HOEK. nten, adres )OR: mz. enz. «>«»e «3 aargang lis met Erf, EDE, Buiteiiiaiiil. Uit do Provincie. 250 ie Verf. Kwas- alles Is, bij kt, Middelburg. IAN DEL O rei iVitll» lag i mgeboden HTEN tellen. Na twee ;hepen in de >or, ©en Duit- Door deze rikt. D© Duit- of di'ie schip - Ond©r de be- van Le Port. ins lot in het zestig mijlen stemming was mschie Regtee- otterdam ver aste reis van erd gebouwd, full naar Rot as men op de ion oordeelen, slechten bouw van het vorig m deze serie an. ader scha- een weiland lagnacht door 3d. lekela (Gron.) lol afgebrand. Te Twij- |ran T. geheel brak er een el den Engel [ten zich met in veiligheid grond af zijn laag ver geld.) is het xnd ver.nield. bekering dekt. ivoudige en lodelBen lERHUREN W TO B i. f* stand van een i Z.-Beveland, in f iijheid Spoorweg- i; zich uitstekend bedrqf in uit te lesgewenscht er ;evestigd worden. Mter C. Bureau loes. ig „Zuid Holland, saak Weiland en ihalte. Aanv. da- aotto BHofstede"j te Goes, Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Volgende week beginnen wij een nieuw boeiend feuilleton „Het geheim van Colde Feil", vrij naar het Engelsch .van Bessy Kissing. Wie zich met 1 Mei op ons blad abon nee ren en wij verwachten dat velen dit doen zullen die betalen slechts twee maanden abonnementsgeld tot 30 Juni. De conferentie te Genua. Bij de gehouden besprekingen overhel Russische vraagstuk heeft een fel debat tusschen Lloyd George en Barthou plaats ggehad, waarbij beide partijen elkaar ver. wet.en, (Jat zij niet genoeg concessies de den om -Rusland het voorgestelde verdrag aangenaam te nikken. Uit de van alle kanten binnenkomende berichten blijkt, dat de betrekkingen tus schen Frankrijk en Engeland gespannen zijn, te meer nu Lloyd Geórge aan die bijeenkomst van den oppersten raad te Genua blijft vasthouden en Poincaré dit absoluut blijft weigeren. De Fransche delegatie te Genua heeft nu terzake van de Russische kwes tie qen ontwerp-memorandum ingediend, waarvan de strekking veel minder tege moetkomend is, dan Britsche ont werp. Commissie-besprekingen, ten doel hebbend de beide ontwerpen in overeen stemming te brengen, hadden tot dusver ggeen resultaat. Ondanks dit alles verklaart minister van Karnebeek, dat er vooruitzichten zijn, die hoopvol stemmen. Ook is de Neder - landsche delegatie over het aandeel, dat haar in de werkzaamheden der conferen tie gegeven werd, alleszins tevreden, ter wijl haar relaties met de andere mogend heden haar iu staat, stellen om buiten de vergaderzaal invloed uit te oefenen. Opzienbarende fraude in Amerika. Tn het Huis van Afgevaardigden le Washington is dezer dagen door een af gevaardigde uit Zuid-Dacota aan het licht gebracht dat er voor honderden millioenen aan staatsobligaties in duplo zouden zijn uitgegeven. Ter amortisatie van deze zal de Amerikaansche belastingbetaler gewel dig moeten bloeden. De voorzitter van de commissie van onderzoek van oorlogsuitgaven, Johnson, zegt, dat hij de zekerheid heeft, dat de laatste jaren, dank zij een zeldzaam nonchalant beheer aan het Departement van de Schatkist, vierhonderd millioen dollar aan duplicaat-obligaties zijn uitge geven, welke niet ongeldig zijn gemaakt. Het schijnt dat in 1919 reeds iets is ont dekt, doch eenige ambtenaren, die toen hadden meegedeeld, dat er veel obligaties gedupliceerd werden, zijn ontslagen. John son zinspeelde dan ook op een geheim ge houden schandaal. De burgeroorlog in China. Te Chang sing tien is een blijkbaar' ernstig gevecht begonnen, waar Woe pei ifoe bij verrassing een aanval deed op 'do troepen van