36e Jaargai:^ iVo 186 llinsdag 9 Mei 1929 Buitenland. Binnenland. Burgerlijke Stand. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000- Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Pr ij s der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. :t Begint verkeerd. H. E. Gr(avemeijer) schrijft in „Staat, en Kerk" over onze partij. Dat is zijn goed recht. Maar niet. zijn goed recht is, voorstellingen te wekken die met de waarheid in strijd zijn. Wanneer hij schrijft, dat de antirevolu tionaire partij wordt g'edragen door man nen, die uit de a'fscheidingsbeginselem leven, dan herinneren wij hem aan Talma, Visscher, van Grieken, van der Voort van Zijp en zoo vele andere vooraan staanden in onze partij, leden van de Nederl. 'Herv. Kerk. Onze provinciale leider, Mr A. A. de A'eer, heeft op onze partijdag in Goes zoo treffend juist gewezen in zijn ope ningswoord op de kerkelijke zieltjesvangst. Wanneer H. E. ,Gr. het totaalstemnien- cijfer op de A. R. candidaten in 1918 hij de stembus uitgebracht, vergelijkt met het aantal manslidinaten in de Ger. Ker ken, dan moet hij tot de conclusie komen, dat ongeveer 90.000 van de ruim 180.000 stemmen op A. R. candidaten zijn uitge bracht door leden der Herv. Kerk. Voorts meent H. E. Gr. te moeten con- stateeren, dat onze partij het openlijk laat aankomen op den ondergang der- Her v. Kerk. Maar zijn dan niet onze antirevolutio naire vrienden, leden der Hervormde kerk, de beste leden dier kerk, die daarin en daarbuiten opkomen voor Gods eere en des Heeren zaak? Vormen zij niet mede een stuk ruggegraat. van de Herv. Kerk? De klacht van H. E. Gr. is dan wel deze, dat de zilveren koorden kans loo- pen te worden doorgesneden. Als di't geschiedt dan hebben dit de Anti's op hun geweten. Maar wijst het kerkelijk leven, ook met betrekking tot de stoffe lijke zijde, niet overduidelijk uit, dat Waar Anti's meestrijden en meesteunen van zorgen minder sprake is, dan waar de Hervormde volgers van Mr Dresselhuijs worden aangetroffen Beducht is H. E. Gr. voor den onder gang der Herv. Kerk kregen de Anti's hun zin. Hier valt te vragenGelooft deze predikant-staatsman wel een sikkepit van wat hij hier schrijft. Zoo ja, dan is de opmerking te maken, dat het Godsvertrou wen van dezen man niet groot is. Im mers de lotgevallen van volkeren en indi viduen en ook van kerken worden ge regeld door den Koning' der Koningen. Zal echter een partij tot leven komen en op de been blijven met behulp van Weerzinwekkend geschrijf als waarop wij' de aandacht vestigden, tegelijk met 't verkeerde begin is vastgelegd het moe rasachtige in zulk partij-leven, Waarin; geen adelaar kan leven, omdat deze zijn vederen niet smet. Afwezig zijn ook de geringste waarbor gen voor het 'zegenrijk bestaan van zulk een partij. Mist men van meet-af- goede trouw en oprechte waarheidsliefde, een onjuist inzicht in de practische politiek wordt nog zwaarder aangerekend, dan het reeds uiteraard verdient. Van dergelijke bedrieg'elijke beschouwingen wendt men zich met meelijdend schouderophalen af, Zoo'n begin is al te verkeerd. Christenvervolging. Vier leden van d'e Amerikaansche Re- lief-Commissie, die in Karput werkzaam waren, zijn te Konstantinopel aangeko men, daar de Turken hen het werken on- v,..".".. ijn's duidelijk als wij de propagan disten hooren. Zoo heeft Mevr. Wijnaendts Francken in het blad van den Vrijheidshond, de „Vrijheid", geschreven over sexueele voor lichting. Men staat helaas zelfs onder de „vrije" vrouwen in onzen tijd op sexueel gebied •de z.g.n. „Aufklarung" (opheldering 1) voor. De zonde op zedelijk gebied vloeit, zoo meent men