uitslagJL? ?Vo 200 Vrijdag Juni 1022 30e Jaargang Buitenland. Binnenland. Asthma 1 Benauwdheid op de borst if I ABDIJSIROOP Reclames. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Ab onnem entsprljs: Per 3 maanden, franco per port, I 3.— Losse nummers I 0.05 Prijs der Adverten11n 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. A.s. Maandag (Tweede Pinksterdag) zal ons blad niet verschijnen. DE A.-R. CANDIDATENLIJST. 1. Mr J. A. de Wilde, Den Haag. 2. C. v. d. Voort v. Zijp, Den Haag. 3. A. Colijn, Nieuwer-Amstel. 4. J. v. d. Molen. Renkum. 5. J. F. Heemskerk, Middelburg. 6. Mr G. v. Baren. Delft. 7. Chr. v. d. Heuvel, Haarlemmermeer. 8. J. A. J. Jansen Maneschijn, Dordrecht. 9. J. Schouten, Rotterdam. 10. C. Warnaar. Dirksland. Kiest hiervan op 5 Juli no. 1Mr J. A. de Wilde. Ter Zendingsdag. Wij wekken onze vrienden op om op Pinkstermaandag een druk gebruik te ma ken van de gelegenheid om zich te laten bezielen tot Zendingsijver. Te 's-Heer Arendskerke worden de Ned. Hervormde en Chr. Evangelische Zendingsvrienden verwacht in den boom gaard van den eerzamen Jaap Vemiue, aan den Oostdijk, waar tusschen het ope ningswoord van ds de Voogd en het slot woord van ds Netelenbos de directeur van het diaconessenhuis fje Rotterdam, de evangelische predikant uit Enschedé en Zendeling Hueting spreken zullen. Afwis seling dus. Te Goes op de weide van den eerzamen Joost de Bokx zullen bij voorkeur de gereformeerden ontspanning en bezieling zoeken. Een tweetal oud-Zeeuwen hopen daar op te treden: ds Heida met „Maar nog is het einde niet", -en ds Oosten met „Gods werk en onze roeping"; terwijl ds Oud- kerk optreedt met: „Onverhinderd". Ds Doekes belast zich als van ouds met de leiding en ds Scheele spreekt een ope ningswoord. Moge, zoo hier en daar als elders, blij ken dat ons Christenvolk de Zending lief heeft, niet alleen door trouwe opkomst, maar ook door milde bijdragen. Cijfers en Feiten. In de uitgave van „Cijfers en Feiten, gids voor het Politieke en Sociale Leven" (uitgave van „De Graafschap" te Aalten (G.), heeft de belangstellende lezer die tot een der rechtscbe partijen behoort een welkome wegwijzer met het oog op de naderende verkiezingen. Er worden in de laatste maanden zoo vele zondebokken gezocht, zoovele klach ten geslaakt, zoovele beschuldigden op geroepen, zoovele programs aangeboden, dat de kiezer van dit alles het tegendeel van wegwijs wordt. Hier is een gids, die hun den rechten weg wijst, die zich niet ophoudt met kleinigheden, maar de groote lijnen zoekt, en dat alles aan de hand van betrouwbare gidsen uit de rechtsche partijen; wie al die korte stukskes leest, die tracht ze te onthouden; en vooral onze jongeren zoe ken ze te pas te brengen in 't openbaar debat met den eerlijken tegenstander of in 't particuliere .leven ter overtuiging van de weifelende zuster of den twijfelen den broeder. Laten wij uit no. 8 (Mei) even over schrijven welke terreinen deze Gids met zijn voorlichting bestrijkt Sociaal Gebied. Landbouw, enz. Recht en Zede. Het kabinet. Vrijzinnigheid en Vrijheidsbond. Van kleine partijen. So cialisme en Bolsjewisme. Varia. Wat voor mannen zeggen. Wij bevelen de lezing van een en ander ten zeerste aan. De onlusten in Ulster. Dij de straatgevechten, welke Woens dagavond te Belfast plaats grepen, werden, voor zooverre nu bekend, tien personen gedood en 16 gewond. De onlusten begon nen miet een poging van Sinn-Feinmannen om stedelijke politieagenten te vermoor- i jl heide partijen versterkingen hadden gekregen, ontwikkelde zich een verwoed gevecht. De slag werd op een veihgen afstand door groote menigten ga degeslagen. Het gepeupel viel ook huizen aan, waarvan er verscheidene totaal ver brand zijn. Het Buitsche antwoord gunstig ontvangen. Duitschland's antwoord heeft bij de Commissie van Herstel een gunstig ont haal gevonden. Zij erkent de ernstige pogingen, welke door de Duitsche re geering in het werk zijn gesteld om aan de eischen