J/l Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Financiëele Berichten. Leestafel, Rechtszaken. Financieële Berichten. MarktUerichten. BnrgerUjke Stand. lei ;ht of halfwas Bediend tn den lieer ikel bij de steeren. Een ts tegen zijn meente voor Je verklaard iet indienen ang verstre- wijzerea aan Nieuwdorp ;msen no. 1 tijdelijk on- le openbare na sluiting. om 12 uur twee door ■n, dat in het Oostkapelle mmen plaat- id voort. De rerd gewaar- meer hulp krachten het n, daar ook liepen. Een zien gedeelte d. ers van de alhier, aan is uitgebro- onsverlaging, it allen, die zich als ont- 'iisda.g) zal, lelburg, onze iter, dhr. M. n des nam. ,r zal alsdan ng gehouden ter afgehaald schap op den rnds concert ■optocht. Ook en korfbal- n. n ingielanden andag plaats, definitief be- duurtetoeslag werd met aan, doch de ende dam of htigd bij Ged. irug ien geen D. van der aanbeveling heer K. Gil- Gz. en als v. d. Wil le t.a te Worknm. H. Brainei' te rijs wijk fe Ou- ymbritseradeel) Berkel J. Vis- J. van Herksen Loon te Ber- Boersma te A. van Pernis oor E. Buiirma A. M. Boeijen- ald door 3. van ft door FI. A. n voor Vlissin- ssen. te Tienhoven esteldlieid tegen vraagd. Z.Eerw. nisse bevestigd, Nieuwerkerk op il van laatstge- bij de M.U.L.O. oemd de beeren 'inspectie ARENTSEiN, Veere KOOP: en twee Jaarlim met October ee gevraagd bij Domburg. 'X M, 's-Gravenpold kerij biedt zich d- en banketbakker, Br. Bureau van dit mder letter T. n Meid W. WISSE Jzn. leliskerke. te ilar.i, te Kiabbendijke. Met hem stond op de voordracht M. A. Yerpoorte van Sluiskil. (Standaard.) Tot hoofd der Chr. Scliool te Appel k-rn (Geld.) is' benoemd dhr. .1. Labruyére, onder wijzer aan een Chr. M.U.L.O. school te Den Haag oud-leerling der Chr. Kweekschool te Middelburg. Mede op de voordracht stond uhr A. Dees te Zaamslag. T)e gemeenteraad van Den Haag benoemde gisteren tol. Sèeraar in de Nederlandsche Taal •en Letterkunde aan de hoogere burgerscholen ine! 5-jarigen cursus aldaar den heer I'. C. Dominions, tijdelijk leeraar aan de 4e H.B.S. •met L j.. li gen cursus aldaar. met October j dienstbode e Fam. DE VISSER, dstraat. De School met den Bijbel. Het is, zegt het Fr. Dagbl., een prach tig getal: Honderd en één in 't jaar 1921 is het aantal Scholen met den Bijbel geste gen van 1279 tot 1380 en alzoo vermeer derd met 101 Welk ieen reden tot dank aan God! Als we eens in 't rond zien, ook naar andere landen, wat hebben wij dan hier een voorrecht. Elders is het vaak treurig. De christenen doen er hun uiterste best om tenminste dan nog een weinig religie op de volksschool te handhaven, maar ochl zij is vaak zoo mager, of ook zij wordt onderwezen dooi' mannen, die er geen geheim van maken, dat dit voor hen eenvoudig „dienst," is ©n dat zijzelf geen sikkepit gielooven van 't geen ze den kin deren loeren. Nogeens, wat is dan ons voorrecht groot! Toen minister Kuyper te Amsterdam op het jubileum der onderwijzers sprak, me moreerde hij, hoe destijds één derde der kinderen religieus onderwijs ontving en spoorde hij aan om voort te varen tot de ,„twee derden", ja te mikken op de „drie derden" van ons volk. Nu wordt dit laatste nooit bereikt. Van mensehelijk slandpunt bezien. Daarvoor is de afval te groot! Zelfs de „tweie derden" moeten meer als ideaal, dan als doel worden aange nomen. Maar „om de helft" gaat de worsteling wél. En om meer: om de meerderheid. De grootie vraag is nu, of men alom hiervan genoeg doordrongen is. Uit de „Herinneringen" der „Oude Gar de" blijkt, hoe dr. Kuvper zich nog in zijn levensavond bezig hield met de uit breiding van het Chr. Onderwijs onder de nieuwe Wet en met name met het pro- bleem-der-groote-stad. En nu was 't. ons een teleurstelling. Het 43e jaarverslag der „Unie", waar