dan, alleen uit onwetendheid voort. Licht de kinderen over heel het sexu- dele leven in, houdt hun geest bezig met de dingen van het geslachtsleven en dan zijn zij beschut tegen het kwaad. Ontzettende dwaasheid Wat beweert nu deze bekende schrijf ster? Zij zegt, „dat in alle kringen der bevolking en ook buiten de grenzen van ons in dit opzicht door Calvinisti sche opvattingen vergift igd laad, alle ziekten en afwijkingen, die met het sexueele leven samenhangen, met althans schijnbare geheimzinnigheid wor den omhuld". Ons door Calvinistische opvattingen ver giftigd land. Het gif is hier de erkenning, dat de zonde een groofce macht is, dat het kennen van het kwaad niet het schild is tegen de zonde, maar de bede: leid ons niet in de verzoeking, maar verlos ons van den boo ze. Het gif is hier de erkenning, dat het mogelijk maakten en daarop uitwezen. Zij hebben, naar de „Times" verneemt, een zeer somber tafereel opgehangen van huil wedervaren en van de toestanden in Karput, waaromtrent zij ook vierslag uit brachten aan den Amerikaanschen ge zant, in het bijzonder over de slechte be handeling der 'Christenen. Het blad meent dat zoowel die berichten als ook de ver banning dier Amerikanen, het voorspel zijn van een hernieuwd Turksch schrik bewind ten opzichte der Christenen. De Armeniëi% in Karpu-t leven feitelijk in slavernij. Alle eigendommen van Arme niërs, die slachtoffer werden der jongste deportaties, zijn verbeurd verklaard, ter wijl geen Armeniër recht kan verkrijgen bij de hoven. De Christenen worden vol gens het verslag der Amerikanen zonder ©enigen grond in de gevangenis gewor pen, enkel om een losgeld te kunnen af persen. Ook worden zij als slaven in de huizen der Turken te werk gesteld, zon der dat zij het recht hebben daartegen bij den rechter in verzet te komen. Ook met de gedeporteerden staat het jam merlijk. Van de 30.000 personen, die uil Siwas werden weggezonden, stierven er 5000 voor zij Karput bereikten en nog vijf diü- zend in Karput zelf of westelijk daarvan. Nojs steeds crisis ts Genua. Over de conferentie van Genua hangt nog steeds een waas van onzekerheid'. Het wachten is nu op het antwoord der Russen. En Barthou heeft het duidelijk gezegd, dat: het hiervan zal afhangen of de Fransche delegatie zal blijven of ver trekken. „De Russen kunnen praten wat zij willen, maar liiet is noodig, dat zij thans ja of neen zeggen", zoo zei hij. „Wij kunnen niet voortgaan met het rekken en trekken, dat i'eeds een maand duurt. Tot tweemaal toe zijn de bespre kingen hervat. Dezen keer zijn de vra gen, die gesteld zijn, van een volstrekte duidelijkheid. Wij willen een categorisch antwoord. Zoo dit ontwijkend is, zullen wij, hoewel Genua allerliefst is en de Italiaansche regeering ons schitterend ont vangt, terugkeeren naar huis, waar drin gende zaken ons wachten". In de kringten der conferentie is men van meening, dat bet, Russische antwoord, al is het dan geen categorisch afwijzen van de eischen der geallieerden, toch op de voornaamste punten (oorlogsschuld en particulier eigendom) zoodanige tegen voorstellen of voorbehoud zal maken, dat het niet een afwijzing overeenkomt. Van Italiaansche zijde poogt men, om de conferentie niet te doen mislukken, een bemiddelingsvoorstel aangenomen te krijgen. Aan Rusland zou dan een inter nationale leaning worden gegeven en wel op een zoodanige wijze, dat een gedeelte van het kapitaal van het international© consortium Ier beschikking' der industri- eele ondernemingen zou worden gesteld, die dan onmiddellijk in Rusland haar werkzaamheden zouden beginnen. Ook aan de scwjetregeerjng zou een gedeelte van het