Zeeitwssfie Hypotheekbank Mo V9\ Vrijdag 511 April 192$ 36e Jaargang 5 PANDBRIEVEN 6 PANDBRIEVEN Staten-Ggneraal. Biiiteniaiid. 'ff Kfi 10 E G 151. hfê Reclames. iSDDELBURG a 9© a 10S Sn s4uk!iein wan f ÏGO. in stukken van f500. f 5GC.en f lOOO. eti f fOOö.i Be ISii-ectie s s Mr. A. A. DE VEER. Mr. M. C. VAN ÖER MINNE. 1 Semeenteraail van Goes. De Zeeuw *m*3tmcxMamB*aa*i-* ajtfTwjaammiwuijwn,^TUTCfVL-^yeum OMniganraro--wmw-jit-mu.IIj. A v V <-• 3*. - i; •Y-y» -/•St: --v" 'V. Drukkers-Exploitanten OQSTERBAAN LE COSNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Naar Goes! Woensdag 26 April hopen drie van onze beste Kamerleden op den partijdag te 'Goes op te treden voor een talrijk antirevolutionair publiek, zoowel mannen als vrouwen, in de groote zaal van „de Prins van Oranje". Dit meldende, zal het Wel niet noodig zijn er aan toe te voegen dat wij de hoop dezer drie sprekers do heeren mr. J. A. de Wilde, ds. O. v. d. Voort van Zijp en A. Colijn van harte deelen. Het is al Wat jaren geleden, dat wij te Goes een" partijdag hadden. Doch niet zoo lang dat de ouderen onder ons zouden vergeten zijn den goeden indruk, dien deze partijdag voor langen tijd heeft na gelaten. Om bezieling op te doen voor den strijd hebben de voormannen uit onze Kies- vereenigingen 13 April de vierjaarlijksche Deputatenvergadering bezocht; en zij' zijn gesterkt en gesticht van daar onder ons teruggekeerd. Thans biedt do Partijdag aan de volge lingen de gelegenheid, niet alleen om kennis te maken met de straks genoemde volksvertegenwoordigers, maar ook om zich door de toespraken, door gezamenlijk gezang en gebed te doen bezielen tot de taak, die hen wacht. Want niet alleen de voormannen moeten straks de handen vol hebben. Ook de vol gelingen krijgen een deel van ide reuzen taak zich op de hand 'gezet. En dat nu niet alleen de mannen, maar ook de vrou wen. Daarom ïs ook de opkomst der vrouwen zoo gewenseht. Daarom is niet meer de leuskomt allen op als één man maarkomt allen op, ook de vrouw) Op, broeders en zusters, op naar Goes Verworpen. Gelijk wij reeds gisteren meldden, hteift de Eerste Kanier met 24 tegen 21 stem men het nieuwe hoofdstuk III der Grond wet verworpen. Tot deze verwerping heb ben medegewerkt een twaalftal Katho lieken (de heeren Gilissen, Reekers, Van Loon, Verheyen, Van Swaay, Van der Lande; Blomjous, Van der Does de Wil- lebois, Arntz, Smits, Van Basten Baten burg en Van Voorst tot Voorst); 6Anti- Revolutionairen (Idenburg, De Waal Ma- lefijh Beelaerts van Blokland, Van Har- denbroek, Franssen en v. d. Berg); 4 Christelijk-Historischen (v. d. Hoeven, De Vos van Steenwijk, v. Wassenaer van Catwijck en De Gijselaar) en 2 Liberalen (Fokker en v. d. Feltz). De voorstemmers waren: 7 Liberalen (De Boer, Bergsma, v. Nier op, Dejes, v. Houten, Smeenge en Van Weideren Rengers; 4 Sociaal-Democraten: (Polak, Vliegen, Mendels en mevrouw Pothuis); 2 Vrijzinnig-Democraten (Slingenberg en v. Embden); 2 Anti-Revolutionairen (Die penhorst en Anema); en '6 Katholieken (Wittert van Hoogland, Bosch van Oud Amelisweerd, Van Lanschot, Janssen, Ha-ff- mans ©n Van der Maesen de Sombreff). Afwezig waren de heeren Lucasse (a.-r.) wegens ziekte, Van Kol (s.-d.), Cremer, Kraus ©n Geertsema (liberalen). De mogelijkheid is niet gering dat bij voltallige aanwezigheid der Kamer de uit slag dezelfde zou geweest zijn, hetzij door meerderheid of door staking van stem men. Door dezen uitslag valt uit de herziene Grondwet weg d© evenredige vertegen woordiging voor de Eerste Kamer, de gelijktijdige aftreding der hcele Kamer om de vier jaar, de salaris- en pensioen- verhooging der Tweedu-Kamerleden, de pensioneering hunner weduwen en wee- zen, het vrouwenkiesrecht voor de Tweede Kamer (hetwelk echter in de Kieswet blijft vastgelegd en derhalve doorgaat), de vrijheid van den gewonen wetgever ten aanzien van den stemplicht, on mo gelijkheid van een tweejaariij'ksche begroo ting. Hoofdstuk