So 217 Vrijdag 1® Juni 11122 *itle Jaargang Telegrammen. Reclames. Rechtszaken. üit den Goeschen Raad. Rechtbank te Middelburg. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „die Zeeuw" abonneeren, ontvangen die tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE A.-R. CANDIDATENLIJST. 1. Mr J. A. de Wilde, Den Haag. 2. C. v. d. Voort v. Zijp, Den Haag. 3. A. Colijn, Nieuwer-Amstel. 4. J. v. d. Molen. Renkum. 5. J. F. Heemskerk, Middelburg. 6. Mr G. v. Baren. Delft. 7. Chr. v. d. Heuvel, Haarlemmermeer. JL J, A. J. Jansen Maneschijn, Dordrecht, 97 J. Schouten, Rotterdam. 10. C. Warnaar. Dirksland. Kiest hiervan op 5 Juli no. 1Mr J. A. de Wilde. WIE VERHUISD ZIJN.... Wie na 1 Februari verhuisd is, behoeft niet naar zijn (haar) vroegere woonplaats te vertrekken, om daar op 5 Juli te stem men. Hij (zij) kan stemmen in zijn tegen woordige woonplaats, mits hij (zij) per soonlijk daarvan aangifte doet op de ge meentesecretarie vóór den 21sten Juni a.s. Wie na 20 Juni komt, komt te laat. Men denke er aan! WIE ELDERS VERTOEFT.... Wie zeker weet, dat hij (zij) op den stemdag (5 Juli) elders vertoeft, kan daar zijn (haar) stem uitbrengen, mits hij (zij) persoonlijk daarvan aangifte doet op een gemeente-secretarie, onverschillig welke, vóór den 21 sten Juni a.s. 1918. Houdt toch de revolutiedagen van No vember 1918 in gedachtenis. Toen stak Troelstra de hand naar den staatsteugiel uit. „Het Volk" bekende 't dezer dagen zelf: „er vielen zooveel tronen tot gruis; het deed de harten ontvonken, ook van tal- loozen in ons land, die smachten naar ein streden voor een betere samenleving." Zoo meende men; en Troelstra, be vreesd dat Wijnkoop hem voor zou zijn, voorop. Maar toen hebben onze ministers met behulp van de jongens van de oversten der landschappen, onder Gods genadige hoede het gevaar bezworen. En Troelstra, die eerst naar de macht gegrepen had, doch den boel verspeeld zag, ging naar bed. Maar hoe vertelt „Het Volk"- dat nu? „Ruys de Beerenbrouck" aldus „Het Volk" „zette de pastoors en de domi- né's aan het werk. Hij noemt hen „ver trouwensmannen." Aan hen ontleent hij zijn macht; zij zijn gaarne bereid die te schragen. De vrijwillige landstorm bezette Den Haag. Het waren jongens, versch nit de klei getrokken. Zij vroegen: „Wat is da.t voor een ding, revolutie?" Zij rookten sigaren en dronken lagerbier. Ze waren tevree, en zouden schieten, als het noodig was. Zoo wilde het de pastoor en luite nant, en Ruys de Beerenbrouck was gered". De redactie van een liberaal blad „Het Vaderland" vond deze uiteenzet ting zoo door en door valsch, dat zij naar de pen greep en den leugenaar die zoo schreef aldus recht zette: „Wij hebben nog altijd minder verach ting voor hem, die deze opruiende, met van Zierik/.ee. Haamstede, 10.30 u. ds Japchen. Nieuwerkerk, 10.30 u. ds v. d. Linden, 3 u. ds v. Griethuizen v. Noordgouvve. Oosterland, 9.30 en 2 u. dr Weeda. Seroo°kerke, 3 u. ds Japchen. Zonnemaire, 9.30 u. Ds de Leur. Geref. Kerken. Brouwershaven, 9.30 en 2 u. leeskerk. Bruinisse 10 en 5 u. cand. Polman v. Hoogkerk. Haamstede, 10.30 en 3 u. Ds Goedhiuijs. Nieuwerkerk, vm. leesk, 3 en 7 u. ds Veder van Gouda. Oosterland, 10.30 u. ds Veder v. Gouda, 3 en 7 u. leeskerk. Scharendijke, vm. en nm. ds. G. Laarman. Zierikzee, 10 u. en 6 u. ds. Wielenga. Geref. Gemeenten. Bruinisse, 9.30, 2 en 5,30 u. leeskerk. Nieuwerkerk. 