Telegrammen. Posterijen en Telegrafie. Allerlei. lOoop Verkoopiogen, ianbestedingeD, enz. Financieële Berichten. rende agenten te O es een man op een dak. Ze legden zich in hinderlaag en toevallig -sprong het individu vlak voor een hunner van de veranda. De man, zich ontdekt ziende, trok zijn revolver en loste een schot zonder echter den agent te raken. Een wilde jacht begon, waarbij de politie* verschillende schoten loste, waarvan twee doel trofien. D*e man werd gearresteerd en bleek te zijn de 20-jarige v. H. In de laatste weken hadden er herhaal delijk diefstallen met inbraak plaats, o. a. j.l. Donderdag bij notaris Stael, waar een zilveren k off ik an en kandelaars waren ont vreemd. D*e man bekende dezten diefstal gepleegd te hebben en wees de plaats aan, waar zich de gestolen goederen bevonden. Hij was in het bezit van twee revolvers, een bos sleutels ©n andere inbr-ekerswerk- tuigen. De jongeman was een hartstoch telijk lezer van detective-boekjes. Professor Otto Otto. De ex perimenteel® lezing, die professor Otto Otto Zondagavond te Dsn Haag zou hou den, is niet doorgegaan. Naar het „Vad." verneemt, had de heer Otto Zaterdag van den impresario, den lieer M. J. de Haan, f 1250 geëischt voor de voorstelling van dien avond, welk bedrag hem des middags moest worden uitbetaald, wat ook is ge schied. Den volgenden middag was de- recette ongeveer f 400 ©n toen heeft de beer De Haan geziegd, dat het niet doen lijk was om aan den eisch van den heer Otto weder f 1250 vooraf te betalen te voldoen. De heer D® Haan stelde voor, de 'hielft van de recette af te staan, maar terwijl hierover met den secretaris werd onderhandeld, is de professor er vandoor gegaan. Van de voorstelling kon daarom niets komen. Er waren onder het publiek achttien on- gelukkigen, die tegen betaling van f 2.50 elk, een bewijs hadden ontvangen van d-r Lissauer, waarop hun behandeling bij deze lezing was beloofd. Men kan zich de stem ming van deZe stakkerds voorstellen, die zóó wreed werden teleurgesteld dooi' de geldzucht van den professor. Ook het andere publiek was zeer verontwaardigd, te meer, omdat de heer Otto Otto Zich als filantroop in Den Haag heeft geïntrodu ceerd. Inbraak te D'en Haag. Omtrent de inbraak bij de firma De Grusjter aan de Boekhorststraat vernemen we nadar, dat de inbrekers, nadat Zij in de Oog in 't Zeilstraat een kelderraampije hadden ver wijderd, zich door deze opening hebben laten afzakken in den kelder. Vandaar bereikten zij over een portaal het kan toortje, waar de brandkast was geplaatst. Hier hebben zij waarschijnlijk allexeefst getracht de brandkast te openen, aange zien de grond bedekt was miet asbest. Toen dit evenwel niet gelukte, hebben zij de brandkast opgenomen en door de gewone deur in de Oog in 't Zeilstraat naar buiten gebracht. Ook hier waren nog sporten van asbest zichtbaar. Vanuit de Oog in 't Zeil straat is de buit, waarschijnlijk per kar' vervoerd. De inbraak heeft vermoedelijk in den voornacht plaats gehad, aangezien toen eenige buren rumoer hebben gehoord. Het juiste bedrag, dat in de brandkast was geborgen, is nog niet bekend. Naar men meldt, zlal het ongeveer f 1100 te- dragen. Het mes. Een bewoner van de Bickersgracht te Amsterdam kwam Zondag ©enigermate onder den invloed van ster ken drank thuis en kreeg een woorden wisseling met züjn dochter, die juist aan het broodsnijden was. Met dit mes heeft