•icMen. Uit de Pers. Finaneieële Berichten. Gemengd Nieuws. IS. Hengstveulen, 'eerwagen, suken-Werkmeisje. 45 49 at 50 2 4 578 3 6 1062 3 1 553 2 2 7 2 42 •is. 399 6 21 1 2 2 3 16 -• 8 1 80 1 3 3 40 1 2 100 14» 1 34 1 285 1 4 1 1 1 1 BI 26 68 35 440 124 1 2 63 len Communist), Tgn (vroeger Vr(jz. >0 Fruijtier (R.K.) 1th. Kerk. len Th. Schorten la. roederschap. [oven H. J. Mis- Leiden. |an 1 October 1922 aan de Chr. School, onderwijzer aan Id. te Breda slaagden M. H. van Hee te Rc.h te Kloetinge en ksingen. loor het candidaats Lenshoek; voor het ]ande mej. P. Koop- nen plant en dier- 's-Gravenhageop |r tweede stuurman H. Vriens, G. W. Stolk en A. Baren- J. E. van Tijen en rlijksche p aarden- door do vereeni- poarden fokkers het Molenwater en 2-jarig paard an het onderzoek den uitslag ko- n. Wij zijn nog. |re cijfers van 't sn. Het volgende oortvliet behaalde le Wilde 139 st„ .sten 254, dhr. de [g 49, te St. Maar- 156, dhr. Kersten iinSlË, f?iggel%ra.e. KOOP: tl] £KT, Biggekerke. KOOP: [ft baat, bij L. GOED- agenmaker, Seroos- imdi- lop of in ruil: werkend Maaim i), bij S. TAAL, Meliskerke. |E KOOP: ff 1 pk. 12 Juli en een met mooi Merrie- W. JOBSE, Veere, renburg. legen 1 Augustus I md, waschgeld f 42. te melden Rotterdam In werkelijkheid bereikte de R.K. Staats partij 35.968 stemmen, ruim 5000 meer, de S.DtA.P. 70.820, derhalve ruim 20.000 •minder; de verhouding is van 1 tot 3 iii ieene van 1 tot 2 igewijkigd, aan de 100.000 komt de S.D.A.P. er maar even 29.180 te kort. De Anti-revolutionairen en de Ghris- toliyk-Historischen hebben zich schitterend gehouden, de eersten kwamen 9000 boren de verwachting, de laatsten 8500. Neen, Botterdam is niet rood; op de Katholieken en anti-revolutionairen alleen; werden zoo goed als evenveel stemmenj uitgebracht als op de gjeheele S.D.A.P. j Met zijh 22.412 stemmen is wellicht de Vrijheidsbond nog niet.zoo geheel ontevre den, ab zijn het er dan 8000: minder dan hij had moeten behalen om de verhouding van 1918 te verkrijgen. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid A. de Buck, geboren te jOostkapelle. BEBRLIJN. Het arbeidersorgaan „De Voorwaarts" wordt, zij het al in ver hinderden omvang, weer uitgegeven. Ten gevolge van de staking, ook op de Rijks- drukkerij', staat ook de bankbiljettenpers stil. STETTIN. Hier zijn de matrozen en stokers in een wilde staking gegaan. Verkiezingsuitslagen. Blijkens de voól'loQplgé cijfers van de kieskringen Amsterdam, Rotterdam én ge deeltelijk Den Haag verkreeg: S. D. A. P. 167.053. (Gekozen: Troelstra, Van den Tempel, Gerhard, Ter Laan, Groenevveg en vermoedelijk Zadelhof). R.-K. Staatspartij 92.247. (Gekozen: Van Dijk, Stulemeijer en vermoedelijk Kolk man). Antipev. 58.027. (Gekozen: Schouten en vermoedelijk Smeenk). Christ.-Hist. 38.558. (Gekozen: Schok king). Vrijheidsbond 52.395, waarvoor twee zetels. Vrijz.-Dem. '25.750. (Gekozen: Marchant). Communistische partij 28.275. (Gekozen: Wijnkoop). Van |de kleine partijen schijneu/kans te hebben: Neutraal Middenstandsbloc, de groep Van HoutenFaubel 'Christ.-Dem. partij len bond van belastingbetalers. De- nieuwe katholieke partij verkreeg tot dus verre ruim 2000 stemmen. De Rupaille- pariij Verkreeg te zamén in Rotterdam en Amsterdam 6871 stemmen en krijgt geen zetel. Volgens verdere gegevens uit den kies kring 'Maastricht zijn gekozen Van de R.-K. StaatspartijNolens, minister Ruys de Beerenbrouck, Bongaerts en Hermans. ROTTERDAM. In 1918 werden uitge bracht in totaal 95000 stemlmen, nu 211.000. De a.r. partij verkreeg toen 10.761, thans 34.369; de Chr. Histori sche 3975, thans 18000. D'EN HAAG. Zaterdagmiddag half zes wordt de ofïicieele uitslag der verkiezin gen bekend gemaakt. LEIDEN. .