BATO *o 215 W oensdag 14 Juni 1622 36e Jaargang Hl VERVANGT Buitenland. Telegrammen. MarktberiGhten. RIJWIELEN A A Openbare Verkoopingen en Ver' pachtingen. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE A.-R. CANDIDATENLIJST. 1. Mr J. A. de Wilde, Den Haag. 2. C. v. d. Voort v. Zijp, Den Haag. 3. A. Colijn, Nieuwer-Amstel. 4. J. v. d. Molen. Renkum. 5. J. F. Heemskerk, Middelburg. 6. Mr G. v. Baren. Delft. 7. Chr. v. d. Heuvel, Haarlemmermeer. 8. J. A. J. Jansen Maneschijn, Dordrecht. 9. J. Schouten, Rotterdam. 10. C. Warnaar. Dirksland. Kiest hiervan op 5 Juli no. 1Mr J. A. de Wilde. WIE VERHUISD ZIJN.... Wie na 1 Februari verhuisd is, behoeft niet naar zijn (haar) vroegere woonplaats te vertrekken, om daar op 5 Juli te stem men. Hij (zij) kan stemmen in zijn tegen woordige woonplaats, mits hij (zij) per soonlijk daarvan aangifte doet op de ge meentesecretarie vóór den 21sten Junia.s. Wie na 20 Juni komt, komt te laat. Men denke er aan! WIE ELDERS VERTOEFT.... Wie zeker weet, dat hij (zij) op den stemdag (5 Juli) elders vertoeft, kan daar zijn (haar) stem uitbrengen, mits hij (zij) persoonlijk daarvan aangifte doet op een gemeente-secretarie, onverschillig welke, vóór den 21sten Juni a.s. Denk u dat eens in. Wij denken roet groote spijt aan de slachtoffers, die de mobilisatie van 1914 tot 1918 ook in ons land en in onze provincie onder onze jeugdige landver- dedigers gemaakt heeft. Aan die twintig jarigen die verdronken ten gevolge van de duisternis, of door 't afgaan van hun geweer werden gedood; of door den doo- delijken draad op onz.e Zuidergrens wer den geveld, of aan de griep bezweken. Nog eens wij gedenken hen in dezen oogenblik met spijt in de ziel. Maar zou 't niet nog veel erger ge weest zijn, indien ons land ook in den oorlog ware getrokken geworden? Hoe veel duizenden jonge levens zouden dan niet zijn afgesneden? Hoevele gezinnen zouden dan niet in rouw zijn gedompeld? En onze huizen, en schepen, en hoe ven, en velden, wat zou er van geworden zijn? Zie eens naar Belgisch West Vlaan deren, naar Fransch Champagne, naar Oost Pruisen en Silezië en naar zoovelen meer. Wij danken den Heere onzen God, die den oorlogsfakkel buiten onze grenzen hield. Maar indien wij dit doen, behoorde dan ook niet te verstommen de klacht over hooge belastingen? Wij, die van den dood gered zijn door Gods verschoonende hand, die ons leven verlengd zagen, en nog in vrede ons da gelijksch brood mogen eten, behooren wij niet de klachten over de dure tijden en over de drukkende hand van den fiscus het zwijgen op te leggen? Zou 't niet nog erger zijn geweest, in dien wij onze mannen en zonen en vaders hadden moeten verliezen, ons huis en hof in vlammen hadden zien op gaan, en den vijand beslag zien leggen op onze velden? Wij houden 't er voor, indien wij hier bij bepaald worden, dat wij zullen ophou den mef deze regeering aan te klagen, - -«« i —ci-ageiroooa, kreeg een aanval van krankzinnigheid en is naar het hospitaal gebracht. Ruwe zeden. De mijnwerkers B. en S. te Kerkrade hebben zoo ge vochten, dat beiden vele mes- en snij- twonden kregen. De politie nam messen, bijlen en andere wapenen in beslag, B.'s moeder is met een bijl de pols nagenoeg doorgehakt. Een boerenbruiloft in de Vorige eeuw. Maandag, na afloop van de landbouwtentoonstelling te Opmeer (NJH.) is op initiatief van dr. van Balen Blanken een "boerenbruiloft uit de 19e eeuw georganiseerd. Alom uit den lande was er belangstelling, zelfs werd vde bruiloft" verfilmd voor een Amerikaan- sche onderneming. Onder de vervoermiddelen waren de echt-Hollandsche