Zeeuwsche Hypotheekbank Wo 177 Vrijdag *48 April ItWH 36e Jaargang 5 PANDBRIEVEN 6 PANDBRIEVEN Buitenland. Reclames. Staten-Generaal. Binnenland. MIDDELBURG a 86 Mr. A. A. DE VEER. Mr. M. 0. VAN DER MINNE FEUILLETON. DE ONTAARDE VADER. j Zoo wordt des Heeren volk bevrijd, Volgende week beginnen wij een nieuw boeiend feuilleton „Het geheim van Colde Feil", vrij naar het Engelsch .van Bessy Kissing. Wie zich met 1 Mei op ons blad abon- neeren en wij verwachten dat velen dit doen zullen clie betalen slechts twee maanden abonnementsgeld tot 30 Juni. Geslaagd. Wij willen eerlijk bekennen van de Pro vinciale Partijdag geen al "te hoog gespan nen verwachtingen gekoesterd te hebben. Doch nu deze dag achter den rug' is, mogen wij verklaren, ons hierin ten zeer ste te hebben vergist. Deze partijdag is geslaagd. Wat meer zegt, hij is goed geslaagdhiji is uitnemend geslaagd. De morgenvergadering droeg een meer huishoudelijk karakter, toch trok ziji aan door het openingswoord van den voor zitter, mi', de Veer, die er in slaagde den juisten toon te treffen voor den inzet van den partijdag en van den komenden stem busstrijd. Plaatsgebrek dwong ons cleze in alles zoo gepaste rede tot nader order op', zij te leggen. Morgen hopen wij haar in haai' ge. heel op te nemen, opdat ook zij:, die verhinderd waren, haar kunnen lezen, be spreken, bewaren en er voorts in den komenden stembusstrijd winst roede doen. De middagvergadering het neusje van den zalm was één triomf voor de drie volksvertegenwoordigers, die 't volk kwamen voorlichten. In alle drie de redevoeringen, van ds. v. d. Voort van Zijp, A. Colijln .en mr de Wilde, straalde oprechtheid door. Eerst genoemde wond er geen doekjes om', dat er te klagen viel, schoon tegen on- fbillijke klacht bereids moest geprotesteerd. De burgemeester van Nieuwer-Arnstel sprak 't eerlijk uit, dat er niets te beloven viel, dat bezuiniging de leus moet zijn op elk terrein, ook dat van 't Staatsbe stuur. En de heer de Wilde, de van ouds bekende bezieler der Zeeuwschei broederen, vestigde nog eens breed de aandacht op de noodzakelijkheid van aan eensluiting om 't beginsel, op den ernst der tijden en 't gevaar van den tegenstan der en den versaagden broeder, en ont sloot in een treffend slot de toekomst naar Gods Woord van allen die in 't ge loof voor de eere van hunnen Koning in den zwaren levensstrijd, ook op 't staat kundig erf, hebben stand gehouden. De avondvergadering bracht een pak kend slot. Weer was de groote zaal in de Prins van Oranje zoo goed als vol; en weer sprak de broeder van onzen leider een treffende rede uit, waarin hij nuchtere waarheden naar voiien bracht en practi- sche opmerkingen ten beste gaf, den vinger legde op menige wondeplek in 't sociale leven; en voornamelijk zijn zeer juiste pij lente richten wist op de stichters der belan- genpartijtjes, die de menschen trachten af te trekken van de behartiging van 't hoogste goed, hetwelk bij de stembus aan de orde komt, te weten de geestelijke schatten des volks, ons ter bewaring van wege de vaderen toegekomen. Vooral onze broeders van het platteland hebben dien avond veel goeds gehoord, en voorzoover ons bekend, zij zijn be vredigd geworden. Er is 'bezieling geko men voor inzinking; er is tegengif ingeno men tegen den zwijmeldrank van het materialisme en den slaapdrank der on verschilligheid; er is dankbaarheid gebo ren voor het bekende ,,'swerelds loop"; wie sinds maanden van achter stonden Ve Zeeuw zijn meer naar voren