Kerknieuws. Predikhenrten. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Allerlei. Ingezonden Stukken. Wete Zaterdag I openbaar 1. Een Huis met Tuin en met BOUW BOUWI I Opruimt. De Burgemeester heeft verlof gegeven tot Woensdag te blijven staan. Dhr. Holthuijzen vraagt naar de opbrengst van het staangeld bij gelegenheid der ker mis. Medegedeeld wordt, dat dit bedrag is f 770.40. Dhr. Suurnvoud vraagt of de aan slagen schoolgeld niet vroeger kunnen worden Uitgereikt. De voonz. deelt mede, dat zulks moeilijk zal gaan. Verder vraagt hij inlichtingen over de benoeming van een tijdelijken onderwijzer aan de open bare school, die gegeven worden. Daar echter het Rijk voor een tijdelijken onder wijzer geen vergoeding geeft, heeft het Dag. Bestuur het plan hem zoo spoedig mogelijk te ontslaan. Vmre, Donderdagavond spreekt ook hier en wel in de Gerei', kerk het lid der Tweede Kamer Ds C. v. d. Voort van Zijp, nummer 2 der A. II. candidatenlijst. Dat vele mannen ©n wouwen de moeite van Bestuur en spreker beloonen, door trouw op te komen. Tholen. In de gisteren gehouden Raads zitting waren de heeren Quist en Vinger ling met kennisgeving afwezig. Aangebo den werd het verslag der Gezondheids commissie met begrooting van ontvang en uitgaaf. Na enkele opmerkingen van de zijde der beide wethouders wordt het verslag en bijlage goedgekeurd, terwijl de gemaakte opmerkingen mede zullen wor den gezonden aan ,de Gezondheidscom missie. Van de schietvereeniging „Ko ningin Wilhelmina" en de gymnastiekver- eeniging „Olympia" waren verzoeken inge komen voor een vernieuwde subsidieaan vraag voor 1923. Beide verzoeken werden met algemeene stemmen toegestaan. Aan een adres van d©n heer A. Jansen Gz. met verzoek ook de drukwerken der gemeente voortaan publiek aau te besteden, werd met algemeene stemmen besloten gevolg te geven. Op een adres van de op wacht geld gestelde helpsters der opgehevene Bewaarschool met beleefd verzoek het wachtgeld nog eenigen tijd toe te kennen, werd, gezien den financieelen toestand der gemeentekas, afwijzend beschikt. Om de zelfde reden ondergaat een adres van een zestigtal gezinshoofden betreffende een op nieuw op te richten bewaarschool een zelfde lot. Het adres van het R.-K. Arm bestuur waarin dit college vraagt met het oog op eventueel bouwen e-ener pastorie, de aangegeven rooilijn zoodanig dan te wijzigen dat deze kan gebouwd worden, werd na zeer langdurige discussie aan gehouden, opdat elk der Raadsleden zich persoonlijk naar de plaats begeven zal tot onderzoek. Ook worden aangehouden de adressen van K. Janssen Pz. tot het bouwen eener kolenloods en van bewo ners der Molenvlietsche straat tot verbe tering der straat en deraelver verlichting. De overeenkomst huurcontract met J. A. van Overbeeke, hoofd school A, betref fende zjjn betrokken woning wordt goed gekeurd. Met het oog op een minder betrouwbare veerpont wordt met alg. stemmen besloten een nieuwe ijzeren pont te bestellen die een draagvermogen zal hebben van 40 000 K.G. De koopsom zal bedragen f 10.000. Betreffende een adres van den Raad van St. Maartensdijk voor betere communicatie hetzij dam of brug over de Eendracht wordt besloten dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar door Tholen's Raad thans zelf plannen worden uitgewerkt voor een brug. In de rondvraag vestigen de heeren Janssen en Stoutjesdijk de aan dacht van B. en W. op de slechte ruiming der riolen. Beter toezicht wordt toege zegd. Ned. Herv. Kerk. Drietallen te Amsterdam: J. C. V. van Bemmel te Hillegom, dr Th. L. Haitjema te Apeldoorn, E. J. H. van Leeuwen te Arnhem, en dr W. Lodder te Doorn, B. J. C. Rijnders te Rotterdam, G. de Vries te Stedum. Zestal te Delft, 