sjees, de stoelkar, de kar op riemen, een z.g. Zijper Kriekeltje van 1^51, Beemsterwagen enz. De kleedij liep terug tot 1834. In optocht trok de brui loftstoet binnen. Na een rondgang werd öen rondedans gehouden met gebruik making van de oude brandewijnkommen. !Oe aanbieding van de ouderWetsche dik- kertjes, werd gevolgd door de boeren- schots „Donnigo" met ypet en handgeklap, 't Proeven van den öudën Jan Hagel met die haar plicht doet, en die 't toch ook niet helpen kan, dat tijdens de oorlogs jaren door haar voorgangster zooveel schuld moest worden gemaakt. En dat wij niet zullen luisteren naar de zoogenaamde bezuinigingsprofeten, die daar roepen: de regeering! de regeering! maar vergeten rekening te houden met de hierboven genoemde feiten. Tot denken, n a denken, over denken, is dezer dagen elk kiezer of kiezeres ge roepen. Maar ook tot terug denken, en zich i n denken, hoe 't zou geweest zijn, indien het 'in 1914 eens anders geloopen ware, En te bedenken dat het ten slotte nog het beste is, gelijk 't nu is; en hier voor dankbaar 'te z'ijn. I Onze huisbezoekers wezen er hunne clienteele ook reeds met vrucht op. Een verdachte agitatie. Van socialistische zijde heeft men in gloeiende taal minister Aalberse vervloekt omdat hij 't bestond den ,8-urigen werk dag te doen veranderen in een van acht en een half uur. Deze agitatie merkt onze „Rotter dammer" terecht op doet duidelijk zien, hoe door maar al te velen de ar- beidsverkorting niet begeerd wordt om zichzelve, tot zedelijke verheffing van de arbeidersklasse, maar dat men ze aller eerst wil als treffelijk instrument 'in den klassenstrijd, waarmede de gehate onder nemersklasse kan worden belaagd. In dien geest dichtte eenmaal Dr. Her man Gorter zijn „Klein Heldendicht", waarin deze strophen treffen: „Wij eiscben den achturendag omdat ons hart brandt. Wij zijn niet de doode menschen der bourgeoisie, wij zijn de proletaren, de bloemen der menschheid. In onze harten brandt een fakkel, wij willen naar hooger als vlammen. De natuur roept ons." „Wij eischen den achturendag omdat gij en ik moeten maken lichamen van menschen, die de bezitters bestrijden. Gij en ik moeten van onz' lijven stalen geraamten maken, waar de harde vuist van den patroon op stuk slaat, als hij ons aantast. Wij eischen den achturendag omdat alleen ©en geestelijk en zedelijk, lichamelijk en zieissterk proletariaat het socialisme timm'ren kan met daden." Het is verstaanbaar, dat wie 'in dezen gedachtengang - verkeert, schreeuwt nu Minister Aalberse aan het „sacramen teel©" getal acht tornt. Maar de nuchtere beschouwing en de nuchtere waarheid en de nuchtere feiten wekken op tot iets anders. November 1918. Terecht schrijft „De Rotterdammer": Het wijzen op revolutionaire verdwa zing, welke in November 1918 ons Va derland bedreigde, is en blijft plicht. Het blijft plicht omdat het gevaar blijft. Wanneer we op dat revolutionair ex periment terug komen dan is dit niet een kleinzielig uitbuiten van een on voorzichtig uitgesproken woord, maaf het signaleeren van een geestesstem ming, die ons volk in ernstig gevaar brengt. Immers na de „vergissing" heeft de leidsman der Nederlandsche sciaal-de- mocratie niet g'etoond op eenigerlei wijze tot inkeer te zijn gekomen. Hij bleef strooien met orakelspreuken 1V.ulv Alu $3löLt:jLt;iJL üeu DJueuiuGut in huis; hij brak de slaapkamer der mijnwerkers open en vónd daar het lijk van den Pool. Met een timmermansbijl Was deze vermoord. Het slachtoffer had vijf diepe slagen opi het hoofd en in het gelaat. Toen de herbergier den moord ontdekte, moet de Pool reeds