Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. ZENUWHOOFDPIJN. Vooral huismoédèt's hebben hiermede te kampen, evenals met Zenuwkoorts, Zenuw in dé tanden. Freco's Zenuwhoofd- pijnpoeders geven U een weldadige kalmte, némen de koorts en hoofdpijn totaal weg. Weigert beslist minderwaardige poeders, doch neemt uitsluitend die met den naam „Freco". Per poeder 8 cent, per doos a 25 stuks fl.70. Verkrijgbaar voor esngros: N.V. v.h. SCHULTE Co., M'burg. 5 '34, 140 p.; 9. W. Touw, Bergen op Zoom', 35, 35, 35, 34, 4/34, 5/33, 139 p.; 10. M. L. Kramer, K loo tinge, 35, 35, 35, 34, 4/34, 3/33, 139 p.; 11. J.'dé Haas, Ber gen op Zoom, 36, 85, 34, 34, 2/34;, 4/33, 139 p.; 12. C. ÉversdijK, Kloétinge, 35, 35, 34, 34, 1/34, 4/33, 139 p. Middelburg. Gisteren is een knaapje van ongeveer IV2 jaar in een kuip warm water gevallen, en derwijs verbrand, dat het onmiddellijk naar het gasthuis moest worden vervoerd. Daar is1 het kind enkele uren later overleden. Goes, Het gemeentebestuur zendt ons 't volgende bericht: Aanwijzingen voor de op 5 Juli a.s. plaats hebbende stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Be oproepingskaarten worden heden verzonden. Be gemeente is thans verdeeld in vier stemdistricten. Stembureau I: GELE kaarten, houdtzit- ting in de trouwzaal op het stadhuis; Stembureau II: GROENE kaarten, houdt zitting in het gymnastieklokaal der Rijks hoogere burgerschool; Stembureau III: ORANJE kaarten, houdt zitting in het gymnastieklokaal der open bare U.L.O.-school (ingang aan de Kreu- kelmarkt). Stembureau IV: BLAUWE kaarten, houdt zitting in de Rijkslandbouwwinterschool op het Ravelijn. DE KAARTEN MOETEN WORDEN MEDEGEBRACHT. Een laatste herinnering om de ver gadering met debat van morgen (Donder dag) avond bij te wonen, waar Dis van Lummel voor de A. R. Kiesvereemiging zal spreken. Aanvang 8 uur in de Prins van Oranje, D's van Lummel is een vlot spreker en een goed debater. Men ga hem hooren. Vlissingen. De Zaterdag j.l. gehouden vergadering van aandeelhouders der Cre- dietbank voor Nederland te Leiden heeft besloten tot ontbinding der vennootschap. De liquidatie zal geschieden door een commissie van vijf aandeelhouders, die zich twee leden als vertegenwoordigers vair obligatiehouders zal assumeeren. Deze mee'deeling is van bijzonder be lang voor Vlissingen, daar, naar wij mee- njen te vreten, zegt de M. C., deze Cre- diietbank 'eigenares is van het Badhotel en .het Strandhotel, liet Paviljoen Wil- htelrnina en het Hotel Noordzeeboulevard. Zooals in deze omgeving wel bekend was, werd het Badhotel dit seizoen niet in exploitatie gebracht. Het stond leeg, behalve menige kamers aan de uiterste vleugels die aan particulieren waren ver huurd. Door den Chr. Besturenbond alhier is jeen adres aan den gemeenteraad ver zonden, waarin bevreemding wordt uitge sproken, dat op zijn verzoek aan den Raad om er bij de Regeering op aan te dringen bij de betaling der belasting voor den H.O. rekening te houden met den laten datum van uitreiking der belastingbiljetten en de termijnen te verlengen. Nimmer werd antwoord ontvangen, hoe wel bekend is, dat door de Regeering gun stig is beschikt. Wemeldinge. Abusief is door ons ge meld, dat ds v. Lummel Vrijdagavond voor de A.