aan we bovenstaand getal ontleenden, meldt eep vermeerdering van 't aantal leerlingen der Scholen met den Bijbel van 209.400 op 210.821. Dus 'n vermeerdering van 1481 leerlin gen. Als dit cijfer juist is, dan hebben blijk baar die 101 nieuwe scholen verreweg hun meeste leerlingen van elkaar gekre gen 'en niet van de Openbare School, zelfs al brengt men ten volle in rekening den factor der geboortenvermindering in "t begin van den oorlog, die in 1921 voor T eerst op de schoolbevolking ten volle 'doorwerkte. Laat mfen alzoo eens rondzien, broeders! Kinderen van de ©ene Christelijke School naar de andere, is water gieten uit een flesch in een karaf, men krijgt er niet méér water door. Er zitten nog genoeg kinderen op de Openbare School, wier ouders toch het christelijk onderwijs wel prefereeren, maar die er zelf niet de moeite voor doen, die kinderen, met alle geoorloofde en eer lijke middelen, te brengen op de School met den Bijbel. Dèit zij meer en meer ons doel! De idealen van den Vrijheidsbond. Uit de „N. Prov. Gr. CU.": De Vrijheidsbond heeft in zijn program «en clausule, waarin hij spreekt over de waardeering van het geestelijke leven ©n van den godsdienst en zijn bebeekenis voor het leven. De beteiekenis van zulke fraaie zinnen wordt ons duidelijk als wij de propagan disten hooren. Zoo heeft Mevr. Wijnaendts Franctoen in het blad van den Vrijheidshond, de „Vrijheid", geschreven over sexueele voor lichting. Men staat helaas zelfs onder de „vrije" vrouwen in onzen tijd op sexueel gebied de z.g.n. „Aufldarung" (ophelderingI) voor. De zonde op zedelijk gebied vloeit, zoo meent men dan, alleen uit onwetendheid voort. Licht de kinderen over heel het sexu eele leven in, houdt hun geest bezig met de dingen van het geslachtsleven en dan zijn zij beschut tegen het kwaad. Ontzettende dwaasheid! Wat beweert nu deze bekende schrijf ster? Zij zegt, „dat in alle kringen der bevolking en ook buiten de grenzen van ons in dit opzicht door Calvinisti sche opvattingen vergift igd land, alle ziekten en afwijkingen, die met het sexueele leven samenhangen, met althans schijnbare geheimzinnigheid wor- dien omhuld". Ons door Calvinistische opvattingen ver giftigd land. Het gif is hier de erkenning, dat de zonde een groote macht is, dat het kennen van het kwaad niet het schild is tegen de zonde, maar de bede: leid ons niet in de verzoeking, maar verlos ons van den boo ze. Het gif is hier de erkenning, dat hel sexueele leven en dé sexueele verhoudin gen in onzen tijd veel te veel op den voorgrond worden geplaatst, veel te veel j de aandacht boeien, dat niet het verstand j het wapen tegen de zonde biedt, maar i de door het geloof gestaalde wil, dat zelf- betoeering noodig is en geen „uitleven". Uitlatingen als van mevr. Wijnaendts Francken doen ons het .groot gevaar zien, dat ons volk bedreigt. Het ontzettend geestelijk gevaar, waartegen de strijd door ons anti-revolutionairen met alle kracht moei worden aangebonden. Het is niet toevallig. De „Rotterdammer" schrijft: Soms bestaat in onzen lering de neiding om de waag of het ambtsgebed in den raad lal dan niet dient te worden voorbehouden of ingevoerd, als een zaak van minder gewicht te beschouwen. Die beschouwing is verkeerd. De poging in verschillende gemeente raden de laatste jaren aangewend, om tot afschaffing van het raadsgebed te geraken, is openbaring van een geest waartegen we ons met beslistheid hebben te keeren. Het is de uiting van een welbewust syste- matisych streven, om Gods Naam uit het publieke leven te bannen. Het is niet toevallig, dat toen in de vijf tiger jaren der vorige eeuw in den Am- sterdamschen Raad het raadsgebed aan de orde kwam en zich slechts één lid vóél' de afschaffing verklaarde, dat