Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Leestafel. Onderwijs. Predikbeurten. Allerlei. Openbare Verknopingen en Ver pachtingen. I tober te half vijf en van 1 October lot 1 April te half vier, thans is het heel het jaar vijf uur. In verband met een desbetreffend verzoek van de afdeeling Middelburg van het Centraal Genootschap voor kindervacantie- en herstellingskolo nies, stellen B. en W. de subsidie bepalingen, nu luidende een toeslag voor ieder kind van f 15 tot een ma ximum van f300 zoo te wijzigen, dat gegeven zal worden f3 per week en per kind met een maximum van f 30 por kind en liet, crediet te verfioogen van f300 op f500. De commissie van financiën acht een crediet van f360 voldoende. Naar aanleiding van een verzoek van den Bond van Veehandelaren in Zeeland en de Z. L. M. en gehoord het advies van den commissaris van politie, stellen B. en W. voor in zake nel los drijven van vee en paarden nader te bepalen, dat het drijven van rundvee of paarden verboden is dooi de Lange Borstraat, Korte Gortstraat, Gravenstraat, Lansedelft, Kortedelft, Lange Burg, 'Korte Burg, Lange Noord straat en Korte Noordstraat; terwijl verder bepaald wordt, dat paarden ook in het overige gedeelte van de bebouwde kom der gemeente alleen mogen worden geleid aan een touw, halster of ketting en met meer dan drie stuks door één persoon, en rund vee in dat deel alleen mag worden ge dreven als ten minste een persoon voor ten hoogste drie stuks met de leiding belast is. Voor de benoeming van een onder wijzer aan school C worden voorge dragen de heeren W. H. Harden, Aar denburg, F. J. A. L. Visser, Bieze- linge en E. A. 't Hart, Oud-Beijerland en voor onderwijzeres aan school 1 de dames J. G. Broeke te Ritthem, C. Aarnoutse te Oudemolen en J. R. van der Weel te 's-Heerenhoek. Overeenkomstig zijn desbetreffend verzoek en wegens zijn benoeming tot secretaris van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwsche eilanden, stellen B. en W. voor den heer mr. H. Doorenbos, met. ingang van den dag, volgende op dien waarop de raad het ontslag^yerleent, eervol ontslag te verleenen als gemeente-ontvanger. B. en W. deelen daarbij mede, dat zij den heer Doorenbos met ingang 1 April verlof hebben verleend, de waarne ming hebben opgedragen aan den con troleur der gemeente-belastingen A. H. Munnik, terwijl de heer mr. Dooren bos verantwoordelijk bleef voor hét, financieel beheer. B. en W. adviseeren, evenals in 1920, afwijzend op het verzoek om den 1 Mei-dag te willen beschouwen als een erkende feestdag. Aan de gemeente is uit de O. W.- belasting als derde uitkeering toege kend f 183941. B. en W. stellen voor dit als volgt te bestemmen: f 19078.67 en f6063.10 voor af schrijving op de tijdelijke leening van f73500; niet over te gaan tot de tij delijke leeningen van f 78000 voor ver andering der straatverlichting en in richting' van het eigen beheer der reiniging, van f 18300 en van f 13200 voor rioleeringswerken. Er rest dan nog f 49299.23, hiervan willen B. en W. f 19299.23 bestem'men voor ver betering der Singels, wat f22000 zal kosten, de rest te vinden op onvoor zien 1922 en f30.000 voor vermin dering van den post H. O., die dan f510.000 wordt. De commissie van fabricage ver- eenigt zich met het voorstel' inzake verbetering der Singels ,maar dringt op spoedige uitvoering aan, met het oog op de werkeloosheid. De com missie