STEENHOUWERIJ G. J. HOEK. firafzerken, Monumenten, Schoorsteenmantels, enz. enz. DE KOSTER Co. Canteitac-MIfdoc, N.V. v.h. C. A. Schutte Co. A Koffleweken. CADEAU L. LEIJNSE, speciaal adres voor: VLIEGENVANGERS spaarbank. 17 Posterijen en Telegrafie. Infrestverjoedlng voor Deposito's: Rente 4.08 Fa A. S. J. DEKKER, Handel in Motorrijwielen en Reparatie-inrichting. 67, PANDBRIEVEN Half pond prima Koffie of Koffiobooneo MIDDELBURG - VEERSCHE WEG T 250 VLISSINGEN -- VILLAPARK. BANKIERS KASSIERS met drie maanden opzegging 4'/j zes 4% i, twaalf i, "RIJDAG 7 JULI 1922, Met ingang van heden hebben wij aan enze instelling een Spaarbank verbonden. Vraagt gratis catalogus. Uitvoerige prijscourant gaarne op aanvraag. "IW J. HAGENBEEK, voorheen Adr. van Dorp, Lange Delft H2 Oude Zaak MiDDELeUftG Donderdag 29 Juni 1922, publiek te verkoopen 1. Een Woonhuis met Werk plaats Erf en Tuin, 2. Een Woonhuis met Erf, Tuin en Sprink, 4. Een Woonhuis en Erf, 5. Een Huis en Erf, Woensdag 5 Juli 1922, publiek te verkoopen SOES UTRECHT Speciaal ingericht voor het repareeren van Land- bouwmotoren en Landbouwwerktuigen gevestigd te GRONINGEN. Bijkantoor te ZWOLLE. tegen den koers van 101 Aan ieder die voor minstens fl.50 besteedt, Suiker uitgezonderd, wordt naar verkiezing gi-geven Op alle artikelen 3 pCt. korting. Gravenstraat, Hoek Markt, Middelburg- een gediplomeerd arts ook menigen niet- vrager van nut zijn. Reden te over om te blijven aanbevelen: Neeim toch dezen goed- koopen dokter in huis. O gij. die „De dokter in huis" nog niet kent, of omdat hij „maar" homoepaat is, hem niet genegen zijt. Opgave betreffende het postkantoor Goes gedurende de maand Mei 1922. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 80.023,38 en teragbetaald een bedrag vari f36.982,81. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f 43.040,57. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 53. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 2000. Opgave betreffende bet postkantoor Middelburg ien zijn bij- en hulppostkanto- ren 'gedurende de maand Mei 1922. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand Op spaarbankboekjes ingelegd f 76.003,23Va en terugbetaald f64.026,45. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 11.976,78y2. Het aantal nieuw uitgege ven spaarbankboekjes bedroeg 61. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 150 en afgeschre ven f 1550. Derhalve minder in- dan afge schreven f 1400. Darsini's trouwdag. ■Mevr. Van AndeiRutgers te Solo schrijft aan „De Rotterdammer" We .zijn vandaag naar een bruiloft ge weest. Maar ik voelde me, of we naar een begrafenis gingen. Of eigenlijk erger dan dat: of we gedwongen werden met een glimlach het pijnigen van een kind aan te zien. Want Darsini is nog; maar een kind. Een jaar geleden ging ze nog vroolijk naar de lag;ere school. Ze zat nog niet in de hoogste klasse. Ze leerde graag. Ze was vol belangstelling voor baar lessen, ook vtoor wat haar van den Heiland werd ver teld. Zn begon thuis haar Bijbel te lezen, te bidden. Haar ouders vonden het goed, lieten haar soms naar de kerk gaan. Ze is bun eenig kind, ze werd in vele dingen toegegeven. Ook is haar vader een van de meer moderne Javanen. Maar plotseling, een half jaar geleden, kwam de grootvader tosschenbeide. „Dar sini is nu ai zoo groot, ze kan nu niet meer naar school. Het Christelijk begin sel, daar geleerd, maakte, dat ze zweeg en zich onderwierp. Had ze naar de Ja- vaansche gewoonte gedaan, dan had ze een beele vacantie gehuild en gezeurd en g;emokt, had niet willen