a Port ten. Oo. No 168 en UT 12 thans SROOT. Ilinsdag 18 April 19%% 30e Jaargang delburg. d, hoest ge, gposito's: Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. rhooging bin- PRIMA alom enals al onze n Aken, KASSIERS RE? chique poses, jhting r bij onze in ten. eiend, bronchitis wordt, zult spoedig van tèf tos. 55, Middelburg. DEN HERDER. 4V» °/o 43/4 °/o 5 °/o ke afwerking. - Teleph. 150. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Verststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie 110. 58 Postrekening No. 36000- Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A bon n erne n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 P r ij s der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke kortinj. Verbetering. In ons .-verslag van Zaterdag van de Deputatenvergad-ering staat, dat de heel' Colijn het gezantschap bij den Paus noem de ,,niet een opzichzelfheid". Dat moet zijn v a n z e 1 f s h e i d, als b.v. dat te Londen. Uit Genua. Het schiet met de werkzaamheden dei- conferentie te Genua bijzonder slecht op." De Russen komen met hun antwoord maar niet voor den dag. Zaterdag kregen ze nog een ultimatum op hun dak, maar tot en met gisteren werd taal noch- tee- ken vernomen. "Men verwacht het nu van daag. Vrijdag- en Zaterdag schijnen er ernstige, incidenten te zijn voorgevallen. Althans Lloyd George en Birkenhead kwa men boos van de conferentie. Intusschen hebben de Duitsche en Rus sische gedelegeerden, hun te Berlijn be gonnen besprekingen voortzettend, een overeenkomst bereikt, welke in entente- kringen groote ontevredenheid gevlekt heeft. i Zaterdag .fiebben de Nederlanders minis ter-president Ruys de Beerenbrouck en minister van Karnebeek ljij Üen Duitschen rijkskanselier, dr. Wirth gedineerd. Men hoopt in de kringen der Duitsche delegatie te Genua, dat het mogelijk zal zijn een buitenlandsche leening 'te sluiten ter stabilisatie van den wisselkoers en rekent hierbij op de medewerking dei- neutralen. Inmiddels is minister Ruys reeds op de terugreis naar Nederland, teneinde mor gen in de Eerste Kamer een rede uit te spreken. In de eeuw der ontwapening1. Op grond van de ervaringen, opgedaan bij liet in den grond bforen uit de lucht van uitgeleverde Duitsche oorlogsschepen heeft de Amerikaanscii© luchtdienst, vol gens het V a d., aan Amerikaansohe vlieg tuigbouwers verzocht, plannen te ontwer pen voor een nieuw „vliegend slagschip". Deze „slagschecen" zouden een nieuwe phase beteekenen in de luchtoperaties van een basis op het land tegen vijandelijke vloten. Gedreven door twee voor het dool berekende luchtmachines, die elk in staat zouden zijn bijna 1000 paardekrachten te ontwikkelen, zouden zij met een snelheid van meer dan honderd mijl per uur ge durende acht uren zonder te landen de lucht kunnen klieven. Daardoor zouden zij, vertrekkende om bij verrassing oor logsschepen te bombardeeren, van een landstation uit honderden mijlen boven de zee kunnen vliegen en naar hun basis terugkeeren zonder tusschcntijdsche „lan ding". Behalve de bemanning en een machtigen brandstof renvooi raad, zal elk „slagschip" verscheidene bommen mede voeren, die meer dan een ton elk wegen en in staat zijn de pantserplaten van een oorlogsschip te splijten, evenals een uit rusting met kanonnen om vijandige vlieg machines af te weren. Vergeten, vrede te stichten. Tijdens den oorlog toen niemand meer precies wist, hoeveel volken nu eigenlijk op een gegeven oogenblik den oorlog hadden verklaard of althans de betrek kingen verbroken, heeft ook de vermaarde republiek San Marino zich in 't strijd gewoel geworpen, al heeft misschien niemand daar