1)E ZEEUW TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. FEUILLETON. De Ezeltjes van Palermo. - b. VAN ZATERDAG 10 JUNI 1922, No. 212. Der Liberalen avondstond. Noppis het niet geheel ten einde liet drama van een politieke partij, die nu niets meer heeft te zeggen tot de kiezers. Eenige gemeenplaat sen, hier en daar uitgesproken door de z.g leiders, belieft men voor de zooveelste keer het moede kiezers oor in te dreinen. Regeeren is gélukkig voor hen af- geloopen, dat weten de heeren. Nu kunnen ze nog slechts speculeeren op een wipplankplaats. Dat is hun laatste houding, doch ook zulk eene waar door zij geheel en al ontmaskerd wor den. Herinneren wij ons nog slechts wat 'n jaar geleden' in Amsterdam is geschied. Eerst groot kabaal gemaakt tegen het roode gemeentebestuur. Neen dan zij, zij waren edeler dan de socialisten. In dit soort van valsche waarschu wingen hebben zij steeds hun kracht gezocht. Nauwelijks hebben zij be grepen, dat de anti-revolutionaire en christelijk-historische groepen op de vrijheid voor de Roomschen omtrent processies wel wat tegen hebben, of zij laten den Roomschen behoorlijk duidelijk weten, dat zij (liberalen) geen bezwaren er tegen hebben. En zi.i juist zijn die colporteurs met die praatjes óver de Roomsche ge- aren als brandstapels e. d. g. Welnu deze broeders hadden we kenlang hun zin er op gezet de be volking van de hoofdstad goed te waarschuwen tegen de rooden. Doch toen de verkiezingen achter den rug waren, hebben cle liberale heeren drie socialisten in het gemeen tebestuur van Amsterdam gestopt en hun Judasloon was: ook een zetel! Is het wonder, dat invloedrijke li bérale organen verklaren, dat de ver wachtingen in bepaalde opzichten van den Vrijheidsbond gekoesterd, voor- velen reeds zijn beschaamd? Wel zaak is het op te passen en vooraf goed te weten op wien men stemmen zal; aangezien van de anti revolutionaire candidaten zonder twij fel te verwachten is dit leert hét verleden van deze mannen dat zij met overtuiging en krachtig zullen be vorderen wat ons program biedt. Nog een staaltje. In bovenstaand stukske van over ,,cier Liberalen avondstond" wordt op de onbetrouwbaarheid der liberalen gewezen. Wij hebben nog een paar staaltjes, die wij tot in het oneindige zouden kunnen vermeerderen. lo. Als twee Joodsclie marktcon- currenten schelden Vrijheidsbond en S. D. A. P. elkaar uit, bij verkie zingen, doch zóó zijn de verkiezingen met achter den rug of de concurren ten blijken vriendjes te zijn. Zóó te Amsterdam, waar zij de zetels voor den Raad verdeelden, opdat Rechts er buiten zou blijven. Zoo ook in de Statenvergaderingen waar zij malkaars candidaten steunen, en wel zoo, dat met name de Friesche liberalen de socialisten Polak en Van (Kjol, de Noord-Hollandsche liberalen de socia listen Vliegen en mevr. Pothuis, en de Groningsche liberalen mr. Men- dels in de Eerste Kamer brachten, en de socialisten wederkeerig op de mannen van den Vrijheidsbond heb ben gestemd. Ja zelfs moet in een openbare kie zersvergadering te Den Haag een spre ker van den Vrijheidsbond, nog „En dan de aankomst te Palermo, dat is ietst oh zoo spreekt een kennis voor jo vertrek. Jawel, weer en wind dienende. Nu waren die niet dienende bij onze aan komst met de boot vanuit Napels. We viewed the mist but we missed the view. Door grauwe nevels schemerden in de verte kale bergspitsen, 'n heele keten; flaarvoor, vaag, vele huizen, hooge schoor- steenen en op den voorgrond de ver in lr.ee uitgebouwde landingskade. Naast mij op de