BATO uisbessen No 218 Zaterdag if Juni 1022 36e Jaargang ij Zaeuwscha 10 ILIGNY, Goes. y.$r" hê¥ EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. slapeloosheid en contante betaling: HOFMAN, traat - Middelburg. 9 in alle stijlen. gezoem k. ïr korting op N COSTUUMS MANTELS seas arte Bessen Pruimen, qp rijving te koops [necht gevraagd, erancier en Meid. Oit nummer bestaat uit twee bladen RIJ VIELEN Examenvrees siaaS adres eiland Hleubelen. en Transporten. r Uw ontbijt de zijn „De Groene Draak" DDELBURG. febloem staat onder het bureau voor het aa levensmiddelen te o n t a n t. gaard aan de hofstede ar dhr M. van Liere, gsbilletten in te leve- tore van den Notaris ór 27 Juni a. s. rijving te pachten ar 7 jaren i Jf baan, in de gemeente arden na het rooven. 122. sbi'jetten in te leveren 22 dezer ten kantore A. OE NEEDING te alwaar verdere inlich komen zijn. sontant if fj fT 7000 struiken, na Zwake, gemeente older. ïnschrij vingen iwacht hij B. BURGER vóór of op 21 Juni a.s* door P. JOZIASSE. E KOOP: ból Be of Kaüfvaars, 1 rekening Juni, bij P. liskerke. 4 f rE KOOP: #<f// g met groeten Tuin- St. Laurens. LOU VVS, B 27. FE KOOP: EN KOE, bing, bij H. DE VISSER. (W.) TE KOOP: fa? Koolraapplanten, a bij M. DE KOEIJER, rkt, Ierseke. TE KOOP: eikschapen, LAL, Ritthem. i_ t TE KOOP paard en een kalf" ening 20 Juni, bij C. Serooskerke. »ol-, Andijvie, Spruit- oolraapplanten tegen te koop, bij B. KOOLE, m metselen verstaande, 1E LISTimmerman, nrg. tf rj iber necht gevraa'gd, j.JAARS, „KL Zeeduin", Gevraagd: 4 rkmansgezinnen, ■knecht en Meiden, krijk. Adres: BUIJS' lissingen. TAART, Clijverstraat 55, Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprlja: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „die Zeeuw" abonneeren, onlvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE A.-R. CANDIDATENLIJST. 1. Mr J. A. de Wilde, Den Haag. 2. C. v. d. Voort v. Zijp, Den Haag. 3. A. Coiijn, Nieuwer-Amstel. 4. J. v. d. Molen. Renkum. 5. J. F. Heemskerk, Middelburg. 6. Mr G. v. Baren. Delft. 7. Chr. v. d. Heuvel, Haarlemmermeer. 8. J. A. J. Jansen Maneschijn, Dordrecht 9. J. Schouten, Rotterdam. 10. C. Warnaar. Dirksland. Kiest hiervan op 5 Juli no. 1Mr J. A. de Wilde. WIE VERHUISD ZIJN.... Wie na 1 Februari verhuisd is, behoeft niet naar zijn (haar) vroegere woonplaats te vertrekken, om daar op 5 Juli te stem men. Hij (zij) kan stemmen in zijn tegen woordige woonplaats, mits hij (zij) per soonlijk daarvan aangifte doet op de ge meentesecretarie vóór den 2lsten Junia.s. Wie na 20 Juni komt, komt te laat. Men denke er aan! WIE ELDERS VERTOEFT.... Wie zeker weet, dat hij (zij) op den stemdag (5 Juli) elders vertoeft, kan daar zijn (haar) stem uitbrengen, mits hij (zij) persoonlijk daarvan aangifte doet op een gemeente-secretarie, onverschillig ivelke, vóór den 21sten Juni a.s. Een geheime Staatsgreep? Telegrammen uit Rusland, uit ver schillende deelen van het land afge zonden en in de Britsche pers ge publiceerd, wijzen er op, dat het in derdaad zeer goed mogelijk is, dat er heel in het geheim een' staatsgreep te Moskou heeft plaats gehad, gedu rende de afwezigheid van rschitsche- rin Sinovief en Radek, die nog te Berlijn zijn of op weg naar Den Haag. Dé Russische handelsdelegatie, die tot nog toe onder Rrassin heeft ge staan, heeft een bericht ontvangen uit Moskou van Litwinoff, dat men van Moskou uit een nota aan de regeerin gen van Finland, Letland, Estland en Polen heeft gezonden. In die nota wordt