Binnenland. Uit de Provincie. een oplossing gekomen. De besprekingen worden voortgezet. In hoven-Oostenrijk hebben onlusten plaats gehad. Het politie-onderzoek inzake den moord op Wilson heeft niet het bewijs opgeleverd, dat de moordenaars in ver binding staan met een ol andere groote samenzwering. De Sovjetregeering heeft aan de „White Stal' Line" concessie verleend voor een stoomvaartdienst tusschen de Vereen. Staten en Rusland. In de Kaap heerscht een influenza- epidemie. President Harding heeft een afvaar diging van de Philippijnen in audiëntie ontvangen, welke afvaardiging om volledi ge onafhankelijkheid van de Philippijnen vroeg. Harding ging op deze vraag niet direct in, omdat de kwestie van de onaf hankelijkheid van de Philippijnen nog niet rijp is. Vandaag zal de begrafenis plaats hebben van den vermoorden maarschalk Wilson.. De opwinding van het lagerhuis in verband met dezen aanslag, uitte zich in een toenemende oppositie tegen de re geering. Zelfe werd de verantwoordelijk heidskwestie opgeworpen. Het schijnt niet uitgesloten, dat deze moord in Engeland politieke gevolgen zou kunnen hebben. De th e sauriër.generaa 1 over de staatsfinanciën. De thesaurier-generaal, de heer Trip, heeft Vrijdag in de vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Rotterdam enkele woorden gesproken, die wij van zoo eminent belang achten, dat we er bijzondei' de aandacht op willen vesti gen. Dhr. Trip zeide: Het Staatslichaam is inderdaad ziek, financieel ziek. De schat kist is aangetast door de bacil van den Schijnrijkdom. Zij, die door haar zijn aan getast, nemen schijn voor werkelijkheid en denken, dat er sprake van kan zijn na vijf jaren oorlog' zich nog grooter uitgaven te Veroorloven. De heièr Trip gaf dan eenige cijfers. Ons totaal budget voor 1913 bedroeg f 238 millioen, dat voor 1922 met kosten van leeningfonds en postbe- grooting inbegrepen, komt tot een totaal van f 1.050.000.000, dat is een stijging van 340 pet. Het tekort dei' spoorwegen van 33 millioen is daarbij niet eens medé- .geteld. Laat men buitengewone en cri sisuitgaven, die voor 1922 geraamd zijn op een bedrag even hoog als het heele budget voor 1913, buiten beschouwing, dan is van 1913 tot 1922 het gewone bud get gestegen van f319 op f808 millioen; dat is met 268 pet. Het kan en mag zoo niet doorgaan. De uitgaven moeten naar beneden, anders loopt het op de grootste moeilijkheden uit, als eenmaal de inkom sten uit de directe belastingen gaan dalen, Hoe nu tol verbetering te komen? Er is een kentering te constateeren in de denkbeelden. Er worden maatregelen genomen om tot geleidelijke verbetering te komen, maar dat zijn alle nog maar voorpostengevechten. De groote slagen moeten nog geleverd worden. Spreker heeft vertrouwen in het gezond verstand van het Nederlandsche volk. Het zal beseffen, dat het straks niet gaat om reactie of democratie, maar om de po sitie van den Ne- derlandschen gulden. Een waar schuwend voorbeeld ligt voor ons over onze Oostgrens. Ook als de eerste stappen gezet zijn, zal de weg nog lang en moeilijk wezen. De bezuiniger ontmoet op zijn weg allerlei groepen die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van bezuiniging maar voor concrete toepassing van bezuinigings maatregelen terugdeinzen. De eenige mogelijkheid om tot bezuini ging te komen is doorzetten en vasthouden aan de groep van hen die inzien, dat men door zich op te offeren, door hard te wer ken, door soberheid en kapitaalvorming er slechts komen kan. Deze groep dient versterkt te worden. De reis van de Koninklijke familie naar Noor wiegen. Uit Bergen (Noorwbgen) schrijft men aan