(Tel.). In de stad Leiden zijn uitgebracht: S. D. A. P. 6658; R. IC'. 6810; C. H. 5542; A.R. 4150; Vrij heidsbond 2136; 'V.D;. 1198; Dom. Par tij! 770; CoMM. Partij 732; N. Kj. P. 101. ZWOLLE. (Tel.) In de stad Zwolle zijn uitgebracht 16660 stemmen: S. D. A. P. 5054; R. K. 3451; A. R. 2314; C.H. B207; Vrijheidsbond 1460; V.D'. 1069; Comto. Partij 140. AMSTERDAM. (Vad.) Van de 347 bus sen zijn er 252 geteld, met totaal 198.410 uitgebrachte stemmen. Vrijheidsbond 15.470; R.-K. 31419; anti-rev. 14.501; Chr. Hist. 12.111; S.D.A.P. 64.171. DORDRECHT. (Vad.) 22.078 uitge brachte stemmen. Vrijheidsbond 3278- Vrijiz. Dein. 1000; antirev. 4378; R. k! 12321; Chr. Hist. 2879; Si. Dl. A. P. 6103- Com|ml Partij1 380. Hei Kiesstelsel. In „De Nederlander" besprak jhr. A. F. de Savornin Lohman op welke wijze ver betering van het kiesrecht te verkrijgen Zou zijn. Bij het algemeen kiesrecht, waarvoor, hoeveel gebreken er ook aan kleven, naar zijn meening nog geen geschikter kies stelsel voor onzen tijd is* gevonden, acht hij echte1' voor de samenstelling der Sta te-Generaal juist de individueele keuze teen* dwaasheid, omdat zij niet leiden kan tot het doelde samenstelling van een be hoorlijke volksvertegenwoordiging. „De kiezers, dia de lijsten samenstellen, kennen voor het. meerendeel den candidaat persoonlijk niet; ze weten van hun betrek kelijke geschiktheid voor het behandelen van Staatszaken niets afzij weten even min welke Staatszaken op eep gegeven tijdstip van het meeste belang zijn" On mogelijk'is bet voor hen te zorgen, dat voor alle deèlen van Staatsbeleid de noo- dige krachten in het staatscollege aan wezig zijn. Alles hangt af yan het. toeval. Zoo hebben Wij nit gezien, dat van de 100 Tweede Kamerleden er 20 a 25 pet. bè- kooron tot het onderwijs'gilde. Alsof voor biet Staatsbeleid onderwijs de hoofdzaak is. bi vroegere tijden waren het veelal col lages, uit enkele personen bestaande, die belast werden met de keuze van een hoo- @er staatscollege. Men noemt dat bet or ganisch kiesrecht; iets heel anders dan algemeen gezinshoofdenkiesrecht! Naar mij toeschijnt moet men naar dat indirecte kiesrecht terug; doch dit op an dere wijze regelen dan voorheen. *-* st; Men verliest bij de regeling van hel4-' kiesrecht te-, veel uit- 'het oog, -dat, geheel anders dan voor veertig jaren, 'Je kiezers zich hebben georganiseerd aan de hand van partij-programma's. Dat is de grond slag waarop de democratie wordt ge bouwd. Men laat, na openbare vrije be spreking, het volk zelf aanwijzen in welke richting het wenscht te worden bestuurd; en de gekozenen bezitten naar onze con stitutie vele middelen om aan de verwe zenlijking van hunne inzichten kracht bij te zetten. Maar die groepen doen het verstandigst met voor elke verkiezing zelve aan door haar daartoe gekozen mannen op te dra gen wie dezen voor de geschiktsten hou den om in de gegeven omstandigheden in de Staten-Generaa'l 's lands belang to be hartigen. Stel b.v. dat elke kiesvereeniging (een of penige te zamen) één afgevaardigde zendt naar het centraal college voor de vaststelling der lijsten. Dit college zou dan allereerst kunnen bespreken voor welke takken van dienst in de eerstvol gende .jaren allereerst moet worden ge zorgd. Is men over die rangorde het eens, dan zou voor elk deel der Staatsbemoei ing de geschiktste kunnen worden geko zen, zooals elke groote partij oen leider heeft voor elk onderdeel, en men niet ge vaar loopt, zooals thans, dat gé heele tak