eten, had in één woord alles gedaan om haar wil door te zetten en had waarschijnlijk haar zin gekregen, was op school gebleven. Maar „de Bijbel leert onseert uwen vader en uwe moeder", dus bleef ze ver der rustig, thuis. Haar Bijbel bleef ze lezen, haar gebed vergat zij niet; zij een kind nog, alleen, tusschen een heele familie, die anders denkt, en haar dat ook wel voelen laat. Thuis is ze ijverig en gewillig, altijd bezig, en haar ouders prijzen het onderwijs, dat haar zóó heeft gemaakt. Maar een meisje is er niet om altijd thuis te blijven; Darsini is bijna zestien jaar, en haar ouders, maar vooral haar grootvader hebben maar één gedachte: haar huwelijk. Zij zelf niet. Zij wordt daar buiten gehouden: een meisje heeft met haar huwelijk niets te maken. Ze trouwt niet, ze wordt uitgehuwelijkt. En op een dag' wordt aan Darsini medege deeld, dat grootvader een man voor baar gevonden heeft. Iemand ver weg, een we duwnaar, veel ouder dan zijzelf, misschien wel zoo o'ud als haar vader. Ze kent hem niet, heeft hem nooit gezien, zijn naam vroeger nooit hooren noemen. Dat is ook niet noodig, ze heeft maar te gehoorzamen: over enkele weken is ze izijn vrouw. De toebereidselen beginnen, voor haar Uitzet wordt gezorgd, een gelukkige dag, en een goed Uur worden uitgezocht: een gelukkige dag, opdat geen onheil hen zal treffen en alles goed moge gaan. En omdat we bij de vrienden behooreri, krijgen we een uitnoodiging om de huwe lijkssluiting bij te wonen 's morgens vroeg ten huize van haar grootvader, en haar te zien vertrekken naar haar eigen huis. Wo gaan. 't Is pas zes uur in den morgen, een heerlijke morgen. We zou den in Holland zeggen: hoe prettig, dat ze vóór haar trouwdag .zulk stralend weer heeft. In de ruime voorgalerij meer dan honderd Javaansche prijaji's, in het bin nenvertrek hun vrouwen, die ook door een achterdeur naar binnen gaan. We zijn met ons vieren, drie Hollandsche dames, en we mogen in de voorgalerij zitten, om straks de huwelijkssluiting bij te wo nen. Vrouwen izijn daar anders niet bij. Darsini is binnen, men is bezig haar te kleeden, en haar koffertje te pakken. Een vriendin zorgt er voor, dat ook haar Bij bel en andere boeken niet vergeten wor den. Om zeven uur. komt de bruidegom. Aanstonds worden midden in de voorga lerij (de gasten zitten langs de wanden) vijf stoelen g'ezet: drie tegenover tw'ee. De bruidegom en de vader van Darsini gaan op de twee stoelen zitten, de pan- goeloe, die het huwelijk sluit en zijn getuigen aan den anderen kant. Ouder den stoel van den bruidegom ligt een nieuw: matje, en op een tafeltje vlak bij: staat een groote koperen kom met vruch ten, gedekt door een doek (Hindoesch ge bruik). Darsini's vader deelt den pan- igoeloe mee, dat zijn dochter met den hier aanwezigen bruidegom in het hu welijk treedt. De pangoeloe stelt aan hem en aan den bruidegom de gebruikelijke vragen spreekt een Arabische formule en een gebed uit en de plechtigheid is afge- loopen. Plechtigheid kan men bijna niet zeggen, want de gasten rooken en praten door, en niemand neemt eigenlijk notitie van Wat daar in het midden geschiedt. Gewoonlijk heeft de ontmoeting van het bruidspaar aan den avond van den zelfden da$ plaats, Waarbij dan een f'eest gegeven Wordt. Hier zou deze aanstonds volgen. De bruidegom ging naar het bin nenvertrek, waar Darsini hem wachtte en nu ook voor het eerst zag;. Uit de verte werpen ze elkaar, volgens oud- Hindoesch gebruik, een peperhuisje met sirih toe, de bruidegom moet een ei stuk trappten, de bruid zijn voeten w'as- schen. Daarna kust de