verder ooit iets van ha- bespeurd. De geheele zaak zou vergeten zijn, als niet onlangs het hoog bewind van gezegde republiek in het weekblad voor San Marino en omstreken iets had ge lezen over de conferentie te Genua. De regeering vond, dat zij daar ook tegenwoordig behoorde te wezen en meldde zich aan voor een plaatsje in de zaal. Doch er zat te Rome ergens op een regeeringsbureau ©en plichtgetrouw amb tenaar, die zijn papieren in orde had en deze ontdekte dat San Marino nog altijd m-et Duitschland in oorlog is. Het had blijkbaar vergeten om vrede te sluiten. Nu kan het tot onheil en schade deir wereldhistorie niet aan de conferentie deelnemen. Maar het heeft zich gehaast, vredes onderhandelingen te beginnen. Misschien eischt het wel, als medef-ovcrwinnaar, Berlijn te bezetten. Korte berichten. Te Dusseldorf is in de fabriek van de Phoenixwförke een acetyleengashouder ontploft. Dertien arbeiders zijn zwaar ge wond of hopeloos. Het gtebouw waarin de gashouder stond is geheel verwoest. In den omtrek zijn door den luchtdruk talrijke vensterruiten vernield. In Ierland is het gedurende de naschdagen weer tamelijk roerig geweest. Er hadden -oenig-e gewapende botsingen plaats tusschen republikeinen en soldaten van den .vrijstaat. Griffith heeft te Sligo zijn aangekondigde rede gehouden, on danks het verbod van den rebellen-com mandant. Zij verliep zonder incidenten, te Dublin Werden schoten gelost op Mi chael Collins. Zij troffen echter geen doel. [Die dader werd gevangen genomen. De stedelijke begrooting van Berlijn voor 1922 sluit met een nadeelig saldo -van ieen milliard mark. In de stad Dvinsk zijn door het over- stroomen van de Dwi-na 200 personen ver dien ken. De overstroominig wei'd veroor zaakt door de vorming van een ijsbarrière, die het water opstuwde. De ijsdam werd door kanonvuur stuk geschoten, waarop de rivier wieer in de bedding is tei'ugge- jkeerd. Belasting gevolgen. Tengevolge van den zwaren belasting druk te Amer-ongen zal graat Bentinck, die langen tijd de gastheer van den ex- keizer geweest is, naar het buitenland vertrekken. Pogingen zijn gedaan, om hem van dit voornemen terug te brengen, maar zonder resultaat. Er beerscht thans neer slachtigheid onder de bevolking, vooral, onder arbeiders en middenstand. Het kas teel zal niet onder den hamer komen. Monarchistische demonstratie b ij Door n. Donderdagavond arriveerden te Doorn een aantal Duitsche studenten uit Dlassel- dorp, die een voetreis maakten naar Am sterdam. Achter Huize Doorn sloegen zij hun bivak op en brachten er den nacht door. 'Vrijdagmorgen kwamen er nog ach terblijvers bij, zoodat de troep aangroeide tot ongeveer honderdvijftig man. Ze waren gekleed in padvinderscostuum, en voorzien van muziekinstrumenten en vaandels, waarop doodskoppen waren aangebracht. Blijkbaar waren ze monarchisten, want 's middags bracht de ex-kroonprins hun in hun kamp een bezoek, waarbij allerlei monarchistische liederen ten gehoore wer den gebracht en ovaties voor 't keizerlijk huis werden aangeheven. De ex-keizer Izelf verscheen niet, maar de kroonprins onderhield zich met verschillende leden van het gezelschap." Allerlei. Het hoofd der Paul Kruiger school te Batavia, de heer Floor, die binnenkort repatrieert, is benoemd tot particulier se cretaris van den leider der anti-revolutio naire partij, den heer H. Colijn. Be Minister van Arbeid heeft goedgevonden, dat vroeger toegeken de bijdragen voor woningbouw zul len wórden uitgekeerd aan de gemeen ten Axel, ten behoeve van P. en C. van Wiemeersch (x/s ged. der bijdra ge) f950; Brouwershaven: ten behoe ve van B. v. d. Wal, f1700; Hoede- kenskerke, ten