Gummi Regenjassen, „LONDON", i/Y Verkoophuis „Amerikaan" Tevens Blauwe Lakensche JONGENS CAPES REX SYSTEEM Uit de Provincie. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. ,,'t Groeüende Vlas" EXTRA AANBIEDING. FIRMA K. J. WEIJNMAN, 1 Zoo juist ontvangen een groote collectie WATERDICHTE voor een Reclameprijs van f 10,25. (Waterproof), vanaf f 12,50. De nieuwste modellen FLOKPETTEN 11,89. In het Heeren Mode-Magazijn Markt C 3, (naast café De Kroon) Middelburg. - Tel. 510. Is het beste tot steriliseeren van Groenten, Vruchten, Vleesch, enz. KETELS, THERMOMETERS, GLAZEN, RINGEN, steeds voorradig. Wij geveri deze week op alle artikelen 10 pCt. korting. PRIMA HORLOGE CADEAU. Lange Noordstraat C 24, naast R.K. Kerk, Middelburg. Eenig Huisraad, Vruchten te Velde, ATTENTIE /1$ Koopt uw BASCULEN, MATEN en GEWICHTEN ongeveer 6 gemeten Hooigras, een nette Dienstbode. HOOFDPIJN bestrijdt men het afdoendst met Freoo's Hoofdpijntablettenbinnen 10 min. ver lichting van Uw hevigste hoofdpijn en migraine. Per koker 45 cent. Verkrijgbaar voor en gros: N. V. v.h. SCHULTE Co., Middelburg. 7 en moeten tal van straten opnieuw geplaveid en de gaten in de straten en wegen moeten hersteld. Van de 214 bruggen van St. Petersburg moe ten er ell' geheel hernieuwd. 176 werst kade verkeert in een jammerlijken toestand. Het aantal totaal verwoes te huizen is zeer groot, evenals het aantal half vernielde en zeer bescha digde. Ook de straatverlichting moet dringend hersteld. Er worden weder lantaarns geplaatst en van Septem ber af zal er weer straatverlichting zijn. Korte berichten. De wet tot bescherming der Duitsche republiek (gemaakt naar aan leiding van de moordaanslagen dei- laatste dagen) is, door den Rijksraad met 48 tegen 18 stemmen aangeno men. De geldigheidsduur is op twee jaar gesteld. Volgens de „Corriere della, Sera" is een Italiaansch luchtschip tijdens een tocht van Tarente uit door den storm overvallen en naar de kust van Calabrië gedreven. Bij een poging,om terug te keeren sloeg het luchtschip om en verbrandde. De inzittenden werden gered. De ontruiming van Opper-Sile- zië door de geallieerden, is niet zon der relletjes gegaan. Bij den aftocht der Franschen op het perron en in de stadswijk Peters- dorf werden door de Franschen een aantal schoten gelost. Een aantal per sonen werd gewond. Het aantal per sonen die bij de schietpartij zijn ge dood, bedraagt zeven, waaronder een Fransch officier. Tfe Genua hebben werkloozë oor- logs-invalieden het post- en telegraaf kantoor bezet. Zij eischten, dat itet vrouwelijk personeel vervangen zou worden 'door oorlogsinvalieden. De di. recteur heeft de bezetting der kanto. ren eerst opgeheven kunnen krijgen, nadat hij toegezegd had de verlangens der betóogers aan de bevoegde auto riteiten te zullen overbrengen. Gister werd in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat de be zuinigingsmaatregelen in de publieke administratie over het afgeloooen jaar ten gevolge hadden gehad, dat het aantal personen in rijksdienst was verminderd met 36.000. Uit Mannheim wordt gemeld, dat gedurende de zitting van den bedrijfs- raad in het volkshuis aldaar een bom geworpen werd. Eenige personen wer den licht gewond -en er werd veel materieele schade aangericht. Tienduizend mijnwerkers hebben in Midden-Stiermarken ten gevolge van meeningsverschillen over het loon den arbeid neergelegd. Op alle schuehlen staat het werk stil. Naar vernomen