%o 163 Maandag 10 April 19D 36e Jaargang Een Zeeuwsche Veteraan. Reclames. Binnenland. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Langs Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abon nem entsprijs per 3 'maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: t—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Genua. Nu de plenipotenlarissen (gevolmachtig de gezanten) vandaagte Genua hun bc<- sprekingen gaan voeren, wijdt „De Stan daard" daaraan een artikel, waarin zij aantoont, dat geen verwachtingen van deze samensprekingen kunnen worden gekoes terd. Wat- noodig is: herziening der vredes- tractaten, vaststelling van een redelijk be drag der schadeloosstelling, beperking dei- bewapening in Europa, zal niet aan de orde komen. Wat t tweede punt aangaat heeft Poincaré zelfs verboden er over te spr-eken. Dat is een ramp, ook voor ons. Immers heel onze oeconomische malaise is terug te brengen op den oeconomisehen toestand van Duitschland. Voor de conclusie van D e Standaard vragen wij nu bijzonder de aandacht, te meer, wijl niet beseft wordt hoe onvoor zichtig, zoo niet erger, het is van den Vrijheidsbond om de S. I). A. P. te steunen in haar taktiek van „geen man en geen cent". Intusschen zoo concludeert de hoog geachte schrijver, de heer B. Colijn, dien wij nu voortaan niet meer noemen zuilen: „Intusschen, het tractaat van Versailles is alleen door toepassing van geweld te bandhaven. Dat geweld vordert militaire krachtsontwikkeling en deze kost geld. Ook kweekt ze verbittering en houdt zoo doende Europa in een toestand van gisting, die ons in voortdurendei vreeze houdt voor het opnieuw opkomen van oorlogsgevaar. En ook dat werkt terug op ons land, noopt ons om meer aan de voorbereiding onzer verdediging ten koste te leggen dan ons aangenaam is. Eindelijk zoolang Europa zich niet weet los te maken van machtswaan en geweld- zucht, zoolang is ook niet te wachten dat de Vereenigde Staten zich zullen aan gorden om de oude wereld te hulp te snellen. En zonder die hulp is het uitzicht voor Europa bijna hopeloos. De halve bevolking van ons werelddeel is voor het verbruik van goederen van nagenoeg geen betee- kenis meer. Een vierde werkt aan de productie nagenoeg niet meer mee. Plet geldwezen is volkomen ontredderd; zoozeer dat herstel in vele landen uitgesloten .schijnt. De toekomst is zoo donker, dat de wanhoop soms het hart binnenkruipt. En zoo Gods kinderen niet wisten, dat ook ai tdeze dingen Zijnen Raad moeten dienen, er zou slechts plaats zijn voor vertwijfe ling. De wereld vermaakt zichdanst en zingt ■en beweegt zich jubelend naar den af grond. Begeeringen en parlementen zijn apatisch. Met verkiezingen in 't zicht soms erger dan dat. Men weet het wel, dat veel anders zal moeten worden, maar men weet tevens, dat hoogstens 10 procent van de bevolking dit thans'reeds als werkelijkheid 'aanvoelt en da overige 90 procent zich van den werkelijken toestand nog onbewust is. Dat maakt ingrijpen zoo moeielijk; in elk land.".... Een legertje zonder leider. Bij de aanstaande Kamerverkiezingen Bal men weer allerlei splijtzwampartijitjes •onder min of jneer stevige leiding zien op trekken. Alleen de fractie der conserva tief-katholieken zal haar leider moeten 'missen. De Van Cranenburghianen zonder van Cranenburgh. Laatsgenoemde heeft zich een groote loor KEES VAN DER, MEER 4) Zoo was dan Adriaan Bolles telle" van November tot Maart schooljongen en van Maart tot November volslagen werkman. Die eerste vier maanden waren voor hem wel de aangenaamste. Bij bsacht op ^vond en dagschool de beste uren zijns levens door. Hij wist rich wonderwel te schikken 5n de armelijke omstandigheden en ver blijdde zich over zijn Vorderingen, welke meer en meer een lichtere toekomst voor spelden. In drukke dagen moest de vlijtige leer ling als hulpkracht bij het onderwijs op treden. Zijn onderwijzer stekkte hem