'J. Bus te Ouddorp, E. O. J. Japchen te Hei- en Boeicop, J. Keiler te St. Maartensdijk, I. Kievit te Lunteren, H. A. Leenmans te Bodegra ven en G. A. Pott te Oud-Beijerland. Beroepen te Nieuw Stadskanaal O. W. C. v. d. Veen (e Heeg; te Kampen N. Warmolts te Wezep. Aangenomen paar Grijp skerk door P. G. Vlieg te Witmarsum. Geref. Keirken. Bedankt voor Rozenburg door J. Oos terveen te Wilnis. Ds. P. H. de Jonge, beroepen predi kant bij de Geref. Kerk te Krabbendijke, hoopt daar D. V. Zondag 3 Sept. a.s. in trede te doen. In meer dan één antirevolutionair blad lezen wij 't volgende bericht: „De provinciale synode van Zeeland heeft toe gelaten tot het 'predikambt in de Geref. kerken den heer B. W. de Graaf te Rilland Bath." Een bericht dat toch wel heel gedachteloos schijnt opgenomen te zijn. Immers men weet daar toch wel dat in de Geref. kerken nooit iemand tot 't predik ambt wordt toegelaten door een provin ciale synode. Het bericht moet dan ook zoo gelezen worden, dat genoemde heer nie t is toegelaten tot het predikambt en indien 't geschied ware dit zou hebben moeten geschied zijn door de classis Tho len, bijgestaan door deputaten van dé provincie. Alleen de mogelijkheid tot dit laatste is opengesteld door de Prov. ver gadering van Woensdag jl. Men zie ons iro. van gister. Geslaagd te Leiden voor het can- didaats rechten niej. P. S. M. Douw, doctoraal rechten de lieer J. I. Noest. Aan de Technische Hoogeschool voor- het prop. examen bouwkundig ingeni eur de heeren G. \V. Broekema, L. W. C'. Gerlach en J. Leupen. Bij 't onderzoek Schoolraad te Utrecht slaagde o.a. voor de aanteeke- ning „C. N. S. de heer J. Koole, onder wijzer te Oostburg. Te Utrecht slaagde voor het di ploma Schoolraad met aanteekening voor C. N. S. dhr. Chr. Jansen, on derwijzer met hoofdakte aan de Chr. school te Krabbendijke. S o c i a a 1-D emocrateu, libe ralen en vrijdenkers. De link- ,sche pers heeft steun gekregen in haar protest tegen de schrapping van Lessings „Nathan der Weise" en Goethe's „Faust" bij het bestuur der Vrijdenkersvereenh ging „De Dageraad". Een bondgenootschap dat nu wel niet zoo bijzonder gelegert komen zal, nu teg|en de verkiezingen, vooral aan de vrouwen, moet gesugge reerd worden dat do liberalen, en ook de sociaal-democraten" voor „godsdienst" zijn! Ned. HeiV. Kerk. Goes, vm. ds. Homburg, nm. ds. Stieinx, av. ds. Miskotte van Kortgene. Wilhelminadorp, vm. ds. Stieinz, nm. ds. Homburg. Wolphaartsdijk, vm. 10 uur dhr. de Groot van Colijnsplaat, nm'. 3 uur ds. Mantz. Kattendijke, vm. 9.30 u. ds. Mantz. Ongelukken. Te Amsterdam kwam een auto, die in woeste vaart reed, in botsing met oen motorrijwiel, waarop jhr v. d. Maesen de Sombreff en een 10-ja- ffige logé gezeten waren. Deze beiden werden ernstig gewond. De chauffeur poogde met z'n auto de vlucht te nemen. Tegen hem werd echter proces-verbaal op gemaakt. Bij Helmond geraakte een 6-jarig jongetje in de Zuid-Willemsvaart en verdronk. In de Laakhaven bij Den Haag is een 8-jarig jongetje bij het stekel baarsjes vangen te water geraakt en ver dronken. Te Wateringen heeft het 2- jarig zoontje van den hedc van Z. zich ernstig aan kokende koffie gebrand met het gevolg, dat het kind kort daania is overleden. Te Amsterdam geraakte een 21-jarige matroos te water en verdronk. - Te Amsterdam viel een 18-jarig meisje van uit de derde verdieping op de binnen plaats. Haar val werd door drooglijnen ge broken, zoodat ze slechts lichte inwendige kneuzingen bekwam. Te Rotterdam vie len twee kinderen van 6 en 4 jaar uit het raam van de eerste verdieping op straat. (Het meisje bekwam een gebroken been, de jongen een hersenschudding. Aan boord van het stoomschip West plein in de Waalhaven