ééne raadslid was Mr de Bosch Kemper. Mr de Bosch Komper is de man, die zich be kend heeft gemaakt door zijn scherpen strijd tegen alle inwerking van de r'eligie op het staatkundig leven. Aan den gods dienst diende volgens hem alle zegging1- schap in het politiek kapittel te worden ontnomen en aan geestelijken en bedie naren van den godsdiest kon niet worden toegestaan zitting te nemen in de regee- rende colleges, omdat religie niet in het strijdgewoel der polidieke partijen mocht worden ingedragen. Het is niet toevallig ook, dat toen in 1892 en in 1897 de aanvallen op het Am- sterdamsehe raadsgebed werden hernieuwd die aanvallen uitgingen van den radicaal Gerritsen. Het kamerlid Gerritsen was de man, die vooraanstond in do rijen der vrij denkers en die zich vermaard heeft ge maakt door zijn verwoeden strijd tegen de handhaving van den eed in onze staatsorde. 'Het is niet toevallig, dat in die negen tiger jaren een der hoofdoppossanten in den Amsterdamschen raad, Mr Heineken, zijn verziet tegen het raadsgebed motiveei*- de met deze uitspraak: „hier komen alleen maatschappelijke vraagstukken aan de or de en met godsdienst hebben we niets te maken". Mr Heineken was de trouwe wa penbroeder van het Kamerlid Qerrit'',«n. Het is niet toevallig, dat toen eindelijk in 1919 het Amsterdamsche raadsgebed viel, de zege werd bevochten door den heer Wijnkoop. De heer Wijnkoop is aanhanger van de partij, die op het Moskousche Kremlin het woord aanbracht: „Godsdienst is de opium des volks". Zoo blijkt dan zonneklaar, door welken geest de actie tegen het raadsgebed be zield wordt. Ongelukken. Het driejarig kind, dat Zaterdagavond te Rotterdam brand wonden had bekomen, is is het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. De kleine is echter niet bij vergissing in een kuip met heet water- gestopt, doch bij bet spelen toiet een broertje achterudtloopend in een emmer kokend water geloopen. Zater dagmiddag is te Glanerbrug de 23-jarige zoon van een rijwielhandelaar, die pen motorrijwiel met zijspanwagen beproefde, toet dit rijwiel in volle vaart tegen een huis gereden. De bestuurder, die met het hoofd tegen den muur sloeg, werd met totaal ver brij zelden schedel opgenomen en is over leden. Zaterdagavond geraakte een land bouwer uit Nigtevecht met paard en wagen te water. Van de twee inzittende kinderen verdronk een meisje van 7 jaar, de jongen bekwam eenige verwondingen, doch kon gered worden. Zaterdagavond is te Rotterdam een 13-jarige jongen, toen hij plotseling van achter een tram kwam loo- pen, door een auto overreden? Overge bracht naar hel ziekenhuis bleek hij over leden tengevolge van inwendige verbloe ding. Te Winschoten geraakte een col porteur van „Die Courant" uit Amsterdam in het Wiuschoterdiep. Toen men hem op haalde, bleek hij reeds overleden. Zon dag is een Amsterdammer onder Hoofd dorp met zijn motorrijwiel over den kop geslagen, waarschijnlijk door het springen van den voorband. De berijder werd even als zijn vrouw, die op de duo zat, van den motor afgeslagen. De vrouw overleed tij dens het vervoer naar het zièkenhuis. De man was gisteren nog buiten bewustzijn. Zeven jaar geleden verdwe nen. Onderzoek hervat. Naar aan leiding van de geheimzinnige geschiede nis, die zich te Amsterdam in een pension aan den Overtoom heeft afgespeeld tus- schen den makelaar Schopman en den ar chitect Muylwijk, deelt de „Crt" mede, dat de politie zich thans weer interesseert voor een geval, dat zich zeven jaar geleden in hetzelfde perceel heeft afgespeeld. De feiten komen hierop neer: Op Zaterdag 23 Oc,t. 1915 vervoegde leen zekere heer Lichtle, van beroep im porteur cn exporteur, en wonende Sar- phatipark 68, zich aan het politiebureau Leischeplein. Hij verklaarde, dat