LAIRE linke Ut, Donderdag 11 Mei 1922 36e Jaargang tfdpijn So 188 en THIEME» isf i m 18. HL u uilen te koop. lurgerwoonlrais, j r -HUISHOUDSTER Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Buitenland. Telegrammen. Dit de Pers. 188.650 10.675.000 IROGISTERIJ delft A 94 INSTELLING derd Boogkabinet tselaarsknecht f 0.05 A A onaangenaam ver- it men liefst zoo jgelijk wil doen 0 min. de hevigste ;n migraine ver- imt eens proef. ker 45 cent. or engros sGHULTE Co., idelburg. J lering in 1921 in omloop i jaar te Goes bij HORDIJK'S BANK pen VAN HEEL Co.; bij het Bijkantoor, fat 27; te Vlissingen n P. J. SIEGERS rs bij heeren Agenten Identen. er de Nieuwstraat E KOOP: irscheweg T 263, Middelburg. KOOP: j t e Melkgeil, (MEN, Nieuw- en St. KOOP: Ikalfde Koe en ee I» bij PÓPPE, Meliskerke. KOOP: p f4A\ Is en Brandhout, pen. C. WESTDORP, gseheweg. KOOP: j lbouwschuurtfe verplaatsing, 1.11.41 waarin Wagenhuis, en dubbel steenen Te bevragen bij JiOO, Serooskerke (W bij G. LEENDERTSE srland.J gg IE KOOP: jonge vare Koe/ zeer geschikt. ILSMAN, Koudekerke. HUURi insweert CIS, Oost kanaal. Te bevragen fcKE, Hansweert. »evraagd [e en paard kunnei ïd kunnende melk .ij H.H. Landbouwers, EBEIL, Veehandelaar jle, Middelburg. i werk, bij L. D® Iselaar, Oud Vossemeei huweljjk terstond iresW. RIJN, rusten*] Schore. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers Prijs der Advierfentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De leege wieg. Van .meer dan een zijde is er op gewe zen hoe snel, hoe angstwekkend snel .Frankrijk achteruit gaat, doordat het stoat bij een leege wieg. Ook ons volk is gewaarschuwd met heiligen ernst tegen de hier dreigende gevaren. Voorgangers der kudde Gods wij zen op 't gering aantal doopelingen, het verminderend getal geboorten. Hét kwaad wordt toegeschreven aan •opzet, aan afkeer van de ouderlijke liefde, -aan de grofste zelfzucht, aan laffe gemak zucht, aan ijdeten weeldezin, aam bet be rekenende element ten slotte in het huwe lijksleven. Wij zouden geneigd zijn te schrijven: Was het nog maar "zoo. Doch het mag niet. Wij moeten schrijven: Het is veel erger. De zonde is nog dierlijker, nog vreeselijker. Er worden in Frankrijk en ook ten onzent steeds meer natuurlijke kinderen geboren in vergelijk met het aantal wettige geboorten. Er is minder op zet in het spel dan wel onmacht. De groote omvang welke de geslachtsziekten hebben aangenomen moet het bedroevend verschijnsel veroorzaken. Aan de voort plantingsorganen deelt de ziekte zich mee en de steriliteit van het huwelijk, het voor .-altijd onvruchtbare treedt in. Èen volk, dat niet een gezonde ziel in •een gezond lichaam bergen kan komt on herroepelijk te staan bij een leege wieg. Kreupel beginsel. In de bladen is bericht over den ver koop van meubelen, toebehoorende aan een bekend godsdienstleeraar. Deze ver koop geschiedde omdat deze heer en een)ge van zijn geestverwanten meende te moeten uitmaken, dat. er op zijn belasting biljet een som (een bepaalde som!) voor kwam, welke besteed zou worden aan de ze gel t jesp la k ker ij De man begint met zich (c stellen, we derrechtelijk te stellen in de plaats van de overheid. De man komt naar wij gelooven uit overtuiging op tegen Jn stuk wetgeving, waarvan hij niets hebben moet. Daarom wil hij aan de uitvoering van deze wet niet langer helpen betalen. Alleen hieraan? Komt hiertegen alleen protest of dëelen andere „ongerechtig heden" in de verontwaardiging van dezen ij veraar? Toch is niet deze vraag de voornaamste welke wij wijlen stéllen. Het zijn twee andere punten die aller eerst om aandacht vragen. Het eerste is het