Dit de Provincie. Kerknieuws. önderwtjs. Land- en Intstaw. Gemengd Nieuws. Spr. is dankbaar, maar niet vol daan, omdat gebouwde eigendommen alleen voor buitengewone uitgaven zul len kunnen worden belast; zij profi- teeren toch ook van de gewone wer ken evengoed als de ongebouwde. Daarom moeten ook alle gelijk be talen. Spr. stelt dan ook voor in dien geest te beslissen. De heer Heijse voelt veel voor de redeneering van den heer Botting, maar zou willen bepa len, dat ook van gebouwde eigendom men dijkgeschot k a n worden geheven. Dhr. Botting blijft bij 't woord zal dus een vast voorschrift. De voor zitter zegt, dat dit niet kan, want dan zouden de gebouwde eigendom men 2 maal zooveel betalen als de ongebouwde. Het beginsel zou kunnen worden overgenomen, maar dan fnoet hel eerst worden uitgewerkt en daar om zou het Dag. Bestuur eerst prac- advies moeten uitbrengen. Be Prov. Staten zouden zulk een bepaling niet ineens zoo maar goedkeuren. Na nog eenige discussie vereenigt do heer Botting er zich mede, dat zijn voorstel in handen van bet Dag. Bestuur wordt gesteld om praedavies. Overeenkomstig het voorstel van het Dag. Bestuur werd besloten tot aan houding van een verzoek van de tech nische ambtenaren van den Polder om wijziging der verordening tot regeling der pensionneering van de weduwen en weezen van de ambtenaren en be ambten, in den geest als door Ged. Staten van Zeeland voor andere pol ders is vastgesteld, om reden met het oog op den economischen toestand, welke zich aan het ontwikkelen is, het huidige tijdstip allerminst geschikt is te achten om het brengen van ge vraagde wijziging in overweging te nemen. Om dezelfde reden achtte het Dag Bestuur het ongewenscht, thans het standpunt te bepalen ten aanzien van de vraag van den heer van der Minne, of er geen termen kunnen wor den gevonden om de pensioensbijdra gen der ambtenaren en beambten 'voor het weduwen en weezenpensioen te doen vervallen. De heer Van der Minne, die deze vraag in de najaarszitting had gedaan, yereenigde zich pu met het stand punt van het Dag. Bestuur. Nog werd besloten wederom een toeslag op pensioen te geven aan M. C. (Koole en mei. wed. Noorderbroek de Kat; verder tot pensioneering van den ios-vasten arbeider A. Slabber te Veere; en ten slotte tot goedkeuring van een verhooging van f225 op f275 van de huur van het huis aan de Kade te Veere, bewoond door den opzichter der Oostwatering en eigen dom van H. Jansen Jz. te Middelburg. Op voorstel van den voorzitter werd de heer P. Wisse benoemd tot lid der financiëele commissie, in plaats van den heer van de Putte, die Raad is geworden. Daar memand meer iets voor de rondvraag had, werd de vergadering te ruim kwart over twaalf gesloten. Mi 11 ioenp 1 an 1922 - Kies kring Goes. Collecte verg. Colijn-Iden- burg 31 Jan. '21 f 114.Goes en 's-H. Hendrikskinderen (208) f 4500.--; Kra.b- bendijke, Oostdijk en Waarde (93) f 1766.90; Nieuwdorp en 's Heelrenhoek (150) f 1550.—; Ierseke (170) f 1600. --; Wolfaartsdijk (129) f 525.92VA Kapelle (102) f 400.—; Rilland'-Bath (114) f 396.90; Heinkenszand (71) f 408. Wemeldinge (195) f 364.50; Borssele (38) f 365.Driewegen en Ovezande (53) f 289.Oudelande (40) f 241.'s-Gra- venpolder (54) f 228.50; Kloetinge (110) f 242.—; Ellewoutsdijk .13) f 193.50; Nis- se (23) f 171.50; Baarland (-10) f 117.75; 's Heer Arendskerke (59) f 110.Kat- tendijke (15) f 100.'sHeer Abtskerke (18) f 54.