wordt, is gister morgen een der heide voortvluchtige moordenaars van Rathenau igearrès- teerd. Hij was lid van den bond van nationaaïgezinde soldaten. Nadere me- dedeelingen omtrent zijn persoon kon den tot dusver niet worden gedaan en het is dus niet bekend of Vogël dan wel Knauer gearresteerd is. De Beiersche soc. leider Auer wordt de laatste dagen in brieven voortdurend met den dood bedreigd In Beieren 'schijnt de toestand weer zeer gespannen, al worden alle berichten over monarchistische onlus ten tot dusver weersproken. Men be weert intusschen, dat de uitvoering Van de wet iter bescherming van de republiek in Beieren op ernstig ver zet zal stuiten. - Bij de iStemlming, onder het bank. personeel te Frankfort a. d. .Mam ge- Ihnnrlon T» OM OH f'Pnt 71f'h wijk, waar kandidaat Henri Ter Ilall woont, dat diens dienstpersoneel het ijverigst voor meneer plakt, diens se- kretaris op alle brieven een sluitze- gel voor de verkiezing van zijn haas plakt, de schutting rond den tuin van mijnheer vol beplakt is met aanbe velingen voor den eigenaar en me vrouw Ter Hall haar auto op 5 Juli beschikbaar stelt voor zieken, die op haar man willen stemmen. De Haagsche Conferentie. Gisterochtend heeft de subcommis sie voor den particulieren eigendom weder met de Russische delegatie ver. taderd. Namens de subcommissie eelde Sir Philipp Lloyd Greame me de, dat niet voldaan kon worden aan het Russische verzoek, om een vra genlijst rond te zenden omtrent de aanspraken, die verschillende parti culiere personen in de onderscheiden landen meenen te kunnen laten gel den. De subcommissie 'was hiertoe niet bereid, omdat 't een te tijdroo- vend onderzoek zou zijn, terwijl bo vendien het tijdstip voor zulk een onderzoek nog niet aangebroken was. Litvinof hield echter aan het Rus sische verlangen vast, waarop zich een uitvoerige discussie ontwikkelde. De subcommissie handhaafde haar zienswijze daarbij onverzwakt. Lloyd Greame wees er verder nog op, dat niemand zijn geld in de Rus sische nijverheid zou steken, zonder voldoende zekerheid, dat een bevre digende opbrengst zou worden ver kregen en dat de bedrijven geleid zou den worden door lieden, in wier be kwaamheid men vertrouwen kon heb ben. Een tweede kwestie was, welke behandeling aan degenen ten deel zal vallen, die vroeger bij de Russische nijverheid betrokken zijn geweest, mot name of zij, indien mogelijk, terug gave zouden erlangen en, 'zoo niet, welke vergoeding zij zouden krijgen Van deze vragen hing de mogelijkheid om tot een goed resultaat te komen, geheel af en Lloyd Greame gaf dan ook in overweging deze punten op een volgende bijeenkomst te bespre ken. De vergadering ging daarna lot na dere bijeenroeping uiteen. Tan Malaka. „Het Volk" beweerde dezer dagen, dat de heer Tan Malaka, de Malei- sche candidaat der communisten geen 30 jaar oud is, en dus niet gekozen kan worden. „De Tribune" hield daartegenover vol, dat de heer Malaka wel dertig is. Thans schrijft „Het Volk" „Het is ons inderdaad gebleken, dat Ibrahim Datoe Tan Malaka is gebo ren te Soeliki op Sumatra's West kust den 14en October 189 4. Hijis dus eerst 27 jaar en zou derhalve, indien gekozen, niet tot de Kamer toegelaten kunnen worden. ,,De communisten weten dit, zooals blijkt uit de mededeeling van den com munist Wissman te Deventer. „Nu wordt ook duidelijk, waarom ds Kruyt, de aanvankelijke derde can didaat. daartoe door het partijcongres aangewezen, er zonder