Dit de Provincie. Kerknieuws. TedikMrten. Onderwijs. Gemesgd Nieuws. betalen, is een maatregel die al eenigen tijd wordt, toegepastJ/De Betrokkene heeft dit feitelijk 'aan zijn eigen slofheid in het betalen te wijten. Dat hij echter biet alleen port maar ook nog strafport heeft te betalen, blijft een onbillijkheid. Maar erger is 't wanneer iemand, die examen 'wenscht te doen en zich daar toe bij de betreffende commissie heeft aangemeld, óók 20 cent strafport moet betalen voor het ongefrankeerde briefje waarin hem verzocht wordt de te be talen examengelden te zenden. Zooals dezer dagen een onzer lezers voor zijn dochter overkwam, aldus meldt het „Hbl.". Dat is toch wel op' een andere manier kenbaar te maken. En zelfs het. porto, als dat gerestitueerd moet worden, kan ap een andere manier geïnd wOrden. •LoonsverlagingM ij nwl erkers. De contactcommissie in het mijnbedrijf vergaderde ook gisterochtend ter voort-> gezette behandeling der nieuwe voorstel len tot loonsj en toeslagmindering. Hoe wel van den kant der mijndirecties eenige concessie werd gedaan inzake aftrek kin-i dertoeslag werd geen eenstemmigheid be reikt, daar de vertegenwoordigers dei- vakbonden de voorstellen onaannemelijk hieven achten. Zij zouden er zich nader met hun bondsbesturen over beraden. Een wedersp'annige raad. Ged. Staten van Utrecht hebben op; on gewone wijze moeten ingrijpen in het budgetrecht eener gemeente in die pro vincie, meldt de „Msb.". De raad der gemeente Willige Lange- rak weigerde n.l. op de begrooting midde len aan te wijzen tot dekking van een bedrag van £410, waarmede de jaarwedn den van burgemeester en secretaris door Ged .Staten waren verhoogd. Dit college heeft thans gebruik gemaakt van de haar bij art. 212 2e lid der gemeentewet ver leende bevoegdheid, door den p'ost on voorziene uitgaven op de gemeentebegroo- ting te verlagen met £410. Betrekkingen in Indië. Het ,,'Chr. 'Comité voor Indië" (adres: Informatiebureau: J. J. Kraan, Loosduin- sche kade 111, Den Haag) vestigt er de aandacht op! dat voor het Marine-etablis sement te Soerabaja worden gevraagd Neen contractswerkman-ketels cheepsmaker en een contractswerkman-smid. Driejarig (verband, overgang in vasten dienst niet uitgesloten. Na 6 en 9 jaren tijdelijken dienst tegemoetkomingen van f 160;) en £3000. Uitrustingskosten f1500 of f1725 (ongehuwden en gehuwden.) Leeftijds grens 35 jaar. Bezoldiging f 225 's maands, lijdelijke duurtebijslag f 95 's maands en gedurende 1922 premie £30 's maands. Aamnelding vóór 20 Juli a.s. bij de 9de afdeeling, onderafdeeling B, Ministerie van Koloniën. Allerl e i. Minister Heemskerk wordt 20 Juli 70 jaar. Voor het Miljoen is nu in totaal inge komen f893.236,41. In Polen zal door Philips een gloei lampenfabriek gesticht worden. iDoor den Commissaris der Koningin is laan den heer Jacobus Vermeulen te Vrouwenpolder met ingang van 1 Augus tus a.s. eervol ontslag verleend als strand vonder aldaar. Hoedekenskarkt. In de Raadsvergade ring van Vrijdagnamiddag was afwezig dhr Jasperse met kennisgeving. De Voor- fitter deelt mede, dat ©ene krankzinnige vrouw voor tekening der gemeente in „Vrederust is opgenomen. D© voorzitter ■deelt verdér mede, dat in de gisteren ge houden vergadering van den Kring Ove- Bande voor de vleeschkeuringswet besloten Ss, voor al de 7 daartoe behorende gemeen ten ontheffing te vragen van de keuring voor de huisslachtigen van schapen, gei ten en varkens, en dat nu ieder der be trokken gemeenten zelve moet uitmaken 'of zlij nog ontheffing zal vragen van de voorkeuring volgens art. 46 der wet. Na eenige discussie wordt besloten, dat deze gemeente de ontheffing niet zal aanvrir- (geu, omdat veel vleesch van uit deze ge meente naar andere gemeenten buiten dier kring gelegen, wordt vervoerd en dit dan, wordt die ontheffing verleend, volgens art. 46 boven bedoeld, niet aou mogen. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1921 in ont vang op f 8041.00V2, in uitgaaf op 7131.65V2, dus met een goed slot van f 909.35. Aangeboden wordt de gemeente- rekening over 1921 in ontvang op f 48942.86V3, in uitgaaf op f 43493.16, .dus met een goed slot van f 5449.70 V2. Na besloten zitting deelt de voorzitter toe de, dat 5 reclames tegen aanslag in den H. O. 1 Januari1 Mei 1922, alle zijn afgewez'en, als zijnde de aanslag overeen komstig .de Rijksinkomstenbelasting. Op Verzoek van Ged. Staten wordt wijziging gebracht in de verordening op de heffing van keurloonen volgens de vleeschkeu- ringwet en wel, dat als datum van inwer kingtreding der verordening, die was be paald op den dag, dat de wet in zijn gehegl in werking treedt, Zal worden geteld den dag, waarop de goedkeuring der verorde ning ter kennis van het gemeentebestuur zal zijn gebracht. Bij de rondvraag wijst Den Dekker op het noodzakelijk delven eener vervuilde sloot ©n op de wehschelij'k- heid tot het schoonhouden der graskanten van de wegen. Daarna sluiting. Zierikzee. De historische feesten ter her denking van den intocht der geuzen in 1572 hebben Donderdag alhier plaats ge had. Des morgens om half acht vond de landing'der geuzen plaats en daarna hield Jhr van Bóse een feestrede in de Nieuwe Kerk. Des middags was er een groot© historisch-allegorische optocht, die zeer mooi was van samenstelling en werden ver schillende volksspelen gehouden, waarna ©en vuurwerk het feest besloot. Een vlieg machine cirkelde eenigen tijd boven de stad. Vele vaartuigen met passagiers wa ren de haven binnengeloopen. Het mooie, standvastige weer had zeer veel bezoekers, vooral uit Schouwen en Duiveland, naar de stad gelokt, waar men op een gepaste manier feestvierde. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Delft J. Bus te Ouddorp, E. V. J Japclien te Hei- en Boeicop en J. Keiler te St.-Maartensdyk. Beroepen te Leerdam S. C. Groenevelcl te Zuilichem; te Rijssen G. A. Pott te Oud- Beijerland. Bedankt voor Zalk door A. J. Eijkman te Ha.lt.em; voor Oterleek door A. J. P. Booke te Schoorl (verb, ber.); voor Lex- mond door S. Groeneveld te Zuilichem. Geref. Kerken. Bedankt voor Thesinge door G. D. Scheeps- ïna te Westergeest; voor Zoutkamp door W. AVeener te Raard; voor Kommerzijl door D B. v. d. Meuten te Oostermeer. Treinges^rekmeteenlsraeliet. Marnix wij meenen te -weten dat het Tweede-Kamerlid A. Zijlstra onder tlezen pseudoniem schrijft vertelt in de „Gron. Kerkb." van een eigenaardige ontmoeting. We lezen daar: Daar stap ik op een goeden mmdddag in den trein en vlei mij1 in een rustig hoekje. Gelukkig geen gezelschap). Ik zal ongestoord op, mijn lange reis Wat kunnen lezen. Want op reis moet men zorgen steeds goede lectuur bij zich 'te heb ben. Maar zie, daar gaat het portier open en een fteftig heer treedt binnen. Hij is, zooals ik aanstonds zie, een zoon van het oude volk. Het duurde maar even of hij begon een gesprek en ik kon mijn boek wegleggen. Maar de geringe ontstemming over dit feit week aanstonds. Want, wat hij te zeggen had, was waarlijk niet gewoon. Vooral niet voor een Israëliet. We kregen het over de gebeurtenissen in Duitschland. Over den moord op Ra- thenau. Was het een daad van anti semitisme? Neen, oordeelde hij, hoewel de haat van vele