ken van dienst, o. a. Koloniën, in de Ka lmeer geen beschermer hebben, of op zijn best, een dilettant, die zijn wijsheid nog (it |de Kamer moet opdoen. Aan de lijsten, in opdj'acht van \te partij gevormd, zou de partij zich dan gebonden moeten achten, en de stemming zelve zou slechts de grootte, de beteekenis van de partij in het licht stellen; dus het aantal ledep bepalenI Maatregelen zouden kunnen worden genomen om te verhinde ren, dat alleen de zittende Kamerleden het heft in handen houden. En uitgeslo ten moest worden dat het college uit eigen midden Candida ten aanwees. Het wil mij voorkomen dat, gaat men dien 'weg op, er meer kans is op een goede samenstelling der Staten-Generaal, dan wannepr slechts gezorgd wordt, dat iede re stem evenveel te be teekenen heeft. Ook zonder wetswijziging zou elke partij zeelve de proef kunnen nemen met zulk een wijze van kiezen. Ik meen dat reeds 'thans in de C. H. U. in dien geest stappen zijn gedaan, wellicht ook bij an dere partijen. In elk geval lijkt mij dit stelsel rationeeler dan het tot dusver ge volgde". Wisselkoersen. Amsterdam, 6 Juli, 2.30 uur. Berlijn cheque 0.560.57. Berlijn bank 0.57—0.60. Brussel 19.57i/2—19.67V2. Parijs 20.871/2—20.971/2. Londen 11.4611.47. Dollar 2.572.58. Weenen 1.151.25. Ongelukken. Dinsdag is teen mo torrijder nabij Raalte tegen een wielrijder aangebotst. Beiden werden bewusteloos lèti met ernstige hoofdwonden opgenomen. Te Zwartem'ïer is een kind van twee jaar in Iheet waschwater gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Baflo is de vrouw van een caféhouder door een bij gestoken, waarbij ze zoo schrok, dat ze op de plaats dood bleef. Dinsdag roed een juffrouw uit Zwammerdam per fiets naar Bodegraven. Zij reed op het fiets pad en wilde juist nog oversteken voor een Ihaar tegemoetkomenden auto, doch werd gegrepen, tegen den grond gesmakr en deerlijk verminkt. Met ingedmklen schedel en verbrijzeld been werd zij op genomen en was oogenblikkeUjk dood. Stembusvaria. Schetsjes uit Rotterdam, ontleend aan de „Msb.": Zoo een vrouw, die met zuigeling en al ter stembus was getogen. Alles ging prachtig tot ze aan de eigenlijke vervul ling van haar stemp-licht zou komen. Waar ze nu haar kleintje moest laten in dat stemhokje, want zonder allebei d'r handen kon ze het niet af. Even op het bankje leggen. Neen, dan maar beter er onder. Moeder stemt. Met een plechtig gezicht loopt ze naar de stemkist. Doch dan is ze blijkbaar vergeten, waar ze gestaan had. Ze kijkt eens zenuwachtig rond. Eindelijk begint de baby te schreeuwen en vindt de staatsburgeres haar kleine weer terug, vriendelijk geholpen door een oud, bevend .heertje, die van de ontdekking in zijn stemhokje geschrokken was. Op een ander bureau. Alles is druk in de weer. Er wordt gestemd, dat het een lust is. Dan opeens komt een vrouw naar den ambtenaar geloopen en vraagt stilletjes wat ze doen moet met dat „ding". Stem men, antwoord ie. Ja, dat begreep ze zelf ook. Nu, dan moet u stemmen, antwoordt de ambtenaar, maak u maar een hokje rood. Of-tie gele was, is het antwoord. Ze gaat haar hokje weer in en komt na een heelen tijd terug met d'r stembiljet wijd open. Of het zoo goed was. De amb tenaar: Neen, u hebt een heel vak rood gemaakt, één hokje, juffrouw. Nou dan, zegt ze zenuwachtig, dan gaat het niet. Dat julllie me dat dan ook niet willen zeg gen, ik moet toch stemmen. Een ander papier wordt haar na veel omhaal en dis puut ter hand gesteld. Als ze terugkomt heeft ze één hokje rood gemaakt, het aller laatste in den rechter-ondertioek. ('kMeen van den Plattelandersbond). De