een kik in be rust heeft, dat het partijbestuur hem, ter wille van Malaka, van de 3de naar de 4de plaats deed verhuizen. Het hinderde immers toch niet, want als Malaka soms gekozen mocht wor den, kon hij toch niet worden toe gelaten en werd Kruyt zijn plaats vervanger. „Het was allemaal heel listig be dacht, maar ongelukkig voor de hee- ren is het nog tijdig uitgekomen, en staan zij nu in hun bedrog ontmas kerd. Allerlei. !De heer Manassen, propagandist van den Vrijheidsbond, is uit dezen Bond ge treden, om'dat hij te militairistisch is. Door de regeering is ingediend een wetsontwerp tot opheffing der Kamers van Arbeid. In 1918 bij de Kamerverkiezing- is hier gestemd als volgt District 1163 11 144 193 12 36 33 —181 157. District II: 138 C8 64 137 11 10 10 117 52. Het eerste cijfer is S.D.A.P., en dan zoo vervolgens Chr. Socialisten, A.R., Lib. Unie, Staatkundig gereformeerden, Vrijzinnig democraten, Economische Bond, Chr. Historischen, Katholieken. ,Elk dezer partijen moet ditmaal, nu de vrouwen mee 'stemmen, in stemmental minstens verdub beld zijn. In het geheel werden op Zuid Beveland uitgebracht: 747 S. D. A. P., 102 Chr. Soc., 2602 A. R., 2306 Liberale Unie, 960 Staatkundig geref., 875 vrijzinnig- democraten, 231 oeconomische bond, 1885 Chr. Historischen, 1732 Katholieken, 102 Politiebond. Verkiezingsvaria F.en kiezer te Goes ontving een oproepingskaart uit zijn vorige woonplaats en een van 't ge meentebestuur iu zijn tegenwoordige woonplaats. Hij zou derhalve twee stem men hebben kunnen uitbrengen. Hij stemde evenwel voor het gemak alleen maar te Goes. In Terneuzen kwam men, nadat de o proep in g sk aar te n voor de stemming reeds bij de kiezers waren bezorgd, tot de ont dekking, dat daarop de lijst van de com munisten ontbrak. Er moesten dus nieuwe worden gedrukt. Kloeti nig'3. Toen hedenmorgen om half 8 uur de landbouwer P. M. alhier per motorfiets naar Goes reed met op de duo J. S. van Kloetinge, had hij het ongeluk bij den Tol om, vermoedelijk door den draai te kort te nemen, met zijn motor om te slaan. Reiden kwamen onzacht te recht. J. S. had verschillende ontvellin gen aan pols en handen. Outfclande. Daar de loonovereenkomst getroffen door de Chr. landbouwers en landarbeidersorganisaties, met 1 Juli ge ëindigd was, vergaderden deze besturen, en werd door laatstgenoemd bestuur ver zocht om van 1 Juli tot 15 Nov. f2.50 per dag te mogen ontvangen, welk ver zoek niet werd ingewilligd. Thans is door de werknemers bericht ontvangen dat hof gevraagde loon is toegestaan, doch uiter lijk (ot 1 Nov. Verder wenschten de werkgevers binnenkort een bespreking met de werknemers tot het vaststellen van het loon voor het snijden van den graan oogst. Zierikzse. De rijksveldwachter S. Hal ma, thans nog te Wassenaar, 'werd bevor derd tot brigadier en tevens overge plaatst naai' deze gemeente. Heinkenszand. De vrouw van den tim merman W. alhier bad gisteravond het ongeluk van de fiets te vallen met het ongelukkig gevolg, dat zij een arm brak. Vlissingen. De wijdingsure, gisteren door de anti-rev. kiesvereen. alhier ge houden, Was buitengewoon druk bezocht. De groote zaal van het Concertgebouw was zóó vol, dat velen teleurgesteld heen gingen, daar het onmogelijk was nog zelfs een staanplaats te bemachtigen. De voor zitter, de heer P. G. Laernoes, liet de vergaderden zingen Ps 89 vs. 1 en 3, en las daarna Efeze 6 vs. 1020. De spre ker van dezen avond, ds C. v. d. Voort