—; Kruiningen (98) f 201. Biezelinge (79) i 62.- Hansweert (31) f Schora (58) f 75.—; Hoedekens- kerke (30) f Gekweekte rente f 103.37; Totaal f 14179.841/2. (f 14179.841/2 f 235.1-1 Va onkosten) f 13944.70. De Kiesvereeniging te Oostdijk remit teerde nog een paar kleine bedragen recht streeks aan den Penningmeester te A'dam. Het getal achter den plaatsnaam duidt aan het aantal uitgebrachte A.R. stemmen. De M ij. „Z e e 1 a n d". De verande ring van nachtdienst bij de Mij. „Zeeland" in dagdienst is thans definitief bepaald op 1 Juni a.s. De mailbooten blijven evenwel voorloopig op Folkestone varen. De booten vertrekken ongeveer 2.30 uur van Vlis- singen en komen 4.30 uur te Vlissingen aan. In de heden (Maandag) gehouden vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg Werden de balans en de winst- en verlies rekening goedgekeurd en het dividend be paald op 16 pet. Middelburg. Stukken gemeen teraad. B. en W. vragen sanctie voor hun besluit om het voetbalterrein achter de Meelfabriek tot nu toe in pacht bij de voetbalvereeniging Mid delburg onder beheer van de com missie voor het gemeentelijk sportter rein te brengen, zulks onder eenige bepalingen van voorrecht voor „Mid delburg o.a., dat deze vereeniping eeu vierde, andere een derde harer recette bij wedstrijden moet afdragen aan de commissie. De commissie van fabricage ver eenigt zich met het voorstel, doch die van financiën heeft bezwaren en wel voornamelijk, dat besloten was het bedoelde terrein voorloopig nog aan de vereeniging te laten, tot het sport terrein gereed is, en dus nu den tijd voor verpachting is aangebroken. B. en W. wijzen er op, dat ge bleken is, dat één wedstrijdveld "te weinig is en dat bedoeld terrein nu vermoedelijk f200 zal opbrengen, ter wijl tot mi toe f125 is betaald. Gesteund door de raadscommissies stellen B. en W. voor vier perceelen aan de Volderijlaagte, hoek Achter- singel, indertijd door de gemeente ge kocht voor de zelfde som, namelijk f 2500, te verkoopen aan J. Wiele- m aker. B. en W. stellen voor hét gebouw van de Vereeniging voor animale Koe pokinenting in liquidatie te koopen tegen overname der verplichting van betaling van de concierge met f 420 per jaar en haar pensionneering op 70-jarigen leeftijd of bij eerdere in validiteit met f280 per jaar. Het gebouw wordt o.a.' ook geschikt geacht voor het maken van de gelegen heid voor onderzoek van gestorven en in nood geslachte dieren ingevol ge de vleescnkeuringswet. Aan de commissie van financiën wordt toegezegd, dat over de juiste bestemming van het gebouw nog een nader voorstel zal inkomen, terwijl de commissie van fabricage het pensioen op 65-jarigen leeftijd zou willen doen ingaan. Voorgesteld wordt f380.83 uit te keeren aan het bestuur der Chr. bur gerschool in de Singelstraat in ver band met de Onderwijswet voor extra hulp in de maanden Juni, November en December 1920. Daar het bedrijf van N. V. „The Vitrite Works" op verzoek van B. en W. op de lijst der crisisinstellingen is geplaatst zal kunnen worden over gegaan tot uitkeering aan de betrok ken uitgetrokkenen van f 12 per week aan gehuwde en ongehuwde kostwin ners 'benevens f 1.35 per gezinslid bo ven de twee personen tot een maxi mum van 10 personen, voor kostgan gers f 9 per week. Hiervan moet de gemeente de helft betalen. De commissie van financiën stelde eerst verschillende vragen, uit de be antwoording waarvan o.a. blijkt, dat op 1 Januari bi; de arbeidsbeurs