ambtenaar knikt, -dat het nu geldig, is. Dat is een pak van der hart. De zweetdroppels pariten op der dikke gezicht. Blij, dat ze buiten is. Op het derde bureau maken we het, koddige geval mee,, dat een burgerjuf fertje voer den voorzitter een diepe buiging maakt. Ze geeft dan heel nederig het lijstje over, dat in de oproeping wasi gevouwen; „Als je 'blieft,' meheer1'. En meteen wil ze er vandoor. Juffrouw, u moet nog stemmen. Ze wordt weer terug gehaald. Ze schaamde zich. Beeds in de vroege .ochtenduren is aan verschillende gtcmbureuüux. 'tq Den Haag druk gestemd. Hel' 'waren vooral de vrouwen die haar kiesplicht kwamen vervullen. Daarbij vlêl tónig;. vermakelijk tafereeltje voor. Zoo zqgen wij een jong moedertje 'mét haar kindje aain de hand, dat (met groote stelligheid aan haar méde- aanwézigen verkondigde: „Ik stem1 op Ketelaar!" Gevraagd naar de oorzaak van haar uitgesproken voorliefde voor dit Ka merlid, verklaarde zij „Ik ben van Am sterdam, net als Ketelaar. ijlen ieder houdt zich bij zijn eigen 'stad, is het niet?" Wie den voorzitters der' stembureaus de meeste mö'eite gaven Waren de oude dames. Dat de' stemiming een geheim ka rakter draagt, was menige pude damJe niet recht duidelijk. Én zoo gebeurde het dan ook herhaaldelijk, dat de eene kiezeres bij de andere in het bokje wilde wippen om hare mede-burgeres dé be hulpzame hand te bieden, eén Welwillend heid, waartegen de voorzitters gestren- gelij-k hadden te Waken. ■- In een stembureau !te ScheveniiWpn meldde zich een oude; 'man met een' houten heen aan die lezen noch Schrijven kon. Hij wenschte bij het1 invullen, van stembiljet geholpen te worden door iemand van het bureau of door iemand anders. Maar dat mocht niet, zei de voorzitter. Eeii paar heeVen uit den stoet der kiezers maakten bezwaar. Er mocht w'el geholpen. De voorzitter aarzel de, maar de vrouwt in het stembureau Was beslist: het mocht niet. Dé twee kiezers hielden aan; teekenden naam én adres op. Ze zouden een ptrotest. indien nen. Het reglement werd geraadpleegd. Het mocht niet, zei de) vodrzitter. Alleen 'hulpbehoevenden in den zin' Van invaliden mocht 'men helpen, imaar deze man, al had hij een houten been, kon zich goed bewegen en loopën, alléén niet lezen en schrijven. „Ik had gelijk;" zéi' de vrouw in het stembureau, ,,ik héb het Wel ge zegd." Vrouwten hebbek altijd gelijk. Be oude man mét het houten been gaf zijn stembiljet terug en ging gelaten heen. Gemoedelijk: Op een der stembureaus te Den Haag komt even over 8 uur een heer haastig binnensnellen. Wanho pig ziet hij naar de lange file van kiezers, die langzaam op het stembureau aan- schuifelt. Hij néémt een kloek besluit, fluistert iets met' den voorzitter en roept dan met luider stemm'é: „dames en hee- ren, ik moet naar Diuitschland, de trein Wacht niet, vergunt u, dat ik u allemaal voorga?" Geen woord van protest doet zich hoo- ren, en als de kiezer daaruit, terecht de vrijheid put om vóór allen te stem men, en vervolgens Wet een zwaai van zijn hoed het gezelschap vaarwel zegt, krijgt hij tot afscheid een „goede reis!" te hooren. Maar een blijkbaar Wat sceptisch aange legde kiezer, merkt Mompelend op: „dat lap ik 'm een volgend keer ook." Alle gezonde mannekes en vrouwkes van het Bestedelingeiihuis te Dén Haag zijn hun stemplicht gaan vervullen. T Trof dat ze het bureau bijna naast de deur hebben. Een paar gevalletjes te Groningen. In een der stembureaux in een volks buurt komen 2 oude vrouwtjes binnen. Ze gaan naar den voorzitter, leveren bun oproepingskaart in en ontvangen een stem biljet. Een der vrouwtjes stemt alsof ze het reeds meer deed. Maar buurvrouw weet niet hoe ze er mee aan mpet. Ze staat in haar hokjete draaien. Vouwt haar biljet open, maar weet niet wat te doen. Ze komt niet hei opengevouwen biljet het hokje uit en gaat naar buur vrouw. „Wat mo'k nou?" ,,'t Hokje veur iioam zwart moaken", „Almoal?" „Nee mensch, aine." „Wel den." „Moeder, de stemming is geheim", zegt de voorz. „Niet met elkaar overleggen." „'t 01 wait nait op wel ze mout stem men. 