een zijner handelsrelaties, de heer A. C. A. Busch, vroeger Duitsch vlieger, maar sinds den oorlog .handelaar in olie, vet en wat dies 'meer zij, verdwenen was. Deze Busch was ongeveer een week geleden, twee dagen toet hem (Lichtle) benevens eenige zaken vrienden naar Rotterdam geweest, waar j drie wagonladingen koopwaar werden ge kocht. Dienzelfden dag reed Busch per huurauto naar Amsterdam terug en begaf zich rechtstreeks naar den architect Muyl wijk, Overtoom 23. Deze kende hem sedert geruimen tijd. Na zijn bezoek aan het huis op den Overtoom is Busch spoorloos verdwenen. Iu den linkerbinnenzak van zijn vest had hij, naar mlen meent, f 8000, in zijn rechter ongeveer f 60.000. Nergens was hij te vinden; in zijn woning, Van Os- tadestraat 100, is hij nooit weergekeerd. Naar aanleiding van dit verhaal, door den heer Lichtle den rechercheur gedaan, werd den heer Muylwijk gevraagd, of -hij in deze zaak eenige opheldering kon geven. Het bleek echter, dat de heer Muylwijk te weinig nieuws kon vertellen. De heer Busch was een zijner Zakenvrienden. Op Vrijdag 15 October kwam de Duitscher met een auto voorrijden, ten einde een dringende zaak te behandelen. Nadat de heeren eeni- gen tijd hadden zitten praten, moest de heer Muylwijk noodzakelijk zich even ver wijderen. Terugkomende, zag hij tot zijn verbazing, dat de heer Busch aan 't tele- foneeren was. Nadat hij den hoorn aan 't toestel had gehangen, zeide hij, dat hij onmiddellijk weg moest, daar hij op een dringende conferentie moest komen. Busch die veel bankpapier bij zich had, verliet het huis aan den Overtoom. Lang nadat hij vertrokken was, ging de telefoon weer op het kantoor van den heer Muylwijk en toen deze den hoorn opnam, hoorde hij een onbekende stem vragen, of de com pagnon van den heer Busch soms bij hem was. De architect antwoordde ontkennend, waarna het telefonisch gesprek afgebro ken werd. Het was békend dat de heer Busch finan cieel gesteund werd door een geldschieter te Voorschoten. De politie heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld, dat, daar men niet het minste lichtpunt ontdekte, gestaakt werd. De dagbladen schreven in dien tijd vrfj veel over de geheimzinnige verdwij ning, maar Busch, benevens zijn 68 mille, was en bleef verdwenen. Betrapt. Terwijl een groot aantal menschen Zondagmiddag op het Beursplein te Rotterdam wachtte op den uitslag van de wedstrijd HollandBelgië, meende een zakkenroller Zijn slag te kunnen slaan. Naast hem stond een in burger gekleede rijksveldwachter, te Rotterdam wonende. De zakkenroller meende een buitenman voor te hebben, die vol aandacht den uit slag verbeidde. Op den linkerarm droeg de dief een jas en daai'onderdoor tastte hij in den zak van den rijksveldwachter. Hij had diens portefeuille reeds te pakken, toen de politieman hem bij 'de polsen greep en aan twee agenten overleverde. De op heeterdaad betrapte zakkenroller is een goede bekende van de politie. Dat gebeurt niet vaak! Ie mand, die in de omgeving van den Zeedijk te Amsterdam was beroofd van f 35 deed daarvan aangifte bij do, politie, wier on derzoek 'echter tot niets leidde. Toen de beroofde later weer in de omgeving waar het gebeurde had plaats gehad rondliep, werd hem het geld door 'een onbekend gebleven man ter hand gesteld, onder de mededeeling, dat het was teruggevonden. Driftkop. Zondag maakte de Ar beiders-jeugdorganisatie der S. D. A. P., 150 meisjes en jongens een wandeling buiten Zwolle. Toen zij een landweg, ver boden terrein, volgden en over een hek klommen, wilde de eigenaar een deel niet laten passeeren. Daaruit ontstond een woordenwisseling. De man liet de hond op hen los en schoot een met hagel gela den geweer op hen af. Drie personen kregen hagelkorrels in