Ie leep, ntiuis met Tuintje, ME ZEEUW MOTOR TWEEDE BLAD, Buitenland. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. •en. Middelburg. „Mercurius" lansvereenlging aat, Middelburg. eel pacht, n en N.-BevelancL 4 kleine Hofsteden P GEVRAAGD: TE KOOP: Veerwagent|e, FEUILLETON. De Christelijke Stichtingen voor toeval lijders te Bethel bij Bielefeld van Pastor Bodelschwingh. Uit den Goesclien Raad. per K.G. f i echts wier dageiv Verkooping KINOERKLEEDING ;n reusachtig groote i Kinderkleeding ver- istig van een der zijnen uit Brussel. :rên zijn van prima en en een afwerking* >on, dat het alle hier •vaardigde kleeding ;aduw stelt. Daarbij zoo laag getaxeerd, belachelijk is, bijv- Sbert-Coatuums art of fantaisie, f 40 f50, f60, f17.50 f20, f25, 115. f145, f150. 40, f 50, f 60. isons of Winterjassen n 3 der werkelijke eren-en Kinderkleeding, alons, worden als het jegeven. ,che Dames- en Heeren- gummi, rubber, water- dine vanaf f 10. heeft plaats Dinsdag ïr, Woensdag 10 Mei, Mei, Vrijdag 12 Mei dag 13 Mei 9—2 uur, rrger. en wij attent, dat dit eruimingsgoederen of Jttitsche Valuta-koop- alle nieuwe frissche i prima Engelsche en waardqjo.oze^opr- igen wjj de aandacht Wollen Heeren Sport- 20, hoogst elegant ;ur, J. GERRITZEN. Bouw en woel Bouw us eens praten op het V1 i s s i n g e n, bij ERSE VAN WIJCK. Telefoon 350. straten in 't cent^urp edig te aanvaarden, et nadere inlichtingen wacht door Notaris ARST te Vlissingen. schaffing van electrici- I oden voor billijken kgaszak, waterketel, 2a 3 M. as, 2 houten beviagen Bureau „De ciën", Groe^n^kJ511, een Blelkkarretje, met twee daarbij be- ussen met koperen Tap- sA. DE TROIJE Jierte elhurg. f assen, geschikt voof it- of als venterswagen- EURWAARDER, Krui- kil, r of met October of aankomende Wie'1* 1 die melken kan bjj A- AN, Walstr. Vlissingen- sje biedt zich aan a^ 1 ster bij heer alleen ot Brieven létter M Bur- rant te Goes. VAN ZATERDAG 6 MEI 1922, No. 184. Waar hel heen gaat. Hel, scheen ,altijd weer, indien men iets schreef tof zeide over de gruwelen in Rusland door de communisten ge pleegd, of men had te zwijgen omdat de politieke vrienden van gindsche vorstenrno-ordenaars lieten verstaan, dat. men lasterde. Doch als men ooggetuigen onopge smukt hoort meedeeien, welke mis daden de communisten bedreven heb ben, tornt geen twijfel meer aan de waarde der berichten. Uit. Riga, waar in 191.9 een schrik bewind heerschte, ontvluchtte een pre dikant, die o m. het volgende vertelt van de begane wreedheden. Alleen in Riga (telde voor den oor log pl.m. 280.000 inwoners) hebben de communisten 3654 doodvonnissen uitgesproken. Priesters en predikanten heeft men gekruisigd aan de deuren der kerken, aan hun eigen tafels vastgespijkerd, de oogen uitgestoken, langzaam ver brand. Toen de bevrijdende Baltische en üuitsche troepen naderden en de com munisten zagen, dat zij het veld moes ten ruimen, vermoordden zij vóór hun vlucht nog 32 gijzelaars in één ge vangenis. Zij, die kerken bezochten werden voor de keuze gesteld, Christus te verloochenen of doodgeschoten wor den. Godsdienstonderwijs werd op straf fe des doods verboden. In de kerken spraken de communisten op de kan sels allerlei godslastering, de Satan werd dan verheerlijkt omdat hij de menschen de vrijheid wilde brengen in plaats van de slavernij van het Christendom!. De voorgangers werden van kan sels en altaren weggesleurd om te wor den onthoofd of op beestachtige wijze vermoord, indien zij tegen de beve len der communisten in voortgingen met het Woord des Heeren te brengen aan heilbegeerige zielen. Hier ging en gaat nog alle macht, alle gezag Ivan den -mensch uit. Hier hoeft 's menschen welbehagen de plaats ingenomen van de Godde