5 BATO $o 334 Zaterdag 34 Juni 1933 36e Jaargang BANK» ASSOCIATIE EERSTE BLAD. 1£L KANTOOR GOES GR00TE "ARKT24 CREDIETEN - EffECTEN - COUPONS DEPOSITO - REKENING-COURANT EXAMENVREES IA Buitenland. Binnenland. Dit nummer bestaat uit twee bladen Hotel Café Rest. fiSETROPOLE BRAND- EH INSRAAKyRIJE KLUISINRICHTING R1JWIELE? Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnem entsprtys: Per 3 maanden, franco per port, f 3.— Losse nummertf 0.05 Prijs der Advertentlën: I4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit nummer prente de kiezer zich in 't (geheugen. Hij herhale het, bij zich zelf, eiken dag, minstens 5 maal 5 maal, opdat hij zich op 5 Juli niet kunne vergissen. Hij moet namelijk 5 Juli stemmen op (no. 1 der lijst, waar een 5 boven staat. DÉ A.-R. CANDIDATÉNLIJST. (no. 5 van de Stemkaart) 1. Mr J. A. de Wilde, Den Haag. 2. C. v. d. Voort v. Zijp, Den Haag. 3. A. Colijn, Nieuwer-Amstel. 4. J. v. d. Molen, Renkum. 5. j. F. Heemskerk, Middelburg. 6. Mr G. v. Baren. Delft. 7. Chr. v. d. Heuvel, Haarlemmermeer. 8. J. A. J. Jansen Maneschijn, Dordrecht. 9. J. Schouten, Rotterdam. 10. C. Warnaar. Dirksland. Kiest hiervan op 5 Juli no. 1Mr J. A. de Wilde. DE DERDE PLAATS. De lijst 5, waarvan Mr J. A. de Wilde no. 1 is, is de derde van het stembiljet. E'en ufo;. 1 is 'er ni©t: 'sen no. 2 ook niet; en no. 3 ook niet. De stemkaart begint dus met No. 4 C. Dan volgt No. 4 D en dan komt de a.-r. lijst no. 5. Dat is dus DE DERDE. ZIEKENHUISBOUW TE GOES. In ons nummer van Vrijdagavond komt een mededeeling voor van het Gasthuis- bestuur te Goes over zijn plannen tot bouw van een ziekenhuis. Wij voelen ons gedrongen naar aanleiding van deze miededeeling eenige opmerkingen temaken. Voornoemd bestuur heeft ervaren dat het. bezit van een eigen, modern ingericht ziekenhuis door de bewoners van Noord en Zuid-Beveland als een zaak van groote urgentie wordt beschouwd. Daarom is het bereid de geldmiddelen, waarover bet beschikt, voor het tot stand brengen van ieen dergelijke inrichting, beschikbaar te stellen. Echter zijn die middelen niet geheel voldoende en zijn nog subsidiën noodig van gemeenten en armbesturen, maar deze subsidiën behoeven slechts ■gering te zijn. Dit .alles is op het eerste gezicht won dermooi. Maar bij ©enig nadenken .rijzen toch bezwaren. Bezwaren van technischen, van financieelen en ook van principieelen aard. Om met deze laatste te beginnen. Dat er 'groote "behoefte aan een goed zieken huis te Goes bestaat, is blijkbaar eens tot het gasthuisbestuur doorgedrongen nu blijkt dat het streven der Katholieken naar een ziekenhuis niet zonder goed ge volg zal blijven en nu bekend is, dat in Gereformeerde kringen ook de hand aan den ploeg is geslagen. De indruk van velen is, dat aan de nu plotseling blijkende ge zindheid van het gasthuisbestuur om de onder zijn beheer zijnde gelden voor dit doel te besteden, de politiek niet vreemd is. ,Nu van kerkelijke zijde de zaak is aangepakt, moet worden beproefd om dat te verijdelen. Nu wordt het naar liberale opvatting neutrale Overheidsziek-enhuis, drijvende op de ter beschikking der Over heid staande kapitalen en de openbare kassen, naar voren gebracht. Daartegen hebben wij ernstig bezwaar. Na lange worsteling is aan den voorrang der uit "de belastingpenningen der burgerij in stand gehouden openbare school een einde ge maakt. Men make nu in Zuid-Beveland, niet weer een strijdpunt van bet neutrale openbare ziekenhuis. Het neutrale ziekenhuis behoort ineen