Mie. Kerknieuws. van het heden door U gevierde jubileum, gevoel ik mij, niet enkel als lezer maar ook als Christen, gedrongen, mijn hulde aan te bieden aan hen, die aan den bloei en het voortbestaan van Uw blad hebben medegewerkt. Al heb ik zelf mij genoodzaakt gezien ondanks mijne, ook door medewerken be toonde sympathie, om de U bekende re denen een eigen blad op te richten, dat soms wel met den grooten stichter van Uw blad in botsing kwam, toch hebben beide bladen steeds denzeltden koers gehouden, niet als feindliche Brüder, doch steeds gedachtig aan den stelregel van Von Moltkegetrennt marchieren, vereint schlagen. Steeds zal ieder den oprichter van „De Standaard" bewonderen, den moed en het doorzicht te hebben gehad, op een tijdstip waarop ons Christelijk volk nog 'zoo weinig politiek ontwikkeld was, een blad te stichten dat de Christenen tot een politieke kracht heeft ontwikkeld, waarmee het zich „intellectueel" noemend deel des volks meer en meer heeft te re kenen. Alleen een man van zijn gaven vermocht dat. Was het heengaan van den stichter van Uw blad een zeer groot verlies, onherstelbaar bleek dat niet te zijn ge weest, nu een man als de heer Colijn als zijn hoofdredacteur is opgetreden. Moge, onder Gods zegen, Uw blad voort gaan met op politiek gebied de Christe lijke beginselen onder ons volk tot ontwik keling te brengen. Onder aanbieding van mijn gelukwen schen, met bjjzondere hoogachting, Uw dienstwillige A. F. DE SAVORNIN LOIIMAN. C h r. II i s t. Unie. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht had Woensdag de algemeene vergadering plaats van afgevaardigden der C- II. Unie, die buitengewoon druk bezocht was, on der leiding van mr. ds. J. Schoklcing (Leiden). In zijn openingswoord riép1 de heer Schokking in 't bijzonder Minister De Geer het welkom toe. en wees er verder op; dat de komende electorale strijd meer dan ooit een strijd zal zijn der belangen om de staatsmacht. Dit zou kunnen uit- loopen op een ontbinding van het parle mentaire stelsel. Ook mannen der linker zijde zien het gevaar in van een dergelijk gebruik van het kiesrecht. Toch meenen we, dat alleen partijen als de onze, die de overheid zien als de uitvoerster van een hooger beginsel, een wig kunnen drjjven in dit heilloos streven. Spreker wijst op de afscheiding van de nieuwe katholieke partij en op1 een schakeering in de liberale partij', die be zwaar hebben tegen de overwegend so ciale bemoeiingen van ons Kabinet. De Regeering had echter een achterstand in ite halen. Zij heeft zich meermalen verzet tegen een overdreven verzorging van ar beidersbelangen. Ook op het terrein van den arbeid vragen wij recht /zoowel voor den werkgever als voor den werknemer. Wat betreft de R. K. Partij tegenover haar streng doorgevoerde afzondering op elk gebied en den vaak laatdunkenden toon ïn de kleine pers tegenover het Protestantisme, zijn wij niet zonder zorg. Het agressieve in vele van die kringen dwingt ons tot verweer ook op- politiek terrein. Met betrekking tot de A.R. partij is dat wat anders- We zijn dankbaar voor de vriendelijke woorden van den voorzitter dier partij. Er bestaat nauwe verwant schap en overeenstemming. De stemmen tot vereeniging opgegaan zijn ons sympa thieker dan zij die verdere splitsing willen. Intusschen moet tot een vereeniging van de A.R. en de C.