No 194 Donderdag 18 Mei 1929 36e Jaargang Telegrammen. Buitenland. Drukkers-Exploitanten ©OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000- Bijkantoor te Middelburg 'Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Ab«Bnement«pr|ri Per 3 maanden, franco per ptai I S. Losse nummera f ft.09 Prijs der Advertantlln: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De Roomsche motie. Hel is met de motie van het Hoofd bestuur van den Als:. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen wonderlijk geloopen. AI- tbans voor den bui tan staander. Wij willen eerlijk bekennen dat wij aanvankelijk niets begrepen van het optreden van mr Koo ien: en wij stellen met. genoegen vast dat ook andere bladen uit de buitenstaan de partijen in hun conclusiën bobben ge faald. Adres Het Vaderland, Maar, dank zij de toelichting in de 'RoomSche pers, zijn wij er nu achter; en zijn wij zelfs in slaat met de motie, niet gelijk hef Hoofdbestuur die voor stelde, maar gelijk de Kamervoorzitter baar wijzigde, in te stemmen. Wat 'toch is het geval. Het hoofdbestuur wilde uitgemaakt zien •dat na de verkiezing, bij de vorming van een kabinet, indien Rechts in de minder heid gestemd werd, saamwerking van Ka tholieken en Sociaaldemocraten uitgeslo ten zou zijn. Ware deze formuleering aangenomen, dan was wel p r i n c i p i e e 1 uitgemaakt: geen samengaan met Rood, dan was te vens practisch vooruitgeloopan op een beslissing, indien deze straks door de Kroon noodzakelijkerwijs noodig gekeurd zou moeten worden met 't oog op de ont reddering der Rijks geldmiddelen. Daarom trad mr Kooien op met de opmerking dat 't voorstel wel goe-d was, maar dat. er ingevoegd moest worden het woord ..uitsluitend". De vergadering, ook het hoofdbestuur, ging unaniem met deze wijziging uccoord; zoodat hierdoor beslist werd dat na de verkiezing, bij de vorming van een ka binet, bijaldien Rechts in de minderheid kwam, saamwerking uitsluitend van Katholieken en Sociaal-democraten uitge sloten was. Principieel gesproken had het Hoofd bestuur gelijk: geen saamwerking met sociaal-democraten. Christendom en So cialisme, naar het zeggen van een van de grootste leiders der sociaal-democraten zeiven, verhouden zich als vuur en water. Maar praktisch was de uitspaak: geen samengaan van Roomsch en Rood een vergissing. De mogelijkheid moes! blijven bestaan, dat na de verkiezing wat wij evenwel natuurlijk niet hopen men van Room sche zijde, en allicht ook onzerzijds, ver plicht zou zijn in een zoo breed mogelijke combinatie van partijen te berusten, met 't oog op den treurigen toestand der financiën. Een bezuinigingskabinet. En dit nu werd, uit practisch oogpunt bezien, door de motie van 't Hoofdbestuur on mogelijk gemaakt. Maar de inlassching van hel door mr Kooien voorgestelde woord deed op een maal de motie geheel van karakter ver anderen. tn plaats van „uitgesloten" werd het nu „geoorloofd, wenschelijk, ver plicht". Het voorstel van 't hoofdbestuur bleek de kromme stok te zijn, dien de heer Kooien hem uit de hand nam om er, juist te rechter tijd, nog een rechten slag mee te slaan. De beslissing is geheel in overeenstem ming met wat „De Standaard" van 21 Januari als haar meening aangaf, „dat in elk geval het Kabinet van Juli 1922 voor de financieel© paragraaf van zijn werk program naar een broederen grondslag zal hebben te zoeken dan zou overeenkomen met. de verdeeling rechts links"; en met wat de heer Jdenburg in de vergade ring van de Eerste Kamer op 10 Mei d.a.v. te berde bracht, namelijk dat „het kabinet, Royaal. De'brievenbesteller L. S. vond in het Noordeinde in