Him ZntHBth ik 5 So Maandag 19 Juni 1999 36e Jaargaii Dienstbode. Dienstbode t r«/ Mr. J. A. BE WILDE Burgerlijke Stand. Financieële Berichten. Buitenland. Dagmeisje j ïnstmeisje gevraagd icier en Meid. J dellijk gedood. Trouwfeesten en Partijen. NATUURWIJNEN. "v DENEVERS FRÈRES, Voor WINKELIERS en ZAKENMENSCHEN, die hun LEIJNSE, *- BEIJERINK, Oostsin, vraagt ires Lange Delft B 113, of Oct. een Huis- 'evraagd, liefst boven bij L. C. DE VISSERS I, Ritthem. f j) V VAN SWIGCHEM, L10, Middelburg. P zelfstandig kunnende )g loon. Adres: Hotel Nieuwendijk, Vlis- Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70. Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Dit nummer prente de kiezer zich in 't Igeheugen. Hij herhale het. bij zich zelf, telken dag. minstenb 5 maal 5 maal, opdat hij zieh op 5 Juli niet kunne vergissen. AART, Clijverstraat 65, DE A.-R. CANDIDATENLIJST. (na. 5 van het Stembiljet) 1. Mr J. A. de Wilde, Den Haag. 2. C. v. d. Voort v. Zijp, Den Haag. 3. A. Colijn, Nieuwier-Amstel. 4. J. v. d. Molen. Renkum. 5. j. F. Heemskerk, Middelburg. 6. Mr G. v. Baren. Delft. 7. Chr. v. d. Heuvel, Haarlemmermeer. 8. J. A. J. Jansen Maneschijn, Dordrecht. 9. J. Schouten, Rotterdam. 10. C. Warnaar. Dirksland. Kiest hiervan op 5 Juli no. 1Mr J. A. de Wilde. WIE VERHUISD ZIJN.... Wie na 1 Februari verhuisd is, behoeft niet naar zijn (haar) vroegere woonplaats te vertrekken, om daar op 5 Juli te stem men. Hij (zij) kan stemmen in zijn tegen woordige woonplaats, mits hij (zij) per soonlijk daarvan aangifte doet op de ge meentesecretarie vóór den 21sfcen junia.s. Wie na 20 Juni komt, komt te laat. Men denke er aan! WIE ELDERS VERTOEFT.... Wie zeker weet, dat hij (zij) op den stemdag (5 Juli) elders vertoeft, kan daar zijn (haar) stem uitbrengen, mits hij (zij) persoonlijk daarvan aangifte doet op een gemeente-secretarie, onverschillig welke, vóór den 21sten Juni a.s. Genommerd. De lijsten zijn nu genommerd van 1 tot 50. No. 45 mankeert. Dat is zeker de lijst van Coppenolle in Kieskring 12 (Middelburg). (Wij zullen hier wel met een seinfout ie doen hebben. Is dit zoo, dan luidt de lijst voor Kieskring XII, dat is Middelburg, waartoe heel onze provincie behoort, aldus: Kieskring XII (Middelburg). 4. C. Lijst v. Houten. 4. Di. Lijst Faubel 5. A.R. PartijLijst de Wilde. 9. Lijst v. Liemt. 15. Lijst Wijnkoop. 17 J3. Lijst Kolthek. '17 C. Lijst v. d. ZWaag. 19. Lijst Marchant. 20 ,E. Lijst v. d. Hoven. 20 V. Lijst Braat 21 E. Lijst Vrijheidsbond De Muralt. 21 D. Lijst Tor Hall. 122. Lijst A. P. Staalman. 26. Lijst Van Beresteyn. 28. Lijst Kersten. 29. Lijst Heeres. 32 A. Lijst van Boetzelaar (Chr. Hist.) 32 B. Lijst Schokking id. 36. Lijst Vliegen S.D.A.P. 37. Lijst v. cl. Mijle. 38. Lijst Maljers. 45 Lijst Coppenolle. Wij krijgen derhalve een stembiljet met er op. De eerste lijst staat beslag geiepd opium. De Chineesche eigenaar, een Chineesehe vennoot en een vrouw werden aangehouden. Er heeft een vreeselijke brand gewoed ia de wijk Uranienbrug, van Christiania. In -een vertrek van een villa, uit steen opge trokken, waren drie jongelieden bezig met chemische proeven. Plotseling werd een ont ploffing gehoord en oogenblikkelijk daarna stond hel geheele huis in vlammen. Twee oudere dames en twee dienstmeisjes kwamen in de vlammen om. De drie jongelieden hadden zoo ernstige brandwonden, dat zij spoedig over leden. De Belgische militaire aviatiek heeft binnen een tijd van 24 uur niet minder dan drie ernstige ongevallen te boeken gehad, waarvan twee met doodelijken afloop Een commandant, die gisteren op het militaire vliegplein van Asch (Limburg) per vliegtuig .was opgestegen voor het doen van een proef vlucht, is met zijn machine neergestort en werd op slag gedood. Ook steeg op hetzelfde vliegplein een korporaal met een Breguet- machine op. Het vliegtuig vatte vlam en stortte brandend neer. Het verkoolde lijk werd onder de ruïne vandaan gehaald. Het derde ongeluk, dat vanmorgen alweer op hetzelfde vliegterrein gebeurde met een korporaal, die met zijn Caudron-maehine kwam te vallen en zeer «ernstige verwondingen opliep, waarbij hij het rechteroog verloor. hoven op 4 C, dat is de oud-liberale lijst van Houten. Daarop volgt de lijst Waar boven slaat 4D. dat is de lijst van oen ander partijtje, dat met de lijst van Houten verbonden is. 'En dan volgt de lijst, waarvan de eerste naam Is, en boven deze lijst staat, een grootc Die lijst nu moet de kiezer als hij in het stemkotje staat, in 'toog vatten, en dan het witte puntje vóór de Wilde zijn naam, met dat roode pot lood, dat daar hangt, rood mak-en. Nu zou men op 'teerste gezicht zeggen: Wat zot, dat 't biljet begint met een 4. Moest dat niet een 1 zijn, en dan 2, 3 enz. Bij eenig nadenken zal men zien, dat zulks niet kan. De nommers zijn door ',t lot (aangewezen; zoodat no. 1 is gewor den dc lijst van de Vrije middenstanders te Amsterdam; en no. 2 is geworden de A. R. lijst van Schouten te Rotterdam; no. 3 is geworden de bond van Belas tingbetalers te Amsterdam; no. 4 is op onze lijst de oud-liberale lijst van v. Hou ten en de lijst van de partij Volkswel vaart, die met elkander verbonden zijn als 4 G en 4 D. En no. 5 is de lijst van de Wilde. Dat gaat dan zoo door. No. 6 bijvoorbeeld is de A.R. lijst Rut gers; No. 7 de lijst Arts in Tilburg; enz. Zoodat wij willen maar zeggen het stembiljet niet bevatten zal lijsten met achtereenvolgens 1, 2, 3, enz. er boven; maar lijsten met achtereenvolgens 4 c. 4 d, 5, 9, 15, 17 b, 17 c, 20 V, enz. er boven. Wij herhalen: de A.-R. lijst is de derde op 't biljet en er staat boven een groote Candidatenlijsten d«?r A.-R. Partij. Lijst H. Ciolijn (Leeuwarden, Gronin gen, Assen) is no. 13. Lijst Beumer (Zwolle, Arnhem, Nijme gen, 's Bosch, Maastricht) is no. 13. Lijst Rutgers (Utrecht, Leiden) is no. 6. Lijst Smeenk (Amsterdam, Den Helder) is no. 6. Lijst Schouten ('s Gravenhage, Rotter dam, Haarlem) is no-. 2. Lijst De Wilde (ONZE LIJST) (Dor drecht, MIDDELBURG, Tilburg) is no. 5. Laatst? waarschuwing. We schrijven nu 19 Juni. Voor menigeen is het bij de ontvangst dezer courant 20 Juni. Dut is do laat ste dag, waarop nog mogelijk is, dat wij stemmen kunnen op 5 Juli iti een am dere gemeente, indien wij daarheen ver huisd zijn, of daar g;elogeerd zijtri, of op reis zijnde daar even willen pleis teren om daar te gaan stemmen. Maar dan ook dadelijk nu naar de secretarie uwer gemeente, of van een andere ge meente, onverschillig welke, en daar gaan zeggen: ik wil op 5 Juli daar en daar zijn om te stemmen. De burgemeester zorgt dan voor 't andere. Maar ge moet een adres opgeven, waar ge uw kaart wilt komen halen. Dus, een kiezer te Goes die op 5 Juli to Oosterbeek denkt te zijn, moet daar, of, als hij elders is, bijvoorbeeld te Middel- COBLENZ. V. D. In den loop dezer week zullen Fransche troepen een ge deelte van het tot nu door Amerikaansche troepen bezette gebied overnemen en wel het gedeelte van Goblenz en omgeving Ook zal daar een artillerie-regiment wor den gelegerd. HAMBURG. V.D'. Voorzoover Zondag kon worden vastgesteld worden van de op varenden van hét gekenterde Braziliaan- sche stoomschip „Evare" nog omstreeks 40 personen vermist. Gedurende den ge- heelen dag werd onafgebroken door dui kers naar slachtoffers