Onderwijs. Uit de Provincie. Kerknieuws. omtrent de regeering geen beslissing heeft genomen. Vermoedelijk heeft dit bericht zijn oorsprong in de bij de Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambte naarszaken aanhangige kwestie van art. 40 van het bezoldigingsbesluit 1920. Onderzoek van verlofgangers. Dit jaar zullen aan de inspectie in het algemeen worden onderworpen de groot- verlofgangers van de landmacht der lich tingen 191(5 en 1920; wat 1920 betreft al leen voor de beneden artillerie en de Maart- en April-ploegen der cavalerie. Vrijgesteld zijn zij die zich buitenslands bevinden ter uitoefening der buitenland- sche zeevaart en die in het buitenland wo nen behalve in België, Hannover, Olden burg, Westfalen en de Rijnprovincie. Het onderzoek ivordt gehouden tusschen 16 Juni en 15 Juli. Inkrimping van zaken. üe organisaties in het boekdrukkers- bedrijf hebben van het Hoofdbestuur van den Boekbinderspatroonsbond een uitvoe rig schrijven ontvangen, waarin naai' aan leiding van het afwijzend antwoord der gezellen-organisaties op de voorstellen tot loonsverlaging o. m. wordt gewezen op het feit, dat de toestand zóó niet bestendigd kan blijven en dat de boekbinderspatroons zich genoodzaakt zullen voelen, de zaken zooveel mogelijk in te krimpen en de personeelsterkte in overeenstemming te brengen met den werkvoorraad. Stakende landarbeiders. De staking van landarbeiders in Oos telijk Groningen is zóó goed als algemeen in de dorpen: Schildwolde, Helium, Nieu- wolde, Woldendorp, Midwolda, Oostwold, Oudeschans, Bellingerwolde, Vriescheloo- Veelerveen en Blij ham, en omvat zoowel de modern-, christelijk- en onafhankelijk- georganisieerden, als de niet-veTeenigden. Het totaal der stakers in genoemde dorpen bedroeg Dinsdag ruim 1100. Voor de andere dorpen is de staking nog niet afgekondigd. De landbouwers hebben i.l. Zaterdag aan de arbeiders meegedeeld, dat, zij deze week nog voor het oude loon kunnen doorwerken. Met ingang van Maandag a.s. zijn de georganiseerden ont slagen, terwijl van de niet-georganiseel'den het uurloon met 5 ets. wordt verminderd. 10 landbouwers hebben zich schriftelijk verbonden tot een overeenkomst, waarbij de loonen voor 1922'23 et 5 pet. worden verlaagd. Een gek geval. In geheime raadszitting (geheimhouding is niet opgelegd) heeft de burgemeester van Dordrecht medegedeeld, dat de com mies-redacteur ïillema, nu ongeveer twee maanden geleden benoemd, B. en W. er tusschen heeft genomen. Het is nl. ge bleken. dat hij niet was de gewezen Trans- vaalsche ambtenaar, tijdelijk hier te lande, die hij voorgaf te zijn, doch adjunct- commies van het Ministerie van Arbeid met ziekteverlof. Nu deze mystificatie aan het licht is ge komen, is natuurlijk de verhouding tus schen den heer Tillema en het gemeente bestuur onmiddellijk verbroken. Eenige schade lijdt de gemeente door dit won derlijke geval gelukkig niet. V(oorw.) Graaf Ben tin ck vertrekt toch. Het besluit van graaf Bentinck om uit Amerongen naar het buitenland te ver trekken schijnt thans wel vast te staan. Het bestuur der Vereeniging Een school met den Bijbel te Amerongen heeft nl. de schriftelijke mededeeling van hem ont vangen, dat bij wegens vertrek naai' het buitenland tot zijn leedwezen genoodzaakt is te bedanken als bestuurslid dezer ver eeniging, en het bestuur van de Vereeni ging tot Uitbreiding van het Godsrijk (te vens van de Elisabethschool) heeft een gelijkluidenden brief gekregen. Hij is naar Engeland vertrokken en 29 April uit het bevolkingsregister van Ame rongen afgeschreven naai' Zwitserland. Het treinongeluk bij Woensdrecht. De