lie N. R. Ut. De Noorsche reis van 'de Koningin van Nederland is een ware triomftocht geworden. De tocht van de Koningin door Nordland (Noordelijkste district van Noorwegen) heeft onder het schitterendste zomerweer plaats gehad, en overal is zij |met de grootste hartelijkheid ,en sympathie ontvangen. Met vlaggen versierde steden en groote menschenmassa's hebben haar welkom geheeten. En H.M. heeft het bij- Konder getroffen, door meermalen de gele genheid te hebben gehad de middernacht zon te zien. Het was een heerlijke Juninacht met die prachtige, eigenaardige kleurnuancen, zoo als slechts het land der middernachtzon kent: de zon stond als een rood- gloei ende kogel aan den Westelijken hemel, terwijl de Lofotbergen in het Noorden als een zware granietmassa uit zee ver rezen het geheel leek een fantastisch alpenlandschap. In dien betooverenden zo mernacht lag het schip verscheidene uren met. gestopte machines stil in de Vest- fjord, te midden van deze grootsche na tuur. De Koninklijke familie genoot van het dek van het schitterende schouwspel, en de Koningin verzekerde geestdriftig, dat het een onvergetelijken indruk op haar maakte. De feestelijke ontvangst, die de Ko ningin te. Bodö ten deel viel, herhaalde zich overal, waar zij kwam, en het mooie zomc-rweer heeft haar gedurende de ge- heele reis door Noord-NoorWegen ver gezeld. In Tromso, de grootste plaats van Noord-Noorwegen, werd ook algemeen ge vlagd, toen de Batavier V daar aankwam', Bij het aan huid gaan van de Koningin werden haar door in feestdracht gekleede kinderen bloemen aangeboden, en een muziekkorps spteelde het Wien Necr- landsch Bloed en Ja, vi elsker. Een oude Laplander, Jon Raste ge naamd, die zich altijjd met ex-keizer Wil helm onderhield, wanneer deze het Trom- södal bezocht, en eert weinig Duitsch spreekt, vertelde aan de Koningin van het leven der Laplanders des winters op de hooge uitgestrekte vlakten in de bergen. Hij vroeg H.M. ook belangstellend naar de toestanden in haar land, en de Koningin was ten hoogste verbaasd over de kennis van dezen Laplander van Hollands sociale en koloniale politiek. Zij noodigde dezen, zich voor politiek interesseerende nomade uit, een bezoek aan Nederland te brengen, hetgeen hij echter wegens zijn hoogen ouderdom (84 jaar) beleefd afsloeg. H. 3VI. schonk hem daarop als herinne- nering een mooi zakmes, waarvoor hij bewogen dankte Toen de Koningin weg was, zeide de oude man, dat keizer Wilhelm Wel een aardige man was, maar vergeleken bij Koningin Wilhelmina Was h|jji een echte „snob". Denzelfden dag werd in het Lappten- kanip een klein Laplandertje geboren, dat als herinnering aan het Vorstelijk bezoek Wilhelmina Hollandia is gedoopt. In Hammerfest gebruikte H. M. eenige ververschingen in een restaurant dat het eigendom is van de bolsjewistische ver- eeniging, waarvan altijd de roode vlag wappert. H. M. en gevolg waren zeer tevreden over het genotene en de bedie ning in het bolsjewistische café. Begunstigd door mooi Weer, kwam de Batavier V aan de Noordkaap aan, waar de Koningin met gevolg een wandeling maakte naar den beroemden berg met de „varde" (groote steen op het hoogste punt Van een berg), Waarin o.a. ex-keizer Wilhelm, koning Oscar II van Zwteden en Koning Haakon VII van NooiWegen hun namen gegraveerd hebben, wat de Ko ningin nu ook gedaan heeft. In dien heerlijken nacht was het uit zicht van de Noordkaap af schitterend mooi, en het gezelschap Was zeer onder den indruk van dit prachtige natuur tafereel. Er Werd een dronk op de Noordkaap ingesteld, gevolgd door een krachtig 'hoera, dat in de bergen weer kaatste. Het kan zonder