den Haag drie duizend gulden. Hij spoedde, zoodra zijn dienst was afgc-loopen, zich naar het com missariaat van politie. Daar was óók de dame, die het bankpapier had verloren, ten ze heeft den vinder beloond niet één gulden. Een brutale bedrieger. Een Parijsche jongeman, Croquet gehesten, die met behulp van krukken voortstrompelt, heeft zich dezer dagen als een brutale be drieger ontpopt. Twee jaar geleden ver scheen hij plotseling in de journalistieke wereld, waar hij als een vertrouwensman van Clemeneeau's secretaris poseerde. Hij Peed in een luxe auto rond en liet het geld braaf rollen. Croquet werd voor een schatrijken O. W.er aangezien. Hij had het plan kenbaar gemaakt om een blad uit te geven, dat den naam „Les Forces Fran- paises" zou dragen. Hij deed het voorho uten, of hij voor de nieuwe onderneming aen kapitaal van 10 millioen francs be schikbaar had. Hij stelde een hoofdredac teur en redacteur aan, huurde een groot kantoor, hield er verscheidene typisten op na, alsmedo twee secretarissen en drie chauffeurs. Alles ging de twee eerste eer ste maanden opperbest. Maar het aange kondigde blad verscheen niet. Het perso- hetwelk er na de verkiezingen zijn zal, over zijn financieel program zal moeten overleg plegen met enkele, liefst met vele partijen". ft De tijdsomstandigheden. De buitengewone tijdsomstandigheden, waaronder wij leven, zouden wel eens ©en buitengewone combinatie mogelijk, ja noodzakelijk kunnen maken. In 1914 sprak mr Troelstra in de Twee de Kamer dit uitnemende woord„De nationale gedachte moet de nationale ge schillen overheerschen". Een gevleugeld woord, dat men toch vooral niet mag loslaten. Het doet ons genoegen dat. gelijk wij boven zagen, „De Standaard" (de heer H. Colijn) de dingen \an uit ditzelfde standpunt reeds in Januari, ja eigenlijk reeds veel vroeger bezag. En dat de a.s. Kamerclub daarmede instemt, blijkens de groole beslistheid waarmee haar leden thans op hun verkiezingstochten de kie zers komen waarschuwen geen enkele be lofte van hen te verwachten. Gelijk de heer H. Colijn reeds op 30 September des vorigen jaars vanuit Londen aan „onze menscben" schreef en op 14 October d.a.v. in zijn openingswoord ter deputalenver- gadering herhaalde, „vanwege de groote ontreddering onzer financiën". En in overeenstemming met hetgeen hij als hoofdred. van „De Standaard" op zijn instemming met de motie-Van Wijnbergen- Kooien laai volgen: „Indien wij een niet geheel verkeerd inzicht in den toestand hebben, dan zullen zoodanige maatregelen gevorderd worden, dat men de doorvoering ervan alleen verwachten mag indien een be hoorlijke meerderheid ei' voor te vinden is, opdat vaststa, dat ook de meerder heid des volks mei de te nemen ïymt- regelen instemt. Daarom ook hadden wij in ons num mer van 9 Mei de wenscbelijkheid be toogd, dat de Regeering reeds thans met een bezuimgingsprogram voor den dag zou komen, opdat bij de stembus klare wijn geschonken zou kunnen worden. De zaak is van te veel gewicht om haar en passant te behandelen. Nu is het duidelijk, dal voor het evenwichtsherstel in onze financiën ge tracht moet worden den politieken boog zoo wijd mogelijk te spannen. Al is het niet zeer waarschijnlijk, dat men met de S. I). A. P. tot overeen stemming ge raken zal over den te bewandelen weg, men moet niet vooraf dien weg moed willig sluiten. En dat zou het ..geval geweest zijn, indien de voorgestelde mo tie in haar oorspronkelijke redactie ge handhaafd ware geworden. Wij zijn uit den aard der zaak niet in de gelegenheid de beweegredenen Ie toetsen die tot de verandering van het oorspronkelijk voorstel