeder 8 cent, per doos a 25 stuks f 1.70. Honderden ongevraagde dankbetuigin gen ontvingen wij reeds. Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar voor engros: N.V. v.h. SCHULTE Co., Middelburg. *4 £A 11 Tevens stellen zij voor de diploma's van den R.-K. Bond niet mede te doen tellen voor vergoeding, maar die alleen te geven voor de diploma's van den Alg. Bond. Daar B. en W. zich reeds herhaaldelijk hebben afgevraagd hoe zij de bijzondere diensten door den commies ter secretarie, den heer J. H. S. de Hoo.gh, zouden kun nen tooueri te waardeeren, stellen zij thans voor hem ingaande 1922 een persoonlijke toelage toe te kennen van f200 per jaar, terwijl zij hem dan den titel van hoofd commies zouden willen verleemen. De commissie van financiën stelt de vraag of het verleenen vdn een titulairen rang wel door B. en W. mag geschieden. B. len W. zeggen dat deze vraag ,in de gfe- meentewet geen beantwoording vindt Het voorstel is reeds met algemeiene stemmen aangenomen in de besloten vergadering van 31 Mei jl., maar moest nog in open bare behandeling komen, omdat de finan- 'ciën van de gemeente er bij betrokken zijn. God. Staten hebben niet voldaan aan het verzoek om de jaarwedde van den nieuw benoemden ontvanger, den heer A. H. Munnik, wien ook het werk van den controleur is opgedragen, te bepalen op f 4300—f 4600. Om nu den heer Munnik toch dit inkomen te verzekeren stellen B. ion W. voor de betrekking van con troleur weer in het leven te roepen en den heer Munnik voor die betrekking steeds zooveel te geven als het verschil is tus'scben de door den raad gewenschte ien door Ged. Staten vastgestelde rege ling van het salaris van den ontvanger. In verband met opmerkingen van den Minister van Arbeid, stellen B. en W. voor nader te bepalen, dat voor de Alg. Woningbouwvereeniging is aangevraagd f112.700 als grondvoorschot en f92.100 als bouwvoorschot. Gezien den last, dien het publiek on dervindt van de voortrap! in het Stad huis en het vrijkomen van de kamers, waarin tot nu toe beneden in het stad huis de kamer van koophandel en het kantoor van den controleur van de belas tingen waren gevestigd, zouden B. en W. de bureaux van den Burg, Stand, de be volking en de militaire 'zaken en ook .■het kantoor van den gemeenteontvanger naar de benedenverdieping; willen over brengen, waarvoor dan ook de kamer bestemd voor het opbergen van nota.rieele akten zal moeten worden ontruimd. De toegang naar genoemde kantoren zou dan aan de zijde van de Helm komen. Nog merken B. en W. op, dat het onderbrengen van de geheele secretarie in een Ipkaal het werk van vele ambte naren beslist bemoeilijkt en hen be let rustig; te werken. De kosten van de verandering worden op! f2500 geraamd. De commissie van financiën ontraadt overbrenging van het kantoor vp.n den ontvanger, dat bijna de helft der' kosten zal bedragen, zij1 wil liever de kamer iwaar nu de acten berusten vrij' xrijgen voor vergaderingen, waarvoor het tegen woordig kantoor van den ontvanger te ongelegen is. B. en Wi. achten hun voorstel zeer ten gerieve van het p'ubliek en handhaven dan ook hun voorstel. De commissie van fabri cage vereenigt zich er geheel mee. B. en Wl stellen voor te bepalen, dat de 2535 c.A. grond aan den Kousteen- ischen dijk in erfpacht bij de firma Bod- daert en Co. tot 1 Dec. 1929 ook na dien datum voor den tijd van 75 jaar en tegen een canon van £0.25 bij' haar in erfpacht te laten. Voorgesteld wordt te besluiten tot on bewoonbaar verklaring^ van perceel Et212 aan de Rozemarijnstr. R. en W. stellen voor een verordening opi lichtbeeldenvoorstellingen in het le ven te roepen, volgens welke het verbo den is personen beneden de 16 jaar toe te laten zonder geleide, mits voor af een schriftelijke goedkeuring van het vertoonde is verkregen van den burge meester of de bioscoopcommissie, ten dui delijk de kennisgeving is aangebracht „toegankelijk voor personen beneden 16 jaar". In