verslaggever van „De Zoom" rap porteert: Wij vernamen, dat kort voor de mail trein het station Woensdrecht meest passeer en last werd gegeven den IJlgoederentrein op z.g. verkeerd spoor te brengen, in de veronderstelling, dat dit nog gebeuren kon voor de mailtrein zou komen. Toen echter de IJltrein pas half de wissel was gepas seerd kwam do mailtrein reeds in volle vaart aanrijden. Door het mistig weer werd door den machinist van den mailtiein pas op het laatste nippertje het onveilig signaal gezien waarom' h ijdan ook met alle kracht ging remmen. Door de groote vaart en de gladheid van de rails was echter een botsing onvermijdelijk en met ©en nog tamelijk groote vaart werd juist in de flank van de ijlgoederentrein gereden. Toen de trein tot stilstand kwam, stond een wagen dwars over d© rails en hing eenige meters over den dijk. In deze goe derenwagon bevond zich de assistent pak- meester J. G. Siilzlé uit Vlissingen, die toen de trein tot stilstand kwam van voren tegen de locomotief van de mailtrein lag. Hij klaagde erg over pijn aan de "borst, waarom dan ook vermoed wordt dat de borstkas is i ngedrukt. Van den mailtrein kwam de machine en de voorste wagen eenigszins schuin over de rails te staan terwijl de andere wa gens alle in het spoor bleven. De locomo tief werd van voren ingedrukt en ernstig beschadigd, terwijl ook de postwagen ver schillende beschadigingen opliep. In het restauratierijtuig viel alles aan scherven terwijl van eenige wagons ruiten Werden stuk geslagen. De ijlgoederentrein kwam er zooals wel te begrijpen is, niet zoo goed af. De wa gen, die juist op de wissel stond en tot aan den dijk werd meegesleurd, zit als een kaartenhuisje in elkaar. Niets is er meer aan heel, terwijl de stukken in alle richtingen waren gevlogen. Eenige ruiten van het wachthuisje hebben het door deze stukken ook moeten ontgelden. De twee andere omvergeworpen wagens van de ijl- tredn zijn zoo ver beschadigd, dat ze geheel ongeschikt zijn geworden. Van de pérso- nenwagon derde klasse rijn twee coupé's ingedrukt, terwijl de wagen van de rails staat. Verschillende rails zijn ook geheel verwrongen, waardoor het verkeer op alle lijnen is versperd. De juiste oorzaak van het ongeluk kon officieel nog niet worden vastgesteld, fn- tusschen blijkt uit de verklaringen van den machinist, dat deze al het mogelijke heeft gedaan om het ongeval te voor komen. Nog vernemen wij, dat de toestand van den gewonden assistent-palcmeester naar omstandigheden gunstig is en er niet aan levensgevaar behoeft te worden gedacht. Geslaagd voor rijksdiploma hoefsmid te Utrecht de heeren F. de Bruij'n en S. Taal, beiden te Middelburg1; H. Hillebrand, te Brigdamme, A. de Moed te Veere, H. p'. Meij'ers, to Serooskerke, 1>. Minderhout je Gapinge, J. de Bruine te Vrouwepokler on L. Meijers te Veere. Middelburg. Het was Maandag 50 jaar geledon, dat de bijl geheel Middelburg bekende muzikant van het Middelburgsch 'muziekkorps, de heer J. P. den Boer bij het Schutterijmuziekkorps in dienst trad. Die dag is voor hem niet onopgemerkt gebleven. Des avonds vervoegde zich een deputatie uit do leden van het korps ten zijnen huize om hem met zijn gouden feest, zeker een groote zeldzaamheid voor een muzikant, te complimenteeren en hem als aandenken aan dezen dag een gouden bril te schenken. Dinsdagavond kwami tijdens de repetitie van het korps het bestuur den heer Den Boer huldigen en dit bij monde van den heer mr. J. Adri- aanse, den vice-voorzitter, daar de voor zitter, dhr. van Schouwen, door een ver gadering verhinderd was- Mr Adriaanse bood hem namens het bestuur een fraai beeld aan. Bij gunstig weer zullen Vrijdag 19 Mei de Molenwateruitvoeringen van het Middelburgsche Muziekkorps weer aanvan gen. Goes. Blijkens publicatie van 13. en tWj. van 2 Mei j.l. zal de gemeente-genees heer Zaterdag, a.s. te 2.30 uur des na middags in het gasthuis zitting houden om te vaccineeren en te hervaccineeren. 