van financiën vereenigt zich er ook mede, maar een der leden heeft bezwaar de f 19299.23 alleen te be stemmen voor de Singels en wil le zen voor extra-voorziening" van stra ten en singels door de buitengewone tijdsomstandigheden achterwege geble ven. Het vermenigvuldigingscijfer voor den H. O. wordt voorgesteld op 1,2 tegen 1,5 ten vorigen jare. Voor de benoeming van een ge meente-ontvanger worden aanbevolen de heeren A. Munnik, controleur der gemeentebelastingen en S. A. Leve- rink, commies ter secretarie. B. en \V. stellen tevens voor de betrekkingen van ontvanger en controleur te ver eenigen in den ontvanger en diens jaarwedde nader te bepalen op f4300 met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f 150 tot f 4600, de zekerheid te verlagen van f40.000 op f20.000 en het bedrag in kas, waarboven het meerdere in de kluis, waarvan de sleu tels bij B. en W. berusten moet, wor den geborgen van f 30.000 op f 10.000. De commissie van financiën heeft wel eenig bezwaar tegen het voor stel in dezen vorm omdat het geheel ebaseerd is op aanstelling van den eer Munnik. (Slot volgt.) Vlissingen. Bij wijze van proef zal het. bijkantoor van den Raad van Ar beid, in de Wilhelminastraat alhier, dat tot heden enkel in de morgen uren voor het publiek was openge steld, vanaf 1 Mei a.s. gedurende 4 dagen per week ook des middags ge opend zijn. De klerk 2e klasse bij de spoor wegen W. Blokland alhier, is met in- fang van heden overgeplaatst naar et spoorwegstation te Neede (Geld.) Waarde. In de Vrijdagnamiddag ge houden zitting van den gemeenteraad werd besloten trottoirs aan te leggen en daarvoor een geldleening aan te gaan groot f1200 af te lossen in 3 jaren Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden benoemd de heeren J. Pie per en A. Dees en lot hunne plaatsver vangers de heeren J. J. Mol en M. Weststrate Het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1921 werd den Raad aangeboden. Het kohier van den H. O. over de maan den Januari tot èn met April 1922 werd vastgesteld tot een bedrag van f 3784.12V2 en dat der hondenbelas ting over 1922 tot een bedrag van f 147.50. Op zijn wenseh werd aan den heer C. ,1. VToegop met ingang van 1 Juli 1922 eervol ontslag, verleend als secre taris-ontvanger der gemeente en als secretaris-penningmeester van het B. A. onder dankbetuiging voor de vele diensten, gedurende 29 jaren aan de gemeente bewezen. De borgtocht van den te benoemen gemeente-ontvanger werd bepaald op 12200 en van den secretaris-penning meester van het B. A. op f300. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de waterleiding werd benoemd dhr. A. Dees. Axel. Door de afdeeling Axel van .Patrimonium' zal het. volgende voor stel naar de in Jun ite 'houden bonds vergadering worden gezonden: Waar de maatschappelijke vraag stukken, die voor een groot deel zien bewegen om de vraag van het mate rieel belang hetzij dat van per sonen of groepen gaande méér de gezonde ontwikkeling van de partij politieke beginselen der Staatkunde in gevaar brengt, en het niet zelden blijkt dat tal van mannen eenzelfde toepas sing dezer vraagstukken voorstaan, zonder tol hetzelfde politiek partijver band te behooren; noodige de jaar vergadering het bestuur uit, deze zaak in studie te nemen, daarover zóó tij dig een rapport in te dienen, met de noodige voorstellen om hierin tot ver andering te komen, opdat het in de volgende bondsvergadering kan wor den behandeld." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leimuiden, H. Haselager te Oosterend (Fr.); te Feijeuoord A. D. Meeter te Vriezenvcen. Aangenomen naar Spannum door dr. B. van Meer te Apeldoorn; naar Cil- laarshoek-Maasdam door J. Kuvlman te 't Wondt; naar Nieuwland bij Leerdam door P. V. v. Stein Callenfels te Dussen. Bedankt voor Putten door ,1. Bus te Ouddorp; voor Staphorst door W. J. v. Lokhorst te Benn'ekom. Geref. Kerken. Beroepen te Delft, H. A. Munnik te Zwolle; te Schipluiden, B. Alkema, cand. te Apeldoorn; te 's-Gravenmoer, P. A. Zeilslra te Nieuwvee-n. Aangenomen naar Musselkanaal door G. Wiersma te Wetsinge-Sauwerd Cbr. Geref. Kerk. Beroepen te Boskoop en te Zutphen, J. D. Barth te Werkendam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Moercapelle, W. den Hengst te Leiden. Prof. De Cock. Het schijnt niet onaardig voor de ouderen onder ons die prof. II. de Cock gekend hebben, hier over te nemen uit „De Ster", wat dr. J. v. d. Valk meedeelt 'omtrent een door hem meegemaakte ontmoeting tusschcn de zen hooggeleerde en een eenvoudig en Del- venaar. Rij schrijft: „Ik herinner mij nog levendig, dat De Cock eens voor mijn vader te Delft ge preekt had. Na de morgenpreek kwamen er altijd een paar vaste Zondagsklanten koffie drinken. De Coclc, na zijn lange gouwenaar aangestoken te hebben, begon het gesprek met zijn eigenaardige korte, bondige, scherp gestelde vragen, die geen ontvluchten toelieten. Eindelijk vroeg hij ook: „En hoe is mijn preek bevallen?" De oudste van het geselschap, die zich in zijn onbekeerden staat van vroeger met een .gewezen woudezel placht te verge lijken, en pittig als hij' zelf was en veel belezen, schik had in de pittigheid van D© Cock, antwoordde: „Wel professor, ik zal u maar eens precies zeggen, wat ik daarvan denk, want ilc merk wel, daar houdt u van. Kijk eens, onze dominéé geeft ons eiken Zondag krentebrood, maar van den professor kregen we van daag roggebrood". Ook de volgende medodeeling uit de herinnering is pakkend: Zooals ik zei, moesten de Cock en ik samen één leerlokaal (1) deelen. Ik was nog een jong leeraartje, had nog nooit een klas voor me gezien. Er waren klassen, waarvan de leerlingen bijna allen ouder waren dan ik. Twee zelfs waren reeds vader van meervoudig kroost, 'k Hield dus mijn hart vast. En wat deed nu mijn oud ste collega? Die had de aardigheid, om heel wat te vroeg binnen te komen, eerst zag men een oude vergroende parapluie het vertrek geheimzinnig binnenzeilen, na de deur opengestooten te hebben; daarna werd langs lijnen van geleidelijkheid een hooge hoed zichtbaar, en daaronder ver scheen eindelijk de gansche gestalte, die zich vastplantte achter in 't lokaal, met den hoed op het hoofd, en de parapluie dapper ten gronde bonsde. Ik had hierbij en hierna alle zelfbeheersching noodig, maar het resultaat was, dat de leerlingen slechts even omkeken, lachten en weer kalm opletten. Dat ging zoo weken door, eiken dag de vertooning ats boven. Eindelijk krijg ik een idee. Ik las met de klas Horatius. Ik zeg: „Professor, komt u naar voren, hier is ©en stoel," Nu moest hij zijn attributen wel afleggen en hij kreeg ©en Horatius in de hand en moest oplettend en stil zitten ten minste. Wei- probeerde hij op alle manieren door ge luiden -en gebaren den lachlust te wek ken, maar hij was de verliezende