het voorstel gedaan, dat deze landen opnieuw afgevaardigden- naar een conferentie met de sovjetregeering zouden zenden, om een vérmindering van de bestaande legers te bespreken. Een georganiseerde hongersnood. In een der laatste nummers -van de „Ukrainska Sprava", welke te Warschau verschijnt, worden verschrikkelijke bijzon derheden medegedeeld over den toestand in de Oekraine. Sinds 't bolschewistische bajonetten-regime heei'scht in het eertijds bloeiende land een vreeselijke hongers nood. De bolschewiki zijn daar alleen de schuld van. De droogte van 1921 heeft het land slechts zeer weinig schade he. rokkend. Bovendien waren er voldoende reservevoorraden voorhanden. Maar de bolschewiki hebben het land bezet en de hand gelegd op zijn rijkdommen. Zij hebben het willen onderwerpen door den honger en door den algeheelen ondergang van" het rijke volk. Buitensporige requi sites van levensmiddelen hadden plaats. Vee, vervoermiddelen, machines werden naar Rusland verzonden. Zeven millioen menschen in de Oekraine lijden honger. Meer dan 10.000 menschen sterven er dagelijks. Het meerendeel der steden zijn kerkhoven geworden. De grond kan niet bebouwd worden, daar de bol schewiki ook het zaaizaad hebben wegge nomen. f De toestand in de Oekraine is erger dan in het Wolga-gebied. In Odessa worden met behulp van de roode garde inzamelin gen gehouden ten bate van de Wolga- streek. En dat terwijl in Odessa zelf de menschen van honger neervallen. In alle provinciën van de Oekraine worden belastingen in natura geheven. 1 an de 61 millioen aan levensmiddelen, in de eerste maanden van 1922 in de Oekraï ne gerequireerd, hebben de Oekrainsche hongerdistricten slechts 3 millioen gekre gen. De rest is naar Rusland gegaan. Sprinkhanenplaag. Het ongelukkige Rusland wordt door heil wat meer dan zeven plagen bezocht. Welken omvang alleen reeds de sprink hanenplaag aangenomen heeft, blijkt uit de berichten der bolsjewieksche bladen. Kort geleden is nog weer een ware la wine van sprinkhanen uit Perzië aan ko men zetten en in het Kardolinsche en Moessatinsche gebied binnengevallen. In de richting van Moegani kwam een legermacht van sprinkhanen opdagen, die anderhalve dag lang onafgebroken voorl- rukte. Daar de oogst in deze gebieden bijzonder gunstig was, spande de bevol king alle krachten in om het gewas te beschermen. 300 dosjatinen land werd be spoten en 250 desjatinen door bet. ontste ken van branden onbegaanbaar gemaakt. Verder werden over een lengte van drie werst diepe kloven en kanalen gegraven. Daarin zijn groote massa's hegraven kun nen worden. In Azerbeidsjan is de strijd tegen de sprinkhanen ook georganiseerd. Er zijn groote voorraden levensmiddelen en ook geldmiddelen ter beschikking gesteld van de arbeiders, die aan de bestrijding zullen deelnemen. Ér zullen ruim 7000 arbeiders voor noodig zijn. Uit Moskou zijn oou 130 instructeurs gezonden om het be strijding s werk te leiden, terwijl te Sama ra, Jekaterinburg, Omsk, Saratof en Tomsk instructeurs gevormd worden. De gieheele voedselvoorziening in de door de sprinkhanen bedreigde gebieden hangt op het, oogenblik af van de kwestie of er tijdig voldoende middelen ter bestrij ding zullen zijn. Korte beriohten. Naar de „Neue Berl. Ztg." verneemt beeft de Duitsche regeering, vóór de ont ruiming van Opper-Silezië nogmaals bij de intergeallieerde commissie haar eisch tot vergoeding der schade in dat gebied herhaald. Deze eisch omvat '56 millioien mark voor rnaterioele