IV, hetwelk aangehouden werd, en nog veel meer tegenkanting ge vonden had, kende aan den Koning het recht toe ook de Provinciale Staten te ontbinden; verder werd in dit hoofdstuk vastgelegd het vrouwenkiesrecht voor Fr'o- vineiale Staten en Gemeenteraden, en werd aan den gewonen wetgever meer vrijheid gelaten in de gemeentelijke bestuursin richting; terwijl in de eveneens aange houden Additioneele Artikelen de verkie zing van de Eerste Kamer volgens liet stelsel van evenredige vertegenwoordiging in bijzonderheden geregeld en aan de er- hoogde pensioenen voor de Tweede Kamer leden terugwerkende kracht verleend werd. Wij betreuren dezen uitslag niet, of schoon er nu wel enkele verbeteringen zijn teloor gegaan, waarmede zeker de gansche antirevolutionaire partij accoord zou gegaan hebben. In dezen veelbewogen tijd, biji 't steeds meer te loor gaan van het parlementaire stelsel en den toenemenden invlced van elementen buiten de volksvertegenwoordi ging- op detze, terwijl de Eerste Kamer al meer de doublure, de verdubbeling- of, wil men, de echo dar Tweede zou hebben moeten worden, zou de vastlegging van een maatregel als met name de af treding om de vier jaar van de goheele Kamer met ontbindbaarheid der Provin ciale Staten oolc voor ons een onover komelijk bezwaar geweest zijn; al moest daardoor het onrecht naaf" wij ho pen slechts tijdelijk worden bestendigd -van het meerderheids-systeem; ten gevolge waarvan, met name in de Staten van Zuid- Holland, met 42 rechtsche tegen 40 link- sche stemmen tien R,echtsche leden ter Eerste Kamer worden afgevaardigd en geen enkele candidaat van Links; waarvan het omgekeerde met name in Friesland, Groningen en Noord-Holland gezien wordt. Een onrecht, waarbij de liberale partij een halve eeuw in de staatsmacht zich te handhaven wist, schoon zij bij' de kiezers ver in de minderheid was. Dat zoowel Links als Rechts de par tijen, op de drie kleinste na (radicalen en socialisten stemden eenparig voor, de christelijk-hiitorischen aaneengesloten te gen), bij de stemming verdeeld waren, kan 'als een geluk bij ©en ongeluk be schouwd worden. Zij behoeven elkander nu niets te verwijten. Hadden de beide liberale tegenstemmers vóór het Hoofd stuk gestemd, dan ware het aangenomen geweest. Doch hadden ook de zes anti revolutionairen zulks g.edaan, dan was de uitslag ook anders geweest. D-och, gelijk gezegd, aan dergelijke gedachten'wisselin- gen is na deze verward© stemming de pas afgesneden. Wat het kabinet nu doen zal, mag veilig aan het kabinet zelve worden over gelaten. De natie, die zich trouwens nooit veel om grondwetsherzieningen bekommert daartoe toch zijn ze tot nog toe te on beduidend en volgen z:e elkaar te snel op! zal ook ter wille van deze kleine politieke teleurstelling wel niet m den rouw gaan. Eerste Kamer. De beslissing is dus gistieien gevallen. Een der beide hoofdstukkeu der Grond wet, die gevaar liepen, en wel het derde, is met, 24 tegen 21 stemmen verworpen, terwijl het vierde op verzoek der regee ring is aangehouden. Wij verwijzen echter voor de bespreking van dezen uitslag naar de driester in dit inummer. Verder heeft de Eerste Kamer enkele kleinere wetjes afgedaan, o. a. het z.g.ti. stopwetje voor scholenbouw én het ini tiatiefwetje-A lbarda tot wijziging der Kies wet. Het laatste werd met 26 tegen 4 stemmen aangenomen, waarna de Kamer tot 2 Mei uiteenging. (Vervolg.) Het verzoek van den heer de Graag be treffende toestemming voor een auto ga rage wordt, verdedigd door den heer Con- standse. Althans vraagt hij nogmaals nauwkeurige overweging daarvan door B. en W., temeer daar de Vosmaerstraat een stil gedeelte van Nieuw Goes is. Dhr. v. tl. Bout zegt: de zaak is grondig bekeken, maar een vroeger dergelijk ver zoek is geweigerd. Olm billijk te zijn kan knen nu moeilijk dit verzoek toestaan. De voorz. voorziet, dat van 't een 't ander komt. Komt zulk een inrichting daar, dan blijft de naburige grond wellicht open, want 'tis niet aangenaam in de buurt van een garage te wonen. In den regel breidt zich zulk een inrichting vrij sterk uit. Dhr. 