9.30, 2 en 5-30 u. leeskerk. Oosterland, 9.30, 2 en 5.30 u. ds Verhagen van Middelburg. Oud-Geref. Kerk. Bruinisse, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Nieuwerkerk, 10, 3 en 6.30 u. leeskerk. Oosterland, 9.30 ,2 en 5.30 u. leeskerk. Hetgeen Woensdag in de Raadsverga dering is verhandeld, leent zich heel weinig voor het schrijven van een overzicht. De meeste punten op de agenda waren, zooals wel meer voorkomt, verpachtingen, hef fing van rechten, enz. Slechts enkele zakèn waren er, die de tongen in beweging brachten, waardoor deze, door publiek (meerendeels stakende bouwvak-arbeiders) alle historie spottende taal neerschreef, dan medelijden met de kiezers, wier geest door dergelijke demagogische voorstelling vergiftigd wordt. Ruys de Beerenbrouck was gered! Het ging dus in November 1918 om Ruys de Beerenbrouck? Dit is inderdaad 'n nieuwe vondst. Want een ieder weet, dat 't ging om onze con stitutie, om de vraag of door machtsmiddelen a la Lenin, on der den schijn van de dictatuur van 't proletariaat, de tyran nic der geweren aan onze volks- V rij heden een eind zou maken. En Op die vraag zou het Nederland scho volk met over-overgroote meerderheid het antwoord „gegeven hebben: Weg met de dictatuur, en men moet wel de meest kleinzielige opvatting van die dagen heb ben. om te kunnen meenen, dat zonder die jongens van de klei de revolutie hier zou gezegevierd hebben, al is 't dan ook een zegen dat de heer Troelstra voor deze klei- machtsvertooning in zijn schulp is gebro ken". En dan herinnert 't blad aan de vrucht van Troielstra's ondoordacht optreden, na melijk deze dat 't hém niet tot het dicta torschap maar naar zijn bed voerde, waar uit hjj slechts even opstond, om te komen vertellen, dat hij zich in de machtsverhou dingen had vergist. En de ondoordachtheid van zijn optreden bleek ook hieruit, dat hij niet toegreep, maar in de Kamer ge zellig meekeuvelde met de anderen, zooals de heer Visser van IJzendoorn het zoo geestig uitdrukte, of men revolutie zou maken of niet". i, Zoo beoordeelt een liberaal blad het. En 't was ook zoo. Onze grondwet, onze vrijheden, het gezag waren in gevaar. Sommige socialisten Polak en v. Kol voorop laakten Troelstra's domme op treden op ondubbelzinnige wijze. Laatst genoemde noemde 't zelfs „autocratisch en revolutionair". Zoo behooren onze huisbezoekers 't aan onze minder wetende kiezers en kiezeres sen nog eens duidelijk over te vertellen. Met een goede aanteekening alsnog er bij voor onze jongens de jongelingen van de oversten dei' landschappen (lKon. 20:14) die voorop gingen, onze Friezen en Zeeuwen en Limburgers. Worde hun opofferend voorbeeld straks door al onze mannen en vrouwen gevolgd met een gang naar de stembus en een stem op nof. 1 van de Lijst! Opdat de meerderheid blijve aan de par tijen van Vrijheid en Recht en van Orde, en 't den revolutionair Troelstra niet ge- lukke zich te verheffen tot minister der Koningin, en zich op die wijze toch nog meester te maken van de macht. De „vrije" school. Minister de Visser loopt niet aan een Leiband. Dal deed hij niet als predikant, ook niet als Kamerlid, en evenmin als minister. Op dit punt heeft hij met Lob man en wijlen dr Kuyper veel overeen komst. Hij toonde dit door de benoeming te bevorderen van den hoogleeraar Cramer, ook door ons betreurd, al onthielden wij ons van openbare afkeuring. Hij wist dat hij hierdoor vele broederen, ook in zijn eigen kerk, zou ergeren. Maar hij ging er mee door. En dit deed hij ook nu in zake de boekenlijst eener H. B. S. te Amers foort, waarmede hij de heele linkschie linie op haar achterste boenen gezet heeft. Van Dresselhys tot Wijnkoop, van Vaderland tot Volk, van Hoefijzer tot Krabbelaar Huurwaarde fl.lO. Totaal fl.10. Af trek wegens inwonende kinderen, klein kinderen of pupillen fl.08. Totaal na af trek f0.0"2. Totaal in hoofdsom over een vol jaar f0.02. 