overdrijving gezegd worden, dat de Koningin van Neder land op haar Noorsche reis de harten van vele Noren veroverd heeft. Overnachten buiten de kazerne. De Minister van Oorlog heeft de vol gende beschikking ter kennis van de bur gemeesters gebracht. Bepaald wordt, dat aan dienstplichtigen die voor herhalingsoefeningen ónder 'de Wapenen komen, vergund kan worden buiten de kazerne te overnachten, mits hun woning (vaste of tijdelijke) in of na bij de garnizoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor een nadeelige invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst. De regimentscommandant c.q. korps- commandant zal hebben te bepalen, in verband met den afstand, waarop de daarbij betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hierbedoelde gunst Welke niemand van ©enigen dienst vrij stelt in aanmerking komt. Zij, die voor de meer genoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moe ten daartoe uiterlijk twee maanden voor den dag van opkomst schriftelijk het verzoek richten tot den regiments- c.q. korpscommandant. Voorhet jaar 1922 wordt bepaald, dat bedoelde verzoeken uiterlijk één maand voor de opkomst moeten zijn ingediend, terwijl voor hen, die in Juli moeten op komen de verzoeken zoo spoedig mogelijk dienen te worden ingediend. Onthulling s t a n d b ee 1 d pres. Stey n. Bij de onthulling, van pres. Steyn's standbeeld op 6 Juli a.s. te Deventer zal de voorzitter van 't comité tot stichting van het gedenkteeken, dr. Hendrik Muller, een rede uitspreken en het monument aan het gemeentebestuur overdragen. Op een daarop volgende bijeenkomst in de Groote kerk zullen spreken dr M. E, Houck, conrector van het gymnasium te Deventer, over herinneringen aan presi dent Steyn's leerjaren, mr J. C. Kake- beeke te Deventer over President Steyn's commandoleven, de oud-Vrijstater de heer J. J. S. Steyn over de beteekenis van president Steyn voor het Afrikaansche volk, prof. dr. J. (Wi. Pont te 's Gravenhage over President Steyn als godsdienstig ka rakter. Orgelspel zal de toespraken afwis selen. Nieuwe Eerste Kamerleden. Het nieuwe Eerste Kamerlid, P. T. H. M. Dobbelman, groot-industrieel te Nij megen, is Üe eenige zoon van het bekende voor een tiental jaren overleden Tweede Kamerlid. In 1862 geboren, Was hij sinds 1904 lid van de Prov. Staten van Gelder land, terwijl hij in 1905 lid van den Nijmeegschen gemeenteraad werd. Hij is tevens voorzitter van de R.K. Raads fractie. Het nieuwe R.K,. lid voor de Provincie Noord Holland, mr. Joan Nicolaas Joseph Eduard Heerkens Thijssen is 27 Juni 1866 geboren te Arnhem, 'studeerde te Leiden en promoveerde in 1890 op proef schrift: Het geheim van den Medicus. Na eerst commies-redacteur van de secretarie te Arnhem te zijn geweest, werd hij in 1895 benoemd aan de Pro vinciale Griffie van Noord-Holland, waar hij bleef tot zijn benoeming tol voorzitter van den Raad van Beroep voor de ongevallenwet te Haarlem in 1902. In 1902 werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad van Haarlem; in 1904 tot lid van de Prov. Staten; in 1915 tot wethouder van Haarlem en in 1918 tot buitengewoon lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Allerlei. De minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat hij: verhoogiiig van door de regeering toegestane steunbedragen voor Werkloos heidsbestrijding niet kan goedkeuren. Gisteren herdacht de heer Th. M. Ke telaar (V.Di.) den dag, dat hij 25 jaar onafgebroken lid der Twcedö Kamer is geweest. Politieke lezingen. Men san moeilijk klagen, dat onze A.