plecht van de boot staat eene nog, jonge vrouw! in de rouw, die ik in Rome ook al.; telkens ont moette. In 't hotel, in 't museum wissel den wij een enkel woord. Te Florence in de San Trinitakerk hadden wij samen staan zien naar een groot doek, Petrus voorstellende, 'n oogenblik na de wonder bare vischvangst, zijn arm bijna ruw afwerend naar Christus uitgestrekt„Heer ga weg van mij, want ik ben 'n zon dig mensch!" Petrus ziet niet opwaarts, maar in zichzelf op dat moment, zijn gan- sche zielestrijd uitgedrukt in zijn blik, de crisis weerspiegelend; 'tconflict weerge vend het schuw menschelijk terugdeinzen; voor de diep in 't hart gevoelde heer lijke, maar ook ontzettende opvordering. iMet 'n schok, het eerste begrijpen't zal er toch van moeten komen. Wij spraken er even over, hoe het geziene te Rome en Florence, je niet meer loslaat, 'tls zoo gauw niet bezon ken. Telkens zie je die diepgevoelde, wel een der Vrijheidsbond-candida- ten! iu zijn bestrijding der belan- genpartijtjes,'zonder 'protest, de men- schen hebben aangeraden te stem men op de candidaten van den Vrij heidsbond of... van de S. D. A. P. Nog e>en! In Het Vaderland klaagt een inzender, dat de Vrijheidsbond geen klaren wijn schenkt ó.a. in zake zijn standpunt ten aanzien der Landsver dediging. De heer Dl Manassen heeft in een openbare kiezersvergadering gezegd, dat de leuze van genoemden bond is: „Ontwapening van Neder land met behoud van een po litieleder", en dit standpunt heeft verdedigd met'dezen naleven beweeg grond: „Geen land ter wereld zal ooit een ontwapend Nederland aanvallen. Ne derland zou een schitterend en zeer vruchtbaar moreel voorbeeld kunnen geven"; terwijl voor den zelfden Vrijheiclsbond 'onlangs in het openbaar-, de overste Schuurman precies het te genovergestelde van hetgeen door den heer Manassen aan de kiezers, na mens den Vrijheidsbond werd voor gezet, kwam bètooigen; gelijk men zich trouwens uit 't debat tusschen dezen officier en Jhr de Muralt nog wel herinneren zal. Ook hierin derhalve onbetrouwbaar. Arme, arme Braat. De funeste pogingen van den plat telandershond om splitsing tusschen de kinderen van een volk te bren gen worden nog immer voortgezet. Inzonderheid met het praatje van bezuinigen ten behoeve van de arme arme menschen van het platteland. Daarin is al deze leugen, dat een toestand, waarin land-" en tuinbou wers nu verkeeren, droeviger getee- kencriwordt dan hij inderdaad is. Ook in de steden kent men de gevolgen van den wereldoorlog: Van bezuinigen verwacht liet blijk baar de Plattelandersbond. Althans nu, doch dit is niet een historische trek. Bovendien valt te betwijfelen of de uitvoering van hel Program van dien bond ons land financieel niet naar den kelder zou helpen. In 1918 las men in het Program van dien bond, dat de herziening en verbetering der salarissen van ambte naren ten plattelande (onderwijzers, rijks- en dorpsveldwachters, secreta rissen, commiezen, burgemeesters, enz.; moest worden gesteund. Braat beeft die beweging gesteund met de liberale heeren. Millioenen en millioenen zijn in de waagschaal ge- stela. Braat heeft ook öp 3 December 1919 gestemd voor den subsidiepost, waar uit bijdragen aan opera's en dergelij- ken worden hetaalcl. Deze post is aanvaard met 42 tegen 41 stemmen Braat heeft 26 Maart 1920 gestemd tegen de \vet ter bestrijding van liet onredelijk opdrijven van prijzen. Braat heeft gestemd 2 Juli 1920 voor de salarisverhooging van de rech ters in de groote steden en voor het voorstel om de salarissen van de grif