gezocht. Ondanks hunne energieke pogingen is het echter tot nog toe niet gelukt, lijken in het ruim van het schip te vinden. HAMBURG. V.D. Gisteravond 8 uur ■werd voor het venster van den afgevaar digde Bahlmann een handgranaat tot explosie gebracht, waardoor het geheele venster wérd verbrijzeld. MIDDELBURG. Bevallen: S. J. van IrenRoth, d.; F. O. A. van Kerkvoort 1 Drabbe, d.; J. CornelisseDavidse, d. burg, dan daar, gaan zeggen op secretarie: ik wil 5 Juli stemmen te Oosterbeek. Daar stemt zulk een kiezer dan no. 1 van de lijst van Oosterbeek. Wie 't onverhoopt op 20 Juni vergeel, die kan ook nog Woensdag 21 Juni terecht. Maar dan is 'took absoluut de laatste dag. Wie dan aiiet geweest is, kan op 5 Juii niet anders stemmen dan in zijn (haar) gemeente. En bijv. de bovenbedoelde kie zer kan dan niet stemmen te Oosterbeek, maar moet. stommen te Goes, of jam mer genoeg! wegblijven. Dat zou droeve gevolgen kunnen heb ben. Want, meer nog dan anders kan het van een stem afhangen of wij zullen krijgen een kabinet van rechts of een van links; een parlementair kabinet of een buiten-parlementair kabinet. Een rechtsch kabinet, of een ander, waarin de toonge vers zullen zijn: staatslieden van het soort: November 1918 of van het soort: tweedrachtig allegaartje, met de vlag der valsche democratie in top. Idenburg en v. d. Voort van Zijp. In 1918 zijn deze twee broederen sa men in Zeeland geweest. Dit is n'u weer 't igeval. Alleen nu treden ,zij niet tc za- men op, de een gaat Walcheren in en de ander koos zich Schouwen ten arbeids veld. En 0oo hoopt ds. v. d. Voort van Zijp Dinsdag 20 Juni te Zoutelande, Vrij dag 23 Juni te Aagtekerkc en Maandag 26 Juni te Domburg op te treden. Ter wijl Woensdag 21 Juni oud-minister Iden- burg tc Zierikzee zijn voorlichting hoopt te komen brengen. Donderdag daarop hoopt hij dan weer op te treden te Oud- Beijerland. (Morgen, Dinsdag, is Z.Exc. te Gorkum.) 'Onnoodig zeker wel om de zusters en broeders op te wekken door hunne trouwe opkomst blijk te geven dat zij den be- langelO'Oizen arbeid van beide genoemde bekwame staatslieden op prijs stellen en het gewicht der aanstaande verkiezingen verstaan. Kloetinge. Morgen Dinsdagavond hoopt in 't Zon dag sschoollokaal voor onze vrouwelijke en mannelijke kiezers op te Beden de heer Chr. v. d. Heuvel, land- «en tuinbouwer te Nieuw Vennip (Haarlemmermeer). Wij .spreken de hoop uit, dat vooral onze zus teren zichzelf nu eens overtreffen zul len, door op te komen, «en zich door de zen bekwamen spreker omtrent hun taak ■en (roeping als kiezer in verband met den ieisch des tijds te doen voorlichten. tfr Proef de geesten der bezuinigers. Naarmate de verkiezingen naderen, ver werft de bezuinigingsleus grooter sympa thie. Vooral bij ver ki e.zi ngs reden aren Bezuiniging is een modewoord gewor den. !Met eenige variatie is het woord van den Oud-Minister Staal over te nemen """""".'.""hT' JU."!UK"'"U jL'jSNJlWMKOTr*- f 18.90—i 22.30 per 100 K.G. Aanvoer 21.000 K.G. Aardbeien 52 tot 58 cent per K.G. De aardbeien van de heetr C. P. Voge laar zijn op 49 cent per K.G- opgehouden. Wisselkoersen. Amsterdam, 19 Juni 19221.30 u Bierlijn cheque 0.78V20.79V2- Berlijn bank 0.79V20.82. Brussel 21.3021.35. Parijs 22.25—22.30. Londen 11.47V21L48. Dollar 2.591/2—2.60. Weenen 1.90—2.00 per 10.000. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen m den ochtend van 19 Juni, medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Rilt Hoogste 'barometerstand 771,0 fce St. Mathieu, laagste 740,0 te Seydisfjord. Verwachting tot dón avond van 20 Juni: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk eenige re gen in het Noorden, in het Zuiden weinig of «geen regen, iets warmer. het kind in de wieg schreeuwt reeds otm bezuiniging. Het doorzicht van dit kind is te be wonderen, want inderdaad, versobering is noodzakelijk. Vergeet echter niet, dat hot schoone woord „bezuiniging", schrikkelijk mis bruikt wordt en allengs een passepartout is geworden ter verdediging van aller hande hebbelijkheden. Onlangs werd in dc bladen gewezen op het feil, dat voor verschillende catego rieën het woord bezuiniging zoo ganscli onderscheidene klank had. Bezuiniging voor het hoofd van eene onderneming het nimmer falende mid del om foutieve uitgaven te bedekken. Bezuiniging voor het personeel de dreigende uitsmijter achter de deur. Bezuiniging voor een spaarzame huis moeder het stopwoord om kooplieden mee van de deur af te houden. Bezuiniging voor ambtenaren weinig doen om vooral geen pennen te verslijten. Bezuiniging voor oen slordervos een goede reden «om een smerig pak af te dragen. Bezuiniging voor de modepop een miotief om voor japon en blouse heel weinig stof te gebruiken. Bezuiniging voor den melkboer een beetje water in de melk. Zoo kan het woord bezuiniging dienen als dekmantel voor allerlei ongewenschte handelingen. Ook hier zijn het niet alle bezuinigers, die van bezuiniging spreken. Men ondonzoeke alzoo de «geesten der genen, die zich als bezuinigers aandienen en bedenke wel, dat vo«or het optreden van een partij, die zich in tegenstelling met de houding der regeering, als bezui nigingspartij aandient, geen bestaansrecht is te vinden. Bij verslechtering van den financiee- len toestand werd eerst door Minister De Vries, daarna door Minister De Geer het bezuinigingsstreven met kracht door gezet en geen redelijke grond voor twij fel bestaal. of bij dit kabinet genoegzame bezuinigingsdrang zal aanwezig zijn. (Ro'tterdammer.) Tegen lage prjjzen. Levering tegen zeer billiike prijzen van zuivere f Fransche Tafelwijn per fl. fl.45 Roode Zoete Afrikaansche Wijn f 1.55 Witte Zoete Italiaansche wijn f 1.6S Muskaatwijn (zeer fijn) fl.65 Zoete Turksche Wijn f 1.70 Advocaat f 2.76 Bij partij genomen korting en recht van teruggave van onge opende flesschen. Wljnimporteurs. Likeurstokers. debiet in de provincie Zeeland wen- schen uit te breiden, is „DE ZEEUW" het aangewezen Dagblad voor adver tentie-reclame. VRAAGT ADVERTENTIE-TARIEF. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnement tprgt: Per 3 maanden, franco per posl, f 3.— Losse nummert V 1.07 Opper-Silezië. De Poolsche Landdag heeft het wets ontwerp tot het geldig verklaren van de grondwet voor het aan Polen toegewezen Opper-Silc-zische gebied goedgekeurd. Zondagochtend hebben de klokken van alle Pruisische kerken een half uur ge luid ten teeken van rouw om het verlies 'van Opper-Silezië. Na de preek is in alle kerken een collecte ten bate van de Opper- Silezische gemeenten gehouden. Zaterdag ontving men te Kattowitz van den president van de rechtbank te Oppeln een telegram, dat de politte onmiddellijk moest worden ontbonden. Mep heeft daar op de blauwe politieagenten geleidelijk van hun posten terug laten keere^ en hen, evenals de justitieel© politieagenten ont wapend. De intocht van de Poolsche troepen te Kattowitz is op 20 dezer bepaald. T'e Kreuzburg en te Obergloga in Opper- Silezië is de volksstemmingpolitie ontbon den. Heden hebben 670 Italianer de kreits Kreutzburg- verlaten, de vlaggen werden geruild en onmiddellijk daarop nam de D'uitsche regeering de regeeringsmacht in dezen kreits over. Pr ij's der Advirtentlën: I4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Te Oppeln worden tusscben