msm Sisal Bindertwine Binnenland. Dit De Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Posterijen en Telegrafie. Weketükscbe Mriieegi „N. V. VEREENIGDE TOOWFABRIEKEN, ROTTERDAM" Wonderbare Poeders van het Witte Kruis. Vaten te koop. OOR MEN—BU DE JDMlirX BEURSSTRAAT -9 AMSTERDAM- VRAAGT GRATIS 4 PROSPECTUS* Engelsch kopersulfaat F. TB1JPEN8, Apofhekep-Scheikundige, J. B. VAN WIE IN ZEELAND Een vierjarig Merriepaard Prima gekoeld Rundvleescli Dienstbode gevraagd Uit de eerste statistieken betreffende den loop der bevolking in 1922, die voor 118 departementen gepubliceerd zijn, blijkt namelijk het volgende: Van 1 Januari tot 31 Maart van dit jaar heeft in 16 departementen het aantal sterfgevallen dat der geboorten overtroffen. In twee de partementen slechts in plaats van 14 verleden jaar viel er een geboorteover schot op te tcekenen. Onder de departe menten, die een geboortetekort aanwijzen, jtevinden zich zelfs zulke, die behooren tot streken, welke nog kort geleden om haar hooge geboortecijfers bekend waren» Als men in aanmerking neemt, dat het eerste kwartaal van het jaar steeds het hoogste geboortecijfer aanwijst en Frank- rijks natalit.eit zeer begunstigd zou moeten Worden door het bijzonder groot aantal huwelijken, dat in 1919 en '1920 gesloten (werd, dan valt volgens de bladen gemak kelijk te voorspellen, dat het aantal sterfgevallen dat der geboorten ieder jaar met minstens 200.000 zal overtreffen. Verschillende bladen laten weer alarm kreten ,hooren en eischen regeeringsmaat- regelen om het kwaad te stuiten, o.a. het verleenen van steun aan talrijke gezin nen. Of dit echter zal baten, zoolang hoogere principes niet weer in eere wor den hersteld, valt ten sterkste te betwijfe len. Het lot van het Duitsche volk. Tegenover de verhalen van de Times en andere Tjggelsche bladen over de „wel vaart" van bet Duitsche volk, heeft mevrouw Philip Snowden bij haar terugkeer te Berlijn aan een En- gelsch journalist een heel wat aanneme lijker verhaal gedaan. Duitschland is een bijenkorf van industrieel leven, zei zij, doch terwijl de bevolking heel hard werkt, leeft zij van de hand in den tand. De werk man, al ontvangt hij nominaal veel geld, leeft hoogst eenvoudig en kan -net rond komen. Hij moet zich heel wat ontzeggen, dat de Engelsche werkman onmisbaar zou achten. De middenstand voelt den nood goed, vooral de vrije beroepen en zij, die van hun pensioen moeten leven. Ve len hunner loopen met den dood in hun schoenen. Zij halen hun huizen leeg om den honger buiten de deur te houden. Overal in de steden ziet men hooggeplaat ste officieren en vrouwen van fijne be schaving huiswerk doen. Zij klagen niet. Zij moeten het doen om te blijven leven. Voorts brengt mevrouw Snowden de bekende klachten over nopens de bezet ting van het Rijnland en met name no pens de speldeprikken, waaraan de be volking van de zijde der Fcansche en Belgische troepen bloot staat. Korte berichten. Daar de 47 vakvereenigingen zich vóór de hervatting van het werk hebben uitgesproken, zijn de betreffende bedrij ven in het Clyde-district (Engeland) en andere districten heropend. Naar verhou ding kunnen slechts weinig menschen aan genomen worden, daar er vpor de meer derheid niet voldoende werk zal zijn voor de eerstvolgende twee a drie maanden. „Geheimrat" Klemperer is opnieow dringend te Moskou aan het ziekbed van Lenin ontboden. Proff. Forster vertoeft reeds te Moskou en heeft een der laatste bulletins over Lenin's gezondheidstoestand onderteekend, dat spreekt van een darm