Christenen zich weer tegen de Joden richt. Stellig, zoo meen de hij, zijn er onder de Joden misdadige en ook revolutionaire menschen. Maar waarom mogen wij, Joden, zoo vroeg hij, ook ons contingent niet leveren voor dat deel evenals de Christenen? Weet gij, zeide hij, wat de oorzaak is van onze ellende? Europa heeft den weg Gods verlaten en helaas ook mijn volk denkt niet meer aan zijn God. Ik keek verrast op1 en zeide het is wel zeer juist, wat u zegt. Wij moeten Wel terug tot den weg Gods. Zeker, zeide hij, als de menschen maar weer wiD den luisteren naar het Oude Testament. Daar staat alles in Wat wij noodig 'heb ben. Is het niet treffend, vroeg hij, dat ons -lieven zoo precies gelijkt op den tijd, toen ónze profeten wezen op de ijdelheid van het afwijken van Gods ge boden? Jesaja en Jeremia en al de am dere profeten spreken het juiste woord, ook voor onzen tijd. Men kan het Joodsche volk w'el vervol gen. Het is het volk Gods.' Het zal blij ven, en het woord dat het heeft mo gen spreken voor alle volkeren zal blij ven tot den grooten .dag van Gods ge richt. Hij sprak met warmte en veel overtui ging en ik dacht: ziedaar een zoon van Israël, waarin geen bedrog is. Natuurlijk ging ik voorzichtig wat ver der. Ik zeide: gij stemt dus toe, dat de antirevolutionair het goede beginsel pre dikt voor het leven. Gij geloovige Joden behoort antirevolutionair te zijn. Wacht even, zeide hij, ik gevoel veel voor u«.v beginselen en voor uwe partij. Maar één ding hindert mij: uwe Evange lisatie onder ons Joden Gij komt tot ons met uw Evangelie. Waaroml toch? Laat ons Joden met rust, Wij' beg'eeren geen proselieten te maken. Gij moest ophouden ons te dwingen tot den Chris tus te komen. Dit verwijt hoorde ik zoo vaak van Jo den. Zij' vliegen in woede op, als zij aan de Evangelisatie onder de Joden denken. Ik vraag: kunt gij' het u niet indent ken, dat liefde ons drijft? Och, zeide hij, ik zie de zaak zoo. iWij zeggen: hier is de deur der zaligheid; gij zegt: ïjeen, daar is de deur. Waarom nii niet ieder zijn eigen Weg laten kie zen? Als Wij leven naar Gods wet, dan hopen wij op eer. zalige toekomst. Wij- komen alien in het oordeel Gods. Welnu laat het oordeel aan God. Maar aanstonds voegde hij er zuchtend aan toe: ik spkak van onze deur der zaligheid. Maar ik stem toe: wij! weten het niet. Wij kunnen ons best doen. Maar wij gaan met niet dan onzekerheid het oordeel Gods tegen. Hoe sneed mij dat door de ziel. Ik zeide: .zouden wij jgeen zekerheid kunnen krijgen? De redder der wereld is geko men. Misschien hebt gij gelijk, zeide hij, dat de Messias gekomen is. Maar wij kunnen het niet gelooven. Waarom laat gij ons niet met rust? Toen was het mijn beurt. Ik zeide: zie eens t hier. Uy volk is ons volk. Uw God is onze Gód. ,Uw nationale geschiede nis is onze heilige historie. Uw vader Abraham is de onze. Ik weet het, zeide hij, ik weet het. Welnu, vervolgde ik, wij gelooven, wij weten, dat de Kerk van Christus, een maal besloten in 'uw volk, het geestelijk Israël is. AVij zijn in den wijnstok in geplant. Wij zijn. tot het vaderhuis geko men. Maar gij1, gij zijt de verloren zoon, ver van het vaderhuis gedwaald. Wat ligt nu meer voor de hand, dat wij tot den verlorene, gaan, dat wij hem wijzen op de genade Gods in Christus, op de zekerheid van het geloof hoe kan ons nu grooter blijdschap bereid, worden, dan dat wij u zién terugkeeren en blijde den schat, uit uw eiigen volk tot ons gekomen, aan vaardt; den schat, dien gij thans nog voorbij gaat. Het eeuwige heil voor den ■zondaar. Kunt gij de wet houden? Neen, zeide hij', dat