van Zijp, ging vervolgens voor in gebed en sprak daarna een ernstig woord in ver band met de a,.s. verkiezingen. Spr. stond stil 'bij de worsteling in de dagen der Richteren van het volk Gods tegen over machtige vijanden, en 'Wees op de vele hel den des geloofs die door God in dat bange tijdperk Werden verwektin -'t bij zonder teekende spr. de figuren van Gi deon en de dochter van Jephta, die zulke offers brachten door hun krachtig geloof. Ds v. d. Voort v. Zijp bracht dit tijdperk in verband met de hedendaagsche omstan digheden. Onder groote aandacht wekte hij ten slotte de aanwezigen op iets van dit heldengeloof te toonen in de beslissing die aanstaande is, en die van zoo groot gewicht is voor ons land en volk." Na dat nog gezongen was Ps. 654, ging spr. voor in dankzegging en met het zingen van de verzen 1, 3 en 7 uit het gebed des Heeren werd de bijeenkomst gesloten. Goes. Wie gisteravond nog laat straat was heeft het kunnen zien dat de S. D. A. P. in verband met de na derende verkiezingen druk in de weer was. Verschillende groepjes van leden de zer partij, zoowel mannen als vrouwen, slenterden nog laat op straat en zeer waarschijnlijk zullen ze de nachtelijke uren wel hebben gebruikt om hun bil jetten 'aten te plakken, enz. De Anti-revo lutionaire partij had ongetwijfeld een be ter middel bedacht om haar leden en verdere belangstellenden voor de verkie zingen voor te bereiden. In een druk be zochte opwekkingssamenkomst in de Prins yan Oranje trad n.l. gisteravond op ds R. v. d. Kamp van Barendrechtf. Na door den voorzitter, den heer N. J. Bastmeijer, ingeleid te zijn, sprak cteze in onzie pi'oyincie zoo bekende spreker een vurig, geestdriftig, principieel woord, dat zeker op de vele aanwezigen elen goeden indruk zal hebben gemaakt. Althans de aandacht was tot het laatste toe gespan nen. De vraagstukken van practischo po litiek bleven dezen avond ruston en op leerzame, duidelijke wijze gaf de/e vaar dige spreker ons een heldere uiteenzet ting van de beginselen, die in het ge ding zijn. Allereerst zette spr. uiteen, dit he lan gen politiek strijdt met onze hoogste be ginselen, dat zulk een politiek zondig en door en door egoïstisch is. Wij belijden, dat het Koningschap van Christus, ook op staatkundig terrein geldt en #at Gods j Bij -afwezigheid van den arts werd het ken van meer dan 88 millioen gulden, dan ligt het voor de hand, dat een eenigs- zins beduidende bezuiniging in de eer ste .plaats kan worden gevonden op de uitgaven voor hef onderwijzend personeel. Daarom wordt voorgesteld inkrim ping van 't aantal onder wijzers. Beperkt men zich tot het onder de vorige wet geldende stelsel, dan meent de regee ring een besparing te "kunnen ver krijgen van 15V2 millioen gulden. Natuurlijk moet deze nieuwe verhouding geleidelijk worden ingevoerd. Verder lijdt het geen twijfel, zegt de Minister, dat door middel van vereenvou diging der regelen op den schoolbouw, door de nieuwe regeling der wachtgelden, door de verhooging van het getal leerlin gen, vereischt door het stichten van bij zondere scholen in gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners en door de beper king van het aantal scholen voor uitge breid lager onderwijs, niet onaanzienlijke besparing zal worden verkregen. Het maximum aantal leer ling en waarbij volgens art. 27, 2e lid, combinatie van een school voor gewoon lager onder wijs met eene in hetzelfde gebouw geves tigde U. L. O.