fiers bij de kantongerechten te bren gen van f2500 op f3000. Braat heeft gestemd tegen het voor- stel-Rutgers om een belangrijk bedrag niet aan het Koninklijk Landbouw-Co- mité af te dragen. De heer Rutgers meende, dat het voornoemd comité belangrijke buitengewone inkomsten had verkregen, tengevolge waarvan de schatkist kon worden ontzien. De schatkist ontzien heeft in de voorbij gegane 3 jaar van Kamerlidmaatschap van Braat niet op diens weg gele gen. reden waarom men nu mei dezen heer en zijn vrijbuiterstroep voorzich tig moet zijn. suggestieve tot kunst geworden geloofs uitingen weer voor oogen. Al die menschelijke gestalten daar op de landingsplaats, vaag te onderscheiden, doen ons denken aan de Inferno, schim men wachtend op den lugubere veerman. Wij rijden langs de kade; 'twordt wat helderder en 'teerst wat je opvalt zijn de, in vele kleuren beschilderde, tweewielige karretjes, soms getrokken door 'n muil dier, maar meestal door 'n ezeltje. En Wat voor ezeltjes. Gezellig ruig is hun bruine vacht en de uitdrukking van hun snuit ik zou bijna zeggen „schattig". Je moet ze st.reelen. En opgesierd dat ze zijn! Rood, blauw, geel, groen is hun tuig. Boven op den kop op 'n lange steel prijkt een korte pluim. Op hun rug op een een soort hoog juk wuiven eveneens veel kleurige pluimen. Nu heb je vrouwen die 'n mooie hoed goed, flatteus kunnen dragen, andere verstaan die kunst niet. Met die ezeltjes is 't net zoo. Deze hier is een chique Parisienne, die daar met scheef gezakte pluim op één oor, stakkert, loopt voor gek. Heele enkelen, puriteinen, wars van alle opschik, loopen in een voudig degelijk bruin-grijs leer. En klein tjes dat er bij zijn! Kleiner dan deze kan 'ttoch niet; 'tlijkt niet veel hooger dan 'n groote hond en werkelijk, daar stapt er nogal een kleinertje voorbij. Voor wie liever niet in Palermo zelf Verblijf willen houden, ligt even buiten de stad een hotel, omgeven door 't tuin, waar wij ons hier geen denkbeeld van kunnen vormen. Bij ons zien we hier en daar bloemperken in 'tgazon; daar is het hl bloemen, anjers, violieren, geraniums, irissen in lange breede rijen, rozen ber- ceaux jvormend, bedekkend de lage muren, zich slingerend langs de steenen trappen, De vrouw van den boschwachter. Wij lezen in de Nieuwe Rrovinci- a 1 e: Het is gebeurd in Duitschland. Een boschwachter had een drietal stroo- petrs, gevaarlijke lieden, betrapt op wild- roof en den rechter overgeleverd. Hevig verbitterd zwoeren de boosdoe ners wraak. Uit de gevangenis ontslagen, zwierven ze, zonder zich te laten zien, om des bosch wachters eenzame woning rond. Na lang spieden zagen zie den man uit gaan; en dat was het juist, waar ze op gewacht hadden. Nu zouden ze zich bloedig ontzettend wreken. Ze zouden den bosch wachter treffen in het dierbaarste, wat hij had: in vrouw en kinderen. De een met een bijl, de andère met re volvers gewapend, slopen ze naar de wo ning. Maal' God beschikte het zoo, dat de vrouw juist de ellendelingen zag naderen. De deur in 't slot werpen was het werk van een oogenblik; doch wat zou dit baten tegen zulk een bende! Nauwelijks was de langstige vrouw bij haar kinderen in de huiskamer teruggekomen, of reeds ver brijzelden bijlslagen de ramen. In dien uitersten nood vloog de moeder, die nooit een wapen had gehanteerd, naar den wand, rukte een altijd geladen dubbel loops geweer van den haak, bracht het aan den schouder en gaf op de belagers van haar leven en haar kroost vuur. Doodelijk getroffen zeeg een reeds bin nendringende aanvaller