BATO Mo 233 Woensdag 5 Juli 30e Jaargang 75 Allerlei. Buitenland. Financieële Berichten. lei Een echêe koker* mhik' T~7j RIJWIELEN Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementspri]«: Per 3 maanden, franco per pott, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. ZIEKENHUISBOUW TE GOES. Het Gasthuisbestuur te Goes verklaart, dat "de meaning onjuist is geweest van ben, die hebben gedacht dal dit bestuur bij 'het naar voren brengen van zijn plan non tot ziekenhuisbouw beoogde aan de Katholieke en Gereformeerde plannen een hinderpaal in den weg te stellen. Wij aanvaarden deze verklaring op mannen woord. Maar het gasthuisbestuur zie in, dat voor die meening toch wel gronden aanwezig zijn geweest. Het gasthuisbestuur beroept zich, om aan te toonen dat het reeds lang van ziekenhuisplannen zwanger ging, op de notulen zijner vergaderingen, reeds van vóór 192Ó. Maar die vergaderingen zijn niet openbaar; het daar behandelde wordt niet naar buiten medegedeeld. Wij zeg gen dit niet als verwijt; ook wij zouden het niet juist achten als men het anders wilde. Evenwel mag het Gasthuisbes tour zich nu niet bezwaard gevoelen dal. .zij, die niet kunnen weten wat besproken is, daarmede bij het zich vormen van een meening ook geen rekening hielden. Het Gasthuisbestuur beroept zich ook op een vergadering van 8 Apfil 1920. Wij heb ben de nummers van „De Zeeuw" van dien dag en de beide volgende dagen er nog teens op nagezien, maar geen verslag van deze vergadering gevonden. Alweder, men mag niet vergen, dat de publieke opinie rekening houde met. wat niet is gepubliceerd. De ©enige meitedeelingen, welke bet Gasthuisbestuur, voor zoover wij weten, in bet openbaar deed over zijn plannen, waren, die in „De Zeeuw" van 23 Dec. 1.1., nu door dit bestuur in her innering gebracht en die in „De Zeeuw" van 16 Juni j.l. De onderstelling dal de eerste mededeeling een terugslag was op hetgeen destijds nader bekend werd over de Katholieke plannen en de tweede me dedeeling een terugslag op het bericht in de bladen over bet besluit der diaconale conferentie der Gereformeerde Kerkten, is alleszins verklaarbaar. Alzoo de plannen van het gasthuis bestuur nu opvattende als zuiver zakelijk, dan dwingen ons de laatste mededeelingen van dit bestuur om nader op zijn gestie in deze zaak in te gaan. Onze principi- eele bezwaren daartegen bestaan onver kort voort. Het Gasthuisbestuur is Overheidsorgaan. De taak der Overheid is niet om te gaan doen, wal blijkt door de krachten, die in de vrije maatschappij aanwezig zijn, prin cipieel beter te kunnen worden gedaan. De Overheid bepale zich vooral ook op het gebied der ziekenverpleging, tot steun, aanvulling en toezicht, voor "zoover dit noodig is. Het waarom hebben we reeds in ons vorig artikel uiteengezet. Eerst waarneer hel tot stand komen van een ziekenhuis anders onmogelijk of hoogst onwaarschijnlijk moet worden geacht, ter wijl dit toch noodzakelijk is, zal de tijd van handelen voor het Gasthuisbestuur zijn gekomen. Gewaardeerd moet worden dat bet Gast huisbestuur, zooals nu blijkt, het zieken- huisvraagstuk voor Goes reeds onder de oogen heeft genomen, toen het den schijn had als mocht van andere zijde niets worden verwacht. Maar toen bleek dat van Katholieke zijde het werk werd ter hand genomen en meer nog nu waar schijnlijk is dat niet alleen een Katholiek ziekenhuis alleen tot stand zal komen, zoodat van de Goesche bevolking ieder zal kunnen gaan waar hij zich het best thuis gevoelt, bad het Gasthuisbestuur, de plan- plaats zou gewoond hebben, is gekaveld en zal weldra publiek worden verkocht. Als er op de bósschen niet tijdig kapver- bod gelegd wordt, zal ook dit heerlijk stukje natuurschoon vVel in