-H. partij den weg ge- effend zijn, wat heden nog allerminst het geval is- Tijdens de openingsrede was Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman binnenge komen en met luid applaus verwelkomd. Minister De Geer hield, mede namens minister De Visser, een korte toespraak die sterk waarschuwde tegen het groeps- en klasse-egoïsme, dat in den laatsten tijd zoozeer de politiek dreigt te bederven. Verder kwamen twee voorstellen in be handeling, ten eerste van Leiden, en ver volgens een motie van de heeren dr. P. J. Kromsigt, dr. G. Oörthuijs, ds. H. Bak ker en ds. L. C. W. Ekering uit Amster- dam, beide zich richtend tegen de Room- sche actie (inzake het gezantschap1 en de processies). Ds. PI. Bakker verdedigde de laatste, (wees op den arroganten toon in de Room- j sche pers en klaagde over de leiding van j „de Nederlander" in dezen. D'r. Kromsigt sprak in gelijken geest. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman i merkte o.a. op, dat dr. Kromsigt zich ver- gist dat de premier in bet Kabinet be- j noemd is omdat hij Roomsch was. Men 1 is bij Ruijs aangeland omdat hij tenslotte de eenig geschikte bleek. Er is nooit over gesproken, dat hij gekozen worden moest, omdat hij behoorde tot de sterkste groep. Eerder kan men zeggen, dat hij benoemd is, niettegenstaande hij Roomsch was. Tenslotte Werd de motie-Amsterdam met 1 stem tegen aangenomen. De heer Ter Haar bracht verslag uit van den financieelen toestand. Het batig saldo is f 2.041.94. Het bezit bedroeg einde December f 12.541.94. Na dien tijd j zijn weer uitgaven gedaan, zoodat het eigenlijk saldo-slechts f700 bedraagt'. Hierna Werd begonnen met de behande- ling van het concept-verkiezingsmanifest. Ofschoon een tweetal hoofdstukken van het manifest nog niet besproken waren, ."werd de vergadering, die aan het verloo- pen ging, door den voorzitter gesloten. Grein er en Van Kol. Volgens een V. D.-bericht zijn de heeren II. van Kol (S. D. A. P.) en J. T. Cremer (Vrijh. Bond) overeengekomen, het z.g. pair-off toe te passen. Dit is een in Engeland heerschende gewoonte, waarbij twee Parlementsleden, de een voorstander van ©en bepaald wetsvoorstel, de ander tegenstander, beiden door omstandigheden bemoeilijkt om- aan de stemming deel te nemen, overeen komen niet bij de stem ming aanwezig te zullen zijn. De beide senatoren bevinden zich in het buitenland, en de betreffende stemmingen zijn die over de hoofdstukken der Grondwetsherziening. Zooals men weet, is de heer Cremer tegen stander van de gewichtigste dezer hoofd stukken, terwijl de .heer Van Kol zijn stem voor momenteel in behandeling zijn de wetsvoorstellen zou uitbrengen. Een melkconflict in Amsterdam. Er dreint in de hoofdstad weer een ernstig conflict in den melkhandel De boeren hebben onlangs besloten de melk tegen 11 cents franco-stad te leveren, doch de Vereeniging van Am sterdamsehe melkinrichtingen Hennes gaat met dezen prijs niet accoord en heeft verklaard, niet ine* r dan 9 cent per liter te willen betalen De boeren zijn ever dit bod niet te spreken en nu heeft de Bond van Melk veehouders een vergadering gehouden, om te bespreken wat in de huidige omstandigheden moet worden gedaan. Na een uiteenzetting door den Voor zitter, over de onderhandelingen met de Hermes en de Melkslijtersbonden, zijn uit de vergadering stemmen opgegaan, om de melk door de boeren zelf in Am sterdam te laten uitventen tegen 10 of 11 cent per liter. Verschillende boeren hebben daartegen echter bezwaar ge maakt, daar zij van meening zijn, dat de boer niet voor venten geschikt is. Anderen hebben daartegen aangevoerd, dat het venten zeer gemakkelijk is en dat