ineen en de ande ren vluchtten. Het gezin was gered. Neen! Geen vrouwen met geweren! Maar in zulk geval? Evenals het geweer in de sidderende) handen dier Ijoschwachtersvrouw, is het stembiljet in de handen onzer vrouwen een wapen, .tot verdediging van het liefste wat zij bezit. Vrijzinnigheid sociaal-democratie - communisme anarchisme. Ziedaar de noodlottige keten van vier schakels. Hongarije heeft bewezen en Rusland bewijst nog, waar het toe komt, indien de revolutionaire idee zegepraalt. Huwelijksontheiliging en gezinsontbin ding behooren tot do gevolgen. Dat zal in de volgende nummers men leze ze toch en late ze lozen! in den breede en klaarlijk worden aangetoond. Voor ditmaal stelden wé ons alleen ten doel, de gemoedsbezwaren te ontzenu wen van onze zusters, die m'eenen het stembiljet, het wapen tot afwering van een schrikkelijk gevaar, niet te mogen gebruiken. Het gaat bij de stembus van 1922 om de allerhoogste belangen, om de eerc Godsen daaromOnze v r o u w e n mobiel! Vervalsching van textiél- stoffen. Dr Hamel Roos schrijft in hét „Maandblad tegen de Vervalschingen": „Wij hadden gelegenheid verschillende vervalschingen te constateeren van z.g. zijde en „zijde-achtige" stoffen. Het gold hier weder de bekende verzwaringen met waardelooze minerale stoffen, waartegen wij reeds tien jaar geleden waarschuwden. Een zijdé-achtige stof ais „louisin'e" verkocht bevatte (ruim 40 pet. verzwarings middelen (en kostte f 2.90 per meter. Een klacht wegens „schiften" en het ontstaan van talrijke gaten na eenige dagen dra gons, Werd beantwoord met de bewering „dat men voor dergelijke artikelen niet kon inslaanen dat men voor dien prijs niets degelijks kon verwachten." Wij .stellen hiertegenover de vraag: Vallen,der gelijke artikelen niet onder de Warenwet, die toch in de eerste plaats waakt tegen den verkoop van ondeugdelijke of ver- valschte waren, zelfs indien de fabrikant of verkooper bij den aankoop zegt (en die afdalen tot waar het doorschijnend blauwe water van de Tyrrheensche zee ze bespoelt. 's Avonds bij maneschijn en warm weer moet het heerlijk zijn in zoo'n "geurende bloemenwereld, vooral onder bijzondere omstandigheden. Een groepje hotelgasten staan vroolijk te praten in de verandah, waar 't be schut is tegen de, dit jaar ook hier, koude Maartsche wind. „Geniet U hier niet?" wordt ter loops gevraagd aan de dame in 't zwart, mijn reiskennis. Waarom antwoordt zij niet? We loopen samen wat langzaam op en neer. „Genieten is een groot woord" begint ze, en opeens vertrouwend vertel lend: 'tWas voor den oorlog. Wij woon den in Londen. Hij had als dokter een drukke praktijk, nam elk geval zoo ter harte. Ik moet nu denken aan een regen- middag in 't vroege voorjaar. Hij was toch zoo vroeg al uit gegaan en 't werd zóó laat. Er kwam een onbestemd gevoel bij mij opdat drukke verkeer, ;üfc maar nietMaar, 't kon toch óók dat hij zoo dadelijk, opgewekt en wel, weer bij me terug zou zijn! En 'weer blij schoof ik de chaise-longue 'bij 't vuur, de lamp aan, thee. 'k Had de voor deur niet hooren openen, endaar stond hij, lachend en druipnat! 'k Maakte 't hem behaaglijk, verzorgde zoo goed mogelijk. 