kunnen wij niet. Ik vroeg: waarvoor was toch het. offer? En wat beteekenen uwe offers, als zij niet zien op het Lam Gods, dat de zonde der wereld draagt? AI et groote vriendelijkheid, maar toch met eenig ongeduld luisterde hij toe. Hij trachtte dit gesprak af en toe weer op de volbrenging van de wet te brengen. Hoe gevoelde ik, hoezeer de Jood wordt afgestooten door het woord genade. Zooals z'ulks trouwens met de wereld het geval is; het is altijd weer het eigen werk, dat ons er brengen moet. Gij zult mij toch toegeven, dat gij wei nig wint met de proselieten, die gij maakt, zeide hij eindelijk. Die bekeerde Joden beteekenen toch gewoonlijk niet veel. Vergeet gij niet een Da Costa? zeide ik. En toen glansde zijn oog. De Costa, zeide hij, ja, dat was een schoon voorbeeld. En ik moet 'u vertellen, dat ik ook in mijn familie wijzen' kan op goede voorbeelden. Alaar toch, laat ons toch kio.zciVmk onzen eigen weg. De trein stond stil en wij stapten Uit. Wij schudden elkander de hand en hij verdween onder het publiek. Mijn gebed was met dezen .zoon van het oude volk. Een man, blijkbaar rijk gezegend naar het aardsche. Maar wiens hart 'uitging naar de rechtvaardigheid voor God, Die hij hoopte te verkrijgen door een leven naai de wet. En waarvan hij toch getuigen moest: wij gaan -met niet dan onzekerheid het oordeel Gods tegen. Laat ons.toch.getrouw zijn ook in het brenjgen van de boodschap der zaligheid tot de Joden. Zondag 16 Juli. Ned. Herv. Kerk. Goes. vm. ds. de Vries, nm. ds. Steinz, i.v ds. Homb.ujg YV ilhélmiiiadorp, vin. ds. S'tèinz, u.m. «eert diénst. Wolphaartsdjjk, vm. ds. Mantz, av. 6 uur id. Ghr. Evans. Gem. Wemeldinge, 9.30 u. bevestiging en 4 u. in trede van ds. v. Vliet. Middelburg. Tot dé eerste klasse der R. H. B. S. alhier zign toegelaten: If. Kraak, A. Beckers, J. N. Caro, H. A. Brakman, P. A. Jansen, J. A. Pieters, M. B. AVinkster, J. van der Made, G. C. van Pienbroek, J. W. C. Schrieir, P. J. E.ntink, M. M. de Vries, R,. AV. Jans, J. van den Berge, H. F. van der Laan, A. IT. van Heusden, C. M. Ghij'sen, J. A. Atorgouwe, T. Oaljouw, J. A. Hackenberg, A. de Bruin, J. Louwerse, C. J. Schip pers, J. C. Vinke, AV. J. F. van der Bijl, J. P. Leijnse, A. Cornelisseh, J. Kolsters, P. J. Standa-ort, G. A. Romijn, C. Romijn, L. A. M. Heerebout, P. ten Klooster, A. L. Kampman, J. B. Onderdijk, P. C. Boone, J. L. van Nieuwenhuijzen, J. C. Oreel, J. L. van Dullemen, S. Abrahams© ■en M. E. G. Briel. De richting der Vrije Uni versiteit. Op de jaarvergadering van de vereeniging voor Hooger onderwijs op Geref. grondslag hield de heetr Colijn een rede over de toekomst van het vrije hoo ger onderwijs, waarin hij het voortbestaan der universiteit bespreekt in verband met de geldmiddelen en betoogt, dat een be drag van vier a vijf ton por jaar bijeen gebracht moet worden om haal" in stand te houden. Spreker acht het mogelijk, dat dit bedrag door contributie bijeengebracht wordt, mits de vrije universiteit de liefde van het gereformeerde volk behoude. Hij Bei volgens het verslag in „De Standaard": Wie veel onder het volk verkeert, hoort genoeg om voor bezorgdheid de poon van het hart 'niet te sluiten. Onze Universiteit heeft onder ons volk niet meer de plaats, die zij voorheen in nam. Zij is verder van het volk af komen te staan. Onbegrijpelijk, is dit niet. Zij is geboren in dagen van strijd. Aran een strijd, waarbij het geheele Gerefor meerde volk in die dagen betrokken was. Het jongere geslacht heeft dien strijd niet 'gekend en voelt zïclpniet zoo door persoon lijk© banden aan onze Academie verbonden. Dat