Kerknieuws. Onderwijs. Telegrammen. Laatste Berlcliteii. Financiëele Berichten. Gemengd Nienws. Allerlei. dhr. 1'. .T. ,T. Motké, thans ontvanger dier middelen te Oss, en is hij toegevoegd aan het hoofd der inspectie 's Hertogen bosch 2e aid.; tot hoofdcommies der in spectie 's Gravenhage 2e afd. dhr. D. Ros- kes, thans tijdelijk commies dier midde len; en tot ontvanger van het eerste kan toor der directe belastingen te Utrecht JJhr. J, W. E. von Schmidt auf Allenstadt, ontvanger dier middelen aldaar. Middelburg Gisterenavond gaf de Christelijke Zang vereeniging „SoliDeo Gloria" alhier, haar gewone voorjaars uitvoering. Na op gebruikelijke wijze door Ds Bouma geopend te zijn, wer den de verschillende zangnummers op verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht. Ook de solo's en kwartetten door eigen krachten" gezongen, toon den, dat terdege geoefend.was en de leiding der zangvereeniging in bekwa me handen is. Zoowel in sopraan als alt schuilen goede stemmen. Bij de solonummers kon de pianobegeleiding iets zachter geweest zijn. Door een viertal dames-leden werd een Vader- Jand sell lied tweestemmig gezongen, wat na herhaald applaus gerepeteerd werd. [n de maand Maart vertoefden hier in hotels enz. 599 Nederlanders, 8 Belgen, 27 Duitschers, 1 Franseih- rnari en 1 EngelscNman, totaal 586. Gisterenmiddag ontstond in een perceel in de Efeerenstraat brand, doordal een stoel en een kleed vlam vatte. Met emmers water werd het vuur in den aanvang gestuit. Goes. Door de harmonie „Euphonia" is besloten bij 'gunstig weder ter herinne ring van den jaardag van 'H. K. H. prir.-, ses Juliana, Maandagavond 8 uur een volksconcert te geven in de tent op de Groote Markt, dat geopend zal worden met de Prinses Juliana-marsch. Vlissingen. De winterschieloefeningen van de Vlissingsche Burgerwacht zullen iop 1 Mei a.s. eindigen. Des avonds van dien dag zal in het igymnastieklokaal Gla- cisstraat een huishoudelijke schietwed strijd worden gehouden door hen, die aan 10 schietoefeningen gedurende den win ter 1921—1922 hebben deelgenomen. Klos tinge. Onder groote belangstelling van de .zijde van het publiek vergaderde gisterenavond de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemees ter. Alle leden waren aanwezig}. Inge komen is een schrijven van J. J. Mijns- bergen, waarin hij y.er,zoekt om uitstel van betaling van pacht van een door hern van de gemeente gehuurd perceeltje bouw grond. B. en W. stellen voor tot 1 Mei Uitstel van betaling; te geven. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. Hierna wordt vastgesteld een verordening waar bij het tijdvak wordt g;eregeld waarin land bouw verloven aan leerplichtige kinderen kullen kunnen worden verstrekt. Dit tijd vak valt tusschen 1 en 28 September, aansluitende bij de groote vacantie. Volgt een schrijven van Th. Dagevos, houdende verzoek dc geineenteherberg met ingang van 1 Mei a.s. wederom voor een jaar te mogen h'uren. B. en W. stellen voor het verzoek in tc willigen op voorwaarde, dat de oude huurprijs blijft gehandhaafd, zijnde f265 'sjaars en op Zondagen en erkend Christelijke feestdagen niet wordt gedanst of dansmuziek wordt gegeven. Goedgevonden. Hierna volgt de benoeming van een secretaris. Dhr. Lenshoek vraagt ter be spreking van de sollicitanten een besloten vergadering. Na heropening wordt tot stemming; overgegaan en wordt no. 1 van de aanbeveling dhr. W. Oostingh te Rui- nerwold, als zoodanig benoemd met 4 stemmen tegen 3 op den heer Snijder te Kruiningen, welke laatste niet op de aanbeveling voorkwam. Als ambtenaar van den burgerlijken stand wordt hierna benoemd dhr. W. Oostingh met 3 stem men