het meisje haar vader naar vermoe'5 wordt, bij ongeluk in do borst gestoken. De man is naar een der gasthuizen ver voerd. Nachtelijke aanranding.In den nacht van Zondag op Maandag word een bewoner van de Bilderdijkstraat te 'Amsterdam aangevallen door twee* mannen, waarvan de een hem een klap in fiet ge zicht gaf. De mannen koesterden blijkbaar plannen het horloge van den aangerande te rollen en zij zouden daarin misschien zijn geslaagd, als niet een paar nachtwa kers, die toevallig in de buurt war'eri, alarm hadden geblazen. De politie snelde op het gefluit toe en rekende de beide mannen in. Een maan regenboog. Men meldt aan de „N. B,. Crt" het volgende over den f raaien maanxtegenboog, Vrijdag avond ongeveer kwart voor twaalf waar genomen bij Wassenaar. De maan scheen schitterend helder in bet Zuid-Oosten, nog laag aan den hemel. In het Noord-Westen kwam zeer snel ean zware hui opzetten, de lucht was in die richting zeer zwart. Het begon plots te gieten, terwijl de maan helder door bleef schónen. Op hetzelfde oogenblik vertoonde zich tegen de pikdonkere lucht een prach tige melkwitte regenboog, die gedurende twee minuten nog in helderheid toenam. Die vorm was gelijk aan dien van een zon- regenboog, zooals die zich bij gelijke zon nehoogte zou hebben vertoond. D-e boog was geheel zichtbaar, van horizon tot hori zon. In het melkwitte licht van den boog waren de kleuren van het spectrum flauw te onderscheiden. Op het oogenblik van de grootste helderheid, was in het Noor den tegen het donkerste deel van de wolk ook een stuk van den parallel-regenboog zichtbaar, zeer flauw, maar onmiskenbaar als een zwakke lichtstreep. Na een viertal minuten verbleekte het zeer fraaie verschijnsel. Het was weldra geheel verdwenen. D~e moord te Groningen. Alle zles verdachten, gearresteerd in verband met den moord op dan stakingscontroleur Pantjes zijn uit de voorloopige hechtenis ontslagen en op vrije voeten gesteld. Korte V r ij h o i d. De politie te Pnrmerend heeft dezer dagen een goeden slag geslagen. Een tweetal Amsterdamse!© politieagenten brachten met den sneltrein een arrestant naar Alkmaar. Bdj Bokeldijk vroeg deze zich even te verwijderen, waar bij hij kans zag, door het buitenraampje te klimmen en te ontsnappen. De trein stopte door het trekken aan de noodrem, maar al het spauren in de omgeving was tever geefs. Ook te Formerend was bericht ge komen van deze ontvluchting. Een juist signalement gaf de politie aldaar gelegen heid om de hand op den slimmerik te leggen, die met de eerste boot van daar uit naar Amsterdam wilde vertrekken. De nu opnieuw gearresteerde verklaarde langs de treeplank van den trein te hebben ge- loopen en heeft zich, na zijn lichaam in hoepelvorm te hebben gebogen, daarvan laten afrollen. Hij is op transport gesteld. Een drama. Zaterdagavond ge raakte ©en inwoner van Muiderberg in de vaart bij Hakkelaavshrug' te water. Een andere Muiderbergenaar kwam per rijwiel daar voorbij, zag een hand boven water steken en sprong pardoes te water ten ©inde den drenkeling te redden, 't Was zijn vader! Ofschoon nog bij kennis, stierf de drenkeling tengevolge van hartver lamming eenige uren later. Onveilig 's-Gravenhage. Een heer heeft bij de politie aangifte ge-daan, dat hij op de 's-Graveziandelaan te 's-Gra- venhage door vijf hem onbekende personen is aangevallen, vermoedelijk met het plan om hem zijn portefeuille