ontsteking en storing van de bloedsomloop en een volledig herstel in het vooruitzicht stelt. Er gaan 50.000 Italiaansche arbei ders naar Rusland om daar den bodem te te bewerken. Een millioen hectaren zal hun worden verhuurd in het zuiden van Rusland. Een Italiaansche coöperatie zal hen aan gereedschap en materiaal voor woningbouw helpen. De arbeiders komen uit een streek van Italië, welke het meest van de werkloosheid te lijden heeft. Naar de draadlooze dienst meldt,is de sovjetregeering voornemens de wijn kelders van den tsaar te verkoopen. Zij zou beginnen enkele der fijnste en zeld zaamste jaren in Engeland aan te bieden. De intergeallieerde commissie heeft over Bismarckhütte en drie andere ge- tnelenten in Opper-,Silezië den staat van beleg afgekondigd. In het district Lutwi- nitz en vooral te Zawadzlki kwam het weer tot onlusten, waarbij de Duitschgezinden ernstig werden mishandeld. Ten gevolge van een ontploffing in de nationale kruitfabriek te Brest, heb- DUU Tf L/illII 011 OinillH, liggende in de gemeente Vrouwe polder, bij het dorp Gapinge aan den Platte Weg I. Te veilen in 2 perceelen en ge combineerd. In pacht bij L. Meijkks te Gapinge, tot het roovei) van den oogst 1925, voor f 282 den hoop 's jaars. De koopers genieten de baten en betalen de lasten over het jaar 1922 en volgende jaren. Gedrukte biljetten dezer veiling zijn verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris te Middelburg. eei'ste maal in meer dan een jaar tijds idat het aantal beneden anderhalf millioen daalt. In Juni 1921 was het meer dan twee millioen. Gisteravond is een onafhankelijk can- didaat van den boerenbond in het graaf schap Tipperary in Ierland door geWa- Ipende (mannen doodgeschoten. Naar een Berlijnsch persbureau, ver neemt zullen binnenkort de memoires van fden voormaligen keizer verschijnen. De uitgever heeft ze reeds vóór de verschij ning aan de Engelsche pers, in het bij zonder aan de „Times" aangeboden. De „Times" heeft er echter van af gezien, (wagens het hooge honorarium dat werd geëischt. Gisteren is het huwelijk voltrokken 'tusschen Koning Alexander van Servië •en prinses Marie van Roemenië. e Kon. familie in Noorwegen. De Batavier V is Donderdagavond te Molde aangekomen. Uit Aalesund wordt gemeld, dat de Koningin op Pinkster zondag den dienst in de Sunelre-kerk heeft bijgewoond. Toevallig was er ook een trouwplechtigheid, welke haar zeer veel belang inboezemde. Pinkstermaandag reed de vorstelijke familie bij heerlijk Weer naar de Nordang-vallei. De Koningin Was opgetogen over de wilde en mooie natuur en betuigde dit herhaalde ma- fen. (Dinsdag heeft de koninklijke familie een wandelingetje door Alesund gemaakt en in verscheidene winkels inkoopen ge daan. De wandelweg: door Zuid- Be vel and. De Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingen Verkeer op Zuid- en Noord-Beveland zit niet stil. Dat is ons gisteren weer gebleken. Hoewel we wisten, dat er plannen in de maak waren voor het aangeven van een wan delweg, leidend langs de mooiste plekjes van ons eiland, werden we toch verrast door de Uitnoodiging om deel te nemen aan een autotochtje langs een gedeelte van de,zen wandelweg. Zoo waren dan gisterenavond te half zeven enkele be stuursleden van Vreemdelingen Verkeer met hunne dames voor dat doel bijeen gekomen en dank ,zij de bereidwilligheid van de heeren dr. Folmer te Driewegen en v. d. Have te Kapelle, die hun auto beschikbaar stelden, konden we een mooi toertje maken. Dr. Folmer, de voornaam ste uitvoerder van het