waren ingeschreven 318 werkeloozen, op 1 Februari 334, op 1 Maart 276, op 1 April 227, van deze laatste waren er 106 van The Vitrite Works, en wel 100 gorganiseerden en 6 onge organiseerden. De commissie nu acht het ten eer ste niet goed dat B. en W. op een regeling aandringen, zonder den raad te kennen, die later de consequenties ervan moet dragen. Verder zijn ^ij hang, dat ook andere uitgetrokkenen latei' aanspraak op meerderen steun iran gemeentewege zullen doen gelden, achten zij het onbillijk de ongeorga niseerden uit te sluiten van steun en wil zij alleen die uitgetrokkenen hel pen, die minstens 2 jaar in het be drijf werkzaam zijn geweest. Inzake het vroeger vermelde voor stel tot uitbreiding van den Smoors gang, meldt de commissie, dat zij zich daarmede niet vereenigt, zij acht ver breeding ter plaatse niet noodig. De commissie van fabricage zal monde ling over het voorstel adviseeren. Daar de voorbereiding van het ont werp voor de wachtgeldregeling der onderwijzeressen in de handwerken nog niet is afgeloopen, stellen B. en W. voor de voorloopig tot 1 April in gevoerde regeling met een maand te verlengen. Ten slotte stellen B. en W. voor af wijzend te beschikken op het verzoek van de afd. Middelburg van het Na tionaal Verbond van gemeente-ambte naren om de gemeente-ambtenaren een verlof van 18 werkdagen per jaar te willen toestaan. Vlissingen. In de raadsvergadering werd besloten een leening aan te gaan van f 168.000, af te lossen in 9 jaar, terwijl B. en W. hadden voorgesteld 5 jaar. Ged. Staten meenen, dat een aflossingstermijn van 9 jaar voor deze leening te lang is en dat 6 jaar of ge rekend van 1923 5 jaar voldoende is. B. en W. zijn het daarmede eens en stellen voor in dien geest te beslui ten. B. en W. stellen verder voor den door den Oranjebond aangeboden Oranjevlag die ieder jaar op 6 April zal moeten worden ontplooid, te aan vaarden. Nog wordt voorgesteld goed te keu ren den aankoop van twee perceelen grond aan den weg onderlangs hét Badhotel voor f 5643.42. Ten slotte wordt een suppletoire subsidie voor het gasthuis over 1921 voorgesteld van f 7b00. In het gebouw der Chr. Jonge- Mannenvereeniging werd Zaterdagmid dag en des avonds een bezaar gehou den van lxandsnijwerk, vervaardigd door de onderafdeelingen dier veree- nigingen. De bazaar werd door zeer vele belangstellenden bezocht en de werkelijk zeer fraaie en nuttige voor werpen, welke getuigden van den lust en ijver der jonge vervaardigers, von den grif koopers. De onbrengst hier van is bestemd voor het werk der C. J. M. V. Einde der vorige week kreeg de zoon van een ingezetene alhier, te Bergen op Zoom zulk een hevigen trap van een paard, dat hij thans in zorgwekkenden toestand verkeert. Goes. Het batig saldo der Kinderzorg- bazar bedraagt niet minde!' dan f 2114,191/2, waarbij inbegrepen een bedrag aan vrije giften, groot f 825,50. Het comité brengt nogmaals dank aan allen, zoowel in als buiten Goes, die tot dit mooie succes hebben meegewerkt. Onzerzijds mag hier bij wel gevoegd een woord van hulde aan het ijverige dames-comité zelve, dat op zoo voorbeeldige wijze alles had geor ganiseerd. Kruiningen. Vrijdagavond vergaderde de vereeniging ter verkrijging van grond aan landarbeiders. De voorzitter, de heer J. Kostense, die verder voor geen bestuurs functie meer in aanmerking wenschto te komen, opende de vergadering, waarna de heer M. Kole Jz. als voorloopig secre taris het