behoeve van P. Bö- lier ,1205; Hoek, ten behoeve van- J. van 't Hoff ("gedeeltelijk) f1064; Ovezand, ten behoeve van P. Boon man, J. de Jonge en W. J. Robijn, resp. f1200 ,1184 en f1360. De militieplichtige student in de geneeskunde C. H. Lenshoek, van de universiteit fc Utrecht ,is toegelaten tot de verbintenis als adspirant-reser- ve-officier van gezondheid bij de land macht. De officier-machinist 2e kl. J. G. Charmes is overgeplaatst naar Vlissmgen voor toezicht bij den af houw van de voor Oosl-Indi'c bestem de onderzeeboot K .VIII. Middelburg. Tot inspecteur van po litie te Zwolle is benoemd dhr. J. S. de Jong, thans in gelijke betrek king alfner. De villa op het Noord-Bolwerk vroeger bewoond" door de familie van Adrichem Boogaert, is aangekocht door de Geref. gemeente, om te wor den bestemd voor ouden van dagen, welke door de diaconie worden ge steund. Het is nog niet vast of het gebouw alleen oudjes uit deze ge meente of wel uit geheel Zeeland zal opnemen. Het huis werd aangekocht voor f 10.000. Gistermiddag ontstond schoor steenbrand, ten huize van P. aan den Penninghoek, waarbij ook de schoor steenmantel vlam vatte. De politie wist het vuur met een rninimlax te blusschen. Van dr. P. C. Boutens is uit Rome bij de familie alhier een tele gram ontvangen, meldende, dat hij ge heel is hersteld. In de Nieuwe Kerk had Maan dagmiddag .een door honderden bij gewoond velen moesten worden te ruggezonden concert plaats, be staande uit orgelspel van den heer A. van Os, solozang van mejuffrouw C. Sprenger en koorzang van een 25- lal te Veere werkende Duitschers, on der leiding van den heer J. Kuiler uit Middelburg. Vooral ook dit laatste vol deed uitstekend, de begaafde stemmen der Duitschers, de goede leiding van den heer Kuiler brachten een zeer goed geheel tot stand. Ook orgelspel en solozang voldeden uitstekend: 17 e Zeeuw sc he Bondsdag (Afd. N. J. V.). Goes. Van alle zijden was de Zeeuw- sclie jongelingschap, aangesloten bij het Ncd. Jongel. Verbond, opgekomen naar hier tot het bijwonen van den Prov. Bondsdag, welke gehouden werd in het Schuttershof. Om 10 uur ving de morgenvergadering aan. Staande Werd aangeheven „Groote God, U loven wij", waarna de voorz., Ds. Homburg, voorging in gebed. Z.Eerw. sprak vervolgens een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen en las daarna voor het Paaschevangelie naar Matth. 28. Hij knoopte hier enkele beschouwingen aan vast en sprak de bede uit, dat de kracht van Jezus' opstanding leiding zou geven aan het samenzijn dezen dag. Zoekt Jezus, want om 'Hem is het te doen en als ge Hem hebt, dan blijft jge jong en bezit ge de eeuwige jeugd. Dan zal Hij zich aan ons in 'Zijn opstan- dingskrachtopenbaren. Daar de W.d. secretaris verhinderd was tegenwoordig te zijn, werd door den pen ningmeester B. N. van Dijke van Terneu- zein, het verslag voorgeleden, gevolgd door het financieel verslag. Beide verslagen [getuigden van opgewektheid, vooruitgang en dank voor genoten zegen. Daarna werd overgegaan tot het bespreken van huish. zaken. Verschillende dingen kwa- Inen aan de orde, alsZomerdag, Jongens dagen, plaatsbepaling Bondsdag enz. Een en ander werd in broederlijken geest be sproken. Tc half een werd gepauzeerd. Olm half twee werd de vergadering heropend. Go- zongen, werd het Bondslied. De Gvmna- stiekafd. O.K.K. van de C. J. V. te Goes gaf nu vrije- en ordeoefeningen aan de brug, hetgeen besloten werd met een- groep. Een en ander viel zeer in den smaak bij de aanwezigen. En de dank van den voorz. aan genoemde afd. met haar leider was welverdiend voor hetgeen- gepresteerd werd. Aan het woord kwam nu de Edelachtb. heer J. Huizinga, burgemeester van Ter- neuzen met het onderwerp: De Jongeman in de stroomingen des levens. (Spr. wees hierbij op drie punten, n.l. Geestelijk, Maatschappelijk en Politiek. Den jonge- m'enschen wees hij op hun roeping en taak ïn dezen, en ook op de steunpunten in den strijdDen Zondag, \het Gezin en het Gezag. Dte G. J. 