No lire Donderdag Uil April 36e Jaargang Olt nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD» GemeGnteraaö van Middelburg. Drukkers-Exploilantan: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Anti-Rev. Partijdag. Avondvergadering te Goes. In de Prins van Oranje sprak gis teravond de heer A. Colijn. De ver gadering, die goed bezocht was, werd geopend met gebed en geleid dooi den -heer N. 3. Bastmeijer, die een lort. inleidend woord sprak. Dhr. Co- lijn, het woord verkrijgend, zou in aansluiting met hel s middags gespro kene. de vraag beantwoorden, waarom wii Anti-Revolutionair zijn en waar om wij dat wenschen te blijven. In den naam Anti-Revolutionair of Ohristelijk-Historisch ligt zoowel bet negatieve als het positieve opgesloten, wat spr. nader uiteenzet. Onze naam zegt dus heel veel. Den kerkelijke par- tii .zijn wij dus niet. Geen kerk ver deelt' ons, maar één beginsel bindt ons. Wij staan principieel tegenover hen, dié het recht zoeken 'in den mensch. Tegenover de souvereiniteit van den mensch stellen wij de abso lute souvereiniteit Gods. Het Woord Gods is onze gids, o'p grond van dien Bijbel zijn we soms conservatief, om té conserveeren de ons dierbare beginselen en op grond van dienzelfden Bijbel zijn we demo cratisch in gezonden zin. De Bijbel is echter geen handboek. We moeten in tal van kwesties voorzichtig zijn. Zoo geeft de Bijbel op de vraagvrij handel of protectie, monarchie of re publiek, geen antwoord. We moeten ons wachten voor 't gevaar om mid delmatige dingen tot beginselen te verheffen. Komende tot de a.s. verkiezingen meende spr. een algemeene politieke lusteloosheid te moeten constateeren. Fr wordt niet geklaagd over de kwan titeit, maar over dé kwaliteit van het werk, door het ministerie verricht. Wat is nu van deze klachten waar, vraagt spr. Dan dient in de eerste plaats voorop gesteld, dat, wanneer men in coalitie gaat, men nooit eigen wenschen ten volle bevredigd ziet. Maar zoo vraagt spr. verderkan mén het. kabinet er een verwijt van maken, dat het de sociale wetgeving heelt ingevoerd, die reeds zoolang noodig was? Spr. meent dan ook, dat' het kabinet daarvoor dank in plaats van blaam verdient. Daarmee is natuurlijk niet geze»d, dat geen vereenvoudigingen 'noodig zijn. Betreffende de verkorting van den arbeidsduur zegt spr., dat die in vele bedrijven noodig was. Het particulier initiatief schoot in vele gevallen te kort, maar de achturen wet was niet noodig m den vorm, zooals ze ons gebracht is. Het is een fout, dat onze regeering met de 48-urige ,maar de 45-urige arbeidsweek heeft, ingevoerd. Wanneer toch cle buitenlandsdhie con currentie onze industrie lam slaat, is dc- arbeider daarvan in de eerste plaats de dupe. Daar komt bij, dat de andere landen nalatig zijn gebleven in de invoering van den 8-urendag, 'Daarom is de in voering van de 45-urige werkweek een ramp voor onze industrie en de ar beiders geworden. Wij moeten echter met gaan overdrijven, als zou de ge- heele crisis aan den 8-urendaig te wij len zijn, alsof de malaise en de werk loosheid niet in alle landen worden ge vonden. Een ander bezwaar tegen deze re geering is de hooge belasting. Maar een groot deel der uitgaven beeft zijn oorzaak in den woningbouw en de onderwijsbevrediging. En moet men dit de 'regeering als een grief aan rekenen Komende tot de bespreking van bet program van actie wijst spr.'eerst op1 de financiën. Tnplaats van groote en mooie beloften at te leggen, moet spr. het helaas uitspreken, dat er voor vele nuttige maatregelen geen geld zal