ontwerp huishoudelijk reglement voorlas, dat met algemeens stemmen werd vastgesteld. De contributie bedraagt thans f 1 per jaar. Het definitief bestuur, dat bereids de functies onderling verdeelde, bestaat thans uit de heeren M. Kole Jz., voorzitter; 'A. Brandt, vice-voorzitter; C. Kole, secre taris; M. Maas, penningmeester; M. v. d. Berge, commissaris. De heer Kole dankte den burgemees ter voor zijn bemoeienissen in zake de oprichting der vereeniging. Do burgemees ter dankte voor de erkentelijkheid. Te vens wees hij de vereeniging er op, dat zij zich niet blind moet staren op los land, maar dat juist de z.g. plaatsjes in de eerste plaats kunnen medewerken tot verheffing van den arbeidersstand. Meliskerke. Zaterdag 1.1. is hier opge richt een koiênvereeniging. Een voorloo pig bestuur werd gekozen uit. de 13 da delijk toetredende leden. Op verzoek van een paar ingezetenen van Meliskerke had den de heeren Kodde en Louws van Zou- telande inlichtingen en raadgevingen ge geven in verband met den arbeid in zulk een vereeniging. Serooslcerke. Alhier zijn verleden week stappen gedaan tot het oprichten van een schietvereeniging, welk pogen succes had, daar er ieeds vier-en-twintig leden zijn, die uit hun midden een bestuur ge kozen hebben. De vereeniging zal den naam dragen van „Prinses Juliana". Nog kunnen zich leden aanmelden bij1 het be stuur; minimum-leeftijd 16 jaar. Anna Jacobanolder. Aan A. Yerhage, ,T. v. d. Reest en J. Quist Jz. kon het diploma van de landbouwkvintercursus al hier nog worden uitgereikt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen, F. F. J. v. d. Plassche te Krimpen aan de Lek; te Driebergen J. Raveslool te Rotterdam. Bedankt voor Vinlreveen door J. Gos- linga te Utrecht; voor Opende dooi' J. L. v. Schaik te Lettelbert; voor Rijs- sen door H. A. de Geus te Veenendaal; voor Lienden door J. H. v. d. Wal te Papendrecht. Geref. Kerken. Bedankt voor Blokzijl door B. Alkema, cand. te Apeldoorn; voor Oosterend op Texel door P. H. de Jonge te Heerde. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Hoogevoen door P. de Smit te Oud-Beijerland. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Amsterdam door M. Hof man te Rijssen. Vrije Evang. Gem. Rero-epen te Wemeldinge P. van Vliet, cand. te Dordrecht. Ev. Luth. Kerk. Overleden H. C. Lohr, emeritus pre dikant, oud 86 jaar. Acte Examens L. O. Zaterdag werden te Middelburg voor de acte I,. O. geëxamineerd 8 mannelijke candidaten, van wie drie werden afge wezen. Geslaagd zijn de heeren S. van Harn, Krabbendijke; J. P. Israël, Nieuw- vliet; I. A. Maat, Oostburg; J. C. A. Va- rel, Vlissingenen J. P. Versluijs, Seroos- kerke (W.). De heer B. D. Overweg1, onderwijzer aan de Kon. Emmaschool te Rotterdam en opgeleid aan de Chr. Normaallessen, nu Chr. Kweekschool' te Middelburg, is benoemd tot hoofd der op J Sept. a.s. te openen A. S. Talmaschool te Rotter dam. De sfeer van de School. J. (de heer N. W. da Jel, van Winterswijk?) schrijft in het „Ouderblad" dat hij voor zijn omgeving redigeert, als volgt; 2 X 2 4. Waar of niet waai'? Zoo vroeg zoo beweerde iemand, die 't nu eens duidelijk wilde maken, dat 't per slot van rekening er niet op aan komt, welke school onze kinderen be zoeken. 