hebben ge leid, maar die wijziging zelve juichen we toe omdat, na de stembus, er allicht een moeilijkheid te meer uit had kun nen voortkomen". De Rijksmiddelen. l)e malaise begint steeds sterker de opbrengst der Rijksmiddelen te drukken. April toont nog meer 'dan Maart een achteruitgang in vergelijking met zijn naamgenoot des vorigen jaars. Het is alleen te danken aan de directe-belastin- gen, de grillige successiebelasting, en de drankaccijnzen, dat de teruggang niet nog (minstens 3 Smiljoen grooter was. Jilon ZctnQz-U'i^fcji i/vu et x xx tv v ix gebracht. Uit Hoek van Holland wordt aan de „Tel." gemeld: Maandag werd ontdekt, dat de zandzui ger „Geopotes I", van de firma Volk-er, in zinkenden toestand verkeerde. Slechts door de onmiddellijke hulp, verleend door de bergingssleepboot „Ursus", werd het vaartuig voor zinken behoed. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat hier a.an misdrijf moet gedacht wor den. Onder aan den zandzuiger bevindt zich een bak, bestemd voor het opvangen van steenen. De moeren, waarmede- een plaat aan den bodem van dien bak zit vast geschroefd waren alle plm. 5 c.M. omhoog gedraaid. De plaat is daarna door ie drukking van het water omhoog gelicht, zoodat het water binnen kon stroomen. Alles wijst er op, dat het misdrijf vooraf behoorlijk is overwogen en door een des kundige moet zijn gepleegd. Aan boord van den zuiger bevonden zich twee wacht- lieden, die echter onder den invloed van een stevigen borrel rustig in het vooronder lagen te slapen. Had de sleepboot „Ursus" niet gemerkt, dat de zuiger zoo diep lag, dan zouden deze trouwe wakers slapende met don zuiger naar den kelder zijn ge gaan. Een man of een vrouw? Ge beurd op den laats ten zittingsdag der Het accres van circa acht ton van de Grondbelasting, is slechts een gevolg van de vroeg we uitreiking der belastingbiljet ten. Dat der Inkomstenbelasting met ruim twaalf ton is aan dezelfde oorzaak toe te schrijven, benevens aan het feit dat in de beide vorige diensten nog met groote winsten kon gerekend worden, wat straks voor den dienst 19221923 wol töiet meer mogelijk zal blijken. De Vermogens belasting verkeert in hetzelfde gevaltrou wens deze ging slechts drie ton vooruit. De opbrengst van het. Personeel staat niet ingevuld, terwijl die der laatste van de groep „Directe Belastingen" die op de Dividenden en Tantièmes, evenals de vorigie maand schrikbarend terugge gaan, ditmaal met ruim acht ton (vórige maand bijna twee miljoen) het beeld ver toont van wat in de toekomst ook van de llijksinkomstenbelasting nog is le ver wachten. Van de groep der accijnzen blijft de suiker zakken. In Maart daalde de ac cijns met zeven ton, in April zelfs met ruim negen. Het gedistilleerd daarentegen ging met nagenoeg een halve ton vooruit, terwijl ook wijn en bier een gestadige stij ging blijven vertoonen. Ook het zout liep kveer terug. Wij sluiten ons aan bij een juiste opmerking van Het Centrum een vo rige maal: „Gaat deze vermindering door, dan zou zoo langzamerhand kunnen worden over wogen, den accijns op dia eerste levensbe hoefte af te schaffen. De kosten van toezicht immers, in verhand met de steeds toenemende vrijdommen, zouden, verge leken met de opbrengst, te hoog worden." Het geslacht verminderde met drie ton, gevolg van de dalende veeprijzen, het groote tekort aan varkens, en de aanhou dende aanvoer van buitenlandsch vleesch. De Speelkaartenbelasting ging ditmaal, voor het eerst van haar leven meenen wij, een weinig naar hoven. Van f6903 klom zij Tof f6991. De heffingen, die 'het zakenleven raken, vielen ook weer tegen, indien er nog van tegenvallen sprake kan zijn. Die regi stratierechten gingen namelijk van vier en oen half miljoen op anderhalf miljoen terug, en de zegelrechten van twee miljoen op anderhalf miljoen. 