tijdvak thuis, dat wij gelukkig achter ons hebben. Ook op het terrein der zieken verzorging hebben zij, die Christenen zijn willen in leven en sterven, behoeften en rechten, waaraan dergelijke inrichting niet kan voldoen. Omdat de atmospheer daar moet zijn de neutrale en niet mag zijn de Christelijke. Omdat het werk niet ge schiedt in den naam van den Christus en niet doordrongen is van den geest van Hem, Die heeft gezegd dat het meeste van alles ide liefde is. Wat wij behoeven is ziekenverpleging uit roeping en niet als beroep. Rembrandtp! 22, Amsterdam. Tel. Int. 8541 N. Pension vanaf f5.— p. d. p. p. (minst. 2 pers.) Diners vanaf f 1.50. Logies met ontbijt vanaf f2.50. Prima Keukrn. Frissche Kamers. Badkamers. G. Ch. D0ON. Ook op dit terrein des levens late de Overheid in de eerste plaats ruimte aan bet particulier initiatief en beperke zij zich tot steun, toezicht en aanvulling. Het Armbestuur van Goes kan met de hem ten dienste staande middelen meer nut ■doen als het goed opgezette en goed ge leide instellingen van particulieren steunt, die zijn zooals de bevolking ze behoeft, dan wanneer het zelf ©en ziekenhuis zou bouwen, dat nimmer kan geven wat meer noodig is dan in materieelen zin goede verpleging. Trouwens, dat bet Gasthuisbestuur in zijn inrichting zelfs die, ?ij het alleen, maar in materieelen zin, goede verpleging kan geven, staat ook nog geenszins vast. Wij stippen slechts even de vraag aan of bet mogelijk zal zijn, zooals het, Gasthuis bestuur wenscht, om op de plaats van het tegenwoordige gasthuis een ziekenhuis te bouwen, dat aan de heden ten dage voor dergelijke gestichten gestelde eischen van ruimte en licht en lucht kan voldoen. Vooral als men een deel der thans reeds bestaande '.gebouwen wil blijven benutten, en als men dat niet doet, is tot zelfs het laatste geldelijke voordeel, dat nu nog wordt verwacht, in rook vervlogen. Zullen er tuinen kunnen zijn met lighallen, enz.? Wie thans wel eens ieder kan het zien onder de waranda langs den Oostwal lijders, vermoedelijk tuberculoselijders, ziet liggen in den stank van den singel, gevoelt medelijden en beseft dat dat toch nog niet het ware is. Van meer belang nog dan het gebouw is voor de mogelijkheid van goede ver pleging, is de 'Inat-e waarin beschikbaar zijn goed onderlegde en met toewijding hun arbeid verrichtende verpleegsters en verplegers. Hier ligt het allerzwakste punt der ziekenhuizen in kleine plaatsen, waar ander personeel dan diaconessen of Room- scbe kloosterzusters werkzaam zijn. Ook het Gasthuisbestuur te Goes zal dit wel reeds vaak hebben ondervonden. Ieder heeft in Goes al wel eens gehoord van de moeilijkheden, die het Gasthuisbestuur telkens ondervindt op dit punt. De loon- eisc.hen, de eischen omtrent beperkten ar beidsduur, vrijheid om uit te gaan, vacan- tie (met vacantietoelagen natuurlijk), zijn zóó boog, dat zij, als men een groote in richting maakt, niet te vervullen zijn. Al de besparingen aan rente en aflossing, van welke het Gasthuisbestuur droomt, omdat de kosten van verbouwing zijner inrich ting geringer zullen zijn dan de stichtings- kosten van een geheel nieuw ziekenhuis, zullen niet opwegen tegen de meerdere uit gaven, die h®t Gasthuisbestuur zal moeten doen om een dragelijk stel zusters bijeen te houden. Gezwegen nog van de groote waarschijnlijkheid, dat het ook dan nog niet zal slagen in het aan de inrichting verbonden houden van een voldoend aan tal gediplomeerde zusters. Voor haar biedt de groote