zeer in de pogingen om vooruit te komen. Bij spoorde hem vooral aan de taal goed te bestudeeren en leende tal van boe'keri en geschriften aan hem' uit. Even dreigde de loting voor de nationale militie vele plannen de verijdelen; vooral toen de jongeman een laag nummer trok, doch als kostwinner werd hiji van da oefeningen vrijgesteld. Wel was hij' ver plicht elk jaar naar Middelburg te kof- men tot vijf keer toe om met behulp groep van volgelingen weten te scheppen met een artikel „Richting in de Poli tiek"; een groep zoo - groot dat, hij er (zelf van geschrokken is, en geëindigd, is Imet haar te verloochenen. Terecht herinnert de pers, dit verha lende, aan Goethe's „Zauberlehrling" (Topverloerling;) en den uitroep van dezen laatste Dfie ich rief, die Geister, Werd' ich nun nicht los (D|e geesten die ik opgeroepen heb kan ik niet weer kwijt raken De Roomsche pers neemt den afval van deze ontevredenen zonder leiding tamelijk kalm op. Maar wij, die buiten- deze quaestie staan, vatten deze actie in don boezem van zulk oen stevig gefun deerde staatspartij als de Katholieke op als een begin van ontbinding, gelijk wij die al voor jaren in andere groote partijen hebben gezien. Onze antirevolutionaire partij doe haar voordeel er mee. Zij oef ene zich, terwijl 't nog de tijd er voor is, in solidariteit, en 'wel een zoodanige die in geestesgemeen schap 'haar grorul vindt. Diat, zij klein moet blijven, is zoo erg niet, indien het maar niet is ten gevolge der neiging om te willen overloopen naar den legen- stander of op eigen avontuur uit te willen gaan. Den leider trouw1! blijve het parool; gelijk de' leider trouw1, zwoor aan de partij. Een ernstige aardverschuiving. Aan de westzijde van de Rhonevallei, bij Villeneuve, aan«lret meer van G'enève, heeft een vrij ernstige aardverschuiving plaats gehad, die nog niet geheel tot stil stand is gekomen. Ontzaglijke rotsmassa's zijn van den Mont Grammont naar be neden gestort op do dorpen Les Evouettes en Port Valais. Dit eerste dorp is reeds ge heel ontruimd, want de pogingen om den val der rotsblokken dooi' stutten te bre ken, mochten niet baten. Tal van vVijn- gaarden en bouwlanden zijn verwoest. Een vreeselijke luchtramp. Vrijdagmiddag is in de nabijheid van Bauvais een verschrikkelijke luchtramp gebéurd. Een vliegtuig uit Parijs op weg naar Londen js tengevolge van den mist in botsing gekomen met ©en vliegtuig uit Londen naar Parijs. Daar van het öene vliegtuig een vleugel afgeslagen werd, stortte het neer, terwijl ook het ander© vliegtuig zijn bestuurbaarheid verloor en ■een weinig verder neerviel. Het uit Parijs komende vliegtuig, een Goliath, had bestuurder, mechanician en drie passagiers aan boord. De Daimler uit Londen had behalve"" den vliegenier een passagier. Van de zeven inzittenden zijn er zes dood onder de vliegtuigen vandaan gehaald. De zevende is stervende. De vliegtuigen wanen bij de botsing op ©en hoogte van nauwelijks 300 meter. Omtrent dit verschrikkelijke ongeluk wordt nader gemeld, dat dit veroorzaakt fwerd, doordat de mist het uitzicht, zeer bemoeilijkte en beide bestuurders daarom vrij laag; boveu den grond de spoorlijn volgden. Het Amerikaansche echtpaar dat zich onder de slachtoffers bevindt, had met den trein moeten g,aan en de kaartjes 'reeds genomen, toen zo op liet van getuigen dat kostwinnerschap aan te toonen. In 1852 bracht een dier getuigen p.ol- lestelle in aanraking met den Chef van' het bureau van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, met verzoek den jon geman^ verder voort te helpen. Dit bezoek had niet het gewenschte resultaat. Toch zouden deze personen elkander later weer ontmoeten. Intusschen bleef H. vlijtig doorstudeeren, Als primus inter pares genoot hij veter achting en' werd hij belast met allerlei ake- fietjes, als het berekenen van tienden en het meten van bekrammingen. E,en keer punt in zijn leven bracht het jaar 1854, toen meester J. M. Stroes, waarnemend hoofdonderwijzer, hem ernstig aanraadde deel te nemen aan het onderwijzersexa men. En energiek als altijd aarzelde hij' geen oogenblik op dit voorstel in te gaan. Op 12 October 1854 zou de groote be slissing vallen. De examendag was niet in ledigheid ver beid. 