tegen 1 op dhr. Lenshoek en 3 blanco. Bij de rondvraag informeert dhr. Lens hoek naar den toestand der bewaarschool welke volgens een krantenbericht in ver- regaanden staat van vervuiling is geko men. Spreker zag hierin liefst zoo spoe dig' mogelijk verandering gebracht en de bewoning van die school opgeheven. Dhr. Straub vraagt of B. en W. wel het recht bezitten een vereeniging welke geregeld in deze school vergadert het gebruik daar van te ontzqggen, waarop weth. Trimpe bevestigend antwoordt, daar de school op voorwaarde aan de vereenigingen is verhuurd, dat het lokaal in haar oor- spronkelijken toestand weer wordt opge leverd. Tenslotte zegt dhr. Hoogstrate nog, dat 't niet aangaat de vereenigingen van geheel de vervuiling de schuld te geven. Dhr. StraUh informeert verder naar de kosten van een omzetting;der tegenwoor dige bewaarschool in een goede fröbel school, waai'op de voorzitter antwoordt, dat in een volgende vergadering hier over waarschijnlijk meer zal kunnen wor den gezegd. Omtrent den bouw 'van het pos-tkantoor en het verplaatsen der schuur op het erf van den heer Th. Dagevos worden door dhr. Straub eenigie inlich tingen gevraagd welke alle do or wethou der Eversdijk op bevredigende wijze wor den gegeven. Vervolgens zag dhr. Iloog- straaie den tuin achter het gemeentehuis weer gaame als voorheen verhuurd aan den gemeente-veldwachter. Dit voorstel in stemming;gebracht wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Eversdijk, Trimpe, Van Li ere en Van der Voort. Dhr. Van der Voort stelt voor, dat B. en W. alsnog aan Gedep. Sta ten antwoord zullen verzoeken op het 'Raadsbesluit waarbij destijds het mini mum-salaris van den secretaris met f200 werd verhoogd. Vervolgens spreekt de .voorzitter den vertrekkenden secretaris j toe. Spreker kan niet anders dan hem hulde brengen en zal steeds met genoe gen terugdenken aan den tijd welke hij met den heer Noppen samen heeft ge werkt. Spr. wenscht, dat het hem in zijn verdere loopbaan goed mag gaan. Ook dhr. Lenshoek zegt, dat het jiem steeds een genoegen is geweest met den heer Noppen samen te Werken en kan het werk door den Secretaris geleverd in de enkele jaren niet anders als meer dan vooi'beeldig noemen. De heer Noppen dankt hierop in enkele welgekozen woor den allen voor hun geschonken vertrou wen in zijn persoon en werk en zegt dat Ook hij aan 'Kloetingc aangename her inneringen zal blijven behouden. Ten slotte doet de voorz. mecledeeling, dat B. en W. den heer TI. D. Trimpe Imet de tijdelijke waarneming der betrek king hebben belast. De heer Trimpe legt hierejp in handen van den voorz. de ge bruikelijke beloften af. Hierna sluiting. Tot secretaris der huurcommissie is benoemd dhr. B. C. Sliggers alhier. Schore. Gisteren had alhier een vrij ernstig ongeval plaats. Dó vrouw van dhr. G. Glerum wilde zich naar den; kelder van haar woning begeven, doch zag niet, dat de trap was weggehaald en stapte zoo in den kelder, waardoor (zij zoo ernstig kwam te vallen, dat haar arm bij. de pols brak. Onmiddellijk werd per rijtuig naai' den dokter te Kruiningen gereden. Ook haar dochter, vrouw Nieu- iwenhuijse, reed mede. Op ongeveer 203 M. van dc woning verwijderd moest het rijtuig voor een ander voertuig wijken en geraakte op onverklaarbare wijze het lamoen los, waardoor het rijtuig in de langs den weg loopende sloot reed. Door dit ongeval werd de vrouw vrij ernstig aan het hoofd gekwetst, terwij! haar doch ter het sleutelbeen brak. Gelukkig kon den de beide vrouwen door hulpvaardige handen uil het water gehaald worden. Na van droge kleeren voorzien te zijn werden zij met het rijtuig van dhr. Joh. Glerum naar Kruiningen gebracht, alwaar de dokter aan vrouw Glerum geen vol doende heelkundige hulp kon verschaffen en werd zij naar Middelburg' vervoerd, terwijl vrouw Nieuwenhuijse door den dokter werd geholpen en naar huis ge- bi'acht. Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering waren alle leden present. Een veroi*dening voor heffing en invordering hondenbelasting werd vastgesteld. In ver- band met art. 13 van de leerplichtwet werd bepaald dat werkverlof kan ver leend worden van 115 April en van 16 Sept. Hoi 1 October. Tot grafdelver werd benoemd M. den Dekker. Een instructie voor den gemeente-geneesheer werd voor- loopig vastgesteld. Tot afgevaardigde naai de vergadering van de N. V. Waterleiding- Mij. „Zuid-Beveland" werd benoemd J. Vermue en als plaatsvervanger H. Dane. Het kohier H. 0. tot 1 Mei 1922 werd vastgesteld op een bedrag van f 3163,251/2 Oostkapelle. Woensdag hield de ge meenteraad een openbare voltallige ver gadering. Eenige reclames inzake den H. O. werden behandeld. Aan de vereeniging Vreemdelingenverkeer op Walcheren werd op voorstel van B. en W. besloten ©en bijdrage uit de Gemeentekas van f5 te verleenen. Van het fanfai-ecorps „Crescen do" alhier was een schrijven ingekomen om een .gemeente-bijdrage vanwege den slechten financiëelen toestand. B. en W. vinden hiertoe geen vrijheid. Wethouder Poppe meende, dat de financiëele toe stand der vereeniging zoo slecht niet was. Weth. Janse zei, dat de begunstigers maar meer moesten bijdragen in de kosten. Dhr. C. Maas wilde «enige tegemoetkoming ge ven in dien geest, dat vrij gebruik van het lokaal voor oefeningen benevens vrij vuur en licht kon worden genoten, waarop dhr. A. Malj aars aanmerkte, dat de andere vereenigingen dan ook aan zouden klop penHierop kwam een gewijzigd voorstel van B. en W. om voor den tijd van 1 jaar het vrije gebruik van het lokaal met vuur en licht toe te staan. In stemming gebracht werd het met 4 tegen 3 stemmen verwor pen (vóór: Poppe, Janse en Maas). Benoemd werdtot voorzitter van het stembureau voor de a.s. verkiezingen der Staten-Generaal, de burgemeester; tot le den de heeren IT. Zweemer en C. Maas. Voorts was ingekomen een schrijven van de oudercommissie om de school vacantie bij ongunstig weder te verschuiven. Be sloten werd dienovereenkomstig te be- pi-oeven dit te mogen vaststellen. Bij de rondvraag wees dhr. Poppe op de schoonmaak van de afvoergoot in den Brouwerijweg. De voorzitter zeide onder zoek toe. Nadat dhr. A. de Kam nog gewezen had op de onbillijke wijze der schoolgeldheffing, werd de vergadering ge sloten. Poortvliet Dinsdag vergaderden inge landen van het waterschap Poortvliet. Te genwoordig waren 58 ingelanden, uitbren gende 94 stemmen. Ingekomen was een schrijven van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, dat besloten is telken jare aan het waterschap Poortvliet voor uitwa tering van den Zoutepoldcr aan bijdra- igen te verleenen f325. Daarna worden de volgende rekeningen over het afgeloopen dienstjaar vastge steld a. de polder Poortvliet, Holland, Priestermeet, Bartelmeet, Nieuw, Strijen en Klaas van Steenland, de ontvangst op f 43.584.06, de uitgaven op f 39.839.53, het goed slot op f3744.53. b. Van de ex ploitatie van 't stoomigemaal f 11.265.26V2, i f 6713.44V2 en f4651.82. c. De polder j Smaalrij' f 79.231/2, f 68.731/2 en f 10.50; d. den polder Blaasdijk f 68.16, 1' 48.03 en j if 20.13; e. den polder Pluimiplot f76.13, j f70.54 en f5.59 en het Waterschap Poort- j vliet f 2534.011/2, 1'2568.691/2, met een 11a- I deelig slot van f34.68. Thans brengt de voorzifter ter tafel de door het bestuur opgemaakte begioo- tingen der