te Rotterdam is een havenarbeider tusschen een knijper, die heen en weer slingerde, en de scheeps wand bekneld geraakt. De ongelukkige, die nog getracht had den bak te ontwijken, \va»s bijna onmiddellijk dood. - Donder dagavond is te Maastricht bij het zwemmen in de Maas verdronken een 18-jarige ko pergieter, werkzaam bij de mijnen te Heer len. Een bericht uit Moskou dat de Belgische soc. oud-minister Vandervclde te Moskou zou vermoord zijn, Wordt te Brussel niet ernstig genomen. Een driejarig, knaapje te Tinte, is in een onbewaakt o ogenblik te water geraakt, nabij de ouderlijke woning: en levenloos daaruit opgehaald. Gistermorgen ge raakte een 3-jarig: meisje te Alkmaar spe lende in een put welke opengebroken is voor het leggen van rioleering. Het kind viel juist in den put, bestemd voor een vergaarbak. Er stond slechts 60 c.M. water in. Men is ongeveer een half uur bezig geweest met het toepassen der kunstmatige ademhaling. Evenwel tever geefs. De kleine bleek reeds overleden. Moord. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op weg van Amsterdam naar Den Haag een jonge dame, die zich met vier personen in een auto bevond op ge heimzinnige wijze om het leven gekomen. De jonge dame, zekere L., 20 jaar oud, was vroeger kantoorbediende in Amster dam, doch korten tijd op een kantoor in Den Haag werkzaam. L. is Maandag naar Amsterdam gekomen en heeft een haar bekende familie opgebeld, bij wie zij ging dineeren. Na liet diner werd zij onwel. Zij moest echter op uitdrukkelijk verlangen van haar patroon nog dienzclïden dag in Den Haag terugkomen. Daarom besloot men nog denzelfden nacht (het was inmiddels vrij laat ge worden) per auto naar Den Haag te gaan. De zoon der familie een student huurde een auto en verzocht een vriend, even eens een bekende van mej. L. mee te gaan. Deze ging daarop mee en samen met mej. L. hamen zij in de auto plaats. De juf frouw is op weg van Amsterdam naar Den Haag overleden. In Den Haag werd het lijk in beslag genomen, ter gerech telijke schouwing. Men weet nog niet juist wat geschied is, doch men vermoedt dat hier het misdrijf gepleegd is bedoeld bij art. 297 Wetb. van Strafrecht. Geen aftrek. Te Oldenhove (Gr.) zou de heer Mr Oud in een openbare verga dering van de Vrijz.-democratische Kies- vereeniging een red© houden. Het bestuur mee inbegrepen, waren een half uur na den vastgestelden openingstijd6 per sonen aanwezig, zoodat de vergadering niet doorging. Eén dag later was er ver gadering van den Vrijheidsbond. Aanwezig buiten het bestuur1 belangstellende! Valsch Engelsch bankpapier. De bekende vervaardiger van valsche En- gelscho bankbiljetten L. W. Heckman, dio in den zomer van 1918 te Apeldoorn weid gearresteerd maar sinds eenigen tijd weer op vrije voelen is, werd gistermorgen op nieuw gearresteerd wegens het in oml iop brengen van valsch Engelsch bankpapier. De arrestatie van Heckman in 1917 was een geruchtmakende zaak. Hij had destijds een werkplaats in zijn woning op den Ze- venhuizensche weg te Apeldoorn en hij gaf zijn productie in omloop door zich voor te doen als Engelsch officier. Hij kleedde zich in Engelsche uniform en ver keerde bij de Engelsche officieren te Den Haag als kind in huis. Hij wist de mystifi catie schitterend vol to houden en de door hem vervaardigde biljetten waren bui tengewoon goed nagemaakt. Hij kreeg twee jaar gevangenisstraf. Maandag heeft Heckman een Engelsch biljet van 100 pond ingewisseld bij de Na tionale Bank te Deventer, wat later is ge bleken valsch te zjjn. Telefoneeren zonder juf frouw. Te Amsterdam is men op weg naar liet. automatische telefoontoestel, waarbij de abonnees zonder medewerking van een telefoniste zelf de verbinding