zijn. We zijn er nu aan toe, dat van de 31/2 milliard nationaal inkomen ongeveer 2 milliard aan den fiscus nioei worden geofferd. Alleen aan ambtenarensalarissen wordt per jaar 500 milhoen uitgegeven. Ingrijpende bezuiniging is dus hoognoodig, op dat de financiëele basis van den staat wederom gezond worde. Verdèr bespreekt, dhr. Colijn den eisch in ons program afschaffing van den stemplicht. Dwang op dit terrein is ongeoorloofd en de handhaving de zer wet is onmogelijk. Betreffende het sociale vraagstuk, onderwerpt spr. de socialisatie aan critiek. Spr. vraagt in aansluiting aan v. d. Tempelis bij socialisatie rui mer opbrengst en hooger productie te wachten Ook ontkent hij, dat bij socialisatie de liefde der arbeiders voor de gemeenschap zal toenemen. Met het feit der zonde rekent men aan socialistische zijde blijkbaar in 't geheel niet. Wat den landbouw betreft, verklaart ons program zich tegen onnoodig wet telijke beperking van den arbeidsduur in t. landbouwbedrijf. Indien ergens dan ziet men in dén landbouw, dat de mensch niets kari tot stand bren gen, maar dat God de Schepper en Onderhouder is. Daarom is wettelijke regeling van den arbeidsduur' in dit bedrijf uiterst moeilijk. Ook verklaart spr. zich voor wijziging der tegenwoordige jacht- en pachtwet. De landbouw heeft wel eens reden tot, klagen gehad. Dat moet spr. toe geven. Maar des te meer verheugt hel hem, dat ook in ons program van actie een landbouwparagraaf is op genomen. Daarna komt spr. tot. de ontwa- peningsleuze der S. D. A. P., waarbij hij vraagt of er ook maar één symp toom voor een werkelijken vrede is aan te wijzen. Het verdrag van Ver sailles draagt in zich de kiem van een nieuwen oorlog. En in België en Zweden, waar ook socialistische mi nisters zijn of geweest zijn, daar doet luen wel wat anders dan hét .leger afschaffen. Zooveel en zoover het. ons mogelijk is, willen en moeten wij zorgen voor de handhaving onzer nationale zelf standigheid. Ten' slotte wijdde spr. nog enkele woorden aan het vrouwenkiesrecht. In de gegeven omstandigheden is het stembiljet m de hand der vrouw een wapen om mede het ongeloof te hel pen keeTen. Onze vrouwen strijden 1111 met de mannen daadwerkelijk den strijd voor de eere Gods. Onze kracht zit niet in het aantal. In de beste tijden van het Calvinisme, maakte bet slechts Vio deel éer bevolking uit. En zoo is ook nu onze stemming weer niet. hopeloos en gedrukt. Wij staan niet in eigen kracht, maar zijn slechts werktuigen in de hand Gods, die ons zegen op ons werk zal schenken, als wij van Hem maar de sterkte ver wachten. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd gebruik gemaakt door den heer P. Scheele van Biezelinge, die omtrent de pachtwet, van den hèer Colijn nog eenige nadere inlichtingen verkreeg. Spr. deelde mede, dat het rapport' der staatscommissie-Diepen horst hierover dezer 'dagen verschij nen zal. In zijn slotwoord wees de voorzit ter allen, maar vooral den landbou wers op het voorrecht, dat dhr. Co lijn, een kenner van den landbouw, bij uitnemendheid tot onze candidaten voor de Tweede 'Kamer behoort en wekte hij allen op tot propaganda voor onzè mannen." De spreker eindig de mét dankgebed. Middelburg. Gisterenavond trad in het Schuttershof alhier op de heer Mr. .1. A. de Wilde, lid der Tweede ■Kamer en Wethouder van Den Haag. Na gebed door den -voorzitter v.an het Provinciaal Comité, den beer Mr. A. A. de Veer, en een kort openings woord, verkreeg de lieer D-e Wifde het woord. Spr. begon met op temer- dat, het hem een voorrecht was de zen avond te Middelburg bp te tre den, een voorrecht omdat Middelburg is de hoofdplaats van Zeeland, en hij voor deze provincie zooveel voelt. Het zou hem aangenaam zijn een plaats in de Kamer te krijgen ook voor Zeeland, omdat bij vele Zeeuwen nog voortleeft dat oude geloof, dat de kracht uitmaakt van ons volk. Het trekt spr. aan dezen avond de sch'o'on- beid der A.