schade en 400 mil lioen voor schade, toegebracht aan de in dustrie, tijdens den jongsten opstand. De door de drie Poolscbe opstanden veroor zaakte schade zou in totaal op ongeveer drie milliard mark moeten worden geschat. In de villa van prinses Reusz te Heiligendamm is wederom oen ernstige inbraak gtepleegd. Gestolen werden een brill an tencollier, een paarlencollier en ver schillende gouden en zilveren voorwerpen. Het verlies wordt op een half millioen geschat. De dader is niet gearresteerd. Men vermoedt, dat hij zich beeft laten insluiten. Kerk en/Vrijheidsbond Gelijk men weet, heeten de vrijzinnigen vuurbang te zijn voor de beïnvloeding der „geestelijken" op de politieke gezind heid van hen, die onder hun gehoor zijn, of met wiie ze in aanraking komen. Deze beschroomdheid der vrijzinnigen is echter veelal gebleken van eenigszins politieleen aard te zijn. Bekend is toch, dat de heeren, als de verkiezingen nade ren, nogal vëel met de witte das prijkten,, wat thans ook wel weer zal geschieden. Bekend is ook, dat een zeker vrijzinnig Kamerlid eenigen tijd vóór de verkiezin gen bijzonder trouw de godsdienstoefening gen in de Ned. Herv. Kerk bijwoonde, hoewel hij nu juist niet „kerksch" was, zooals men dat noemt. Aan de „Vrijz.-Democraat" Werd onlangs iets toegezonden, waaruit blijkt, dat het voorbeeld der „clericalen" nog niet - zoo afkeurenswaardig schijnt te zijn. „We keken vreemd op," aldus dit in gezonden stukje in genoemd blad, „toen we .eenige weken geleden toevallig hoor den, dat in Poortugaal, onder den rook van Rotterdam, de predikant in de 'Ned. Herv. Kerk den bezoekers had medege deeld, dat den anderen avond een verga dering van den Vrijheidsbond zou gehou den worden en dat hij' hen 'had opgewekt daar heen te gaan. Geen wonder, dat een fijnvoelend mensch het kerkgebouw geheel ontsticht verliet. Dank zij mee dit door de vrijzinnigen zoo verfoeide middel werd dan ook een afdeeling opgericht." De schrijver, Wien „Schadenfreude" niet geheel vreemd is, betwijfelt of het succes blijvend zal zijin. Daar behoeft hij niet aan te twijfelen, want het succes der vrijzinnigheid is nooit blijvend, ook niet dat der z.g.n. vrijzinnig-demecraten- De heeren zijn ploegpaarden voor den oogst der z.g.n. sociaal-democratie. En niets' anders. (Rott.) De N.ederl. Postcheque- en Girodienst. Aan het artikel van den heer C. A. Bur gers, verschenen in „Economisch Statis tische berichten" ontleenen wij het vol gende De Postcheque- en girodienst werkt goed. De financieele gestie valt echter onrust, gejaagdheid, overspanning. Gehrtuk Zeauw-la blekten. Per koker 75d. bijApoth.en drogisten^ minder te roemen, daar de verliezen veel grooter zijn dan men zou vermoeden. Men bedenke, dat de kosten van een reusachtig aantal portvrije brieven ten be hoeve van den girodienst, geheel ten laste komen van het Staatsbedrijf der Posterijen en dat andere diensten, welke dit bedrijf ten behoeve van den girodienst verricht, veel te laag worden getaxeerd. Zoo meent men de kosten van den loket- dienst, welke in 1921 aan ruim 1700 kan toren 4.198.600 stortingen en betalingen verwerkte, ten bedrage van bijna twee mil liard 'gulden voor 1922 te mogen stellen op slechts f 198.000. Hierin zijn dan nog inbegrepen de groote kosten verbonden aan controle en aan de enorme geldver- zendingen, welke de girodienst in den boezem der administratie noodig maakt. Ook had de dienst ulto. December 1920 een vordering van f2.398.000 op den Staat, wegens