-R. Kiesverowniging zou optreden in het Zondagsschoollokaal. Dit moet zijn in het gebouw der Chr. Jongel. Vereeni ging. Kapelle. Naar aanleiding van de be spreking hij de rondvraag in de raads vergadering van 26 Juni j.l., ingeleid door het raadslid Ganseman over de aschbelt, hebben Burg. ©n Weth. alhier besloten zoodanig deze af te sluiten dat het onmo gelijk is op het terrein te komen zonder verlof. Het baart groote ongeriefelijkheid voor de bewoners van de aangrenzende perceelen in de Weststraat vooral die geen achteruit hebben, deze weten niet waar met hun afval enz. te blijven. Een tonnenstelsel of een karman die de vuil nis pphaalt zou te veel van de gemeente- financiën vergen. Evenwel er moest in gegrepen worden, men ging te bruut te werk met allerlei dat we niet nader zullen aanduiden en de volksgezondheid, schaadt. Ellewoutsdijk. Maandag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Notulen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een bericht van overlijden van den Ambachtsheer van Ellewoutsdijk, den heer Van Hattum; na mens 't gemeentebestuur is een brief van rouwbeklag aan de familie gezonden. Voorts van de aannemers der havenwer ken Van 'tHoff en Thoolens, naar aan leiding van 't verzoek om een arbitrage commissie in te stellen in zake de boete voor te laat opgeleverd werk, met welk verzoek de Baad in een vorige verga dering accoord ging, een schrijven van dankbetuiging voor deze beschikking. Kon. goedkeuring van 't Raadsbesluit in zake heffing van opcenten op de Rijksinkom- stenbelasting. Mededeeling van Gèd. Sta ten dat de Gezondheidscommissie de be- grooting met pl.m. flOO heeft over schreden en deze gemeente herinnerd wordt aan het door haar bij te dragen quotum. i Het voorstel van de centra-gemeente Ovezand in zake 't tréffenVah een linr- forme regeling van 'tkeurloon op het geslacht, wordt voor een jaar aangeno men; de instructie voor den Keurmeester te dezer zake wordt vastgesteld, benevens de verordening op het innen der keurings gelden. Van Ged. Staten was ingekomen een uitnoodiging om raad en advies in zake een ingekomen verzoek van 't Be stuur van den Bond van Gemeenteamb tenaren ten aanzien hunner jaarwedden, met name die van den gemeente-ontvan ger, den ambtenaar ter secretarie en den gemeentebode. Behandeld Wordt alleen de jaarwedde van den bode, welke van f39 op 100 wordt gébracht. Die van die overige genoemden zullen ter sprake ge bracht worden bij de behandeling der gemeen tebegrooting 1923. Een aanvraag om vermindering van gem. inkomstenbelasting van P. T. Oost hoek wordt niet ontvankelijk verklaard, dewijl adressant niet gereclameerd heeft tegen zijn aanslag in de Rijks ink. be lasting. Een verzoek van A. Komejan om vermindering van zijn aanslag hondenbe lasting wordt ingewilligd en die aanslag bepaald op' f 1. Aan M. Platschorre wordt insgelijks vermindering van hoofdgeld toe gestaan, terwijl wed. C. van Baren wordt teruggebracht van de 22e naar de 3e klasse lot ©en bedrag van f 1.12i/s- Naar aanleiding van het verzoek van het Inter provinciale Comité tot behoud van een de gressief spoorwegtarief om adhaesie te betuigen met het door dat comité aan de Tweede Kamer verzonden request -werd besloten de gevraagde adhaesie te ver leen en. In zake een verzoek om» verplaatsing van 't Rijkskantoor der directe belastingen van 's Gravenpolder naar Goes wegens on voldoende woning voor den ontvanger, spreekt de Raad instemming uit op voor waarde dat deze verplaatsing slechts tijde lijk zij'. De Raad k'eurt goed een wijziging op dé 'begrooting van 1922, Wegens vernieuwing der straten tot een bedrag van f 2000 noo- dig geworden; welke post gevonden kan worden uit de rekening van 1921, dewijl er een vermoedelijk goed slot is van pl.m. f8000. Bij de rondvraag; vestigt de heer Koole er de aandacht op, dat er bij1 geweldigen regen veel water op de straat staat in de Langeviele. De