Chang' Tso Ling. Gewonden der ro.geeringstroepen zijn reeds tc Pe king aangekomen. De buitenlandsche le gaties hebben den nationalisten uit de buurt aangeraden in de stad een toevlucht te zoeken. Reizigers uit Pao Tin Foe zeggen, dat groote troepenmassa's uit Tsjili onder weg zijn naar Tachang. Het schijnt, dat Woepeifoe de troepen van Tsang Tso Lin op drie verschillende punten heeft aangevallen. De dreigende catastrofe in Oostenrijk. De prijsstijging in Oostenrijk heeft thans een catastrofale wending genomen. Na dat de prijs van het vleesch tot 4200 Kinnen per K.G. was gestegen, is de prijs van het brood thans tot 740 Kronen ver hoogd. Een klein stuk wit gebak kost 46 kronen. Tegelijkertijd is de prijs van de Opper-Silezische kolen verhoogd en kost één K.G. dezer kolen thans 70 kro nen. Ook de post- en telegraaftarieven worden verhoogd, terwijl vanaf 1 Mei alle woninghuren belangrijk zullen stijgen. De Weensche lila den doen aan de algemeene verhoogingen mede; een Zondagsblad kosl thans 77 Kronen, terwijl een ochtend- en avondblad elk 70 kronen kosten. Kort# berichten. Ook de auto van den onderkoning van Ierland, Lord Fitz Alan, is gestolen, waarmee deze zich naar wedrennen te Punchestown had begeven. Het. voertuig is naar de Four Courts te Dublin ge bracht, die door de ongeregelde troepen van het Iersche republikeinsehe legér ziin bezet. J 'harrier, één der daders van den aanslag in den trein LyonMarseille, is ter dood veroordeeld. Er is een communistische demon stratie ontdekt tijdens Millerand's reis door Tunis. De politie arresteerde den di recteur eenei' Arabische courant, twee on derwijzers en den secretaris der vereeni- ging van spoorwegpersoneel. Koning Gustaaf van Zweden, die dezer dagen in zijn auto op weg van Nice naar Cenève door den auto van een ila- liaansch bankier werd aangereden, eischt 100.000 francs schadevergoeding van de zen bankier, niet voor zich zelf, daar hij er goed is afgekomen, maar voor -zijn kamerheer, die zwaar gewond werd. De Belgische parlementaire rechter zijde opende een inschrijving voor een gedenkteeken ter nagedachtenis van wij len minister van staat Woeste. In Paterson (New Jersey) heeft zich een nieuws vorm van slaapziekte ge openbaard, die ©en verlamming dei' oog leden tengevolge heeft en na eenigen tijd den dood veroorzaakt. Daar Duitscbers te Aken met een steen naar een Belgisch officier hebben gegooid, was het verkeer in de straten van eerstgenoemde stad vanaf 's avonds 10 uur tot liet aanbreken van den dag gedurende 10 dagen verboden. De inter- geallieerd© commissie heeft hieromtrent de beslissing aan zich gehouden. Volgens berichten te Berlijn uit Funchal ontvangen, zal keizerin Zita op verzoek van den Spaanschen koning, met haar kinderen in Spanje haai woonplaats vestigen. De onderhandelingen tusschen de strijdende partijen om een einde te ma ken aan den burgeroorlog in Ierland zijn afgebroken. In de mijnen van Pupeny (Zeven gebergte) heeft een ontploffing plaats ge grepen, waardoor meer dan 100 personen zijn gedood. Men meldt uil Belgrado, dat de Do mui en Sau sterk gezwollen zijn en groote streken van Slavonic en het Ba naat onder water hebben gezet. Een cycloon van ongekende kracht heeft groote verwoestingen aangericht aan de golf van Bengalen. Er zijn tal van schepen vergaan. De eerste vrouwelijke burgemeester in België is benoemd. Het is mevrouw de weduwe van dor Wardenij Nosseau. Zij is burgemeester geworden van Willau- puis. De TweedKamerverkiezingen. Het Tweede Kamerlid, de heer Snoeck Hcinkemans, heeft aan den Minister van