'De Die vraagt, of 't'ook in de be doeling ligt een fietsenzaak in te rich ten. D'e voorz. zegt't staat niet in 't verzoek, maar is wel gezegd in de mon delinge toelichting. Besloten wordt tot aanhouding van dit verzoek. 't Verzoek van „Ons Streven" wordt in handen van B. en W, gesteld. Wat het schrijven van het Bestuur der Ambachts school omtrent het gebouw der Rijks Landbouwwinterscho'ol betreft, zegt de voorz.' dat dit abusief aan den Raad is gezonden, 't Was de bedoeling het aan B. en W. te richten. 'Het wordt in handen van B. en W. gesteld, waarbij de voorz. meedeelt, dat waarschijnlijk binnen 14 dagen hierover weer raadsvergadering zal worden gehou den, om dan tegelijk ©en adres der S.D.A.P. inzake de gaskwestie en misschien de so ciëteitskwestie te behandelen. Verder deelt de voorz. mede, dat men begonnen is aan 't dempen van den pjat bij 't station. Men is ontheven van de verplichting om alleen, met zuiver zand te dempen, wat de) kosten beduidend zal verminderen, 'tls echter een diepe put, zoodat het den voorzitter wel wat laag voorkomt, als zou de demping nu maar f2000 kosten. Den heer Vienings wordt evenwel toegezegd, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk met cij fers zullen komen. Dhr. Goeclbloed vraagt of de stank nu niet verplaatst wordt naar de slooten aan den Stationsweg, wat de voorz. ontkent, daar slechts één pand, n.l. dat van den heer mr. Lucasse, daarin uitloost. Dhr. Goedbloed vraagt of de betrokken eigenaren niet willen bijdragen in de kosten. De 'voorz. meent, dat dit bezwaarlijk zal gaan, gezien vroe gere ervaringen. De voorz. zegt verder, dat de hoornen geïnspecteerd zijn met 't, oog op1 gevaar bij storm en dat in. Nieuw Goes de aan- planting is giereed gekomen. Er wordt ech ter schandelijk veef vernield. Bij handen vol zijn de tulpen gestolen. Dhr. Oosterbaan vraagt, of de beplan ting niet te laat is geschied. De voorz. zegt,'dat de deskundigen hem het tegen deel hebben verzekerd. Bovendien worden de planten, die dood gaan, door den leve rancier door andere vervangen. Ook deelt de voorzitter mede, dat het materiaal voor de bestrating der Rirnmelandstraat is gearriveerd. Er is echter momenteel veel te bestraten, zoodat er eigenlijk straat- makers te kort zijn. De gemeentebegrooting 1921 wordt ge wijzigd en verhoogd met f9615,83, die voor 1922 met f 234.094,231/2, die voor het grondbedrijf 1921 met f898,17i/2 en idem 1922 met f 17.330,50i/2, terwijl uit den post onvoorzien 1921 voor f 323,30y2 wordt beschikt. Daarna komt in behandeling het voor stel tot wijziging der begrooting van den keuringsdienst van Wanen voor 1922. De voorz. merkt op, dat het feit, dat deze begrooting nu met een bedrag van f 32.500 is verminderd, niet ligt aan een te groot- schen opzet, maar aan onbekendheid met dezen dienst, toen de begrooting moest worden opgemaakt. Hst hoofdbezwaar van Gedep. Staten blijft de aanschaffing van eer, automobiel. De gewijzigde begrooting wordt aan genomen. Met een kleine wijziging wordt het be sluit goedgekeurd om aan dhr. L. Kor- stanje een stukje grond bij school B te verhuren. Bet verzoek van den heer F. Visser e. a. om vergunning tot, het maken van afheiningen langs den Heernisseweg lokt een breed© discussie uit. De voorz. zegt, dat het gedeelte bestrating, waar het hier om gaat f200 kost en niet, zooals abusief is gerneld f 1850. Dit kostte de in 1918 daar aangelegde bestrating in totaal. Dhr. Flink zegt, dat de menschen van die bestrating, die op hun eigen grond is aangelegd, meer last ondervinden dan vroeger is vermoed. Spr. vraagt, wat de kosten zijn van verlegging dier bestra ting. De voorz. zegt: bedoelde straat is toen niet uit eigen beweging, maar op verzoek der bewoners gelegd. Het gaat nu toch niet aan, als er weer eens andere men schen wonen, opnieuw