2 X 2 4. Dat leeren ze zoo goed op de ©ene school als op de andere. Dat Dat is op de eene school even waar als op de andere. Of dia school nu Openbaar heet of Christelijk. Daar valt niets tegen te zeggen. Maar waar wel wat tegen valt te zeggen, dat is tegen de voortgezette redeneering, die sommigen er op na houden. Van dat 2 X 2 4 komen ze tot den omvang van het geheele rekenonder wijs. En van dat rekenonderwijs stappen ze over naar het leesonderwijs en niet waar, 'n aa in de Openbare School is evengoed ,n aa in de Christelijke School en 'n goede leestoon in de Openbare School is precies zoo goed als een goede leestoon in de Christelijke School'.. Van het leesonderwijs wordt heel ge makkelijk een sprongetje gemaakt naar 't onderwijs in de Aardrijkskunde en Vadt- landsche geschiedenis. En is 't nu niet waar, dat in de Open bare school Amsterdam even zoo go -d circa 600.000 inwoners telt als in de Christelijke School en dat 1795 in de Openb. School even zoo goed het revo lutiejaar is als in de Christelijke School? Alleen ziet u, dat Bjbelsch onderwijs, dat maakt het verschil. Maar dat is immers te ondervangen. De Onderwijswet laat immers toe, dat ook op gezette uren in de Openbare School godsdienstonderwijs wordt gegeven? Zoo wordt geredeneerd. Zegt men nu zulken menschen, dat liet onderwijs in zijn geheel in 'n Godsdienstige richting gaat, dan begint de wind uit een anderen hoek te waaien. Dan heet het, dat de Christelijke School zich maar bezig houdt met het opdringen van onbegrepen en onverteerbare dogma's. Dan vormt de Christelijke school niet al ziju gedoe ©en veinzerendom, dat overladen en overvoerd van al die Bijbelsche bravig- heden in vormendienst opgaat en het fijn ideale van 'n ware godsvrucht niet smaakt. Of en dat vinden ze dan prijzens waardig de overladene ontworstelt zich aan al die onbegrepen en zwaarwich tige godsdienstige ideeën en hij gaat ade men in de vrije frissche lucht van de vrijzinnigheid. Dan is hij er! Er ware over dat alles heel wat te zeggen. Alleen dit zij hier genoeg: De Christelijke School heeft behalve haar Christelijk leesboeïc, behalve haar eigen beschouwing van de Geschiedenis van ons vaderland, van de Aardrijkskunde, van de natuurkundige vakken, z© heeft behalve haar eigen Christelijk lied ook nog wat anders, dat haar kenmerkend van de Openbare School onderscheidt. Dat is de sfeer van de School. Dat is de man, dat is de vrouw, die onderwijst, dat is de richting waarin en het richtsnoer, waarlangs alle onderwijs loopt. Ook bij dat 2 X 2=4. Ook bij het rekenonderwijs. 't Is de geheele atmosfeer, waarin in de Christelijke School wordt geademd. 't Is de overtuiging, dat alle goed werk niet afhangt van het kunnen en willen van dén mensch, maar van God. 't Is de overtuiging, dat alle onvol maaktheid, alle overtreding, alle gebrek en alle tekortkoming niet maar door den mensch kan worden weggedoezeld, maar dat dit ailen, grooten en kleinen schuldig doet staan tegenover een Heiligen God. 't Is het vaste geloof, dat weet, hoe alle overtreding, van grooten en kleinen, alleen verzoenend kon gedragen worden door Jezus, de Zoon Gods, Die eiken zondaar Zijn rijk Evangelie biedt en aan gaande de kleinen zegt: „Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert ze niet." Elke school haar sfeer. Die alles doordringt. En nu bepale de oudet" in welke sfe©.1 hij zijn kind ook in de schooljaren wenscht- te doen opgroeien; in welke sfeer hij het de noodige kennis voor het maatschappe lijk leven wil doen vergaren. Hij kieze het een, of hij kieze het ander. De verantwoording ligt bij hem. Stierenkeuringen. lüe keuringen van stieren