handen van sloopers vallen en voor goed verdwijnen. De baldadige jongelui. Zoo als we reeds mededeelden zijn vier bal dadige jongelui aangehouden, die zich Schuldig hebben gemaakt aan vernieling in villa's te Scheveningen. Behalve de reeds vermelden, zijn nog aangeliouden J. G. A. M. E., 18 jaar, H.B.S.'er; J. IW. v. V., 19 jaar, marconist, en W. Du B-, 19 jaar, H.B.S.'er, allen wonende in en bij de Statenlaan. In samenwerking met de andere jon gelui, hebben zij nog andere streken uit gehaald. Zoo hebben zij erkend de ver nieling op 13 Juni in een school te hebben aangericht. Bij een van de jongelui is de daar gestolen kwik in beslag geno men. Zij hadden het in andere fleschjes overgegoten en de groote flesch ver nield. Verder hebben zij bekend op den Kra- nenburgerweg een bank uit den grond te hebben gerukt en deze op de. rail wan de stoomtram te hebben gezet. Zooals bekend heeft de machinist de bank, het was avond, nog: juist ontdekt en door tijdig remmen is toen erger voorkomen. iW'at de gevolgen zouden zijn geweest, Wanneer een en ander de aandacht van nem over welke het reeds blijkt te be schikken in reserve houdend, voorloopig' een .afwachtende houding behooren aan te nemen. Wakende, dat ook de belangen dei' aan zijn zorgen toevertrouwde patiënleh behartigd zouden worden; gereed, om te steunen en te helpen waar het noodig zou blijken; 'klaar om op te treden als anderen hun pogingen zouden moeten op geven. Alles natuurlijk voor zoover zijn krachten en bevoegdheden gaan en over eenstemt met de vaststaande bestemming der aan zijn beheer toevertrouwde gelden. Het, Gasthuisbestuur handelt, althans tot dusver, anders. Zooals nu vaststaat niet met de bedoeling maar dan toch met het gevolg, dat het de zaak van anderen niet lichter heeft gemaakt. Het kan niet missen of de veelheid van plannen, die nu is gekomen, moet verwanend werken. Het zou nog gewenscht zijn, dat het Gast huisbestuur duidelijk stelling nam en uit- sprek'e of het, naast wat van Katholieke en Gereformeerde zijde wordt gedaan, den bouw van een derde ziekenhuis wenscht door te zetten. Zou het Gasthuisbestuur, den bo.uwv.an een ziekenhuis ondernemende, dan even wel niet komen op een weg, die dit be stuur voeren zal buitan de grens zijner bevoegdheid? Een ziekenhuis dat alleen voor de Goescbe burgerij bestemd zou zijn, is misschien wel te bouwen, maar niet te exploiteeren, althans nooit op peil te houden. Het zou zoo klein zijn, dat bet niet veel meer dan speelgoed kan worden geacht. De Katholieken streven dan ook naar een ziekenhuis voor geheel Zuid-Beveland en verbinden er trouwens, om economische redenen, nog een ge sticht voor ouden van dagen aan. De plannen der Gereformeerden zijn alsnog niet nauwkeurig omschreven. .Maar vast staat al wel, dat ook zij een ruimer ge bied willen bestrijken dan Goes alleen ep dat ook zij de economische be tee- kenis van samenvoeging van. hun zie kenhuis met een gesticht voor ouden van dagen inzien. Voor welke samenvoeging bovendien nog heef andere dan econo mische redenen pleiten. Als evenwel het Gasthuisbestuur met die onder zijn beheer staande middeien een ziekenhuis zou gaan oprichten ten behoeve van geheel Zuid-Beveland, wor den dan dis middelen niet besteed voor een doel, dat wel is waar lofwaardig is, maar niet door het Goesche gasthuis bestuur behoort te worden nagestreefd En wanneer het Gasthuisbestuur nu eens, zonder het dan to hebben bedoeld, de andere plannen deed schipbreuk lij den en zijn eigene tot uitvoering werden gebracht, wat zou dan zijn geschied? Het minst deugdelijke zou zijn tot stand ge bracht. Wij durven dit zeggen, want met gerustheid wachten wij de uitspraak van deskundigen af, die met. ops en met zoo- velen zeggen zullen, dat het terrein wei nig geschikt is en dat door verbouwing van het bestaande, daar nimmer een aan alle eischen voldoende nieuwe inrichting kan worden gemaakt. Daarbij komt dan nog het personeelvraagstuk. 