-R. Kamer- candidaten niet genoeg aandacht aan Zee land schenken. De heeren mr de Wilde, ds v. d. Voort v. Zijp, Colijn, v. d. Heuvel, e. a. doorkruisen in alle richtingen onze provincie. Zoo zal dhr. v. d. Voort v. Zijp na teerst vanavond in Domburg, morgen en Woensdagavond in Schouwen te heb ben gesproken, Donderdagavond te Sou burg en Vrijdagavond te Ritthem optreden. Ieder woord van aanbeveling om dezen spieker te gaan beluisteren is natuurlijk voor onze kiezers overbodig. (n de Jaarvergadering der Vereeai- ging Voor Vreemdelingenverkeer zijn tot hoofdbestuursleden benoemd in plaats van de hoeren H. J. G. Hartman en Th. de Meester te Middelburg, en F. A. Kokosky te Amsterdam, de heeren F. A. Hiller te Middelburg, mr J. p. Bosman te Alkmaar en Storm te Amsterdam. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw toegekend aan de gemeentenAardenburg f 600 voor een woning van H. Corthals; Roschkapelle f1600 voor 2 woningen van F. v. d. Mejj- den (en P. v. d. Veen; t'735 voor één wo ning van J. Ottjes; Hontenisse f525 voor een woning van P. Goossens; Hulst f600 voor teen woning van E. B. van Heek; Kloetinge f 600 voor een woning van W. J. de Groot©; Kortgene f600 voor een wo ning van K. Viergever; Nieuwerkerk f1200 voor twee woningen van M. C. Boogei't; Ourl-Vossemeer f 600 voor een woning van J. Deurloo; Overslag f535 voor een wo ning van C. H Lammers; Scboondijk© f589 voor |een woning van J. Minderhoud; Se- rooskerke (W.) f 515 voor een woning van B. Wattel Bzn.; Zaamslag f600 voor een woning van 0. de Bokx; f595 voor een woning van A. Dees. Eervol ontheven op verzoek v. h. beheer V. h. ptkt. St. Maartensdijk de dr. J. P. A. de Wilde, onder gelijktijdige benoeming itot ptem. te Vlissingen (igr. bur.). Eervol ontslagen op verzoek de )kth. J. Vermeule te Heinkenszand. Middelburg1. De tegen Zaterdagavond op het gemeentelijk sportterrein aangekon digde Atletiekwedstrijden van den Turn kring Walcheren van het Kon. Ned Gym- nastiekverbond zijn te elfder ure afgelast. Vrijdag a.s. geeft liet. Middelburgsch Muziekkorps een uitvoering op het Molen water. ,Het programma van hel eerste abon nementsconcert van het Middelburgsch muziekkorps in bet Schuttershof op Woensdag a.s. luidt als volgt: 1. Le Sang Gaulois, Marche van Allier 2. Ouverture „Prinz van Oranien" van Latann; 3. Introduction et Mazurka uit de Ilde Suite de Miniatures van Morks; 4. Fianeailles, Valse van Wesly; 5. Suite- Ballet van Popv; 6. Ouverture de l'Ope- rette Le Mariage Aux Lanternes" van Of fenbach; 7. Ivresse d'Amour, Suite de Valses van Wesly; 8. Cavatine de l'Opera „Anna Bolena" (solo voor Esclarinet) van Donizetti; 9. a. Wiegenlied van Brahms, b. Aus der Jugendzeit Lied van Radecke; 10. Fantasie sur „Paillasse" Drama Ly- rique van Leoncavallo. Verschenen is het rapport der com missie van financiën inzake het voorstel tot wijziging van de salarissen en loonen van enkele personen, die in gemeente dienst zijn. Na overleg met den wethou der mi', d. Veer kan de commissie zich met het voorstel vereenigen, al heeft zij wel ©enig bezwaar inzake 2 eerste fit- rters, 1 smid-bankwerker, 1 tweeden ma chinist |en 1 smid-fitter. Daar deze werk lieden echter van elders op die beloonin- gen zijn aangenomen legt de commissie zich neer bij het voorstel te .hunnen op zichte, al vindt zij het niet den goeden weg, haar voor een fait accompli te stellen. Vlissingen. Zaterdagmiddag werd in het kanaal de jaarlijksche roeiwedstrijd van leerlingen der Zeevaartschool „de Ruyter- school" gehouden. Aan de afdeeling A de den vijf ploegen mede, die de volgende tijden maakten Stuurman H. Vermeulen, Kon. Ned. Pa- ketvaartmij., met de roeiers G. J v. d. Berg, 