kapitaal worden gegeven. Omtrent de verhouding tusschen Lloyd George en Barthou of wel tusschen En geland en Frankrijk gaan nog zeer uit- eenloopende geruchten. Zeker is wel, dat overeenstemming nog lang niet is bereikt, al moge dan ieen deel der pers een rede voering van Lloyd George wat te scherp hebben weergegeven Barthou heeft den journalisten duide lijk te verstaan gegeven, dat zonder een overeenkomst roet de Russen alle andere UOiigjU r vi&v ding. Te Winschoten geraakte een col porteur van „Die Couirant" uit Amsterdam in het Winschoterdiep. Toen mien hem op haalde, bleek hij reeds overleden. Zon dag is ©en Amsterdammer onder Hoofd dorp met zijn motorrijwiel over den kop geslagen, waarschijnlijk door het springen van den voorband. De berijder werd even als zijn vrouw, die op de duo zat-, van den motor afgeslagen. De vrouw overleed tij dens het vervoer naar het zièkenhuis. De man was gisteren nog buiten bewustzijn. Zeven jaar geleden verdwe nen. Onderzoek hervat. Naar aan leiding van de geheimzinnige geschiede nis, die zich te Amsterdam in een pension aan den Overtoom heeft afgespeeld tus schen den makelaar Schopman en den ar chitect Muylwijk, deelt de „Crt" mede, dat de politie zich thans weer interesseert voor een geval, dat zich zteven jaar geleden in hetzelfde perceel heeft afgespeeld. De feiten komen hierop neer: Op Zaterdag 23 Oct. 1915 vervoegde ieen zekere heer Lichtle, van beroep im porteur en exporteur, en wonende Sar- phatipark 68, zich aan het politiebureau Leischeplein. Hij verklaarde, dat een zijner handelsrelaties, de heer A. C. A. Rusch, vroeger Duitsch vlieger, maar sinds den oorlog .handelaar in olie, vet en wat dies 'meer zij, verdwenen was. Dezie Busch was ongeveer een week geleden, twee dagen toet hem - (Lichtle) benevens eenige zaken- conferentie-doeleinden overbodig zijn. Lloyd George is. dezelfde meening toe gedaan. Maar juist daarom doet hij de krachtigste pogingen om met de Duit- scbers op een gemeenschappelijk terrein te konven. In elk geval is het. spookbeeld van het uiteenvallen dei' alliantie, van het ganscbc .politieke stelsel van Euro pa hoven de conferentie verschenen. Oplichting van families van gesneuvelden. Voor hel gerechtshof te Middlesex (En geland) verscheen Zaterdag eeii vrouw, die zich aan schandelijke oplichtingsprac- trjloen had schuldig gemaakt. De vrouw zochl namelijk in oorlogsgedenkboeken een aantal namen van gesneuvelden op en begaf zich dan naar bloedverwanten van dezen, wien zij zoogenaamd nieuws omtrent de laatste oogenblikken der geval- lenep kwam brengen. Zij gaf daarbij tel kens voor, dat haar eigen zoon den be trokken gesneuvelde had gekend en dat zij nu de familie bijzonderheden omtrent zijn afsterven kwam m ededeelen. De vrouw ontving dan telkenmale geld van de betrokken familieleden ter vergoeding van reis- of andere onkosten. Een 25-tal dergelijke oplichtingsgevallen waren aan het licht gekomen. De vrouw werd tot 18 maanden, gevangenisstraf veroordeeld we gens haar „afschuwelijk en wreed gedrag" zooals de rechter het noemde. De cholera in Rusland. Uit Moskou Wordt .gemeld: "D'e cholera, verspreidt .zich over heel Rusland. De plaatsen aan verscheiden (spoorlijhen zijn besmet verklaard. De epidemie woedt vooral aan alle Oekranisehe en Kaukasi- sche lijnen. De 'ïswestia zegt, dat men de sprink hanen, de ratten en verder knaaggedierte moet bestrijden. De sprinkhanen hebben, 3 million dessietinen in het gebied van Wolga, de Amoer en de Kaukasus aan gevallen. Een even groot gebied wordt bedreigd 'door de ongelooflijke vermenig vuldiging der knaagdieren. De toestand is uiterst ernstig. Waar is de Duitsche keizerskroon gebleven? De keizerlijke en koninklijke kasteelen en paleizen zijn na de revolutie deels voor een andere bestemming aangow'ezen, deels wachten zij nog hun nader lot af. 