is één reden. Een andere is, dat er van den kant d©r Universiteit niet genoeg moeite gedaan is om den band met het volk aan te houden. De directeuren, curatoren en hoogleer aren moeten er voorVaken, dat ziijvoor ons volk niet langzamerhand worden als een soort Chineesche mandarijnen. Werp mij niet tegen, dat onzie Hoogleer aren als mannen van wetenschap, allereerst dienaren van d.ie wetenschap zijn en hun tijd te kostbaar is om er een deel van af te staan om met het volk in gestadig contact te blijven. Want al zou zulk een standpunt in abstracte verdedigbaar zijn, 't rekent niet met het feit, dat de Universiteit alleen kan blijven bestaan, indien het hart van ons volk -er warm voor blijft. De heer Colijn eindigde ziijn rede aldus: „Laat ons dan allen saam, directeuren, curatoren hoogleeraren en Gereformeerde volk de handen ineenslaan, opdat weer, als van ouds, oen band van innige sympathie ons saambindt ©n door aller medewerking het monument van Calvinistische volks kracht, waarvan Kuyper de fundamenten heeft gelegd, word© voltooid. Als een blijk, van wat Nederlands Calvinisten, in des Heeren kracht vermogen. Maar bovenal als een getuigenis, de eeuwen door, ter eere van onzen God. Toelating R. H. B. S. te V1 i s- s i n g e n. Tot de eerste klasse der R. H. B. S. te Vlissingen ziijn op een© verklaring van het hoofd der lagere school zonder examen toegelaten: E. Batten, TI. A. Bresser, Ja Ma Engels, Ma H. S. Glaaer, J. II. D. Heine,Ga Hol laar, J. M. Jansen, A. J. Kruidenier, Ae Meijer, H. G. S. van Rfialte, A. Roos, Fa M. Scheijgrond, Ca J. J. Bomers, M. Vader Hz;n, L. de Vries Wzn, Na Wijsveld, M. B. L. Bernaert, D'. Bijl, C. Frelier, Tha Gossehalk, P. C. van Hoek, Ja A. AAk H. Inklaar, L, J. K. de Jonge, P. J. Lameijn, P. J. de Munck, A. Raamsdonk, Me Roos, B. H. Schultz), Ha Ca Swart, 0. J. Verhoe ven, G. A. W. Wagenaar, R,. F. N. AVtijten- burg, Di. J. Blom, Je M. Cli. Dcbra, Sa Frelier, J. van Haneghem, Je van Hoeke, Je 'J Jaeck, P. König, Ja J. Lems, Ra H. E. van Po-ucke, N. Roelse, Ma Aa Rosevelt, Da C. Siegers, Ca W. Tiggers, P. A. Visser, Ae T'. M. AVemelsfelder en D. Huijssoon. Gees. V001* het laatst gehouden examen Boekhouden, afgenomen vanwege- de „Arer- eeniging van leeraren in de Handelsweten schappen" op 12, 13 en 14 Juni, slaagde onze stadgenoot, de heer B. Torhijn, leer ling van den heer A. v. d. Mey, learaar boekhouden M. 0. te Held©.". In de gehouden vergadering der Ge westelijke federatie van Zeeland van de Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs werd bespro ken het achterstallig salaris. Hierbij bleek, dat het personeel van verscheidene nijver heids-scholen hier te lande het achterstal lig salaris over 1919 en 1920 in zijn be zit heeft gekregen. Daarentegen maken de scholen in Zeeland een pover figuur. Ret achterstallige salaris in Goes bedraagt on geveer pier persoon f1300 a f1400 over 1919 en 1920. Aan de Ambachtsschool te Middelburg bedraagt dit salaris f300 a f 400 per persoon. De leeraren aan de Ambachtsschool te Oostburg hebben nog 50 pet van de verhooging over 1920 te goed. Een groot gedeelte van de vergadering werd verder besteed aan de belangen van het onderwijs- Sebore. Mej. F. Hemmekam alhier, is met ingang van 1 Aug. a.s. benoemd als tijdelijk onderwijzeres t© Nieuw-Namen. Benoemd als tijdelijk onderwijzer al hier de beer Graafeiland te ATissingön, Ongelukken. Het vijfjarig zoon tje van H. te Breda, viel van een wagen 'en bekwam daardoor zulke kneuzingen, dat 'hiet aan de gevolgen is overleden. Te AVijhe is het zoontje van den slager G. bij het spelen