vermoeden dat bij deze menschen het beginsel, hun beginsel, de plaats van Gods woord heeft ingenomen, zoodat een beginsel als vreemde, als andere god voor 's Heeren aangezicht e'' op na wordt gehouden. Het tweede is hef bezwaar dat wij heb ben tegen deze moedwillige ongehoorzaam heid jegens de overheid. Aangenomen nog n oogenblik dat de tegenzin tegen het meebetalen in de belasting gerechtvaardigd is, mag dan zoo maar zonder blikken of blozen een verkeerd, dus zondig middel worden te- baal genomen? Een kreupel beginsel! De gevolgen. Eenigen tijd geleden heeft Mr. Dressel- huijs een bespreking' gehad op een pro vinciale predi kan ten vergadering ovei' de waarde van het godsdienstig leven voor Maatschappij en Staal. Hij dié gelegenheid heeft men van de namens de "gemeenteambtenaren:- uu nun naam bood jongejuffrouw Jorens een bou quet aan. Een zangvereeniging van kinderen zong een welkomstlied, en bracht verder eenige liederen ten gehoore. Aan mevr. Bleijker Werd een bouquet aangeboden. Het mu ziekgezelschap gaf nog eenige stukken ten gehoore. Na een rondgang door de ge meente toet lampions was deze plech tigheid afgeloopen. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Lexmond dr J. J. Wolden- dorp te Hagesfein en W. Deur te Zeg veld. - t Beroepen te IJsselmuiden J. G. Dek king te Kesterèn. Geref. Kerken. Drietal te Boskoop, J. W. Esselink te Schoonhoven, H. Ph. Ingwersen te Nij- faerk en dr G. Keizer te Tiel. Beroepen te Hellevoetsluis en Nieuw 'Helvoet W. v. Gelder te Langeslag; «e Rotterdam N. Buffinga te IJ muiden. Bedankt voor ''s Gravenmoer door p. A. Zeilstra te Nieuwveen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Driebergen, D. Driessen te 's Gravenzande. zijde der predikanten er op gewezen, dat '1 onvoldoende is de erkenning van die waarde in het program van beginselen op te nemen, al is het dan ook dat er libera len zijn. die om de opname van deze erkenning niet wilden toetreden. Vroeger is van liberale zijde steeds weel" gewaarschuwd tegen vermenging van godsdienst en politiek. Het liberalisme heeft het toen hard te verduren gekregen door de onophoudelijke ■aanvallen der Christelijke partijen. En door het besef, dat verhouding van Kerk én Staat zich wijzigde en dat de Kerk ge durig meer invloed op het volksleven in boet, zien de liberale machthebbers met spijt hel opgroeiend geslacht in sportaan- bidding en wereldsgezindheid langs de poorten van den Vrijheidsbond mU'cheei'eu. Wij vreezen. dat té laat begrepen is welke kracht in het volkrenleven uitgaat van het zich gebonden wéten aan God. Op elk terrein hebben de liberalen den weg geëffend naar bioscoop, sport en danszaal. En de gevolgen zijn zicht- en voelbaar! Negatieve eenlingen. Ons tegenwoordig Kabinet is ten eenen- male ontbloot van den steun eener meer derheid in de Tweede Kamer, waarop liet vast rekenen kan. Linkschc tactiek, die meer getuigde van handigheid dan van rekening houden mot de werkelijkheid, placht meermalen de heeren Staal man en Van de Laar als waardevolle, aanwinsten in te lijven bij de rechterzijde. De ervaring leert het wel anders. Zoo pas weer, bij de discussiën over de Arbeidswet, hield de heer Staalman in de Tweede Kamer een rede, zóó fel, zóó fanatiek tegen de Christelijke politiek van dit Kabinel, en in het bijzonder tegen de Anti-R evolutionairen, dat de heer Ti'oel- stra openlijk verklaarde, dat deze af straffing alleszins voldoende was en hij hieraan niets meer had toe te voegen. Bedenkelijke huldiging. De heer Van de Laar deed voor zijn geachten confrater hief onder en be groette de menschen van links als cory- pbaeën voor de