de Duitschë en de Poolsche vertegenwoordigers onder handelingen gevoerd over de afkondiging van een gemeenschappelijke amnestie in het Opper-Silezisch gebied. Het verdrag van Versailles voorziet een dei-gelijke am nestie. Tumult in den Pruisischen Landdag. In den Pruis. Landdag zijn Zaterdag dó algembeschouwingen over de birtnen- landsche politiek voortgezet. De demo craat Diominicus, Severing's voorganger als minister van binnenlandsche zaken, wijdde eerst eenige woorden aan 'vhet Opper-Silezische gebied, dat, heden voor Duitschland is verloren gegaan. Bij deze woorden verhieven zich alle aanwezigen' van hun plaatsen. Verder zeide Domi- nicus, dat de militaire feesten geen aanlei ding tot zenuwachtigheid mogen zijn. Spre ker stelt voldoende vertrouwen in dc Gess ier, den rijksminister van verdediging. Deze zal wel ophelderingen geven over de rol, die de rijksweerbaarheid bij de incidenten te Koningsbergen heeft ge speeld. Aan het einde van zijn betoog uitte spr. den wensch dat het Rijnland weldra door de Ententetroepen zou wor den ontruimd. De sociaal-democraat Limtnertz hekelde Hindenburg, wiens militaire prestaties en bekwaamheid hij in twijfel trekt. De lin kerzijde juichte den spreker toe doch de rechterzijde protesteerde en een oogenblik scheen het, of de beide vleugels van het Huis handgemeen zouden worden. Moordpartijen in Ierland. Die houden maar aan. Gewapende mannen hebben Zaterdag ochtend vroeg vier Protestantsche man nen en een vrouw van hun bed gelicht en doodgeschoten te Altnaveigh, in de buurt van Neury, graafschap Armagh, Ulster. Tal van anderen zijn gewond. De boer derijen en woningen van de slachtoffers zijn beschoten en platgebrand. De men- schen zijn in paniek het veld in gevlucht. Men denkt met een wraakneming te doen te hebben voor een moord, welke onlangs heeft plaats gehad. De politie stelt wijd en zijd een onderzoek in naar de moorde naars. Overstrooming van Salvador. 4Tolgens een officieel telegram uit San Salvador meldt de „Times", is na ver scheidene dagen van buitengewoon zwa- reri regenval in den morgen van 12 Juni een gedeelte van de stad San Salvador door een plotselingen watervloed, ver oorzaakt door het bezwijken der rivier oevers, verwoest. Men schat, dat meer dan 2000 (menschen! dakloos zijn en van alles beroofd, ter wijl gevreesd wordt, dat het aantal doo- den zeer hoog zal zijn. De gezant der Vereenigde Staten te San Salvador heeft een beroep gedaan op het Amerikaansche roode kruis. San Salvador is een stad van meer dan 80.000 inwoners. Deze overstrooming .is de derde ramp, wélke de stad gedurende de vijf laatste jaren heeft getroffen. Ia Juni 1917 en April 1919 Werd de stad door aardbevingen geteisterd, waarbij 125 menschen het leven verloren. Korte beriohten. Een Engelsche torpedojager is te Londonderry aangekomen. Ongeregelde troepen hebben een trein voor Donegal aangehouden te Ca3tlefinn en zich meester gemaakt van levens middelen en andere goederen uit London derry. nabij den Noordstraatweg R 34 te Middelburg, groot 77 c.A. Bezichtiging daags vóór en op den verkoopdag telkens van 10—12 en van 2—4 uur, op vertoon vau een toegangsbewijs met nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kan tore van voornoemden Notaris, Pijpstraat N 23 (bij de Molstraat) te Middelburg. ZOI zonder graat, G5 «st. P- pond. Gravenstraat, hoek Markt, Middelburg. Voortdurend PRIMA GEKOELD VLEESCH. Stukjes, Rollade en Lap pen fl,— per kilo. Wordt ook per postpakket geleverd. Aanbevelend, COHEN, Gravestraat, Middelburg. Inlichtingen bij J. DE PUNDER, 'g.Heer Abtskerke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1