het Amsterdamsch publiek gaarne de melk, die direct van de boerderij komt, van den boer wil afnemen. Na breedvoerige discussie is besloten, de melk tegen 10 cent per liter te Am sterdam te gaan uitventen en dus niet meer aan de melkinrichtingen en sljjrtrs af te leveren, totdat de Hermes de ge neigdheid toont, om over do vaststelling vau den melkprijs met de boeren oveileg te plegen. Een conflict in de S. D. A. P.? Naar de „Tel verneemt hebben de ex-socialistische gemeenteraadsleden van Heerlen en verschillende anderen een vergadering belegd, waarin overwogen is om zich geheel van de 8. I). A P. los te maken en hij de a.a. verkiezingen met een eigen lijst uit te komen. De heer W. Smid, de vroegere secretaris van den Nèd. Mijnwerkersbond en ex lid van de Prov. Staten en gemeenteraad, zou dan als No. 1 op deze lijst komen te staan. Verschillende S. D. A. P ers hebben reeds bedankt voor het lidmaatschap, waaronder de voorzitter van den Ned. Mij uw. Bond, de heer v. d. BiD. Naar deze mededeelde is de oorzaak van zijn uittreden en dat der anderen, niet omdat zij het met de richting der partij niet eens zijn, doch omdat zij niet accoord gaan met het optreden van een partij- propagandist. Verlaging van salarissen. Naar de Res.-bode" meldt, is de regee ring voornemens, art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit te schrappen, waardoor de mogelijkheid geopend wordt, dat d© sala rissen van het rijkspersoneel over de ge- heele linie zullen kunnen worden ver laagd. Art. 40 waarborgde het personeel, dal zij het eenmaal verkregen salaris zouden behouden. De aanzienlijke daling van het belast baar inkomen in ons land zou, naar men het blad meedeelde, aan dezen maatregel niet vreemd zijn. De eerste stappen tot het nemen van dezen maatregel zijn reeds genomen. Allerlei. Het electriciteit-stai ief is te Den Haag van 31 op 25 ets. per K.W.U. gebracht. Een beduidende verlaging! De Bond van Melkveehouders besloot dat zijn leden de melk niet meer aan de Amsterdamsche melkinrichtingen, maar rechtstreeks aan de verbruikers zullen le veren. De verderfelijke b io s c o o p. I Meer dan eens hebben wij gewezen op j de gevaren, die onze jongemenschen in j de bioscoop-theaters bedreigen. Toen dan i ook te Goes zulk een inrichting verrees j (nog wel onder de misleidende benaming van „Witte Bioscoop") hebben wij die al- lerminst met enthousiasme begroet. Men j meende echter van zekere zijde de waar- schuwenden gerust te kunnen stellen met j de mededeeling, dat een bioscoop-com- missie van gemeentewege was ingesteld, die wel zou toezien, dat geen verkeerde j films werden afgedraaid. Wij waren hier- door wel lang niet overtuigd, maar wij wilden voor een oogenblik de critiek het zwijgen opleggen, om daardoor althans een bewijs van onzen goeden wil te le veren. Let echter nu op hetgeen met de Paaschdagen in die zgn. Witte bioscoop, ondanks onze befaamde bioscoop-commis- sie is vertoond. En dan willen wij niet afgaan op praatjes van deze of gene, maar onz© mededeelingen halen uit de Nieuwe Zeeuwsche Courant, een blad, dat de bioscoop lang niet ongenegen is en er meermalen zeer waardeerend over schreef. Genoemd blad schrijft dan: „Het „eenzame eiland" had eene scène het verblijf der twee gelieven in kei huis van den zonderling die er niet in hoorde. Nu toch deed liet dingen door schemeren die uit moreel oogpunt niet door den beugel kunnen. Vender behoorde in dit „drama" het duel tusschen de beide vrienden geschrapt te worden. Het