'Wij hand haven de bezwaren welke wij-op dit punt in ons vorig artikel maakten. En bedoe len dan niet om daardoor bepaalde per sonen te kwetsen. Onze oppositie gaat tegen den geest, die vaak in neutrale ziekenhuizen en hij het daar werkzame personeel heers-cht en tegen welks bin nendringen geen enkele dezer inrichtin gen voor nu en later met xekerheid ge vrijwaard is. Omdat er geen beginsel de kracht geeft dien geest te wedersfaan. ni ue n."b.ö. aan hetTS'leijeahUl'g'. APELDOORN. V.D. De Kon. familie is op het Loo gearriveerd. HAMBURG. V.D,. Gisteren is op een K. M. afstand van Hamburg! een vliegtuig neergestort. Het bleef in een boom! han gen. De bestuurder Werd gedood, de bei de passagiers Werden zwaar gewond. BERLIJN. V. D. De Commissie van Herstel berichtte in een schrijven aan de Duitscbe regeering, dat het haar Ver boden is zonder toestemming der Com missie aan de Oekrainsche regeering 400 miljoen papieren marken terug te geven, welke bij de Duitscbe regeering zijn ge deponeerd. BERLIJN. .V. D. De tweede pleger van den aanslag op Harden is gearresteerd, nl. een zekeren Ackerman, vroeger ober- leutnant. Beide gearresteerden hebben niet uit eigen belang gehandeld, maar op bevel van -een geheime organisatie. Ckostj XX 'CT. en ts altijd voorzien van i den naam iA.MUHHARDT met liandieeKemng Wie trouwens het artikel van het Gast huisbestuur goed leest, zal zien, dat dit ten slotte onze bezwaren bevestigt.. Het Gasthuisbestuur hoeft in het nu nog zoo kleine gasthuis reeds ervaren, dat neutrale verpleegsters „als regel" roeping hebben. Het heeft dus reeds met uitzonderingen kennis gemaakt. liet heeft ook m dat kleine gasthuis nu reads ondervonden, dat ieder werkgever wel eens moeilijkheden heeft met zijn personeel. Het is maar de vraag hoe talrijk de uitzonderingen op den regel van toewijding zullen zijn en van welken aard en omvang de moei lijkheden met het personeel, als er eens een groot-er ziekenhuis, met zijn zooveel groot-er aantal verpleegsters zou zijn. Vooral ook als de eischen van toewij ding en levensopvatting zouden worden gesteld, die wij voor in onze dagen goeie verpleegsters noodig blijven achten. Het is trouwens niet de vraag of in dividuen meer -of minder goed zijn. Wie Zuid-Beveland heeft gekend voor onge veer 40 jaren, toen de schoolstrijd pas was begonnen en er nog' nagenoeg geen Christelijke scholen waren, die heeft daar ongetwijfeld menig onderwijzer gekend, godvruchtig en vol ijver voor zijn schoon© taak, aller achting waardig. Zoo z:jn er nog. En toch moest de schoolstrijd wor den gestreden. Omwille van het beginsel. Precies zoo staat bet nu met de zieken verpleging. Het gaat om den geest, die in heel de inrichting heerschen zal en hij allen, die er werkzaam zijn. Wij heffen onze anónymiteit. niet op. En -dit niet uit afkeer van den strijd, met open vizier. Maar omdat dan die strijd hier in Goes zoo spoedig een per soonlijke wordt. Men moet niet zeggen och het is Jan of Piet maar, laat die praten. Men weg-e alleen wat is gezegd. Om te onthouden. Men zou een heele lijst kunnen aan leggen van al hetgeen er zooal beloof Kin gelogen is om de menschen te bewegen om te stemmen op den Vrij heidsbond: no. 1 de Mui'alt. Wij willen er niet op ingaan: doch al leen de volgende schoone belofcü vast leggen uit een aanbeveling voor de Muralt: „Wilt ge werkelijk bezuinigen; vrij zijn in uw bedrijf; een einde maken aan wet ten, die de luiheid in de hand werken; vermindering van drukkende belastingen afschaffing