en horloge te* be- rooven. Op zijn hulpgeroep kwamen eenigö agenten aan, waarop de aanranders de vlucht namen. Eien andere heer werd 's nachts 12 uui' in de Prinsestraat aangevallen door twee mannen, die trachtten, hem van zijn geld te berooven. Ook hier namen de aanval lers op zijn geroep om hulp de vlucht, Even boodschappen doen. Als -een staaltje van vlug boodschappen doen diene het volgende: Zaterdagmorgen kwam op het vliegterrein te Rotterdam een dame uit Londen aan. Zij ging per auto onmiddellijk de stad in en des mid dags keerde zij per vliegtuig naar Londen terug, met een bezending Barn©veldsche kuikens bij zicb. Des avonds was zij das reeds in Londen van haar „even bood schappen doen" terug gekeerd. (Volk.) Door zoonlief bestolen. De goudsmid T. W. de Wit tc Rotterdam, gisterenavond thuis komende om een uur of tien, bemerkte, dat in zijn winkel alles overhoop was gehaald en een aantal gou den -ringen, brillanten en andere sieraden waren ontvreemd. De goudsmid verdacht onmiddellijk -zijn zestienjarigen zoon in de inbraak de hand te hebben giehad. Deze door de politie gehaald, bekende voor een paar inbrekers de deur te hebben geopend en bun valsche sleutels der etalagekasten te hebben ter hand gesteld. In verhand daarmede is aangehouden de zich noemen de kantoorbediende J. Ratté. Er is nog geen inventaris opgemaakt, maar de waar de van het gestolen© loopt zeker in de duizenden. O Verkeer sa-gent bij nacht. Te Boston in d-e Vereenigde Staten had het nachtelijk verkeer een zoodanigen om vang aangenomen, dat ook des nachts ver keersagenten moesten dienst doen. O^ze geïllustreerd© p-ers geeft een dergelijken nacht-verkeersagent te zien. Hij draagt witte handschoenen en groote witte om slagen aan de mouwen van zijn uniformjas. Over zijn borst en rhig zijn twee witte kruisbanden aangebracht, terwijl op zijn helm en op zijn schouders el-actrische lamp jes branden, die door een droge batterij, opgeborgen in 's mans jaszakken van stroom worden voorzien. Afschuwelijke moord. Te Pa rijs heeft een afschuwelijke moord plaats gehad. Een dienstbode, van een dokters- vrouw, keerde naar huis terug, terwijl de dokter zjjn patiënten was gaan bezoe ken. Bij haar thuiskomst vond de dienst bode haar mevrouw voor de piano zitten. Met een bijl verpletterde de vermoede lijk© krankzinnige het hoofd van haar slachtoffer. In den loop van den Zondag Is de dienstbode in de nabijheid van Rou- aan gearresteerd. Groote brand. Te Valenciennes zijn door ©en kevigen brand 26 woningen vernield. 170 personen zijn dakloos ge worden. Gedelegeerden in Adams- cost u u in. Twee Scandinavische gedele geerden ter conferentie van Genua zijn een eindweegjs buiten de stad gearresteerd. Wat was het geval? De zon. scheen z-o-o koesterend en de zee was zoo b-laUw, dat ze den lust niet konden weerstaan in de heldere wateren van de Golf van Genua te gaan zwemmen. Ze deden dat naar No-orsch gebruik, zooals ze dat thuis in een jOost-zee-badplaats gedaan zouden hebben, zonder badcostUum en ze wisten blijkbaar niet, dat dit gebruik in Italië ongeoorloofd is. Twee carabinieri, die de beide „Noor mannen" aldus geheel ontkleed te water zagen gaan, snelden onmiddellijk ver schrikt toe, liepen ïn volle uniform en met bun witte handschoenen aan in zee, tot het water hun tot boven het middel reikte en arresteerden de beide verbaas de zwemmers, wier arrestatie een