'A. Bos, J. Cassee, H. G. Geijs, I. J. Sonnevvlle en J. G. T. Pastoors, 3 m. 42 Seconden. Stuurman G. M. den Herder, machinis ten A, met. rogiers M. A. Neijts, J. E. Krakeel, K. F. N. A. Korff, C. A. Rubben, G. J. T. Blatter en J. I. Goossen, 3 m. 56,2 sec. Stuurman P. J. M. Baaijens, K. P. M., met roeiers H. K. A. Horsten, H. Voigt, F. !M. Sengers, F. J. Baart, A. L. J. j Schuurman s ten H. Tuijnman, 4 m. 0,5 sec. Stuurman P A. A. Groenewegen, K. P. iM„ met roeiers H. Ros, H. G. Peijen- burg, S. Barrevoets, J. A. Walrave, J. G. Sülsle en W .1 Grocnewold, 4 m 3 sec. Stuurman L. F. Baljeu, K. P. M„ met roeiers H. W. Spruijt. S. Huisman, J. C. Meyers, G. J. Beun, A. Buijze en W. J. van Hooft, 4 m. 8,6 sec. Bij lafdeeling B behaalden de vijf ploe gen de volgende tijden Stuurman C. W. Betcke, tweede cur susjaar, met roeiers W. N. de Graaft, A. J. Makkink, J. J. Jonk, D. W. F. van Does- selaar, C. J. van dei' Graaft en P. J. Meer man, 3 m. 37,7 sec. Stuurman S. Wentzel, tweede stuurlie den, met roeiers C. F. J. KJijberg, J. C. Kiviet, G. H. Visser, D. J. Zandee, A. J. P. du Gardin en M. Hoogendijk, 3 m. 55,2 sec. Stuurman J. L. Legemaate, machinisten B, met roeiers I. van Oudenaarde, J H. Woerdeman, J. Kersten, A. J. van der Linde, J. Swart en J. C. Vtei'vark, 4 m. 2,3 'sec. Sl uur in an A J. Vader, 3 e stuurlieden, met roeiers L. C. E. Maesen, A. Maasdam, J. Kuiper, B. L. A. Voilemaere, LP. Ga- zan (én A. A. B 't .Tateck'x, 4 m. 8,4 sec. Stuurman J. Heuseveldt, 3e stuurlieden met roeiers C. J. Walraven, E. M. Ver- lodt, P. H. H. Blonde, E. C. Niervnck. J. N. Drijver en C Luijmes, 4 m. 28,1 sec. De lafdeeling 0 over 600 meter was voor de beide beste ploegen van afdeelingen A ten B en wel om den hoofdprijs. Hierbij werden de volgende tijden ge maald: ploeg van Betcke 3 rn. 29,7 sec.; ploeg Wentzel 3 m. 42,3 sec.; ploeg Ver meulen 3 m. 45,3 sec. en ploeg den Her- fier 4 in. 7,5 sec. He geheele wedstrijd had een goed en gezellig verloop. De toeschouwers werden nog verrast door een boot, met gecostu- meerde roeiers, van het eerste cursusjaar, allen 'in het zwart met hooge doppen op. De kapitein der boot verloor op een ge geven oogenblik zijn evenwicht ein het gevolg daarvan was, dat even latei' de ge heele bemanning in het water lag met de hooge hoeden op, tot groot vermaak van de omstanders. Goes. Gaarne willen we nogmaals de aandacht vestigen op het Zangersfeest van 'den Ring Zeeland van Christelijke Zangvereenigingen. Men zie achterstaande advertentie en de aanplakbiljetten. He Ring Zeeland heeft zich onder het tegenwoordige Bestuur sterk uitgebreid. Gewoonlijk werden jaarlijks concoursen uitgeschreven. Van deze gewoonte wordt ditmaal afgeweken. De aangesloten ver- «enigiugen komen wel bijeen om voor een jury proeven van bekwaamheid af le leggen, maar een zangwedstrijd is thans hel doel niet. De propaganda voor ons Christelijk lied staat nu voorop. De in geschreven afdeelingen zingen dan ook tesamen verschillende koren. Een zangersfeest als dit hebben op onzen Zeeuwschen bodem nog niet gehad. Daarom wijzen we er nog even op dat alle zang- en muziekliefhebbers zich een onvergetelijken dag zullen be reiden als ze 29 Juni naai' dit zangers feest opgaan. De datum werd goed ge kozen: velen der onzen hebben dan een vrijen dag, die zeker niet beter besteed zal kunnen worden. De toegangsprijs kan voor niemand een beletsel zijn; steunen we dan deze zaak, die in zooverre ook onze zaak is. Het zal een onvergetelijken indruk wekken, als ongeveer 800 stem men, begeleid door het bekwame oi'kest „Hosanna", aanheffen: „Wees gegroet, gij eersteling der dagen" (Program no. 6a). Moge het God, „die wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan" behagen gunstig weder tv beschikken en geve Hij dat toehoorders en Bestuur een rijk gezegenden dag mogen hebben. Na afloop van het zangersfeest geeft „Ho sanna" op de Groote Markt een speci aal concert. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond sprak voor den Plattelandersbond dhr. v. d. Slikke uit Zwijndrecht. De vergadering was slechts matig bezocht. Een drietal perso nen wisselde met den snreker van ge dachten. Een afdeeling van genoemden Bond werd niet opgericht. Kapelle. Men deelt ons mee, 'dat op gericht is een vei'eeniging van fruithande laars tot bevordering van de Zeeuwsche fruitteelt in Zeeland. Aanvankelijk traden 21 leden toe. In het bestuur werden ge kozen als vo<>rz. de heet' P. Zegers, Ka- pelle; als secretaris de heer C. Minnaar, Kruiningten en als penningmeester de heer J. F. Janse, Goes. Rilland-Bath. Vrijdagavond verga derde de a.-r. kiesvereeniging alhier, om de actie te besprekingen voor de a..s. verkiezingen. Besloten werd om door huisbezoek, voornamelijk onze vrouwen, op te wekken te gaan stem men en hun de noodige voorlichting te geven. Verder werd besloten de propaganda krachtig ter hand te ne men en te beginnen op Zaterdag 25 Juni met de verspreiding der circu laires. Verder besloot men zich in verbinding te stellen met de verschil lende kerkeraden alhier, om gezamen lijk aan den vooravond der stemming een biastond te houden. Heinkenszand. De 15-jarige A. H. v. D., die Zaterdag j.l. te paard naar den smid was geweest, had on der aen weg het ongeluk er af te vallen met. net gevolg, dat hij een arm brak. Dr Hoorweg verleende heel kundige hulp. Westkapelle In de Vrijdag gehouden raadsvergadering waren allen tegen woordig. Het verzoek van het Be- j stuur der Bijzondere School alhier, om een schutting te plaatsen aan het sneelplein. werd ingewilligd onder na dere goedkeuring van den Minister van onderwijs. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat ook over 1922 een extra uitkeering zal plaats hebben ingevolge de wet van 24 Mei 1897. Van hetzelfde college bericht, dat de aftrek voor de plaatselijke inkomsten belasting voor ongehuvvden niel f300 doch ook f400 moet wezen, wat aan genomen werd. Eveneens een schrij ven, dat het aandeel der gemeente in den Keuringsdienst van waren te Goes, zal bedragen f263.38. Aange boden werd de rekening 1921 en de begrooting 1923 van het B. A. Dooi den raad werd machtiging verleend om den benoemden hoordkeurmeester ingevolge de vleeschkeuringswet, den heer Geldof te Oostkapelle, zijn salaris te doen vaststellen met de andere ge meenten, samen op f3000. Benoemd werden tot leden der commissie tot hel nazien der gemeenterekening en van het B. A. Wethouder Hendfikse als voorzitter, de heeren P. Peene en Huib. Cysouw als leden. Hierna slui ting. Oud-Vossemeer.Woensdagavond sprak (te- heer A. Colijn voor een zeer talrijk gehoor, waaronder vele vrouwen, in de lokalen van de Chr. School alhier. Met gr'oote aandacht weid do spreker aangehoord en daarna deze vergadering, die onder de goede lei ding stond van den heer J. Stelwagen, ge sloten door den heer A. Colijn. Poortvliet. Vrijdagavond sprak do heer A. Colijn voor ©en goed bezochte ver gadering in het locaal van den heer P. J. v. d. Slikke. IJ© collecte voor het fonds v. d- gewapenden dienst alhier heeft opgebracht d© som van f 20.12. Scherpenisso. De collecte voor het fonds v. d. gewa-penden dienst alhier heeft op gebracht dc som van f 8.49V2. Voor de met 1 Aug. vac. betrekking van gemeente-veldwachter hebben zich 91 sollicitanten aangemeld. Eene