partij, want hij bemerkte, evenals ik, tot. mijn gien-oe.gen, dat de leerlingen dachten: die vliegt er in. En de leerlingen zijn evenals hel. publiek bij ©en vechtpartijze kiezen partij voor den 7.wakst© en hebben plei- zier, wanneer deze den sterkste er tus- schen neemt. Na afloop van de les, nadat mijn leer lingen vertrokken en de zijnen nog niet aanwezig waren, vroeg ik hem, waarom hij altijd zooveel te vroeg kwam. En hij antwoordde, dat hij dit. deed om eens te beproeven of ik orde kon houden. Maar nu ben ik overtuigd en ik zal voortaan deze proef staken. Ja, zei ik, want deze proef is voor mij ©en beproeving, en lijkt op het paardemiddel dat u me laatst ge geven hebt tegen een physisch obstakel. Sinds dien tijd werden we de beste vrienden. Eiken dag klokke twee (want hij was een man van de klok) kwam hij een kopje thee bij me drinken cn w© wandelden daarna precies een half uur, •en dan, hij: „ik stel voor, terug te k©e- ren." Zoo raakten ook hier de uitersten elkaar; ik als de jongste docent ging het meest om met den oudsten. Toen hij stervende was, kwam Bavinck mij halen om samen van hem afscheid te nemen. En het eerst., wat we deden, was -glimlachen; want boven de dekens lag zijn tw-eemetersche gouwenaar (die hij op maat placht (e laten maken) en zijn vrouw stak dien aan, en de zieke, immer roo- kend toen hij gezond was, hield dit op zijn ziekbed tot. het eind# toe vol. (1) Tn 't gebouw d-er Theologische School te Kampen. Acte Examens L. O'. Gisteren werden te Middelburg voor het acte-examen L. O. geëxamineerd 7 vrou welijke candidates die allen slaagden, na melijk de dames A. C-. Cruson, Breskens; M. j. 1-e Grand, Zuidzande; S. J. Polder man, Oostburg; ,1. S. A. Verschelling, Breskens; S. A. Versl-uijs, Oostburg; S. E. Versprille, Oostburg, en J. de Visser, G roede. Het hoofdbestuur der Unie van Chr. Onderwijzers heeft den heer B-, lid dier veroeniging, die ©en schriftelijken „stoom cursus" ter opleiding voor de onderwij zersakte oprichtte, en daarmede de op - leiding voor onderwijzer, die genoemde v-eraeniging zoo goed mogelijk wil maken, bederft, gesteld voor het alternatief: den cursus opheffen of bedanken als lid van bovengenoemde organisatie. Voldoet -be doeld lid daaraan niet, dan zal hij ge royeerd worden. D hoer J. Kakebeeke, onderwijzer aan de R.-K. school te Terneuze-n, is be noemd tot hoofd der openbare school te Biervliet. Tot hoofd der R.-K. school fe Schijn- del (N.-B.) is beno'emd de heer II. de Smet, vroeger te Oostburg. (M. C.). Een bezuiniging. D. schrijft in „De School niet den Bijbel": „Zoo ©ven kreeg ik ©en dikke envelop, waarin materiaal voor de statistiek van het lager onderwijs. Daarbij ©en brief van 8 bladz. folio druk- -en lijnwerk aan de •gemeentebesturen in Noord-Holland. Een stuk drukwerk, dat voor mij absoluut waardeloos is. En dat veel geld kost. Ik zou in overweging willen geven dat stuk niet meier aan de hoofden van schol-en te zenden. Over d©n absoluut overbodig'en duren, geldverslindenden rompslomp van de on uitvoerbare leerplichtwet, die wanneer ze wordt uitgevoerd, toch g©en effect, sor teert, moet maar eens ©en inspecteur schrijven, die met den rommel g©en weg weet. Of de juffrouw, die haar beelen lie ven langen dag streepjes zet., waar ze nooit weer naar kijkt ©n waar niemand w©er naar ziet. En over den omslag en de goddelo-oze geld verkwisting bij bet