'Die z.g. trouwboekjes moeten worden me degebracht. Kapelle. Men schrijft aan de N. R. Ct. Eenige jaren geleden Werd besloten den toren der Ned. Hcrv. Kerk te Kapelle op Zuid-Beveland tc restaureeren, waar voor geraamd Was f26.00!) door het rijk, f 10.000 door de Provincie en f 17.000 door de gemeente. De toren van deze kerk is de mooiste uit geheel Zuid-Beveland, want, zoo merkte de oudheidkundige Dr. Ab. Utrecht Dres- selhuis reeds op, de zware torens van Kruiningen en 's Heer Arendskerke, om van de geheel of ten deele reeds1 vernielde maar te zwijgen, verheffen zich nog wel met waardigheid ter zijde van de meer sierlijke te Kloetinge en Nisse, doch geen van deze draagt een krans om de hoofdspits, als de grijze toren der „kapelle", die op eiken hoek nog met ben kleine torenspits prijkt, als waren deze teekenen van zekeren rang of waardigheid, boven anderen. Men meent, dat dergelijke krans het tee- ken van een moederkerk is, maar dit is niet het geval te Kapelle. Anderen mee- nen, dat dergelijke spitsen het teeken Izouden zijn van een kapittelkerk, maar dat kan niet, omdat hier het kapittel in de kerk van Kapelle eerst dagteekent van 1503, toen de toren zich reeds lang in de beemden van Zuid-Beveland verhief. Kapelle zou de oudste Jioofdplaats zijn van het Zuid-Bevelandsche decanaat, wat op verschillende gronden aanleiding geeft, dat daarmede een en ander be treffende den toren van Kapelle kan ver klaard worden In elk geval is het gelukkig, dat dit merkwaardig stuk van oude kunst in het Zeeuwsch Paradijs in eere hersteld wórdt lerseke. De van het toebrengen aan Paauwe van een messteek verdachte E. is voor den officier Van justitie geleid. Hij blijft evenwel ontkennen de dader te zijn en zegt wel geslagen maar niet gestoken te hebben. Paauwe, die aan, de long geraakt is, 'is nog niet buiten gevaar. Schore. Gisteren gingen door 't schrik ken de paarden van den landbouwer Joh. Glerum op hol. De knecht, J. Mieras, bekwam eenige schrammen aan 't lichaam. De sleeper, welke door de paarden werd getrokken, werd in de sloot langs den weg geslingerd, waardoor eenige schade aan het harnassement werd veroorzaakt. Even buiten liet dorp werden de paarden gegrepen en tot staan gebracht. Hansweefrf. Tot machinist op de cen trale alhier is benoemd dhr. Th. Westdorp van Rotterdam. Overgeplaatst met 1 Mei de com miezen 2e kl. G. II. van Danus en I. Steenstra, van Wernhout. Veere. Het vrijheidsfeest. Als wij heden nog een aanvulling geven op' ons verslag van gisteren, dan moeten wijt nog even op den optocht terug komen en wel om te vermelden, dat de prijs voor den mooisten praalwagen werd toe gekend aan de Landbouwi, die van de eere- wacht aan den heer Bezuijen, die van de versierde rijwielen aan mej. C. Koole. Voor de versiering van de woningen wer den drie prijzen toegekend, n.l. aan J. Hui- brecht, S. Kodde en Repko. De uitvoering der kinderen op de Markt, waarbij o.a. twee liederen werden gezongen waarvan de woorden zijn van den beer H. do Zeeuw, voldeed uitstekend, terwijl de volksspelen echte volksfeesten bleken te zijn, met hun groote afwisseling, gere gelde afwerking, vroolijkheid opwekkende momenten, zoowel voor deelnemers als toeschouwers. liet weer, dat zoo mooi was geweest, begon in den