-school onder één hoofd, is toegelaten, is berekend, tegen ongeveer 25 leerlingen per klasse. Met het oog op de wjjziging van art. 28 zal dat aantal moeten worden verhoogd tot 3 5. Voor het uitgebreid lager onderwijs is als norm aangenomen ten hoogste 30 leer lingen per onderwijzer, hetgeen met het oog op de verhoudingen bij het gewoon lager onderwijs niet te hoog wordt geacht. In een nieuwe regeling voor het bedrag van het wachtgeld zijn de beginselen van de nieuwe wachtgeldregeling der burger lijke ambtenaren gevolgd. Deze maakt on derscheid tusschen hoofd- en nevenbetrek kingen (wat bij de onderwijzers niet noodig is) en tusschen hen, die al dan niet kost winner zijn van een gezin. Om de moeilijk heden te ontgaan bij de beslissingen om trent het kostwinnerschap is voor de onder wijzers eene onderscheiding aangenomen naar den duur van de diensttijd 100 pet wactgeldh zal worden genoten gedurende neep. drie maanden, een half jaar en een jaar door hem resp. minder dan 5, 5 tot 10 en meer dan 10 jaar dienst en is overigens een gemiddelde aangenomen van 65 pet Het thans voor de aanspraak op Rijksvergoeding als mini mum gesteld leerlingental is te laag en leidt tot oprichting van zeer kleine en daardoor kostbare schooltjes. Zal het uitgebreid lager onderwijs tot zijn recht komen, dan is ook een voldoend aan tal leerlingen noodig. Door een voorgestel de wijziging wordt het minimumaantal ge bracht op het cijfer, dat ook was voor gesteld in het ontwerp der Lager Onder wijswet gevoegd bij 's Ministers Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag „..„„a ,.v inzake dat ontwerp (Zitting 19191920). Woord ook daar kenbron en rie'-tenoer j eerste verband gelegd door zuster Doolien. Alleen voor het geval van daling van het aantal leerlingen is het absolute minimum iets verhoogd en in plaats van 16 gesteld op 18. Volgens de thans geldende bepalingen wordt voor de stichting van eene bijzonde re school in groote gemeenten met bijv. 50.000 of 80.000 inwoners hetzelfde maxi mum aantal leerlingen vereischt als in de minst bevolkte gemeenten. Dit geeft in de eerst bedoelde gemeenten aanleiding tot noodelooze versnippering en opdrijving van is. Spr. wijst liever op het voorbeeld, door 1 Kattendiike. In de Maandag gehouden .AJrtv\ 1 l~\ ry r\ rrd-k-w* A.W 4 rt tttA, m rv r» r\ r\ V* J 1 -■ een Mozes gegeven, die weigerde een roon van Farao's dochter genaamd te worden en liever met het volk Gods smaadhoid leed. Ook onze leider, dhr. Colijn, gaf een pracht-positie in den wereldhandel prijs om onze partij als voorzitter te dienen en door de tegenpartij belasterd te worden. Alleen uit dankbaarheid jegens God reeds voor zulk een leider, dienen we Anti revolutionair te stemmen. Spr. toont daarna aan den wortel dor antithese en wijst er, aan de hand van Gods Woord op, dat de eerste periode in de geschiedenis (vóór den Zondvloed) ein digde met de verwerping van God den Vader, de tweede met <le uitwerping van Christus, terwijl men in de derde, de laat ste, zal trachten den Geest uit te blus- scben en den slaap der zonde zal slapen. Op drie punten vooral zullen vvij mor gen partij hebben te kiezen, zegt spr. Ten eerste tegen het atheïsme, dat begint met de neutraliteit maar consequent voert (zie Rusland) naar de Christenvervol ging. Ten tweede tegen het materialisme, dat eigenlijk is geloof in den leugen. In dit verband wijst spr. er op, dat de God zaligheid ook voor dit leven