afwachting, van de juiste raming van de kosten van den keuringsdienst stel len B. eh W. voor de keurloonen voor- loopig als volgt te bepalen: een rund of paard f4; een varken f2.50; een gras- kalf of een vet kalf f2.50, een nuchter kalf, een schaap, een bok of een geit f 0.75, Ten slotte wordt nog voorgesteld een crediet van f 6000 ter beschikking te stel len van de .Commissie voor steunverlae- ning aan d'isiswerkloozen. Vlissingen. [Burg .en Weth. stellen den raad voor op de voordracht voor de benoeming van drie zetters der belas tingen te plaatsen: W. L. Huson, aftr., en W. Anker, J. J. Krijger, aftr., eh G. van Puffelen, D. v. Verren, aftr. en I. Rekkers. Op dezelfde gronden waarop subsidie geweigerd is aan de model-politieschool te Hilversum, stellen B. en W.. voor nuj af te wijzen het verzoek om subsidie voor de R. K. Politieschool te 's Herto genbosch. In het ontwerpverslag van de verstrek king van voeding en kleeding aan school gaande kinderen staat, dat in 1921 zijn verstrekt totaal ongeveer 24.140 maal tijden. Bovendien werden 1224 paar klom pen verstrekt, dat alles vorderde een uit gave van (f 6802.23. Keuringsdienst. Aan het ons heden toegezonden verslag van den Keu ringsdienst van Waren voor het Keurings- gebied Goes over het tweede kwartaal 1922 ontleenen we het volgende: Het aantal inspectiën over 80 gemeen ten heeft bedragen: 1057, waarvan 331 bakkerijen, 721 winkels, en 2 fabrieken; gekeurd werden 26917 partijen voedings middelen en 1679 partijen visch. Het aantal monsters volle melk, dat in het tweede kwartaal op het laboratorium werd onderzocht, bedroeg 1301, waarvan 128 ondeugdelijk van samenstelling wer den bevonden (9.83 p'ct.) Wanneer men deze getallen vergelijkt, met die van het vorige kwartaal (747, waarvan 78 ondeugdelijk of 10.44 pet.) is er wel is waar geen groote vooruitgang te bespeuren, maar moet niet uit het oog worden verloren, dat een groot aan tal plaatsen in dit kwartaal voor de eerste maal bezocht werden. Vooral op vele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen bleek water toevoeging algemeen gebruike lijk. Wat de reinheid der melk betreft, is hierin verbetering te bespeuren; het aan tal monsters „zeer vuile" melk vermin derde sterk. Naar aanleiding van deze bevindingen werd 16 maal pl'oces-verbaal opgemaakt door de aanwezigheid van toegevoegd wa ter. Aan lenkele melk slijters, die twijfelden aan de goede samenstelling der melk van hunne leverancies, werd den raad gegeven zich een melkweger aan te schaf fen. Op verzoek van de Middelburgsche melkslijtersvereeniging heeft een der keur meesters een kleine demonstratie gehou den, hoe de melkweger moet worden ge bruikt. De samenstelling der karnemelk laat nog veel te wenschen over. Van de 75 onderzochte monsters azijn bleken 31 ondeugdelijk van samenstelling. (Meestal was het gehalte watervrij azijn zuur te gering, een enkele maal kwamen zoogenaamde azijnaaltjes voor. De verkoop van de z.g. „bruine azijn", die blijkbaar in Zeeland een geliefd arti kel is en zeker burgerrecht heeft verkre gen, wordt in het vervolg toegestaan. Een monster cacao werd afgekeurd en de in voorraad zijnde partij vernietigd twegens het voorkomen van schimmel ook bevatte deze cacao een groot aantal cacao- doppen. Gekeurd werden 40 monsters pudding poeders en graangewassen, waarvan drie ondeugdelijk waren. Van de vier monsters snoepgoed; konden twee niet voldoen aan de eischen. Nu alle verdelgingsmiddelen voor in secten en ander ongedierte door den Mi nister van Arbeid zijn gebracht onder het begrip Waren" in den zin van art. 1 van de Warenwet, werd hieraan de aan dacht geschonken en alle rattenkruid hou dende hoofdwaters aan het verkeer ont trokken. Eén van deze monsters bevatte zelfs ruim 1 pet. van een arseenverbin- ding. Een aantal fluitjes, die bij onderzoek in het laboratorium sterk loodhoudend bleken te zijn, werden uit den handel ver wijderd. Hetzelfde