en koeien worden dit jaar op Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland gehouden te Middelburg Donderdag 27 April, te Aagtekerke en Biggekerke op Vrijdag 28 April, te Goes op Dinsdag 2 Mei, te Kruiningen op Woensdag 3 Mei, te Kortgene op Donder dag 4 Mei en te Heinkenszand op Vrijdag 5 Mei a.s. Op deze keuringen, welke uitgaan van de Provinciale Commissie voor de Rund veefokkerij in Zeeland en het Nederl. Rundvee-stamboek kan ieder veehouder dekstieren boven de 9 maanden en koeien, die minstens éénmaal gekalfd hebben, ter keuring en mededinging naar de prij zen, inzenden. Het Nederlandsch Rundvee Stamboek keurt alleen dieren van leden, waarvoor tijdig inspectie is aangevraagd aan het secretariaat van dit stamboek, Suriname- straat 24, 's Gravenhage. Te Biggekerke worden alleen koeien gekeurd. Op de keuring wordt 'door de keur meesters verslag gedaan, hetwelk zeer leerzaam is voor de veefokkers. Daarom is het van groot belang dat deze keuringen door hen worden bijgewoond. (Zie adver tentie in dit blad.) Chr. Boeren- en Tuindersbond. In de hoofdbestuursvergadering' van bo- vengenoemden Bond, j.l. Vrijdag in Den Haag gehouden, is onder meer besloten de algemeen© ledenvergadering dit jaar eens te houden te Middelburg. De datum is bepaald op Dinsdag 30 Mei a.s., terwijl ook nog in uitzicht is gesteld een excur sie naar Zeen wsch - Vlaanderen op den volgenden dag. Vóórmannen op het gebied van christe lijke organisatie zullen zeker op deze ver gadering we] het woord voeren. Laten nu alle leden van den Bond trachten op deze vergadering tegenwoor dig te zijn en alvast den datum noteeren. Ongelukken. Te Steenbergen is een 2-jarig meisje in een sloot vlak bij de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. Van een te Sas van Gent liggend schipper is een 4-jarig knaapje te water geraakt en verdronken. Te Steenwijk is de 42-jarige A. Greven, die een wondje aan een teen had, na vreeselijk lijder; aan bloedvergiftiging overleden. - ff© Sas van Gent is een werkman door een trein dood gereden. De getroffene laat een weduwe en 3 kinderen achter. Door het spelen met een jachtgeweer, dat geladen bleek en onverwacht afging, is de 13f§arige zoon van den landbouwer F. te N. Schans, gedood. Uit het Eind- hovensch kanaal is het lijk van zekeren W. v. A. uit het Philipsdorp, aldaar op gehaald. Te Amsterdam geraakten de kleeren van de vrouw van een caféhouder door een omvallenden petroleumkachel in brand. Zij werd vreeselijk gebrand. Ook haar man, die de vlammen trachtte te doo- ven, bekwam ernstige brandwonden. Vrijdag is in de buurt van Bosch en Duin onder de gemeente Zeist een ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan den 33-jarigen zoon van een molenaar aldaar. Hij reed met een wagen, met paarden be spannen die op hol sloegen. De man werd van den bok geslingerd, en kreeg' eer schedelbreuk, die onmiddellijk den dooc tot gevolg had. Tusschen Den Haag en Leiden is Zaterdagavond door onbe kende oorzaak de hoofdconducteur uit den trein gevallen. De man werd eenige uren later met afgereden beenen gevon den. Zondagmorgen is hij in het zieken huis le Den Haag overleden. Men ver moedt, dat jhij .zich van den eenen wa gen naar den anderen heeft willen be geven en daarbij tusschen de rijtuigen is gevallen, waarna de trein over hem heen is gereden. Het drama to Roe r m o n d. In vervolg op ons bericht omtrent het ver moeden, dat le Roermond een