handen en dij, an deren in de kleeren. In 't ziekenhuis wer den do hagelkorrels verwijderd, 's Avonds is de boer, Klink genaamd, door de maré- chausee naar Zwolle gebracht, maar later weer op vrije voeten gesteld. Landbouwer-uitvinder. De heer Dijkveldstol, landbouwer te Eenrum (Gron.) die reeds eerder een hand-kunst- meststxooier uitvond, die nu bij honderd tallen wordt gebruikt, heeft thans een wiedmachine uitgevonden, die het voor deel heeft, van door één persoon te kunnen worden bediend. Men verwacht, dat hier mede uitgebreide proeven zullen worden genomen, als de tijd van wieden daar is. Vechtpartij. In do Albrecht En gelmanstraat te Rotterdam maande Zon dagavond een agent van politie drie luid ruchtige jAmerikaansche zeelieden, waar van er een de voorbijgangers lastig viel, tot kalmte aan. De mannén, die in beschon ken toestand verkeerden, vielen den agent aan, die uit zelfverdediging z'n revolver trok en schoot. Met assistentie van eenige collega's slaagde de politieman er in, de zeelieden te overmeesteren. Ken van dezen had een sabelhouw over het gelaat beko men. Intusschen bleek, dat de 12-jarige (P. Th. v. A., den kogel in den rechterenkel gekregen had. De jongen moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Kerkdiefstal. Zaterdag is in gebroken in de Gereformeerde Kerk aan den Boezemsingel te Rotterdam. Na het inslaan van een ruit heeft men zich toe gang verschaft tot de kamer, waar het avondmaal-zilver bewaard wordt. Het ge heels zilveren avondmaalstel" ter waarde van f 500 is gestolen. Van de daders is geen spoor ontdekt kunnen worden. Moord te Geldrop. Gisternacht is te Geldrop een moord gepleegd. Bij een dronkemansherrie in een café is een Zekere J. Maas, een man van 40 jaar, vader van 3 kinderen doodgestoken. Er zijn vier personen gearresteerd als waarschijnlijke daders, waarbij de twee broeders van Leen- sel en een zekere v. d. Wulk. De versla- gene stond niet gunstig -bekend. Geen eerewijn meer. De raad van Barsingerhorn" besloot geen eerewijn aan te bieden, uit een oogpunt van bezui niging, aan de voorzitters en directeuren van de fanfare- en harmoniegezelschap pen, die zullen deelnemen aan het met Pinksteren aldaar te houden concours. De negers van Australië sterven uit. Volgens den Australischen correspondent van de „Daily Mail" sterver, de inboorlingen van Australië uit en zullen spoedig geheel van den aardbodem ver dwenen ziin. Veertig jaren geleden was er groote sterfte onder de Australische stammen. Het aantal overgeblevenen bedroeg 7000, en dit aantal is nog geslonken. Maar ter wijl de ras-echte negers uitsterven, neemt het aantal halfbloeden aanmerkelijk toe. In 1882 waren er in Australië 6540 ne gers van onvermengd ras en 2379 half bloeden. In 1902 2880 van zuiver ras en reeds 3978 halfbloeden, terwijl in 1921 slechts 1281 van onvermengd ras zijn overgebleven en het getal halfbloeden tot 6270 is gestegen. Voor de overgebleven negers wordt zetog gedragen door de Vereen, tot bescherming van Inboorlingen. Hikziekte. Te Parijs en omgeving heerscht de hikziekte op het oogenblik weer epidemisch. Honderden personen mel den zich dagelijks aan om medische hulp. Zij, die meer dan twaalf maal per minuut hikken, worden ter verpleging opgenomen; de overigen worden naar huis gezonden. De epidemie deed zich oorspronkelijk voor in 1919 in Oostenrijk. Tn Juni 1920 sloeg ze over naar Berlijn, en vandaar naar Parijs, waar ze nu weer is terug gekeerd. BRUSSEL. Gisteren is "het Britsche Koningspaar op schitterende wijze ontvan gen. Te 5.25 u. n.m. stoomde de trein het station binnen. Duizenden belangstel- Jenden verdrongen zich in de straten. Waai de stoet passeerde. GENUA. V.D. De Paus zal deze Week den kardinaal Pecordo naai' Genua