gekomen; de geest des twijfels heeft plaats gemaakt voor den geest van naarstig onderzoekde gesprekken wórden weer levendig; de scheerwinkels en werkplaatsen gewagen er van; ons Zeeuwsche Calvinistische volk is aan 't ontwaken. Ziedaar de vrucht van onzen onverge- telijken Zeeuwschen Partijdag. AVij zijh er dankbaar voor. Doch wij waarschuwen onze broederen: laat onze bezieling nu niet de vlam' van een stroovuur gelijk zijjn; zij onze voorgenomen weldadigheid nu niet als een morgenwolk en als een vroegkomen- de dauw die henengaat; moge al de vlam der herhoren liefde voor de zaak Gods ook op dit gebied niet blijvend oplaaien, op den gloed komt het aan; en die behoort te blijven. Dat. zal het bewijls van 't echte vevkiezingsvuur zijn. Daarom weder opgericht de trage han den en de slapie knieën. Van nu aan een iegelijk onzer op zijn post. En de vrouw helpe daarbij als naar ge woonte. 11 Jet is 't voorrecht der antirevolutionaire partij, ook in Zeeland., dat de stembus voor niemand onzer vrouwen een vreem deling is; en velen hunner aan de stem- bu«worsteling al sinds jaren hebben mee gedaan, schoon niet door middel van hot stembiljet. Maar nu zal 't geschieden, ook door het stembiljet Een ernstige rede van Lloyd George. Lloyd George heeft gisteren, 'aan het EngelschAmerika,ansch persdiner te Ge nua het woord voerend, een zeer ernstige schildering gegeven van den Europeeschen toestand. Het doel der, conferentie te Genua, was, de politieke moeilijkheden, die zoo vol gevaren zijn, op te lossen. Hijl verge leek Europa bij een vulkaan van kokende rassenlava, welke, evenals de aardkorst, fnoeilijk tot stilstand kan komen. Hieraan waren veel 'gevaren verbonden. Lloyd George wees er met nadruk op, dat Europa rekening moest houden met een uitgehongerd Rusland, dat door een wrokkend Duitschland zou worden uitgerust; met het feit, dat Rusland en Duitschland vereenigd over twee derden der Europeesche bevolking beschikken; dat hun stem zou Worden gehoord en dat het D'.-R. verdrag de eerste waarschuwing daaromtrent was- Hij betreurde, dat Amerika te Genua afwezig was. Hij zeide, dat men er Ame rika had wenschen te zien, omdat het een hijzonder gezag uitoefent en zijn ob jectiviteit het recht geeft om te spreken. Het kon zoodoende 'een invloed uitoefenen als geen ander land. Lloyd George uitte de nieening, dat de desorganisatie van Euroipla op de geheele Wereld, met inbegrip van Amerika, van invloed zou zijn, waarom hij verbaasd was over een volk, dat dit onheilspellend feit niet zag. Tenzij Europa zou worden gereorga niseerd óf de conferentie van Genua er in zo.u 'slagen een vredesphet tot stond te brengen, was spr. overtuigd, dat Europa nog tijdens zijin leven, en zeker tijdens het leven der,genen, jonger dan hij, opjnieuw in een poel van bloed zou worden gedom peld. Onze triomf zal niet eeuwig duren- De victorie zal daarvan het gevolg zijn, '-C v- ROU«As¥SCifE KADE G «51. in stukken tanfIOC. *5f$0.— en f IOOO De Directie i a 101 m stukken van föÖO.— en f1000 evenals D'uitschlands optreden gevolgd iwerd door wraak. Wij moeten rechtvaardig ;zijn en ons Weten te bepterken. AVij1 moeten heseffen, dat de volken van Europia niet met elkaar op goeden voet staan en dat er stormen opsteken, .waaraan wij het hoofd moeten bieden. Wij hoopten, dat het eind van den oorlog ook het eind betee- kende van het brute geweld, maar slechts wanneer de Europeesche problemen wor den opgelost, kan men er zeker van zijn, dat de macht is overwonnen door het recht. Mobilisatiegeruchten. In Elzas-Latharingen loopten de wildste (geruchten omtrent mobilisatie m Frankrijk, welke moeten worden toegeschreven aan een door den Franschen minister van oorlog tot verschillende garnizoenen ge richte order alle voor de mobilisatie noo dige maatregelen te treffen en aan de koortsachtige activiteit, die in de garni zoensplaatsen aan de Fransche grens, als ook te Mulhausien,- -Zabern, AVeissenburg en Metz heerscht. Men ziet in E.