schoolgeld wil ik nu alleen dit zeggen, dat, ik een leerling heb, die met. gemak en met liefde f 75 betaalde tot nu toe en nu moet betalen de somma van zes gulden per jaar". Zondag 23 April. Ned. Herv. Kerk. Arnemuiden, 9.30 ©n 2 u. ds. P. van Toorn te Botterdam (nm. bev. kerker.leden). Goes, vm. ds. Homburg, nm.. ds. de Vries, av. ds. Steinz. Wilbelminadorp, vm. ds. de Vries, nm. ds. Homburg. UW.BMWHI imm\< WUB El WH LI».I JWIMWHI I.U II II IIIjw—t Ongelukke n. Te Wapeningen is ©en vierjarig meisje dat m-et lucifers speel de levend verbrand. Te Diever wordt sedert de vorige week Zaterdag de -17- jarige G. L. vermist. T'e Tzummarum is de 79-jarige M. 0. door de duisternis misleid verdronken. Het 2-jarig doch tertje van den he-er N. te 'Hellövoetsluis had het ongeluk enkele dagen geleien een ketel kokend water over liet lichaam te trekken. Het kind is aan de bekomen verwondingen, na. hevig lijden, overleden. Ree la-me-bank bil jetten. De politie waarschuwt ten zeerste tegen de vervaardigers van z.g.n. reclame-bankbil- ijetten en eischt staking van deze 'reclame. Bet is toch gebleken, dat gewetenloos:© bedriegers deze biljetten, we'.ke op een bankbiljet van f10 gelijken, zoodanig op vouwen, dat uitsluitend het gedeelte, dat op een bankbiljet gelijkt, zichtbaar is en het alsdan als echt in betaling trachten te geven. Verschillende personen zijn reeds slachtoffer van dit bedrog geworden, o.a. te Nijmegen, Den H'aag en Amsterdam. Een ieder die dergelijke biljetten als re clame gebruikt stelt zich bloot aan een gerechtelijk© vervolging. Er worden ook reclamebiljetten veï'- spireid, die gelijken op bankjes van f 1000. S mo k k e 1 e n. In een paar dagen tijds zijn aan de Oostgrens in Groningen en Drenthe duizenden flesschen jenever, lappen kleeding, kilo's suiker enz. op smokkelaars in beslag genomen. Een drama? Aan den oever van de Maas te Roermond werden gister morgen eenige kleedingstukken gevon den. Bij nader onderzoek bleek, dat deze hadden toebehoord aan een vrouw en een drietal kinderen. Volgens geruchten zou deze vrouw, de gescheiden echtgenoot© van -een kleermaker, zich uit wanhoop met hare drie kinderen in het water' ge worpen hebben. Het huis, hetwelk deze vrouw bewoont Werd door de politie doorzocht, doch niets werd gevonden, dat ©enige ophelderingi kon ge-ven over de verdwijning. Ofschoon den geheelen dag de Maas over een groote" lengte is afgedreigd, was tot heden nog niets gevonden. Bosch brand. Woensdag is op de hofstede „Roeschoten", gemeente Bar- neveld, 2 a 3 H-.A. dennenbosch toebe- hoorende aan den Staat der Nederlanden door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Op een trein geschoten. Gis termorgen is vlak bij het station te Lei den op den sneltrein AmsterdamParijs geschoten. De kogel ging door de beide wanden van het restauratierijtuig heen. zonder eeD dpr inzittenden te treiffen. De trein, die anders Leiden voorbijrijdt, stopte nu aan het station, om het gebeurde ter kennis te brengen van de politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in, stelde, tot dusver zonder resultaat. Hlet schot moet gelost zijn uit een geweer. Geen der reizigers heeft bij hei lossen van het schot in de onmiddellijke nabijheid van den spoorweg iemand gezien. Slaapwandelen. Toen te Am sterdam een agent do ronde deed, viel -eensklaps een kind uit hot raam van een 2e verdieping voor zijn