Uit de Provincie. si es benoemd met de daar achter ge noemde heeren als lid. Financiën: Van Raalte ,Enzlin en Iinaènbergh; Handelsregister: Bonde- wijnse, de Vos en Olthoff;' Veerslag: Kielstra en P. G. Laernoes; Poste rijen, telegrafie en telefonie: Boude- wijhse, Jeronimus en Klok; Verkeers wezen Stofkoper, Anker en van Nif trik: Haven- en scheepvaartbelangen: Stofkoper, Laernoes en Witkam,; Win kelbedrijf: Klok, P. G. Laernoes en Witkam'. Dit zijn alle gemengde com missies, d.w.z. bestaande uit leden zoowel van de afdeeling grootbedrijf als de afdeeling klein-bedrijf. Uitslui tend uit de afdeeling grootbedrijf wer den benoemd oommissie Groothandel Bosman, Massee en de Vos; Groot industrie: van Raalte, van Niftrik en Rcudewijnse. Voor de afd. Klein-be drijf: Kleinhandel: v. d. Berg, Ma,cli p-eels en Oosterbaan en Kleinindustrie Ohamulean, Kiijberg en Olthoff. Op voorstel van den heer Jeroni- mus werd bovendien nog een com missie ingesteld voor wetgeving, zoo wel sociale, als belasting wetgeving, arbeidswet en wetboek van koophan del en werden daarin benoemd de heeren Oosterbaan, Jeronimus en Enz- lin. Presentiegeld. Door den minister van L., N. en Handel, is bericht, dat in geen geval presentiegeld mag worden toegekend aan de leden. Hel bureau der Kamer meent echter, dat dit onbillijk is en ook andere Kamers o a. die te Leeu warden hebben de billijkheid van pre sentiegeld ingezien en genoemde Ka mer richtte zich reeds tot den mi nister met verzoek daartoe alsnog toe stemming te verleenen Het bureau stelde voor dit verzoek te steunen en een adres tot den minister te rich ten. waarin er o.a. op wordt gewe zen, dat het toekennen van presen tiegeld vooral billijk is voor een Ka mer als deze, waarvan de leden zeer verspreid wonen en dus vaak een lange reis moeten maken orh de ver gaderingen te Middelburg bij te wo nen Verscheidene leden zullen gedu rende geruimen tijd hun woonplaats moeten verlaten en niet in de gelegen heid zijn dien tijd in hun eigen bedrijf productief te maken. Het niet toeken nen van presentiegeld, zal hel absen teïsme in de hand werken. Naast de reis- en verblijfkosten heeft men dik wijls andere kosten, die niet te de- clareeren zijn. De heer de Vos heeft bezwaar te- fen dit adres, de leden van buiten liddelburg hebben het, vooruit gewe ten, toen zij zich verkiesbaar stelden. De voorzitter is 40 jaar lid der Ka mer te Vlissingen geweest, en heeft nooit presentiegeld gehad. De heer Jeronimus vindt het toe staan van presentiegeld goed, maar dan zou men afwisselend in de ver schillende districlshoofdpluatsen moe ten vergaderen. De heer van Niftrik meent, dat men voor de Kamer wat moet opofferen, maar men mag niet onbillijk zijn tegen de van verre komende leden. Zij, die bezwaard zijn met het presentiegeld, kunnen het voor een goed doel ter zijde leggen. Met 18 tegen 3 stemmen, die der heeren de Vos, Olthoff en P. G. Laer noes, wordt het bestuursvoorstel aan genomen. Schadeloosstelling se cretaris Kamer te Vlissin gen. In verband met art. 25 der wet moei aan secretarissen der opgehe ven Kamers, die niet bij de nieuwe Kamers zijn overgegaan een schade loosstelling worden toegekend. In ver band daarmede stelde het bureau voor dit voor den secretaris van de opge heven Kamer te Vlissingen overeen komstig de bepalingen van wachtgeld regeling te bepalen op 2/3 van zijn jaarwedde ad f250 of in ronde som op f 168. De heer Massee vraagt of dit jaar lijks bedoeld is. De heer Olthoff acht een schade- ITT V Ti 1 ten hooien tegen deze wetsbepaling. De voorzitter