lijke voorzienigheid. Hier is de band verbroken, die het menschenkind bin nen rechtmatige grenzen houdt. Hier is geen -plaats meer voor onderwor penheid aan Gods geopenbaarden wil. De rechten van den mensch zijn be pleit als het eerste en het hoogste en de mensch stelt zich tegenover, óf zoo hii waant zich boven den Schepper. Eenmaal losgeknoopt de banden tus- sohen Schepper en schepsel, blijft voor aë vraagHeere, wat wilt. Gij, dat ik doen zal, in het persoonlijke noch maatschappelijk noch staatkun dig leven meer plaats. Is het. zoover gekomen, dan gaat men niet meer langs den geordenden, den wettigen weg, ter verbetering van misstanden en wanverhoudingen in de samenleving, neen dan doet men spron gen van het eene uiterste in het an dere uiterste. Dat juist is het ontzaglijk gevaar van de revolutionaire stroomingen. Deze willen geen natuurlijken wasdom van het lichaam der natie. Zij worden beheerscht door den waan van den dag Heden Hosanna, morgen Kruis hem Uiteraard kan dat ook niet anders, omdat, het gemis van een eeuwigheids- gedachte alle vastheid en zelcerheid aan revolutionair handelen ontneemt. De grillige opvattingen van het ge- meene volk behelzen de centrale pun ten van waar men uitgaat. Marion von Klot, de jeugdige Chris tin-zangeres in Riga, werd naar het schavot, gesleept, omdat zij ook nog in de gevangenis hare lotgenooten ver kwikt had met Haar lievelingslied: Ken ik den weg ook niet, Gij kent hem Heer. Onder alles en hij alles wat in deze ontredderde samenleving "'geschiedt, blijft de zekerheid van den weg voor den Christen. Er is ook angstige ze kerheid waarheen :de weg voert van de praotijk -der liberale en socialisti sche theorieën. i) Op een schoonen Maandagmorgen (25 Juli 1921) reisde ik in gezelschap van Pastor Benfoy van Schlüsselburg via Min den naar Bielefeld. Even voorbij Minden is de Porta-West- falica, waar de Weser door het Weserge- bergte breekt. Van Bielefeld reden wij met de tram naar Bethel, om de gestichten van Pastor Bodelscbwingh in oogenschouw te nemen, i Bethel, dat meer dan 4500 epileptici, Igèesteskranken, moede en lijdende men schen van allerlei aard te verzorgen heeft, is een dOTp op zichzelf en bestaat uit enkel gestichten. Rekent men de broeders en zusters en andere vaste medewerkers met hun ge- Het kiesrecht. "Van zekere zijde is men aan het werk de vrouwen te bewegen bij de aanstaande verkiezingen thuis te 'blij ven. In hoeverre hieraan gevolg zal wor den gegeven, zal de toekomst leeren. Dat men ten deze op Gods Woord geen beroep kan doen staat vast; daar mede is van „gewetenszaak" geen sprake meer. Imtóers men leanvan gewetenszaak dan spreken indien de ordinantiën des Heeren hierin klaar- lijk zijn! Voor het overige zij men zeer voorzichtig. Zeer voorzichtig omdat het verzet niet moest beginnen bij het vrouwen kiesrecht, doch bij het werk van Van Houten, in 1896 tot stand gekomen, behoort de wrevel tot uiting te komen, ja feitelijk ging 't ail mis in 1887. Alleenlijk hierom, wijl men is uitge gaan van de revolutionaire beschou wing, die in een volk niets ziet dan menschen naast elkander levend. Dan hieruit begon de desorganisa tie en ontreddering. Geleidelijk aan raakte men verder van wal én onze mannen stonden in 1917 voor de keuze aristooratisch- conservatief of democratisch, of schoon geen oogenblik uit het oog werd verloren het ideaal van orga nisch kiesrecht, het stemrecht van fa milie-hoofden. Kwam geen kans voor hot laatste stelsel, het ging om eene beslissing tusschen de beide eerstgenoemde en de onzen, onder leiding van Dr Kuvper, aarzelden geen oogenblik het conservatieve element te laten glip pen. De politieke geschiedenis wijst zoo vele voorbeelden aan, dat het