verschillende polders voor hel dienstjaar '1922—1923 en zegt dat het dijkgeschot voor deze groote polders f 1 per H. A. verlaagd kan worden. Ook de bijdragen voor stoombenxaling konden ver minderd worden van f 5.60 tot f 4.20 per H.A. Het dijkgeschot der polders Smaalrij, Baarsdijk en Pluimpot moet ver hoogd worden door buitengewone repa raties aan de dijken in die polders. Met algemeene stemmen worden deze 'hegrootingen vastgesteld. Voorts wordt aan het bestuur machti ging verleend om dit jaar tot publieke ver pachting over te gaan van het grasgeWas der zeedijken, in het Karreveld van dc Klaas van Steenland polder en ïn Nieuw Strijen. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat op 1 Aug. a.s. zal moeten aftreden de gezworene N. A. Bruinzeel, die zich Avegens hoogen ouderdom niet herkiesbaar stelt. De voorz. zegt den heer Bi'uijn- zeel, die 26 jaren deze betrekking heeft, hekleed, hartelijk dank voor zijn vele .verdiensten in dezen bewezen. I)e uitslag der stemming voor de aan beveling van gezworene is als volgt r voor le candidaat dhr. M. W. Kloet, met 47 stemmen, Dhr. A. Buijs 34 stemmen. Voor 2de candidaat dhr. Ant. Elenbaas 49 stemmen, dhr. A. Buijs 27 stemmen. Voor 3de candidaat dhr. J. Elenbaas met 71 stemmen, dhr. A. Buijs 12 stemmen. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de heer C. Th. tie Rijke met in gang van 15 April j.l. eervol ontslag heeft gevraagd als gezworene wegens ver trek en zegt den heer de Rijke ook dank voor wat hij in de 14 jaar 'voor 't waterschap heeft gedaan. De uitslag der stemming, voor deze vacature is als volgt: Voor le candidaat dhr. Com. Hage Jz. met. 52 stemmen, A. Buijs 33 stemmen. Voor 2de candidaat de heer A. Buijs met 85 stemmen. Voor 3de candidaat de heer M. C. v. d. Slikke met 74 stemmen. Thans brengt dc voorzitter ter tafel een adres van de ingelanden de heeren J. C. J. Elenbaas, Anth. Elenbaas en 'A. BuijS, tot het doen vervallen van de Massificatie van het stoomgemaal. De 011- derteekenaar J. C. J. Elenbaas licht het verzoekschrift nog nader toe. Dhr. D. v. d. Velde geeft adressanten 111 overweging- het verzoekschrift in te trekken en voor do volgende vergadering een adres in (te dienen waarin een billijke classificatie wordt voorgesteld. Dhr. J. C. ,J. Elen baas geeft hieraan gevolg. Daarna komt aan de orde een voorstel van het bestuur tot wijziging van het bijzonder Reglement van het Waterschap teneinde te kunnen bereiken dat door de polders Swaarlij en Baarsdijk ook bijgedra gen wordt in de exploitatiekosten van het stoomgemaal. Tot overeenstemming is men niet kun nen geraken, zoodat het wenschelijk is deze zaak door de Prov. Staten te laten uitmaken. Na eenige bespreking wordt het voorstel in stemming gebracht en inet 61 tegen 32 stemmen aangenomen. Zierikzee. In ©011 gehouden vergade ring is besloten, die feestviering ter her innering aan de bevrijding van het Spaan- schc juk in het jaar 1572 definitief te doen plaats 'hebben op Donderdag 13 Juli. Hel feest zal gevierd worden niet alleen door Zierikzee, maai' in samenwerking van alle gemeenten in Schouwen-Duive- land, zoodat het gansche eiland er aan mede doet. De deelneming voor den histo- rischen optocht, is reeds groot, terwijl de schippersveneeniging „Helpt Elkander" toe zegging heeft gedaan met haar schepen de watergeuzen vloot te zullen samenstellen. Zij zullen de haven binnen zeilen en lan den aan de Engeische Kade, waarna zij door de poorten der stad zullen binnen trekken. Sub-commissies zijn reeds .ge vormd en nadat des morgens het feest is ingezet met koraalmuziek van den toren, zal in de Groote Kerk een feestrede wor den uitgespx-oken en de dag worden aan gevuld met een vliegerwedstrijd, mond harmonica-concert, turnersuitvoering, rij wielpolonaise, enz. (M. C.). Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Sint Annaland O. J. van Root- selaar te Bérgschenhoekte Grootebroek D1. A. Hoekstra te Wildervank. Bedankt voor Leeuwarden door A. rfj Meeter te Vriezenveenvoor Elburg door 'F. Kijftenbelt te Feyenoord; voor Zalk-Veecate door J. L. Klomp te Schore; voor Nieuw Beijer- land door W. Deur te Zegveld. Geref. Kerken. Ds H. G. de Jonge te Dordrecht zal op de Septembervergadering der classis Dordrecht emeritaat vragen. (Ned.) Clir. Geref. Kerk. Beroepen te Vlissingen J. Jongeleen te Maars- sen. Ds. N. A. de Gaay Fortman en ds B. v. Schelven, pred. bij de Geref. Kerk te Am sterdam, hebben tegen 1 September a.s. eme ritaat aangevraagd. Ds v. Schelven zal op genoemden datum zijn 50-jarigen ambtsarbeid herdenken, welken hij begon in 1872 te O. en ,W. Souburg, en voort zette le Alkmaar 17 Juni 1877, 's Hertogen bosch _10 Nov. 1878, Haarlem 12 Sept. 1880 en Amsterdam 25 April 1883. Ds de Gaay Fortman is reeds 51 jaren in den dienst des Woords geweest, en wel sedert 19 Febr. 1871 achtereenvolgens te Vleuten, Elden, Vlissingen 1878 tot 1884, en Amsterdam vanaf 28 Aug. van laatstgenoemd jaar. Predikanten in de II e r v K r k Van Hervormde zijde schrijft men aan de „Holt."Door den Gereformeerden Bond tot verbreiding en verdediging der Waarheid in de Hervormde Kerk zal een lijstje gepubli ceerd vvordens van predikanten, die lid zijn van den Gereformeerden Bond, opdat de Ge meenten bij het aanvragen van een spreker hiermede zullen kunnen rekenen. „Wij zullen hopen, dat dit besluit geen aanleiding zal wor den dat van dezen en genen tegen dien lijd een bedankje zal inkomen", schrijft de Secre taris, Ds M. Jongebreur, uit Veenendaal, wel wat ondeugend in de „Waarheidsvriend Een „bedankje" hoe zoo In sommige Con- fcssioneele kringen slaat men zoo heftig tegen over den Gereformeerden Bond, dat men in geen geval een predikant, die daarbij is aan gesloten, wil helpen beroepenanderszijds is dat lidmaatschap een warme aanbeveling voor nienigen Iverkeraad. Daarenboven is het be kend, dal Prof. Dr H, Visscher den Bond openlijk tegenstaat. Toch kunnen we niet ge- looven, dat jonge predikanten hun lidmaatschap zullen opzeggen. Daarvoor geniel, do Bond te veel vertrouwen in cle Gemeente. Kerkbouw „Vrederust" te Bergen op Zoom De afdeeling Nieuwclorp der vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland hield voor bovengenoemd doel een rondgang bij de leden der vereeniging en bij enkele niet-leden ook te Borssele, met het verblijdend resultaat 'dat aan genoemde vereeniging kon worden afge dragen de som van ï618.474/2. Nog kan meegedeeld wórden dat er door een milden geven van S. inkwam een bedrag van f 500. Waar de zaak kerkbouw een en andermaal ernstig werd behandeld op de algemeene vergaderingen en de noodzakelijkheid hiervan dringend voor oogen werd gesteld, leefde het bestuur in de stellige meening, dat deze zaak bij alle afdeelingen zou door gedrongen zijn en van iedere afdeeling een flinke bijdrage zou zijn ingekomen. Tot hiertoe zijn we nog teleurgesteld. Dankbaar voor hetgeen enkele afdeelingen reeds gedaan hebben, wekken wij de overige afdeelingen alsnog op pogingen aan te wenden om een 'zeker bedrag bijeen te kr ijlgen. De f 20.000 die gevraagd wordt is .op verre na nog niet aanwezig. Volgens het jaarverslag 1920 zijn er een 70 afdeelingen; wanneer nu iedere afdeeling het zoo kon vinden dat ieder lid zijner afdeeling f 2 gaf, dan wasj het bedrag er, en kon het bestuur zon der zorg