plan, vertelde ons vooraf een en ander van den wandelweg en reed tijdens den tocht als de trouwe gids voorop. Hij is wel gebleken door en door bekend te ,zijn op ons eiland, want de weg voert door eenig mooie landschap pen, waarvan we soms tot onze schande moesten bekennen, dat ze ons gansch onbekend waren. Het beste voor de wandelaars is den weg in drie dagen af te leggen. Natuurlijk heeft men een kaart n nodig. Men kan dien echter, evenals meer uitvoerige gegevens, vinden in „De Gids voor Zuid- en Noord- Beveland", door V. V. uitgegeven en waar van altijd nog exemplaren verkrijgbaar zijn. Op vele plaatsen echter zijn aan de hoornen teekens aangebracht, die den wan delaar of fietser (want men kan den weg ook geheel per fiets afleggen) van dienst kunnen zijn. Het gedeelte Goes— KapelleWemeldinge is nog, niet van de,ze teekens voorzien. We sloegen dan den 's Gravenpolder- schen straatweg in, door „Abbekinders" en Dijkwel ging het over Biezelinge (de Smokkelhoek is niet 'in den weg opge nomen, omdat hij daardoor te lang zou worden) naar 's Gravenpolder. Bij den zeedijk van den Biezelingschen ham werd even uitgestapt, om van de mooie omge ving te genieten. Vóór ons de Schelde, links de ham, rechts een moeras (be gin van de Zwaaksche weel, overblijfsel van een ouden .zeearm) en een typisch laantje van knotwilgen, een ideale kam peerplaats Na 's Gravenpolder gepasseerd te zijn, zagen we nog even den nieuwen weg naar Hoedekenskerke. Even vóór Kwaden- damme ging h<V rechts af, langs wegen, Noorderlicht. Uit Westenschou- wen wordt aan de Z. Nsb. bericht, dat daar Zondagavond aan den Noordelijken hemel het ^gn. Noorderlicht is waarge nomen. 'Omstreeks 12 uur bereikte dit indrukwekkend verschijnsel zijn grootste helderheid. f. Du B o i s. Omtrent den heer du Bois, die Dinsdag te Amsterdam over leed, vernemen wij nog dat hij 23 Oct. 1847 geboren was te IJzendijke, en na zijn arbeid in Zierikzee, gedetacheerd werd aan het departement van Waterstaat. Daar na doorliep bij alle rangen bij de rijks postspaarbank te Amsterdam: 1 Jan. 1886 hoofdcommies; 1 April 1895 onderdirec teur, en 1 April 1909 directeur; 1 Sept. 1913 werd hij gepensioneerd. Met ingang van 11 Juni a.s. wordt de Zondagbestelling te Serooskerke, Vrou- wepolder en Gapinge opgeheven. In de morgenuren zal gelegenheid worden ge geven stukken af te halen (welke uren?) Faillissementen. Door de arr.- rechtbank te Middelburg zijn failliet ver klaard: A. Blok, zonder beroep, Borssele •en J. van Zwieeden, rijwielhandelaar te Serooskerke (W.). De minister van financiën heeft in gesteld een bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg in zaken, rakende de ambtenaren bij de administratie der di rectie belastingen, invoerrechten 'en ac cijnzen. In die commissie zijn o.a. 'be noemd de heeren K. van Schouwen, ont vanger dier middelen te Middelburg, en J. B. v. d. Dries, inspecteur dierzelfde, middelen te Rotterdam, beiden tot plaats vervangers. Middelburg. Hedenmorgen is door de politie op de markt in beslag genomen een meter, die in tweeën was gebroken, daarop met touwtjes aan elkaar gebonden, terwijl de vereischte merken ontbraken. Goes. Dezer dagen werd door den vleeschhouwsr P. Sloover alhier een rund geslacht. Bij opening van de maag van 't dier werd daarin een fijn zilveren da mes remontoirhorlogie gevonden. De zil veren kast was nog geheel in orde, maar het uurwerk, dat geroest was, viel bij aanraking uit elkander. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen bestaat bij de bouwvakarbeiders alhier het voornemen a.s. Maandag in staking te gaan, daar zjj die patroonsvoor- stellen inzake de 55-urige arbeidsweek en 62 cent per uur niet aanvaarden. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. W. Glas, alhier, kwam de Ver. van Oud leerlingen van de Tuinbouwcursussen in vergadering bijeen in het lokaal Obadja. Besloten werd 17 Juni a.s. een excursie te maken naar Zwijndrecht ter bezichti ging van de Groententeelt. Ruim 20 leden gaven zich hiervoor op. Inplaats van dhr. J. Oudeman werd als commissaris gekozen dhr. W. de Groene, Wemeldinge. Woensdagmiddag werden op de vei ling alhier de eerste aardbeien geveild, die f 1 per chip opbrachten. Met het pluk ken van kruisbessen is een aanvang ge nomen alhoewel de vruchten nog klein zijn en op sommige plaatsen dit erg zal tegenvallen met de opbrengst. 's-GravenpoIder. Gisteren vergaderde de gemeenterad voltallig. Medegedeeld wordt dat de macadam is aangekocht en gele verd wordt door dhr. Petiet te Breda voor den prijs van f 3,55 per ton. Aan de ver eeniging „Eigen Erf" wordt het gebruik van een schoollokaal toegestaan..Een ver zoek van de N. V. Spoorweg-Mij. „Zuid- Beveland" om bij naasting door anderen de subsidie ook hieraan te voldoen, wordt goedgevonden. Besloten wordt het land- bouwverlof te stellen van 15 Juni tot 15 Juli. Tot leden van het stembureau worden benoemd 'de heeren Vermue en Joziasse. Voorzitter is de burgemeester. Tot plaatsvervangers Felius en De Koster. Tot plaatsvervangend voorzitter weth. Verhulst. Tot verbetering der straten ■wordt een post van f 1150 toegestaan. Thans is aan de beurt een verzoek om een militair voorschot, groot f 1020, uit de gemeentekas te mogen betalen. Hier over wordt veel gediscussieerd, 't Col lege van B. en W. kan met geen afgerond voorstel komen, omdat lot heden altijd verzuimd is die zaak bloot te leggen, wat reeds een tijd geleden al besloten is door B. en W. Daarop wordt voorgesteld een commissie te benoemen om deze zaak ranuort uit te St. Phitipsland. In de (wanneer? Red.) •gehouden Raadsvergadering was voorzit ter de burgemeester dhr. L. Nilant. On der de ingekomen stukken was o. m. een verzoek van Ged. Staten om te bevor deren, dat de Raad intrekt het raads besluit van 3 Januari 1922 tot verlaging van de percentsgewijze vastgestelde be looning van den haven- en kademeester. De Raad besluit. miejt 4 tegen 3 stemmen •er geen gevolg aan te geven en zijn be sluit te handhaven. In de algemeewe po litieverordening werd bij art. 39 toege voegd, dat het des Zaterdags na één uur 's namiddags verboden is, in de kom der gemeente mest te vervoeren op karren, wagens of handkarren. In buitengewone gevallen kunnen B. en W. dispensatie op het verbod verleenen. Aan art. 136 werd nog toegevoegd: Stoom-, sleep- en motorbooten mogen bij het in- en uitvaren der haven of tijdens het verblijf op de scheepszaten geen gebruik maken van hun schroei', wanneer ze niet voldoende vlot zijn, en dan nog moeten zij halve kracht werken. Tot lid van het stembureau voor de stemming der Tweede Kamer wegens bedanken van 3hr. L. J. van Nieuwen- hu ijzen werd benoemd dhr. A. M. van Dijke. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren T. A. Boudeling en J. Wisse, in de vacature Minderhoud en van Rooijen. Tot leden van de commissie tot nazien der gienveientereke.ning en die van het Burg. Armbestuur werden nog benoemd de heeren L. Neele en J. v. SRien. Scherpenisse. Gisteren vergaderde de Raad. Wordt besloten adhaesie te betui gen inzake het bekende adres betreffend® opheffing der degressive in de spoorweg- reizigerstarievein. Aan de schietvereeni- ging „Prinses Juliana" wordt een tege moetkoming van f 12.50 verleend. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van A. Oudesluijs Jz. e.a. om opheffing van het Schoondorpsch voetpad worden B. en W. gemachtigd daarvoor de noodige stappen te doen. Betreffende den even- tueelen aanleg eenef nieuwe begraaf plaats wordt besloten daarvoor het per ceel land, waarover voorloopig onder- handelingen zijn geschied met den heer M. Kloet te Poortvliet en gelegen aan den I.angeweg alhier, niet aan te koopen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leerdam F. de Gidts te Goederende. Bedankt voor Langer- en Korteraar door B. N. B. Bouthoorn te Wapenveld. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlem dr J. Brinkman te Vlissingen; te Jutrijp-Hommerts S. Neerken, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar K min in gen en be dankt, voor Haastrecht, Molenaarsgraaf- Brandwijk en Spijkenisse door F. A. den Boeft, cand. fe tjonnchem. Chr. Geref. Kerk. Beroepen fe Noordeloos J. Tolsrna te Zeist. MM DE JEUGD LTOE KOMST L die schadelijke en op examens doodelijke vrees behouden en maken je in 't eind te schande. Vooral voor onderwijzers In de lagere klassen zij het een aanhoudende zorg om dien durf aan te kweeken en voor de leiders der hoogere om het ge kweekte te onderhouden. Er hangt zoo veel af van een goed begin. In de commissie te Haarlem voor acte L.O. en M.O. lichamelijke oefening heeft o.a. zitting de beer W|. de Graaf te Middelburg. Voorzitter is W;. H. Nijston, inspecteur, van de lichamelijke opvoeding in de le inspectie te 's Hertogenbosch. In de commissiën voor de examens voor taalacten zijn benoemd tot voorzit ter voor het Italiaansch prof. dr. J. J. iSalverda de Grave te Amsterdamvooi het Duitsch prof. dr. B. Symons te Gro< ningen; voor acte M.O.B., en dr. H. A. J. van Swaaij, inspecteur van het M. O. in de le inspectie, voor acten L.O. en M. O. A; voor het Engelsch 'prof. dr. J. H. Kern te Groningen; voor bet Fransch P Werkman, oud-leeraar bij het M. O. te Leiden. Tot leden zijn o.a. benoemd in 'de commissie voor 't Fransch S. Beenhak ker te Schiedam, S. A. Leopold te Goes, dr. K. J. Riemens te Amsterdam, leeraren aan Hoogere Burgerscholen; en mej. J. Berdenis van Berlekom, leerares aan de (middelbare school voor meisjes te Haar lem. Plaatsvervangende -leden zijn o.a voor het Hoogduitsch L. J. de Jongh, leeraar aan het Chr. lyceum te Hilversum, en J. ZuidWeg, leeraar aan de Chr. II. B. S. en het gymnasium te Groningen. i lerseke. Benoemd met 1 Oct. tot le onderwijzer aan 3e sóhool der Geref. Gem. te Lisse de heer Wi. P. de Jonge te Iérseke. Gobs. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand Mei 1922 Telegrammen verz 1027, ontv. 1086, overgen. 1397, totaal 3510. Gesprekkenverz. 3148, ontv. 3260. lokaal 50, totaal 6458. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld; Telegrammen. DE KANTER HORDIJK'S BAfilk en bij de heeren VAN HEEL Co.; te Middelburg bij het Bijkantoor, Koepoortstraat 27; te Vlissingen bij de heeren P. J. SIEGERS ZOON en elders bij heeren Agenten en Correspondenten. Durf. Er is zoo weinig durf ondier de menschen, zegt de heer Stemerding in „Chr. Volksonderwijs". Ik meen durf om iets goed te doen. Dat ziet men al bij kinderen. Ze durven op school niet na tuurlijk lezen, omdat andere jongens en meisjes ze zullen uitlachten. De anderen hebben den dreun-toon aangenomen. Dien toon houdt