middag minder te worden, toen konden enkele regendruppels echter de feestvreugde nog niet verstoren, doch des avonds is het feest jammerlijk in het Water gevallen. Het concert op de Markt is nog ten deele doorgegaan, maar de aan houdende regen heeft de commissie doen besluiten gondelvaart, fakkeloptocht enz. te doen -vervallen, en het genot van de tallooze feestvierders moest nu in huis en café worden gevonden. Jammer, dat het zoo moest eindigen, het feest dat dank zij de goede organisatie en de prettige sa menwerking zoo goed van stapel is ge- loopen. Veere heelt getoond feest te kun nen vieren en heeft het heuglijke feit barer vérlossing op passende Wijze her dacht. De coll. te Veere beeft f60 opge bracht, welke bestemd is voor de restau ratie van hel kerkgebouw. N.- en St.-Joosland. Maandag vergaderde de raad voltallig. De bestrating van den oprit naar de losplaats, bij de sluis van AVaaijcnburg, gaf hel lid 'Rooze aanlei ding op te merken, dat in bet beloop een z.g. „knik" voorkomt, wat geen mooi zicht oplevert. De voorz. zegt, dat dit volgens advies van den gcmeeriteopzichter en de straatmaker moeilijk anders kon, omdat de zijkant anders verzakken zou. De raad sprak zijn voldoening1 uit over het werk. van den straatmaker v. d: Ven. De voorz. deelde daarna mede, dat de opbrengst van het hakhout der begraaf plaats bedraagt f 30.34. Omtrent de dienst regeling van de autobus werden nog ver schillende wensehen kenbaar gemaakt, welke de voorz. zal overbrengen aan het bestuur. De geneesheer alhier had een .verzoek gericht aan den raad om plaatsing' van gemeentewege van een bergplaats voor zijn motorrijwiel Met '6 te<g|en,! 1 stem Werd besloten den geneesheer een raming te verzoeken en hem te vragen, of hij in die kosten al of niet wil bijdragen. Hierna deelde de voorz. mede, dat de havenmeester bij vergissing bet, oude tarief op het kaaigeld in de afgeloopen bieten campagne, zoodat een belangrijk bedrag te veel is ontvangen. B. en W. en de gemeenteontvanger hebben dit ontdekt toen het te Iaat Was. B. en W. stellen nu voor hun besluit van de vorige verga dering te wijzigen en minder af te lossen dan aanvankelijk besloten was. Hetgeen Ie veel is ontvangen zal zoo spoedig mo gelijk aan de betalers worden terug be taald. De raad spreekt er zijn verwonde ring over uit, dat dit abuis niet vroe ger is ontdekt. Van de zijde van B. en W. wordt beweerd dat de raad het ook had kunnen weten of opmerken. Nelisse zegt, dat de raad in dezen vrij uit gaat), en geen schuld heeft. Na nog eenige discussie wordt bet voorstel van B. en W. aangenomen. Naar aanleiding vaij die min dere ontvangst in 1921 stellen B. en W. voor ook het besluit 'in te trekken tot verlaging van het tarief en dus de verordening ongewijzigd te handhaven. Verwacht worden minder bieten, zoodat er kans bestaat dat men niet aan het op< de begrooting geraamde bedrag van f 3000 zal komen. Dhr. Nelisse meent dat er niet zooveel bieten minder zullen gezaaid wor den en stelt voor het besluit tot wijziging van het tarief te handhaven. Dit wordt (met .6 tegen 1 stem aangenomen (Polder dijk tegen). Vervolgens worden na verschillende stemmingen tot leden van het stembureau benoemd dhrn. Rooze en Polderdijk, en tot pl.v.v. leden Nelisse en Poppe. De Burgemeester is ambtshalve voorzitter en als zijn pl.v.v. Wordt aangewezen dhr. L. Wattel. Hierna de gewone rondvraag. Daarbij kwam een opmerking van het lid Nelisse over het laten kloppen en het aanvoeren van steenslag van brik. De voorzitter verstrekte daaromtrent inlichtin gen en meende dat B. en W. voor deze handeling gerechtigd