50 opcenten van de ge meente fO.Ol. Totaal van den aanslag f0.03. Plus minus de kosten van het officieele paperas en administratie. Volgt het bekende prettig aandoende mededeelinkj©bij verzuim van betaling zou, ingevolge de Wet, tot vervolging moeten worden overgegaan. Aangenaam vooruitzicht. Vergaderwoede. Na vijf maan den rust is de eerste raadsvergadering van 's Gravenzande weer gehouden. Zij Was belegd op verzoek van raadsleden van alle fracties en duurde met een uur onderbreking van des middags 2 uur tot des nachts half één. Weer één. Het mooie landgoed Nederhorst, behoorende bij het bekende kasteel van dien naam te "Nederhorst den Bergh, heeft de tegenwoordige bezitter baron van Lijnden, ambachtsheer van Ne derhorst, verkocht. Niet onmogelijk is het, dat de heerlijkheid in perceelen zal Wor den van de hand gedaan. Baron van Lijnden gaat zich in een der villadorpen nabij Amersfoort vestigen. Verduistering. De penning meester van de Haagjsche Coöp. Voor- schotvereeniging en Spaarbank te 's Gra- venhage, de heer Z. die bijna 30 jaar heeft alles zich opgemaakt om hem, den reactionair, den aanrander der „vrijheid" te kapittelen. Toen de minister de Kunst subsidieerde, ook dat deel, hetwelk bij een deel van ons Christenvolk in niet al te beste reuk staat, heeft men aan dien kant over de gansche linie hem, als den vooruitstreven- den staatsman, den beschermer der vrij heid, toegejuicht. Maar nu 's 't net andersom. Wat de minister dan heeft durven be staan? Och niets anders dan dat hij van de boekenlijst eener hoogero 'burgerschool in een streek waar geloof en godsdienstzin nog overheerschend zijn, en op een school, waar behalve kinderen-van niet-geloovige ouders, naast kinderen van geloovigen op de banken zitten, op een neutrale open bare school, twee het ongeloof dierbare boeken: Nathan der Wei se, van Lessing, en Faust,, van Goethe, van welke beide eerstgenoemde verheerlijking van den T w ij f e 1, laatstgenoemde t erugzinking naar het He i d e n d o m tot strekking heeft, gleschrapt heeft. Let wel de minister heeft alleen ge zegd dat op die school en in die streek deze beide boeken wegens de anti-chris telijke opvatting er in gehuldigd, bij het, immers neutrale, onderwijs niet behooren gebruikt te worden. De bekende „krabbelaar" in Het Volk noemt den minister deswege een domper, en zijn daad boeverij! En dat waarom? De man zégt het zelf; omdat wij (de socialisten) nu geen school meer mogen hebben voor onze (dat zijn de socialisten) levensbeschouwing! Hij redeneert zoo: De Staat subsidieert tweeërlei Onderwijs, naar de levensbe schouwing. openbaar en bijzonder; en nu bouwen ze maar raak. „En als wij dan voor al die scholen van h u n levensbeschouwing betaald heb ben (en, let maar op, .ze zullen dóórzetten tot ook voor Middelbaar en Hooger Onder wijs de strooptocht voltooid is) dan mogen w ij voor onze levensbeschouwing geen school meer hebben". Derhalve de openbare school de school naar _de