vader er op na, als hij uit de courant voorleest. Op die toon lezen de zonen en dochteren. Die toon leeft voort van geslacht op geslacht als een heilige adat. Die 't waagt af t'e wijken van dezen traditioneielen leesdroun, is de risée van de klas. Hij wordt aangegaapt en uitge lachen, zooals men altoos iemand uitlacht die :gek doet. Nog minder durven de kin deren natuurlijk voor te dragen, vooral niet met gestes. Van vader op zoon gaan ze daarbij eender te werk. De armen langs 't lijf, de oo'gien over de hoofden heen naar een vast punt aan den muur tegenover en zoo laten ze de woorden de klas in rollen in eentonig dreunende cadans'. Die 't waagt om 't anders, ik meen om het goed te doen, die wordt bespot. Zal hij het bestaan, om af te wijken van den 't Is immers schennis cri-vuixOijibirgeaezing a'oor de toon der traditie? Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 6 9 15 Biezelinge 14 23 37 Borsselen 35 34 69 Colijnsplaat 72 57 129 Driewegen 16 12 28 Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 22 15 37 21 25 46 's Heer Arendskerke 17 59 76 's Heerenhoek 23 24 47 's Heer Hendriksk. 2 5 7 Heinkenszand 25 51 76 Hoedekenskerke 15 20 35 Kamperland 27 41 68 Kapelle 54 72 126 Kats 26 19 45 Kloetinge 14 31 45 Kortgene 28 54 82 Kruiningen 88 107 195 Kwadendamme 6 21 27 Nieuwdorp 19 80 49 Nisse 11 26 37 Oudelande 7 17 24 Ovezande 13 15 28 Rilland 51 43 94 Schore 26 27 53 Waarde 9 25 84 Wissenkerke 36 32 68 Wolf aartsdijk 41 75 116 Anna-Jacobapolder St. Philipsland Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 14 4 18 Biezelinge 69 42 111 Borsselen 50 29 79 Colijnsplaat 175 128 303 Driewegen 48 43 91 Ellewoutsdjjk 47 39 86 's-Gravenpolder 210 170 380 's-Heer Arendskerke 113 177 290 's-Heerenhoek 92 40 132 Heinkenszand 31 40 71 Hoedekenskerke 51 46 97 Kamperland 185 80 265 Kapelle 216 280 496 Kats 59 28 87 Kortgcne 201 161 362 Kruiningen 318 288 606 Kwadendamme 26 25 51 „SV9ARIA HELENA Nu de tijd der bestrijding der aardappelziekte weder aanbreekt, bieden we dit jaar zeer voordeelig aanorigineel SB "j„ zuiver, 25 koper en wat er bij behoort. Gebruiksaanwijzing gratis en prijs opgave gaarne op aanvrage. N.V. Boomkweekerijen en Zaadhandel, Wed. P. DE JONGH - GOES. LEVEREN jjp j voor zelfbindera. Levering uit voorraad door den depothouder Jb. ROUW te 's-Heer Hemdrikskinderen (bij Goes). "Iff Goes-Dordrecht-Rotterdam V. V. Vertrekt van Goes Zaterdagavond. Van Rotterdam Woendagmiddag 12 uur Van Dordrecht Woensdagavond. LigplaatsRotterdam, Haringvliet Zuidzijde tegenover pand 78. Inforinatiën te Goes bij den heer M. OSSEWAARDE, Gróote Kade j B 39. telef. 189te Dordrecht bij j den heer J. BEZEMER, telef no. i 236te Rotterdam Erven G. VOS, Haringvliet no. 4, telef. 2018. Aanbevelend, M. OSSEWAARDE J. DEKKER j Deze poeders versterken de zenuwen, zij zijn gansch on schadelijk en missen nooit hun uitwerking bij alle ziek tmi der zenuwen en die welke daaruit voortkomen, j y Uitvinder: Houtbriel 28, St. Nicoiaas. Depothouder voor Goes en Omstreken met advertentie-reclame een GROOT en KOOPKRACHTIG publiek wil bereiken, moet zijn annonces plaatsen in het Dagblad „DE ZEEUW". TE KOOP: 7v J bij Wed S. ABRAHAMS E, St. Laurens. f 1.— per K.G. i» A. VERHULST - Langeviele - M'burg. Eikenhouten vaten in grootte van 200 tot 700 Liter, aan zeer lage prijzen, liggende bij de Jamfabriek te Kapelle. Te bevragen by P. L VAN OEVEREN. in huishouden zonder kinderen, wasch buiten huis. AdresPapegaaistraat 15, Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2