in een sloot geraakt en verdronken. V r 'e e s e 1 ij k ongeluk Te Vijlen bij Vaals had in de oud-e Cementfabriek een vreieselijk ongeluk plaats, dat 2 men- scbenlevens kostte. De ongeveer 45 M. diepe put, eenige jaren niet meer in ge bruik, gaf weinig water meer. Een der arbeiders, .een Duitscher, neef van den eigenaar, wilde de oorzaak er van onder zo-eken, doch begaf zich zonder vastge bonden te zijn aan touw of ketting naar beneden. Nauwelijks op zekere diepte plofte hij bedwelmd door de stiklucht naar beneden. Een andere arbeider H. S. toog direct naar onder om den ongelukkige mogelijk nog te redden. Doch deze raakte ook spoedig gedeeltelijk bedwelmd, doch wist nog snel naar boven te komen, waar hij in de buitenlucht moest gebracht wor den en weer bijkwam. Onderwijl wilde de arbeider J. S. nog een daad van naastenliefde doen en zijn medearbeider uit den put probeeren op te halen. Met eön dik koord om 't lijf werd hij naai beneden gelaten. Onder gekomen, bond hij zijn medearbeider, di© reeds dood was, aan een ketting, ontdeed -zichzelf van ,tt-ouw en bond dit nog aan 't slachtoffer. Terwijl deze nu naar boven getrokken werd steeg hij zonder touw of wat om 't lijf naar boven, doch was nauwelijks op de helft of hij stortte met een plof naar de diepte en hij werd het slachtoffer zijner menschlie- vendheid. De ee.ste ongelukkige was spoe dig boven gehaald, alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, mislukten. Het tweede slachtoffer moest in den diepen put blijven liggen, daar niemand het meer waagde al te dalen. 'De eerste was onge huwd, de tweede gehuwd en had twee kin deren. Het heele dorp is diep onder den indruk van dit al te droevig geval. K 0 nij'n e n p 1 aag op de Vel 11- w e. Men schrijft aan de „Rott." van de Veluwe: De wildstand duidt nog steeds op toe name. Niet alleen, dat de vossen hoe langer hoe brutaler worden, maar ook de konijnen worden een ware plaag. Had da, rogge dqpi' de strenge vorst toch al veel' geleden,' de konijnen hebben menu gen roggeakker zoo bezocht, dat er van den oogst riiet veel zal terecht komen. Het zijn nog maar enkele grootgrondbezit ters, die gevoelen, dat het algemeen be lang toch niet aan het jachtvermaak van enkelen mag werden opgeofferd. Zelfs het ■omrasteren van het bouwland helpt hier en daar reeds niet meer, daar de dieren ,zich er toch wel onder door weten te werken. De,ze toestanden, die vooral op het mid den van de Veluwe heerschèn, roepen 0111 noodige wijzig'ing van de Jachtwet. Gestoorde bruiloft. De'fami lie v. Y. te ATaardingen zat gezellig bij een ter viering van den zilveren bruiloft. Onverwachts braken de binten- van den vloer en het geheele gezelschap met kas ten, orgel, tafel, enz., zakte naar de laagte en kwam terecht in het modderwater on der den vloer. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, allen kwamen met den schrik en eenige lichte kwetsuren vrij. Den h'uiseig-enaar was kort te voren medegedeeld, dat de binten slecht waren. Prijs van de melk. Naar de „Held. Crt." 'uit goede bron verneemt, is bij Ged. Staten van N.-Holland bezwaar gemaakt tegen de door den Raad van Helder den 16en Mei j.l. vastgestelde en direct afgekondigde verordening, waarin op jgrond van art. 135 der Gemeentewet een maximumprijs voor melk van 13 ct. wordt bepaald. Dit college acht n.l. de verordening in strijd met de Distributie- wet, die alleen aan den Minister het recht tot het stellen van maximumprijzen verleent. Verduistering. Door de politie te Maastricht is aangehouden E. G., wis selagent, kantoorhoudend te Maastricht, wonend te Luik, verdacht van verduiste ring. Particulieren Uit Maastricht en Eys- den deden aangifte dat zij G. geld tegen kwitantie gegeven hadden voor den aan koop van stukken. Deze stukken werden na meerdere aanmaningen niet afgedra gen. Het onderzoek is in vollen gang en zal moeten uitmaken of nog meerdere personen de dupe zijn geworden. Vier huiizen af:g;ebrand. Te Rosmalen (N.