duel, het tweegevecht, steunende op een valsch begrip van eer die door bloed moet worden hersteld, wordt door de christelijke moraal en terecht gewraakt. Dan werd nog een 5-acter vertoond, Bandietenliefde geheeten. We.ko ver edelende ontspanning er in kan gelegen zfln naar de handelingen te zien van een geraffineerd boevenpaar, man en vrouw, die de menschen bcrooven en bestelen, is ons ©en raadsel. En dan zwijgen wij nog van tal van scènes in deze vertooning, die, „zeer gedurfd" waren en daardoor ab soluut afkeurenswaardig." Tot zoover de „N. L Crt." Onze lezers - weten genoeg, om zich r.ea oordeel te kunnen vormen. Zulke dingen worden den menschen nog wel op den Zondag voor oogen gesteld! Is het niet goddeloos? Een leuke muizenval. Maan dag vond men te Ierseke, naar de M. Crt. meldt, in een oesterloods op een bank een doode muis met haar snuitje tusschen de schalen van een oester be kneld. Men begrijpt wat er 'gebeurd was. (De muis onder de oesters rondsnuffelend, fcal er een gevonden hebben, die zich juist geopend had. Een mooie gelegenheid om zich aan 't zeebanket te vergasten. Maar de oester zal zich intijds hebben gesloten en zij doel dat met een kracht, waartegen die van een muis niet bestand is. (Onze berichtgever bevestigt boven staand bericht uit de M. C. zoo daadwer kelijk mogelijk; want hij zond ons in ©en kistje bedoelden oester met zijn slacht offer tusschen zijn schelpen. We zouden den wensch kunnen uitspreken, zegt onze berichtgever, dat alle oesterdieven aldus maar natuurlijk niet zoo doodelijk! zouden gestraft worden). Bedoeld© beestjes zullen wij Vrijdag nog bewaren voor 't geval een onzer lezers ze zien wil. Red. Gees. Den Tweeden Paaschdag had des avonds in de Lange Kerkstraat een vecht partijtje plaats, waarbij' een persoon uit Nisse door een matroos gewond werd. Dr. Snoek heeft den gewonde verbonden, die daarna geconfronteerd werd met en kele matrozen, doch deze geen van allen herkende als de dader. De gewonde is per fiets huiswaarts gegaan. (N. Z. Ct.) De Centrale in den Kamerkieskring Go-es had gisteren ©en geanimeerde ver gadering, ofschoon nogal enkele afdee- lingen verzuimd hadden ©en afgevaardigde te zenden. De voorzitter, de heer J. Buijse, deelde mede, dat de Kiesvere-eniging te Kruiningen zich had gereoonstitueerd, met goede hoop voor de toekomst. De penningmeester, de heer P. de Put ter, logde de rekening en verantwoording over, waaruit bleek, dat er ©en batig slot is van f 293. De afdeelingen Kruiningen, Biezelingie en Heinkenszand bleven nog een jaar contributie schuidig. In de vacatures Willemsen, Fraanje en ds. v. Dijk werden in 'l bestuur gekozen de heeren ds. A. Scheele, M. de Regt Nz. en P. A. Schwartz. De secretaris, de heer Ooslerbaan, bracht verslag uit van de jongste bestuurs vergadering. Naar aanleiding hiervan werd de aanstaande stembus-actie in d-enbreede besprokenin een volgende vergadering zal de begrooting worden behandeld. Voor de verschillende afdeelingen werden de spreekbeurten vastgesteld. Tot leden van het Provinciaal Comité werden gekozen de heeren Oosferbaan (aftr.) en Buijse. Tot afgevaardigde naar het Centralen Con vent werd benoemd de heer Buijse, secun dus de heer Oosterbaan. Tot leden der commissie tot het nazien van de eerst volgend© rekening en verantwoording des penningmeesters werden aangewezen de heeren P. A. Schwartz en Kloosterman, van Krahbendijke. De heer ds. H. Brouwer, van Borssele, ging voor in dankzegging. 