heel oploopje veroorzaakte. Het wierd hun dui delijk -gemaakt, dat ze voortaan bij het zwemmen een badpak moeten aantrekken. DEN HAAG. V.D. Naar wij vernemen hebben de ministers Jaspar en Van Kar- nebeek van hun tegenwoordigheid te Ge nua gebruik gemaakt om de besprekingen te hervatten, die zij te Luzern in Aug. 1921 hebben gevoerd over een herziening van de tractaten van 1839 en de Wielin genkwestie. In een bijeenkomst, die in den -geest van vriendschappelijke toenade ring werd behouden, werden verschillende voorstellen besproken. Besloten werd de oplossing der kwestie opnieuw in studie te nemen. DEN HAAG. V.D. Inzake de vordering tegen het Kon. Zoölogisch Genootschap, ingesteld door een kinderjuffrouw, wie zes jaar geleden in den Dierentuin door een dier een arm werd afgebeten, is door het Haagsch Gerechtshof een minnelijke schikking getroffen. De juffrouw zal jaar lijks f 600 ontvangen. BOEDAPEST. V.D. Met een specialen trein van 14 wagons zijn weer 530 kin deren naar Nederland vertrokken. BERLIJN. V.D. In de wetsontwerpen betreffende de gedwongen leening zijn eenige wijzigingen aangebracht. Tot nu toe waren alle kapitalen beneden 250.000 mark vrij van de gedwongen leening. Dit bedrag wordt nu 100.000 mark. Ook wordt de 10 pet. extra belasting geheven van alle kapitalen boven 1 millioen (tot nu toe 2 millioen). GENUA. V.D. Naar wij vernemen, zullen de Vereen. Staten deelnemen aan de Haagsche conferentie, onder voorwaarde, dat -geen bindende besluiten worden ge nomen slechts voorstellen worden ge daan en dat gedurende de conferentie geen afzonderlijke verdragen met Rusland worden igesl-oten. Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand April 1922 Telegrammenverz 985, ontv. 1024, overgen 1391, totaal 3100. Gesprekkenverz. 2985, ontv. 3089. lokaal 51, totaal 6125. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld: Telegrammen. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 7 12 19 Biezelinge 24 33 58 Borsseleti 35 37 72 Colijnsplaat 72 79 151 Driewegen 2 20 22 Ellewoutsdijk 20 20 40 's Gravenpolder 32 22 54 's Heer Arendskerke 21 58 79 's Heerenhoek 28 70 98 's Heer Hendriksk. 6 1 7 Heinkenszand 17 30 47 Hoedekenskerke -: 10 16 26 Kamperland 39 37 76 Kapelle 72 75 147 Kats 38 27 65 Kloetinge 11 35 46 Kortgene 53 62 115 Kruiningen 86 106 192 Kwadendamme 8 11 19 Nieuwdorp 14 28 42 Nisse 13 25 38 Oudelande 8 7 15 Ovezande 13 20 33 Rilland 17 35 52 Schore 25 26 ■51 Waarde 8 17 25 Wissenkerke 23 22 45 Wolfaartsdijk 49 51 100 Anna-Jacobapolder St. Philipsland Gesprekken. Kantoren. Verz Ontv. Tot. Baarland 8 2 10 Biezelinge 54 85 89 Borsselen 90 52 142 Colijnsplaat 188 153 341 Driewegen 58 54 112 Ellewoutsdijk 37 37 74 's-Gravenpolder 226 198 424 's-Heer Arendskerke 126 174 300 's-Heerenhoek 144 51 195 Heinkenszand 36 40 76 Hoedekenskerke 73 61 134 Kamperland 197 89 286 Kapelle 264 325 589 Kats 50 45 95 Kortgene 261 203 464 Kruiningen 347 314 661 Kwadendamme 41 37 78 Nieuwdorp 118 131 249 Nisse 57 82 139 Oudelande 40 15 55 Ovezande 116 67 183 Rilland 125 82 207 Schore 118 172 290 Waarde 125 66 191 Wissenkerke 76 66 142 Wolf aartsdijk 180 199 299 Anna-Jacobapolder St. Philipsland Waarom hij tegenstribbel de. Een professor was zeer gelukkig ge trouwd met een lief vrouwtje, maar on danks dat was hij zeer verstrooid. Op zekeren dag werd het vrouwtje gein- viteerd om met vrienden een autotocht te