kosten te maken. Wil men toch verlegging, dan moet men in de kosten bijdragen. Dhr. Vienings zegt: bedoelde menschen blijken met hun straatje nog erger af te zijn dan vroeger. De voorz. acht de bezwaren erg óver dreven. Dhr. Constandse wil langs een zoet lijntje een minnelijke oplossing zoeken, opdat men straks niet verplicht zal zijn de bestrating, die op eens anders grond ligt, op te breken. De voorz. zou dit laatste dan maar wil len doen en de lui in de modder laten zitten. Het Gemeentebestuur is geheel te goeder trouw geweest, heeft kosten ge maakt en treft in geen enkel opzicht ver wijt. Als de belanghebbenden willen bij dragen, is er altijd no,g te overleggen. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen. Bij 't verzoek om meerdere subsidie voor de restauratie der Groote Kerk zegt de voorz., dat 't niet prettig is, zulk ©en antwoord te ontvangen van het ministerie van Onderwijs op een serieus voorstel. Men krijgt het gevoel in 't ootje te worden genomen. De kosten door 'tDep. van On derwijs opgelegd zijn reeds absurd hoog en nu men ernstig overleg wil plegen over een zoo belangrijke zaak, krijgt men zulk een antwoord. Dhr. Vienings meent, dat Goes doen moet wat het, kan om dit kerk gebouw, monument van godsdienst- en burgerzin, in stand te houden. Dit. gebouw is het, dat Goes maakt tot een stad. Do commissie van restauratie heeft echter, veel te weinig' reclame gemaakt voor haar werk. De burgerij en ook de Raad weet er zoo goed als niets van. Desondanks moet het gemeentebestuur een goed voorbeeld geven, want naar de 'mate waarin dit bijdraagt, zullen ooli anderen steunen. Spr. acht de verhooging van f 500 op f 750 een .lodenfooi en stelt voor f 1000. Dhr. Flink acht, dat B. en W. niet klakkeloos hebben neergeschre ven 750 is de uiterste grens, tot w'elke men kan gaan. En daarom, hoe goed ook bedoeld, is hij tegen 't voorstel van den heer Vienings. De voorz.B. en W. voelen niet minder voor 't behoud der Groote Kerk, maar van alle kanten wordt op bezuiniging aangedrongen. Waar is de grens ook bij dezen post? Zat Goes ruim in 't geld, dan gaven we gaarne wel! f 5000. Dhr .de Die steunt liet voorstel om f 1000 te g;even. Dhr. Goedbloed geeft den heer Vienings in overweging zich vooiioopig te vereenigen met een bedrag van 750. De uiterste grens, waarboven men niet kan gaan, kan 'zich na verloop van tijd wel verplaatsen. De voorz. onder steunt dit idee. Dhr. v. Melle zou ook gaarne zien, dat de commissie de restau ratie wat meer populair maakte. Dhr. Vienings trekt zijn voorstel in, nu B. en W. toezegging doen, dat later zoo mogelijk de subsidie zal worden verhoogd. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Bij het voorstel om allo gebruik van het water der vesten te verbieden, vraagt de heer Vienings of b.v. een veedrijver te straffen is, als een koe Water uit de vest drinkt? Het zal moeilijk gaan deze verordening toe te passen. D:e voorz. herinnert aan het onderhoud met den Directeur der Waterleiding-Mij. Er zijh altijd van dié* onverstandige menschen, die het slechte vestvVater willen gebrui ken. Wordt niet alle gebruik verboden, dan zijn er altijd achterdeurtjes om aan de wet to ontkomen. Dhr. Goedbloed is tegen dit voorstel. Wil men op iets straf Stellen, dan moet het ook strat verdienen. Is dit niet zoo, dan verzwakt men den eerbied voor de wet. Gaat men zeggen: we zullen alle gebruik verbieden, dan is daarbij vanzelf menschelijk en dierlijk gebruik inbegrepen, dan is dit een geheel verkeerde methode. Men moet alleen ver bieden, wat verboden moet worden en niet meer. Wil de Waterleiding-Mij- haar debiet vorgrootcn, dan moet zij door een coulante bediening en niet door zulk een verordening haar belang dienen. Spr. stelt daarom voor alleen het menschelijk en dierlijk gebruik te verbieden. Dhr. de Ruijter de Wildt heeft 15 jaar lang 4 maal per dag langs de vest gewandeld en b.v. gezien, dat groente in dat water gewasschen Werd, wat even verkeerd is als het drinken van dit Water. Ook het gebruik van 't Water voor schrob ben en schuren is wel degelijk onhy giënisch. Spr. erkent, dat de handhaving moeilijk zal zijn, maar wil men iets be reiken, dan moet de voorgestelde verorde ning worden aangenomen. Dhr. de Dje is 't hiermede eens. Dhr. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0,05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regiels f 1.20, elke regel meer 30 OU Bij abonnement belangrijke korting. mm v m •TzjjmntnaraBa&.wvwKa' n—w i wjhiuwbswo— Waterzucht en de Nieren. Waterzucht is ophooping van Water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren.om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziek te. Of gebrekkige niei-en, of een hartkwaal kunnen de oorzaak .zijn, doch daar nier kwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellingen van de voe ten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier- zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtrecren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indii-ekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kun nen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Ileete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en geregelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Go. en te Middelburg bij fa. C. Sch'ulte Go. a f 1.75 per doos. (40) Goedbloed herhaalt, dat de gevolgde methode verkeerd is. Wil men onhygiëni sche dingen verbieden, dan kan men ook wel het vroeg naar bed gaan verplichtend stellen. De crisistijd heeft toch wel vol doende geleerd, dat men door te ver td gaan den eerbied voor de wet ondermijnt. De voorz; zegt, dat erger is, wanneer de overtredingen der verordeningen niet gestraft worden en aan dat euvel lijden we hiel' in Goes nogal eens. De ver ordening wordt daarna aangenomen met de stem van den heer Goedbloed tegen. De begrooting voor het Gasthuis over 1922 wordt aangenomen. De heeren de Die en Blaas stemmen tegen de salaris- verhooging van den secretarisk-penning- meester, omdat andere salarissen te laag zijn. Al de niet genoemde voorstellen werden aangenomen. Bij de rondvraag vestigt dhr. de Die de aandacht op het slechte stuk geteerde weg van den Dam naar 't pakhuis der firma Massiee. De voorz. schrijft dit toe aan de verniel zucht der jeugd. Misschien is met grint- zand hier wat te verhelpen. Nader des kundig rapport zal worden afgewacht. Hierna besloten vergadering. Na heropening wordt tot scheikundige bij den Keuringsdienst van Waren be noemd mej. G. Beekman te Leeuwarden tegen 2 st. op den heer M. J. N. Schuur- sma te Velp. De verhooging der toelage aan den secretaris der Commissie tot We ring van Schoolverzuim wordt goedge keurd. Het primitief-kohier der Honden belasting dienst 1922 wordt vastgesteld op f776 en dat van den Hoofdei. Om slag voor hetzelfde dienstjaar op f227.901,83. Bij 't laatste merkt de voorz. op, dat lang gewacht moest worden op de gegevens der Rijksbelasting. Daarna sluiting. In en om Genua. De antwoord-nota's van de Duitsche en Russische delegaties zijn opnieuw uit gesteld. Het heet, dat Schanzer alsnog een bemiddelingspoging zal wagen. Intus- schen worden allerlei min of meer tegen strijdige berichten over den vermoedelijken inhoud der nota's verspreid. Intusschen schij'nen de besprekingen bij Lloyd George niet zonder resultaat te zijn geweest, althans de premier ontving gis teren 'de journalisten en verklaarde hun, dat het incident, ontstaan door hetDjuitsch- Russisch verdrag, is opgelost. Van verschillende zijden wordt het be richt verspreid, dat tengevolge van het afsluiten van het verdrag met Rusland in den boezem der Duitsche delegatie mee- ningsverschillen zijn onstaan en dat Rathe- nau spoedig zal aftreden. Het Hbld. is gemachtigd te verklaren, dat dergelijke berichten volkomen uit de lucht gegrepen en tendentieus zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1