stad of de vrije verpleging al te veel aanlokkelijks boven het stille Goes. Jn dit opzicht staan de met diaco nessen werkende inrichtingen veel sterker en. Iaat ons eerlijk zeggen, de Katholieken met hun liefdezusters het allersterkst. Wij schilderen niet met te donkere- kleu ren. Teekenend voor den aard der wen- scben van het verplegend personeel is de klacht van -een geneesheer-directeur van ©en ons bekend ziekenhuis, d-at gesticht is in een kleine stad uit een groot legaat. De directeur verklaarde, dat hij de moei lijkheden om personeel te krijgen (en geen personeel hebbende kon hij'geen zieken opnemen), alleen te boven zou kunnen ko men als er een tea-room en een tennis baan werd aangelegd. Teekenend is ook het in den nawint-er in de dagbladen vermelde, dat in het Binnengasthuis te Amsterdam, waar hoogstens 795 zieken opgenomen kunnen worden, het personeel meer dan 800 hoofden sterk was. Meer personeel dus dan zieken! Zijn dat goede toestanden, die -ook in Goies in het leven moetien worden geroepen? Verwacht men daarvan een goede ziekenverpleging, die het op nemen van zware lasten waard is? Ernstig moeten wij alle gemeentebestu ren, armbesturen en verdere instellingen, wier taak het is om den zieken en ge- brekkigen hulp te geven, aanraden om zich terdege te bedenken alvorens met de plan nen van het Goesche armbestuur mede te gaan. Dit armbestuur zelf zette zich ook nog ,eens tot overweging zijner plannen. Het .gaat om groote belangen; het gaat om beginselen. Er is trouwens nog een andere reden om niet dadelijk op de plannen van het Goesche armbestuur in te gaan. Wij zei- WERTHEIM GOW5PERTZ 1834 EN CREDIETVEREENIGING 1853. TEL. INTERC. No. 41 en 227 overspanning, onrust, slapeloosheid Gebruik MIJfSHARDT'S Zenuw- ia hlett en. Per koker 75d bij Apolh en drogisten t over E Gebrt J den reeds, behalve de Katholieken, heb ben ook de Gereformeerden de hand aan dien ploeg geslagen. Er is reden om aan te némen, dat van overheidswege steun aan deze pogingen zal worden gebod-en. Er is ook reden om aan te nemen, dat die stieun evenzoo zal worden gegeven als in de Ned. Harv. Kerk mannen zouden op staan, -die hun schouders wilden zetten onder ©en dergelijke taak. Dan kunnen ©en of meer inrichtingen tot stand wor den gebracht, waai' de geest beerscht, die 'heerschen moet aan het ziekbed, dat wellicht het sterfbed wordt: waar Christe nen de sterkt© vinden voor de .groote reize naar de eeuwigheid. Zou dat -niet. verre 't-e verkiezen zijn? (Wij herinneren er aan, dat wii. dezer dagen gepleit, hebben voor de stichting van leen Chr. Pvotes-tantsch Ziekenhuis, en -daarbij onder Prot-estantsch niet het allegaartje liberaal, sociaal, enz. hebben bedoeld, maar Prot-estantsch in den zin van rechtzinnig op den ouden solielen grondslag van de kerken der Reformatie. Zoodat bovenstaand stuk niet ingaat tegen ons artikel, maar door ons wordt opgevat als leen verduidelijking er van. Intus- scken handhaven wij onzen wensch dat de ov-erheden, die .steun bieden of toe zeggen zouden, zulks niet. doen alvorens te weten dat 't gevraagde Ziekenhuis door leen zoo broeden kring van eensden- kendan b-eg-eerd wordt, dat steun van overheidswege gewettigd is. En dan zal 't plan slagen, houde men vast aan den eiseh een Ziekenhuis met annex tehuis voor onze Chr. ouden van dagen. Gaarne plaatsen wij bov-enstaand „inge zonden" dan ook op de plaats van het hoofdartikel. Red.). druk gemaakt. De geheele Fr arische pers houdt zich met dezen ernstigen