'tWas een heerlijke namiddag, maar helaas, 't naderend vertrek wierp zijn schaduw, vooruit, over ons samen zijn. We hebben dien middag gesproken over flingen, waarover je in 't dagelijks, ge wone leven niet dikwijls toe komt je te uiten. Ja, 't uitzicht is hier schitterend, lie- yer toch was me ons "belachelijk kleine i dit (gebéurt lang niet altijd!) niet voor de qualiteit der waren te kunnen instaan. Een tweede verzwaring, welke wij als vcrvalsching betitelen, werd door ons waargenomen bij een stof, die als zijde a f 7.90 per meter verkocht werd en be halve 'zijde, ruim 35 pet. waardelooze ma terie bevatte. Ook deze stof vertoonde bij het dragen zeer spoedig gaten op ver schillende plaatsen. Het is ons natuurlijk bekend, dat een zekere verzwaring (bijv. 10 pct.\ een geoorloofde handeling ge acht wordt in verschillende landen, doch ons onderzoek bewees hoe schromelijk deze grens overschreden wordt. Waar het belang van Staat en Burgei tegenwoordig dringend gepaste bezuini ging jeischt, mag in de eerste plaats daar bij de vraag toch wel gelden: „Krijg ik waarde voor den koopprijs?" En waar gevallen als de bovenstaande bewijzen, dat >lit zeer dikwijls absoluut niet het ge- va! ,is, achten «wij het in het algemeen belang tegen fabrikaten als bovenver melde te waarschuwen, en de hoop uil te .spreken, dat ook hier te lande o! elders gefabriceerde textielstoffen onder de artikelen der Warenwet opgenomen mogen worden en dat bij den invoer uit het buitenland certificaten ten deze wet telijk vereischt zouden worden die den winkelier of grossier zoowel als den koo- per, aangaande de samenstelling de noo- dige zekerheid zouden kunnen verstrek ken. Wij herinneren hierbij aan de zoo heil-' zame uitwerking van onze Boterwet, die met één slag een einde maakte aan het botergeknoei, zonder daarom de marga rineindustrie iu haar vlucht te heiemme ren. Welnu, wij vragen hetzelfde voor de eveneens zeer belangrijke industrie der textielstoffen als zijde, wol en linnen; en de Wel eischc onverbiddelijk de bena ming „Surrogaat" voor mengsels die het publiek kunnen misleiden en daardoor be langrijk geldverlies kunnen berokkenen". Het grootste schip ter wereld De „Majestic" werd in Duitschland ge bouwd, cïoch de eigenaars, de Hamburg 'Amerika Line, moesten het afstaan aan Engeland, als schadeloosstelling voor veel getorpedeerde schepen. Men vindt thans geen bedden meelr boven elkaar in de hutten, doch naast elkaar. Over het geheel lijken de: hutten ook groo- ter, waarschijnlijk, omdat het schip trots zijn slankheid breeder is. B<e „Majestic" meet 56.000 ton; zij is 956 voet lang, 100 voet breed en 102 voet diep van do brug tot de kiel. Zij bezit 48 ketels met 240 ovens, die stoom levéren voor vier turbine machines en kracht leve ren voor quadrupcl schroeven van 100.000 JH.P. Het is een schip, dat met olie ge stookt wordt. De „Majestic" bezit verder negen stalen dekken. Vijf in het benedenste gedeelte van den romp, die ieder op zichzelf water dicht ziin en waarvan de deuren door de officieren op de brug gesloten en geopend kunnen worden. Boven het vijfde dek ko men de vier andere voor hutten én salons, leeszalen, rookkamers, tooneelzaal, enz. De aankleeding van die verschillende zalen is buitengewoon prachtig en comfortabel. Men krijgt misschien een idee van de ont zaglijke grootte van dit schip, wanneer men weet, dat het plafond van de eetzaal 31 voet hoog is. Dat er plaats is voor 4100 reizigers. Dat er ©en afzonderlijke a la carte restaurant is met ©en palmzaal, die even groot is als die van het Rita Carlton Hotel. Een van de nieuwigheden is het zwem bad, geheel gedecoreerd in Piompeiaansche stijl. Het word gevuld met verwarmd zee water. Dit zwembad heeft een oppervlakte van 820 vierkante voet. Bedenk even, dat er 15.000 electrische lampen gebruikt worden. Er is een volledi ge telefoondienst aan boord. Natuurlijk met ©en