-L'y kringen deze maatregelen met bezorgdheid tegemoet, daar gevreesd wordt, clat de weerbare mannen zullen worden opge roepen. Korte berichten. Volgens berichten uit Karlsruhe sneeuwt het in het. Zwarte Woud sinds vier dagen onafgebroken, zoodat de sneeuw gemiddeld anderhalver Meter hoog ligt. - De oud-president der Fi'anscbe re publiek Deschanel is ernstig ziek. - Er wordt melding gemaakt van ©en nieuwe vaststelling van hotelprijzen in Duitschland, waardoor deze prijzen op het peil zouden komen van de buitenlandsche tarieven. Dit bericht gaat vergezeld van de mededi&eling, dat de hotels desondanks een zorgelijk bestaan hebben, zoodat de eigenaars verkoop aan vreemdelingen overwegen. In de gevangenis van Calcutta heeft een ernstige muiterij plaats gehad. De gevangenen trachtten uit te breken. De wakers moesten van hun vuurwapens ge bruik maken, waarbij drie gevangenen werden gedood. De in China dreigende burgeroorlog- heeft de groote mogendheden aanleiding gegeven, om, evenals de Arereenigde Sta ten, oorlogsschepen naar de Chineesche havens te zenden voor de bescherming der buitenlanders. "Vandaag en morgen komt de zaak van den moord in den nachttrein Parijs Marseille voor de assiesen dei' Seine. Van de drie bandieten die aan de misdaad, welke aan leen moedigen Franschen offi cier het leven kostte, hebben deelgeno men, is alleen Mecislas Charrier, de zoon van den Pool Mecislas Goldberg, nog in Leven. De beide anderen zijn bij hun aan houding door de politie neergeschoten. Uit Johannesburg wordt gemeld: Aterscheidene honderden onruststokers, die in voorloopige hechtenis wachten op de behandeling van hun zaak in verband met de jongste onlusten, hebben een honger staking begonnen. Woensdag heeft, blijkens een be richt uit Londen, een zware brand gewO'ed in de groote petroleumi'affinaderij van Hackney. Het gelukte de brandweer, die met veel materiaal was aangerukt, door het gebruik van groote hoeveelheden wa ter en zand te voorkomen, dat het vuur zich meedeelde aan vijftig tanks, bevatten de 3Ö0.0Ö0 gallons petroleum. Te Höehst aan de Main werd <©n Fransch officier bij een vechtpartij in een café gedood. Tengevolge h'ervan zijn alle dans- vergunningen ingetrokken. De verjaardag van Prinses Juliana. Naai' wij vei'nemen zal uiteraard wegens 't overlijden van groothertogin Marie ten hove geen feestelijke viering van den aan staanden verjaardag van prinses Juliana plaats vinden. De door 't hof aangenomen zware rouw zal geen beleitsel behoeven te zijn voor het doobgaaji vpn 'de opeisbare feestelijkheden, welke vanwege gemeente of particuliere vereenigingen ter gelegen heid van prinsesjes verjaardag mochten zijn voorgenomen. Tweede Kamer-verkiezingen. Men deelt aan 't Hbld mede, dat het voornemen blijft bestaan, niettegenstaande de moeilijkheden, die zich voordoen ten gevolge van den gang van zaken in de Eerste Kamer, de periodieke Kamerver kiezingen te doen samenvallen met die voor de grondswetherziening. Of ,aan dit. voornemen gevolg kan worden gegeven hangt geheel af van do vraag, of de Kamer de nieuwe voorstellen tot herziening van de Grondwet met den spoed zal behan delen, die daarvoor noodzakelijk is. In afwachting daarvan blijft men in de depar- Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Een verhaal uit den tijd der Hervorming. 