voorzitter zegt dat de bewoners aldaar zeiven zorg moeten dragen dat de rioleering voor hunne wo ningen in orde is. De heer Luteijn vestigt de aandacht op de noodzakelijkheid van 't onderzoek der brandspuit, opdat deze bij eventueelen brand buiten de kom der gemeente in orde zij. Dit wordt door B. en W. toe gezegd. Kortgene. Met ingang van heden w'ordt het hulppost- en telegraafkantoor alhier ap Werkdagen gedurende de navolgende uren opengesteldPost en Telegraafdienst 8,30—12,30 uur, 2—3,30 uur, 6—7,30; Telefoondienst 8,3012,30 uur, 2—4,30 uur, 68,30 uur. Gedurende de uren, Waarin het kantoor voor den telegraaf dienst is gesloten kunnen geen celgesprek- ken 'worden gevoerd. Domburg. Maandagavond hield ds C. van der Voort van Zijp, lid der Tweede Kamer, Ned. Herv. predikant, alhier in de Gereformeerde .kerk een politieke rede voor meer dan honderd belangstellenden, waaronder leen dertigtal vrouwen. Spreker werd ingeleid door den heer L. J. van Voorthuysien, voorzitter der a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", die ook een slotwoord sprak. De belang stelling was blijkbaar groot. Na afloop werd gelegenheid gegeven tot gedachten- wisseling, waarvan gebruik gemaakt werd door bi'. P. van Keulen, die door den" spreker werd beantwoord. Het was een go-ede, een opwekkende ure, die zeker nog lang in de herinnering zal blijven. Vrouwepolder. In de Maandag gehouden Raadsvergadering deelde de voorzitter me de, dat de boeken van den gem .-ontvan ger zijn opgenomen en in orde bevon den. en den secretaris bij Kon. besluit vergunning is verleend om( in de gemeente Middelburg, te Wonen. Naai- aanleiding van het verzoek van het Interprovinciaal Comité tot behoud van een degressief spoorwegtarief om ad haesie te betuigen imet het door dat comité aan de Tweede Kamer verzonden adres, werd besloten dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Naar aan leiding van een schrijven van Ged. Sta ten houdende bericht dat de minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar maakt tegen het in de verordening tot heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting voorgestelde maximum heffingspercentage van 6 pet., werd met algemeene stemmen besloten de verordening' te wijzigen en het maximum percentage vast te stellen op 4 pet. Mede werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. met algem. stemmen besloten het heff'ingspercentage van de plaatselijke inkomstenbelasting 1922—1923 vast te stellen op 23/4 pet. Met algem. stemmen Werd voorts be sloten aan de Kroon ontheffing te vra gen van keuring van alle huisslachtingen. Na 'breedvoerige bespreking Werd goed gevonden dat 'voor den keuringskring Öostkapelle een keuringsveearts, hoofd van dienst, werd aangesteld, voorloopig' voor den tijd van één jaar op een jaarwedde van f3000. Vervolgens wierden B. en W. met algemeene stemmen gemachtigd tot onderhandschen verhuur' van de aan de gemeente toebehoorende woning in de afdeeling Vrouwepolder. M. a. s. werd aan Mej. J. S. Kools- eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan ide o. 1. s, in de afdeeling Vrouwe- polder met ingang van 15 Sept. a.s. Be sloten werd to't aanschaffing van eèn nieu- 'we brandspuit in de af cl. Gapinge. Tót leden der commissie belast met het nazien der aangeboden gemeenterekening over 1921 werden benoemd de hoeren: W. Kes- teloo, J. G. de Vlieger, en C. Langebeeke. Overeenkomstig het voorstel van R. en W. werd m. a. s. besloten tot verlaging van den aanslag in den H. 0. over 1922 van den heer H. F. W, L-ensvelt. (Eerst heden ontvangen. Red.) St