zegt, dat ten slotte de minister het bedrag zal bepalen. Na nog eenige discussie, waarbij de heer Jeronimus meent, dat men ook f 100 zou kunnen bepalen, wordt in stemming gebracht f 168 per jaar tot den 65-jarigen leeftijd, dit wordt verworpen met 11 tegen 10 stemmen. Voor de heeren M. Laernoes, de Vos, P: G. Laernoes, Kielstra, Massee, An ker, Bosman, Boudewijnse, van Nif trik en van Raalte. Z, h. s. wordt nu aangenomen f 168 voor 5 jaar. Tarief voor hulp, Z. h. s. wordt aangenomen het voor stel tot het vaststellen van het na volgende tarief: le. voor het legali- seeren van handteekeningen en het afgeven van certificaten van oor sprong en andere verklaringen ten dienste van het handelsverkeer is ver schuldigd per stuk f0.25, 2e. voor buitengewone onderzoekingen, in ver- bancr'met certificaten van oorsprong (bij wijze van uitzondering) per vaca tie van één uur (een gedeelte van een uur voor eOn geheel gerekend) per vacatie fl.50. Spreekuur secretaris te Goes en Zierikzee. Om personen uil de betrokken stre ken in de gelegenheid te stellen den secretaris makkelijk te bereiken, stel de het bureau voor, dat de secre taris op geregelde tijden op markt dagen ie Goes en te Zierikzee zitting zal nouden. De voorzifter stelde nader voor eens per maand. De heer Klok acht zoo dikwijls niet neodig De heer Jeronimus meent, dat de secretaris alleen moet gaan als hem daarvoor verzoeken bereiken. De heer v. d. Berg acht eens per kwartaal voldoende. De heer Lindenberg zegt, dat de secretaris in ieder geval moet komen kort nadat de aanslagbiljetten uit zijn om die aanslagen zoo noodig toe te lichten. Rooster van aftreding. Bii loting wordt, bepaald, dat van de qfd. groot-bedrijf in 1924 zullen aftreden de heeren de Vos, Massee, Kielstra, Bosman, van Niftrik en Bou dewijnse en in 1926 de heeren Je ronimus ,Enzlin, van Raalte, M. Laer noes en Witkain. Van de afd. klein bedrijf in 1924 de heeren van den Berg, Kiijberg, Stofkoper, P. G. Laer noes, Oosterbaan en Machgeels en in 1926 de heeren Lindenbergh. Klok, Olthoff, Anker en Chamhleau. Rondvraag. Haven te Zierikzee. De heer Klok wijst op den slechten toestand van de haven te Zierikzee, hij zou bij het rijk willen aandringen de uitdieping te doen verrichten en deze kwestie aan de commissie voor haven- en scheepvaartbelangen in han den willen stellen. Het geldt niet al leen een plaatselijk, maar ook een provinciaal en eeii algemeen belang. De voorzitter zegt, dat de heer Klok ae commissie uitvoerig op de hoogte moet brengen. De heer Stofkoper zegt, dat de com missie de zaak zeker zal onderzoeken. De beer van Niftrik zegt,, dat de Prov. Staten reeds besloten, dat on derhoud voor rekening der provincie te nemen, als de gemeente blijft bij dragen wat zij nu jaarlijks aan de haven ten koste legt. De raad wil daar echter nog niet van weten. De heer Klok zegt, dat men dan de gemeente moet trachten te over tuigen ,wie het doet komt er niet op aan, als de .haven maar verbe terd wordt. De Zeeland. De voorzitter bespreekt de wijzi gingen bij de stoomvaartmaatschap pij Zeeland. Men zou zeker den minis ter kunnen vragen om den nachtdienst over Vlissingen te laten blijven gaan. Daarop zal men echter geen gunstig antwoord kunnen wachten en het is misschien beter af te wacihten tot men den treinenloop weet. leen op hetgeen men noodzakelijk vindt. Men moet verbetering eischen in net belang van het verkeer en het. doorgaand verkeer. De heer M. Laernoes zegt, dat men nu den dienst zoo gemaakt heeft, dat in de richting EngelandNederland, die dienst