-R. beginselen te ontvou wen, welke zijn neergelegd in Gods Woord. Gewapend mét de beginselen van Gods Woord kan de A.-R. partij de diagnose vaststellen van de kwalen van dezen tijd en ook de juiste mid delen aanwenden tot bestrijding daar van. Spr. releveert het werk van het huidige kabinet, waarover wij ons kun nen verheugen en dankbaar zijn, al is er ook veel waarop terecht of ten onrechte kritiek kan worden uitge oefend. Dankbaar herinnert hij aan hetgeen dit Ministerie deed in het belang van het onderwijs. Dat 's lands financiën er lang niet best voor staan, valt geenszins aan deze regeering te wijten. Vergelijkend den financiëelen toestand van het Rijk met dien der gemeenten constateert spr., dat de eerste veel slechter is dan de laatste. De Staat der Neder landen boert zeer slecht en komt jaar lijks ongeveer f 100.000.000 te 'kort. Blijft, dit voortgaan, dan raakt de Ne- derlandsche Staat zijn crediet kwijt. Nu wij staan voor de verkiezingen, dreigt het groote gevaar, dat de ver schillende politieke partijen aan het volk zullen voorspiegelen zooveel, dat nooit kan worden verwezenlijkt. Het is er ons met om te doen, om stem men te winnen, maar veeleer om op de kracht van het beginsel den na druk te leggen. Voelt ge contact met dat beginsel, stem dan A.-R.! voelt ge dat niet, stem dan anders. Het komt er op aan, dat we pal staan voor de beginselen onzer va deren. We moeten zijn als een rots in hel ihart der zee, die van geen wankelen of wijken weet. Waar alles om ons heen wankelt, is het zoo liogst belangrijk, dat er 'in ons land ook een volk is, dat staat op den rots grond van Gods Woord en er mannen zijn, die zich richten naar het kom pas van Gods getuigenis. Ten scherpste hekelt spr. de socia- lisalie-idee, waandenkbeeld der revo lutionairen. Gemeenschappelijk bezit beteekent niets. Waren alle goederen voor de gemeen schap, zoo werden ze Jiet bezit van hen, die in die gemeenschap den baas spelen. Men wil den Duivel door Beël- zeb'ul verdrijven. Spr. geeft toe, dat het kapitaal tot. machtsmisbruik ge neigd is, maar juist daarvoor waakt de Overheid, daarvoor zijn sociale wetten. Een krachtig pleidooi levert spr. voor de behartiging van het algemeen belang in tegenstelling van die van bet persoonlijk of groepsbelang. In vurige peroratie eindigt spr. zijn rede en spoort aan schouder aan schouder té staan, zoowel mannen als vrouwen, voor onze schoone A -R. be ginselen. 'Na een woord van dank aan den spr. doof Mr. de Veer eindigde Mr. de Wilde de vergadering, die druk was bezocht met dankgebed. Vlissingen. Gisterenavond trad al hier voor een zeer goed bezochte ver gadering als spreker op het Tweede Kamerlid, de heer Van der Voort van Zijp. De vergadering werd gepresi deerd door dén beer G. van de Putte, lid van het Prov. Comité. De beer v. d. Voort van Zijp behan delde m een kernachtige rede de anti- rev. beginselen, welke hij stelde tegen over dé leuzen van Vrijheidsbond en de S. D. A. P. Spr. wees op het mis leidende van de bezuinigingsleuze van den Vrijheidsbond en waarschuwde tegen de belangen-groepen. Vervolgens besprak spreker de ont- wapenings-idee der soc.