bruid de voeten van den bruidegjom, en moeten beiden met een sembah en kniekus hun eerbied aan ouders en oudere familie betuigen. Nadat dit afgeloopenw'as, kwam Darsini's vader ons vragen, of we het bruidspaar ook wilden gelukwenschen: ze zouden zoo aanstonds vertrekken. We gingen binnen: Hèm konden We gelukwenschen, maar haarZe zag er zoo droevig uit ,haar oogen stonden strak, ze hoorde nauwelijks wat we zeiden. Een oogenblik later werd ze door 'hem naar de auto geleid, die hen thuis zou brengen. Haar bloemen gaf ze aan haar Javaansche onderwijzeres voor haar schoolvriendin netjes. „En geef er Connie van Andel ook een paar". Op den goeden dag en het juiste uur, den geluk-aanbrengenden dag en het ge lukkige uur is ze getrouwd. Grootvader en baar ouders hebben alles gedaan Wat in hun vermogen was naar hun gewoonte, om Darsini's geluk te verzekeren. En Darsini zelf.... wat dacht zij er van? Tegen een van haar vriendinnetjes zei ze enkele dagen te voren„Ik denk er maar niet aan, want da.n word ik gek." Heeft ze geileden, en nu misschien ge dacht, dat God haar vergeet? Zal het eind van haar kinderleven ook het eind zijn'van haar geloof? Zal ze denken, dat het „God, Die helpt in nood", opj school geleerd, en dat ze daar zoo graag zingen, toch eigenlijk zonder beteekenis is? In de plaats, waar ze nu woont, zijn nog geen Christenen, komt alleen een enkele maal een colporteur. Hij heeft al een boodschap om haar huis nooit over te slaan. We kunnen haargeregeld van lectuur voorzien, .haar soms bezoeken, onze Bijbelvrouw- er heen zenden, die zelf in haar huwelijk zooveel geleden heeft, voor haar bidden. Ik sprak met een andere Javaansche over het droevige van zulke huwelijken. „Ja, dat is ook zoo, maar zoo is nu eenmaal onze gjewoonte, en er zijn er ook, die het niet uithouden, die zich van 't leven berooven". Ze wist dadelijk en kele zulke gevallen te noemenéén, die opzettelijk een brillant had ingeslikt, men vond haar dood, en aan een van haar ringen ontbrak d* steen. Een andere liet zich ziek worden, weigerde te eten, zicli te kleeden, lag daar maar stil en verkwijnde en stierfmet opzet, enz. enz. Eif wordt wel eens gezegd: „Zet weten niet beter of het hoort zoo, ze zijn gelukkig zoo". Of 't waar is? Wat men wenscht, gelooft men gemakkelijk en wie geen troost en hulp weet voor deze ongeiukkigen troost zich zelf met zulke gedachten. Er wordt gezegd: We moeten elk volk zijn gewoonten laten, ze zijn zoo mooi, zoo naief, zoo geheel voor dat volk geschikt, ze zouden zonder die niet gelukkig kun nen zijn. Wat is 't (niet een aandoenlijk lief gezicht zoo'n teer Javaansch bruidje te zien en de huwelijksplechtigheden mee te maken. Net een sprookje. We moeten dat met onze Westersche opvatting niet beder ven. Maar de werkelijkheid? Doen onze ouders ons dat aan, dat we buiten ons weten uitgehuwelijkt worden aan een m'an, dien we pas voor 't eerst zien, als het huwelijk gesloten is? Verbinden ze ons aan een man, van wien ze weten, dat hij nog andere vrouwen heeft die waarlijk ons leven niet gemakkelijk zullen maken? Is de dag, die stralend van geluk zou moeten zijn, voor óns zoo, dat we er van zeggen: „Ik denk er maar niet aan, want dan zou ik gek worden?" Dat is de werkelijkheid overal, waal" on verzwakt aan de oude gewoonte wordt vastgehouden. Kan de- Westersche cultuur hier redding brengen? Is de Westersche beschavings vorm in staat om het huwlijksrecht op godsdienstigen bodem gegrond te veran deren? Zeker niet. De Westersche bescha ving kent ook, zij het niet zoo publiek, toestanden als deze. De