heel slecht is. Men moet veel te vroeg uit Londen weg. Ook vroeger heeft de Zeeland daarvan het verkeerde ondervonden evenals de lijn Dover—Calais.' Spr. meent ook, dat men dit doet om de Zeeland te sabotoeren, als het dan niet goed gaai z^gt men, zie je wel en men doet de Zeeland uit Vlissingen weg. Het zou reeds heter zijn als men het ver trekuur uit Londen later zet, dan zal de aankomst in Duitschland ook beter vallen. De va can t iek aar ten. De heer M. Laernoes wijst er op, dat de prijs der vaeantiekaarten voor de uit middelpuntige streken nog te duur is, nl. f 10, f 7.50 en f 5. Zielfs bij een reis naar Den Haag zal men er nog geen voordeel van hebben. De heer Stofkoper zegt, dat het comité van actie tegen de hooge spoorwegtarie ven ook reeds op den hoogen prijs op merkzaam is gemaakt. Beëedigde meters en wegers. De heer Stofkoper azegt, dat te Middel burg het instituut beëedigde meters en wegers langzamerhand is verdwenen. Hij zou het gemeentebestuur willen verzoe ken althans de bedienaars der Weegbrug te beëedigen. De heer Jeronimus onder schrijft dit, maar wijst er op, dat z.i. de wet aan de Kamer de bevoegdheid geeft in zulke gevallen zelf op te treden. Besloten wordt, dat het bureau der kamer dit nader zal onderzoeken. Hierop wordt de te half twee begonnen vergadering te kwart voor vijf gesloten. I-iichting van de m' j I i t i e v. 1 9 2 2. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland heeft het door de eemeenten te dragen gedeelte in het aandeel dezer provincie der lichting 1922 vastgesteld als volgt, waarbij het eerste cijfer aangeeft hel aantal gewo ne en het tweede cijfer het aantal buitengewone dienstplichtigen Aagtekerke 3, 1Aardenburg 9, 2 St. Annaland 8, 2; Arnemuiden 8, 2; j Axel 12; 2; Baarland 2, 1; Biervliet 7, 1Biggekerke 3, 1 Borsselen 2, Boschkajielle 3, 1 Breskens 7, 1 Brouwershaven 5, 1; Bruinisse 14, 3; Burgh 1, Cadzand 1, Clinge 7, 1; Colijnsplaat 8, 2; Domburg 8, 1 Dreischor 1, Driewegen 2. 1; Dui ven dijke 2, Eede 2, Eikerzee 1, Ellemeet 3, 1; Ellewoutsdijk 4, Goes 27, 5; Graauw-en-Lange- dam 5, 1's-Gravenpolder 2, 1Grijps- kerke 5 ,1; Groede 7 ,1; Haamstede 4, 's Heer Abtskerke 1, 's-Heer Arendskerke 12 ,2's Heerenhoek 4, Heinkenszand 7, 2Hengstdijk 2, Hoedekenskerke 4, 1Hoek 8, 1 Hontenisse 15, 3Hoofdplaat 6, 1 Hulst 9, 2; IJzendijke 7, 2; St. Jan steen 11, 2; Kapelle 10, 2; Kats 2, Kattendijke 8, 1Kerkwerve 2, Kloetinge 4 ,1; Koewacht 5, 1; Kortgene 4, 1; Koudekerke 11, 2; Krabbendijke 8, 1; Kruiningen 12, 2; St. 'Kruis 1, -; St.-Laurens 1, Si-Maartensdijk 9, 2; Meliskerke 3, 1 3 ,1; Middelburg 49, 9; Neuzen 30, 5: Nieinv- en St.-Joosland 3, 1; Nieu- werkerk 8; 2; Nieuwvliet 1, Nisse 4, 1; Noordgouwe 1, Noordwelle 1, Oostburg 8 ,1; Oost- en West- Souburg 13, 3; Oosterland 5, 2; Oost- kapelle 2, -Ossenisse .1, Oude- lande 1, Oud-Vossemeer 7, 1; Ouwerkerk 2, Overslag 1, Ovezand 4, Philippine 2, 1; St.- Phihpsland 5, 2; Poortvliet 5, 2; Re- nnesse 1, Retranchement 2, 1 Rilland-Bath 8, 2; Ritthern 3, 1; Sas van Gent 11 ,2; Scherpenisse 7, 1; Schoondijke 7, 2; Sohore 8 ,2; Se- rooskerkè (Schouwen) Seroos- kerke (Walcheren) 5, 1Sluis 4, Stavenisse 6, 1Stonneldiik 5 1 Tluv detaclieerd op de werf der Kon. Mij. ,.de Schelde" bij den afbouw van de onderzeeboot K VII. Door den minister van arbeid is ten behoeve van woningbouw toe gekend aan de gemeentenAarden burg f 1210 voor een woning van P. Verpraet; St.