Binnenlaiidsche Zaken schriftelijk de vraag gesteld of de Minister bereid is, ten einde zooveel mogelijk ook de vis- schers der kustplaatsen in de gelegen heid te stellen aan de stemming voor de Tweede Kamer deel te nemen, te bevor deren, dat deze stemming plaats hebbe op een Maandag. Zou dat kunnen?! In de Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van den Plattelandcrsbond (stichting van Braat!) is met op één na algemeene stemmen besloten dezen bond te splitsen in een rechtsche en een link- sche fractie. De rechtsche fractie heeft als candidaat voor de Kamerverkiezingen in alle onderstemdistricten gesteld den heer A. H. v. d. Hoven te Alblasserdam. Voorts besloot de bond om met een der rechtsche partijen te onderhandelen over het overschot der op zijn lijsten uitge brachte stemmen. Wij vernemen, dat het de Staatkundig Gerei. partij is welke hier voor in aanmerking komt. Deze heeft in haar vergadering, verleden week te Rot terdam gehouden, 'aan haar bestuur vrij mandaat gegeven om over het overschot der stemmlen te beslissen. Heden wordt tusschen beide groepen onderhandeld. (Rotterdammer.) D e toestand v a n D r. B o u t e n s. Naar wij vernemen, vlot het met de be terschap van dr. Boutens niet zoo goed als het eerste bericht had doen verwach ten. Hij wordt nog steeds in 't Engelsch© Zusterhuis te Rome verpleegd en heeft nog steeds koorts. Van beterschap is bij lange na nog geen sprake. (Vad.). Eindelijk de waarheid. Men herinnert zich den grotesken boy cot, dooi' het socialistische I. V. V. tegen Hongarije uitgesproken, maar die alleen Oostenrijk trof. Zooals men weet, hebben de Fimmens, desniettegenstaande steeds geschetterd, dat die boycot zoo'n prach tig verloop had. Het „Volk" wist er van mee te praten. Thans is dhr. Fimmen te Rome aan 't praten geweest ©n hij hetoogde daar, dat „het geringe succes vjm den boycot tegen Hongarije uitsluitend hot gevolg is geweest van de vertraging in de organi satie, hetgeen later 'echter niet meel' zal voorkomen" Dus toch „gering yticces". Al is de leu gen nóg zoo snel, de waarheid achter- baalt haar wel. Hervormde (gieref.) staats partij. Verleden week vergaderde deze partij te Utrecht; de pers had geen toegang. Besloten werd om bij de a.s. verkiezin gen met eigen candidate» uit te komen en geen verbinding® te zoeken met de lijsten van andere partijen. De volgende lijst van candidaten werd vastgesteld: 1. T. A. Hagen, te Amsterdam; 2. ds. A. C. G. den Hertog, te Rotterdam; 3. J. J .de Leeuw, burgem. te Hagestein; 4. drs. Jac. J. Wo IJ eb dorp, te Groningen; 5. ds. T. Stigter, tc Berke! en Rodenrijs; 6. I,. J. C. Spoorman, te 's-Gravenhage; 7. ds. P. .1. Roscam Abbing, te Loos- duinen; 8. G. Nieuwenhuyzen te 's-Gra venhage; 9. ,1. de Graaf, t.e 's-Graven hage; 10. ds. H. E. Gravemeycr, te Am sterdam. Invoer van paarden. De Vereeniging van Nederlandsche Ak kerbouwers heeft ©en adres gezonden aan den Minister van Landbouw, waarin er op gewezen wordt, dat thans zeer veel paarden uit den vreemde in ons land worden ingevoerd, terwijl door den la gen stand van de valuta bijna geen paar den uitgevoerd kunnen worden en vele dieren worden zelfs geslacht. Mede in verband met de malaise, welke in den landbouw heerscht, verzoekt adr„ den in voer van paarden onmiddellijk stop te zetten. Als men nu weet, dat van genoemde vereeniging dhr. v. d. Slikke, Kamer- candidaat van den Plattelandersbond, se cretaris is, die "m z'n propaganda-speeches slaat le beweren, dal hij tegenstander is van protectie in welken vorm ook ©n van alle beperkende in- en