'Wat 'is echter geworden van het hoogste symbool van de keizerlijke en koninklijke macht, de kroon Waar bevindt zich dit, kleinood, dat zijn politieke beteekenis heeft verloren, doch vroeger\in de voorstelling dei' massa door een zekere geheimzinnige nimbus was omgeven Een medewerker van het „Berl. Tag.", die een ernstig onderzoek heeft ingesteld naar de plaats waar de Duitsche kroon en de oorkonden van afstand zich bevinden, geeft hierop het (antwoord. Allereerst wijst hij er op, dat van „een Duitsche kroon", die van den eenenheer- pcber op den andere is overgegaan, en bij1 het kroningsfeest uit de schatkamer wprd gehaald, bm daarna weer zorgvuldig te Worden opgeborgen, geen sprake is. Sinds menschenheugenis is de Duitsche kroon voor elke nieuwe troonsbestijging weer opnieuw gemaakt, om na de plechtigheid vaak terstond Weer uit elkaar genomen te worden. Zeer zelden heeft een Pruisisch heerscher nog na zijn kroning zijn kroon (gedragen. Frederik de Groote liet dadelijk na de plechtigheid de kroon in tegenwoor digheid van de koningin uit elkaar nemen de vorstin kreeg de diamanten en paarlen „zu anderweitiger Verwendung". Eerst genrransuaax te rtoueraam maanue Zon dagavond ©en agent van politie drie luid ruchtige ^Amerikaansche zeelieden, waar van er een de voorbijgangers lastig viel, tot kalmte aan. De mannén, die in beschon ken toestand verkeerden, vielen den agent aan, die uit zelfverdediging zfn revolver trok en schoot. Met assistentie van eenige collega's slaagde de politieman er in, de ■zeelieden te overmeesteren. Een van dezen had een sabelhouw over het gelaat beko men. Intusschen bleek, dat de 12-jarige jP. Th. v. A., den kogel in den rechterenkel gekregen had. De jongen moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Kerkdiefstal. Zaterdag is in gebroken in de Gereformeerde Kerk aan den Boezemsingel te Rotterdam. Na het inslaan van een ruit heeft men zich toe gang verschaft tot de kamer, waar het avondmaal-zilver bewaard wordt. Het ge- heele zilveren avondmaalstel" ter waarde van f 500 is gestolen. Van de daders is geen spoor ontdekt kunnen worden. Moord te Geldrop. Gisternacht is te Geldrop een moord gepleegd. Bij een dronkemansheme in een café is een feekere J. Maas, een man van 40 jaar, vader van 3 kinderen doodgestoken. Er zijn vier personen gearresteerd als waarschijnlijke daders, waarbij de twee broeders van Leen- sel en een zekere v. d. Wulk. De versla- gene stond niet gunstig -bekend. Geen eerewijn meer. De raad van Barsingerhorn besloot geen eerewijn toen Erederik gestorven was, dacht men eraan, dat voor de begrafenisplechtigheid volgens oud-ceremonieel „de" kroon noo dig was. En in allerijl werd uit den voorraad familiejuweelen „een" kroon vervaardigd. Toevallig was nog een oud kroongeraamtc, de z.g. „Carcasse" aan wezig. Na de begrafenis werd deze kroon dadelijk weer uit elkaar genomen. Fre derik de Groote liet trouwens ook de keten van de in 1701 gestichte orde van den Zwarten Adelaar, nadat de waarde ervan geschat was op 1824 Reichstaler, teza men met eenige oude kroongeraamten opsmelten en een gouden tafelservies er uil vervaardigen. In de geschiedenis van de Duitsche kroon neemt „der kleine Sancy", een bril- lant van 34', 8 karaat, de schoonste steen van de Hohenzollemsche familieschatten, een bijzondere plaats in. Deze steen h'irtgi voor aan de kroon, welke Frederik I zich op het hoofd zette. Frederik de Groote liet den steen eruit nemen voor zijn gemalin, die er een hanger van een halsketting van liet maken. Het ïs een tragische ironie, dal eerst de laatste keizer bij kabinetsorder bepaal de, dat, de Duitsche kroon zou worden bewaard. 