van groote waarde is. Om maar één voorbeeld te noemen. De S. D. A P. heeft nu 25 jaar lang gepraat over de leniging van der (armen nood, maar- de Anti revolu tionairen hebben naar matige berekening- raadsvergadering werden de volgende be lastingverordeningen vastgesteld: honden belasting, begrafenisrechten en leges ter secretarie en rechten verrichtingen amb tenaar van den burgerlijken stand. Wordt >een verordening vastgesteld om het hin derlijk lawaai door het openzetten van den z.g. knalpot van motorrijtuigen en motor rijwielen tegen te gaan. De gemeente- rekening. 1921 wordt aangeboden en goed- j ]f0Sjen. gm (]it te voorkomen wordt nu gekeurd de rekening 19-1 eïl begroot mg j vool»gesteld de gemeenten naar het zielen- 1923 van het Burgerlijk Armbestuur. Je ^aj verdeelen in drie catagoriën. begrooting 1922 werd gewijzigd. j Voorts wordt het minimum-aantal leer- Oostkapelle. Dinsdagavond trad hier in de bewaarschool op voor de Chr. Hist. Unie dhr. H. A. Enkelaar, secretaris van den Stateokring Middelburg, met het on derwerp: „Waarom Chr. Historisch stem men en niet links en niet Anti revolutio nair". De rede werd met aandacht door de aanwezigen, de zaal was goed gevuld, aangiehoord, terwijl aan 't eind door een der aanwezigen een vraag werd gesteld, welke werd beantwoord. lingen, vereischt voor de stichting van ©en U. L. O. school te gering geacht. Voor gemeenten met meer dan 100 000 ingezetenen kan dit zonder bezwaar wor den verhoogd tot 60. In verband hier mede zal in gemeenten van de middelste categorie ten minste 48 en in de klei nere gemeenten ten minste 20 leerlingen kunnen worden gevorderd. Het ligt in de bedoeling de iv ij z i g i n gen te doen werken van 1 Januari 1923 a f. Zie hier eenige prijzen Ned. Ilerv. Kerk. TT tt t i. i D® Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet. Beroepen te IJsselmuiden H. Japchen te Den Bommel; te Ierseks G. Th. Smit Men schrijft ons: te Piershil Utpitord,1 mnter"); - te Den In een onlangs ^ejmbhee^d gzB te Meliskerke. f HEEREN COSTUMES vanaf f 5.75 DAMES GUMMIMANTELS 77 tt 8.50 HEEREN REGENJASSEN 39 77 8.50 BLAUWE WERKBROEKEN EN JASSEN 77 33 0.95 BOEZEROENS, maat 6 n 1.49 OVERHEMDEN f} 1.95 MANCHESTER BROEKEN 77 37 3.95 PETTEN 3} 33 0.25 BRETELS 77 33 0.19 ZELFBINDERS 7J 33 0.12- VLLTHOEDEN 77 77 0.95 KORTE DELFT E 22. MIDDELBURG. Enz. Enz. Enz. Bovendien ontvangt ieder 100ste kooper een Wie dus profiteeren wil, er is nu nog gelegenheid. als: Stoelen, Tafel, Trapnaai- machine, Petroleumlamp, Ketels en Potten, en al hetgeen verder zal worden gepresenteerd. als: Tarwe, Gerst, Haver, witte en bruine Boonen, Erwten, Man gels, Suikerbieten, Aardappelen, Klavers, Et- en Nagras. (Notities hiervan tijdig verkrijgbaar bij den Notaris en op de hofstede). Geen stalling Bergplaats voor fietsen. Geen muziek. in W. DE SCHRIJVER Vlasmarkt K 161 - Middelburg. TE KOOP: liggende in Rapenburg (Meliskerke), bij J. HOUTERMAN, Meliskerke. -7;' TE KOOP: een Koe, rek. 12 Juli en een Werkpaard met mooi Merrie- veulen, bij W. JOBSE, Veere, Poppenkinderenburg. Gevraagd, wegens bizondere om standigheden, zoo spoedig mogelijk Mevr. VAN HOVEN, Geref. Pasto rie, Meliskerke. Gevraagd tegen 1 Augustus een flink Keuken-Werkmeisje. Loon f 35 p. md, waschgeld f 42. p j, Zich aan te melden Rotterdam! Vijverlaan 7i2. Gevraagd zoo spoedig mog een nette Dienstbode-/] Dr GRIEP, Heinkenszand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2