van de zegeltjesplal-kerij; ge lijkstelling van man en vrouw; stemt dan de Mui'alt". Wanneer links ditmaal wint, wat wij overigens niet gelooven, dan moeten de kiezers, die zich door al dit moois lieten lijmen, eens goed opletten wat er van verwezenlijkt wordt. Wij gelooven dat zij zeer teleurgesteld zullen uitkomen. En waarom Omdat de leider van den' Vrijheidsbond 'het tegendeel van bezuiniger bleek toen hij een voorstel deed in zake verhooging van salarissen, hetgeen een meerdere jaar- lijksc.be uitgaaf van 250 miljoen zou ge vorderd hebben. En wat het overige aan gaat: „wetten die de luiheid in de hand werken", drukkende belastingen, zegeltjes- plakkerij, 't is alles op aandrang en met medewerking van den Vrijheidsbond tot stand 'gekomen. Als wij tijd van leven hebben, laat ons dan goed opletten. De betoogingen voor da republiek !n Duitschland. De gistermiddag in het geheele Duit. sche industriegebied gehouden hetoj- gingen der socialistische vakvereeni- gingen zijn te Essen en elders zon der ernstige incidenten afgeloopen. Het post- en. spoorwegverkeer heeft nergens stilgestaan. Ie Essen, Dusseldorp en andere plaatsen trok de stoet van betoogers voornamelijk door de rijkere wijken der stad. Te Dusseldorp zijn verschil lende toeschouwers door dé betoogers afgeranseld, uithangborden vernield en andere wandaden begaan. In het geheele industriegebied heb ben de Christelijke en democratische organisaties niet aan de betoogingen deelgenomen. Een pretendent voor het vorstendom Monaco. Er is te Londen een kroon oreten- dent voor Monaco opgedoken: een ge wezen vleeschhouwer, George Frede rick Grimaldi. Hij beschouwt, zich als feitelijk rechthebbende op het casino van Monte Carlo, Het schijnt vast te k -Dienstregeling. Gelezen op de dienstregeling van een provincie-tram metje „Op alle punten der lijn worden rei- j zigers opgenomen en opi verzoek gestopt." j Dat trammetje zal Wel opschieten! „v. u.m iing-c ie stijven in naar onwettig verzet tegen een wettig reglement? Wij' willen dit van u niet gelooven. Voor lichting te geven? Dan had u heter ge daan daartoe niet te bezigen dit licht uit „De Ned." maar vooraf u te Wenden tot een der leden van ons Bestuur, ten ein de te verstaan of dit bericht Waarheid bevatte. U kent toch bij ervaring de be reidwilligheid dezer leden om op eenig verzoek u alle gewenschte inlichtingen te geven. Waarom dan in deze u niet eerst tot een hunner gewend? Alleer u de be schuldiging van „volmaakte willekeur" mede opnaamt tegen het Class. Bestuur, diende U toch te weten of deze inder daad aanwezig was. Maar terzake. Het Class. Bestuur heeft het 'bewuste rondschrijven gezonden aan de Kerkelijke Colleges der Gemeenten in zijn ressort, juist omdat het afkeerig is van willekeur. Het acht het, met den schrijver in „De Ned.", zijn plicht de reglementen na te leven en niet daar mee uit! zorg te dragen, dat de reglementen worden nageleefd, ook het reglement op de pkedikantstractementen. Daarom besloot ons Bestuur in zijn Mei-vergadering de onwillige Kerkeraden en Kerkvoogdijen met nadruk hierop te wijzen en niet te wachten tot na 1 Aug. d.i. tot zijne September-vergadering. Het meende dit gevoegelijk te kunnen doen, omdat er kans Was, dat vóór dien datum een vacature zou ontstaan in zijn ressort. Wisselkoereen. Amsterdam, 5 Juli, 2 uur. Berlijn cheque 0.600.61 Berlijn bank 0.600.63 Br-ussel 2020.10 Parijs 21.20—21,30 Londen 11.49—11.50 New York 2.58—2.59 Weenen 1.151.25 Middelburg. Aan het gebouw van het Prov. bestuur werd heden aanbesteed het verneiuwen van een dek van de draai brug over den Westarm van het kanaal van Terneuzen ie Terneuzen. Raming; f14.200. Inschrijvers de heeren: R. Ver- schelling en K. Dees, Terneuzen f15550; J. P. de Vos, Terneuzen f15480; J. v. 