centrale. Ieder© 'hut is telefonisch verbonden. De kinderen hebben een eigen speelzaal en eetzaal, juist als de kinder juffrouwen en de bedienden der reizigers. Gij vindt er een winkel, waar gij alle tuintje, waar één mager appelboompje in bloei stond." Vanuit de open verandah klinken een paar accoorden en dan 'tbekende: De uren lief met u doorleefd Als (paarlen zijn z'aaneen geregen. M'n vertelster staat in eens op. „Tot ziens" en gaat de tuin door naar binnen. Even later hoor ik 'n raam «luiten. Had ze nog de laatste regels verstaan Het Kruis te kussen Stil te zijn. 't Zal leen paar dagen later g.eweest zijn, op 'n morgen vroeg, loop ik 'n kerk in. Niet bijzonder mooi van binnenvrij veel menschen; diepe stilte; mijn blik wordt getrokken naar het altaar, juist heft de priester Loog op den gouden kelk. Vlak voor mij staat, ©en bekende figuur, strak, recht-op; ze ziet mij niet, ze kijkt intens; naardaar in de verte maar Ik zie haar gfeestelijk-ik, hetzelfde zelfver- geténd offèrgebaar makend, in gedachten strekkend haar armen hoog naar den Ongeziene, biedend haar hart in volle overgave. i Weer buiten gekomen zien wij de zon de nevelen verjagen en besluiten naar het hoog gelegen Monreale te gaan, waar troont de groote oude kerk van mar mer len mozaïek. Prachtig zijn op Sicilië de plaatsen en uitzichten langs de kus ten, met theater- en tempelruïnem, een wereld van herinnering aan 't verleden. Om villa's, kloosters, hotels geuren de ommuurde paradijstuinen, maar daar bui ten zie je minder bloemenpracht, be halve de klein© geranium. Uitge strekt zijn de sinaasappel- 'en citroen boomgaarden, opgfövroolijkt door hunne mogelijke en (on)noodig© reisartikelen kunt koopen. Een ultra-moderne barbiersinrich- tng voor idames en heeren; een kleerma kersinrichting voor beide sexen, eén bloe- menserre ©n een spéciale afdeeling voor honden. Er bevinden zich acht keukens op dit schip.Een keuken voor Joodschs passa giers in de derde klas, waar de spijzen vclgens Joodsch gebruik bereid worden. Hun geloofsgenooten, dia eerste klas reizen schijnen het maar zonder bijzondere ko kerij te moeten doen. De bemanning van deze ark is 1000 koppen groot. Vroeger besteedde men iede re luxe slechts aan d©«eerste klasse passa giers. In de tweede zag het er gewoonlijk zeer nooddruftig en vooral kil en koud uit, lalsof de menschen, die daar introkken, eigenlijk niets beters verdienden. Op dit zeldzaam prachtige schip, dat tot een toon beeld van gemak en veiligheid gemaakt werd, hoeft men gebroken met dien sleur en de tweede klas prettig en aangenaam gemaakt. De wandeldekken zijn flink groot en worden beschut tegen storm en regen. Tot slot nog ieenige cijfers. Er rijn 17, ton dekens aan boord, 75 ton porcelain, keukengerief en slaapkamer waschtoestel- len, enz. Drie ton servies in zilver en zil- verplait, 190.000 stuks linnen, met 77.000 handdoeken, 3000 kussensloopen, 8000 bedspreien, 11.000 lakens, 10.000 tafel lakens, 45.000 soiwetten, 5500 schorten voor de koks. Het afleggen der gcloofsbe- 1 ij d e n. i s. In „De Wekker'" schrijft Ds Geels van Apeldoorn in zijn vragenbus over het af leggen der geloofsbelijdenis Allereerst is de vraag, wat en hoe wordt beleden in het midden der gemeente. Volgens de II. S. en de belijdenis vormen de waarhieden, v.-elke God in Zijn Woord geopenbaard heeft, den inhoud der geloofsbelijdenis. Het gaat hier dus over do waarheid, zooals God die ter zalig beid in Zijn Woord heeft bekend gemaakt. Maar hiermede is de zaak niet afgedaan. De boiijdcr zou dan alleen toonen een historisch 'geloof te bezitten. Eu dat is tot zaligheid wel noodzakelijk, maar niet genoeg. 