der commissie te voldoen. Deze heeft derhalve besloten de voorloopige op schorting voor het deel der betalingen, dat in 1922 moet geschieden, opschorting, welke den 21sten Januari werd toege staan, te bevestigen. De opschorting wordt dus den lsten Juni definitief. De opschorting zal geannuleerd worden, indien de commissie constateert, dat Duitschland niet aan de gestelde voor waarden voldoet; indien zij niet bevre digd wordt door de vorderingen bij de regeling der hangende kwesties, of indien Duitschland de maatregelen betreffende de beperking der vlottende schuld niet ten uitvoer brengt. Een historische vlag. President Harding heeft Woensdagoch tend op het Witte Huis uit de handen van Jusserand, den Franschen gezant, de Amerikaansche vlag in ontvangst geno men, die naast de Fransche driekleur op den Eiffeltoren ontplooid werd toen het nieuws te Parijs bekend werd, dat Ame rika aan den oorlog zou deelnemen. De president verklaarde dat de vlag een her nieuwde belofte der beide vrijheidlievende landen was „aan de vrijheid, waartoe wij gezamenlijk hebben bijgedragen." De vlag zal worden ondergebracht in het Natio naal Museum. Korte Berichten. De majoor Armstrong, die wegens vergiftiging van zijn vrouw ter dood ver oordeeld was, is Woensdagmorgen in de Glouster gevangenis opgehangen. Op de Wladikavkas-spoorweglijn is een trein met levensmiddelen van het Amerikaansche hulpcomité door roovers aangevallen. Zij brachten den trein door vernieling der rails tot ontsporing. De locomotief werd beschadigd, 10 wagons met mais vernield, terwijl verscheidene personen om het leven kwamen. Te Kieff hebben naar aanleiding van de afzetting van den patriarch bloedige botsingen tusschen een volksmenigte, die voor den patriarch partij trok, en de rood© troepien plaats had. Hierbij werden ver scheidene personen gedood en velen ge arresteerd. Alle kerken worden door mi- lilairen bewaakt. De bolschewiki, die onlangs in Ham burg >een consulaat hebben geopend, zijn er reeds in geslaagd relaties aan te knoo- pen met de bandelsafdeeling van de Ham- burg-Amerika-Lijn. Tegelijkertijd hebben zij in Danzig zich zekere rechten verschaft op kaderuimte en op pakhuizen ten be hoeve van den doorvoerhandel uit en naar Rusland. Te Essen is een vreeselijk mijnonge luk gebeurd. De omvang van de ramp is nog niet te overzien. Tot. heden zijn 18 dooden geborgen en meer dan 30 ge kwetsten naar 't ziekenhuis vervoerd. -De Hottentotten in Afrika zijn in op stand. Troepen hebben hun versterkingen echter reeds omsingeld, terwijl vliegtuigen hun posities bestoken. Poincaré hield in de Fransche Ka mer een uitvoerige rede over Frankrijk's houding ter conferentie van Genua. Zon der goedkeuring van het parlement zal Frankrijk niet aan de Haagsche conferen tie deelnemen. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet zal een crediet van 150 millioen kronen vragen. De spoorwegtarieven zullen op 1 o£ 15 Juli verdubbeld worden. Men gelooft in Ttaliaansche kringen, dat in Den Haag, op het voorbeeld van Duitschland, verdragen met Rusland zul len worden afgesloten. Reuter meldt dat volgens een bericht uit Auckland het Britsehe ss. „Wiltshire" in tweeën is gebroken. Gevreesd wordt dat de bemanning is verdronken. Er wa ren geen passagiers aan boord. Hulp was onmogelijk ten gevolge van de stormach tige zee. De bakkerijen en de Arbeidswet De minister van Arbeid heeft goed ge vonden toe te staan, dat, in afwijking van het bepaalde in art. 35 6de lid der Ar beidswet 1919, op 3 Juni 1922 (dus mor gen) in alle gemeenten des rijks deeg en brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, het gebouw met onderhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, ver laat na 71/2 uur des voormiddags en de verkoop of aflevering daarvan een aan vang neemt te 8 uur des voormiddags. Een practische maatregel. De Rotterdamsche politie heeft een practische maatregel getroffen, waardoor het de kiesvereenigingen gemakkelijk ge maakt wordt reclame voor haar lijsten te maken en waardoor de burgerij ver schoond blijft van den overlast der „ver kiezing splakkerij". Aan de secretarissen van alle kiesvereenigingen is bericht, dat Per doos 60 ct bij Apoth. en drogisten. geneest men niet met verdoovende middelen wèl met de beproefde die reeds zoovelenblij vend van hun kwaal ver lost heeft. 