Zondagsrust, in welker propageering de rechterzijde te kort schoot. Moer brutaal dan naar waarheid. De heer Van de Laar heeft blijkbaar nimmer gehoord van een Zondagswet, wier indiening door alles wat Links is werd aangegrepen als wapen tegen een snood© poging tot aanranding der gul- dene persoonlijke vrijheid. Verre van opbouwend te zijn, is het. zuiver destructieve politiek, die deze beide eenlingen voeren. Terecht schreef onlangs „het Vader land" over deze hoeren „Zij hebben dit gemeen, dat zij beiden altijd op Christelijke politiek aandringen en dat dit hen in negen van de tien ge vallen met de sociaal-democraten doet meestemmen. Voorts vervallen de heeren Van de Laar en Staalman in de fout, dat zij meereen, dat zij eigen politiek voe ren door steeds zich van hun naaste geestverwanten af te scheiden en hun fei len breed uit te méten". Precies. Ook bij de wijziging der Arbeidswet braken ze de politiek van rechts af en stemden ten slotte met communisten, so ciaal- en andere democraten tegen. Onwaarachtig gedoe. Wie kennis nam van de sterk opge- van Dam van Isselt zich onthoudt van onzuiver gedoe betreffende onze schilders kolonie. Deze twee zaken wilde ik openbaar ma ken. Moge het meewerken tot het bereiken van dat wat goed is- KOETS. Veere, 10 Mei 1922. In de laatstgehouden vergadering van het Kon. Ned. Landbouw Comité werd de volgende motie aangenomen, waarvoor ook de adhaesie van den Alg. Ned. Boe renbond en den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond ,zal worden gevraagd. De vergadering van het Kon. Ned. Landbouwoomité van meening, dat het gebleken is, dat het handhaven van de wet van 3 Augustus 1914, Stbl. 344, met betrekking tot land- en tuinbouw en (zuivelproducten een groot gevaar ople vert voor de rechtszekerheid, waaronder de bereiders daarvan leven, van meening, dat het tijdelijk uitvoer verbod van aardappelen, zooals dat eeni gen tijd geleden is toegepast, een over tuigend bewijs oplevert, dat genoemd ge-- vaar niet denkbeeldig ,is, van meening, dat door zoodanig in grijpen zoowel de belangen van de land en tuinbouwers, waaronder ook zij, die schroefde, met demagogisch élan in elkaar gezette bcioogen, moest onwillekeurig tot de slotsom komen, dal het bij de wijziging der Arbeidswet, voor de S. D. A. P. een levenskwestie gokl. Hoe knetterend naar buiten, inwendig was hét mearendeel dier redevoeringen, inhoudloos en leeg. De heeren moesten blijkbaar naar gron dige argumenten zoeken, en zullen, zoo hel hun niet verdriet, wel zoeken blijven. Toch mocht men van de roode broe ders, die de zaak zoo hoog hadden op gedreven, verwachten, dat zij benieuwd zouden zijn naar 's Ministers motieven voor indiening van het ontwerp en naar de bestrijding hunner argumenten. Niets minder waar dan dat. Onder de rede van Minister Aalberse vestigde plotseling de heer Duymaer van Twist de aandacht op hel dramatische verschijnsel, dat van de 22 socialisten slechts 2 aanwezig waren. De dappere helden, die de debatten had den gesaboteerd, een gezamenlijke ob structie hadden gevoerd, de zitting ineen Poolscben landdag hadden herschapen, waren gevlucht voor de macht van 's Mi nisters argumenten. Op hun roemloos tumult volgde een smadelijke vlucht. En den Minister lieten zij een vrij wel onbestreden overwinning. Onzinnige toepassing van den 8-uren werkdag. De Franse he staat gaat 51.000 ambtena ren ontslaan, om te bezuinigen. Dit voorbeeld moet Parijs wel inspii'eeren, hoe voornaam het zich ook wiel acht. Want de Parijsche huishouding is duur, ook omdat zij zoo onzinnig gevoerd wordt. De toepassing van den 8-urigön werkdag- kost Parijs 90 millioen