'Aan het Verslag van den Keu ringsdienst van Waren voor het Keuring.s gebied Goes over het eerste kwartaal 1922 is het volgende ontleend Daar bij voorloopige onderzoekingen met behulp van den Lactodensimeter op ver schillende plaatsen in het keuringsgebied was vastgesteld, dat grove misbruiken in den melkhandel bestonden en vrijwel ov.ral vervalsching door watertoevoe-ging was geconstateerd, werd zoo spoedig mogelijk een begin gemaakt met het laboratorium onderzoek van de melk. Begin Februari kon door aanwezigheid van 't allernood zakelijkste personeel (de wet schrijft bij verbaliseeren het onderzoek door twee scheikundigen voor) met het eigenlijke laboratoriumonderzoek begonnen worden. In den beginne bleek het nog al eens moeilijk terstond den vervalscher op te sporen en werden daarom vele waar schuwingen verzonden, evenals voor den verkoop van vuile melk. (In totaal 187). Om te voorkomen, dat eerst op een waarschuwing werd gewacht, alvorens met v-ervalschen op te houden, werd het uit zenden van waarschuwingen geleidelijk verminderd. Door de keurmeesters werd inmiddels doorgegaan met het inspecteeren van markten, bakkerijen, winkels, fabrieken en het keuren van visch. In bijlagen is zoowel van het labo ratoriumwerk als van de plaatselijke keu ringen een overzicht gegeven. Tegen acht vervalschers bleek het noo- dig proces-verbaal op te maken, waarvan nog maar twee zijn voor geweest; tegen elk dezer overtreders werd 50 gulden boete respectievelijk 50 dagen hechtenis geëischt. Blijkt bij het organoleptisch onderzoek van de keurmeesters een of ander artikel in ondeugdelijken toestand te verkeeren dan wordt dit vernietigd of wanneer het voor dierlijk voedsel of technisch gebruik nog geschikt is, voor menschelijk gebruik ongeschikt gemaakt. B-ij vermoeden van ondeugdelijke samen stelling wordt een monster medegenomen naar het laboratorium voor chemisch- of microskopisch onderzoek. Over het algemeen gat de toestand in de winkels reden tot tevredenheid. De bakkerijen laten echter nog al wat te wen- schen over wat zindelijkheid betreft. Dik wijls is dit een gevolg van gebrek aan ruimte. in een paar bakkerijen diende de ruimte waar het brood bewerkt werd tevens voor het doen van de wasch en lag het vuile waschgoed over de werktafels verspreid, in -een andere bakkerij stonden broed machines voor kippeneieren en werden de kuikens in open bakken bewaard, ter wijl nog een bakkerij tevens als woning diende. Vuile troggen werden meermalen aan getroffen. Daarentegen bleek het gewicht van het brood over het algemeen wei overeen te stemmen met de hoeveelheid, waarvoor het verkocht werd. De vischkeuring gaf geen aanleiding tot opmerkingen, slechts een zeer ge ringe hoeveelheid moest worden afge keurd in hoofdzaak op verzoek van den verkooper zelve bij ontvangst van minder deugdelijke kwaliteit. Behoudens een enkele uitzondering was er een prettige samenwerking' tusschen winkeliers en het personeel van den dienst en werd aan de wenken voor liet ver beteren van minder gcwenschte toestan den onmiddellijk gevolg gegeven. Reeds in verschillende gemeenten be tuigde men zijn tevredenheid over de wer king van den Keuringsdienst e-n bemerkte men de verbetering in de hoedanigheid van de melk. Het aantal inspectiën over 58 gemeen ten bedroeg 1222, waarvan 292 bakkerijen en 930 winkels; gekeurd werden 33045 partijen voedingsmiddelen en 1612 pai'tijen visch. Zoodra de exploitatiebegrooting over 1922 goedgekeurd is, en de kwestie van reis- en verblijfkosten is geregeld, zullen de werkzaamheden over alle gemeenten verdeeld worden. Aan 't rapport zijn verschillende uit slagen van analyses toegevoegd. Vlissingon. Op de algemeeue begraaf plaats werden hedenmiddag 5 lijken van in den oorlog gevallen Engelschen, die aanvankelijk op Schouwen waren begra ven, bijgezet op het gedeelte, iwaar reeds Vele geallieerde krijgers rusten, onder het ter hunner nagedachtenis opgerichte mo nument. VUemeldinge. Door dut het sleepschip „Rijn- en Zeevaart 6schipper Verbeek, geladen nn.