waren krachtens den geraamden post op de begrooting'. Nelisse meent dat dit niet begrepen is in den geraamden post. Verder vroeg hetzelfde lid inzage van het aanteekenboekje van den gemeentewerker, omdat hij niet weet wat die 'werkman altijd doet in dienst der gemeente. Toegezegd wiordt het boekje in een volgende vergadering te zullen overleggen. Wethouder Polderdijk zegt,, dat werkloozen genomen zijn om die werk zaamheden te verrichten welke de ge meentewerkman niet kon doen 'in ver band met andere bezigheden. Daarna slui ting. Tholen. Dinsdag vergaderde de gemeen teraad. Dhr. Singerling werd als raadslid geïnstalleerd en legde de vereischte eeden af. Een verzoek van den gemeente-opzich ter J. Vriens, om verhooging jaarwedde werd naar de besloten zitting verwezen. Een request van de middenstanders om de vliegende winkels te verbieden, wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen, daar de vrije handel niet kan worden tegengehouden. Een adres van A. Janssen om f 100 schadeloosstelling in zake levering van schoolbehoeften werd eveneens naar de besloten zitting verwe zen, evenals een schrijven van Gedep, Staten over de begrooting. Het vermenig- vuldigingscijfer voor de belasting werd op 1,3 bepaald. Bij derde stemming werd tot lili der commissie voor georganiseerd overleg (vac. v. d. Maas) gekozen de heer Stoutjesdijk met 6 st. legen 5 sl. op dhr. Geluk, liet landbouwverlof werd be paald van 521 Juli. St. Maartensdijk. Foor een goed ge vulde zaal trad Dinsdagavond de heer nir. J. A.' de Wilde van Den Haag, lid der Tweede Kamer, op met. een po litieke rede, in verband met de aan staande verkiezingen. Bij deze verkiezingen voor de Sia- ten-Goneraal gaat liet, steeds, om de groote lijnen in de politiek, -maar door net stelsel der evenredige vertegen woordiging, dringen zich hoe langer zoo meer partijtjes op, die zich deze groote lijnen wegdoezelen en zioh op lossen in groepsbelangen. 'Daartegen moest spr. ten zeerste waarschuwen, behalve omdat daardoor het regeeren een schier onmogelijk werk wordt, maar ook omdat de belangen, die men meent door speciale vertegenwoordi gers beter te kunnen behartigen, juist in liet gedrang komen. Bovendien eischl 's lands toestand, die verre van rooskleurig is, een nauwgezet beheer, dat inderdaad al leen gediend is bij een algemeene po litiek, m plaats van hij die eener groeps-belangen-vertegenwoordiging De schuldenlast is verbijsterend ver zwaard. De rekening over 1921, die nog niet is afgesloten, zal een na- deelig slot aanwijzen van 100 milli- oen gulden en die van 1922 zal den zelfden weg opgaan. Op duidelijke wijze zet spr. daarna de huishouding van den Staat uiteen. Als de Staat uitbetalingen doen moet, méér dan hij zelf in contanten heeft, dan wordt de Nederlandsehe Bank Verwittigd van bet bedrag, dat op een vasten datum beschikbaar moet zijn. De Staat is dan dit bedrag aan de Bank schuldig. Men noemt dat vlot tende schuld. Wanneer deze een aan zienlijken omvang heeft aangenomen, zonder dat zij op bepaalde tijden is ingelost, dan gaat de Staat, consoli- deeren, dat wil zeggen, de vlottende si huid omzetten in een vaste, door middel eener leening. Slaagt zoo'n lee ning niet, dan zou ae Bank niet meer zoo voetstoots bereid bevonden wor den tol het voorschieten van gelden, omdat dan het, orediet van den Staat is verminderd. Zou dus de Jdank geen gelden meer voor den Staat fourneeren, dan zal de Staat wel niet failliet gaan, maar dan gaat hij zelf aan het uitgeven van geld en drukt bankbriefjes waarop de Staat aan toonder zooveel betaalt als het biljet in cijfers uitdrukt. Al