-democratie en wees op hetgeen door ben in België en Zweden voor de handhaving der onafhankelijkheid wordt gedaan. Deze partijen leven dan ook uit geen begin sel. De anti-rev. partij staat op den bodem van Gods Woord en hij eer biedigt de souvereiniteit Gods ö'ok in het maatschappelijk leven. Door een der aanwezigen werd nog een vraag gesteld, welke door den spreker werd beantwoord. m-r— Tf—T- n-irni-iirur»!!» m 1 Nrfumw nu wmn 11 In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Middel burg! waren alle leden aanwezig. Ingekomen was o.a. nog de goedkeuring van de leeningen, waartoe in de vorige vergadering was besloten en o.a. een ver.zoek van de commissie .van beheer van liet gemeentelijk sportterrein om 1' 6200 beschikbaar te stellen voor den aanleg van twee tennisbanen op dat ter rein. Het werd in handen van B. en W. gesteld om .praeadvies. Na behandeling van de ingekomen stuk ken werd eenigen tijd met gesloten deu ren vergaderd. Na heropening: vroeg dhr. Van Schou wen het woord naar aanleiding! van het jaarverslag van de Algemeene Woning- bo'u.wvereeniging. Spr. vroeg hoe opgevat moet worden de passage, dat de leden niet allemaal huurders worden. En de tweede vraag was hoe de kwestie van de levering, van ledikanten is gegaan. Dhr. Paul zegt, dat zeker het aantal huurders niet gelijk is aan het aantal leden, maar de toeloop van huurders is ■zeer groot, van de 150 woningen, die binnenkort gereed komen zijn er 100 tot 125 verhuurd, maar niet aan de per sonen, van wie men dit echter voorname lijk venvacht had, daarvoor zijn de wo ningen te duur. 1) Wat betreft de levering der ledikanten, deze waren in het algemeen bestek als stelpost opgenomen, maar de vereeniging behoudt het recht te trachten onderdeden 'bij onderlinge inschrijving goedkoopor te verkrijgen Dit is met de ledikanten ook geschied en. daarvoor is geen goedkeuring van B. en W. vereischt. Dhr. Van Schouwen heeft de vraag alleen gesteld om de zaak recht te zet ten, daar ook een lid van het dag. be stuur der gemeente (dhr. Onderdijlc, verslagg.) er bij betrokken is. Aan dhr. mr. H. Doorcnbos werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der gemeente. Tot onderwijzer aan school C werd, met algemeene stemmen benoemd dhr. W. H. Hardon te Aardenburg en tot onder wijzeres aan school I eveneens met al gemeene stemmen mej. J. G. Broeke te Rilthem. Z. h. s. werden aangenomen de voorstel len tot opheffing van de betrekking van controleur der belastingen, tot regeling der jaarwedde van den gemeente-ontvan ger en tot vaststelling van diens zeker heid, waarna met algemeene stemmen werd benoemd tot gemeente-ontvanger dhr. A. H. Munnik, thans controleur dei- belastingen. Vervolgens had de herstemming plaats over het voorstel van den heer Onder- dijk om 15 cent per dag toeslag te geven op de werkloosheidsuitkeering aan gehuw den en kostwinners, waarover de vorige maal de stemmen staakten. 1-Iet, voorstel werd thans verworpen met 10 tegen 7 st., die van mevr. CornéMaljaars en de heeren Onder dijk, Van der Weel, Cor- nelisse, Paul, Adriaanse en Maljaars. Der eerste maal was dhr. Boasson niet ter vergadering en dhr. Kuipers; die de vorige maal voor was, stemde nu tegen. Vervolgens werden z.h.s. aangenomen de voorstellen tot wijziging der strafbepa lingen tegen het los drijven van vee, tot wijziging der verordening op het Markt wezen, tot wijziging van de heffingsver- ordening van den H.O. en tot aankoop van hot Koepok-gebouw aan de Eigen- haardstraat. Bij het voorstel 0111 de subsidie aan het centraal genootschap voor kinder- vacantie- en