'Zijn kroon is dus de laatste Duitsche kroon. Ouder zijn de overige symbolen van keizerlijke en koninklijke machtde scepter, welke behalve' de zich bovenaan bevindende adelaar wellicht stamt uit den tijd van Frederik I, het rijkszegel, de staf, de rijksvlag, de rijkshelm met sporen. 41 deze insignia zijn, zooals trouwens het geheele vermogen van het Pruisische koningshuis, door de Pruisische regeering in beslag genomen en Worden te zamen door het voormalige „Ministerium des' Königlichen Hauses" in het ministerie van financiën op een vèilige plaats be waard, totdat tusschen het huis Hohen- zollern en 'Pruisen een beslissing is geval len betreffende het (familievermogen. I11 den loop van het onderzoek bleek tevens, dat de oorkonden van afstand door keizer en kroonprins bewaard wor den in de Rijkskanselarij. Korte berichten. Gisterochtend zijn de Engelsche ko ning ten koningin uit Londen vertrokken, 0111 hun officieel bezoek te brepgen aan de koninklijke familie te Brussel. Dit is sedert de onafhankelijkheidsverklaring van 1831 het eerste officieel bezoek van En- gelsche souviereinen aan België. Een locomotief welke de Weichsel- brug bij Danzig Heubude passeerde, is Zaterdagnacht met machinist en al in de rivier gestort. De machinist kwam om het leven. Te Lterida (Spanje) moest Zaterdag de terechtstelling van twee ter dood ver oordeelden verdaagd worden, tengevolge van de weigering der schrijnwerkers om bet schavot op te timmeren en de weige ring „van den gemeenteraad en van den algerateenten raad, otn bet noodige mate riaal toe te staan voor het optimmeren van de stellage. De Fransche en Belgische troepen concentraties in het bezette Duitsche ge bied nemen een steeds dreigender vorm aan. Zaterdag zijn 4 Belgische extra trei nen met troepen in de richting van het Rijnland vertrokken. Ten Zuiden van Washington zijn twee watervliegtuigen met elkaar in bot sing gekomen en in zee gestort. Het on geluk heeft verscheidene menschen het leven gekost. JOjl OOi* zoon van den grooten G. K., leerling van Bilderdjjk. en vriend van Groen van Prin- sterer, Da Costa en Capadose. Een jeugdig, snellijk. afgesneden en zoo rijk leven; al ware 't slechts hierin, dat hij voor Groen „den weg gebaand en diens grooten arbeid, zij het met met-toereikende krachten, mede voorbereid" heeft. Men zal het met belangstelling lezen; evenals „Een van deze kleinen", een lief uitgebeeld stukje kinderleven met tussciien de regels door wenken voor de huiselijke opvoeding, door A. M. B. Belangrijk is ook het opstel van mr J. B. du Buy over „Het Pro testantisme in Zevenburgen", de Luthersche in genoemd land, en de aangesloten Luthersche kerken in Oud-Roemenië, Bessarabië, Buko- wina, en het Banaat, overblijfsels uit de Re formatie, die niet geheel door de ketterver volging der zeventiende eeuw zijn ondergegaan: Menigerlei genade. Kam pen. J. H. Kok. Nu deze bekende jaarlijksche preekenreeks weer een nieuwen jaargang intreedt, vestigen wij er, voorzoover noodig, gaarne nog eens de aandacht op. Voor de goede verzorging zorgen de schrijvers, en met deze, de redactie, dr de Moor en .dr Wielenga. In vacante ge meenten zijn deze predicates een welkome ver goeding voor de bediening van het levende Woord; doch ook in menig gezin en in menig ziekenvertrek spreiden deze bundels zegen. Daarom zijn wij uitgever, die er begrijpelijker wijs 't meeste werk aan heeft, (want predi