't Was hard werken geweest. Meneer Stroes was tevreden over de gemaakte vorderingen en gaf een getuigschrift mee, dat klonk als een klok. Hjij verklaarde daarin, dat zijn leerling blijken had ga- geven van alleszins voldoenden aanleg, en dat hij door zijn minzamen omgang met de schooljeugd, door rijn meer dan gewo nen ijver in de studie en door zijn zedelijk laatste oogenblik meer zin hadden in een -luchtreisje. Aardbeving. In verschillende Fransche departemen ten in het Zuid-Oosten, nl. Var, de Né der-Alpen en do Zee-Alpen, is Donderdag avond tusschen 5.30 en 5.35 een aard beving waargenomen..Reeds verleden jaar heeft zicli daar een gelijk verschijnsel voorgedaan. Köpenick nageaapt. Otto Stephan is een jonge Duitschei' uit Malmédy; sinds den vréde is hij dus Belg. De jonge elegante Otto vond het echter niet aardig om slechts een doodge wone, dagelijksche Belg te worden. Hij- schafte zich een Belgische majoorsunilorm aan en een aantal decoraties. Daar hij uitstekend Pransch en Engelsch spreekt en een flinke mooie jongen is, wist hij al spoedig het vertrouwen van zeer velen te winnen. Aan geld wist hij ook wel te komen, niet zonder 'een tikje oplichterij echter. Zoo gaf hij op zekeren dag tele fonisch bevel aan den, fotografisch en dienst van het leger, om onmiddellijk 250 mooie portretten van den koning klaar te maken voor het bezette gebied. Den volgenden dag ging; hij a.ls adjudant van den bezetlingsgeneraalde portretten ha len. Een week later lagen ze te krtopi in Birusselsche winkels. Dit was echter slechts een kleinigheid, om rich te oefenen. Weldra zouden er mooiere dingen komen. Otto Stephan trok naar het bezette gebied en werd daar kapitein de Beney. De En- gelsche en Amerikaansche officieren vier den hem als een der elegantste zonen van het kleine heldenvolk van Albert Te Coblenz vooral ging het prachtig; op een moóien dag overhandigde hij daar aan generaal Allan, voor de verzamelde Amerikaansche regimenten, de eeretee- kens der Leopoldorde, in naam van den Belgischen koning! Een kostbare decoratie voorwaar! Te Keulen dreigde liet na eenigen tijd échter mis te loopen. Een der commandan ten der Engelsch© troepen had daar be richt gekregen van het zotte avontuur, dat generaal Allan te Coblenz was over komen, en gaf bevel den mooien Belgi schen kapitein aan te houden. Dit ge beurde; twee tommies arresteerden hem; maar Otto wist wel raad. Toen hij eenige honderden meters tusschen de twee En gelsche soldaten had afgelegd, vroeg hij verlof om even met een Engelschen ge neraal, die daar toevallig voorbij kwam, te spreken. Dit verlof werd hem toege staan. Generaal, zeide hij, ik ben kapi tein de Bieney; die beide soldaten, aan wie ik b©vel gegeven heb mij te volgen, hebben zich zeer onbeschoft tegenover1 mij gedragen; zij' meenden blijkbaar, dat ik als Belgisch officier geen Engelsch begreep. De generaal was vol excuses, beloofde de mannen te straffen en drukte de hand van z;ijn beleedig&en collega. De tommies dachten, dat alles in orde was en Otto Stephan kon izich uit de voeten maken. Hij trok naar Konstantinopel, waar hij als Belgisch autoriteit door den sultan ontvangen werd. De Belgische legatie be greep niets van de zaak 'en zond een brief aan het ministerie van buitenlandsche zaken, om te klagen over het optreden van den gedelegeerde van Oorlog bij den sultan. Die brief was dan te Brussel weer volkomen onverklaarbaar1. Thans blijkt de man in Engeland te opereeren. Te Southampton is hij dezer dagen gesignaleerd. Reeds vroeger' heeft gedrag zich de ruimste aanspraak op gun stige aanbeveling had waardig gemaakt. Maar er was nog meer noodig om voor de examenheeren te Middelburg te kunnen verschijnen. Een net pak en wat geld op zak kon den niet gemist worden. Aan het eerstè) was al evenzeer gebrek als aan het laatste. Doch gelukkig, er werd iemand bereid gevonden zijn Zondagsche pak te leenen, en .met behulp van geleend geld bereikte 'onze candidaat de Zeeuwsche hoofdstad. En de 'kroon op het werk was de onderwijzersacte. 