tot stand brengen. Daartoe bevindt zich op het toestel een schijf met gaatjes, waarboven cijfers staan. Door het rond draaien van de schijf, telkens den vinger in een der gaatjes stekende, formeert de abonné het nummer, waarbij de schijf na elk cijfer terugspringt. Heeft hij het nummer gevormd, dan gaat bij den opge- roepene het signaal, de bekende fluitton, waarbij men hoeren kan, of de opge- roepene al of niet in gesprek is. Maakt hij een verkeerde verbinding, dan is het eigen schuld. Bij .zeshonderd abonné's zijn, naar het „N. v. d. D." meldt, automatische toe stellen geplaatst. De schijf' was nog met een loodje bevestigd. Van heden af wor den de loodjes successievelijk verwijderd. Inmiddels is aan de abonné's een Uitleg ging van het systeem gegeven, en is hun een handleiding verstrekt, opdat, z,ij ervan op de hoogte zijn. Voor den eersten keer wordt dus te Amsterdam op groote schaal het vol automatische stelsel ingevoerd. De eindtoestand zal natuurlijk zijn, dat het geheele telefoon-systeem ol-automatisch is. Doch zoover zijn wij nog; lang niet. Verscheidene werkzaamheden zijn daartoe nog noodig. Bovendien is cle directeur der gemeente-telefoon van plan, voorloo- pig het vol automatische systeem niet ver plicht te stellen. Wil iemand het half- aütomatische, en dus wel de bemiddeling van de telefoon-juffrouwen, dan zal dit toegestaan worden. Men beeft dus dan nog de keuze. Eerst, als de meerderheid der abonné's automatisch telefoneeren, zal het nieuwe stelsel verplichtend zijn en voor alle abonné's worden ingevoerd. Een zuinige v r o uw. Te Wat- lin'gten is mej. „Penny" Newman over leden. Deze, een- spaarzame huisvrouw, verklaarde, toen zij een 40 jaar geleden huwde, dat zij niet tevreden zou zijn voor zij in een eigen huis zou wonen. Ijverig hield zij haar geheim voor haar man, een spoorwegarbeider, verborgen en begon haar overblijvende pennies op te sparen. Met volharding zette zij, het „werk" voort en toen het echtpaar 25 jaar was gehuwd kon de vrouw haar man een aardig huisje met wat grond aanbieden. Algemeen is het huis onder de dorpsbewoners bekend als het „Penny House". Een ge n tlema n-d ie f. Een gen- tlemandief, zooals er in de crimineele sta tistiek wellicht geen tweede valt aan te wijzen, is door de Berlijnsche politie in den persoon van den directeur Bernutat ontmaskerd. De zaak van dezen oplichter was zoo winstgevend, dat hij er ©en prach tige auto en drie eigen paarden op na kon houden, terwijl hij een weelderig in gerichte woning met kostbare bibliotheek bezat. Bernutat was reeds vele jaren ge-_ leden wegens inbraak gearresteerd, docK alle aanteekeningen hieromtrent waren uit het archief dei' politie verdwenen. In de woning van Bernutat vond men vele sie raden en kostbaarheden, die hij uit pen sions liad ontvreemd, alsmede buiten- landsch geld, ordeteekenen, enz. Men heeft reeds van vele diefstallen de bewij zen in handen, o. m. van een grooten dief stal in het Westen der stad, waarbij hij een half millioen mark buit wist te maken. Op de Yulkanwerf 'te Hamburg kan telde het Braziliaansche s.s. Avaré, Kat voormalige s.s. Sierra Nevada van de Nordd. Lloyd, en zonk onmiddellijk. Er bevonden zich 200 arbeiders aan boord, waarvan het grootste deel kon worden ge red, terwijl er eenigen verdronken. De (schuld van het ongeluk treft den kapitein, die de watertanks niet voldoende liet vul- len. Te laat beloond. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct. Cogjghe, de oude sluiswachter en held van de Yser, is in behoeftige omstandig heden overleden. Toen de oorlog uitbrak, was - hij reeds gepensioneerd, nadat hij jarenlang sluiswachter te Veurne was ge weest. Hij genoot toen een ellendig pen-' sioentje van enkele franken. Bij den slag aan den Yser zochten de genie officieren naar een middel om de sluizen te openen om het land onder water te zetten, doch zij konden het niet vinden. Daarop verwees men hen naai' (Jogghe, die het werk volbracht. Sindsdien heeft Cogghe in groote ellende geleefd: Pas enkele dagen geleden had de regeering eindelijk besloten, Tieneen ensioen toe te kennen, waarvan hij echter niet heeft kunnen genieten. 'Men had met deze er kenning te lang gewacht! Een luguber echtgenoot. Voor liet echtschcidingshof te Londen is dezer dagen liet echtseheidingsproces be handeld, dat een zekere juffrouw Gold smith te Lowestoft, haar man heeft aan gedaan en wel op de volgende) gronden Haar manvis doodgraver op een; kerkhof. Hij heeft nu steeds de gewoonte zijn vrouw te komen vertellen, dat hij den geest van zijn daar begraven schoonmoe- moeder heeft zien rondwandelen, wat zijn vrouw zeer zenuwachtig maakt. Voorts sluipt hij steeds heel geniepig achter haar aan en geeft haar dan ineens een op stopper, zoodat 'tarme mensch zicli half doodschrikt. Ton slotte is deze aanminnige echtgenoot nog gewoon om grapjes met andere vrouwen te maken. Rechter Horridge vond een en ander geldige roden lol echtscheiding. Bij beschikking van den Minister van Marine ai. is met 19 Juni 1922 de te Middelburg geplaatste hoofdofficier machinist dor 2do klasse II. J. Schreu- der gesteld ter beschikking en de officier machinist der le klasse J. 14, jVoorthujjzen geplaatst aldaar. MIDDELBURG. Donderdag 15 dezer heeft zich hier, naar aanleiding' van het verzoek van de vereeniging „Uit het Volk- Voor het Volk", een buurtcommissie voor Koorkerkhof, Korte Gistslraat, Reiger straat, Oude- en Nieuwe Kerkstraat en Wal gevormd voor het vieren van het zil veren kroningsfeest van Hare Majesteit de Koningin in 1923, welke buurtbewoners eerstdaags zullen worden opgeroepen tot een algemeene vergadering, alwaar deze zaak zal worden besproken. GOES. Naar wij vernemen, zal dhr Chr. v. d. Heuvel te Haarlemmermeer, lid van het H. B. van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, candidaat der A. R. partij voor de Tweede Kamer, Dinsdag en Woensdag avond voor de kiezers in onze omgeving- optreden, waarschijnlijk te Kloetinge en Wolfaartsdijk. Nadere mededeelingen vol gen in het nr van Maandag. 's-GRAVENPOLDER. Vrijdagavond ver gaderde de vereeniging „Eigen Erf". Ruim dertig leden waren tegenwoordig. Er werd nog eens duidelijk aan herinnerd, hoe de vereeniging in zijn werking zal gaan. Er zal vermoedelijk veel aanvrage komen voor los land in pacht terwijl aan een viertal leden een formulier is uitgereikt ter in vulling om een plaatsje in eigendom te ver krijgen. Indien wij eenige maanden verder zijn, dan zal het blijken dat het die regee ring ernst is om het leven van den land arbeider te veraangenamen. Zoo zwart mogelijk. Een poli tieagent bekeurde een man. Hij had zijn opschrijfboekje en potlood in de hand. Vóór hij echter schrijven ging, stak hij eerst de punt van z'n schrijfstift in den mond. „Pa, waarom likt die agent aan z'n potlood?" vroeg een jongetje, dat met z'n vader naar het geval stond te kijken. „Ik denk", zoo luidde het antwoord, „dat hij het geval zoo zwart mogelijk wil maken". Het gevaar van rh aba r her eto n. Er is meermalen gewaarschuwd tegen het in groote hoeveelheid eten van rhabarber, tengevolge waarvan ver giftigingsverschijnselen kunnen plaats heb ben, die toegeschreven moeten worden aan het zich in de rhafoarberplant bevin dende in water oplosbare oxaalzuur. Zoo- Wel in de stengels als in de bladeren: is dat aan alkaliën gebonden zuur aan wezig. De giftwerking openbaart zich in hartverlamming en storing