geleden koersverliezen op effecten, zonder dat het noodig werd geacht onder de exploitatie uitgaven een bedrag op te nemen ter afschrijving. De girodienst concurreert tegen den postdienst. Tegenover de tariefverhoogin- gen van de laatste staat, dat de eerste op 1 Juli 1921 haar tarieven vrijwel heeft afgeschaft en hare rentevergoeding heeft verhoogd. Alleen bij een reusachtig tegoed van postrekeninghouders, waarover meer rente wordt gekweekt dan betaald, zouden de inkomsten «enigermate in staat zijn de enorme werkelijke 'kosten van den girodienst te dekken. Behalve onttrekkin gen van gelden aan de depositobanken zou hieraan groot gevaar verbonden kun nen zijn voor 's Rijks Schatkist, waarop de verplichtingen van den Postcheque- sn girodienst op de meest ongelegen tijdstipL pen zullen worden afgewenteld. Het aantal stortingen en het aantal afgeschreven cheque's bedroeg te zamen over 1921 4.198.600 (v.j. 2.656.900) dus eene vermeerdering van 58 percent. Het tegoed van rekeninghouders bedroeg ulto. Dec. 1921 f 138.375.000 (v.j. f 107.183.400). Niettegenstaande dus de aan den Post cheque- en girodienst verbonden arbeid en daarmede het bezwaar voor het Staats- luidende lijsten van de kieskringen Leeu warden, Groningen en Assen met die van de kieskringen Zwolle, Arnhem, Nijmegen, 's Hertogenbosch en Maastricht, en tot een tweede groep die van de kieskringen Utrecht en Leiden met de lijsten van Am sterdam en Helder. De overige lijsten zijn niet verbonden. Daar echter in Rotterdam, 'sGravenhage en Haarlem gelijkluidende lijsten zijn inge diend gelden deze als één lijst; hetzelfde is het geval met de lijsten van Dord recht, Middelburg en Tilburg. De Haagsche conferentie. Gisterochtend heeft de tw'eede voorbe reidende zitting der conferentie in het vredespaleis plaats gehad. Er heersc.hte een gelukkige harmonie, meldt het Vad. Hetzelfde kan niét beweerd worden van de bijeenkomst der internationale journa listen welke in den tuin van het vredes paleis onder den vrijen hemel plaats had, zonder dat er hun zelfs maar een stoel aangeboden werd. Zelfs dit privilege om niet tusscben de nieuwsgierigen op straat te staan werd nog betwist. Eenige jour nalisten zijn er dan ook maar vandoor getrokken en in de bladen welke vandaag in Londen en in Parijs verschijnen zul len zij1 tegen deze onheusche behandeling protesteeren. Ook werd er bevreemding over uilgesproken, dat de Nederlandsche pers, den Minister van Buitenlandsche Zaken er blijkbaar niet op gewezen heeft, dat de ministers in andere democratische landen er minder belang aan hechten de vertegenwoordigers der openbare meening op een afstand te houden maar het in tegendeel zelfs veel aangenamer vinden, al was het maar ter wille van de tijdbe sparing, de journalisten allen tegelijk al staande in de vestibule eenige inlichtingen te verstrekken dan ze één voor één in het hotel te ontvangjen. De Nederlandsche pers heeft gister echter door hare vertegenwoordigers een stap laten doen over het resultaat waar van er in een vergadering; welke gister middag oml4 uu,r plaats zou hebben, een mededeeling zou worden verstrekt. Christel ij ke Middenstand. De gister te Baarn voortgezette jaar vergadering van de vereenigïng van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand is o.a. bijgewoond door mi nister Th. Heemskerk, mr. J. H. (Schokking, voorz. van de Chr.