herstellingskolonies zoo te wijzigen, dat in het vervolg 1' 3 per dag en per kind wordt gegeven tot een maxi mum van f 30 per kind en een totaal crediet van f500, verdedigde dhr. Boude- wijnse liet standpunt van financiën 0111 het crediet op fjJ60 to bepalen, dit acht de vereeniging ,,zelf ook voldoende. De voorzitter en mr. De Veer wijzen er op, dat f500 is genomen, omdat ook andere vereenigingen zullen kunnen wor den geholpen, terwijl mevr. Corné het voorstel ook verdedigt. Het wordt ten slotte z.h.s. aangenomen. Het volgende voorstel was om het voet- balterrein achter de meelfabriek ook on der de commissie tot beheer van het sportterrein te brengen. Dhr. Bo'udewijnse vreest, dat dit nieuwe koslen van toezicht met zich zal breng'en. Dhr. Onderdijlc ,zegt, dat aanvankelijk 'zeker het plan heeft bestaan dit terrein te verpachten om geen concurrentie te hebben voor het gemeentelijk terrein, maar nu zijn er zoo1 veel aanvragen om daarvan gebruik te mogen maken, clat men overwogen heeft ook het terrein achter de Meelfabriek te benutten. Aan vankelijk heeft men ook voor meerdere koslen gevreesd, maar hij overleg met de voelbalvereeniging Middelburg heeft die het onderhoud op .zich g;enomen. Er zul len dus geen. meerdere kosten voor do gemeente uit voortvloeien. Doet men het niet dan zal men steeds weer meer par ticuliere terreinen krijgen. Dhr. Adriaanse heeft hieraan niet veel meer toe tc voegen, er ,zijn veel aanvragen en men mag" geen voorkeur hebben voor eene vereeniging. De bezwaren zijn onder de oogen gezien, maar alle ondervangen door het onderhoud aan Middelburg op te dragen. Blijkt het niet te gaan dan kan het weer veranderd worden. Dhr. Van Schouwen acht geen ter men aanwezig dit terrein dan onder de sportcommissie te brengen, alleen zal het iets meer opbrengen dan bij verpachting. Men kan toch niet voor alle vereenigingen een nieuw sportterrein aanleggen. Dhr. Adriaanse zegt, dat de huidige toe stand, waarbij Middelburg over een ge heel afzonderlijk terrein beschikt onbillijk is en daaronffs er nu ook voor andere vereenigingen beslag gelegd voor compe titiewedstrijden en voor oefeningsavonden. Dhr. Van Schouwen herhaalt, dat men toch niet voor iedere vereeniging een l) Hieruit blijkt, dat ons bericht van onkefe maanden geleden nog zoo onjuist niet was, als men het in de Midd. Crt. deed voorkomen. Red. Z. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A b 0 n ne m0n tsprlja Eer 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersi 6,05 Prijs der Advertentlën: 1—-4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. veld kan hebben. Dhr. Adriaanse gelooft, dat men nu met do 14 of 15 vereenigingen voor Middel burg wel aan een maximum zal zijn. Dhr. Onderdijlc zegt, dat bijna overal een reserveterrein aanwezig is. Het voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 4 stemmen, die der heeren Bou- dewijnse, Vertregt, Van Schouwen en Ton. Bij het voorstel tot aankoop van twee perceelen grond ter verbreeding van den Smoorsgang zeide de heer Boasson, dat hij liever een haag zou zien voor af scheiding dan een schutting, zulks wegens prijsverschil. Dhr. Onderdijk zegt, dat de schutting door dhr. De Groot werd geëischt en dhr. De Wit zijn grond niet verkoopen wilde als dhr. De Groot den zijne niet verkoopt. Nu is hij echter van idee ver anderd en willen B. en W. volstaan met aankoop van zijn grond en niet die van dhr. De Groot, een schutting is dan niet noodig en met ongeveer f 600 is men er af. Dhr. Paul juicht de plannen zepr toe, de verbinding met