minstens twee etmalen vermoord geweest zijn. De v eimoedelijke dader is de spoorloos ver dwenen slaapkameraad van den Pool. y p i s c h e correspondentie, Een Elzasser had verleden jaar zomer een zwaluw gevangen, die onder zijn dak had gewoond. Hij liet bet beestje weer vliegen maar bracht onder ©en vleugel een papier te aanj met d© woorden „In den zo mer van *21 heb ik gelogeerd bij mijnheer Griener uit Ostheim-Beblenheim, in den Elzas. Ik moet hem laten welen, waar ik iden winter doorgebracht heb." Dezer dagen zag mijnheer Griener zijïi zwaluw terugkomen en wederom kon hij het diertje vangen. Onder den vleugel bevond izich nu een ander briefje: „Ik heb van den winter gewoond bij den meester-schoenmaker Joseph Bady, op het eiland Martinuque, West-lndië, die mij verzoekt mijn gastheer uit den Elzas har telijk te groeten." -f/'Russische postzegels. Een zekere mijnheer Ben Litvin te Wands- als deze: „of ik bereid ben beteekent niets; de vraag is of het. Nederlandsche proletariaat gereed is. Is dit gereed, dan ben ik bereid". Hij bleef er zich op beroemen, zijn ziel nimmer zoo zuiver te hebben uit gestort als in November 1918. Hij zou juichend de sociale revolutie tegemoet gaan, wanneer die aan onze grenzen verscheen. Hij dreigde nog in de laatste weken èn in het Rotterdamsche Verkooplokaal èn op de Mei-meeting te Amsterdam, met een herhaling van hetgeen in de November-periode geschiedde. Terwijl nu deze leidsman zich ver meit in revolutionaire grollen, schijnt hij tevens niet ongenegen zich onder be paalde omstandigheden den minister- rok te laten aanmeten. Hij wil na de verkiezingen wel gaarne in bond met Roomschen naar het re- geeringskasteel. Dezen hebben echter zijn vriendenhand afgewezen. Edoch, wie weet wat nog gebeuren kan Onze raad aan allen blijft derhalve: stemt niet op cle mannen van de dwerg partijtjes, maar op de candidaten uwer Kiesvereeniging. En, vrouwen! doet gij allen mee. Alleen zoo, is naar den mensch gespro ken, afwending van genoemd gevaar mo gelijk. Geen linksch Kabinet. De regeeringsperiode, die thans tenein de loopt, heeft in haar aanvang duidelijk gedemonstreerd, hoe ter linkerzijde geen regeermacht aanwezig was. Het waren ten slotte de rechtsche par tijen, die zonder over een meerderheid in de Tweede Kamer te beschikken, het be wind aanvaardden. Zeer zeker was bij de toen' heerschend'e partijverhouding het regeeren niet aan lokkelijk. Toch offerde men zich, in het lands belang. Reeds nu mag gevraagd, welke kan sen cle komende verkiezingen kunnen te bieden hebben voor het mogelijk optre- den van een Kabinet uit de linkerzijde. Welaan, 't zij onomwonden uitgespro ken: die kansen zijn ge ene. Tweeërlei is hiervan oorzaak. De verterende verdeeldheid ter linker zijde heeft zoodanige afmetingen aange nomen, dat een Kabinet, dat op de hulp van al deze partijtjes zou moeten steu nen, van dag tot dag zou leven in hoop en vrees. Maar bovendien, dé heer Vliegen gaf pp 9 Mei in de Eerste Kamer deze uit spraak ten beste, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat: „Men weet, dat ik in 1913 een voor stander was om de regeering te aan vaarden, met de vrijzinnigen/ in die om standigheden, maar op het oogenblik denk ik 'daar niet aan". Aldus: g©en samenwerking tusschen S. D. A. P. en vrijzinnigen. Maar ook, naar onlangs werd vast gelegd: geen samenwerking tusschen en kel S. D. A. P. en Roomsch-Katholieken. Daar blijft dus slechts één mogelijkheid voor een parlementair Kabinet: een krach tige rechterzijde. Alleen een Kabinet, dat steunt op een sterke positie der rechter partijen, zal in staat zijn de fegeeringstaak op zich te nemen. Is het dan wonder, dat zoovelen van linkschen huize 'hij de aanstaande ver kiezingen op onze mannen hun stem zul len uitbrengen Wie zóó doet, handelt met doorzicht en ziet op de toekomst. 