in ,s lands belang is, wanneer verwante groepen samengaan, indien de strijd voor het zuivere beginsel allerminst kans biedt op succes. Voorloopig heeft het anti-revolutio naire beginsel het hoofd in den schoot te leggen; de mannen van algemeen kiesrecht wonnen het pleit. Doch daarmede is de voorliefde voor het gezinshoofdenkiesrecht niet verkoeld. Integendeel. Naarmate de ontredderende gevolgen van het. z g. algemeen kiesrecht zicht- en voelbaar zijn, naar die mate zullen de onzen met opgewektheid blijven bevorderen den zin voor het stemrecht aan hoof den van huisgezinnen, aangezien dit het meest overeenkomt 'met de Bijbel- sche opvatting van het gezinsleven. Bezwaarlijk is te ontkennen, dat het vrouwenkiesrecht is een gevolg van het z.g. algemeen 'mannenkiesrecht. Het. eerste is gevolg van het laatste. Eenmaal op den heilloozen weg, waar op de gevolgen van Fransche revo lutie beginselen voeren, moest men daarbij uitkomen. En waarom, zoo zal men vragen, hebben de anti-revolutionairen niet nog krachtiger verzet geboden tegen het betreden van den verkeerden weg. Het antwoord kan luiden, dat het verkeerde stelsel een lichtpunt bood, namelijk de opheffing van de uitslui ting der bedeelden. Daarvoor had de part.ii reeds lang gestreden. Een korte agenda (goed geteld, maar acht punten), een langdurige raadsvergade ring van 3^/2 uur en stof 'te oVer voor een R'aadsoverzicht't Is wel wat over dreven om te spreken van een sensatio neel© raadszitting, maar aan scherp© woordenwisseling, zelfs aan onthullingen aan 't slot voor den niet-ingew'ijde ontbrak liet toch niet. Wij zullen trachten het voor naamste in een kort bestek saam te vatten. Over de voteering van gelden voor den verbouw der Chr. Herv. School werd wel lang gepraat, maar de discussies lie pen hier slechts over kleinigheden, 't Ware wel wenschelijk geweest, dat het Bestuur, pvenals dat van de Chr. School in de Wijn gaardstraat, uit eigen beweging de clausule omtrent de arbeidsvoorwaarden in het be stek nadrukkelijk had doen opnemen. Dan ware de nu gevoerde bespreking verme den. We leven nu eenmaal in een tijd, dat ook het sociale element behoorlijk tot zijn recht moet komen. Bij de discussies over de wijziging dor gasverordening ontketende zich weer een debat over den middenstand, 't Is al vaker gebeurd in onzen Raad! Wij verblijden er ons evenwel in, dat de meerderheid van den Raad zich niet op 't Amsterdam- scbe pad wil begeven en afkeerig bleek zinnen er bij, zoo moeten in deze stich tingen 7Ö00 menschen hun dagelijksch brood ontvangen. Indien men vanaf het portiershuis, het informatiebureau van Bethel, een wan deling maakt door het gestichtsdorp, dan ziet men rondom aan de vier berghellin gen der beide dalen, die tot de stichting behooren, in veld, woud en tuinen ver deeld, een 200 groofcere en kleinere hui zen zich verheffen, met de vriendelijke Zionskerk tusschen hoornen, heesters en plantsoen, in het midden. Als men die vriendelijke, vredige, schoone omgeving ziet, zou men niet kun nen denken, dat binnen de muren dier gebouwen zoo onbeschrijfelijk veel leed en ellende wordt gevonden; maar dan treft het ons ook, hoeveel het Christelijk geloof 'en de Christelijke liefde onder Gods zegen vermag, om het leed van de ellen- digsten dér ellendigen te verzachten, zelfs zóó, ddt zij, die zich op aarde immer zoo eenzaam en ellendig hadden gevoeld, hier een Christelijke omgeving, een tehuis van gemeentewinkels- Dien kant moet het in Goes maar niet uit. Dhr Oosterhaan, die een krachtig plei dooi leverde voor de middenstanders, mocht van vele zijden instemming oogsten. Dat desondanks de beide R. K. Raads leden met de S. Dl. A. P.ers meestemden, vterwondert allicht deze of gene en -mis schien ook wel de R.