-Br.) is de arbeiderswoning van A. van Zonsbeek geheel afgebrand. Niets werd gered. Het vuur deelde zich mede aan de huizen van H. van Ros malen, wed. v. d. Ven en H. van DiUnen, die eveneens in de asch worden gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. D. AVouters. De toestand van den heer D. AVouters, hoofd eener Chr. school te Soest en redacteur van „Onze Vacatu res", wien onlangs een ernstig auto-onge luk overkwam, waarbij zijn vrouw het leven verliezen moest, is, naar genoemd blad bericht, naar de omstandigheden be vredigend. Al moet hij- tengevolge van zijn verwondingen het bed houden, mag hoop •op volledig herstel gekoesterd worden. Een verbolgen pastoor. Bij het bekend worden van den uitslag der Kamerverkiezingen werdi te Eindhoven een feestvergadering gehouden, waar o.a. pas toor Van Oerle het woord voerde en in felle bewoordingen den hoofdredacteur van het „Eindhovensch Dagblad" (N. Kath. P.) tc lijf ging. Hierop reageerde genoemde hoofdredac teur in zijn blad, met de klacht dat ge noemde pastoor o.a. zou gezegd hebben: Indien de hoofdredacteur niet begrepen heeft om welke hooge belangen het ging, .zou hij willen dat er een man gevonden werd die met een flink stuk hout hem van zijn bureau zou afranselen. De „Meie- rijsche Crt." (Kath. S. P.) weerlegt dit echter en verklaart, dat pastoor Van Oerle ■ongeveer heeft gezegd: „Indien de hoofd redacteur van het „Eindh. Dagblad" niet begrepen heeft waarom het ging en zou, daarnaar gevraagd, geen afdoende verkla ring van zijrie houding kunnen geven, dan verdiende hij met een stuk hout van ,zijn redactiestoel geranseld te wor den". De „M. Crt." voegt hieraan toe, dat tegen het betoog van pastoor Van Oerle „weinig of niets te zeggen valt". De hoofdredacteur van het „Eindh. Dagbl." zegt er zijnerzijds o.a. van: pas toor Van Oerle is een beetje, een aan tal eeuwen zijn tijd ten achter. Hij had moeten leven tijdens de inquisitie, toen opgehitst kon worden om degenen, die men „weg" wilde hebben, naar den brand stapel te sleepen I Lijkenschennis. Uit Ternate (Indië) wordt gemeld, dat in den nacht van 23 op 24 Mei lijkenschenners het igraf hebben opgegraven van een kind der familie H. Zij haalden het kindje weg, dat later op het Chineesche kerkhof werd teruggevonden, gruwelijk verminkt. De armpjes en beentjes waren weggehakt _en het rechterbeentje namen de schenners mede. Vaccinen door den mond. Fransche dokters hebben afdoende proef nemingen verricht met een nieuwe werk zamer methode van vaccinatie tegen ty phus, cholera en dysenterie, bestaande in toedienen van vaccinen door den mond inplaats van inspuiting in de aderen. In een plaats die door typhus geteisterd was, telde men op 654 niet-gevaccineerde be woners 53 typhus-gevallen. Van 1236 be woners die volgens de nieuwe methode gevaccineerd waren, kregen slechts twee typhus. (De methode is volstrekt niet nieuw. De homoepathie past haar al meer dan een halve eeuw toe. In sommige Amerikaan- sche staten wordt dan ook het innemen van een dosis of een paar doses verdund Vaiïolinum (pokstof-oplossing:) wettelijk gelijk gesteld met een inenting tegen de pokken. Red. „N. R. Ct.")

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2