't Is de eenige oplossing, die voorhan den is. Het oude liedje. Zonder ophouden is er van anti revolutionaire zijde op gewezen, hoe echte neutraliteit onbestaanbaar is en zich vroeg of laat toch openbaart in zijn anti-Chris telijke strekking. Nimmer was het moeilijk, de juistheid dezer stelling met de ervaring te staven. Welnu, het aantal gevallen, dat deze bewering als waarheid deed erkennen, is clezer dagen weer met een vermeerderd. De zoogenaamde Bond van Belasting betalers is een vriendelijk tehuis voor elk geldelijk-bezwaarde, «die zijn finan cieel belang hoog genoeg acht om daar voor alle andere zaken naar den achter grond te schuiven. t Deze metalen Bond is het heilig home voor een ieder, die den Mammon meer wenscht te dienen dan Zijn God. Zelfs stelt de Bond prijs op toetreding van overtuigde Christenmannen, die hij niet nalaat door rondschrijvingen tot z'n edel bedrijf over te halen. Welkom is uw financieel© steun, indien ge slechts mede uw offer wilt brengen op het altaar van den Mammon. Welkom is uw mede-arbeid, indien ook gij slechts uw knie wilt buigen voor den grooten Baal dezer eeuw. Welkom zijt ge, mits ge zwijgt over uw beginsel. r En niet alleen dit, dat deze Bond aan uw beginsel het zwijgen oplegt, men nood zaakt u steun te bieden aan het oude liberalisme. Ooi-deel zelf maar. In verschillende kieskringten komt de - >- V Voorkomt ontsteking. Huidkwalen als uitslag, eczema, kloven, puisten, enz. breiden zich vaak uit als ge volg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en drogen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ont steking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt- Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. 10 Bond van Belastingbetalers met eigen candidaten uit, die hij aanbeveelt. Wat voor de hand ligt. Thans werd echter besloten in die kies kringen, waar men geen candidaten stelde, de lijst van den oud-liberalen heer 'Mr S. van Houten te steunen. Hiermede i'ukt zich deze belangenbond, die gaarne voor iedereen toegankelijk is, het masker van het gelaat. '1 Wordt ook in dit geval weer duidelijk dat de zoo hoog geroemde neutraliteit niet anders is dan een handig mom, dat argelooze belangzoekers moest aanlokken. Hier klonk het oude liedje eener hoog geprezen neutraliteit, die in waarheid on bestaanbaar is. Engeland en Frankrijk. De conferentie te Den Haag is in 't zicht en daardoor laait het ruzië- vuurtje tusschen Engeland en Frankrijk, dat in Genua zoo lustig brandde, weer op. Een notawisseliug heeft reeds plaats gehad. De Fransch© regeering heeft een zeer uitvoerig antwoord naar Londen gestuurd betreffend© de jongste Bi'itsche nota, die het antwoord is op het Fransche memo randum betreffende de conferentie van Den Haag. Het Fransche antwoord is een protest tegen de klaarblijkelijk door Engeland ge nomen beslissing om met de Russen tot onderhandelen over to gaan, zonder dat de mogendheden zich vooraf op 'een ge meenschappelijk program hebben ver- eenigd. Het Fransche antwoord toont aan, dat de consequentie van een dergelijke pro cedure zou zijn bet uit elkander halen der geallieerden, ten aan schouwe van de sovjiet.