levensbeschouwing van heele en drie kwart socialisten en andere ongeloovigen. De openbare school is wel eens „secte- school der modernen" genoemd. Zie hier een socialist die 't, zielf zegt: de openbare school is de school der sociaal democraten. Hun secteschool, zeggen wij. Doch hierin ligt nu juist de veroordee ling van de critiek op den minister van onderwijs. hi Amersfoort beantwoordt de open bare middelbare school niet aan ulieder ideaal. Daar zijn vele leerlingen, wier oudéls van dergelijk secte-onderwijs niet gediend zijn. Zij zijn niet van uw „levens beschouwing". Welnu, dan ook gezorgd dat hunne kinderen geen kost krijgen, waarmee uw levensbeschouwing wordt ge propageerd. t Maar bovendien indien de openbare school de school is van uw levensbeschou wing, ien gij erkent dat dit ook al met de Middelbare 'ten Hoog© scholen 't geval is, en de minister maakt met zijn index uw propaganda krachteloos, eilieve doet dan als wij: richt zeiven scholen op en wij zullen gaarne mee betalen om deze uw scholen te helpen onderhouden; want wij zijn de vrijheid gewend; wij zijn voor de vrijheid van ons zelf en -eerbiedigen, de vrijheid van anderen. Uwe vaders hebben met hun akelige mi ue melkboer zegtjurirouw. Vroeger kwam ze zich verhuren Met getuigen, heel beleefd, N u vraagt ze, wat uit de hoogte, Of Mevrouw getuigen heeft. Vroeger 'wisten ze wat plicht was, En ze waren nauwgezet; Nu wordt slechts gepraat van rechten, Van contract en Arbeidswet. 'kWeet nog goed: die groofe sloffen En id'aardappelbak op schoot En de blauwgeruite schorten IWaar ze clandestien in snoot Nucoquette huispantoffels, Zijden kousjes, erg a jour; Met een crèp de Chine laag blousje Veegt -ze, gefriseerd, de vloer. In de gang: haar nieuwe rijwiel, Bovenhaar trap-naaimachien. Mantelpak en zomerhoeden, O, je moet haar Zondags zien! Als ze keurig in de puntjes Soms geheel in smetloos wit Bij !h a ar vrijer ('k meenverloofde) Op het duo-zitje zit. 'kWil niet generaliseeren, 'k Spreek de goeden niet te na, Maar meer dan van Kitty's, Mary's, Hou ik van Mina, Bet en Ka. DEN HAAG. V.D:. Naar uit conferentie kringen verluidt, zal de zitting1 van heden zich bezig houden met de samenstelling neutraliteit onze kinderen uit de open bare school verdreven, en toen hebben wij bijzondere, vrije scholen opgericht, scho len vopr lager, middelbaar en hooger on derwijs. Indien nu de minister uw middel bare school, die blijkbaar niet neutraal is, maar uw levensbeschouwing propa geert waarvoor wij voor ons trouwens altoos hebben gevreesd! naar de neu traliteit wil terug drijven, gelijk gij die op de lagere school altijd hebt.gewild, volgt dari ons voorbeeld, verlaat uw school, uw tot godsdienstlooze school vervormde school, en sticht een vrije school. Anders toch breekt gij de openbare school, een karwei, waarmee gij al zoo veel jaren bezig zijt, al te vlug aj. Het zegeltjesplakken. Onze huisbezoekers krijgen 't. hier en daar nog al eens aan den stok over het-zegeltjesplakken. Klachten, die door Vrijheidsbond en Plattelandersbond wor den aangewakkerd en uitgebuit; doch waarmee zij g;een succes zullen hebben. Om de eenvoudige reden dat minister Aalberse bij de behandeling der Arbeidsbe- grooting in de Eerste Kamer heeft ver klaard, dat bij het doorwerken van het verzekeringsstelsel mogelijk kan zijn, dat de methode van dat zegeltjesplakken door een ander vervangen wordt. En ook omdat de minister is teg;emoet gekomen aan de gewetensbezwaren tegen deze plakkerij; liet plakken voor inwo nende kinderen niet verplichtend heeft gesteld, en door de instelling van dag zegels voor losse arbeiders de regeling eenigszins heeft verzacht. 