-l io-faar. vuu België naar Dordrecht op onzachte wijze, tegen den bene whs gekomen, ontstond daardoor Jekkag n mui-st om erger te voorkomen met pomp-is aan bomd de reis worden voortgezet. Rttthem. Woensdagmiddag hield de ge meenteraad een openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. O-'ruler de ingekomen stukken was een koninklijk schrijven van de herbenoeming van dhr. K. Allaart als burgemeester. De eerste 'wethouder, dhr. W. Cevaal Pz... wenschte tnede namens den gemeenteraad den bur gemeester geluk met zijn herbenoeming en hoopte, dat hij; onder Gods zegen nog 'lang tot heil der gemeente werkzaam mocht zijn. Benoemd Werd tot gemeente-secre taris en gemeente-ontvanger dhr. L. Lain- brecht&e miet 5 stemmen. Dhr. Slager had 2 stemmen. Voor den nieuwen secre taris zal een instructie Worden vastgesteld. Blij 'de rondvraag wérd gesproken over de wegsverbetering van den straatweg RitthemSouburg, over het plaatsen van ijzeren paaltjes met nummers bij de gra ven op de begraafplaats en over het blij vend overhellen van den kerktoren. Daar na sluiting. Aardenburo, Met ingang van 16 April is de kommies 2de klasse H. van Leerdam, geboortig van Wol (aartsdijk, verplaatst van Bergen (L.) naar Aardenburg. -vu., Mn'iiftWrwzw-: ICE*ucr~- Goes. De classis Goes der Gerefor meerde Kerken benoemde tot algevaar digden naar de Provinciale Vergadering te Middelburg de predikanten R. .T v. d. VeeSi en G Doekes, primi, A. Schede on B. Meyer, secundien de ouderlingen N. J Bastmeyefii D. Meulenberg, primi, J. Steketee en J. Geschiere, secundi. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Montfoort H. J. v. Schup- pen; te Wilnis A. Meijers te Wou- brugge. Bedankt voor Arnemuiden dooi' J. C. C. Trillaard te Zwijndrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Schiedam A. M. Boeijenga te Sassenheim; te Brussel H. Brouwer te Heemstede verbeterd bericht); te Achlum E. Buurma te Hindeloopen; te Oostwold (Oldambt) S. van Dijken te Zweeloo. Aangenomen naar Herwijnen door R. Brouwer te Baarland. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Veenendaal J. Jonge leen te Maarssen; te Zwolle D. Driessen te 's Gravenzande. Acte Ex am en a L. O. Gisteren werden te Middelburg 8 man nelijke candidaten geëxamineerd, van wie 3 werden afgewezen. Geslaagd zijn de heeren M. van Gorsel, Serooskerke (S.); J. Rijk, Klocti-ngc, C. M. bij de Vaate, Zie- rikzee, A. S. P. Verjaal, Zierikziee, en A. J. van dei- Weel, St. Ann a land. Dhr. P. Luteijn, onderwijzer aan de Rijksleerschool te -Middelburg, is benoemd tot hoofd der O. L. School „Zöemans- hoop" 1e Amsterdam. Kweekschoolbeurze n. Naar aanleiding van de vraag „Geen kweekschoolbeurs?", ook ons vanuit Mid delburg toegezonden, schrijft de heer N. te G. in de Standaard: „Zou de Minister dit aandurven" luidt de tartende vraag aan 't adres van den Mi nister, eens zoo gevierd als brenger van de gelijkstelling in de wetgeving. Meer s tree lend voor dezen bewindsman zou