voortvaren met den arbeid/ Komt broeders en zusters, geprobeerd dit te vinden. Correspondenten, werkt nog 'eens enkele dagen met lust en opgewekt heid, 'gn het bedrag is er. Denkt even in dat gij allen bevoorrecht zijt in een net kerkgebouw uwe bijeenkomsten te houden, en zoudt ge ook niet willen dat onze lijders verblijld werden wanneer ze opgaan naar Gods huis, in een net kerkgebouw te mogen vertoeven. Laat deze oproeping u allen opwrekken hart en beurs open te hebben voor het heerlijke doel. Act e-E x a m e n s L. O. Gisteren werden te Middelburg voor het actei-examen L. 0. geëxamineerd 8 vrou welijke candiclaten. Geslaagd zijn de dames: J. B. Janse, T'erneuzen; C. J. van Puffelen, Vlissingen; W. Rjemens, T'erneuzen; E- 'M. P. Thie, Middelburg; D. de Vries, Zaam- slag; A. Wesseloo, Middelburg; P. C. G. van der Zwart, Middelburg. Tiet euvelGiraud, (spreek uit Zjieroo), de bekende Parijsche veearts, be kwaam inderdaad maar zeer hoogmoedig, werd onlangs opgescheld. Spreek ik met dr. Giraud? Ja. Mijnheer Giraud, mijn paard houdt nu al geruimen tijd het linker voorbeen ge kromd en 't schijnt, dat hij het niet kan buigen. Wilt u eens komen zien? Zeker, het moet een stooimis zijn. Uw adres? Place Royal. Nummer? Geen nummer. Wat? Geen nummer? Met wien spreek ik toch? Met Godfried van Bouillon. (Daar slaat namelijk het standbeeld van Godfried van Bouillon. Zeker op 1 April gebeurd.) MALAGA. V.D. Een hevige brand heeft het douanekantoor van Malaga vernield, vele personen sprongen uit de vensters en vielen op straat te pletter. Er zijn reeds 20 dooden gevonden, onder wie vrouwen en kinderen. Nader wordt gemeld, dat reeds 32 ver koolde lijken van onder de puinhoopen zijn te voorschijki gebi'acht. ROME. V.D. Het congres van het I. jV. V. is, na aanneming van een resolutie om den oorlog tegen te houden door het afkondigen van een algern. staking, geslo ten. Middelburg, 27 April '22, Graanmarkt. Aanvoer zeer gering. Tarwe f 14.50—f 14.75. Boter f I.121/2, part. fl.221/2; eieren f 0.054/2J partic. f0.064/o. Vei ling sveraen. Walcheren. Kipeieren f 5 f 6.20, eendeieren f 6.70f 7, kalkoen eieren f 11f 11.10, ganseieren f 17f21. Door het bestuur van den polder (Walcheren te Middelburg Werd heden aan besteed het uitvoeren van werken tot ver dediging van den onderzeeschen oever van den zeedijk der Zuidwatering tus schen de dijkpalen 19 en 23. Raming f 155.500. Minste inschrijver J. de Vries, Amster dam, voor f108.800. Wisselkoersen. Amsterdam, 27 April 2 u. Berlijn .cheque 0.921/o—0.93i/2 bank 0.93—0.95 Brussel 22.20—22.25 Frankrijk 24.2024.25 Ponden 11.6211.621/" 'Dollar 2.62—2.621/2 Ongelukken. Te Klaaswaal sloeg een paard, gespannen voor een wagen, waarop behalve de voerman, drie kinderen zaten, op hol. Juist naderde de stoomtram. De locomo tief greep den wagen en een der kinderen kwam onder cle wielen terecht en werd on middellijk gedood. Dc overigen kwamen er betrekkelijk goed af. Te Wijk hij Duurstede sloegen twee paarden, die voor een hond schrokken, op hol. De bestuurder viel voor over van den wagen en werd zóó ernstig ge wond,, dat hij na een half uur overleed. Pre cies een jaar geleden kwam een andere knecht van denzclfden landbouwer op gelijke wijze om het leven. Vrijdagmiddag werd te Kerk- rade de 19-jarige strijkster B. W„ aangereden door een met veel te snelle vaart rijdende auto. Dinsdag is het meisje, dat vreeseltjk in- en uitwendig verwond was, overleden. Te IJugowaard reed de motorrijder G. in volle vaart tegen een bakkerswagen aan met het noodlottig gevolg, dat hij met gebroken been in bedenkelijken toestand naar het St. Eli- zabeths-Gesticht te Alkmaar