frs., heeft een Parijsqh gemeenteraadslid De Foutenay uitgerekend. Parijs bréngt zijn personeel niet in rekening de vacantiedageu die het geniet buiten de verplichte dingen. Dit doet b.v. Lyon wel, die deze aldus ver rekent., door zijn arbeiders 81/2 uur te laten werken. Wanneer Parijs dit ook zou doen, zou het 23 millioen kunnen bezui nigen, terwijl het dan nog een „goed pa troon" bleef. Gebleken is, dat veel menschen in ge meentedienst in hun vrijen tijd ander be taald. werk verrichten. De Foutenay is een geval bekend van een gemeente- nachtwaker, die looper bij een bank is, boekhouder bij een der pachters van de Hallen en 's zomers 'een functie heeft Lij de wedrennen. Wanneer het personeel 20 minuten per dag langer zou werken, waarvoor het be taald zou worden, dan zou een tiende der arbeiders kunnen worden afgedankt. De gemeentelijke „opcenten" zouden veel verminderd kunnen worden. De Spaansche koning als bankier. De „Times" vertelt, dat koning Alfonso het nieuwe gebouw van de Bank van Spanje op zeer eigenaardige wijze heeft geopend. Aan den ingang werd hij dooi den raad van commissarissen begroet; hij begaf zich naar ©en der loketten om een rekening te openen, waartoe hij 5000 pe seta's stortte voor het fonds der Konin gin ten bate van gewonde soldaten. Daar na schreef hij een cheque uit, waarop hem een bedrag werd uitbetaald. Hij begaf zich gevolge waarvan hij ongelukkig neerkwam en zijn arm brak, gaat het toch niet wel op, dit ongeluk op rekening van den heer Ruben te stellen. Naar aanleiding van de „vraag" in uw blad van 9 Mei j.l. kan dienen, dat in de zaal altijd met matrassen wordt gewerkt en op 't veld in de springkuilen wordt gesprongen, zoodat onze leeraar steeds alles in 'twerk stelt, om ongelukken te voorkomen. Namens de 4e kl. der R.H.B.S. te Goes G. E. MASSEE. naar de wisstel-afdeeling en deponeerde een 100 peseta-goudstuk, om er tot zijn verbazing 2500 francs in Fransch bank papier voor terug te krijgen, daar dc koers dien dag slechts 168 francs voor 100 peseta's bedroeg. Hem werd toen me degedeeld dat dit niet de gewone koers was voor dage]ijksché' cliënten, doch een speciale koers ten voordeele van het Spaansdie hospitaal in Parijs. Zoodat de koning een cheque op Parijs kocht om het bedrag te remitteeren. Vervolgens kreeg de koning een sleu tel met zijn initialen voor een kleine safe, welke tien aandeelen der Bank bevatte, die dienden (e worden verdeeld onder tien constabels der „burgerlijke garde", welke zich het meest in den dienst hebben on derscheiden. Al deze verrichtingen hadden plaats ter wijl het publiek de bank vulde, en het bedrijf zijn volle gang ging. De Russische antwoordnota te Genua overhandigd? Het antwoord der Russische afvaardi ging op het memorandum der Geallieer den is, zooals reeds gemeld, aan Facta, den voorzitter der conferentie, overhan digd. De officieele tekst der nota is nog niet bekend gemaakt. Bij het antwoord' is oen brief gevoegd van Tsjilsjerin, waarin deae den nadruk'legt op de verzoenings gezindheid van de sovjet-regeering. De antwoordnota der Bussen herinnert aan do voorwaarde, onder welke de Rus sische regieering de uitnoodiging tot deel neming aan de conferentie heeft aan genomen. Verder wordt in de nota gezegd, dat het vraagstuk der propaganda, aan gezien dit van zuiver politi©k>en aard is, in geen verband staal met de economische overeenkomst. Betreffende do schulden, welke Rusland nos te betalen zou hebben, zegt de nota, dat Rusland reeds duizenden offers heeft gebracht, doch dat het zijn verplichtingen zal nakomen, evenwel slechts op voor waarde, dat oredieien worden verstrekt, daar