'Erger dan in Maart toen de teruggang resp. 2,8 op 1,6 en 1,8 op 1,6 miljoen bedroeg. De successierechten klommen van 2,5 tot 2,8 miljoen, natuurlijk een gevolg van de hoogere heffingspercentagesop deze belasting is evénwel nimmer peil te trekken. De invoerrechten gingen ook weer een weinig vooruit, doch niet zoo sterk als in Maartslechts een halve tonmet onge veer een gelijk bedrag klommen de loods gelden. Het statistiekrecht daarentegen stelde teleur: het ging ruim een ton terug, juist hetzelfde 'bedrag waarmede het in Maart was vooruit gegaan. De totale opbrengst over April 1921 bedroeg 39 miljoen 473 duizend gulden; en over April 1922 ruim 37 miljoen 597 duizend gulden. Alzoo f 1.876.363,65i/2 minder. De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds bleken een miljoen hooger dan in April 1921, gevolg natuurlijk van de hoogere opbrengst der Inkomstenbelasting en van de daarmee verband houdende Verdedigingsbelasting II. De O.W.-belas ting bracht nog ruim een miljoen op. In Maart ruim drie miljoen; derhalve 't. mindert sterk. De opbrengst der middelen over de maanden Januari tot en met April van 't vorige jaar was 136 miljoen en an- opgegetén, wat uitwees, dat 't praeparaat als weermiddel tegen muizengeknaag deug delijk was. De Londensche dierenbescher ming heeft een aanklacht ingediend en de fiima is een proces aangedaan. Mormonen-onzinnigheden. Vooral in de Engelsche bladen duikt weer het bericht op, dat de Mormonen agenten in Europa onderhouden om jonge meisjes, onder voorspiegeling van een schitterende toekomst, naar de harems van rijke Mormonen te lokken. Bisschop Killian van Limburg, die onlangs in een herderlijk schrijven sprak over de millioenen, die Amerikaansche secten uitgeven voor ver breiding hunner leer in Europa, zal zeer zeker ook gedoeld hebben op de volge lingen van Brig-ham Young, die over zulke geweldige geldmiddelen beschikken en daarmede een wereldomvattende propagan da voeren. Of de berichten der Engelsche bladen omtrent de aanwerving van Euro- peesche meisjes juist zijn, is moeilijk na te gaan. Officieel is de „veelwijverij" bij de Mormonen afgeschaft, omdat de regee ring der Vereenigde Staten zich er natuur lijk tegen verzet heeft. De Mormonen be schouwen haar echter nog steeds niet als een moreel vergrijp, zoodat de afschafiing niets anders beteekent dan dat zij slechts met één vrouw wettig in 't huwelijk kun- derhalve ton; die van de overeenkomstige periode in dit jaar is 136 miljoen en zeven en een halve ton; dus toch nog iets meer. Maar nu zullen wij straks eens zien wat Mei doet! De juiste loon. De algemeen e Bondsvergadering dei' R.-Kath. kiesverenigingen heeft 1.1. Za terdag te Utrecht plaats gehad. Mr. A. Baron van Wijnbergen sprak een „ope ningswoord". Beschouwende, wat in de voorbije vier jaren is gewrocht door de Regeering. kwam de heer Van Wijnbergen tol datgene wat nu te doen staat in de periode, die voor ons ligt. Plicht noemde de spreker het, om op openbaar terrein hier te lande te doen be leven het practisch Christendom, vooi'al waar telkens blijkt, dat de menscbelijke hoogmoed belemmerend inwerkt op de ze gepraal der Christelijke levensbeginselen. Het blijft plicht om gedurig nader te komen tot den Chrisfelijken Staat, waarin geluk en welvaart heerschen kan, waar in het loslaten van deze beginselen de grondoorzaken van de huidige wereld ellende aan te wijzen zijn. Daarom meende