inoesf. worden ver voerd. Te Geldrop is de 26-jarige J. v. R., uil. het Eindhovensche kanaal opgehaald. Hij werd sinds drie dagen vermist. Te Am sterdam is een 3i/2-jarig meisje door een brandweerauto overreden. Na per auto naar het Binnen Gasthuis te zijn vervoerd, is de kleine korf daarna overleden. Het ongeval moet aan eigen onvoorzichtigheid te wijten zijn. D-e heer Pot, uit Alkmaar, die te Bergen voor herstel van gezondheid vertoefde, is door een stoomtram aangereden en een paar uur later aan inwendige bloeding overleden. Dhr Dittys heeft bij den ex-Kroon prins op Wieringen de. lunch gebruikt- Wat worden de heeren monarchistisch! Maar één letter. Dezer dagen deden een vijftal leerlingen ven een kweek school in ,t Noorden des lands examen voor handwerken. Eén slaagde en zond vanuit Groningen een telegram: Alleen geslaagd.. :D© telegrafist maakte er van: Allen ge slaagd. Groote vreugde bij de ouders, di recteur en leeraren. Men zou de gelukkigen aan 't station afhalen. Toen de trein aan kwam, bleek de vergissing. Pijnlijke situ atie door de stommiteit van een ambte naar! 'Die het laatst lachte was een missionaris. Een pater Missionaris stapte te Utrecht (omgeving Mariaplaats) een hotel-restaurant binnen. Aan tafel een eenzaam bezoeker, die den binnentredende geen groet waardig acht. Twee kelners in een hoek kunnen hun spotlach niet inhouden. De pator zoekt een tafeltje, vraagt spijskaart en bestelt zijn diner. Na afloop, klaar staande om te vertrekken, roept, hij den kelner1 ter af rekening. „f 2.70 mijnheer". Pater wel bewust telt op tafeltje uit: twee guldens, twee kwartjes en twee dubbeltjes. ;De thans 0 zoo gedienstige en beleefde Icellner mei'kt op: „Pardon, mijnheer, de bediening is er niet bij inbegrepen.". „Dat weet ik wel", luidt het antwoord, „maar ik' wil bij mijn heengaan net zulke gezichten zien als bij mijn binnenkomen". fMsb.) N a c h t >e 1 ij k e overval. Te Rog- gel (L.) werd een dezer nachten de on derwijzer M., die juist te bed lag, door twee onbekende inbrekers overvallen, met een revolver bedreigd en gedwongen zijn geld af te geven. M. trachtte de tot nog toe onbekende individuen met een bankbil jet te paaien, doch dat gelukte niet. Zij eischten zijn geheel© hebben. Eerst toen M- aan hun verlangen voldeed, lieten zij dezen verder ongemoeid en namen de vlucht. -G 0 e d k 0 0 p e v i s c h. Op1 de Zui derzee werden Zaterdag zooveel haringen gevangen, dat de afslagen overvoerd wer den en de prijs, o.a. te Volendam, één cent per tal was: 200 haringen voor 1 cent! Te Monnikendam weigerden de koopers ten slotte, wegens den grooten voor raad, de haring cadeau te krijgen. Een visscher, die 80.000 stuks aanbracht, ontving f 3.75. Als regeeringsbijslag a 15 cent per tal ontving hij f 60. Verschillende visschers lieten hun net ten met de vangst in zee staan. Tam gemaakt. Zekere de J. te Nieuwer-Amstel ontving in Febr. van den Raad van Arbeid te Zaandam een rente- kaart, die hij terugzond. In Maart kwam een ambtenaar van dien Raad om hem de kaart weer te overhandigen en tevens nadere inlichtingen van hem t© verkrijgen ter uitvoering van de Invaliditeitswet. De J. weigerde andermaal de kaart in ont vangst te nemen en de inlichtingen te ver strekken. Het gevolg was, dat de ambte naar proces-verbaal tegen hem opmaakte'. Dit proces-verbaal werd naar Amsterdam opgezonden en toen eön agent van politie wien het onderzoek was opgedragen, zich bij de J. vervoegde, trad deze op hoogst onheusche wijze op. De agent wilde hem arresteeren; hij verzette zich er tegen, met het gevolg, dat liij1 geboeid naar liet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3