3. (Slot.) Een tal van broeders in den Heer, Die in 't geheim, oprecht Aan Jezus en Zijn reine leer Van harte zijn gehecht, Vergunt men de gevangenis, ^Dien avond in te treên Nu is voor 't laatst op aarde wis De broederkring bijeen. Het is den martelaren goed, Bij dankgebed en lied; Bij zegenwensch en afscheidsgroet, Die 't broederbart ontvliedt. Als zonen van hetzelfde huis, Snoert hen de liefde saam; En onder smart en druk en kruis, Looft men Gods heil'gen Naam. Het kerkerhol leek d' opperzaal, Die men den Heer ontsloot; Toen Hij het Heilig Avondmaal, Zijn jong'rental gebood. En 't was der bloedgetuigen wensch, Tezaam bij wijn en brood, Voor 't laatst en staand' aan 's levens grens, t' Herdenken 's Heilands dood. Eenvoudig, zonder pracht of praal, Vereend door 's Heeren Geest, Houdt m' in den kerker Avondmaal, En viert men Jezus' feest. Zoo werd de kerker 'f, voorportaal, Van 't Hemelsch Paradijs, Waai' 't tweetal weldra avondmaal Viert op volmaakte wijs. En waar hun ziel met 't Levend Brood Aterkwikt is en gevoed, Gaat men den wreeden marteldood Aro! hope tegemoet. En waar naar vastgestelde wet, Het uur van scheiden staat, Draagt men de broeders in 't gebed Den Heere op, en gaat. Geen samenzijn op aarde meer, Hoezeer hen dit bekoort; ,,Tot wederziens bij onzen Heer"! Is aller afscheidswoord. Het tweetal vrienden is alleen, De kerkerdeur valt dicht; 't Is aak'lig duister om hen heen, Maar in hun hart is 't licht. Hun hoop was op der Eeuwen Rots, Die licht en vrede geeft. En nu in de gemeenschap Gods, AAterd deze nacht doorleefd. En toen ham laatste morgen rees, Ging men, gesterkt in God, Blijmoedig, zonder angst of vrees Op weg naar 't moordschavot. Vrijmoediglijk betuigen zij Ami 't, volle dat ben verzelt: „Om gieene misdaad lijden wij, AVij pleegden geen geweld. Wij dienen Gode naar Zijn Woord, Gelooven in Zijn Zoon, Doch martelvuur en worgingskoord Bereidt nien ons ten loon. AVij hebben daarom goeden moed, En vreezen voor geen dood, Wij steunen op des Heilands bloed Dat Hij voor ons vergoot." Aterheugd en blijde in den Heer, Wiens trouw hen niet verliet, Zong 't tweetal toen, Zijn Naam ter eer, Ben vers uit Davids lied. 1) 1) Psalm 23. „Al ga ik door het schaduwdal Des doods, ik vrees geen kwaad; Zijn stok en staf mij leiden zal, Als alles mij verlaat." Zoo gaat men onder psalmgezang Naar de gerechtsplaats voort; Voor marteling noch vuurvlam bang, Vertrouwend op Gods Woord. Dra komt men op de strafplaats aan, Waai' reeds de beul ban wacht Om 't koord hun om den hals te slaan Op last van hoog-er macht. Ras wordt het worgkoord vastgesnoerd, I Tot d' adem hen begeeft; i Hun ziel, van 't aardsche stof ontvoerd, ji Tot Jezus opwaarts zweeft. En daar de vlam hun zielloos stof, i Weldra tot asch verteert, Zingt men daar boven Jezus' lof, Die eeuwiglijk regeert. Uit angst, gevaar en nood; 1 Redt Hij na hangen worstelstrijd, Hun zielen van den dood. jj I Maar wie Zijn volk vervolgt en haat, jj En voert paar 't moordschavot, Betoont Hij zich, wis vroeg of laat, I Een heilig, straffend God. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Fjer 3 maanden, franco per posl, f 3.— Éesse nummersf 1.