'lis waar, 'tis eenigszins lastig; maar de arbeider is er mee tevreden en de patroon raakt er al meer aan gewend. Laten onze vrienden dat den klagers, zoo zij althans tot de onzen behooren, op dit alles wijzen, en dat alles onder 't uitspreken van dank dat de klachten niet betreffen het betalen, doch alle en het plakken. Onder oude vrienden. Uit het Raadsverslag van Amsterdam knippen wij het volgende tweegesprek tus- schen een communist en een sociaal-demo craat D'e heer Wijnkoop stelt de vraag waar om de wethouder niets gezegd heeft over het denkbeeld, om prae-advies over zijn motie uit te brengen. Wethouder De Miranda: Dat deed ik niet uit preferentie tegenover den heer 'Wijnkoopals die er op staat, kan zijne motie in de desbetreffende voordracht worden besproken. De heer Wijnkoop zegt niet zooveel pre ferentie te hebben voor Wethouder De Mi- ■anda als die voor hem. De houding vat den wethouder 'was draaierig. Hij zal daar om zijn motie handhaven. Wethouder Die Miranda merkt op- dat de heer Wijnkoop blijkbaar niet tegen een fat soenlijke behandeling kan. (Hilariteit.) Hij' weet dat een wethouder nooit zoo vrij kan spreken, omdat hij gebonden is door zijne collega's De heer WijnkoopIk stel dus vast, dat u gebonden zit aan de vertegenwoor digers van het kapitalisme I Wethouder De Miranda: Och, Wat kapi talisme is, weet men zoo goed niet meer, ik heb "communisme gezien dat veel erger was dan "het kapitalisme in zijn ergsten vorm. Geroep: Pak aan, die zit! TeTracnreT^aSir^qn "zoïiieiHomrërtrouw - de zieken inrichting te verbeteren en uit te breiden, door vel-en gewaardeerd wordt, meent het Bestuur goed te doen, om in aansluiting aan zijn vroeger gedane mede- deeüngen, nadere bizonderheden bekend te maken omtrent den verderen loop van zaken, te meer, omdat voortdurend blijkt, dat het bezit van een eigen modern inge richt ziekenhuis door de bewoners van Noord- en Zuid-Develand thans als een. zaak van groote urgentie wordt be schouwd. De plannen zijn ontworpen door den heer Ir. Hulshoff, hoofd-ingenieur van Publieke Werken te Amsterdam, die reeds vele ziekenhuizen gebouwd heeft en die in opdracht van het Gemeentebestuur van Amsterdam de laatste maanden de groot ste ziekenhuizen in het Buitenland heeft bezocht. Naar het oordeel van het Be stuur is de heer Hulshoff er uitmuntend in geslaagd, om met behoud van het nieuwe gedeelte van het thans bestaande ziekenhuis, een ontwerp te maken van éen inrichting welke aan de "hoogste eischen voldoet. Het bestuur moest zich, nadat de voor- loopige plannen voor den bouw gereed waren, op de hoogte stellen van de kos ten van exploitatie van een ziekenhuis voor pl. m. 70 bedden. Verschillende zie kenhuizen. zoowel particuliere als ge- gemeentelijke, zijn bezocht, 't Bleek daar bij, dat de jaarlijksche ontvangsten we- Goede gewoonten, goede gezondheid- Een minder goede gezondheid komf zeidon zonder oorzaak. Personen, die te veel rooken, te veel alch'ohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaams beweging in de buitenlucht nemen, moe ten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich' ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfiltersals zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij over spanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft hét scha delijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van ragpijh, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, ver lies aan gewicht, aanleg voor water zucht, ontsteking van de nieren of blaas, rEeumatisrhe pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goe de gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pil len u hierin bijstaan; zij versterken zwak ke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuur- kwalen. Gebruik van Foster's Rugpij» Nieren Pillen, indien noodig, is op zich zelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergeneesmiddel. Te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co., en te Middelburg bij fa. C. Schulte Co. k fl.75 per doos. 39 Dat geroep nu zegt niets. Het had anders moeten luiden. Men had moeten zeggenmijnheer de Miranda, toen de familie der sociaal-democraten, de Wijnkoop-vrienden in Piusland naar de macht grepen, hebben uwe vrienden hier deze Wijnkoop-vrienden toegejuicht, en ge roepen, dat het morgenrood in Rusland daagde en men nu de wonderen van het socialisme zofc sien. Uw opmerking 'tot Wijnkoop is derhalve zeer ongepast; gij zult er ónze oogen niet mtee verblinden. De Logica zoek. In ons zusterblad „De Nieuwe Zeeuw* sche Courant" wordt een pijl afgeschoten op ons artikel van 6 Juni, waarin wij onder meer ook wezen op de vrijwillige geld verspilling door het publiek zelf, dat nu blijkbaar allerlei versobering en bezuini ging wil. Voor 'n deel is die vrijwillige geldver spilling toe te schrijven aan het misbruik en gebruik van sterken drank, en het vieren van kermissen. Wij betoogden, dat, wanneer het volk in breede kringen voort gaat als nu, van de beloofde bezuiniging op staatkundig terrein niets kan komen. Zij die regeeren, die besturen, de ambte naren behooren allen tot eenzelfde volk. Bezuiniging van bovenaf opgelegd, d. w. z. gedwongen soberheid, heeft geen diepte van aarde; 't moet van onderen op kornen wil 't goed zijn. In het volk zelf moet de levende begeerte gewekt worden overboord te werpen al dat bedenkelijk© gedoe. Ons zusterorgaan nu zegt: hier is de logica zoek. Waarlijk de kermis is niet alleen schuldig. Er hebben wel zendings feesten plaats onder het lommer van de Woonhuis)" erf en tuin aan den Mholdijk', groot 4 A. 13 cA„ aan Jan de Leeuw alhier voor f 1410. Aan het departement van marine te Den Haag wierd gisteren aanbesteed: a. het verbouwen van ©en opzichters- en vier lichtwachterswoningen c.a. te West-Schouwien en het uitvoeren van ver schillende werkzaamheden aan den daar bij staanden kustlichttoren. Inschrijvers d© heeren A. Prinsie te Haamstede voor f 69.440 en H. Veerman te 's-Gravenhage voor f44.999; b. het maken van twee gemetseld© lichtopstanden, één te Val van Zierikzee bij Zierikzee en een te Ossehoek bij Brouwershaven. Eenige inschrijver de heer D. N. Bout te Briell© voor fll.170. De bouw van de kerk op „Vrede rust" is .gegund aan den laagsten inschrij ver de Firma A. M. Kuijper Co. te Mid delburg. Zitting van 16 Juni 1922. Veroordeeld wegens overtreding rijks- belastingwetten: J. F., 22 j., Wieringen; J. P. v. d. P., 34 j., Rotterdam; J. dej„ 29 j., Rotterdam; J. G. R., 24 j., Gorinehem; S. Th. J., wed. W. v. A„ Dordrecht; A.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1