maken. Toen zij 's avonds thuis kwam, vond zij het heele huis in rust en de kinderen waren nergens te zien. Waar zijn de kinderen? vroeg het vrouwtje. O,-zei de professor, ze waren nog al woelig en toen heb- ik ze maar in bed gestopt zonder op jou te wachten, en zonder de dienstbode te roepen. En hebben ze 'jou niet te veel last gegeven, vroeg het vrouwtje zorgzaam. Neen, toch niet, antwoordde de pro fessor goedig, behalve één, dien ik op de achterkamer gelegd heb. Die was nog al erg stout, en ging heftig te keer, toen ik hem uitkleedde en in bed stopte. Het vrouwtje ging even naar boven om alles te inspecteeren. Toen ze weer beneden kwam, speelde een fijne glimlach om haar mond. Ik wil wel gelooven, dat hij tegen spartelde, zei ze, 't is een kind 'van de buren. Een milliard. We zijn zoo ge- iwend geraakt aan groote cijfers, dat we over milliarden spreken als vroeger over millioenen. Alles wordt tegenwoordig in milliarden berekend; men spreekt er lucht hartig over. Een bagatel. Maar wie heeft er wel eens .een millarid gezien en wie kan er zich zelfs een idee van vormen. Weet men wel, dat in bankbiljetten van er wel -eens -een milliard gezien en wie theek zou vormen van tweeduizend deelen elk van vijfhonderd pagina's? In zilver zou een milliard vijf millioen kilogram wegen. Een milliard! Een eeuw .geleden, tijdens de restau ratie, to-en in Frankrijk het wetsontwerp ■werd ingediend om aan de emigre's een schadeloosstelling van een milliard te ver- leenen, schrok de openbare meening daar van. „Een milliard, mijnebeeren, een milliard zoo riep van de parlementstribune ge- genaar Foij- bedenk toch eens, dat er sedert Christus geboorte nog geen milliard minuten verstreken zijn!" D-e generaal had gelijk. D'e De Chris telijke jaartelling telde pas in 1902 een milliard minuten. Modern verkeer. Ruiten rink'len, vloeren kraken, deuren springen uit het slot •Opa's pijpen, uit het rekje, duiken naar den grondkapot Schilderijen schommelen lustig, lampen schommelen incluis Alle tafels doen een dansje in dit plots betooverd huis De piano-snuisterijtjes kletteren eendrachtig neer 'Onze daghit zweeft de trap af in de armen van Meneer Juffrouw twéé-hoog zit op één-hoog, Juffrouw één-hoog zwemt op straat Als een vracht-auto, knus ronkend, door ons stille buurtje gaat! (Jan van Velthoven in „Panorama".) Een oude eedsformule. Tot de eeuwenoude gebruiken, welke nog steeds aan de geneeskundige faculteit van Montpellier gehandhaafd worden, behoort ook de eedsaflegging van den nieuwen dokter. Nadat de student, in toga, in de zaal „des Actes" na de verdediging van zijn thesis, in tegenwoordigheid van de pro fessoren, eveneens in toga en van de vrienden, die hem vergezeld hebben, door den voorzitter der jury den graad van doc tor i n de geneeskunde is toegekend, keert de nieuwe doctor zich naar 't beeld van Hippocrates en leest met luider stemme de volgende traditioneele f ormule voor, die ook op de eerste en laatste bladzijde van zijn thesis staat afgedrukt: In tegenwoordigheid van de professoren dezer school, van mijn dierbare medeleer lingen en voor het beeld van Hippocrates, beloof en zweer ik, in den naam van het (Opperwezen, bij' de uitoefening' der geneeskunde getrouw te zullen blijven aan de wetten van eer en eerlijkheid. Gratis zal ik mijn zorgen aan den be hoeftige verleenen, nooit zal ik een hono rarium eischen, dat als bovenmatig; kan beschouwd worden. Als ik in de hui zen word binnengelaten, zullen mijin oogen niet zien, hetgeen er voorvalt, mijn tong zal de geheimlen verzwijgen, welke mij zijn toevertrouwd en mijn kennis zal nooit dienen om de zeden te "bederven of de misdaad te bevoordeelen. 