'k Heb 't joe vanmorgen ja nog zegt". „Joa, moar ik ken. hom nait vinden." „Tou moar Schoaper, liest 36." „Moedertje, mekaar niet helpen", zegt de voorzitter. 't Vrouwtje gaat 't stemhokje weer bin nen. Maar schiet niét op. Na enkele oogenblikken komt haar hoofd weer om den hoek. „Woar stait e den?',' Dan komt buurvrouw'd'r hancl en hoofd om den hoek „Kiek, doar"; „O joa". Weer verdwijnt het vrouwtje en dan komt ze weer naar buiten1, met openge vouwen stembiljet. „Is 't zoo goed meneer? 'kHeb Schoa per. „Opvouwen, juffrouw", klinkt de stem van den voorzitter. „Opvouwen en de bus inwerpen". Dit gebeurt en de vrouwtjes gaan ge armd weg. Een ander stembureau. In lange file staan de mehschen te c^aChtëp.; Een ag,ent staat aan de deur 'om de orde te bewaren. 3,Op zij/op zij", klinkt het; Ep dé men- schen wijken. Een man wordt binnenge dragen. Aan de beenen gedragen door1 een man (rood bloempje in 't, knoopsgat) en aan de jasmouwen door een vrouw. 't Vrachtje is per aüto aangevoerd en wordt op een stoel neergelegd. Als de beurt aan den geheel verlamden 'man is, wordt hij op z'n stoel naar den voorzitter geschoven. Hij levert zijn oproepingskaart in en krijgt een stembiljet, waarna hij op z'n stoel voor 't stemhokje wordt gezet. Stem men ,zal voor hem niet gaan. Maar z'n helpets zijn er immers. Ze kruipen bij hem in 't hokje. Maar de voorzitter van het stembureau staat het niet toe. „Wat dan?" „Ik zelf zal hem helpen. Wie wenscht u te stemmen?" „Dus lijst 36." De voorzitter neemt het stembiljet en het roode potlood en begint te kleuren. „Wilt U even controleeren?" tot zijn mede-commissieleden. Dezen staan op. Knikken toestemmend en 't biljet wordt in de bus gedaan. De invalide wordt dan weer op dezelfde manier weggedragen als hij gekomen is. Nog een ander stembureau. Twee mannen treden uit het stemhokje naar voren. Tegen den voorzitter van het stembureau (rood): „daar gaat ie de bus iu de „petroleumkoning". De andere man, lachend, en hier gaat „Van Vuuréïl. Pe troleum en Vuur is brand en revolutie in uw nieuwe maatschappij, de heilstaat". 1 (N- Prov. Gron.) Eefl 102-jarige kiezer es. De Vrijheidsbond heeft de eer gehad, een bijna 103-jarige kiezeres (in Augustus wordt «ij 103) naar het stembureau aan de v. d, Werfstraat te Den Haag te mogen brengen. De Jcrasse dame zeide, toen ze aange komen was: Ik moet Visser van IJzen- doorn. hebben. Aan het stembureau was men de wel willendheid zelf. Daar de kiezeres een hoogen drempel op moest, haalde men een springplankje en de zaak kwam in orde. Men begrijpt, dat de verschijning van deze getrouwe zekere sensatie maakte. 