-K. middenstanders. Dan de sociëteits- of Schuttershofkwes tie. Ja, daarbij kwamen de tongen los. Al spoedig bleek het, dat er twee meie- ningen tegenover 'elkander stonden. Niet gelijk de heer De Ruijter de Wildt be weerde en wat we niet aarzelen een stukje minne liberale politiek te noemen als zou het principieel verschil tusschen rechts en links hier de tegenstelling schep pen, maar 't Was alweer de bezuiniging, die een drietal leden tegjen de reuzen- uitgave van f 40.000 bezwaar deed maken. Nu is het uiterst moeilijk hierin partij te kiezen. Laat men om te beginnen, ho pen, dat de raming voorzichtigheidshalve wat hoog genomen is en dat de werkelijke uitgaaf nog meevalt. Ook, dat B. en- W. zooveel maar eenigszins mogelijk zich zul len houden aan den soberen kant en alles wat niet strikt noodig is, nog maar wat uitstellen. Wij denken bij die soberheid vooral aan het tooneel en aan het decoratieve ge deelte der zaal. Men kan een tooneel per saldo zoo duur maken, als men zelf wil. En dit kan men toch moeilijk op kosten der belastingbetalende burgerij doen! Verder is 't van algemeene bekend heid, dat hier in Goes niet één goed in gericht tooneel bestaat. Komt dus de res tauratie van het Schuttershof tot stand, dan is het te verwachten, dat de meeste tooneelgezelschappen van deze zaal ge bruik zullen maken. Welnu, dan is er niets tegen, dat óf in een flinke tooneel- en zaalhuur óf in een belasting op pu blieke vermakelijkheden (die dan toch zeker tegien dien tijd komt?) een kleine compensatie gevonden wordt voor de ge maakte kosten. Die van kunst genieten Wil, moet er ook maar wat voor over hebben 1 Wat ons bij deze discussie zeer onaan genaam aandeed, was, dat de voorzitter op bedekte en enkele andere heeren) o.a. dhr. v. d. Bout op optenlijke wijze den heer Goedbloed er van beschuldigden dat hij door te pleiten voor bezuiniging „den mooien man" wilde spelen. Wan neer men dergelijke dingen elkander gaat verwijten, daalt toch ontegenzeggelijk het peil der Raadsdebatten Dhr de Die sleepte er ook nog als met de haren de vergunning voor verkoop van sterken drank in het Schuttershof bij. Zeker, de Raad heeft medegewerkt om die aan te vragen. Maar het is toch werkelijk onverdiend, als men den beiden sociaal-democraten een pluimpje geeft, omdat ze daartegen stemden (immers deze beide heeren durven getuige het tap- Verbod niet voor drankbestrijding stem- Imen als het op hun stem aankomt) en als men de overige raadsleden beschuldigt, (gelijk zeker Christelijk drankbestrijdersblad doet, de drinkgewoonten te sanctioneeren. Het ging 'er hier slechts om door een forma liteit een bestaanden toestand te besten digen. Wat „de Waterleiding-kwestie" aan het slot der vergadering betreft, velen zullen zich wellicht verwonderen, dat deze zaak (uitvloeisel van een geheime Raadsverga dering en een besloten aandeelhouders vergadering) in 't openbaar is behandeld, temeer, daar zij van zulk een uiterst per soonlijken aard is. De kern van de zaak waar alle onaangenaamheden uit zijn voortgevloeid, is deze, dal in de statuten der N.V. Waterleiding-Mij. een bepaling ontbreekt volgens welke een lid van den Raad van Beheer niet herkiesbaar is, als hij geen burgemeester, secretaris of raads lid meer is. Zulk een bepaling is zeker dringend noodzakelijk, geheel afgedacht van de bekwaamheid der zittende perso nen. De gemeenten zijn de aandeelhouders en er moet zooveel mogelijk contact zijn tus schen de gemeentebesturen en bedoelde maatschappij. Hoeveel leden van den Raad van Beheer nu deel moeten uitmaken van het gemeentebestuur van Goes is een gansch andere vraag en daarom zijn de grieven aan 't adres van B. en W. over