Annaland. In de raadsvergadering van Dinsdag was de heer Bierens afwezig. Onder de ingekomen stukken werden enke le voor kennisgeving aangenomen. Een verslag van de Gezondheidscommissie werd uitgebracht, waarin genoemde com missie nog geen verandering zag in de varkenshokken; anders was alles in orde. De Listricts-Arbeidsbeurs te Bergen op Zoom zou gaarne zien, dat de gemeente f 21.25 toezond, waaraan niet zal worden voldaan. Een schrijven van het Weezen- armbestuur, welk inhield om voortaan de ruim 95 gemefen land, enz. bij loting toe te wijzen zonder verhooging der pacht. De heer Goedegebure vraagt of ieder dan kan meedoen. Daarop vraagt de heer Van 'Houdt, of de perceelen kleiner gemaakt worden, en of menschen met 20 en meer gemeten land daar ook voor in aanmerking komen. Aldus wordt besloten. Toen kwam ter* tafel een schrijven van het bestuur der op te richten School met den Bijbel, waarin gevraagd werd om 4 inplaats van 3 lokalen. Be voorzitter was ten zeerste voldaan pver het onderhoud van B. en W. mot genoemd schoolbestuur. Ook de inspec teur had goed gevonden, dat er overeen stemming was verkregen over het in bruik- leou ontvangen van ©en gedeelte der open bare lagere school. De voorzitter zou dan willen, dat de termijn, waarvan aan het schoolbestuur kennis moest worden gtegeven omtrent de vraag om 75000 gulden, dan' ©erst over punt 1 11.1. over f 75000 zou worden gestemd al vorens óver te gaan tot punt 2, nl.. over het in bruikleen geven van de 0. L. school. De heer Goedegebure kon zijn stem nog niet uitbrengen over punt 1, omdat hij vreest, dat- alles spaak zal loopen. En of schoon de heer Elenbaas de bijzondere school een ramp voor St Annaland noemt, durft spreker zeggen, dat hij gelooft, dat de openbare school leeg zal loopen en we dan een ramp hebben, daar we dan met een ledig, groot gebouw zitten. De heer Heij- boer wou gaarne wéten het oordeel van B. en W. omtrent punt 2, waarop de voor zitter antwoordt, dat het bestuur de volle ruimte krijgt voor hun kinderen, zoodat men altijd bij B. en W. kan aankloppen om ruimte. Nadat dan beiden eerst de volle zekerheid hadden, dat de zaak in orde was, werd punt 1 afgestemd en punt 2 aangenomen. Verder werd overgegaan tot ruiling met grond behoorend© aan de Ned. Herv. Kerk, waarop de toren ge bouwd is. Verder werd nog een en ander over de waterleiding gesproken, waarna de openbare vergadering gesloten wérd. Aardenbura- In het gasthuis alhier is een jongen geboren, wiens moeder nog slechts 15 jaar is. Een onderzoek naai den vader wordt ingesteld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilnis (toez 0. van Lutterveld te Blauwkapel te Roer mond E. Ippius Fockens te Heino: te Burgerdam E. J. Ferguson, zende ling met verlof te Ernst. Aangenomen naar Schild wol de en bedankt voor Opende A. W. de \nes te Oosterwiérum. Geref. Kerken. Tweetal te Zoutkamp S. VeUman te Zevenhuizen en W. Weener te Raasd. Beroepen te Kommerzijl D B. r. d. Meulen te Öostermeer; teNieuw- We.erdinge S. Rijper te Reeuwijk. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Boskoop D. J. van Brammen fe Alphen aan den Rijn; te Barendrecht D. Driessen te !s-Graven,zande. Ds J. A. van Selms, overgekomen van Dedemsvaart, deed Zondag i7. zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk' te Nijmegen. Des morgens werd hij op hartelijke wijze tot zijln werk ing'eleiu door Ds Posthumus Meyjes, spreken de over Hand. 18b. Des avonds deed Ds van Selms zijn intrede en sprak over 2 Cor, 1:20. De prachtige Ste- phanuskerk was beide keeren zeer vol. Goes:. De