dit voor den wederopbouw van Rus land onvoorwaardelijk noodzakelijk is. Nader wordt echter uit Genua gemeld: De Italianen hebben de Russen op; het laatste oogenblik overreed hun ant- fwoord in te houden ter nadere overweging daar liet onbevredigend scheen. Het wordt nu Donderdag verwacht. Na een langdurig onderhoud dat Tsjit- sjerin jn het begin van den namiddag mot, Schanzer liad, maakte de Russische delegatie bekend, dat ziji de mededeeling van het antwoord op het memorandum uitstelde. Zoo wisselt de stemming ter conferentie van uur tot uur. Overstrooming in eanatla. Volgens een telegram uit Winnipeg be dreigt een overstrooming van de Assini- bine 75.000 acres van Manitoba's beste graanlanden. Duizenden acres zijn reeds overstroomd met water, vier voet diep, bedekt. Over een oppervlakte van 50 vierkante mijlen ten Oosten van Winnipeg zijn boerderijen door water omringd. De bewoners zijn naar de hoogste verdiepin gen verjaagd. De jongste berichten ge ven echter t.e verstaan, dat de rivier op een hoogte blijft en' het ergste waar schijnlijk voorbij is. De staking in de mijnen. Over de staking in de mijnen wordt gemeld, dat deze geheel het karakter van een communistische, syndicalistische wil de staking draagt. 10.000 arbeiders zijn CD LtVeLpUlFC, ilijjU'ÜU'OIj bouwgerei, Ittmaun. Wissekerke, bouwland, Pilaar. Oudelande, huizen, PiLaar. 24 26 30 Goes, wei- en bouwland, v. Dissel en de Maret Tak. Wissenkerke, afbraak, Heijboer. Juni. Goes, hofstede, Pilaar en Neervoort. De ontmaskerde verleider. In de „Socialistische Gids", schrijft Mr Troelstra over socialisatie onder meer het volgende: „De Russische revolutie leefde de on misbare medewerking der huidige be drijfsleiders, ter voorkoming van eko- nomische stagnatie en ondergang, het geen in politieken zin neerkomt op hand having van den in Midden- en West- Europa gelegden politieken grondslag der demokratie. Tevens wees zij, even als de op de ekonomische ontreddering en dc onafhankelijkheid van het buiten land afgestuite doorvoering van de so cialisatie 1) in D'.uitschland en Oosten- GENUA. V. Dl Barthou Leeft tot j den Italiaanse,hen premier een schrij- j ven gericht, waarin hij protesteert te- gen de verdaging der bekendmaking i van het Russische antwoord op het gealliëerde memorandum. GENUA. V. Di Naar uit goed inge lichte kringen verluidt, zou Lloyd Ge orge plan hebben tot bijeenroeping der signatuur-mogendhedén. DE LEMMER. V. D. Mede in ver band" met de inbraken in de omgeving is te Leeuwarden aangehouden zekere enema uit Drachten." PRAAG. V. D. De Eclair publiceert een militaire overeenkomst, die op 3 April tusschen Duitschland en Sov jet-Rusland gesloten zou zijn. (We la ten dit bericht voor wat het is. Red. V. D). er bij betrokken, werkzaam in 14 mijnen. De oorzaak van de staking is het ontslag van een lid van don bedrijfsraad, dat op ernstige wijze een ambtenaar bedreigd had. Dat het arbeidsministerie met een de putatie der stakers in onderhandeling is getreden, wordt in vakvereenigingskrin- gen betreurd, daar men meent, dat hier door liet einde der staking vertraagd wordt. De „Majestic". Vandaag zal het feuzenschip „Majestic" 156 voet laag en metende 56.000 ton, uit de haven van Southampton naar Amerika vertrekken. Allerlei grootere en kleinere bootjes zullen zich in de liaven bevinden om het vertrek op te luisteren. Toen de „Majestic" verleden week in het dok lag naast dc „Mauretania", dé „Olympic" en de „Berengaria", zagen de ze naast den nieuwen kolos er in 't, ge heel niet als groote schepen uit. Men verwacht, dat het schip een snel heidsrecord zal maken, daar' het bij