't Geloof is niet minder een zaak des harten dan «'es verstands. Maakt iemand zich dus op tot het afleggen van geloofsbelijdenis, dan stelt Gods Woord den oisch van een levend geloof. De belijdenis legt een band tusschen Doop en Avondmaal. De belijder aanvaardt zijn doop en krijgt tevens toegang tot het Avondmaal. Hier mag en kan geen concessie worden ge daan. Elke belijder verplicht zich tot bet wandelen in de inzettingen des Heeren, tot hot gebruik der Sacramenten. Daarmede wordt vol strekt niet beweerd, dat olke belijder recht heeft ten~Avondmaal. Dat heeft hij voor het aangezicht Gods to onderzoeken in allen ernst, fn de voorbereidingspredikatie moet daarop gewezen en herinnerd aan de afgelegde be lijdenis. Maar nu ook weer niet zoo, dat de kerkeraad schuchtere zielen, die uit vrees van zich een oordeel te eten en te drinken, onder bedreiging van de kerkelijke censure ton Avond maal zou dwingen. Want men zorge, dat geen gezond, kerkelijk leven te noemen, als allo belijdende leden Avondmaalgangers zijn; dat kan voor het uitwendige, naar den vorm zoo zijn, maar God oordeelt anders. Do schrijver wijst dan vervolgens op liet h o e der belijdenis. Er is een verzekerd ver trouwen, dat roemen kan: ik weet, mijn Ver losser leeft; maar ook een toevluchtnern,end vertrouwen, dat begeert don zoom van Jezus kleed aan te raken. Bij wie deze dingen worden gevonden en die den Heere in hun hart i kunnen laten zien, dat het bun om Hem te doen is, dezen mogen hun belijdenis dos geloofs afleggen. Al missen ze in hun schatting dan ook alles, al staan ze dan ook overal buiten, daar is een betrekking op don Heere geboren, en al kunnen ze dan niet zoo boog en breed opgeven van hun geloof, met Petrus kunnen ze een beroep doen op .s Heeren alwetendheid: „Hcere, Gij weet alle dingen Gij weel, dat ik D liefheb. oranje en gele vruchten, oneindig in aan tal. Het binnengedeelte van 't eiland is treurig ontboscht en 't gemis van bloe men en groen geeft daal' aan de dorpen iets troosteloos. De cactusplant vormt overal stekelige heggen. Langs den broe den weg van Palermo naar Monreale zijn zo meer dan manshoog. Voertuigen ge noeg, om u naar boven te helpenrijtui gen, auto's en een electrische tram, die zich langzaam naar boven werkt, 't Uit zicht is héél ver, over de bergruggen, de stad, de zee. Do weg is vol gaten, stijl en lang, de wind waait veel stof op. Hoe moet 't 'hier in Juli zijn? Langs 'de mét reuzeneactussen be groeide rotsgevaarten klimt .stapje voor stapje een ezeltje naar boven, trekkend zjjn tweewielig, bont geschilderd kar retje, 'hoog beladen met groente of an dere koopwaar. Er zijn hier vele van deze stelletjes, alle even kalmaan gaand bergop of bergaf. De baas ligt tegen de neergeslagen kap geleund te slapen. Maar 't ezeltje loopt geduldig, dapper verder, steeds hooger, de lange, lange weg. Nog uren, uren ver ligt de stad waar 't vrachtje heien moet. Het weet wel dat halverwege in leen rotsblok «een drinkensbak uitge hold is met frisch water. Daar houden ook al z'n lotgenooten op om «een oogen blik te rusten en te drinken. Er is iets geheimzinnigs in het onbe rispelijk gedrag van die dieren. Wat is het toch? Jlebben ze aan hun Schepper be loofd trouw en gehoorzaam te zijn aan hun aardsche meesters? Hoe komt ge aan die zachte uitdrukking, aan dat voor beeldig geduld, ezeltjes van Palermo? i l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 5