in het centraal zenuwstelsel. Zij is te vermijden dooi de rhabarber zoo lang te koken tot het zuui' in het afkooksel is getrokken en dit water af te gieten. Ook is het aan te raden aan deze groente bij de bereiding Wat krijt (koolzure kalk) toe te voegen. Het oxaalzuur gaat dan over in onscha delijke oxaalzurc kalk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Zou u misschien zoo vriendelijk willen zijn, het volgende stukje te plaatsen, ge richt tot eenige Christelijke Bouwvakarbei ders? Bij voorbaat mijn dank. Ik wil een grooten sprong wagen, eigen lijk een sprong in 't duister. Ik meen het ernstig, en noem u: broeders. Of klinkt in dagen van strijd dat woord voor u wat flauw? 't Is toch het woord, dat uw Hen' gebruikte, en u wil Hem toch niet be schuldigen van zouteloosheid? Ik spreek tot het teerste van uw persoonlijkheid, tot uw geweten, en wil deswege het ma- terieele weglaten, als daar zijn: loonkwes- ties, klassenstrijd, enz., al zijn de vragen die daaraan vast zitten, ook heenwijzond naar het geweten. Ik wilde ,u maar één ding op uw geweten af vragen, vaag ge zegd, dit: Is het bij u, die meent te staan in de vrijheid, waarmede Christus de zij nen vrijmaakt, ongeoorloofd, individu eel zijn geweten te gehoorzamen? Als u mij, verwonderd, afvraagt hoe ik aan die vraag kom, herinner 'ik er u aan, dat ook gij medewerkt aan gewetensdwang tegenover een ander, die met u van mee ning verschilt, en wel zoodanig, dat, het ook tegenover u noodig geoordeeld is, voorzorgsmaatregelen te treffen, om ook 'u in bedwang te houden. Of wat is uw „georganiseerde" lijfwacht anders, dan druk op eens anders geweten, waar over u het oordeel zeker niet toekomt? Nog een enkele intieme vraag: alvorens tot dergelijke dingen over te gaan, zijt gij toch eerst met uw geweten, met uw Heer, niet uw God in 't reine gekomen, en zijt gij niet overijldniet Christus- vei loochenend t© werk gegaan? Of was ;uwl hart. te hard, was uw wil te zwak, zoodat 'gij gebedloos lot dergelijke open lijke getuigenissen en handelingen over gegaan zijt? In dezen komt mij het oordeel niet toe. Uw igewet©n oordeelc u en moest het waar zijn, dat een sluier hangt over inv weten en gij deze dingen gedaan hebt, na eenige banden verbroken te hebben, die u bon den en knelden, maar die toch gelegd waren door het waarschuwende geweten, zoo heb ik geen ander woord, dan dat gij, in hartstochtelijke jacht op stoffelijk voordeel, uw Heet' in dezen ernstiger ver loochent dan zelfs Petrus, omdat hem de angst dreef en u slechts het geld. Want dit zijn geen dingen die gij vandaag doet en morgen weer kwijt zijt. Hoe gaarne ook, een 'geslagen geweten treedt straks als in nerlijke wreker op. God geve u. ook in deze Schijnbaar onnoozele dingen, reine handen, een schuldelooze ziel, een wak ker geweten, teer voor God en Christus en naasten. Dit wordt u hartelijk toegewenscht van iemand, die meent, dat gij zeer onverant woordelijk en anti-christelijk aehandeld®. hebt. X. S t a k i n g. Niet om te twisten, noch om me met eens anders doen te bemoeien, doch uit gewetensdrang wil ik iets hierover schrij ven. Als belangstellende in liet bijzonder in christelijke vakactie. De thans geproclameerde staking in Goes onder metselaars en timmerlieden komt ine zoo verkeerd voor. Ik weet niets meer dan wat zoo de rondte doet en omdat ik geen deskundige hen, kan ik (lus uitspreken welken in druk die staking op een onbevooroor deeld mensch maakt. Naar ik verneem, moet er meer gewerkt worden; doch wordt per week ook meer verdiend. Overmatig aantal uren werken kan niet krachtens de wet. Bezuiniging roept ieder, dus van ieder worden offers gevraagd. Of indien geen offers, dan toch indenken