't Viel de krasse dame eigenlijk een beetje tegen, dat ze zoo spoedig klaar was. Ze hoopte beslist over 4 jaar weer van de partij te zijn. Op een bureau in het Bezuidenhout- kwartier te Den Haag kwam een arbeiders vrouw, die den voorzitter mededeelde, dat haar man per se wilde dat ze stemde, doch dat ze dit alleen kon als hij zoolang daarvoor zorgde. Dat „daarvoor" was baby, die ze had medegebracht. De voorzitter knikte gemoedelijk. En zoo kon men den voorzitter vaderlijk baby in z'n armen zien wiegen, terwijl de moeder in het stemhokje was. Baby lachte vriendelijk. Nu de vrouwen meestemmen en het izoo ijverig doen, ligt het voor de hand, dan men niet alleen den kiesgang van het echtpaar, maar ook dien van het gezin heeft gekregen. Zoo zagen wij in een bureau te Den Haag een heele familie en terwijl vader en moeder in het hokje de bestippeling verrichtten, vermaakten twee alleraardigste kereltjes zich met de stembus en, als de drukke voorzitter het niet gauw ontdekt had, zouden we ge tuige zijn geweest van tonloopen met een stembus. Het gewichtige meubel lag al half over zij. (Vad.) Een ijverig stem ster. Gister morgen werd in het stembureau West- Einde te Den Haag een vrouw ontdekt, die z'ich beijverde alle hokjes te rooden. Ze stemde voor een Kamer van 249 leden. Men wees haar op het overtollige van haar moeizamen arbeid en dpor de goede zorg van een mentor ontving zij een nieuw biljet. Hoe het daarmede gegaan is, weet men niet, maar de terechtwijzer houdt zijn hart vast. Te Bruinisse werd de eerste kiezeres, die kwam stemmen, een weduwe van 83 jaar, door den burgemeester met een cadeau vereerd. De oudste ingezetene van Winscho ten, mej. de wed. Lubberts-Dieterman, die ruim 101 jaren telt, heeft gisteren haar kiezersplicht vervuld. Te Enkhuizen is een kiezer (een katholiek),, die zeer ernstig ziek was, met een auto naar het stemlokaal gebracht. Voordat hij zijn biljet had ingevuld, zakte hij ineen, en hij stierf op den terugweg naar huis. De Burgemeester van Weesp bood de eerste vrouw die te Weesp van haar stemrecht gebruik maakte, de 84-jarige Toontje Rumpt, verpleegde in een gast huis, een ruiker theerozen aan. De foto graaf vereeuwigde haar beeltenis. Te Uden heeft een landbouwer een rat in zijn keïseboom gedood, die zich te goed deed aan zijn kersen. Het landgoed Vollenhove. Heden komt in veiling een der' mooiste en grootste Stichtsche landgoederen, n.I. Vollenhove, gelegen aan de snijding van den straatweg UtrechtZeist en den Amersfoörtschen Straatweg. Tot dit buiten verblijf, dat met zijn rijke graanvelden en massale beuken ter eene zijde grens aan de vmchtbare Utrechtsche rivierklei-streek en met het groote dennenbosch-complex het Overbosch ter andere zijde tot aan Dynselburg, zich uitstrekt over het schil derachtige hoogdeel van het Sticht, be- hooren ook de hofsteden den Eyck en den Hoek. In het geheel komt ruim 211 H.A. onder den hamer en waar de verkoop in I 46 perceelen is aangekondigd, schijnt ver deeling van de gronden en inrichting als wóon-villapaTk in de bedoeling te liggen. De diefstal aan het Kon. Staldepartement. In de openbare Zitting der Haagsche rechtbank van 26 dezer zal behandeld worden de zaak tegen Z., administrateur van het Kon. Stal departement. Verdediger is jhr mr P. W. C. v. d. Goes. Talrijke getuigen, zoowel a charge als a décharge, zijn gdeagvaard. Een laffe bedreiging. De Amsterdamsche rechtbank heeft de' twee havenarbeiders, die terecht hadden gestaair wegens bedreiging aan mevrouw Hudig, 'de' vrouw van den directeur van de Soheerp-> vaartverceniging Noord, ieder tot 5 maan-" den gevangenisstraf veroordeeld. Onbevoegde uitoefening der geneeskunde. De kantonrechter te Leiden heeft C. M. v. d. R., huisvrouw van R. V-, te Noordwijk, tegen wie f 300 boette subs. 60 dagenhechtemiö was ge- efecht wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde zij had een kind, dat aan diphteritus leed, een poeder toe gediend en de keel met jenever aangetipt, ten gevolge waarvan het kind zou zijn over leden vrijgesproken. De ontvanger der directe belastin gen te Vianen is geschorst in verband met onregelmatigheden in zijn beheer. De justitie stelt een onderzoek in. Haagsche rechtbank. De rechtbank heeft o.a. veroordeeld: B., bank werker te Vlaardingen, wegens poging tot omkooping van een gevangenbewaarder tot 1 jaar gevangenisstraf. 