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke reg8l meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Werk, ontspanning, slaap. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de gezondheid. Duizenden genieten ech ter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij ver storen het evenwicht der lichamelijke ge zondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. De nie ren worden overspannen en Verzwakt door hun eindelooze strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheuma- tische pjjnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid ge voel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven do noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leefwijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spij zen en alcohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap ver sterken Foster's Pillen de nieren en re gelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwij nen en voorkomen de ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasontste king enz. Onthoud echter, dat als gij weder ge zond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmiddelen. Iedere echte doos Foster's Rugpijn Nie ren Pillen draagt de handteekening van James Foster. Te Goes verkrijgbaar bij De Paauw Go. en te Middelburg bij fa. C. Sc hul te Co a fl.75 per doos. [40] tementale kringen rekenen op ontbinding van de Staten-Generaal vóór den 23en Mei. AVij vernemen voorts, zegt het blad, dat de koninklijke besluiten, die noodig zijn om aan de gemeentebesturen een behoor lijk© voorbereiding van het velrkiezings- werk mogelijk te maken, eerstdaags in de Staatscourant zullen verschijnen. .D'e Vlootwet. In parlementaire kringen verluidde gis teren, dat er geen sprake meer van zou zou zijn, dat het wetsontwerp betreffende een ATootwet voor Nederland nog op de agenda geplaatst wordt van de werkzaam heden van de Tweede Kamer, welke nog voor het reces moeten worden afgedaan. Allerlei. De invoering der loonsverlaging in de Rotteidamsche havens is op 8 Mei bepaald. De regeering stelt voor het subsidie aan de Kon. Luchtvaart-Mij. voor Neder land en Koloniën met f 125.000 te vcr- hoogen. tivrnkr,*i-iwr7i'"<tvTr^*,*CTi i ilium m1» i'h nu i '*ii i'iwjnnii' Tweede Kamer. Nadat de Kamer gisteren verworpen had een voorstel van dhr. Visser v'hn JJzendoorn om alsnog het voorstel van dhr. Staalman tot uitstel van invoering der tabaksbelasting in afdeelingen te on derzoeken en de moties-Marchant en -AVijn- koofp betreffende de Eerste Kamer, hield dhr. Hiemstra (S. D. A. P.) een lange interpellatie over de steunverleening en Werkverschaffing aan de veenarbeiders te Enunen e.o. Er deugde volgens de socia listen natuurlijk van dit alles niets en op hoogen toon waarschuwde de ïnterpellant Die vader die zijn zoon verried, Den vijand overgaf, Ontkwam de hand des Heeren niet, Droeg zichtbaar zijne straf. Vernederd door des Hoogsten hand, En leunend op zijn staf, Sleept hij, gekrenkt in zijn verstand, Zich Antwerps straten af. Ten prooi aan armoe en ellend', Oogst hij een bitter loon; En staat bij jong en oud bekend Als moord'naar van zijn zoon. Het bloed zijns zoons dat hij vergoot, Vervolgt hem dag en nacht, Tot aan de ure van zijn dood, Waarna, hem 't oordeel wacht. AVerneldinge. A. AVABEKE. P. S. In het le stuk van „De ontaarde vader" (in no. 175) zijn op de 2e pagina kolom 2 en kolom 3 omgewisseld bij 't opmaken van de courant. Men leze dus eerst kolom 3 en dan kolom 2.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1