'tHoff en J. Tholens Hoek f15420 en G. v. d. Straaten, Terneuzen f15400. St.-Filipsland. Bij de gehouden aan besteding van het schilderwerk voor de Ned. Herv. kerk en Pastorie waren in schrijvers: J. M. Vermeulen voor f 190; Tegen verstopping 9 gebruike men Foster's Maagpillen, een uitstekend, geen gewoonte vormend laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. (6) staan, dat de pretendent de feitelijke elfde markies Grimaldi is Hii 'had reeds het voornemen zijn aanspraken te doen gelden toen Prins Albert stierf. Hij verkocht zijn vleeschzaak en ging naar Monaco, nadat het col lege van herauten van wapenen zijn aanspraken op den titel Grimaldi had onderzocht en goedgekeurd. Deze Grimaldi s zijn in de geschie denis bekend als krijgslieden. Kardi nalen, staatslieden en vorsten. Een hunner werd vorst van Monaco, een ander sneuvelde in den slag van Cre- cy, waar hij de Genueeschè kruis boogschutters aanvoerde legen de Engelsche boogschutters. De'zoon van den pretendent, die een automobiel- zaak heeft, zegt, dat de zoon van den overleden vorst., die hem nu zal opvolgen, gesproten is uit een hu welijk, dat in 1880 door den Paus ongeldig is verklaard. Bovendien ver biedt de Salische wet de opvolging in de vrouwelijke lijn. De pretendent is nu in Monte Carlo, waar hij een dagvaarding heeft laten uitbrengen, om in het bezit van zijn goederen te worden gesteld. De strijd in Dublin. De troepen in den lerschen Vrij staat gaan door met de omsingeling; der gebouwen, welke de ongeregelde troepen bezet houden in de hoofd straat van Dublin, die tot voor en kele jaren een van de mooiste stra ten van Europa was. De aanvallers doen moeite 001 zoowel lijf als goed goed te sparen, zooveel, dat mogelijk is, en zij schieten daardoor noodza kelijkerwijze langzaam op. De rebellen zijn grootendeels geïso leerd in drie hotels: Gusharn, Barry en La Plata. Nadat de strijd den geheelen avond had geduurd, is Zondagnacht om half- twee het bombardement van de Va lera's bolwerk begonnen. De val werd binnenkort verwacht. Naar verluidt, tracht de Valera op nieuw door bemiddeling van den bur gemeester van Dublin voorwaarden te verkrijgen. De regeering blijft echter onvoorwaardelijke overgave eischen; zii erkent, besloten te" hebben, den opstand eens en voorgoed te onder drukken. Da heropbouw van St. Petersburg. Nikolai Ivanof, die aan bet hoofd van een economische delegatie van voor het hotel-wezen in bt.-Peters- weest is, deelt in de Krasnaja Ga- zeta eenige bevindingen mede. Hij meldt, dat Stinnes zich interesseert voor het hotel-wezen en St.-Peters- burg en onder andere over den aan koop van het Hotel d'Europe in be spreking is. De delegatie heeft echter vooral pogingen gedaan om bij de Duitsche kapitalisten belangstelling te wekken voor de gemeentelijke werken van heropbouw, die te St.-Petershurg noodig zijn en die zonder financiëele hulp van het buitenland niet uitge voerd kunnen worden. Zoo moeten de houten kanalisatie bhizen door bui zen van gewapend beton vervangen, Heden overleed plotseling onz« geliefde Vader, Behuwd en Grootvader CORNs AARN0UTSE* in den ouderdom van ruim 68 jaar. Uit aller naam, A. AARNOUTSE. Koudekerke, 4 Juli 1922. Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hunne 55-jarige Echtvereeniging op 26 Juni j.l. ondervonden, be tuigen ondergeteekenden, mede namens hunne kinderen, hun op rechten dank. t t A. S. LEIJS. f M. LEIJSde Bert. Aardenburg, Juli 1922. De ondergeteekenden betuigen >W hiermede hun hartelijken dank aan allen die hebben medegewerkt tot het welslagen der Ringrijderij. De Aagtekerksche Ringrijders.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1