'Vol eerbied en dankbaarheid jegens mijn meesters, zal ik hun kinderen de wetenschap overdragen, welke ik van den vader ontvangen heb. Dat de menscben ,mij hun achting schen ken, indien ik getrouw ben aan deze beloften Dat ik met schande bedekt w'orde en door al mijn collega's gehaat, indien ik mijn eed mocht vergeten! De drie ijsheiligen. De drie yshei- ligen, die- in sommige gedeelten van Duitsch- land op bijzondere wijze vereerd worden, zyn Mamertus, Pancratius en Servatius. 11, 12 en 13 Mei zijn hun toegewijd. De vreemde rol, die zij in het volksbijgeloof spelen, hebben wij In de eerste plaats aan den eerste te danken, In den tijd, toen de H. Mamertus in de D-uitsche landen het Evangelie pre dikte, dreigde een strenge Meivorst zaad en bloesems te dooden. Daarom kondigde de vrome man boetedoeningen en vastendagen aan om het onheil van de velden af te wenden. D-eze boetedoeningen en vastendagen werden in sommige streken van Duitschland spoedig een volksgewoonte en namen den vorm van bedevaarten aan. Men onderneemt processies vanuit de kerk naar de bloeiende velden en roept St. Mamertus, wiens sterfdag op 11 Mei valt, aan om den arbeid van den land man te beschermen tegen de nachtvorsten. Aan dezen dag sloten zich later de beiJe volgende aan. In Zuid-Duitschland begint de heerschappij van de drie „gestrenge heiligen'' eerst op den 12den, den Pancratius-dag, en duurt, tot den 14den, welke dag gewijd is aan St. Bonifacius. Uit de beginlettergrepen der drie namen heeft - het Bolieemschte volk op het land den naam „Pan Serboni" gemaakt. Deze naam geldt als die van een bescherm heilige, die het jonge groen tegen vorst be schermt. Groot vertrouwen in de macht van deze heiligen heeft men echter in D-uitschland allerminst. Vooral de geloovige ooftkweekers zjjn blij, wanneer de dagen der IjsheiJTgeil voorbij zjjn en de bloesems niet al te veel geleden hebben. Zoo groot is dit eigenaardige bijgeloovige wantrouwen, dat de herders nim mer hun schapen voor St. Servatius scheren. Ondanks de bedevaarten heeft de landman zoo weinig eerbied voor de gestrenge heiligen, dat, hij het. vereert met hot volgende punt dicht: Pankraz und Bonifaz Stehlen wie ein Spatz. (Vaderland). Aan de ijsheiligen wijdde onze dichter Brants in „Ons Tijdschrift" het volgende gedicht De drie strenge heeren. Daar kwamen drie heeren van over den Rijn; De oudste, die heette Mamerte, Ze- joegen zoo wakker van over den Rijn; Waar mochten er strenger- drie heeren wel zijn Ze joegen de Mei door het herte. En als ze daar bolderden over het land, Ze het groen van de telgtakken reten- Zoo suize-dol stormden ze over het land; En op stoof het stof-dorre stuivezand; Pancras was de tweede geheeten. De buien, die vlaagden wild over het vel-i, De 'hagels te kletteren kwamen; Daar gierden de vlagen' wild over het veld, Daar raasde het heen met dragondergeweld Servaas was de laatste van namen. V-aar®. Zaterdag is door notaris Struve publiek verkocht: 39 A. 80 cA. bouwland aan het Geldelooze pad aan den heer J. Gilde voor f T215; 40 A. 50 cA. bouw land aldaar aan den heer W. Sturnr voor f 3 250; 41 A. 60 cA. bouwland aldaar, aan den heer P. Goedblo-ed voor f1265; 42 A. 50 cA. bouw- en weiland aldaar aan de heeren A. de Visser Cz. te Sint Laurens en C. Jongepi-er Gz. t-e Middel burg voor f 1207. Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Mei 2 u. Berlijn cheque 0.91i/t0.92 bank 0.910.93 Brussel 21.52i/2—21.57V2 Paiijs 2362Va23.67i/> Londen 11.50—11.51 Dollar 2.58i/2—2.59 Aan het jaarverslag over 1921 van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand onlleenen wij' het volgende In 1921 is krachtig- voortgegaan met de reorganisatie van het Middenstandsbank- wezën. Werden in 1919 5, in 1920 8 Mid- denstandsbanken overgenomen, in 1921 kwam de overname van 12 banken tot stand. Onze uitbreiding, sneller dan wij. zelf met het oog op de hieraan verbonden kapitaalsbehoefte g'ewenscht achtten, was een gebiedende eisch. ïn 1922 zullen wij zoowel tot overname van -.banken als tot het vestigen van nieuwe kantoren, slechts hij groote uitzondering overgaan. Steeds meer neemt het middenstands- bankwezen de plaats in de Middenstands organisatie in, wélke het toekomt. Het geplaatst en gestort kapitaal der plaatse- lijkte banken nam "weder vrij aanzienlijk toe. Hoewel het afgeloopen jaar een al lerongunstigst jaar genoemd mag wor den, om tot plaatsing van aandeelen te komen, nam het totaal geplaatst kapitaal der zelfstandige Middenstandsbanken en der Algemeene Centrale nog toe met f 729.580, en het gestort kapitaal met f.546.39.6, waarvan het resultaat was, dat een geplaatst kapitaal bereikt werd van f6.317.357, waarop was gestort f3.967.095 De verhouding tusschen het geplaatst en gestort kapitaal is dus veel gunstiger geworden dan voorheen. Bij de Algemeene Centrale namen de deposito's toe met 4.096.035. In totaal namien de deposito's toe met f 5.476.100, -welk.e cijfers in 1920 f4.656.700 waren. De vooruitgang bedroeg bij' de deposito's pl.rn. 29 pet., terwijl het crediet steeg met 22,5 pet. Per ultimo December 1921 bedroeg het geplaatst kapitaal, preferente en gewone aandeelen te zamen genomen f 3.216.600, waarop gestort f 1.592.235. Het uitstaand crediet bedroeg: op 31 December 1921 f 19.650.980.501/2; op 31 D-ec. 1920 f 13.907.924.971/2. Het totaal der deposito's rekening-courant, credietsaldi en spaargel den bedroeg: op 31 December 1921 £9.377.571.96; op 31 "December 1920 f4.904.976.82. De economische crisis veroorzaakte al- lerwege de grootste malaise, hetgeen zich zeer duidelijk afspiegelt in het groot aan tal faillissementen, welke in 1921 werden uitgesproken. Niet alleen vorderde deze toestand van ons een groote omzichtigheid bij het. ver leenen van nieuwe credieten, doch ook bij de bestaande credieten moest nu en dan handelend Worden Opgetreden. Wij kunnen constateeren, dat bij het Hoofdkantoor en de 29 kantoren op een uitstaand crediet van f 19.650.980.501/2 over 1921 -geen noemenswaardig verlies is geleden, dat slechts een bedrag ad f 99080 dubieus is en over het algemeen door de debiteuren, zoowel wat rentebe taling als aflossingen betreft, getrouw de verplichtingen zijn nagekomen. Het 'is volstrekt niet zeker, dat deze posten verlies zullen opleveren. In ver hand echter met de onzekere toestanden meenden wij -goed te doen niet alleen het resultaat van ons onderzoek in dit verslag openbaar te maken, maar zelfs voor te stellen, dat, hoewel een eventueel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3