180 plaatsen in de stad, muren, schuttin gen, fabrieken, pakhuizen, scholen, zijn aangewezen om de aanbevelingen vast te hechten. Plakkaten op andere dan de aan gewezen plaatsen gehecht, worden ver wijderd. .Gezorgd moet worden, dat men niet eikaars aanbevelingen door over- plakken onleesbaar maakt. Als de ver kiezingen voorbij zijn, wordt van gemeen tewege groote schoonmaak gehouden. Betrekkingen voor overcom plete officieren en onder officieren. Blijkens een legerorder worden er maat regelen getroffen om aan officieren en onderofficieren diö door de inkrimping van het leger overcompleet zijn behulp zaam te zijn in het verkrijgen van een voor hen passende burgerbetrekking in rijksdienst. Reeds kap men zich daarvoor laten inschrijven.. Er zijn reeds betrekkin gen, die spoedig moeten worden vervuld en die geschikt worden geacht voor ser geanten. en wachtmeesters. Het geven van zulke betrekkingen wordt als proef be schouwd en zij die ervoor in aanmerking komen zullen verlof krijgen als militair, doch hun bezoldiging als zoodanig be houden. Allerlei. Ook in Arnhem is de candidatenlijst van den belastingbetalers-bond ongeldig verklaard. Te Dordrecht zijn de drie lijsten van denzelfden Bond die blijkbaar niet erg fortuinlijk is eveneens ongeldig ver klaard. Vóór-oefeningen. Naar wij ver nemen zijn bij! het j.l. te Zierikzee ge houden examen voor het behalen van het brevet voor geoefend man hij de vooroefeningen van den vrij- willigen landstorm aldaar, van de 23 deelnemers 18 geslaagd. Voorzeker een mooi resultaat, getuigende van den groo- ten ijver zoowel van leerlingen als van instructeur en tevens een bewijs dat het examen niet zóó zwaar is, als men dik wijls beweert. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Goes die van G. v. d. Hoek, te Middelburg die van J. Wi. v. d. Garde en te Vlissingen die van wed. A. J. v. Ockenburg. A.s. Maandag (Tweeden Pinksterdag) zijln geopendte Goes die van L. la Porte, te Middelburg die van M. J. v. Pienbroek en te Vlissinglen die van S. J. Engering. Bij K. B. is eervol ontslag verleend uit den militair'en dienst aan luitenant kolonel J. W. von Henning, commandant van het 3e regement infanterieen zijn be noemd bij het reserve-peirsoneel van de landmacht, bij het personeel van den ge neeskundigen dienst, tot reserveofficier van gezondheid 2de klasse, de heeren D. van der .Sande en P. van Paassen, artsen. Voorts is mie.t 1 Juli de directeur van het post- en telegraafkantoor te St Maar tensdijk J. P. A. de Wilde, op zijn verzoek eervol van het beheer van dat kantoor ontheven en benoemd tot commies der posterijen en telegrafie; en is o.a. H. Blok benoemd tot electro-technisch ambtenaar der telegrafie. Dhr. J. H. Blum. Naar wij verne men .heeft de heer J. H. Blum, lid van Ged. Staten, op medisch advies zich ge noodzaakt gezien tegen 15 Juli a.s. zijn ontslag te nemen als lid van Ged. Staten en de Prov. Staten. Middelburg. Het politiekorps alhier is met een persoon verminderd door het met ingang van gisteren pensionneeren van den heer J. J. v. d. Vijfver, die 18 jaar in het korps diende, den laatsten tij'd als agent-bode. De gezondheidstoestand van den heer v. d. Vij|ver leidde tot deze pensioneering. Dat hijf zoowel bij zijp superieuren als bijl dé agenten gewaar deerd Werd voor de verschillende diens ten, die hijf als bode verrichtte, bleek bij zijn heengaan uit het korps, want allen te saam deden een blijvend aandenken aan zijh politieloopbaan, een leuningstoel, bij hem thuis -bezorgen, Welk blijk van Waardeering, door den scheidende op hoo- gen prijjs Werd gesteld. De