zenden om bij' verschillende delegaties stappen te doen inzake de aan Rusland op te leggen voorwaarden, speciaal betreffende de 'teruggave der kerkelijke bezittingen. GENUA. V.D. Naar verluidt, zouden de besprekingen tusschen Lloyd George en Rusland een niet onbevredigend verloop hebben gehad. Het Russisch antwoord zou zóó luiden, dat van afbreken der con ferentie geen sprake behoeft te zijjn. AMSTERDAM. V.D'. Een 37-jarige koet sier, die zijh vrouw van het leven heeft (beroofd, ïs "heden tot 5 jaar gevangenis straf veroordeeld. Wisselkoersen. Amsterdam 9 Mei Berlijn cheque 0.900.90V2 bank 0.90—0.93 Brussel 21.42y2—21.52V2 Parijfe 23.65—23.70 Londen 11.553/4—11.56y4 Dollar 2.60—2.60i/8 Weenen 0.03—0.031 i, nuuuuuiuuiuijuu, uuu. VL1SSINGEN. Op het stadhuis werd heden middag door het bestuur der Woningbouw- vereeniging „Goed Wonen" aanbesteed het bouwen van GO arbeiderswoningen op een terrein benoorden den Singelweg. Minste in schrijver gebrs. Seegers te Nijmegen voor f 234.700 voor GO en f 157240 voor 10 wo ningen. Stemmen de s Tij ds Red. dl' W. J. Aalders, mr A. Aneina, mr P. A. Diepenhorst, e.a. Utrecht, G. J. A. Ruys. Dit tijdschrift, dat zijn elfden jaargang al beleven mocht, en altijd verdienstelijke op stellen leveit, maakt zich inzonderheid tegen woordig verdienstelijk door de belichting van sommige levensgeschiedenissen uit den Reveil- l;id. Thans, in het Mei-nommer, geeft dr Snel ler een studie over Willem van Hogendorp, zoon van den grooten G. K., 'leerling van Bilderdjik. en vriend van Groen van Prin- sterer, Da Costa en Capadose. Een jeugdig, snellijk afgesneden en zoo rijk leven; al ware 't slechts hierin, dat hij voor Groen „den weg gebaand en diens grooten arbeid, zij het met met-loereikende krach'en, mede voorbereid" heeft. Men zal het met belangstelling lezen; evenals „Een van deze kleinen", een lief uitgebeeld stukje kinderleven met tussclien de regels door wenken voor de huiselijke opvoeding, door A. M. B. Belangrijk is ook het opstel van mr J. B. du Buy over „Het Pro testantisme in Zevenburgen", de Luthersclie in genoemd land, en de aangesloten Luthersche kerken in Oud-Roemenië, Bessarabië, Buko- wina, en het Banaat, overblijfsels uit de Re formatie, die niet geheel door de ketterver volging der zeventiende eeuw zijn ondergegaan. Menigerlei genade. Kam pen. J. H. Kok. Nu deze bekende jaarlijksche preekenreeks weer een nieuwen jaargang intreedt, vestigjen wij er, voorzoover noodig, gaarne nog eens de aandacht op. Voor de goede verzorging zorgen de schrijvers, en met deze, de redactie, dr de Moor en dr Wielenga. In vacante ge meenten zijn deze predicates een welkome ver goeding voor de bediening van het levende- Woord; doch ook in menig gezin en in menig ziekenvertrek spreiden de?e bundels zegen. Daarom zijn wij uitgever, die er begrijpelijker wijs 't meeste werk aan heeft, (want predi kanten moeten voor dergelijken arbeid altijd achter bun geeren gezeten worden) en redactie dankbaar voor hun volhardenden, gezegenden arbeid in dezen 1 Tractaten en verslag van het Geref. r Tractaatgenootschap „Filippus" Breukelen, P. Mobach. Het verslag getuigt van noeste vlijt en rijken zogen. En de tractaten van Filippus schijnen ons toe met zorg gekozen te zijn, en in over eenstemming met de behoeften, ook sociale, van onzen tijd. Een herdruk van Pater Brug- m.ans' „Eeuwig is zoo lang" begroeten wij niet belangstelling. En dan heeft men nog o a. Kapitalisme. Christendom en Socialisme. Oranje en Nederland. Kan een Christen socialist zij'n V (Verzameling van uitspraken van socialisten zeiven). Enz. Men steune, ook financieel, Filippus in zijn evangelisatie- arbeid. De rechtbank te Assen deed uitspraak in dc roofmoord-zaak te Buinerveen, geplengd