-gedelegeerden. De nota laat zien, dat Frankrijk zich in Den Haag bepalen zal tot ©en meer toeschouwende rol. De Fransche pers is over deze nota- wisseling en haar verloop maar weinig gesticht. De „Gaulois" zegt, dat Londen en Parijs, al minder en minder dezelfde laai spreken, want hun opvattingen ver schillen zoowel ten aanzien van de Rus sische kwestie als over het Duitsche vraagstuk. Men zal er dus toe moeten ko men, zich nader te- verklaren. Blijft ech ter over te weten, of men eindigen zal met elkander te verstaan. Ja, daarvoor kan men met recht vree- zeai. Engeland is nu eenmaal een busi- ness-volk (zaken-doen) en wil met de Russen graag eens praten. Hevigs sjorm in Amerika. De „Times" meldt omtrent den orkaan, die Zondag j.l. ip. NeW-(York woedde;! dat voor zoover men na kan gaan, zoo'n hevige storm nog nimmer in die stad is voorgekomen. Ongeveer 50 ba 60 per sonen werden gedood en honderden ge wonden zijn in de ziekenhuizen opgeno men. wvw/fuvuidgu IctibtM. tJV'GU- eens werd ingepikt. Juni. 15 's-Gravenpoldier, huis en tuin, inboe del, Pilaar. Middelburg, bouwland, Blaupot ten Cate. Middelburg, huizen, bouwterrein, Hioolen en De Neeling. Goes, kersen en pruimen, Pilaar. Kapelle, kersen en pruimen, Jonkers. Goes, inspan, Pilaar. a> Borssele, afbraak, dé Kok: Kapelle, kersen, pruimen, 'v.Dissel. 15 15 15 15. 16 16 16 16 Kloetinge, kersen, bessen; - kanthooi,' v. Dissel. 19 Wemeldinge, kersen en kruisbessen, Jonkers. 21 21 Q WW VWlVltl V Ctll het gemeente-gasbedrijf, onder dankzeg ging yoor de in deze functie bewezen diensten. Het verzoek van den heer L. d© Jonge om verlenging der ondekhandsche pacht van ©en stukje gemeentegrond in het z.g. Ganzennest wordt toegestaan. Aan denhr E«. C. van Dissel wordt eveneens een stukje grond nader in de stukken omschre ven onderhands verpacht. Het voortsel tot vaststelling eener door den heer Jac. de Dircu te betalen recognatie wegens het hebben van een steigertje aan de ha ven wordt aangenomen. Komen in behandeling de verzoeken van dhrn A. de Graag en J. C; Krijger om toe stemming tot oprichting eener auto-ga rage in Bouwplan I. De commissie voor het Grondbedrijf adviseert, evenals B. en W. afwijzend, gelijk reeds in de stukken is ge meld. Dhr Buvekot ziet wel eenig ver schil of er een werkplaats zal worden ge vestigd, waar heele dagen auto's enz. GOES. Geboren: 11, Cornslis, z. v. Ja cob Hoekman en Francina van de Velde. 21 I 22 I 22 Heinkenszand, Stamb.paarden, hoorn- «=-> vee, varkens, inspan, melkgereed- f worden gerepareerd. Het is hier alleen schap, meubels, v. Cleef en v. Dissel. een bergplaats. Zontelande, huis, schuurtje, enz., Loeff. Ritthem, bouw- en weiland, Loeff. Kloetinge huis, bouwland, inboedel, v. Dissel. Middelburg, hofsteetje, bouw- - en weiland, v. d. Harst. WEENEN. V. D. Onder voorzitterschap van den Directeur van het huis Rotschild besloot een vergadering van vertegen- ROTTERDAM. Ter Rotterdamsche vei ling (Delftscbe str. 43) waren gisteren aangevoerd: 225000 stuks. Prijzen: kip eieren f 5—f 9.60, eendeieren f 7.15— f7.20, beide per 100 stuks. GOES, 13 Juni. Veilingsver. „Zuid- Beveland". Groote veiling: Kruisbessen f 27.50 per 100 K.G. f Kleine veilingAardbeien f 35—f 42, pieulerwten f 40, aardappelen (oude) f 1 —f6.10, alles per 100 K.G.; sjalotten f6 per 100 bos; kropsla f 0.10—f'l.10, kom kommers f 14f 16, bloemkool (uitschot) f 1f 4, alles per 100 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 14 Juni, medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770,2 te Va- lentia, laagste 755,1 te Saerna. Verwachting tot den avond van 15 Juni: Krachtige, later afnemende wind uit Noordelijke richtingen, zwaar tot half- bewolkl, waarschijnlijk regenbuien, zelf de temperatuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1