'Zoo was dan een groote verandering- in Hollestelle's leven gekomen. Hij' was niet meer de landarbeider, hij' zou ook' niet meer werken aan dijken of op schor ren. Over 't algemeen stonden de arbeiders op laag peil. ;Hun ontwikkeling was niet groot. Dat zou nog niet zoo erg geweest zijn, als zij maar niet z:oo onverschillig geweest wa ren; als zij maar een weinigje aangeboren beschaafdheid gekend hadden. Maar niets van dat alles. Werken en niets doen wisselden elkaar gedurig af. Verdraagzaamheid stond niet in hun woordenboek. Neen, natuurlijk niet, ze had den niet eens boeken. Verdraagzaamheid ,was contrabande. "Wanneer zij een zwakke of oude collega er uit konden werken, hij overigens in een Engelsch officiers uniform „gewerkt"; zoo wist hij zelfs voor niets per vliegtuig van Brussel naar Lon den en van Londen naai" Parijs te reizen; de vlieger moest de rekening maar naai' het departement van buitenlandsche zaken zenden en mocht daar1 ook' de 400 fr. bij voegen, die hij zoo goed geweest was aan zijn eteganten passagier 'n diplomatiek© koerier te leenen. („Vad.") Het erfrecht hersteld? Aan de Parijsche bladen wordt geméld, dat de bolschéwistische pers eein decreet van hel. commissariaat van justitie bevat, volgens hetwelk hiet. erfrecht in Rusland wordt, hersteld. Bet wordt échter beperkt tot: de weduwe en de minderjarige kinde ren. Zoo die niet bestaan worden de goe deren genationaliseerd", doch wanneer ©r bloedverwanten zijn, waarvoor de erflater te zorgen heeft, zullen deze er het ge bruik van hebben. Wat betreft het geld, dat zich in loopend© rekeningen op de banken zou bevinden: dit wordt eveneens het eigendom van den levenden echtge noot of het minderjarige kind, maar voor niet meer dan 10.000 gouden roebels. De rest komt aan de regeering. Men .gelooft, dat dit decreet is genomen met het oog op de conferentie van Genua, maar dat het onmiddellijk daarna ©en doode letter zal zijn. De strijd tegen de epidemics. De Duitsehe regeering neemt maatre gelen om de Oostgrens te beschermen tegen de invasie der epidemieën door den intocht van d© Russische vluchtelingen. Eien verklaring van den minister van volksgezondheid zegt, dat de Poolsche en Letlandsche quarantaine-stations broeines ten ,zijn van de verschillende ziekten, als typhus, cholera, enz. Men vreest hier dat Poler. spoedig door de epidemieën over stroomd zal worden en dat dan de Oost- Pruisische provincies in een oogen blik eveneens overstroomd zullen zjjn. Daarom zijn er op verschillende punten van de grens barakken opgericht langs de Oost-Pruisisch© grens en aan den cor ridor en de Poolsche grens in het Zuiden. In Silezië wil men hetzelfde doen, doch men wordt daar belemmerd door het feit, dat de grens nog niet definitief is bepaald. Allo physici in de grensstreken zijn over tuigd van het groote gevaar. Wordt aartshertog Otto koning? Volgens een tot nu toe niet bevestigd bericht uit Boedapest ziouden de tusschen d© Hongaarsche regeering en de legiti- mistiscbe leiders gevoerde besprekingen tot ©en overeenkomst hebben geleid. Zoo wel minister-president Bethlen en de rijks bestuurder Horthy als de leiders va-n alle monarchistische groepen moeten zich voor de troonsbestijging van Otto hebben ver klaard. De regeering zou bij de staten der groote Entente de noodige voorbe1- reidingen treffen, opdat de troonsbestij ging van Otto zonder moeilijkheden kan geschieden. Gedurende de minderjarigheid van Otto zouden