geschiedde om dezelfde redenen met een aantal bikkels. Tegen één winkelier werd procesverbaal opgemaakt Kvegens den verkoop van sterk loodhou dende bikkels. Hem was tot tweemaal toe meegedeeld, met den verkoop van dit artikel tot nader order te wachten, waaraan hij echter geen gevolg heeft ge geven. Gedurende het tweede kwartaal werd 18 maal procesverbaal opgemaakt. Boven dien werden 99 waarschuwingen verzon den. In totaal werden in dit kwartaal 1595 analyses verricht. Van deze 1595|monsters werden 217 ondeugdelijk bevonden (waar van volle melk 128 en azijn 31). Ned. Here. Kerk. Beroepen fee Baambrugge P. Pras te Heukelom. Convent van G©r<ef. Kefke- i'aden in de Ned. Herv. Kerk. Donderdag is te Utrecht een vergadering gehouden van daartoe per advertentie op geroepen Geref. kerkeraden in de Herv. kerk. Voorzitter was prof. dr v. Leeu wen, hoogleeraar te Utrecht. Dr J. Seve- rijn, Ned. Herv. predikant te Dordrecht, zette het doel der vergadering in een uit voerige rede uiteen. Spr. memoreert een en ander uit het rapport van het H. B. i van den Geref, Bond over ltet reglement op de predikantstractementen. Dit regle ment werd vooral beschouwd in het licht der beginselen van Geref. kerkrecht. Een der conclusies was o. a.: de Synode heeft geen rekening gehouden met de autono mie der plaatselijke gemeente, derhalve is 'het reglement in strijd met de beginse len van het Geref. kerkrecht. Na uitvoerige besprekingen sjoten zich van de 80 aanwezige kerkeraden ruim 60 voorloopig aan tot een convent van. Geref. kerkeraden. Tot adviseur werd be noemd prof. dr J. A. C. van Leeuwen. Het voorstel van het bestuur om een protest tegen het reglement op de predi| k an t s t ra k temen ten paar de Synode te zen den, werd, aangenomen, behoudens nadere bevestiging van herberaden, die zonder mandaat zijn verschenen. Het bestuur van het convent is als volgt samengesteld: le praeses dr J. Seve- rijn te Dordrecht.; 2e praeses ds I. Kievit te Lunteren; le scriba ds G. J. Woelde- rink te Randwijk2e scriba ds R. Bart- lema te Hoogeveen; le qu'estor J. Weenor te Utrecht; 2e questor ds H. van Schuppen te Groot Ammers; assessor ds J. de Bruin te Zeist. Middelburg. Geslaagd voor liet Mercu- rius-diploma boekhouden de heeren L. K. van Zaltbomimel, G. C. Jongepier, P. C. Hubregl.se en J. M. Harthoorn, allen al hier. Tot onderwijzer aan de Chr. school in de Gravenstraat alhier is benoemd de lieer M. Goote, thans in gelijke betrek king; -.werkzaam aan de Chr. school tc Leerdam. Voor liet eindexamen der Middel bare Technische School voor de Bouw kunde te Utrecht slaagde o.a. de heer J. le Clercq. Hem werd het diploma Burgerbouvvkundige toegekend. O p t ij' d naar bed. Is de jeugd der kinderen verkort? En zou een der oorzaken ook kunnen zijn, dat het meer en mieer in onbruik schij'nt te geraken, dat kinderen op! behoorlijken tijd naar bed gaan? Het is in ons land wel niet zoo erg als in het buitenland. In Parijs, Milaan en Rome kan men, vooral op Zondagavond, ouders zien, die vijfjarige, zeer vermoeide kindertjes mee sleuren want ze kunnen zich soms niet op de been houden naar restaurants en variété-theaters. Maar ook in onze groote steden komt dit euvel voor en in Engeland heeft hol vraagstuk van behoorlijke nachtrust voor de kinderen thans ook de aandacht, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat daar ook de hand gelicht wordt met behoorlijken bedtijd. Dr Edmund Smith, schoolarts voor York, heeft een brochuretj'e over dit on derwerp' uitgegeven, waarin hij' zegt„Tra ge kinderen zijn vaak vermoeide! kinderen. Wilt ige, dat uw kinderen opgroeien tot suffe domooren?" Het geschriftje draagt tot titel: ,;Slaperigte kinderen maken het niet goed". Die schrijver adviseert, de kin deren zoowel 's zomers als des winters 1 op' tjjd naar bed te sturen, en ook de grootere kinderen niet langer op! te laten dan tot acht; of negen uur. „Als men hun in den zomer toestaat te