'V. is de leerschool die in al deze vragen hare leden moet onderwijzen en deze onderwerpen aan de orde moet stellen op hare vergaderin gen. Een zeer drukke bespreking volgde, waaraan vele vrienden deelnamen, waarna de middag-vergadering 'met dankgebed dooi den voorzitter gesloten werd. De avondvergadering had als gewoon lijk in de Groote Kerk plaats. Waar zou men beter -en liever samenkomen dan in dien sehoonen kathedraal? 't Was er bijkans eivol en men zag met één oogopslag, dat het jongere element goed vertegenwoordigd was. Ds. Homburg heette allen welkom in 's H-eeren woning, waar m-en samengeko men is om diepier ingeleid te worden in Christus onzen Heiland. Spr. - waardeert het zeer, dat zoov-elen zijn opgekomen om t-e hooren van het werk onder de jongemannen, welke arbeid in dezen "tijd zoo uiterst moeilijk is, in verband met de aantrekkingskracht dei- wereld. Met verwijzing naar Jes. 55:2 1-e.gde spreker er den nadruk op, dat-het zoeken van Jezus in d-e zorg des levens het voor naamste en heerlijkste is. Nadat de heer Kooiman, de bekende Go-esch-e organist, op het instrument, dat wij aanstonds met des musicus bekend heid in verband brengen, Andantino van F. E. Gladstone op waarlijk voortreffe lijke wijze vertolkt had, volgden een drie tal zangnummers van het zangkoor van de afd. Goes der Nat.- Chr. Gehe-elonthou- dersvereeniging, waarna mej. Dhont van Middelburg, die reeds meermalen het Goe; sche publiek van haar vioolspel deed ge nieten, „Adagio" van Beethoven ten ge hoore bracht. Daarna was het woord aan den feest redenaar, ds. Diedei'iks van Ki'uiningen, die begon met te zeggen dat het een heer lijk ding is, dat de Bondsdag öp het Paaschfeest gehouden wordt, op het feest dat ons spreekt van Christus' opstanding, -en de openbaar geworden overwinning. Wanneer wij zoo hemelhoog juichen, is de opstandiiigskracht dan wel echt in ons hart, is ze wel in groote mate in ons le ven, met name jn het leven der Jonge- lingsvereenigiiigen Daten wij spreken over ©en van Jezus' woorden, een profetie, over „Sprekende steenen". Als Jezus zijn intocht houdt in Jeruzalem, als Ier heilige geestdrift is on der de toeschouwers, zijn er heel verstan dige Farizeeërs die tot ingetogenheid aan sporen. Toen heeft Jezus gezegd: „Als dezen zwijgen, zullen de steenen gaan spreken". Men kon niet nalaten te ge tuigen van den fleer en Heiland. Ook de discipelen hebben smaad, en dood ver acht, als zij maar van hun 'Verlosset konden spreken. Onder Co.nstantijn de Groote is de gods dienst staatszaak geworden. Vóór hem was ieder Christen ©en sprekend getuige, na hem was niet, ieder het meer. Ook de Hervorming heeft velen olen moed gege ven in nood en in dood, en trots haat ien vervolging tot spreken genoopt. De gemeente van Christus zwijgt -nooit. Als hiet goed was zouden wij allen, die hier zijn, ©en levend getuige moeten zijn van onzen Koning en Heiland, in elk oogen blik van ons leven. Door het zwijgen van vele Christenen is de anti-Christ zeer machtig geworden. Vel-en zijn zoo bang, tot de „fijnen" ge rekend te worden. M-en. mint de rust en is o zoo bang- voor ruzie. Nu Jezus uitspraak: Als dezen zwijgen dan spreken de steen-en. Nieuwe vondsten in d-e oud-e wereld spréken een taal, die getuigenis aflegt van de warmte der eer ste Christenen .voor hun Verlosser. De brokken steien sprek-en in schreeuwende mens-ch-enharten maar ook in d-e verlos sing, die ef door Christus is. Wanneer het getuigenis der Christenen zwakker wordt, laat God d-e steenen spreken. God heeft ons ten slotte niet noodig, doch laten de jongeling svereenigingen blijde zijn, dat God Ji-en wil gebruiken.