bij het oude echtpaar Trip, waarbij de oude Trip vermoord werd. Eppo Bos te Emmer- compascum werd veroordeeld tot 9 jaar gev. straf, Menso Bos tot 12 jaar, Herman Mid- deijans werd vrijgesproken, terwijl Eeldeii. Smaltil tot 10 jaar en Herm. Schutrup tot 3 jaar gov. straf veroordeeld werden. Arbeidslijst van Stoomge maal. De llooge Raad verwierp het be roep van A. J. Ilcken,, vvaterb. ingenieur aan het waterschap Schouwen, tegen veroordeeling door de rechtb. te Zierikzee tot een geld boete wegens het als hoofd van een stoom gemaal in genoemd waterschap te Rerkwerve niet zorgen voor het ophangen van een ar beidslijst betreffende een aan genoemd stoom gemaal werkzaam persoon. Kwaadwillige valsche geruch ten. Alsof de toestand hier te lande nog niet moeilijk genoeg is, zijn er blijkbaar in dividuen, die zich niet ontzien, te trachten in troebel water te visschen door pogingen tot het verspreiden van totaal onjuiste be richten, met geen ander doel, dan om te trachten het. publiek te alarmeeren. Een der gelijke snoode poging is gistermiddag door den een of anderen oplichter in het werk ge steld, maar gelukkig in de kiem gesmoord, zoo schrijft het Hbld. Wij werden opgescheld door iemand, üie beweerde, dat wij met de Bank-Associalie spTaken, en ons verzocht ,te willen mede- deelen, dat deze instelling morgen hare be talingen zou staken. Het bericht kwam ons dadelijk al volkomen ongelooflijk voor ,met het oog op den steun, dien deze instelling enkele dagen geleden van een krachtig banksyndieaat heeft gekregen en waardoor ,naar gemeld werd, het voortbestaan der zaak was verzekerd. Wij hebben het daar om raadzaam geacht, onzerzijds de directie der Bank-Associatie op te bellen, die ons, zooals wij wel verwachtten, mededeelde, dat van liet bericht geen woord waar was. Men heeft dus blijkbaar met een schandelijke poging te doen, om onrust te stoken. Wijl hebben gemeend, de politie van dit feit in kennis te moeten stel len, ten einde zoo mogelijk den verspreider van dit valsche bericht op te sporen. Goes, 9 Mei 1922. Gra anmaikt. Nieuwe Tarwe f14 f 14.50 Eieren per 100 stuks £5.20, rnidden- prijfe p'er 25 stuks f 1.30; aan particulieren verkocht voor 7 ct.Boter per K.G. £1.90; middenprijb per halve IC.G. £0.95, aan particulieren verkocht voor £1.05. Aanvoerfabrieksboter 100 K.G. ver kocht a 110 p. pond; eieren: 30 kleine 'èi 2,5 ct. p. stuk. Onderafdeeling Zuid-Beveland V. P. N. Aanvoer 20300 eieren; prijs £5.60 per 100 stuks. Vlissingen, 8 Mei 1922. Uien 21.5; spinazie 612; witlof 77; kool raap 5,5; peen 18; raapstelen 1213,5; pos- teleyn 5861, alles per K.G. Kipeieren G1 eendeieren 70, per 10 stuks. Sla 10—16, per sluk. Radijs 46; selderie 11; prei 1621,5; rhabarber 3,57, alles per bos. Kervel 22; zuring 21—24; baksla 90; snjjsla 108,, per mand. Posteleyn 812 per klein mandje. Rotterdam, 8 Mei 1922. Graanmarkt. Tarwe flauw gestemd en langzaam verkocht van f 14.25f 14.75, afwijkende f 13f 13.75; rogge flauw ge stemd, onveranderd verkocht f 12.75 f 13.25; gerst (chevallier) f15f16; ha ver langzaam verkocht voor f 14.50f 15; erwten (kleine groene) andermaal hoo- ger betaald, puike f27f28.50, overige naar kwaliteit f22f26.50; van alle ar tikelen was het aanbod maar matig. Alles per 100 K.G. GOES. Overleden: 6, Willem Dignus Schrij ver, 28 j. ongeh., z. MIDDELBURG. Overleden: 7, C. van de Linde, 69 j., vrouw v. L. C. Gutteling. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 9 Mei. Medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.3 te Malin- head, laagste 746.1 te Hoest. Verwachting tot den avond van 10 Mei: Meest zwakke wind uit noordelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, iets war mer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3