1Vrouwelijke \vvakafbei ders. 't Gebeurde te Vlijmen, -f T, Daar hebben een half dozijn vrouwen in een minimum tijds een heel huis afgebro ken, den boel omgetrokken, stukgeslagen en vernield, waarna ze zich wederrechte lijk hebben toegeëigend: hout, steeneu, riet, kortom alles wat maar bruikbaar was. De eigenaar van het huis woont te Til burg. Tot deze nu drong de mare door van wat er in Vlijmen gebeurd was. Een huis afbreken. En er komen nog duizen den woningen te kort. Tenslotte bemoeide de politie zich met de -vrouwelijke opperlieden en zoo zagen we ze met d'r zessen op 'n rij voor de Rechtbank verschijnen. Ze zagen er uit als zigeunerinnen, goor-bruin glimmend en met hoofddeksels als uit 't land der Roodhui den. We wisten nu eenmaal, dat ze uit het rustige Vlijmen kwamen, anders D>e aanvoerdster droeg een kleed, groen als biljartlaken, en ze had een mondje als 'n schuurdeur. Trouwens ze waren alle zes uitstekend „afgericht" en d'r stemmen gaven bange geluiden. En ze droegen vogelnamen. Twee „Musschen" sjilpten mee in het koor en één „Kievit" was er bij. Nu en dan snaterbekte het heele koor, zoodat de president er tusschendoor moest hameren, en dan hoorden we weer een sopraan of 'n alt. 'n „Musch" of de „Kie vit", maar 't was allemaal samen om te gieren van onwelluidendheid. En of eT gé- lachen werd. Zoo'n gratis blijspel tusschen al 't dramatische van een rechtzaal, 't is een echte opknapper zoo nu en dan. Nou, we hebben genoten. En óf! En als de tongen stil waren vanwege den presidentshamer, dan knikten of schud den de koppen allen tegelijk. De eerste: „Geen steentje gezien, mijn heer". De tweede: „D'r nie bij geweest, mijn heer". 't Groentje: „Niets gedaan, mijnheer". De Musch: „Klein en groot was aan 't omkappen, en toen heb ik ook wat op m'n „kreugel" gelaien, mèr as gedoar nou vur noair het gerecht mot komme, dan kan d'er wel honderd pakken, want half Vlij men dee mee!" De Kievit: ,,'k Weet van niks, mijn heer!" Tweede Musch: „Jao, ziede, edelwaardei heeren, m'n eigen huiske waaide nage noeg om, en toen heb ik een paol gevat, ziede, toen ha'k een steuntje, ziede!" „Dus allemaal onschuldig?" vroeg de president ongeloovig. 't Koor; Niks oneerlijks gedaon, mijn heer!" „De getuigen!" gebood de president- Toen kwam er 'n bedaagde Wouw, de lippen stroef op elkaar en voor die zes wezenlijk „van zessen klaar". ,,'t Was een rotkot, heeren; kan uwes de baai Musschen" vragen! 't Was er nog vuiler dan in Den Bosch den „vullishoop" op Siberië! enne De president vond 't genoeg, ze kon gaan. „Ts 't nou goed, heeren? Kan ik gaon? Nou ik sta hier al van 9 uur af, m'n maog jeukt er van „Dus allemaal onschuldig?" vroeg nog maals de president. En wéér knikten de koppen, alle zes. „D'r is bij ons in huis geen splinter gfevonden," piepite de „Kievit" nog, vraog uwes 'tmèr aon de „prikkedier". 't Was een duistere zaak voor de Recht bank en toch was 't op klaar-lichten-dag gebeurd. Tegen een paar eischte het O'. M. f25 boete. In optocht trokken ze toen af. Echter het Wettig overtuigend bewijs werd in „den afbraak" niet gevonden en restte dus de Rechtbank allen vrij te spre ken. En zoo geschiedde. Heeren. aannemers, die mogelijk nog er 'ns naar oppterlieden zoeken, weten nu 't adres. Vrouwelijke bouwvakarbeiders, 't Nieuwste! A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3