den. proeftocht 24 a 25 knoopen liep in plaats van de gegarandeerde 23 knoopen. Het schip is zeer comförtafel en luxu eus ingericht, daar het oorspronkelijk als Duitsch schip toen nog „Bismarck" voor vervoer van de Duitsche keizerlijke familie moest dienen, waarvoor schitte rende slaapvertrekken en balkamers wa ren ingericht. Verschillende groote man nen op scheepvaartgebied zullen de eer ste reis van de „Majestic" naar Amerika meemaken Lente en ellende. Naar uit Rusland wordt gemeld, zijn de Russische rivieren weer voor de scheepvaart open. Dit brengt een oplos sing aan het vraagstuk der hulpverieeming aan Rusland, daar het transport nu weer langs de waterwegen kan plaats hebben. De verschepingen vinden nu plaats van Ribinsk aan de beneden Wolga. Dit gaat veel gauwer dan per spoor, wel een bewijs van de slechte verkeerstoestanden. 55 wagonladingen van Ribinsk .naar Kazan verscheept, doen daar twee dagen over, terwijl het vervoer met de spoor 8 dagen duurt. Een tweede voordeel, dat de rivie ren weer bevaarbaar zijn, is, dat er rivie ren zijn, waar geen spoorlijnen zijn aan gelegd en dat deze streken zoodoende dus weer te bereiken zijn. Door de lente is de toestand in de hongerstreken echter er nog verschrikkelijker op geworden. Door het wassen der rivieren stroomen de oevers over en daalt de stand van het wa ter weer, dan zijn vaak duizenden licha men bloot gewoeld. Nu de sneeuw smelt vindt men d'e dooden ook bij duizenden op de vlakten liggen. De lente brengt het uitbreken van de epidemieën als zwarte pokken, cholera en typhus, enz. Korte berichten. In een porceleinfabriek te Mildenau (Saksen) sloeg eergisteren de bliksem in en richtte groote verwoestingen aan. Van het personeel, dat in de fabriek aanwezig was, sloegen meer dan 20 man bewuste loos tegen den grond. Geen hunner werd echter gewond. Op het oogenblik dat ©en stoomtram, samengesteld uit twee reizigerswagons en vier wagons met een lading steenen, over de ijzeren brug, nabij Pi sa, reed, stortte deze eensklaps 'in. Alleen de vier laatste wagons kwamen in het kanaal terecht, zoodat mén slechts 't verlies van één menschenleven, (lat van den remmer, te betreuren heeft. Uit Saratof (Rusland) wordt gemeld- dat de verdeeling van het zaaigraan daar ili immn inwin »|||p »—i iinhii 1 11 1 'i mij— n 1 nmuiii 1 dan moet er een nieuwe komen. Precies zoo gaat het nu ook met zijn behandeling en ,zijn recept. D.aarna begonnen de demonstraties: eerst een reeds een week geleden behan deld meisje, dat geheel verdoofde armen en been en had. Het kind liep, maar wilde nog wel eens een behandeling. Toen een oudere dame, die met krukken en door twee personen geholpen, op het podium kwam. Na een minuut liep ze. Daarna een moeder die 8 jaar geleden haar kind voor haar oog had .zien verdrinken en sindsdien niet meer loopen kon. Na een halve minuut liep ze en Otto brak haar stok voor haar stralend oog doormidden. Daarna een dame, met door rheumatiek gezwollen en vervormde gewrichten, niet in staat tot loopen. De gewrichten, zei Otto, kan ik niet meer goed maken, maar ik kan U wel van pijn verlossen en weer laten loopen. Weer lukte 't en wij vergeten nooit meer den blik uit die zielsdankbare oogen, schrijft het „Vad." Nieuwe belastingsbr on. De raad van de Belgische gemeente Hoog- straeten, bij de Nederlandsche grens, be sloot belasting te heffen van ongehuwde mannen en vrouwen, ouder dan 25 jaren, terwijl ook kinderlooze gezinnen afzon derlijk aangeslagen zullen worden. Mooie gelegenheid voor nieuwe glossen op da mes, wien naar den .leeftijd gevraagd wordt. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1