de heer Van Wijnber gen den komenden verkiezingsstrijd met dit doel voor oogen tegemoet te gaan, ten einde de Christelijke Staatkunde steeds tot verdere ontwikkeling to brengen, een doel naar het verleden leerde bereik baar in samenwerking met de Anti-Revo lutionaire en Christelijk-Historische Partij. Deze samenwerking was meermalen door het huidig kabinet verklaard te we zen in 's lands belang' en daarvoor riep de bondsvoorzitter der Roomsche kiesver- eenigingen de kiezers op, wijl ook de Roomsche burgers, als goede vaderlanders volgaarne deze samenwerking in stand houden. Voortgaande besprak de heer Van Wijn bergen de financieele en economische vraagstukken, waarvan, naar zijn nveening, de meest bekwamen geen oplossing zou den brengen, indien zij zich onttrokken aan de leiding der Christelijke beginselen, zij uit het oog verloren, wat gevorderd wordt door de wet der. Christelijke liefde en rechtvaardigheid. In hoevete opzichten wij beslist ons zelf willen blijven, aangezien niet-onbe- langrijke verschillen ons godsdienstig le ven met dat onzer Roomsche medeburgers beheerscben, er valt te danken, dal in zoo diepen eenvoud openlijk wordt uitgeko men voor de ©ere Gods en verdedigd wordt de samenwerking met de pi'otes- tant3ch-christelijke partijen. Het geeft ons ook moed, dat de roode vogelaar, zoet zijn deuntje fluitend, zijn doel voor dit maal niet bereiken zal. Nederig behoort alle hulp, steun en voorlichting van Boven te worden afge smeekt, zóó sprak de leider der Roomsche kiesvereenigingen aan het slot en wij willen gaarne die ootmoedige, juiste klan ken overnemen, aangezien zij hun oor sprong vinden in datgene wat ook ons als eenig juist voorkomt. Verblijdende cijfers. In het Regeeringsverslag ove'' 1920 1921 Lager Ónderwijs blijkt dat de open bare school met 3181 leerlingen achteruit boerde '0n het getal leerlingen der bijzon dere scholen met 65.050 vermeerderde. Uit deze cijfers blijkt, dat bij toeneming de Christen-ouders hun roeping gaan be seffen fen aanzien van de opvoeding hun ner kinderen. Meerderen latten de valsche neutraliteit los, die de ongodistischc open- poiuer. j 31. Middelburg, verrichten werkzaamhe den, enz. grind- en sfceenslagwegen aan 't kanaal Z.-Beveland te Wemei- dinge en Hansweerd. Juni. j 10 Walzoorden, herstel, enz. der werken aan het waterschap Walsoorden. Col- lot d'Esourv. bare school heet te bezitten. Tegenover des Heeren woord: „Laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet" voert de openbare school reeds het op groeiend geslacht ver van omgang met God en het .erkennen van Zijn majesteit in alles en overal. Het getal openbare scholen vermeerder de met 13, dat der bijzondere scholen met 44, zoodat 15 Januari 1920 in ons land waren 3437 openbare scholen en 2510 Christelijke scholen. We leven nu in Mei 1922 en bekend is dat vooral in 1921 voor het aanbouwen van onze scholen heel wat. is verricht. De verhouding zal ongetwijfeld op heden heel anders zijn. Langzamerhand begint heel ons volk wakker te worden en te begrijpen hoe veel kwaad het liberale volksonderwijs ons volk heeft berokkend. Nog zijn er enkele hoeken in ons land, waar de open bare onderwijzer nog meent de baas te spelen, want daarop kwam het, vooral ten platteland®, practisch neer. Maar de dagelijks vastier wordende zekerheid, dat de openbare vroeger begiftigd met den scheldnaam „groote" school onderwijs- inrichting het voorportaal is voor het so cialisme en het communisme doet telken male breed® kringen meer en meer deze gevaarlijke opvoederij schuwen. Ziet men dan dat de zoogenaamde nor maalscholen slechts 