de nieuwe woonwijk is dringend noodig cn spr. hoopt, dat men er zonder schutting af zal komen. Dhr. Van Schouwen geeft toe, dat het bedrag niet zoo bijzonder groot is en de verbinding noodig, maar het geheel is te breed opgezet, als men zoo voortgaat zou men. van. do beide huizen aan den Singel de helft moeten hebben om den weg geheel te verbreeden, en als men den weg' wat verlegde en een der huizen noodig had zou men heel wat goedkooper Uit zijn. Dhr. Streefkerk acht de huidige breedte groot genoeg. Dhr. Onderdijk zegt, dat er later plannen ■zullen komen tot verbetering van het verkeer over de vest, bijv. bij de Roepoort. Van onteigening van .perceelen tot ver breeding van de gang is geen sprake, maar langzamerhand moet men tot een hoogst gewenschten rijweg komen. De voorzitter wijst er ter verduidelijking op, dat er bij B. en W. nog1 geenszins plannen bestaan tot verandering; van de Koepoortvoetbrug in een rijbrug, maar ook als er elders een betere verbinding over de vest komt, blijft een verbreeding van de Smoorsgang zeer gewenscht, men vergete niet, .^lat er een geheel dorp in aanbouw is. Dhr. De Veer zal, nu het bouwen van een schutting vervalt, voor stemmen. Het voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 6 stemmen, die der heeren Bou- dewijnse, Vertregt, Van der Harst, Ton, Streefkerk en Van Schouwen. Z.h.s. wordt aangenomen het voorstel tot verkoop van perceelen aan de Volderij- laagte, tot weigering van het erkennen van 1 Mei als een feestdag, zulks nadat dhr. PaUl verklaard had dit voorstel niet te zullen bestrijden, daar hij weet toch geen s'ucces bij den raad te zullen heb ben; vervolgens dat tot afwijzing van het ver.zoek tot wijziging van de verlofregeling voor ambtenaren, nadat dhr. Paul het juist gezien had genoemd geen partieele wijziging aan tc brengen in deze materie. Ook werd z.h.s. aangenomen het voor stel tot een maand voortzetten der üit- Iceei'ing: aan de vroegere handwerlconder- wijzeressen nadat de Burg. had toea-"«egd te zullen toezien, dat aan niemand wordt uitgekeerd, die reeds elders weer een betrekking heeft, dan zal geheel of ge deeltelijk haar inkomen worden afgetrok ken. Een definitieve wachtgeldregeling zal zeer spoedig kunnen worden behandeld. De rekeningen van de Kamer van Koop handel over 1921 en 1922- werden goed gekeurd en. aangenomen de voorgestelde wijziging der raadsbesluiten tot aanstel ling van tijdelijk personeel aan de burger avondschool. Bij Jiet voorstel tot hot g,even van be stemming: aan de derde uitkeering uit de O.W.-belasting kwam ook ter sprake het voorstel om daarvan f22000 te be steden voor geheele verbetering van de Singels. Dhr. Van Schouwen vroeg of ook bijv. de Slijfselweg daarbij bedoeld is. Dhr. Streefkerk meent, dat ook de bin nenstad veel verbetering behoeft. Dhr. Vertregt acht de verbetering van den Stijfselweg dringend noodig. Dhr. Onderdijk geeft dit laatste toe. Wat betreft de Singels, deskundigen hebben gezegd, dat alleen teeren niet voldoende is, er moot eerst een bazaltlaag worden ingewalsd. De geheele Singels dienen ver-, beterd te worden. Voor de binnenstad wordt reeds tweemaal zooveel als vroeger uitgetrokken. Dhr. Van Schouwen wil wel degelijk voorstellen, dat het geld ten deele ook voor andere wegen dan de Singels kan worden gebruikt. Dhr. De Veer zegt, dat verbetering' van alle Singels noodig is, de Singels en Bolwerken zijn de wandelwegen bij uit nemendheid voor iedereen, het moet geen half werk worden. Trouwens men mag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1