-Hun werk komt overeen m-et dat van den predikant; zij getuigen all-en van het groote heil. De organisatie is van groote beteekenis, doch tenslotte komt het op persoonlijk getuige nis aan. Dat klemt te meer, omdat de wereld al meer vermaterialiseert. Levende getuigen moeten wij zijn. Niet omdat het zoo behoort. D-e gemeenschap met den opgestanen Heiland moet ons hei lig -enthousiasme schenken. Men kon den discipelen aanzien, dat zij met Jezus geweest waren; zoo moet ook d-e wereld zien, dat wij jongeren van Christus zijn. Uw Zee-uwsche wapen geeft in dit op zicht -een treffend beeld. Chr. jongelin gen, moogt gij meer -en meer leven door en uit de opstandingskracht. D-e me-est-o zegen wordt verspreid wan neer g-e eenvoudig zijl; die ge zijt. God -geve dat ook uw getuigenis de gemeente make tot -een belijdende ge meente. Nadat ds. Di-ederiks geëindigd had viel het orgel in met de Finale uit de sonate van Töpfer. Het zangkoor voerde daarop weer 'een drietal nummers uit. Er werd met toe wijding gezongen ien waar het koor ook op geschooldheid mag aanspraak maken, wisten de liederen de aandacht zeer te boeien. De directeur, de heer H. Wolzak, had zelfs nog een numm;er „solo en ki?or" op 't programma geplaatst. Ook dit oogstte groote waardeering, getuige de diepe stilte onder het auditorium. De keuze der stukken werkte-er toe mede, dat ook de zang een prediking voor d-e feestvierende jongemannen was. Nadat mej. Dhont aandacht gevraagd -en in groote mate gevonden had voor Aria van den groot-en Bach, waarbij de heer Kooiman weer de klavierbegeleiding waarnam, nam ds. Homburg het woord, die naar alle zijden dankbewijzen uit deelde en herinnerde aan wat van Mozes staat géschreven in Deut. 34:17, welk woord ook geldt van allen die ingeplant zijn in Christus. Mej. Dhont liet nog hooren Allegro van Handel, innig en bewonderenswaardig spél, en nadat het koor nog tw-eé zang stukken uitgevoerd had, werd door allen staande aangeheven Gez. 274:2 en door ds. Homburg in dankgebed voorgegaan. Bond van J.V. op G. G. Gisteren vergaderden de leden en afgevaardigden der afd. Zeeland. De mor genvergadering wérd door den voorzitter jP. J. Kogeler geopend met te laten zin gen Ps- 6810, lezing van Ps. 2 en gebed, waarop een welkomstwoord volg de. Dé secretaris las notulen en jaar verslag 19211922, uit welk laatste [bleek, dat over het algemeen'door de afd. niet slecht gewerkt was. Een woord van dank volgde. In het bondsbestuur Werden herkozen J. P. Kögeler (penningm.) en L. Melse (moderamen). De voorzitter Köge- ïer, hierna zijn referaat houdende: „Do plaats en de taak in onze organisatie, Ring en afdeeling", schetste de roeping van Bond, afdeeling en Ring, en waar schuwde tenslotte tegen eenvormigheid en verzaking van de opvatting der Bonds- idee. Een aangename gedachtenwisseling volgde. Olm haljf een werd de vergade ring geschorst tot 2 uur, als wanneer de heer ds. W'. Faber uit Serooskerke, voor een zeer groote schare jongelingen en maagden optrad met het onderwerp „De .zedelijke natuur der menschen". !Spr. begon allereerst met een verklaring ite geven van het Woord „zedelijk". Zede lijk staat' hier niet tegenover onzedelijk, imaar tegenover het natuurnoodwendige of onvrije. Een zedelijke natuur kenmerkt zich door haar vrijheid van handelen en verantwoordelijkheid. In de laatste (jaren is de vraag; opgekomen, of we inder daad van een zedelijke natuur mogen spre ken. Want onze tijd heeft zich zeer bij zonder beziggehouden met een onderzoek naar den oorsprong van den mensch. JMu is een onderzoek naar den oorsprong wel geoorloofd, doch dit wordt beden kelijk als men verder wil gaan, dat men alleen Wenscht aan te nemen, wat bewe zen kan worden. Want bij 't onderzoek naar 't leven, kan 'men zoover niet gaan. 