aanslag bezig en de „Action Fran- caise" b.v. zégt onomwonden, dat een dergelijk optreden niet het middel is, om in Frankrijk de sympathie voor de Iersch-e zaak te handhaven. In een interview heeft de Iersche president Griffith verklaard, dat het een fundamenteel beginsel van de beschaafde regeering is, dat het ver moorden van een politieken tegen stander niet kan worden gerechtvaar digd. Spreker was het niet met de politieke inzichten van Wilson eens, die inzichten waren in strijd met de groote meerderheid van zijn landge- nooten. maar die groote meerderheid zal toch deze daad van anarchie ver afschuwen. Alle Engelsche bladen staan vol van bijzonderheden over den afschuwelij- kên moord, op sir Henry Wilso-n ge pleegd, en alle publieke leiders spre ken hun afkeur en verontwaardiging uii over de misdaad. De theaters en bioscopen te Dublin werden Donder dagavond door officieren bezocht, die aan alle Britsche soldaten bevel ga ven om onmiddellijk naar de kazer nen terug te keeren. De politie deed een inval op het bureau der Sinn Fei- ners te Londen. Er werden bommen en geweren gevonden, maar geen ar restaties uitgevoerd. Treurige toestanden in Ierland. Gewapende mannen vielen te Bel- tasi het gebouw der Irish National foresters binnen en sloten den huisbe waarder op. Zij sprenkelden petro leum en staken het gebouw in brand, dat gedeeltelijk werd verwoest, on danks bet blusschingswerk der brand weer. Te Raphoe in het, Donegal, in het Vrijstaatgebied, werden bomimen ge worpen 'in een lakenmagazijn. Het ge bouw met den inhoud, alsmede een aangrenzend hotel, verbrandden to taal. Cijfers en Feiten. No. 9, het no. van Juni, bevat weer veel bouwstof voor persartikelen, veel „cijfers" en „feiten", waarmee onze huisbezoekers winst kunnen doen. Ook in 't debat te gebruiken. De re dactie zorgt trouw voor stof om de sprekers van links na te rekenen met de cijfers en, zoo noodig, te weer spreken met de feiten. Uitgever is N. V. de Graafschap te Aalten. De kiesvereenigingen moeten sa menwerken om deze uitgaaf het voort bestaan mogelijk te matten; en goed alles bewaren, want over vier jaar, of vroeger misschien, zal 'tnog meer spannen dan nu. Naarmate de logen zich baan breekt, heeft de waarheid zien schrap te zetten. De moord op Henry Wilson. De moord op veldmaarschalk Wil son. heeft te -Parijs een enormen in- Uit een huis te Wingate (Wicklow) wera een jongeling, vroeger een spe ciale konstabel te Belfast, weggesleept en doodgeschoten. Gemaskerde mannen hielden een posttrein uit Belfast nabij Randal- stown aan en verdwenen met de post zakken. Een moordpartij aan de Litausehe grens. Volgens berichten uit Memel heeft een 50 man sterke rooversbende op schrikkelijke wijze huisgehouden aan de grens MemelLitauen. Alles wat dezen bandieten in handen viel werd verbrand, de bewoners werden ver moord. Litausehe militairen wisten tenslotte de moordenaars, die zich in een bosch verschanst hadden, te overmeesteren, na een gevecht, waarbij van de bende 20 man gedood werden. Drie bandie ten werden nog, toen ze trachtten te vluchten, neergeschoten. De rest is echter ontkomen en zet nu aan gene zijde van de Litausehe grens deze roof- en moordoperaties voort. Het proces tegen tfe sociaal revolutionairen. Het vertrek uit Moskou van Vander- velae -en andere verdedigers uit het buitenland inzake liet proces tegen de sociaal-revolutionairen heeft, in de sovjet-hoofdstad een verpletterenden inaruk gemaakt. V erschillend-e sovjet-vertegenwoor