dwinglandij, etc. geheel onverdiend. Laten we hopen, dat een statutenwijziging in bedoelden geest spoedig tot stand komt. De honger in Odessa. Odessa behoort ook tot de steden in de Oekrajin'e die honger lijden. hebben gevonden, waar ze zich op hum plaats voelen. Te Bethel bevinden zich 2100 toeval lijders, waarvan de mannelijke door broe ders en de vrouwelijke door zusters lief derijk verzorgd worden. De gezonde toe vallijders worden aan het werk gezet, maar een groot gedeelte van hen, die door de menigvuldige toevallen wezenloos of idi oot zijn geworden, kunnen niet staan of zijn daarbij blind of verlamd, of stom en doof. De ellendigsten, grooten maar ook kinderen, kunnen enkel hun mond ope nen om voedsel te ontvangen. En al die ellendigen worden in Bethe] opgenomen en verzorgd; de ellendigsten en arm sten het liefst. In de 50 jaar van het bestaan dier in richting heeft men 11255 dezer zwaar lij dende broeders en zusters een tehuis voor lichaam en ziel kunnen aanbieden. Behalve die 2100 epileptici zijn hier op genomen 500 krankzinnigen. Voor de verpleging van die epileptischen en krankzinnigen zijn er 500 diakonen en Geheele straten in de arbeiderswijken zijn uitgestorven en voor de deuren der huizen liggen de lijken. De levenden dra gen de gestorvenen de woningen uit, op dat een vrachtautomobiel, die daar toe bestemd is, hen bijeen zamelt en weg brengt. Wanneer de automobiel niet voor bij komt, worden de lijken 's nachts weer binnengehaald, opdat de hongerende hon den hen niet verscheuren. Van 121 Maart zijn door de militairen 1060 lijken op de stralen verzameld. Dagelijks ster ven er pl. m. 50 menschen van den honger. Nog erger is het in Nikolajefsk. Deze stad sterft uit. Reeds in Februari werden 630 sterfgevallen en 46 geboorten aange geven. In de buurt van Nikolajefsk worden 30.000 kinderen met den hongerdood be dreigd. Uit Ierland. Talrijke gevallen van brandstichting zijn te Londonderry voorgekomen. De schade bedraagt duizenden ponden. De voortdurende gevechten, welke tus schen d8 troepen van den Dail en die van het republikelnsche leger werd n geleverd, zijn nu in het voordeel van den vrijstaat 'geëindigd. De vrijstaat troepen maakten 250 gevangenen te Kilkenny. De politiekazerne te Mullingar, die door rebellen bezet was, is gisternacht in de lucht gevlogen. D'e ruïnes branden. Oi' er slachtoffers zijn is niet bekend. Een moedgevend bericht is echter, dat een wapenstilstand «is gesloten, die tot Maandagmiddag loopt. Korte berichten. Omtrent den burgeroorlog in China wordt gemeld, dat Woepei-foe den rech tervleugel van de troepen van Tsjang-tso- lin heeft omgetrokken. Laatstgenoemde troepen trekken op Peking terug. Volgens officieel© Amerikaansche berichten heb ben de troep'en van Woe-pei-foe Matsjang hernomen en de troepen van Fengtien in het centrum verslagen. D'e overstrooming! van den R ij 11. Het klinkt Wel wat zonderling!, maar niettemin is het juist, zoo schrijft de Tel., dat de overstroomingen in het land van Lobith en Zevenaar feitelijk een valuta-kwestie zijn. D'e zaak is deze. De rechter bandijk van den Rijn, die van de grens af een eindwéegs in ons land de rivier blijft volgen, eindigt even voor Tolkamer. Een weinig voorbij' dit punt begint de dijk wéér en daartusschen nu is het lagere gedeplte, dat Lobitsche Overlaat of Kribbe wordt genoemd. Hier is bij den plotselingen snellen was van den Rijn het water vrij onverwacht en in 'een groote massa overgekomen en uit dit ge deelte van 't Rijngebied komen de veront rustende berichten over den snellen was en 't gtevaar voor het reeds in de weide zijnde vee. Er bestaat een tractaat met Duitschland waarbij Nederland zich verplicht heeft het gedeelte van den dijk blij