Classicale Vergadering op heden, Woensdag 28 Juni, in de Groo te Kerk alhieri, gehouden, werd bij gewoond door 28 predikanten en 28 ouderlingen, te zamen 56 leden. De Praesis,, ds. Pont, opende haar op gebruikelijke wijze. De notulen van de classicale vergadering van 1921 werden hierop gelezen en daarna een kort verslag van de handelingen van het Classicaal Bestuur over het af- geloopen jaar. Hierop vonden de ver- cischte benoemingen plaats. Eerst om terstond op te treden een secundus van den scriba en een secundus van ds van Essen. Daarvoor werden ach tereenvolgens gekozen de predikanten ds. van Essen en ds. Elenbaas. Voorts benoeming voor het Cl. Bestuur van drie leden en hunne secundi' ('wegens periodieke aftreding). Herkozen wer den de heeren ds. Drost, sec. ds. Vis ser, ds. van Essen, sec. ds. Elenbaas. en 't lid-ouderling C. Boogaard, sec. Schippers. Eindelijk de benoeming van een Assessor en een Quaestor en diens sècundus uit de pïédikantsledeu van hét Classi Bestnui*. Hiérvoor werden herkozen de Assessor ds. Drost, dé Quaestor ds. Meloen en diens sec. as. Pont. Hierna volgde 't rapport over de classicale rekening, dié werd goed gekeurd. En de rekening en verant woording over de classicale weduwen- beurs. Zonder Doop! De kerkeraad bij de Doopsgezinde kerk van VVjt- marsum besloot een tiéntal menschen, die lid van de gemeente wilden wor den, zonder voorafgaanden cfoop „aan te nemen", dewijl zij daar bezwaar tegen hadden wegens noogqren leef tijd. (Handelsblad! Geen willekeur. Een onge- loofbaar bericht, zegt rle ,,Ned." staat in de bladen. Het Class. Bestuur van Goes zou aan de Hervormde Kerkeraden in zijn ressort bericht hebben, dat bet geen aanvraag om handopening zal door zenden en geen approbate* van be roep zal verleenenj tenzij de Kerke lijke Colleges der vacante gemeenten zich verbonden hebben om' het regle ment. op de predikantstraktementen volledig op te volgen. Dit bericht kan niet ruist zijn. Een Class. Bestuur heeft de regle menten na te leven en daarmee uit. Er is geen 'enkel reglement, dat eenig recht geeft om de approbatie terug te houden, als de stukken in orde zijn. daarbij behoort een stuk inzake het. genoemde reglement niet of dat eenig recht geeft om voor 1 Aug. de stukken voor de handopening vanwege dat reglement terug te houden. Wij hebben een en ander maal hét reglement verdedigd tegen aanvahen. Wij zullen dat blijven "doen. Maar tegen volmaakte willekeur van Kerkelijke besturen komen wij op! Ds P. H. de Jonge preekt D.V. 20 'Augustus afscheid te Heer de en doet te Krabbendijke intree 3 Sep tember d. a. v. Als bevestiger hoopt zijn vader, ds. H. G. de Jonge van Dordrecht op te treden. Bij de te Goes gehouden eind examens der R. II. B. S. zijn geslaagd de heerenW. H. van den Berge, N. van den Berg, C. J. Felius, D. C. Fokker, J. van Houte, N. C. de Jonge, A. W. Jonge- pier, J. P. Kakebeeke, A. Kopmels, A. iM. van Liere, Ma. N. Maijs, A. Oud- kerk, A. Polderman, C. C. de Rooij, W. A. Schmidt, J. Stevens®, .J. Verlare en P. Wisse. Alle eandidaten zijn geslaagd. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamen groote vaart, tweede stuurman de h©e.r I. p. Tak, W. Wiersma en B. Verschoor; 3e stuurman A. Schout Velthuijs 'en I. H. Schuit®. Het mondqling examen Fransch M. O. B taalkundig gedeelte zal worden afgenomen van 5 tot 27 Juli .a.s. Die van 512 Juli te Amsterdam in 'een zaal der universiteit, en de overige in de so ciëteit „De Vereeniging" te Den Haag. Het mondeling examen Duilsch M. O. B 'zal tie Groningen van 2027 Juli plaats hebben. Het mondeling examen Nijverheids onderwijs bouwkundig teekenaar en werk tuigkundig en smid steekenen zal worden afgenomen be Den Haag Ambachtsschool De la Reykade. Ovezand. Benoemd is tot hoofd der Herv. School dhr. W. H. Zinkstok, onder wijzer Herv. School Nieuwstraat Goes. Met hem stonden op de voordracht de heeren W. J. Uijteriinde, le onderwijzer Da Costaschool te Rotterdam en W. van Moort, onderwijzer te Domburg. Geslaagd t© Leiden voor het eind examen Ned. Ind. adm. dienst J. A. Quist. Te Utrecht voor het cand. examen geneeskunde W. J. v. Rooyen en J. Broodman; idem doctoraal C. v. d. Berg; cand. wis- en natuurkunde H. J. Vonk, met lof. Aan de Technische Hoogeschool voor het propaedeutisch examen werk tuigkundig ingenieur A. M. Cense, A. F. Visser, M. J. de Vries en T. C. v. d. Dus- sen; voor electrotechnisch ingenieur S. J. de Jonge Wzoon (geb. te Goes) en A. P. Lindenbergh (te Wolphaartsdijk). Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bbijz. Lagere School te Gapinge (gem. Vrouwepolder) mevrouw L. C. Maas geb. Gerretsen. Benoemd tot hoogleeraar in de theo logische faculteit aan de Vrije Universi teit dr Valentin Hepp, predikant der geref. kerk ,van Watergraafsmeer, geb. 17 De cember 1879, gedoctoreerd aan de V. U. op proefschrift„Het Testimonium Spiritus Sancti", predikant te Antwerpen 1904, Klundert 1914, Watergraafsmeer 1916. redacteur van „De Reformatie", schrijver van de biografie van prof. Bavinck, den zeer betreurde, dien hij nu gaat opvolgen. Maatschappij tot Bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Deze maatschappij: heeft deze Week voor enkele dagen zijn tenten te Colijnsplaat opgeslagen, waar de kring Noord-Beve land gastheer is en waar de leden van het Hoofdbestuur gisteravond ten gemeen tehuize om 7 uur officieel door het ge meentebestuur werden verwelkomt. Het woord werd gevoerd door den bur gemeester, dhr. J. Ai- Stute, die bét een aangename taak noemde namens hét gemeentebestuur welkom Te heeten én de (hoop uit te spreken dat de gemeente een aangenamen indruk zal maken en de dagen hier doorgebracht aangename her inneringen mogen blijven. Het wordt op prijs gesteld, dat de landbouwtentoonstel ling aanleiding is de vergaderingen hier te houden. Spr. hoopt, dat de te nemen besluiten in het welgemeend belang van de Z.L.M. mogen -zijn. Van de Z.L.M., die recht heeft op de algemeene steun en sympathie van allen, die in Zeeland den landbouw beoefenen. Spr. hoopt, dat ou der den ohmjsbaren zegen van den Aller- hOogsten. onder dit bestuur de Z. L. M. in kracht moge toenemen, en dat de land bouw en veeteelt in onze schoone pro vincie moge (groeien en bloeien. (Applaus.) Namens de Z.L.M. zeide de voorzit ter, de heer mr P. Diieleman, hartelijk dank voor de vriendschappelijke ont- Het is buitengewoon aangenaam op een der oudste van de ZeeuWsche eilanden te midden van welige landauwen, i-ijke korenvelden te vertoeven op "Re plaat van Colijn, naar een der eerste bezitters de Colijnsplaat genoemd. Weleer niet tot N.-Beveland behoorende, maar door de Faal daarvan gescheiden, is het later door bedijking daaraan toegevoegd en ■werd gebouwd in 1598'99, de plaats Waai- 'wij zijn, als het voornaamste dorp, zijnde zooals de Chroniekschrijver zegt: een deftig dorp, met vele treffelijke hui zen. Het alleroudste Noord-Beveland Werd den lusthof van Zeeland genoemd. Wel een bewijs, dat het dien naam waard Was, is het feit, dat Graaf Willem in 1352 zelf in 's Gravenkeet onder Wissen- kerke zat om de herbedijking van een belangrijk deel te regelen en niet heen Iging voor het Werk "was voltooid. Het uit den vloed verrezen Noord-Beve land is Wederom een lusthof géworden en daarin is het sierlijke Colijnsplaat een schoone plant. De gemoederen waren in den laatsten tijd hier verontrust door de vrees dat oude zelfstandigheid van de eens zoo afzon derlijk gelegen plaat zou moeten worden prijsgegeven door vereeniging met andere plaatsen tot een geheel. Van Colijnsplaat vooral kan men echter historisch die oppositie verklaren, waar het steeds zelf standig geweest is, sedert het als aanwas aan Floris van Borsselen van Kortgene ter bedijking werd gegeven, die dat zelfs ondanks de bevestiging van het octrooi van Maximiliaan niet uitvoerde. Moge die fiere zelfstandigheid der gemeente geen oorzaak zijn van een apart staan en de raacl krachtig samenwerken met andere raden om de Welvaart en voor spoed van het eiland onder Gods Zegen te bevorderen. Die vruchtbare plaat, die van belang Werd doordat zij uit haar geïsoleerdheid, uit haar isolement met het oude bedijkte Noord-Beveland één werd, sta vooraan in de behartiging van de belangen van het eene en onverdeelde Noord-Beveland. De laatste Frank van Borsselen, kleinzoon meen ik van den bastaardzoon van den bekenden Frank, Was heer van Cortgene en huwde met Catbarina van Egmond. Toen ruischten nog 3 maal daags de stemmen van 8 priesters door de ge welven der parochiekerk van Cortgene, in zingende missen ter ruste van de Ziele van Mangaretha van Hasselt, de moeder van Frank, den groote, Franks bastaardzoon, die, opdat dit ten eeuwigen dage zou geschieden aan de kerk veel goederen had vermaakt. Diens eeuwig heid duurde kort. Edoch! De Oranjezon daagde 'boven Uw plaat. Door het huwelijk van Catharina van Egmond kwam later Cortgene en het octrooi van bedijking van Colijnsplaat aan het Oranjehuis, en later 'door geschenk van Willem III, den stadhouder onzer Staten, aan Willem van Nassau van Odijk. Daarom werd Colijns plaat zoo deftig en treffelijk. Moge onder de regeering onzer dier bare vorstin, in gansch anderen zin thans landsvrouwe van Colijnsplaat, de ge meente en het geheele eiland gespaard blijven van rampen, ten eeuwigen dage, d.W.z. in deze bedeeling immer groeien en bloeien. De heer S. J. de Regt voorzitter van den kring Noord-Beveland der Z. L. M., voerde vervolgens het woord om namens het bestuur het hoofdbestuur van harte welkom te heeten. Waar de heer Dielem'an de vereeniging van gemeenten aanroerde, wijst spr. er op hoe men gehuiverd heeft, bij de ge dachte, dat de schoone namen der ge meenten op Noord-Beveland zouden ver dwijnen; gelukkig is dit gevaar nu af gewend. Het is lang geleden, dat de vergaderingen te Colijnsplaat werden ge houden. De gemeente staat om feest te vieren en hoopt, dat de velen die dezer dagen hier komen, zullen getuigen, dat Noord-Beveland goed heeft feestgevierd en wij hebben medegedaan. S.pr. twijfelt niet of de besluiten zullen in het be lang der Z. L. M. zijn Onder deze ontvangst liet het muziek gezelschap „Wilhelmina" voor het keu rig versierde raadhuis trouwens ook een fraaie eerepoort met de embleemen van den landbouw en opschrift „De Z. L. M. bloeie" iwtees op feest eenige nummers (hooren, na een door vele doTps- jgenooten bijgewoonde muzikale wandeling. Te acht uur ving in de daarvoor wel willend ter beschikking gestelde raadzaal de vergadering aan van het Hoofdbestuur der Z.L.M., onder voorzitterschap van den heer Mr Dieleman. Die voorzitter wijdde woorden van waardeering aan wijlen den heer M. C. Mulock Houwer, die evenals zijn vadet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2