digers ïn het buitenland hebben bh dé Russische regeering geprotesteerd en verklaard, dat dit schandaal de posi'tie der bolsjewistische vertegen woordigers te Den Haag onhoudbaar maakt. Rumoerige volksbetooging'en hebben te Moskou plaats gehad ten gunste van de beschuldigde socialis ten. Het roode leger moest ingrijpen. Een nieuwe scheepswerf op de Schelde, Het Hbl. van Antwerpen verneemt, dat men te Rupel-monde, tegenover de monding van den Rupel, een groote weiT voor bouw en herstel van sche pen gaat oprichten. Daar er reeds te Rupelmonde een werf bestaat, voegt het blad er bij, dat het een nieuwe onderneming óp ruimer schaal be treft. Deze werf zal een oppervlakte van 16 a 17 hectaren reeds aangekocht zijnde,beslaan. Vlak tegenover de Ru- pélmonding gelegen, is ter plaatse de stroom er het diepst en het breedsL Er zal een droge dok worden ge bouwd, waarvan de kosten op 2 fnil- lioen worden beraamd, en een „slip way" van 160 M. lang en 30 breed. De ondernemers zijn voornemens er zeeschepen te bouwen. K«rte berichten. Tijdens de revolutie in Paraguay is de Duitse he vlag neergehaald. De regee ring van Paraguay heeft aan Duitschland' genoegdoening toegezegd. Volgens ©en bericht uit Reval zou do demobilisatie van het roode leger begon nen gijn. In de eerstkomend© maand-ert zou (een derde van het sovjetlegor worden ontbonden. Te Mosbach (Baden) is het nieuw ge bouwde graanpakhuis van de Volksbank! geheel door brand vernield. De schade' (wordt fop 6 a 8 ^nillio-en mark geschat. Tengevolge het verdi'ag van 14 Mei; dat te Wi-esbaden tusschen Duitschland -en de Poolsche revendicate-commissie ge sloten is, heeft den 12 Juni de eerste trein met Poolsche go-ederen, die tijdens de be zetting naar Duitschland waren uitgevoerd, de Poolsche grens overschreden. Elke twee dagen vertrekken er thans treinen1 van vijftig wagons m-et destijds gerequi- re-erd Poolsch eigendom, naar Polen. In. 't geheel zullen er 2000 volgeladen wagens worden gezonden. De kapitein van het stoomschip, „Ekma", dat te Rangoon is binnengeloo- pen, rapporteert, dat hij in de baai van Bengalen een moddervulcaan is gepas seerd. Tot een hoogte van 20 voet zag hij modderwater (en stoom omhoog spuiten over 'een oppervlakte van eenige honder den vierkante meters'. De mijnwerkersbond van Wales be sloot over 14 dagen een staking af t© kondig-en, t©n einde alle mijnwerkers te dwingen, zich bij' den bond aan te slui ten. Tegelijkertijd stellen ze. vo-or aan het nationale bestuur t-e vragen, een loonsver hooging van 60 pet. te eischen. - Voor zoover tot nu b-ek-end, zijn bij de gtevechten der stakers van Woensdag te Illinois (Amerika) dertig personen ge dood. Over -een oppervlakte van 15 vier kante mijlen beeft men overal verspreid de lijken van georganiseerde en -niet- gieorganiseerde mijnwerkers teruggevon den. Sommige lijken waren doorboord met kogels, andere slachtoffers waren dood geslagen, terwijl nog andere aan boomen waren opgehangen. Van dwang en v r ij h e i d. In Deventer is een debatvergade- ring gehouden tusschen mr. Marchant, den vrijzinnig-democratisc-hen leider en Mr Boon, den secretaris van den Vrijheidsbond. Het. was een over-en- weer verwijten, dat ons weinig inte resseeren kan. Toch willen we uit het uitvoerig verslag van de „Zwolsche Cf' even het volgende naar voren halen Spr. (mr Marohant) veroordeelde het hengelen door den Vrijheidsbond naar leden van de vrijz.-democratische par-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1