Westersche be schaving, zoover ze van God en Zijn gebod is afgeweken, weet niet beter voor het geluk van haar kinderen te zorgen. Beter kan het alleen worden, als het Mohammedaansehe recht van den man ver vangen wordt door den Christelijken plicht. Een godsdienstig recht, dat de lusten van den man streelt, kan wijken alleen voor een godsdienstigen plicht. Alleen van Christus komt de redding van de vrouw en het gezinsleven, ook van de opgroeiende jongens en meisjes. Eerst dan zal het voor de Javaansciie vrouw goed worden, als, zij het slechts een kern, het vol'k van het Christelijk huwelijk kent en beleeft, waarin man eln vrouw samen voor God zich aan elkaar verbinden en voor Hem leven, ook in hun gezin. Gevestigd sedert 1830 9» «v/o 99 19 VLISSINGEN: Kantoor Wilhelminastraat 19. MIDDELBURG: Kantoor Langeviele 204. TERNEUZEN: Kantoor Nieuwstraat 122. 5 °/o Wilt U verzekerd zijn van Notaris J. L. VAN DER HARST is voornemens om op I#1 Vraagt inlichtingen en condities. SPECIAAL AANBEVOLEN: per flesch f 3.70, per anker f75. Wijnhandel Wijnstraat 86b Rotterdam. NotariS STRUVE te Middelburg, is voornemens op des avonds 8'/2 uur ia het Gebouw „Mercurius" aan de Koepoortstraat te Middelburg aan den Noordstraatweg B 93, nabij Brigdamme te St. Laurens, groot 2 A. 15 c.A., ontruimd te aanvaarden 1 Augustus 1922. aau den Nieuwen Vlissingschen weg C 224 te Koudekerke, groot 1 A. 36 c.A. Ontruimd te aanvaarden 13 Juli 1923. y u i 3. Een Woonhuis met" bergplaats en Erf aan de Korte Heerengracht M 275 te Middelburg, groot 2 A. 60 c.A. Ontruimd te aanvaarden 1 Aug, 1922. aan de Nederstraat O 198 te Mid- burg, groot 78 cA. De benedenwoning is dadelijk te aanvaarden en de bovenwoning is verhuurd voor f 2.75 per week. nabij den Noordstraatweg R 34 te Middelburg, groot 77 c.A, Bezichtiging daags vóór en op den verkoopdag telkens van 10—12 en van 2—4 uur, op vertooa van een toegangsbewijs met nadere 'nlichtingen verkrijgbaar ten kan- llaln< BH anu UUUOAU ifiLi'hên SICCUS voorraad leverbaai. De Hoofdvertegenwoordigers De Notaris J. L. VAN DER HARST is voornemens om op des voormiddags ten 10 uren (Zo mertijd) op de Hofstede „Stads- zicht" aan den Hoogen Weg is de gemeente Vlissingen, van Mejuffr. Wed. A. ROOSE-Duyvekot 1 bruin Merriepaard oud 17 jaar, 1 vos Merriepaard met Hengst veulen oud 6 jaar, 1 vos Merrie paard oud 3 jaar, 1 vos Merrie paard oud 2 jaar, 12 baatgevende Melkkoeien, 1 kalfdragende Vaars, 1 2-jarige Vaars, 3 anderhalf- jarige Vaarzen, een Vaarskalf van 3 maanden, 1 Melkgeit, 25 Kippen en 1 Haan, 3 Kippen met Kui kens, 2 Menwagens op ijzeren assen, 1 kleine 'Menwagen, 1 Melk- kar, 1 Lemoenkar, 1 Handkar, 1 Driewielskar, Hooihark, Hooi- schudder, Windmolen met Zeeften, Mangelmolen, Kortmolen, Ros met Stangen, 2 Ploegen, 5 Eggen, Handblok, Veldslede, Voorsleper, Paardenrolblok, Geesselstoel met Steen, Tobbe en Kuipen, Wagen- lichter, 2 Kruiwagens, Slijpsteen, 2 Kiekenrennen, 2 Kisten, Mest putplanken, Melkplanken, Hof- hekken en Staken, Horden en Staken, partij Prikkeldraad met Paaltjes, 2 Kookfornuizen, 300 L. en 60 L., Zeilen, Landbouwers- handgereedschap,, uit Ondergeteekenden maken het geachte publiek van Middelburg en Omstreken bekend dat in den Rijwiei- handel, Korte Noordstraat 87, is GEVESTIGD een afdeeling voor Beleefd aanbevelend, MINET so UfKES. De Bank geeft tot een beperkt bedrag, uit in «tukken van f 1000.—, f500.— en flOO—, (Jaarlijks wordt 4% a pan uitgeloot.) J 0 De Directie M. BROUWER Mr H. VAN DER VEGTE. F. J. BOLT.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 6