m. i. de bescheiden vraag geweest zijn: „Laat 's lands schatkist niet toe, dat ons óók nog op wat betreft het beurzen stelsel aan onze Chr. Kweekscholen recht worde gedaan? Vindt de Minister niet de gelegenheid de laatste onbillijkheid t. o. z. van de gelijkstelling van alle kweekscholen weg te nemen" Dan zou de vrager gesproken hebben meer naar 't hart van die lezers van de „Standaard", die vinden dat de Minister t. o. z. van de Christ, kweekscholen incluis de bezoldiging van het personeel dier scholen het reeds zoo wèl heeft kunnen maken. Heeft diezelfde Minister niet, nu er een groot tekort is aan volledig bevoegd© leerkrachten voor het M. O., de mogelijk heid geopend voor de besturen onzer Chr. kweekscholen om halfbevoegden of zelfs totaal onbevoegden (wettelijk!) aan hun scholen te verbinden, in functie niet al leen van teeraar, doch zelfs van direc teur? Op 't gevaar af, dat, met krenking van 't recht, persoonlijke sympathieën een benoeming kunnen bepalen? Zijn op dit punt de Chr. kweekscholen niet be voorrecht. boven de Rijkskweekscholen (We beschouwen die bevoorrechting als 't natuurlijk gevolg van het groot© tekort van leeraren M. O. bij het Chr. onderwijs!). Een vriendelijker gelaat tegen onzen Mi nister De Visser was gepaster geweest! Vooral ook, omdat tocli reeds aan vele Chr. kweekscholen blijkens adverten ties in de bladen wèl beurzen uitgereikt zijn en dus den goeden wil en den „durf" van Z. E. hebben aangetoond. Is tot den vrager niet doorgedrongen, dat de slechte toestand van de schatkist oorzaak heeft kunnen zijn van het niet- verleenen van beurzen; en is hij in dat geval niet onbillijk geweest? Dat de vra ger zou kunnen eischen, dat het totale niet voor uitbreiding vatbare (schat kist!) --- aantal uit. te reiken beurzen over alle opleidingsscholen naar verhou ding van het leerlingenaantal zou worden verdeeld, kan ik nauwelijks gelooven. Geslaagd te 's Gravenhage voor het machinisten-examen de heer P. J. de Greeuw, te Viissingen. De Schoolraad va or Scholen m et de n B ij b e 1. Onder leiding van ds J. L Pierson uit Groningen is gisteren te Utrecht de 33ste algemeene vergadering van den School raad voor Scholen met den Bijhei ge houden Ds Pierson werd bij acclamatie tot voorzitter he; benoemd Het jaarver slag werd goedgekeurd. De heer J. Terpstra bracht rapport uit omtrent het hulpfonds voor gewei gerde rijksbijdragen en tevens omtrent het hulpfonds voor gevallen van lang durige ziekte, waaruit blijkt, dat aan 39 schoolb sturen uitkeeringen zijn ge daan in gevallen van langdurige ziekten, ten bedrage, van f 10.440. Jhr mr. A E de Savornin Lohman werd bij zijn binnenkomen toegezongen: „Dat 's Heeren z- gen op u daal". Aangenomen werd een voorstel-En schede eu Lonoeker, luidende: De Ver eeniging tot stichting en instandhouding van sch-iien met den Bijhei te Enchede en Lonneker verzoekt een zoodanige regeling van de borgstelling dat deze ook geldt bij de aanvrage van het voer- schot op de gemeentelijke vergoeding. Ouder de hij de borgstelling aangesloten schoolbesturen zal hierover nog een referendum worden uitgeschreven. De heer J. Strikwerda, directeur van de kweekschool te Dokkum, hield een referaat over het onderwerpAan wie de school? Hoe men vroeger rekenen leerde. Uit: De vernieuwde Cijferinge van Mr. WILLEM BARTJENS Herstelt, vermeerdert en verbetert, door Mr. JAN VAN DAM. Gezuiverd door den Wei-ervaren Reken- Meester KLAAS BOSCH.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2