tijd volgens dat biljet, maar in wer kelijkheid niet. Als de Staat blijvend méér zou moe ten uitgeven, dan hij ontvangt, komt men op een hellend vlak, en eens den voet daarop gezet, gaat het in ver bazingwekkende snelheid naar hene den. Want dan wordt de gulden, die nu 100 cents waard is, minder in waarde, naar gelang er meer door den Staat papieren geld wordt gemaakt. Duitschland en Rusland zijn ons daarvan het voorbeeld. Alles wordt dan peperduur. De versobering in onze staals-huis- houding, waarop is gedoeld, is dus geen ijdele klank, maar werkelijk' een hoogsl noodzakelijke daad. Gemakke lijk is dat evenwél niet. Want op de jóngste Staatsbegroting is na wikken en wegen 1 millioen kunnen bezuinigd worden en hoe dankbaar ook daar voor, is toch de vraag gewettigd, wat 1 millioen beteekent op een eindcijfer van 800 millioen. De sociaal democlra- ten zeggen dat socialisatie en ontwa pening ons kunnen redden uit den financiëelen nood. Kunnen wij echter ontwapenen vraagt spreker. Niet voordat ook onze omringende buren dat eveneens doen. Maar de soc. dem. meenen dat niet zoo. Want in 1914 zijn er geen trouwer navolgers van dé regeering in de mobilisatie ge weest, dan zij. En in België ,waar de soc.-clem. in de regeering zitten en in Zweden, waar de soc.-dem'. Bran ting premier is, zou men de verantwoordelijkheid eener ontwapening niet aandurven. Niet te ontwapenen wil niet zeg gen, dat we ons moeten toerusten op dien oorlog, neen, we hebben den uit sluitenden plicht onze onafhankelijk heid en neutraliteit te verzekeren. Hadden we in 1914 dit niet gedaan, dan zou het vrijwel zeker zijn, dat tal van jonge mannen zouden rusten op de slagvelden. De socialisatie, het stokpaard der soc.-dem. is evenmui aanlokkelijk. Is Rusland, is Duitschland niet een meer dan sprekend voorbeeld? En denken we terug aan den tijd der distributie waarbij de Staat eenvoudigweg voogd over ons was, dan is daarmede de so cialisatie reeds voldoende veroordeeld. Straks staat de stembus gereed, waarvan men niet weet, wat ze ons tot uitslag, geven zal, te minder nu ook de vrouw tot medestemmen ge rechtigd is. Maar het resultaat dier stemming moet weer leiden tot een regeering. Hadden' we ééne groote rechtsche en ééne groote linkschie par tij, die beurtelings aan het bewind zouden zijn, des te beter. Was eer tijds de liberale partij oppermachtig, thans is zij stervende. Welken invloed heeft zij op tie arbeiders-klasse? Geen. Deze is öf soc.-dem. dan wel Qominju- nistisch, öf christelijk. Alen spreekt van een samengaan der scc. dem. en de katholieken. Waar door komt dat? wederom door den internationalen gezichtskring van Troelstra. In Duitschland heeft het er toe geleid, dat in net belang dier re publiek voor het oogenblik de helft der regeering bestaat uit mannen van hot Centrum en de andere helft uit soc.-dem. Welnu, is de gedachtengang van Troelstra, wat daar mogelijk is, moet ook in ons land kunnen, doch wederom is dat niet zoo, want ook te dien opzichte zijn de verschillen zeer groot tusschen Dhitschland en ons land. Na deze algemeene beschouwingen,, deed spr. nog een greep in do engere beginselen van de anti-revol. partij. Het vrouwen-kiesrecht was niet haar begeerte en zij stemde destijds tegen. Niet omdat het aan de vrouw naar don Bijbel zou verboden zijn om aan de stembus te verschijnen, maar om- dal, dit recht is voortgesproten uit den giftigen wortel van liet feminisme. De man is heer en koning in het huisgezin aan wien allen gehoorzaam heid zijn verschuldigd. We zijn voor huismanskiesrecht, op- dal elk hoofd van liet gezin, en dus ook weduwen