moeder anet hare kinderen in de Maas zou ver dronken zjjn, kunnen wij mededeelen, dal dit vermoeden op waarheid berust. Vrijdagavond is het lijk der 10-jarige dochter uit de Maas opgehaald. Nog wor den vermist de moeder, een zoon van 15 en een dochter van 16 jaar. Aange zien de vrouw gescheiden van haar man leefde en sedert geruimen tijd in zeer be hoeftige omstandigheden verkeerde, wot It dit treurige feit algemeen toegeschreven aan een wanhoopsdaad. De kinderen wa ren zeer aan de moeder gehecht. Het 'treurige voorval maakte in Roermond en omgeving een diepen indruk. fD1 e ramp te Geneniuiden. Nu is ook het laatste lijk gevonden van de slachtoffers van de ramp1 te Genemuiden, n.l. dat van den zoon van den veerman Velthuys. Het werd gevonden bij de stoom bootsteiger te Zwartsluis, niet ver van de plaats waar ook de andere lijken wer den aangetroffen. Onfortuinlijk lclokkenlu.i- d e n. Bij het luiden van de klok voor den aanvang eener godsdienstoefening in de Nederlandsch Hervormde kerk te Dirks- land, gebeurde het dat de staaldraad, waarmede de klok geluid wordt boven in den toren afbrak. Door den schok vielen de 'drie klokluiders voorover op den grond en kregen de draad vervolgens op het lichaam. Een van hen werd bewusteloos opgenomen, terwijl een ander ernslige kneuzingen bekwam. De derde bekwam geen letsel. Onbesuisd rijder. Tusschen Meyel en Asten (N.-Br.) had op de hoogte van „Heusde" een ongeluk plaats. De mo torrijder M. B. uit Heerlen die op de zen weg onbekend was en in volle vaart kwam aanzetten, stond plotseling voor een scherpe bocht, waar hij niet op gerekend had. Daar hij geen kans meer zag om zijn motor in die vaart te verminderen, daar de gasregeling bleek defect te zijn- vloog hij met de machine over een sloot door een heg, weer over een andere sloot, Vervolgens door een prikkeldraadversper ring en kwam terecht tegen een boom, 'waardoor hij' 5 meter ver van zijn motor •werd geslingerd. Op eenigen afstand kwam zijn vriend M. S., ook uit Heerlen, aan gereden, die hem daar in dien toestand tnoest aantreffen. Door eenige toeschou wers werd hij bij een boer binnengebracht en verbonden. Per auto Werd hij naar Asten gebracht, waar bleek, dat hij er Imet eenige leelijke schrammen over han den en beenen vrij goed was afgekomen. De motor is totaal vernield. Autobandieten in Fries land? In 14 dagen tijds is in Friesland ingebroken bij een boer onder Rauwerd, bij drie boeren onder Tollega, twee boeren te Teerns, een burger te Huizum, terwijl Donderdagnacht bij den veearts te Roor- dahuizuin is ingebroken. Vooral gouden en zilveren voorwerpen en geld werden gesloten. Ondanks het nauwgezet onderzoek heeft fnen nog geen spoor gevonden, 'tls zeker dat men hier met dezelfde personen te doen heeft; steeds geschiedt 'de inbraak door het opschuiven van ramen, gepaard aan diefstal door geraffineerde lui. De bewoners hebben geen van allen iets verdachts gemerkt; de inbrekers 'dragen handschoenen, want vingerafdrukken wer den niet veel gevonden. Wellicht is nu een spoor gevonden te Roordahuizum. Daar is n.l. bij 't huis van den veearts Terpstra te ongeveer 12 uur een auto opgemerkt, waarin niemand zat. Ingezetenen hebben later een auto hoo- ren vertrekken. De politiehond kreeg lucht tot de plaats waar de auto stond; daar raakte hij het spoor bijster. Blijkbaar heeft men hier dus met auto bandieten te doen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2