uitvoerbepa- lingen, dan vraagt men zich af, hoe zoo iets toch mogelijk is. Zou dat waar z ij n De candidaatlijsten van het Comité voor de verkiezing van onafhankelijke Kamer leden „besprekende, schrijft mi'. Marchant in het jongste nummer van „De Vrijz. Democraat" „Onder deze candidaten komt ook voor de heer J. G. Moojen, assistent-resident met verlof, eertijds lid van onze partij en candidaat in het district Goes. Eenige we ken geleden kwam hij bij ons informee- ren, of wij hem een gunstige plaats op onze lijst konden verzekeren; hij zou dan weder tot onze partij toetreden". Is er ooit misselijker jacht op Kamer zetels aanschouwd dan bij deze verkie zingen? P a r t ij d a g. De voorzitter van de middagvergadering' op den te Goes Don derdag gehouden Zeèuwschen Partijdag- ontving Vrijdagmiddag onderstaand tele gram in antwoord op 't aan den heer Colijn gezondene: „Uw telegram eerst heden ontvangen door afwezigheid. Ik kon dus niet onmid dellijk u mijn hartelijker) dank voor uw zegenbede (oen toekomen". COLIJN. Middelburg. In liet gebouw op den hoek van cle Zacharias Jansenstfaat en de Jasmijnstraat, 'waar binnenkort een slager de bevolking van Nieuw- Middelburg in de gelegenheid zal stel len steeds in de buurt vleesc-h; en spek te kunnen bekomen, ontving het be stuur der Algemeene Woningbouwver- eeniging Zaterdagmiddag verschillen de genoodigden, onder wie wij op merkten den burgemeester, de wet houders, den gemeentesecretaris, en kele raadsleden enz. De heer P. Ph. Paul, voorzitter der bouwvereeniging, heette al deze per sonen hartelijk welkom en wees er op, hoe nu 2i/2 jaar geleden de vereeniging is opgericht en '21 Juni van het vorig jaar de burgemeester op dezelfde plaats waar men zich thans bevindt den eersten steen heeft gelegd. Ook bij den bouw der woningen' hebben zich verschillende moeilijkheden voor gedaan, critiek is natuurlijk ook niet uitgebleven. Zeker de staande stee- nen, de kleine ruitjes doen wat vreemd aan, maar bij verder afwerken zal het uiterlijk zeer mede vallen. Tal van arbeiders zullen nu in de gelegenheid zijn woningen te betrekken, waar licht. luciht en zon volop binnen kun nen komen. De burgemeester, de heer P. Du- mon Tak, dankte namens alle aan wezigen voor de uitnoodigjng en uit de beste wenschen voor de exploitatie. Ook dhr. J. J. Korenhoff, voorzitter van den Midd. Bestuurdersbond voer de het woord mede namens de afd. der S. D. A. P. Namens beide orga nisaties bood spv. het bestuur een fraai bouquet bloemen aan. De heer Paul dankte met enkele woorden voor dit huldeblijk, waarna allen aan het verzoek voideden een kijkje in de woningen te gaan nemen. Men komt in een Woning met twee ka mers en een keuken, hetzij ïn een met, een kamer en een keuken, toch heeft men hoven bijna bij allen drie slaapkamers, overal meerdere vaste kasten, nette trappen, keurige be schildering van het geheele huis en groote zorg is besteed aan de hygiëne, de ramen slaan open en laten lucht en licht toe, waterleiding en afvoer- gelegenheid ip ook boven in ieder huis aangebracht. Bij ieder huis be hoort een aardige lap grond. De uitvoerder van den bouw in het algemeen is de firma A. M. Kuiper Co., de A. Z. E. M. legde gas- en waterleiding en electrische geleiding aan en het schilderwerk wordt dooi den neer H. Pieterse uitgevoerd. Het werk van dezen laatsten werd ook terecht zeer gewaardeerd, alleen schijnt gebrek aan voldoende werk krachten de oorzaa kte zijn, dat het schilderwerk niet zoo vlot opschiet als de op een woning wachtenden wel zouden willen. Naast den slagers winkel