609 leerlingen telden legen meer dan vijfduizend op de Protes- tantscbe en Roomsch-Katholiek® kweek en normaalscholen, dan zien we tevens dat ons toekomstig onderwijzend perso neel reeds nu zich laaft, aan de eenig© bron. 6 DEN HAAG. V. D. De Eerste Kamer heeft de wijziging der Arbeidswet met. 31 tegen 4 stemmen aangenomen. PARIJS, V. D. Gemeld wordt, dat er steeds heviger erupties van den Vesuvius worden geconstateerd. BELGRADO, V. Dl In goed ingelichte kringen verluidt, dat de vooruitzichten van een regeling der geschillen met Italië gunstig zijn. ST PETERSBURG, V. D>. Het commis sariaat van Buitenlandscho Zaken heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke buitenlandsche schepen voor het bin- nenloopen der Russische havens een bij zonder visum moeten hebben, dat aan ge noemd commissariaat kan worden ver'kre- Dwars door Zuid-Amerika. De Engelschman, commandant 'Dyott, die zeer veel ervaring heeft als reiziger in de afgelegen streken van Zuid-Amerika, heeft zijn voorbereidingen voltooid voor een derde veis dwars door het Zuid-Ameri- kaansche continent en zal in den loop van deze maand uit Londen vertrekken. Hij 'zal door slechts één metgezel worden bege leid. Dyott stelt zich voor de Andes over le steken, komende van den kant van den Stillen Oceaan. Hij zal de reis met muil ezels en te voet maken, totdat hij by de rivieren komt. Op zijn reis naar de Amazone zal hij de kleinere rivieren in een kano afvaren en tenslotte gebruik maken van een motorboot. Hoewel de gieheele reis in 8 maanden gedaan kan worden, zal Dyott vermoe delijk veel langer onderweg blijven, daar hij van plan is wetenschappelijke onder zoekingen te doen om de fauna en de flora van het land, waardoor hij trekt, te bestudeeren. Een bakkersstaking te Parijs. Tengevolge van 't regeerihgsbesluit, om geen verhooging der broodprijzen toe te laten, heerschte onder de bakkerspatroons te Parijs groote ontevredenheid. Al deze patroons er zijn er 1300 zijn Dinsdagavond bijeengekomen, om den huidigen toestand te bespreken. Er werd een motie aangenomen, dat Jzoo deze week geen oplossing werd ge vonden en de 'broodprijzen niet werden verhoogd, de bakkers de zorg van de broodleverantie voor de Parijsche bevol king aan de regeering' zouden overlaten; ■waarbij zij hun materiaal en personeel ter beschikking stelden. De bakkersgezellen Onder boeken begraven. Door alle eenwen heen hebben er men sehen bestaan, groote geleerden, wier na men nooit zullen sterven, die hunne boe ken liefhadden boven alles ter wereld en voor hunne boekerij hunne vrouwe11 ver lieten, kinderen verwaarloosden, ouders vergaten, vrienden bedrogen, en wier dood in het nauwste verband stond met hun „lievelingen". Het oudste boekenslachtoffer, waarvan de geschiedenis gewaagt, is de filosoof en wiskundige Eratosthenes, die vele jaren leider van de groote bibliotheek in Alexan- drië is geweest. Hij stierf in 194 of 196 vóór onze jaartelling, naar verluidt, den vrijwilligen hongerdood uit verdriet over zijn blindheid, die hem belette te lezen en zijn studiën voort te zetten. Het aantal geleerden, die te midden van hunne boekerij zijn gestorven, is vrij groot. In dit verband zij gereleveerd de naam van den dichter Petrarca, die dood in zijn bi bliotheek werd gevonden, het hoofd op zijn geliefden Virgilius. Verscheiden geleerden hebben zóó groo- ten hartstocht voor hunne boeken aan den dag gelegd, dat zij liefde of passie voor iets of iemand anders totaal uitsloten. Van Napoleon wordt verteld, dat hij in zijn jonge jaren spaarde, bezuinigde en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1