de Tolkamer- Overlaat te onderhouden, de overlaat dus, om gevaar voor den bandijk in Duitsch land te voorkomen. Reeds eenige jaren geleden werd dit tractaat gewijzigd en bepaald, dat Duitsch land een nieuwen dijk zou aanleggen, waardoor het voor Nederland mogelijk zou worden de overlaat van Lobith hoogei te maken. Nederland zou toen 100.000 mark in de kosten voor dezen dijk bijdra gen, doch toen het zoover was, dat. Duitschland dit nieuwe verdrag zou ratifi- ceeren, weigerde men dit op grond van het feit dat de waarde van de mark inmiddels zoo gedaald is, dat een tege moetkoming van 100.000 mark vrijwel waardeloos is. Nieuwe Onderhandelingen werden geopend en Duitschland vroeg thans niet minder dan 2 milliard mark Dit bedrag werd ten slotte toegezegd en in ons land is men thans reeds zoo ver, dat 't. desbetreffend wetsontwerp in de beide Kamers is aangenomen, terwijl Duitschland heeft beloofd, dat ratificatio binnen éen maand zal volgen. Inmiddels is opnieuw het geheele land van Lobith ondergeloopen, uitgezonderd de poldei van Herwen en Aerdt en Pannerden, die omdijkt zijn Het. water stroomt nu om Lo bith heen, langs Oud-Zevenaar en komt bij de bekende boerderij „Candia" weer in den neder-Rijn. Overal ziet men de menschen met roeibootjes, de schier onafzienbare water vlakte oversteken. Hier en daar zijn boer derijen g,eheel geïsoleerd. Sommige plaat sen zijn met voertuigen en paarden in het geheel niet meer te bereiken. Over tochten met ponten leveren onvermijdelijke moeilijkheden op. diakonessen werkzaam. Bovendien zijn er boerderijen van veengronden en heide aan gekocht, waar landloopers, bedelaars en drankzuchtigen zijn opgenomen om te werken, om in Christelijke omgeving en onder Christelijk toezicht naar lichaam en ziel de helpende hand ter redding toe te steken. Verder heeft men daar een inrichting, die diakonessen opleidt, waarvan er 520 in verschillende plaatsen van het Duitsche Rijk arbeiden. Bovendien een huis voor predikanten en zendelingen, die daar een halven dag stu- deeren, en een halven dag in de zieken verpleging practisch werkzaam zijn, voor dat zij naar hun gemeente of naar het zendingsveld gaan. En met welk een dankbare herinnering ze dat. later herdachten, blijkt uit het feestnummer: „Als wir die blaue Schürze trugen". Des avonds -6 uur reed ik met den D-trein naar Hannover, waar ik om half 10 aankwam. Even voorbij Minden zag ik de zon achter de bergert dalen. In 23 minuten. De electrische sneltreinen Den HaagRotterdam zullen Vanaf 1 Juni dezen afstand in 23 minuten afleggen (thans 30 minuten). Ontucht. Te Winschoten is een onderwijzer gearresteerd ter zake van "het plegen van ontuchtige handelingen met zijn leerlingen. Kaartspelen in den trein. In den trein tusschen Gouda en Den Haag is ©en heer met kaartspel f 90 afhandig gemaakt. In verband hiermede zijn door" deHaagsche pol.tie eenige Amsterdammers gehoord, die echter ontkennen. Een Haagsche wonderdok ter. D'en Haag heeft de eer iemand onder haar burgers te tellen, die blijkbaar een soortgelijke geheimzinnige geneeskundige kracht heeft als die van prof. Otto Oil De „Opr. Ilaarl. Crt" vertelt het. Hij noemt zich Even B.irry en heeft Dinsdag middag in den Schouwburg te Haarlem een séance gegeven. Om 10 uur waren al ge- brekkigen komen opdagen en het gebouw was, toen de heer Bar.ry met zijn proef nemingen aanving, vol bezoekers. Een 16-jarig meisje, dat stotterde, was na behandeling in staat bedaard en zonder hakkelen te spreken. Een oude Zandvoort- sche visscher, die 20 jaar niet dan met moeite en met hulp had kunnen strompelen verliet kordaat op zijn eentje de zaal. Een nagenoeg blind meisje kon tot haar groote vreugde weer de krant lezen. De