-Annaland f875 voor een van M. P. DuyzenAxel, f 720 voor een woning van G. Baertenf 870 voor een woning van Dieleman; Breskens f900 voor een woning van C. Leen- houts; f950 voor een woning van E. v. d. Heuvel; f824 voor een woning van A. P. de PagterBurgb f 1000 voor v. d. Klooster; Goes [900 voor F. DuijnhouvverHaamstede f975 voor H. v. d. Eist; Heinkenszand f1150 een woning van G. Kristeleijnf 1000 voor een woning van A. J. Rijk; Hon tenisse, f1750 voor twee woningen van J. A. de Bruijn; Hulst f4990 voor zes woningen van F. de Waal; Oost- burv f 1060 voor een woning van P. Diaamen Cz.Sas van Gent f1200 voor een woning van M. J. M. de SmetTerneuzen ,f 1200 voor een wo ning van P. K. DeesWaarde, f 1200 vooi een woning van J. C. Looy; IJzendijke, f975 voor een woning van G. J. v. d. Bulck; f800 voor een woning van J. Tellier-Cromheeckte. Maandag 15 Mei a.s. worden dooi den Commissaris der Koningin bezocht de gemeenten Wissenkerke en Kortgene en Dinsdag d.a.v. Clinge, Sint Jansteen en Koewacht. Die heer L. A. P. Hoffman, direc teur van het post- en telegraafkantoor te Heerlen, hoopt 16 Mei a.s. zijn 40- jarig jubileum als rijksambtenaar te her denken. Hij begon zijn loopbaan te Goes. Goes. Zaterdagavond had in het ge bouw van het Leger des Heils de feest- meeting plaats in verband met het 30-jarig bestaan van hef Leger des Heils in Goes. Nadat een muzikale wandeling door de stad was gemaakl, verzamelden zich velen in de Legerzaal, waar door Majoor Wijkhuizen de Divisie-officier van het Zuiden, het openingslied werd voorgelezen, dat door de vergaderden staande werd gezongen, waarna pen ningmeester van Veen voorging in ge bed. De majoor heette daarna de aan wezigen welkom, inzonderheid den heer Burgemeester, die bereid gevon den was mede aanwezig te zijn en een woord te spreken. Hij gaf daarna een overzicht over de afgeloopen 30 jaTen, in 't bizonder er op wijzende, dat hel Leger ook uit Goes dégelijke mannen en vrouwen had verkregen, die door Gods genade in staat waren om als officieren in onderscheiden plaatsen werkzaam te zijn. Daarna werden onderscheiden tele grammen voorgelezen van vele oud soldaten en officieren van Goes, waar na liet zangkoor het feestlied zong. De Burgemeester het woord verkrij gende. sprak in zeer sympathieke be woordingen zijn achting uil voor het I-eger des Heils, in 't bijzonder stil staande bij den Reclaséeringsarbeid van het Léger des Heils, alsmede bij andere takken van arbeid v. n. 1. op maatschappelijk gebied. Hij deed zulks aan de hand van een artikel van Mr. Bitter, den hoofdredacteur van bet Utrecht sch Dagblad. Z.E.A. sprak den wenscfi uit. dat hel I.eger in zijn geheel en het korps Goes in het bijzonder, voort zou gaan op den ingeslagen weg. Nadat nog gezamenlijk een lied was gezongen, sprak secretaris Vermaire van liet Ivorps Goes, welke in het bijzonder stilstond bij de rijke zegeningen, die rusten op den veeljarigen strijd en daarbij zijn persoonlijk getuigenis aansloot. Nog spraken de eerste sol daat van het korps Goeis Zwarte- aan de hand van een artikel van Dr Meeuse-Huijsse, waarna majoor Wijk huizen, na 'lezing van een Bijbelgedeel te een toepasselijk woord, deze samen komst sloot. Met hartelijken dank deelt de Goesscho Wijkverpleging mede, dat de ï<vrYvmq'h]nPm-Oryllpr»frv rrrJ-,-no ol-, f van het diaconessen huis te Rotter dam, dhr. A. Hueting, zendeling der Utrechtsche zendingsvereeniging, ds. J. Timmerman, predikant der Ev. ge meente te Enschedé en ds. J. R. Ne telenbos te Heinkenszand. Zondagmorgen omstreeks 3 uur werden eenige personen in Poelweg V door zekeren Th., die per motorfiets van Vianen kwam gereden en hun hulp