kanten moeten voor dergelijken arbeid altijd Vandaag komen 130 Russische.kin deren to Brussel aan. Vandaar gaan zij naar Wulveringhem, waar zij verzorgd zul len worden De lasjten voor Duitschland uit het vredesverdrag voortvloeiend worden, "af gescheiden van het betalingsplan van 5 Mei 1921, voor 1922 geraamd op 2261/2 milliard. De Duitsche Rijksdag zal op 10 Mei bijeenkomen. Volgens den correspondent van de „Matin" te Genua zouden Nederland en Zwitserland bereid zijn mee te doen aan de internationale leening voor Duitsch land. Ex-^saar Ferdinand van Bulgarije heeft aan Tsjecho-Slowakije om toeslem ming gevraagd zich te mogen vestigen op zijn landgoed Cips. De Sein©-bootjes hebben dan toch hun dienst moeten staken. Het regent en regent; het water blijft wassen. Het grootste deel der oevers is ondergeloo- pen; hetgeen zich daarop bevindt, zak ken zand, steenen enz., dreigt weg te spoelen Geen A m erikaansche regee ring s b e m o e i i 11 g met d e I n d i sch te begrooting. Aneta verneemt uit officieele bron, dat er allerminst sprake van is, dat vanwege den Amerikaanschen consul eenige bui tengewone relaties onderhouden zouden worden met hel Departement van Finan ciën, evenmin als andere consuls dit zou den doen. Van onder controle staan van de Indische regeering is allerminst spi'ake. Een aanklacht'tegen Days. De heer J. A. Dekker, oud-wethouder van Wormervear, heeft een aanklacht we gens beleediging ingediend tegen het Ka merlid, den heer J. E. W. Duys te Zaan dam. In een openbare vergadering te Koog aan de Zaan heeft genoemd Kamer lid zich volgens een verslag in De Zaan- lander van 11 Maart ongeveer als volgt uitgelaten: „Het is de heer Jan Dekker, die mede alles in 't werk stelt om de gemeente (Wormej-veer) naar de maan te helpen. 'Veertien dagen nadat deze heer als commissaris van de Amsterdamschte Bank optrad, werd het faillissement door de Bank aangevraagd. Uit zuiveren haat tegen het. (soc.-dem.) bestuur. Hij (Dek ker) waagt er zijn heele gemeente aan om maar tic kunnen zeggen: „De rooien hebben bet gedaan!" De heer Duys is reeds dooi' den rechter commissaris gehoord. Opheffing R ij. k s b e t a a 1 - meesters. Naar de „N. R. Ct." verneemt, be staal bijl den Minister van Financiën het voornemen, om de kantoren van de rijks betaalmeesters niet ingang van Januari 1.923 op te heffen. De dienst zal waar schijnlijk gedeeltelijk naar de ontvangers van de registratie, gedeeltelijk naar den postgirodienst Worden overgebracht. Dure operaties. Het Vaderland schrijft Naar aanleiding van de ook door ons vermelde klachten over de hooge tarie ven onzer chirurgen, verhaalt de oud- minister mr. S. de Vries Cz. van een i'eke- mand. Posteleyn 812 per klein mandje. Rotterdam, 8 Mei 1922. Graanmarkt. Tarwe flauw gestemd en langzaam verkocht van f 14.25f 14.75, afwijkende f 13f 13.75; rogge flauw ge stemd, onveranderd verkocht f 12.75 f 13.25; gerst (chevallier) f 15f 16ha ver langzaam verkocht voor f 14.50f16; erwtjen (kleine groene) andermaal hoo- ger betaald, puike f 27f 28.50, overige naar kwaliteit f 22f 26.50; van alle ar tikelen was het .aanbod maar matig. Alles per 100 K.G. GOES. Overleden: 6, Willem Dignus Schrij ver, 28 j. ongeh., z. MIDDELBURG. Overleden: 7, C. van de Linde, 69 j., vrouw v. L. C. Gutteling. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 9 Mei. Medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.3 te Malin- head, laagste 746.1 te Roest. Verwachting tot den avond van 10 Mei: Meest zwakke wind uit noordelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, iets war mer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1