vereeniging, „Uit het Volk Voor het Volk" heeft reeds voorloopige plan nen in bespreking, genomen ter herdenking van het 25-jarig regeeringjubileum onzer Koningin op 31 Aug. 1923. Die bedoeling is, 'zoo spoedig, mogelijk overal buurtcom- missies te vormen, opdat tijldig met het inzamelen der gelden kan worden be gonnen. Vrijidag 9 Juni Wordt weer ver gaderd. Goes. Behalve op 14 Juni, wanneer mevr. Breedveldv. d. Brink zal spreken over „Een beteekenisvolle dag", wordt door de A. R. Kiesvereeniging' alhier op 29 Juni een openbare vergadering gehou den met gelegenheid tot. debat, waar Ds C. W. J. van Lummel van Zuidland zal spreken over „De weg uit den doolhof'. Voorts zal aan den avond vóór den dag der stemming, 4 Juli, in een openbare vergadering optreden ds. R. van de Kamp, van Barendrecht. Bevolking gedurende de 2e helft der maand Mei 1922. Ingekomen: C. L. Faasse, schippersknecht van St. Philipsland, Kleine Kade 21; A. Dood- korte, verpleegster van Sneek, L. Vorst straat 40; P. Koolwijk, kellner, van Mid delburg, Gr .Markt 40; J. Kambier, huis houdster, van Kloeting,e, Oostsingel 140; A. v. Loenhout, koopman, van Kattendijke, St. Jacobstraat 22; M. Beekman, schei kundige keuringsdienst, van Delft, Spiegel straat 5; A. J. Franken, schoenmaker, van Dongen, HeernisseWeg 21A. de Pree, koopman, van Zierikzee, St. Jacob straat 22; P. G. Scherp, slager, van Kats, Waterstraat 3. Vertrokken: K. P. v. d. Molen, reiziger naar Terneuzen; W. Duvekot Lzn., rei ziger naar Grimberghen (België); J. van Fraassen, monteur, naar Kapelle; E. Zwaan, boekhouder, naar Kattendijke; L. Schipper, amanuensis, naar Den Haag; J. A. Kiel, huishoudster, naar Wassenaar; A. de Kubber, letterzetter, naar Zeven- hergen; C- Westveer, schildersknecht, naar Middelburg; O. J. van Nieuwenhuijze, boekhouder, naar Wageningen; G. Huijsse, schildersknecht naar Middelburg; M. J. Padmos, verpleegster, naar Den Haag; J. G. Hamer, ambt. Raad van Arbeid naar Meppel; J. B. van Kalmthout, zon der beroep, naar Bergen op Zoom. Door den heer G. 0. van Blitters- wijk is na een „45-jarigien diensttijd eervol ontslag aangevraagd als Sas-en Buiten havenmeester dezer gemeente. De heer J. A. F. Heintzhergen is thans met ingang van 16 Juni e.k. vast aangesteld als agent van politie alhier. Mej:. A. L. Arentz is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in de handwerken aan de O. L. school in deze gemeente. Op het .gehouden groot Nationaal concours van Harmonie- - en fanfare-korp sen op 25 en 26 Mei j.l. te Rheden was jury-lid en op het te houden concours te Leerdam op 5 Juni a.s. zal jury-lid zijn dhr J. R. v. d. Glas, directeur van „Ho sanna", alhier. Vlissingen. D:hr. A. Smitt, schoolarts alhier, benoemd tot adjunct-directeur van den geneeskundigen dienst te Zaandam, heeft voor deze laatste benoeming be dankt. Het dames-comité heeft aan het be struif (jpr Chr. Jongemannen-vereeniging tot uithreiding van haar gebouw afge dragen de som van f' 1601.75. Als bewijs, hoe groot- in alle bedrijven de werkloosheid is, kan dienen, dat voor de betrekking van meter-opneimer aan de electrische centrale alhier, zich 200 sol licitanten hebben aangemeld. - Door de commissie, gekozen uit de vier vakcentrales alhier, is aan de staats commissie, belast met de voorbereiding eener herziening van de wet op de finan- cieele verhouding tusschen rijk en ge meente, te Utrecht, een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat de belasting druk te Vlissingen ondragelijk ïs gewor den; dat de gemeente in de laatste ja ren zeer sterk is gegroeid, echter met de toename van de minst draagkrachtigen, waarom verzocht wordt, bij de aanstaan de herziening van de Wet op de finan- cieele verhouding tusschen rijk en ge meente, rekening te "houden met den on- Influenza en de gevolgen. Velen hebben tot hun schade ondervon den, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met .zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorga nen overspannen door hun pogen om de ongewone hoeveelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filfcreeren. Zorg voor de nieren bij deze inspanning zou uitputting voorkomen, doch hoe zelden wondt die fcorg besteed. En deze verwaarJpozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urinekwalen, onzuiver bloed, niergrais, nierwater.zucht, rheumatiek, steen, rug pijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozing; hoewel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voor komen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde .zelfs bij gevor derde en ernstige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier in het land danken hun goede gezondheid aan tijdige behandeling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De handteekening van James Foeter op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co. en te Middelburg bij fa. C. Schulte Co. a f 1.75 per doos. (36) gunstigen toestand van de gemeente Vlis singen. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat het garnizoen is op geheven, dat de inwoners bijna uitsluitend uit arbeiders bestaan, terwijl de gegoeden, die er nog woonachtig zijn, de gemeente' gaan verlaten, en dat de vooruitzichten, voornamelijk in de metaalindustrie, welke voor doze gemeente een groote bron van inkomsten is, zeer ongunstig zijn. lerseke. Op de bovenzaal van 't hotel Oesterbeurs heeft een paar zwaluwen een nestje gemaakt op een lampekap. Ze kre gen daartoe de gelegenheid doordat een paar ramen Weggenomen waren om ge verfd te worden. Tot heden zijn de beestjes niet gestoord. Borssele. Gisteravond had het dochtertje van dhr. V. het ongeluk van een bank te vallen en haar arm te breken. Dr Pen verleende geneeskundige hulp. Rilland. In de heden gehouden vergade ring van ingelanden van den Tweeden Bathpoldei' werd de rekening over het dienstjaar 1921—'22 vastgesteld in ont vang op f 4916,57 en in uitgaaf op een bedrag van f 3371,971/2De begrooting voor het dienstjaar 1922—'23 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 17026,61 met een post onvoorzien ad f 544,59i/2, ter wijl het dijkgeschot bepaald werd op f55 per II.A. In 1921'22 bedroeg het dijk geschot f 10 per H.A. Jn de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Eersten Bathpol- der werd de rekening over het dienst jaar 1921'22 vastgesteld in ontvang op f 5215,69i/2 en in uitgaaf op f 4021,55i/2. De begrooting voor het dienstjaar 1922— '23 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld op f 5175,21 met een post onvoor zien ad f 755,57, terwijl het dijkgeschot evenals in 1921'22 bepaald werd op f 10 per H.A. Ritthem. Gisterenavond trad in de Chr. school, alhier, op voor de A. R. kiesver eeniging de heer A. Colijn. De voor zitter', dhr PI. M. van de Putte, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering, waarna de heer Colijn op duidelijke wijzei behandelde: „De landbouwers en de a.s. verkiezingen", waarbij hij in 't bijzonder stil stond bij de landbouw-paragraaf van het program van actie, de jachtwet, enz. Spr: waarschuwde voor de belangen-par- tijen ©n de partij van Braat. Van de ge legenheid tot het stellen van vragen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Terneuzen. In een gisteren gehouden vergadering van den Raad waren afwezig cle hoeren Scheele, Cadzand en Geensen met kennisgeving. Een heele discussie, waaraan alle leden deel namen, werd gehouden over het voor stel van B .en Wi. omi aan den kerkeraad der Herv. gemeente alhier de gevraagde medewerking te weigeren voor het be schikbaar stellen van school B, de kop- school of f 100.000 voor een nieuw te stichten Hervormde school. Dhr. v. d. Ouden was van oordeel, dat deze aan vrage aldus was geschied, naar aanlei ding van gesprekken met den burgemees ter en de wethouders, die z.i. de idee wet tigden, dat in dien zin een oplossing; kon gevonden worden. De burgemeester

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1