Wat be zuiniging kan geven, liefet qp het g e -' h e e 1 e terrein van het leven. De maatschappij is toch een organisme. Is niet van geest Ontbloot. Zoodat ten stof felijk offer uit ideëel beginsel reeds voordeel meebrengt dadelijk en voor de toekomst ook stoffelijken zegen. Doch nu gaat men voorzienigheidje spelen. Immers mijn offer ons offer kan een ander stoffelijk gewin brengen. Dat is mogelijk, vooral in overgangs tijdperken als de onze. Maar is er dan geen God, die ook de „bazen" oordeelt. Laten wij niet oordeelen, maar dit we ten, dat God ook met een krommen stok rechte slagen kan ge'ven. Laat Hij richter wezen. Doch wat heeft de Christelijke vakactie met deze staking van doen? Is er aanleiding om te meenen, dat het recht Gods wordt gekrenkt? Maar de actie houdt rekening met den komenden winter en den kortoren arbeids dag dan, heb ik vernomen. Doch indien versobering en daling nu eens meer algemeen werden, dan kon toch met minder geld evenveel gekocht? En staat de winter al voor de deur? Waar is het gevoel van rechtsbesef» dat toch de grond moet zijn van de Christelijke actie Of is het geloof zoo zwak in het r c- c h t van Christelijke vakactie? Indien helaas ja! schrap dan maar uw ©eretitel van „Christelijk". En anders laten daden en woorden met elkander kloppen. EEN BELANGSTELLENDE. Geachte Redactie, Zou het toch geen tijd worden dat er eens een krachtige actie gevoerd werd tegien de hand over hand toenemende spe culatie op de winzicht en het dobbelen der goedgeloovig© menschheid? Telkens lezen we van verlotingen, waarbij een bui tenplaats, tienduizenden guldens, of wat er verder verleidelijks wordt uitgedacht, voor een luttel bedrag te verkrijgen is. Plaatjes verduidelijken dan de dwaasheid van den „domme", die niet meedoet, en die dan op zijn leege portemonnaie moet turen, terwijl daarnaast een dikke, vieze protser in weelde zich zit te verkneuteren omdat hij zoo „verstandig" was aan For- tuna de hand té reiken. Naar de geweldig- dure advertenties te oordeelen, die de on dernemers van zulke schunnige zaken er voor over hebben, wordt er geld ge noeg op deze wijze binnen gehaald, maar ik houd mij verzekerd, dat er zoodoende schatten worden vermorst; (lat de zoogenaamde winners, die dan in dank bare advertenties voor den ontvangen ze gen danken, meerendeels verzonnen adres sen zijn, en in elk geval dat een niet te' controleeren, maar zeker aanzienlijk be drag aan zuurverdiende inkomsten voor dezen zwe: christen ml rijen mede( menschheid de ruggen" zitten. De i laise neem langen van schreeuwen onkundig ei wegsmijten noodig© oor new om de culanten te waarschuw* niet mede Met danl gelen Serooskei De Een beel „Het Volk- zijn vakgen en de schil den gebrek besluit met werkelijke I dat er geen Zoo is het en de kuns Daarom do( derskom on,ze conce kennen! „K toch heuscl In plaats Verloofd ANNA KEES Middelburg, St. Goes, LaiJ Ondertrouwd i S. B. U NELLI Koudekerke, Overveen, Zijlwe Woensdag onze geliefde C en Grootoude PIETER J0HA MAATJ hunne 40-jar ging te herde: M. CRI! C. CRU Arnemuiden, Heden ove diepe droefh geliefd Zoontj JOHANNES in den ouder 6 jaar. M. OLIVI M. OLIVI Goes, 16 Juni Notaris H. C Middelburg zal o 's middags 21/, uu dhr. Vos, te Nieuv in het te Middelburg, aan schen Weg, geme 657 c.A. Te aanv; 2. Een Huis *s aldaar, gemerkt c.A. Terstond te 3. 53 Aren 80 te Middelburg, aan bij de hofstede „V 4. 68 Aren 60 aldaar, gelegen e 3 en 4 te aanvaar 5. De Aarda wassende op 3 en 9 perceelen. Bezichtiging: Gr 30 Juni 1922, 's en 's middags van den verkoopdag 1012 u.; het land i Afdrukken van met inlichtingen kantore van gene Reuaansche Kad« perspoort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2