kiesgerechtigd zouden zijndat is organisch. Wij stellen geen vrouwen candidaat voor de be stuurslichamen, zoolang er mannen te vinden zijn, die geschikt zijn en waar dig om één ambt le vervullen. Maar nu hel vrouwenkiesrecht er ïs, zeggen wij niet, -dat de vrouwen niet naar de stembus moeten gaan. Evenmin als we onze kinderen niet, tot hun 14e jaar naar school zenden, ondanks we tegenstanders van den leerplicht zijn De Staat eischl dat van ons. Wat betreft de verhooging van het salaris der Kamerleden, een punt, dat door een debater was aangeroerd, vond spr. in zooverre eigenaardig, dat die vraag gerichl werd tot. iemand die juist daartegen had gestemd, terwijl alle andere fracties en partijen, dus ook die van debater Zich er voor hadden verklaard. Niettemin achtte spr. f3000 lang nief te veel, vooral als iemand door zich goed aan liet lidmaatschap le wijden andere inkom sten derft. Maai' zooals liet nu is voorgesteld,, wordt, een Kamerlid ambtenaar en daardoor verliest hij liet volledig ka rakter van controleur over de hande lingen van het kabinet. De verhouding tusschen Kamerlid en 'kiezers is door de evenredige vertegenwoordiging al dermate vertroebeld, dat ze door de ambtenarij van hel Kamerlidmaat schap niet geheel behoort te worden afgesneden. Met de gewone plichtplegingen werd de vergadering door den voorzitter der Centrale Kiesv. „Tholen", dhr, C. J. Sonke gesloten. NIeuwerkerk. Woensdag vergaderde 4c- raad voltallig. De aanslag 'in den II.O. van C. Overbeeke wordt voor deze 4 maanden gehandhaafd, daarna zal hij vrij gesteld worden. Op voorstel van B. en W. wordt opi een schrijven van I. B. v. d. Male om vrijstelling van schoolgeld, af wijzend beschikt. Een schrijven is inge komen van de Commissie der Landarbei ders vereeniging. Zij melden dat is aan gekocht 15 gemeten bouwland voor f: 18225, en dat er 26 aanvragen zijn in gekomen. De voorzitter wijst er op dat deze grond veel te duur is gekocht. Hij meent dat die grond geen hooger waar de heeft dan f800 per gemot. Dhr. Flik- (Weert is (bevreesd dat de gegadigden 'dezen grond niet willen, omreden dat ze zoo min is. Dhr. de Bruijn wil gaarne de menschen aan een goed stukje land hol- pen. Met alle stemmen wordt aangenomen ijn dezen aankoop geen medewerking 'te verleenen, omdat de grond van de minste kwaliteit is. Het landbouwverlof zal aan vangen 15 Aug. Bij de rondvraag wijst dhr. v. d. Have op het onoogelijke van den Mooldijk. De voorzitter merkt op, dat ieder zijn kippen op eigen erf be hoort te houden; hij zal er op laten toe zien. Naar aanleiding van een vraag van den heer Geleijnse Wordt besloten oen soliede en doelmatige waterplaats te plaat sen dicht bij de bewaarschool. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJsel dooi G. A. Poft te Oud-Beijerland; voor Elburg door F. Kijftenbelt te Feijenoord; voor Ede door 'P. Kuyhnan te Houten; voor Grootebroek door 'D. A. Hoekstra te .Wildervank. Geref. Kerken. Beroepen te Woudsend H Fokkens te Boornbergum. Bedankt voor Ooltgensplaat door J. Kwak te Culemborg. Te Wemelding© is tot ouderling cler Geref. Kerk benoemd de heer Jacob C'ok Bz. (verbeterd bericht). Riliand-Bath. In de gisteren gehouden vergadering der classis Tholen te Bergen op Zoom werd met algemeene stemmen besloten om aan den heer B. W. de Graaff, loerend ouderling bij de Geref. Kerk al hier, een gunstig attest af te geven om op de eerstvolgende prov. Synode van Zeeland examen te doen op artikel 8 der D. K. O. V r ij e U n i v e r s i t e i. Gistermid dag vergaderde te Goes de Ring Goes,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2