spelen of te lezen tot het donker is, dan komen ze een uur slaap te kort en zitten daardoor den volgenden dag slaplerig in de school, waardoor ze niet voldoende van het on derwijs profiteered." Eenigen tijd geleden kwamen in „De Vrouw" artikelen Voor over de vraag: „Hoe houden wc de kinderen; kinderlijk?", We igelooven, dat een der middelen daartoe is, hen op tjj'd naar bed sturen en hen niet aan groote-menschen ontspan ning te laten deelnemen. Het uur waarop' een kind naar bed gaat is voor hom een graadbepaling voor zijn gevoel van groot-zijn. Examens hoofdakte Bij beschikking van den Minister van On derwas is: li met inganp van 24 Juli 1922 aan R. van der Welle te Middelburg op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid der commissie te Dordrecht en Den Haag II belast met het afnemen der hoofdakte exa mens en is als zoodanig benoemd: W. J. van der Pluym, onderwijzer aan eeri openbare lagere school te Rot terdam. Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Juli. Goes, vm. ds. Steinz, n.m. ds. Hom burg, av. ds. de Vries. Wilholminadorp, vm. ds. Homburg, ,n.m. ds. Steinz. Ongelukken. De arbeider H. Bos van de gemeente-gasfabriek te 'Oldenzaal is door een ©toot van een buis gedood. TI ijwas gehuwd en vader van drie kleine kinderen. - Een oplichterstruc. In do bladen kwam verleden week teen adver tentie voor van een ziekere B. v. d. W. te Rotterdam, die als directeur van een voor schotbank boden opriep om bij hem tegen borgstelling in dienst te komen. Een aan tal werklooizlen hebben op die advertentie 'geschreven en z'ijn door v. d. W. na het betalen van borgstellingen van 50 tot 100 giulden als looper aangenomen. Maandag kwamen ,zij op het kantoor in dienst. Zij werden de stad ingestuurd naar bepaalde adressen, die geschreven hadden op andere advertenties, waarin v. d. W. gteld had aangeboden tegen borgstelling. Tegen be- betaling moesten de boden dien dag bon nen afgeven aan die bepaalde adressen. Toen Dinsdagmorgen de boden weer op het kantoor van v. d. W. verschenen, was deze niet meer aanwezig. Hij is er tmet de borgstellingen der boden vandoor gegaan. Gesnapt. Rotterdamsche recher- eheurs heében op de Leuvenhaven aldaar aangehouden een kleermaker en twee ge broeders, losse werklieden, die verdacht werden tusschen Zaterdag en Maandag j.l. te hebben ingebroken in een woning in de Prins Hendrikstraat, hoek Maaskade. De bewoner en 'zijn gezin waren de stad uit. Een groote partij tafelzilver, ter waarde van f 400 tot f 500, een aantal zilveren snuisterijen, een sigarenkoker en een hor loge zijn gestolen. Toen de verdachten aangehouden werden, droeg een van hen een koffertje, dat al het gestolen zilver bevatte, behalve het horloge, dat in het bez'it van een van de anderen gevonden werd. Domme reclame. Door de politie te Woensel zijn bij' een rijwielhandelaar al daar 1000 reclamebiljetten, die aan een Zijde in vorm en kleur overeenkomen met een bankbiljet van f 1000 in beslag geno men. Tegen den man, die dezie biljetten ter verspreiding in voorraad had, zal pro cesverbaal worden opgemaakt. 'Haar geld verloren. Gisteren 'vervoegde zich bij de politie te Hengelo ©en Engelscbe dame, die mededeelde, dat zij op ©en doorreis naar Berlijn in den trein haar geld vijf pond sterling was kwijtgeraakt. Zij voegde er bij, dat te haren name op een Berlijnsche bank een belangrijk bedrag is geplaatst. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Kwatta-go k k er ij. Het „Handels blad" van Antwerpen bevat een groote advertentie voor Kwatta-choc.olade, waar in men leest: „Vanaf 1 Juli tot einde September zul len 10.000 onderz'oekbons verdeeld wor- der in de latten chocolade manoever, ma- noeuver-melk en manoeuver-nootjes. E,lk dezer bulletins zal een volledige vragen lijst bevatten, die den verbruiker zoo welwillend Zal zijn, geheel en in alle open hartigheid te beantwoorden. Tegen terug- Zending van ©en dezer bulletins per aanbe volen brief, zal hem', voor zij'n honoraria en onkosten een postmandaat van ff. 5.75 'gezonden worden. Zijn antwoord op een dezer vragen zal hem daarenboven toelaten deel te nemen aan den pfijskamlp; Kwatta. Voor elke maand Juli, Augustus en Sep tember zullen drie prijzen toegekend wor den: le een prijs van £r. 1000, 2e een prijs van fr. 500, 3e een prijs van fr. 250, aan degenen, die het dichtst-benaderend cijfer van bet aantal bulletins zullen opge geven hebben, die in de loopende maand zullen binnenkomen". Men z'al zich herinneren, dat de actie van de Nederlandsehe pers een eind© ge maakt heeft aan een loterij-stelsel, dat in den strijd tusschen een paar groote chocolade-fabrikanten 'in Nederland als reclame-middel is toegepast. Er is toen vanwegte de chocolade-fabrikanten ver klaard, dat zij niet hadden kunnen voor zien, dat hun reclame-middel zoo onge- wenschte gevolgen Zou hebben. Het doet dus wel eenigsZins vreemd aan, dat thans ©en der beide firma's, zij het dan ook in ©enigszins anderen vorm, met een stelsel van geldprijzen reclame gaat maken in België. Uit de gruwelkamer van d© Tower. In openbare veiling zijn te Londen ©en aantal folterwerktuigen ver kocht, welk© eertijds in de T'ower zijn gebruikt. Bij den verkoop riep dan ook elk voorwerp een visioen op van de gru welen, waartoe het in vroeger eeuwen had gediend. Niettemin werd er 14 pond st.' betaald voor een ijz'eren hoofdstel, waarin destijds het hoofd van een veroordeelde werd gestoken om gemarteld te worden, acht pnd st. voor ©en ijzeren handschoen; voorts vonden halsbanden met spijkers, ge heimzinnige staven en een z.g. „nostril distender", (een voorwerp om de neusgaten mee open te spalken) geestdriftige koopers Zelfs werden er dingen gekocht, welker beteekenis m-en niet kende, doch die stellig voor onaangename doeleinden hebben ge diend. Diee'e niet zeer "aanlokkelijke kollectie bevond zich vroeger in de T'ower te Lon den. Na den brand van 1841 kwam zij in het bezit van een ambtenaar van het arsenaal. Tragisch ongeluk. Een con ducteur, die dienst deed op een expres- trein van de lijn Parijs-Lyon-Middelland- sch© Zee, was getuige van een vreeslijk ongeluk, waarbij één Zijner eigen zoons gedood werd, terwijl hij machteloos was om tusschenbeide te komen. Twee zijner zoontjes, één van 7 en één van 9 jaar, hadden Zich ergens langs de spoorlijn opgesteld om hun vader toe te wuiven, als de trein passeerde. Nadat zij met hun petjes gezwaaid hadden, liepen zij snel naar een klein brugje, van welk punt Ze .hun vader nog eens konden zien. Juist toen zie daar heen snelden, werd de jongste knaap door een in volle vaart rij dende auto aangegrepen en gedood. De ongelukkige vader moest dit tooneel aanzien zonder hulp te kunnen aanbieden en wachten, tot hij het eerstvolgende sta tion bereikt had, alvorens hij zich naar huis kon begeven. Jaak: „Zeg Henri, uw neus Ziet niet weinig rood, ilc geloof, dat gij er te veel pakt". Henri: „Ge moogt niet afgaan op het uiterlijk. Ik drink nooit meer dan één borreltje per dag". Jaak: „Tiens'i Dan is uw neus gelijk onze Gascompteur. Die markeert ook meer dan er verstookt wordt". („Msb.") De kruidworm en de bladluis. OnZe „Nieuwe Provinciale Groninger Courant" herinnerde dezer dagen tersnede aan ©en beroemd woord van Keuchenius. Een redenaar was Keuchenius niet, maai* toch bezat hij een meesterschap over de taal als weinigen. Hij heeft onzen Hollandschen taalschat met nieuwe woorden verrijkt en zoo heb ben we onder meer den berm „kronkel vaardigheid" aan z'ijn schep'pend vernuft te danken. Hij heeft in zijn verhandelingen schit terenden beeldenrijkdom ten toon gespreid. E©n zijner meest pakkende beelden nu is dat, waarin hij, in aansluiting met Joël's profetie, de ontwikkeling der par tijen schetst. Dit- is Zijn indrukwekkend woord: „Wat de rups van het rationalisme heeft overgelaten is afgegeten door den sprink haan van het modernisme; wat