't Leven eischt eerbiediging van zijn be staan, en wie 't wil onderzoeken, vernietigt 't op het eigen oogenblik. Wel kunnen wij de wetenscha/p- dankbaar zijn dat ze overal „wetten" ontdekt heeft. Wetten in de natuur, Wetten ook voor de samen leving. Maar zoo zijn er ook wetten voor 'tzedelijk leven: er is onderhouding fen pr is overtreding der zedewet. Wie bepaalt nu wat goed of kwaad is Eeuwen achtereen is gezegd: God. De 19e eeuw heeft dit antwoord aan ernstigen twijfel onderworpen. De oorzaak hiervoor is aller eerst te zoeken in de geweldige om-» keer die de Fransche revolutie gebracht heeft, die den weg van 't atheïsme op dreef. .,En gevolg hiervan is weer ge weest een-in-'t-gedrang-komen der moraal, zooals in 'tboek van Guy Thorne het verband tusschen godsdienst en zedelijk heid zoo schoon geteekend wordt. Er is een streven gekomen naar een zedeleer- los-van-God, nog veel sterker dan de wijs geer Kant dit wilde, die ten slotte nog staan bleef voor den kategorischen im peratief „du solist" en de vader is dér autonome moraal. Maar naast de Fransche revolutie moet mede de oorzaak gezocht wórden in de ommekeer ïn de wetenschap-, waar 't ma terialisme (tegenwoordig monisme) gehul digd wordt en dat den mensch ontzegt van goddelijke afkomst te zijn, en hem uit 't dier laat voortkomen, door geleide lijke ontwikkeling. We hebben 't recht om' aan dë evolutio nisten de vraag te stellen: hoe de over gang van de dierlijke instincten tot de zedelijke natuur bij- den mensch tot stand gekomen is- Want er zijnveel te veel ver schijnselen deugd en Wroeging, plicht en geweten, enz. die zich zoo maar niet uit een evolutionair proces laten verklaren. Nu is de 19e eeuw vooral er op uit geweest om alles uit de 'gemeenschap te verklaren. Elk mensch heeft bij de ge boorte egoïstische en altruïstische in stincten, maar deze worden door opvoe ding, omgeving en verkeer besnoeid en omgezet. Zoo krijgt de mensch langza- inerhand idee van godsdienst, taal, zede lijkheid, géweten, enz. Tegenover deze „oplossingen" van den nieuweren tijd is 't wel wenschelijk onze oogen open te houden en zich niet te laten hypnotiseeren door wat een ongod delijke wijsheid, decreteert. Er bestaat toch een wezenlijk onderscheid tusschen zeden (gewoonten) en zedelijk. Er zijn er juist geweest (Jezus, profeten, Apostelen, e.a.j die zich tegen verkeerde zeden verzet hebben in naam eener hoogere zéde-< wet. En nu wordt er van ongeloovige zijde telkens op empirisch onderzoek aange drongen. Spr. wil dit ook doen met de zedelijke verschijnsel-en. En wijst dan in de eerste plaats op het: de 'macht van den plicht en daarnaast op de verantwoor delijkheid. Er is wel heel veel plichts verzaking, maar als statistieken konden worden opgemaakt, op de 1000 zou er niet meer dan 1 gevonden worden die de macht van den plicht niet meer zou aanvoelen. En wat de verantwoordelijk heid aangaat, vooral in de strafrechts pleging is men er op uit de macht der verantwoordelijkheid te breken, zooals dit in de sociologische school uitkomt, die in 't sociale milieu het verderf wil zoe ken. Ook hier wijst de praktijk uit, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1