komt de kruideniers- en brood winkel van ,,de Vooruit" en daar naast liet kantoor en het magazijn der ver eeniging. Dit kantoor grenst aan den toegang het het Van Edenpark. De indruk, dien wij hij dit bezoek kregen, was dat de Algemeene Bouw vereeniging, evenals haar zusterver- oeniging „Volksbeelang" met, dank baarheid het -doorzetten van haar plannen mag bezien. Bij de politie zijn verschillende kleine misdrijven aangegeven, zoo wordt in een winkel in dé Lungevjele uil de lade f 10 vermist, 'is getracht met een beitel of ander voorwerp het raam open te breken van de kiosk op het Sportterrein, werd van een werkman, die zijn jas aan den kant van den weg had neergelegd, 'deze jas ontvreemd en hebben jongens rui ten aan de achterzijde van de kazerne in. de 'Koningsstraat vernield. Vrijdagavond ontstond een schoor steenbrandje in een huis in de Gra venstraat, toen de politie met een minimax ter plaatse kwam) brandde ook reeds een balk. Met emmers wa ter werd het vuur in den aanvang gestuit, de mmimax behoefde n:et te worden gebruikt. De tegenwoordige .jeugd voetbalt, voetbalt nog eens, voetbalt weer, voet balt altijd. Er is nu een gemeentelijk sportterrein, op het Molenwater is gelegenheid volop, en nog enkele an dere plaatsen zijn door B' en W. aan gewezen, waar gespeeld mag worden, maar dat is voor een deel der jeugd nog te weinig of zij bezit reeds de slechte Nederlandsche eigenschap zich aan een verbod slecht té kunnen on derwerpen. Het trappen tegen een bal of tot bal geproclameerd voorwerp op verboden plaatsen neemt dan ook ver bazend toe en de politie heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk proces-ver baal ter deze zake opgemaakt. Ook werd verbaal opgemaakt tegen jongens, die op 't exercitieveld voetbal den^ 'terwijl de militairen aan het oefe nen waren. Nu ons garnizoen hier is gebleven is een waarschuwing, dat dit verboden is, zeker 'op zijn plaats. Het voorjaar komt al is het langzaam, en ook de zomer zal ko men met meer of minder mooie dagen, maar in ieder geval met weer verkeer on den weg en 111 de straten. Waar er nog bijna geen dag omgaat of men kan overtreding van de regelen van het verkeer waarnemen, willen wij op dezen eersten dag der bloeimaand, nog eens opwekken die regelen toch meer in acht te nemen. En dit geld voor allen, die van den weg gebruik maken, voetgangers niet uitgesloten. Wijk toch steeds recht uit, alleen bij achterhalen van een ander links; neemt ruime bochten, houdt m drukke straten en op drukke wegen steeds den rechterkant, loop bijv. op drukke dagen in de Langedelft komende van de Markt langs dé zijde waar zich het Grand Hotel, de school en de Biblio theek bevinden, komende naar de Markt toe is de overkant aangewezen. Hij is niet meer de Buitentuin van de Nijverheidsvereeniging, na een bestaan van 54 jaren, in 1886 werd VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. de tuin geopend, is hij gisteren ge sloten. De exploitatie was steeds fi nancieel nadeelig en het moest er van komen. En met dezen tuin verdwijnt, niet alleen een sociëteit voor de hoe ren der schepping, maar een gezellig zitje voor de lieeren en dames, een speelplaats voor de allerkleinste mede-, burgers, maar tevens verdwijnt het zoo dikwijls gehoorde „O, het zal wel slecht wéér zijn dien dag, want er is een concert in den buitentuin aan gekondigd." Al zal het mooie aanzien van ons bolwerk ter plaatse zeer vermoedelijk blijven behouden toch is weer een inrichting in Middelburg verdwenen, die een stuk van het stadsleven uit maakte. Heden herdenkt de heer