voeten. Het kind werd naar het politieposthuis ge-bracht-, waarna men een dokter haalde en den Geneeskundigen Dienst waarschuwde. Eer. agent- die de ouders wilde waarschuwen, kreeg aan het perceel geen gehoor. De brandweer verscheen toen met een lad derwagen. Toen de ouders eindelijk na een hevig geklop op de deur naar buiten kwamen, bleek, dat zij niets van het ge beulde wisten. Het uit het raam gevallen kind een jiegenjarig meisje was, naar de ouders vertelden, een slaapwande laarster en sliep met twee andere kin deren op de 2e verdieping. Het kind is in zorgwekkenden toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Een melkboer te Plaistow, die tapte melk had verkocht, terwijl zijn klanten in den waan waren, dat zij volle melk kregen, is door den politiei-rechter tot 20 boe-te veroordeeld. D-e magistraat, die het ernstig vond, dat zulk goedje als melk verkocht werd en er misschien zuigelingen mee gevoed waren, waar schuwde hem, dat hij bij- een herhaling de gevangenis .in zou gaan. In de- lucht. Hoe veilig men zich ook reeds in de lucht gevoelt, bleek dezer dagen bjj een reis van don vliegdienst Londen—Parijs. Tusschen de Fransche kust en L-e Bourget, toen het vliegtuig op een duizend voet hoogte was, werd de machine onklaar, zoodat de bestuurder een noodlanding moest doen. Door snelle manoeuvres liep alles goed af. Toen de pilot de een weinig verschrikte passa giers kwam geruststellen, bemerkte hij, dat een der reizigers van de geheele sensatie niets had bemerkt, maar rustig in zijn gemakkelijken leuningstoel gedoken, ©en „dutje" deed. Die vier temperamenten, door Frie- drich Arndz, uit het Dluitsch vrij ver taald en bewterkt door ds. B. J. O. Rijnders, te Rotterdam. Uitgave Bredee's Ui tg1, en Boekh.-Mijl te Rot terdam. Dit is een vrije vertaling; van Arndt's bekende boekje, in hetzelfde formaat als 't oorspronkelijke Duitsche thans door Bre- dee uitgegeven. Wij lazen de eerste ver taling er van meer dan 'een halve eeuw Igeleden, eenige jaren geleden lazen wij' 't nog eens, toen ons de tweede uitgaaf ge- Werd. Een paar jaar geleden hoorden wij een preek over den tekst, door Arndt als grondslag gelegd voor zijp verhandeling over de vier temperamenten, en merkten op hoe bijna letterlijk diens beschouwingen in de preek voorkwam'. Thans ligt 't boekje Weer vrij' bewerkt voor ons; fwiij 'bevelen de lezing ten zeerste aan. 'tls een po pulaire behandeling van een hoogst be: langrijk onderwerp, dat in de opvoeding (én den omgang ter bestudeering van zich zelf en den naaste een aardige leiddraad vormt en door Gods Woord, inzonderheid ,Lukas 9, belicht, tot vruchtbare tuchtoefe ning bij de opvoeding 'leiden kan. April. 24 Wemeidinge, huis, schuur, Neervoort. 24 's-Heer Arendskerk-e, houtwaren, Holl- rnann. 24 Heinkenszand, houtwaren, Hollmann. 25 Meliskerke, inspan, enz., Blaupot ten Cat©. 25 Oostkapelle, huis, schuur, Ittmann. 25 Goes, beestiaal, De Kok. 26 's-Gravenpolder, ged. inspan, Pilaar. 26 Souburg, inspan, Blaupot ten Cate. 26 Vlissingen, inboedel, Paap. 26 's-Heerenhoek, houtwaren, Hollmann. 26 Ovezande, houtwaren, Hollmann. 26 Kwadendamme^ houtwaren, Hollmann. 26 Go-es, confectie, Hollmann. 26 Kapelle, schuurtje, tuinde-rsmateriaal, De- Kok. 27 Middelburg, heerenhuis, de Neeling. 27 Middelburg, weiland, Blaupot ten Cate. 27 Nisse, hofstede, bouw-, weiland, helft dijk, Pilaar. 