-Historische Unie en den burgemeester van Baarn. De heer Heringa vertegenwoordigde den minister van Landbouw. Tot leden van het hoofdbestuur Wer den herkozen de heer W. Swagerman te 'sGravenhage en W. Zwartsenberg te bedrijf der Posterijen, enz. geweldig toe nam groeide de bron, welke de inkomsten moet levéren slechts met 29 pet. Onze bedenking, zegt de schrijver, tegen een zeer groot dadelijk opvraagbaar tegoed van rekeninghouders raakt hierdoor eenigszins op den achtergrond, maar des te meer klemt ons argument, dat zonder een steeds groeiend bedrag van over de saldo's meer gekweekte dan betaalde renten, de postcheque- en girodienst via het noodlijdend Staatsbedrijf der Posterijen groote offers blijft vergen uit 's Rijks Schatkist zonder dat de volksvertegen woordiging en het publiek zich daarvan rekenschap g'eeft. Ernstig moet dan ook worden gewaar schuwd tegen de uitvoering van het voor nemen van het Ministerie van Financiën de betaalmeesters op wachtgeld te stel len en hunnen arbeid „zuinigheidshalve" aan den Postcheque en girodienst op te dragen. De Noorse he reis van de Kon. familie. Een telegram uit Tromsoe van den 15en dezer meldt, dat de Koninklijke Familie aldaar dien dag aankwam na de Lofoten en Noordkaap te hebben bezocht. JHet weder is schitterend. Aan boord is alles wel. Ri Verbinding der 1 ij s t e n. Omtrent de verbinding van de anti-rev. candidatenlijsten deelt de „Stand." mee, dat verbonden zijn tot één groep de gelijk- Groningen en gekozen de heer Th. Pluij- ter te Assen. Tot leden van den Midden- slandsraad werden herbenoemd de heeren K. Meima te Sneek, J. Kaajan te Gronin gen, A. Bos te Rotterdam en W. Swager man te 's Gravenhage. Daarna bracht de heer L. Attema uit Hilversum prae-ad- vies uit over een Proeve van een Be ginsel- en Werkprogram voor den Christe- lijken Middenstand in 'Nederland. Na de pauze heeft de heer mr. H. Bijleveld Jr. uit 's Gravenhage een rede gehouden overOverheid—MiddenstandOrganisa tie. Goes. Omtrent de staking; der bouwvak arbeiders, die nu een week duurt, valt weinig te melden. Volgens de „G. Crt." hebben de patroons hun oorspronkelijk voorstel, dat een werkweek van 55 uur en een uurloon van 62 cent inhield, ge wijzigd en hebben thans een werkweek van 55 uur en een uurloon van 65 cent voorgesteld. De opperlieden krijgen dan: ongeschoolde 55 cent en geschoolde 57 cent per uur. Dit voorstel is gisteren aan de wérknemers verzonden. Deze eischen een 8l/2-urigen arbeidsdag en een uurloon van 67 cent. In de Prins van Oranje had Vrij dagavond de algem. vergadering van de afd. Goes van' den Ned. Bond van Be- is het best t« bestrijden door Freco's Ze nuwtabletten, welke onrust, gejaagdheid, spreekvrees, slapeloosheid, enz. absoluut doen verdwijnen. Per koker kosten deze 60 cent. Verkrijgbaar voor eqgros: N.V. v.b. SCHULTE Co., M i d d e I b u r g. 2 lastingbetalers plaats, welke vrij goed be zocht was. De voorzitter, dhr. A. de Roo, opende de bijeenkomst en zette het doel van den Bond uiteen. Volgens Spr. beweegt de Bond zich niet op politiek terrein. Hierna werden verschillende punten van gemeentelijk beleid besproken en scherp becritiseerd o.a. den aankoop van het Schuttershof, de demping van den put bij Tivoli, de woningho'uw (een motie zal worden gezonden, waarbij het verlee- nen van steun door de overheid wordt afgekeurd), enz. Aangedrongen werd op openbare aanbesteding van gemeentewer ken. Het voorloopig best'uur, bestaande uit de heeren A. de Roo, A. J. Bleuzé, le secr., H. C. Steenbergen, le penningm.j L. Snoep, Th. J. v. d. Peijl en D. J. v. d. Linden werd uitgebreid met de hee ren J. van Riet, M. Schippers en G. Groenendijk. In den geest der gevoerde besprekingen werd een motie aangenomen, die ter kennis van B. en W. zal worden gebracht. Wolf aartsdijk. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr. L. Overbeeke. Aan het bekende adres om mede te werken tot verlaging van de spoorwegtarieven werd besloten ad- haesie te betuigen. Een verzoek om sub sidie van de N.V. G.R.A.M. te Goes, welke maatschappij met ingang van 1 October a.s. het post- en passagiersvervoer gaat ter hand nemen, werd als zijnde onge regeld ter zijde gelegd. Vastgelegd werd een gemeenschappelijke regeling omtrent een in te stellen keuringsdienst voor vee en vleesch voor de gemeenten Goes e.o. Op een verzoek van de vereeniging het Groene Kruis om een subsidie van f300 werd na breedvoerige bespreking en toe lichting, daar de wijkverpleging door het moeten derven van eenzelfde bedrag: van de Maatschappij de Wilhelminapolder, in moeilijkheden was geraakt, gezien het groote nut dier wijkverpleging, gunstig be schikt en genoemde som tot wederopzeg ging verleend. Het verhoudingscijfer van den Hoofdei. Omslag over 19221923 wordt vastgesteld op 14. Besloten werd na de toelichting van den directeur van de P.Z.E.M. een voorloopige toezegging van aansluiting der gemeente aan het eventueel te bouwen net te doen, welke toezegging 2 jaar na datum gestand zal worden gehouden. Een openbare vergadering van de afd. Goes van de S.D.A.P. waar dhr. Mol uit Rotterdam zou spreken kon door gebrek aan belangstelling niet doorgaan, slechts 1 persoon was ter vergadering. Kapelle. Gisterenmiddag waren op do veiling alhier vele blijde gezichten; pl. m. 70.000 K.G. aardbeien werden geveild voor den prijs van 52 cent per K.G. Bijna alle telers waren tegenwoordig. Kooper werd dhr. W. Kooman van Wemeldinge voor de heeren Gebrs. Dacter te Beverwijk. Een kersenboomgaard van den heer Polder man bracht de kapitale som van f2200 op. Colijnsplaat. De „Anna" van Sliedrecht, die bezig was materialen te lossen is Donderdagavond door het breken van het anker op de steenen glooiing geslagen. Door spoedig toegeschoten hulp is 't vaar tuigje in de haven gébracht. Het maakte water; ook is het roer er afgeslagen. De roeiboot zit nog op de steenen glooiing en is eveneens lek. (Te laat ontvangen. Red.). Souburg In de Vrijdag gehouden ge meenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig. De punten regeling jaarwedden ambtenaren van den burgerlijken stand, goedgekeurd kohier hoofdelijken omslag, wijziging begrooting 1921 werden voor kennisgeving aangenomen. De vaststelling keuringsverordening lokte eenige discus sie uit in het benoemen van het „hoofd van dienst", waarna de verordening in zijn geheel werd goedgekeurd. Een ver zoek van beschikbaarstelling voetbalter rein en zwemplaats werd gesteld in han den van het Dag'. Bestuur. Uit hot jaar verslag' der gemeente bleek,' dat de be volking op 31 December bedroeg 4183 personen, de ontvangsten hadden bedra gen f 103648,15, de uilgaven f95604,78. Voor wegenonderhoud was uitgegeven f9562,35. Het voorstel van den Burge meester tot het bouwen van een nieuw raadhuis werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen, het voorstel om het bestaande raadhuis te verbouwen werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Bij de rondvraag vraagt dhr. Visser, wanneer die tent van het Oranjeplein

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1