J. H. Nagelkerke, bewaarder in het huis van bewaring alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar bij liet gevangeniswezen in dienst trad. Zijn collega's hadden gezorgd, dat deze' dag voor hem niet onopgemerkt voorbijging en boden hem een blijvend aandenken aan. Gisterenmiddag werd de hulp der politie opnieuw ingeroepen voor een schoorsteenbrand en we lin per ceel Sehuitvlotstraal O 282. De schoorsteen stond onderin in brand, van bovenaf kon met enkele emmers water het vuur worden gebluschl. Het bleek, dat de'schoorsteen in lang niet geveegd was. Waar door de lang aan houdende koude langer gestookt wordt dan andere jaren, rijst de vraag of voor vele schoorsteênen een extra schoonmaak niet gewenscht is. Het komt den laatsten tijd her haaldelijk voor, dat de politie genood zaakt is proces-verbaal op te maken te gen personen, die op een rijwiel rij den zonder bel of wel op een rijwiel voorzien van een vrijwiel maar niet van remmen. Men zij gewaarschuwd voor zulke overtredingen. Het was den directeur van de gemeentereiniging opgevallen, dat in zonderheid op Donderdagmorgen het ledigen van de vuilnisbakken in de Lange-en Kortedelft bij druk verkeer op straat hinderlijk is, en het buiten staan der bakken op de vreemdelingen geen goeden indruk kan maken. Be sloten is daarom vanaf morgen in de genoemde straat des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags de hakken te ledigen tusschen 8 en '9 uur, zulks met twee wagens tegelijk. Vanaf mor gen zullen de bewoners dus reeds vroeg den ratel hooren en kunnen zij voor 9 uur allen bun bakken weder binnen nebben gehaald. In het Schuttershof wordt Dinsdag 9 Mei een van het Reclame-bureau uit Haarlem uitgaande tentoonstelling ge opend, waarop in tegenstelling met B.K.E. T.M. en N.U.T.E.M., uitsluitend Middel- burgschc winkeliers zullen etaleeren. Waar er voor ieder vak maar één plaats is uitgegeven, en er vele deelnemers zijn, belooft het zeker een aardige tentoon stelling te worden, terwijl verschillende attracties de gezelligheid nog zullen ver- hoogen. Wij hopen direct na de ope ning een meer uitvoerige beschrijving te geven, maar hetgeen we er van vernamen doet ons nu reeds met vertrouwen ook de menschen van buiten Middelburg opwek ken van 913 Mei een kijkje te gaail nemen. He t bureau van net Hanr delsregiste'r en Kamer van Koophandel. Nu het nieuwe bu reau van de Kamer van Koophandel v. d. Zeenwsche eilanden en van het Handelsiegister gereed is, hebben wij daar een kijkje genomen. Het ïs ge vestigd in het 'Oost-Indisch huis aan de Rotterdam'sche kade en te bereiken door de deur links van de poort als men naar het gebouw kijkt. Duidelijk is aangegeven waar men op de eerste verdieping het bureau kan vinden, en men komt eerst in een zeer ruiiri vertrek, waar een eenvoudig doch net ameublement, bureau-minister, schrijf- machinetafel, groote tafel voor het inzien van registers, enz., verschil lende kasten voor het opbergen van do registers en verdere gegevens. Aan dit grooter vertrek, grenst een kleiner, waar in de secretaris, zelf ziin bureau heeft staan, maar waar ook kleinere vergaderingen zullen wor den gehouden, terwijl er een leestafel is neergezet, waarop voor ieder be langstellende lectuur, zoowel 'binnen- als buitenlandsche, ter lezing ligt. Voor de bij den handel betrokken per sonen zeker van groot belang. Een der ruime vertrekken is be stemd voor het archief en zullen daar ook de archieven van de opgeheven Kamers te Middelburg en vhssingen worden ondergebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1