vroeg, opgebeld, aangezien hij tegen het bord „on- rijbaar" gereden was, waai' geen licht bij brandde, en alzoo met de motorfiets de Westvest was ingereden. Met behulp van vier personen is het gelukt de motor fiets op het droge te brengen, -Welke on bruikbaar -Was, zoodat genoemde Th. met een gewone fiets, hem. door C. M. bereid willig in bruikleen .afgestaan, zijn reis vervolgde naar Wolfaartsdijk, wat hel doel van zijn tocht was. Enkel met een nat pak was de man er afgekomen. Benoemd tot ontvanger-griffier van den Egbert Petruspolder, de heer J. M. Bartelse alhier. Bevolking gedurende de 2de helft der maand April 1922: Ingekomen: H. van Sabben, timmer man uit Den Haag, de Ruijterlaan 40; T. E. Harmsma, leerl. verpleegster, uit Middelburg, Oude Visohmarkt 12; E. A. Donner, verpleegster uit Amsterdam, Lan ge Kerkstraat '28; J. van As, aardappel handelaar, uit Scherpenisse, Oostsingel 156; J. J. Wolf, opzichter uit Maars- sen, Piccardtstr. 18; Joh Coomans, los werkman uit Rotterdam, Trompstr. 3, M. van Eekeren, modiste, uit Bergen op Zoom, Lange Yorststraat 53; W. C. Sinke, timmerman uit Heerlen, v. d. Goeskade 45; M. Douw v. d. Krap, huishoudster uit Den Haag, 'sH. Hendrikskinderenstr. (19J. v d MeulenBosrna, leeraar Am bachtsschool, uit Zierikzee, J. van Beij- erenstr. 2. VertrokkenJ. Sack, scheikundige, naar Groningen; C. J. Leijs, los werkman, naar Venlo; A. A. Brouwer, bakkers knecht, naar Breskens; J. A. van de Visser, postbode naar Rotterdam!; P. Du- son, boomkweekersknecht, naar Naarden; A. M. van Rooijen, leerl. verpleegster naar Haarlem; L. D. Bodiijgius, winkeljuffrouw, naar RotterdamDMeulenberg, mole naarsknecht naar Kats; G. Zweedijk, ar beider, naar Amsterdam; C. A. Koppe- jan, ingenieur naar WageningenK. Biesma, am. rijksklerk, naar Zaandam41. van Dijk, steenhouwer naai' Rotterdam. Kapelle. Onder begunstiging van heer lijk weder gaf het fanfarekorps ,,Ons Genoegen" directeur dhr. v. Dijk vait Ierseke, Zaterdagavond alhier zij'n eerste concert ïn 1922 vanaf de muziektent op de markt. De belangstelling was groot. Hansweerd. Op de werf Zeeland zijn weer 16 personen wegens slapte ontsla gen. Wolfaart8dijk. Vrijdag werd onder voor zitterschap van den heer M. Klooster man een vergadering gehouden tot het weer doen opleven van de aid. Volks weerbaarheid .en de hierbij aangesloten schietvereeniging 'Nimrod. Alle aanwezi gen. zijnde 33, verklaarden zich bereid hetzij als nieuw lid toe te treden, of als oud lid hun lidmaatschap te handhaven. (Beide vereenigingen waren bij de mo bilisatie van het leger geheel in ruste ge gaan en den voorzitter G. v. d. Krcefce, ontbrak de lust leven in de zaak te brengen.) Een bestuur werd gekozen: M. Kloosterman, voorzitter; J. G. Koert, vice-' voorzitter; J. Kooiman, secretaris; Joh. Eggebeen, penningmeester en J. Osse- waarde, commissaris, terwijl werd beslo ten bij uitbreiding van het ledental het bestuur met twee leden uit te breiden. Alle gekozenen lieten zich de benoeming wel gevallen. Getracht zal worden spoedig een oefeningsterrein te verkrijgen, waarop de oefeningen kunnen Worden begonnen met marga-schieten. Bij het eindigten der voormiddag- godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier werd Zondag de arbeider N. Kos ten plotseling onwel en was eenige oogeu- blikken daarna overleden aan hartverlam ming. Het lijk werd van de galerij gedra gen en per rijtuig naar zijn woning ver voerd. Een en ander wekte begrijpelijker - wils o-rnr.1" "irslagenheid in de gemeente.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2