de sprink haan van het .modernisme heeft overge laten, dat is reeds afgegeten door den ke ver van het materialisme; en wat de kever van het materialisme heeft over gelaten dat zal weldra door den kruid- worm en de bladluis van het communisme en nihilisme zijn te niet gedaan. Van het alles vernietigend nihilisme en communisme profeteerde Keuchenius, toen nog liberalisme en conservatisme onbe twist den scepter zwaaide. Hij d©ed het in navolging van Groen van Prinsterer, die in zijn „Ongeloof en Revo lutie", met zienersblik den gang der ideeën peilde. Ze deden bet, deze geloofshelden, omdat zij het wezen van den principieelen strijd met zeldzame klaarheid doorschouwden. Daarom ook lieten ze met onversaagde trouw hun „tegen de revolutie het evan gelie", als alleshezielende strijdkreet, uit gaan. Zou het dan ons niet voegen, die m'et onze oogen aanschouwen wat zij voor een verbaasde wereld profetisch hebben aangezegd, met teere piëteit hun roep stem op te volgen. Berichten over school- en ver- cenigingsreisjes nemen we alleen op, als ze ons belangeloos en in zeer be- knopten vorm worden verstrekt Berichten over 't aan* il kiezers, die door den Burgemeester Ier ver antwoording zijn opgeroepen wegens niet voldoen aan hun stemplicht, ne men we niet meer op Gezondheidsstatistiek in Nederland. Zonder chauvinist te izijn, kan men zeg gen, dal op bevolkingsgebied Nederland de beste reputatie heeft van alle landen ter wereld. De deskundigen zijn het er over eens, dat men te rjien aanzien ner gens zoo goed is ingelicht als in ons land. Wat blijkt uit deze zorgvuldig bijgehou den statistiek Dal onze bevolking' in min der dan een eeuw met 1 millioen zielen is vermeerderd. Dat liet geboortecijfer sinds 1865 zeer sterk is gedaald, maar dat daartegenover een nog veel sterkere daling van het sterftecijfer onder de kleine kinderen staat De ziekten, die vroeger onder de zeer jonge kinderen zoo onge nadig huishielden, zijn veel minder ve nijnig geworden en worden met meer suc ces bestreden. Op de grafieken omtrent de kloine- kindersterfte is de top over 't algemeen kras geprononceerd in de zomermaanden, wat vooral is toe te schrijven aan de gevolgen van de niet zorgvuldig genoeg geschiedende kunstmatige voeding, welke zich vooral bij hooge temperatuur wreekt. In het algemeen kan men zeggen, dat in de 'groote steden de zuigelingensterfte be langrijk aan 't afnemen is, ook in de ongunstige zomermaanden. Daar schijnt men het dus te leeren. De provincies Noord-Holland, Zeeland en Limburg ver tonnen evenwel nog hooge toppen. Belangwekkend zijn in menig opzicht de huwelijksstatistieken. De 'grafieken, die daarop betrekking hebben, wijzen b.v. aan, dat Mei de maand is, waarin het nieuwe leven in de natuur zich het krachtigst openbaart, ook het sterkst uitlokt om een oude periode in het leven af te sluiten en een nieuwe te beginnen. In verband hiermede staat het verschijnsel, dat de maand Maart op de geboorte-grafieken steeds een hoogen top vertoont. Tenslotte is het nog; interessant uit de gezondheidsstatistiek te zien, dat de zui gelingensterfte onder de Joden veel gerin ger is dan onder de niet-Joden. („De dokter in huis") Up'gang. Ter bespreking wachten nog altijd het Juni-en Juli-numimer van Opigang, het Chr. Letterkundig Tijdschrift, dat hoe langer zoo meer in onze kringen bekendheid verkrijgt. Nu, dat verdient het ook .Wanneer we het Juninr. opslaan dan zien we naast een weemoedvolle herinnering aan de overleden Christen- dichteres Jacqueline van der Waals en kele verzen van Geraert v. Suylesteyn. J. M. Wies terbrinkWirtz voltooit haar schets: „Bewustwording". A. J. v. Dijk bespreekt den Joodschen dichter mr Ja cob Israël de Haan, een Jood, die het Jodendom beleeft, wiens verzen iract bui tengewone gaafheid zijn geschreven en wien v. D. toebidt, dat zijn zinnen, die tot op den hnidigen dag verhard zijn,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2