stotteraars-, met wie hij de proeven nam, spreken zuiver. Het 16-jarig meisje; dat ,s middags haar normale spraak had teruggekregen, was in de wolken en dec ld© vol overtuiging mede, dat ze nooit en nooit meer zou stotteren. Het blinde meisje, 's middags ook behandeld, was nog even igilder van gezicht en kreeg na nog een proef nog sterker de beschikking over hrqar gezichtsvermogen terug. Vele halve lam men, die hompelend en strompelend waren gekomen, konden „vrij fatsoenlijk", zon der hulp of steun naar huis toe gaau. Het geluk straalde hun van de gezichten. Autobandieten? Te Bergumer- dam (Fr.) is gepoogd bjij nacht in twee boerderijen het raam op te schuiven. De daders vluchtten door bet aanslaan van honden. Een der boeren zag direct na de mislukte poging een auto wegrijden. De stand der gewassen in ons land. T a r we Er is zeer veel tarwe omge ploegd. vooral op!'lichte gronden. Uit Zee land en de Betuwe wordt bericht, dat er streken zijn, waar niet de helft der win tertarwe is overgebleven. In 'Friesland? schijnt slechts weinig wintertarwe te zijn overgebleven. De nieuwe tarwesoorten hebben het meest geleden. Een uitzondering maakt volgens enkele berichten de 'Pantsertarwe van Svalöf. De stand der tarwe, die is blijven staan, laat nog veel te Wenschen over. In Zeeland vrij goed. De rogge heeft ook veel van den on- gunstigen weerstoestand geleden. Het ge- (Was is hol en achterlijk. Over het geheel wordt de stand matig genoemd, inzonder heid op de lichte gronden. Uit Gelderland wordt bericht, dat in streken met veel konijnen de rogge buitengewoon slecht is. Win tergerst. Evenals van d© tarwe moest ook een aanzienlijk deel worden omgeploegd. Het nog te velde staande ge- -was is hol en heeft van het ongunstige weer geleden. De stand schommelt tus schen vrij slecht en matig. Het koolzaad is voor een groot deel uitgewinterd, zoodat er weinig is overgebleven. De stand is ïn de meeste streken vrij' slecht. I Kar wij. De stand der karwij is matig. Grasland. Met de graslanden is het treurig gesteld. De stand wordt aangege ven als slecht, vrij slecht of matig; In Z'uid-Holland .zijn op de veengronden, die bij het invallen van de vorst in d©n herfst van 1921 nog .zwaar met gras be zet waren, vele grasplanten gestorven, izoodat de beste weilanden thans de slecht ste zijn. Hier en daar ziet men feeds vee in de weiden, doch er is weinig voedsel. Klavers. De stand der klavers varieert van slecht tot matig. In Limburg zijn zij bijna overal mislukt. De slechte stand is eensdeels een gevolg van den slechten aanslag ten gevolge van de droogte waar door de stand hol is en anderdeels van het ko'ude voorjaarsweer, waardoor de planten, die er staan, zich niet kunnen ontwikkelen. Vele "perceelen worden om geploegd. Daarna zag men, hoe door den weer schijn der zon achter de bergen de wol ken als 't ware met goud gemarmerd en de bergen in het goud der zonne gedoopt waren. Even later, toen bij 't duister worden de bergen hun groene en grauwe kleur herkregen, scheen het, alsof de velden onder aan de bergen een gouden zee waren. Maar meer dan dat alles nam „Bethel" mijn gedachten in beslag, waar ik zoo onbeschrijfelijk veel leed en el lende gezien, maar ook aanschouwd had de daadwerkelijke Christelijke liefde, die de vrucht is van een leven in Gods ge meenschap, waardoor ook dit Bethel in den vollen zin van het woord ©en „huis Gods" is. Als de belangstelling bij vele lezers daarvoor levendig is, wil ik gaarne eenige stukjes hierover schrijven en eerst uit het leven van Bodelschwingh iets mee deeien, om <,lan over die stichtingen zelve iets te schrijven. (Wordt vervolgd.) Terneuzen. A. TIMMERMAN.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 5