in de gemeenten Poortvliet en Scherpenisse gehouden inzameling voorhet Sanatorium Oranje-Nassauoord" heeft op gebracht de som van f 126. St. Maartensdijk. Dinsdagavond sprak voor een vrij talrijk publiek de heer A. Colijn. De bijeenkomst werd geopend door den heer C. J. Sonte^ voorzitter van dei Centrale Tholen. De hear Colijn begon niet te wijzen op de beteekenis van de naam onzer partij, die niet bedoelt te zijn een kerkelijke partij, doch zich op staatkundig terrein positief wil plaatsen tegenover de beginselen der ïevolutie van 1789. Tegen over het in menschen zijn oorsprong vin dend gezag plaatst de A.R. partij het be ginsel, dat alle gezag is afdalend uit God.. Gods souvereiniteit, Zijn woord, Zijn wet geven regel en richtsnoer aan onzen han del en wandel en niet louter menschelijke wijsheid daartoe geleid door beperkt men- schelijk inzicht. Met Gods woord hebben wij te rekenen op elk levensterrein en het wordt moeilijker, naarmate wij minder dui delijke uitspraken van Gods woord kennen om toe te passen in de practische staat kunde. Zoo geeft b.v. inzake vrijhandel of bescherming de Bijbel geen voorschrift. En het is gevaarlijk tot beginselen te ver heffen, die dingen, die dit niet zijn. Moei lijk is het den juisten weg te betreden aangaande financieele vragen. Een ding staat vast: Wij moeten leeren minder boven onze stand te leven. Het zal 'hard zijn dit te leeren, doch het moet.. Er zijn stukken wetgeving van den jong- sten tijd, die wat het beginsel aangaat, niet verwerpelijk zijn, doch wak de toe passing betreft, indien ©ven mogelijk, wij ziging behoeven. Zoo de zegeltjesplak'ke- rij en de scholenbouw. Daarop kan inder daad veel worden besnoeid. Spr. geeft dit met heldere voorbeelden aan. Evenwel is het beginsel in de wetgeving neergelegd met betrekking tot zorg voor ouden van dagen en gebrekkigen, waar het particulier initiatief tekort schiet niet strijdig met ons beginsel, veeleer is waar, dat wij nu nog zijn bezig geweest, om het werk van onzen grooten Talma te voltooien. Het gelijk stellen in financieel opzicht van bijzonder met openbaar onderwijs behoeft niet te leiden tot weelderige bouw van lokalen, daarop moet scherp worden toegezien en daartegen moet krachtig worden opgetre den. Overigens is nu gebleken aan de meerdere millioenen, die onderwijs nu kost hoe groot de offers zijn geweest van het Christenvolk van Nederland. Een grief van velen is de in de grondwetsvoorstellen be paalde vei'hooging van de schadeloosstel ling aan de kamerleden. Spr. windt er geen doekjes om deze verhooging zeer te- betreuren. Bjj de eerste behandeling in de Tweede Kamer hebben alle anti-revolutio nairen tegen gestemd. Maar er is meer geschied in de verstre ken vier' jaren. Deze Regeering heeft met de hnlpe onzes Gods ook middel mogen zijn om de misdadige aanslag van Troelstra en Wijnkoop op onze staatsinstellingen te weren. Wij zijn bewaard tot heden voor de Revolutie. Wat dit beteékent leeren de toestanden in Oost-Europa. In de toekomst zullen wij zuinig moeten, zijn; het leven boven onzen stand zullen wij .moeten nalaten. Stijging van uitgaven en daling van inkomsten, het gaat niet. Van telke ontvangen gulden f 0.75 aan be lasting betalen is onhoudbaar. Daarom is in dit opzicht geboden, in stede van belof te te doen aan de kiezers, te zeggen, dat- in privaat en publiek leven de grootst mogelijke soberheid wordt betracht. Wij' moeten bevrijd worden van den vaccine- dwang, den leerdwang, den steiundwang. Steeds zijn de Anti-revolutionairen daar tegen geweest en opnieuw schreven wij dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2