27 Middelburg, huis en pakhuis, de Nee ling. 27 Goes, confectie, Hollmann. 27 Oudela-nide, houtwaren, Hollmann. 27 Baarland, houtwaren, Hollmann. 27 Ellewoutsdijk, houtwaren, Hollmann. 27 lerseke, inboedel, v. Dissel. 27 Middelburg, huis, schuurtje, tuin, De Neeling. 27 Krabbendijke, inboedel, manufacturen, arbeidersgereedschap, De Kok. 28 Heinkenszand, inboedel, v. Cleef. 28 Oostkapelle, inspan en vee, Blaupot 28 's-H. Hendrikskinderen, hoefje, land en tuinbouwgerei, Pilaar. 28 -Goes, confectie, Hollmann. 28 Rilland, houtwaren, Hollmann. 28 Krabbendijke, houtwaren, Hollmann. 28 Waarde, houtwaren, Hollmann. 28 Souburg, houtwaren, Rosier en Ver- vaat. 28 G-o-es, herberginventaris, de Kok. 29 Oostkapelle, schuur, huis en erf, Hi- oolen. 29 Domburg, huis, erf en tuin, Hioolen. 29 Biez-elinge, houtwaren, Hollmann. 29 Wemcldinge, houtwaren, Hollmann. 29 lerseke, houtwaren, Hollmann. 29 V-eere, vee, Blaupot ten Cate. Goes, hofstede, Pilaar. 's-II.-Arendskerke, inspan, de Kok. Mei. j 3 Vlissingen, beestiaal, v. d. Harst. 3 Koudekerk©, huizen, werkplaats en timm-ermansinventaris, Lo-sff. 3 Groede. inspan, v. Mazijk. 3 Nisse, beestiaal, Hollmann. 4 Middelburg, pakhuizen en erf, Blau pot ten Cate. 4 G-oes, manufacturen, Hollmann. 4 W-emelding-e, huizen, v. Dissel. 5 Goes, manufacturen, Hollmann. 10 Aardenburg, inspan, van Mazijk. 18 Colijnsplaat, inboedel, Heijboer. Go-es, bouwterrein en boomgaard, van Dissel. i Het radiu m der we r e 1 d. Se dert de ontdekking van het Radium in 1896 zijn in het geheel 160 gram van dit bijzondere element gewonnen. De waarde hiervan wordt geschat op onge veer vier miljoen pond sterling,. „Groote" hoeveelheden hiervan werden in den oor log gebruikt, verreweg het meeste in de ziekenhuizen der geheele wereld. De ge leerden en natuur-onderzoekers, die zich ïnet de studie en proefnemingen bezig hou den, hebben van den voorraad hoogstens vijf a zes -gram in hun bezit, en dit slechts door de vrijgevigheid der verschil lende radiumvervaardiigers. Ter verkrijging van deze hoeveelheid radium is een reus achtige massa van het radiumhoudend mineraal -Karnotiet gebruikt. Uit 5000 ton erts (een ton is pl.m. 1000 K.G.) komt slechts 1 gram radium. Rutherford, of be tter Sir Ernst R. een beroemd Engelsch natuuronderzoeker, heeft berekend, dat de geheele hoeveelheid verwerkte erts een uitgestrektheid zou bestrijken als van Lon den naar Edinburgh of ongeveer 600 kilo meter; het daaruit verkregen radium ech ter is slechts vier duim'! D'ingen, die gebeuren. Tijdbeeld. Moeder: in dressinggown met spaal om haar hoofd, half acht 's mor gens de slaapkamer van haar dochter binnenkomend „Pup, 't is half acht." Pup: (Achttien jaar, gezond, vroolijk.) „Goedenmorgen mam, heb je lekker ge slapen?" Moe-der: „Dat kan ik niet zeggen. Ik heb nogal hoofdpijn; zeker wat griep." Pup-: „Hé wat lam; juist nu er geen meid is. Hé toe, doet U éven mijn raam toe". (Moeder sluit 't raam.) (Hartelijk.) Doe geen moeite voor mij, hoor! Ik eet wel wat in ©en melkinrich ting. O ja, heeft, U geld voor me? Mijn voorschot is glad op." Moeder; Ik maak toch het ontbijt klaar voor vader. Je kunt dus net zoo goed hier eten. Ik ben op 't oogenblik juist slecht bij kas. Pup: „Nu, des te beter, dan hoef ik nog ïii-et op te staan ook." (Draait naar den an deren kant.) Op school, hoogste- klasse M. O. twaalf uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2