de regeeringszaken wor den gevoerd door een raad, waarin eener- zijds de rijksbestuurder Horthy en ander zijds de legitimisten-leider graaf' Ap.ponyi zitting en stem zouden hebben. Voor den terugkeer van Zita en Otto naar Hongarije hebben de Hongaarsche magnaten een inzameling op touw gezet die reeds meer dan 20 millioen kronen heeft opgebracht. konden verstooten, dan lieten zij het niet. Vooral onder de polderjongens heersch- ten vele wantoestanden. Bij het schuieren werkte ieder lid van een ploeg bij af wisseling in 4e helling of op den zooge- naamden klim, en menige zwakkeling is er op die manier uitgewerkt, dikwijls ook om over zijn „putgeld" te kunnen beschik ken. Neen, veel broederschap was er niet. Veel karakteradel evenmin. Vloeken en spotten waren schering en inslag. Men besefte niet, dat de beschaving van een voudige menschen, gegrond op humaniteit en godsvrucht, de ijdele beschaving der groote wereld verre overtreft in waarde. Is het nu duidelijk, waarom de veran dering van levensrichting van zoo groote beteekenis was? De heer Hiollestelle had toen al oog voor, de sociale vraagstukken; in de jaren, toen men het woord „sociaal" nog niet bezigde bijkans. Hij had al een goeden kijk op de arbeidersverhoudingen en betreurde reeds de grove misstanden, geboren uit onverschilligheid en egoïsme, óók van de zijde der werkgevers. En het is te begrijpen, dat hij, onder wijzer geworden zijnde, derhalve geroepen om een nieuwe generatie op te voeden, een zeer ernstige opvatting van zijn doel had. Ja, hij voelde de betrekking aanstonds al als een geweldig verantwoordelijke functie. Urinezuur en de nieren. Overtollig' urinezuur is de werkelijke oorzaak van rheumatiek, ischias eri spit, en het kan zoowel de oorzaak als het gevolg zijn van nierzwakte. Zware, moei lijk verteerbare spijizen, alcohol, over werking en nadeelige gewoonten leiden tot de vorming van een dusdanige hoe veelheid van dit vergift, dat de nieren overweldigd worden door de overspanning om het uit het bloed te filtreeren. Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelij ken de taak der nieren en voorkomen, dat niet-gefiltreerd urinezuur zich in de aderen, spieren, zenuwen en gewrichten afzet en kristalliseert. Deze voorbehoe dende maatregelen kunnen worden aange vuld door tijdige versterking van de nie ren door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel verschaft succes, .zelfs in gevorderde gevallen van nieraandoeninig en verschijnselen als rheumatiek, steen, spit, ischias, nier- gruis, nierwatensucht, nier- en blaas ontsteking, en uririezuur-vergiftiging. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden, doch louter op de nieren en blaas. Antiseptisch, voorbehoe dend en genezend, wordt dit niergenees middel alom r m bevolen als gevolg van de uitmuntende resultaten, die men er mede behaalde. Te Goes verkrijgbaar bij de PaaUw Co., en f,e Middelburg bij fa. C. Schulte Co. a, f 1.75 per doos. (36) Korte berichten. Te Maagdenburg heeft eergisteren avond ©en overval plaats gehad op den locaaltrein Halte-Hettsladt. Twee vrouwen ©n ©en joingie man weidén door de roovers neergeschoten. Men vermoedt, dat de da ders buitenlanders zijn. De aartsbisschop van Kieff (Rusland) heeft getelegrafeerd, dat, van 1917 tot 1920 door de bolscbewisten niet minder dan 22 bisschoppen zijn vermoord, waar onder ean 9-tal, die de grootste folteringen moesten ondergaan. De epidemieën in Zuid-Rusland en Oekraine worden ernstiger. In Kieff en andere Oekrainscbe steden woedt de cho lera; in het Zuiden sterven duizenden aan de longenpest. Ter voorbereiding van de conferentie van Genua is te Bern een samenspreking van neutrale mogendheden gehouden. Op voorstel van Nederland is daar besloten, dat 'de zes vergaderde neutrale staten niet als één blok zullen optreden. De mijnwerkersstaking in Amerika werkt door. Overal zeggen leden der mijnwerkersbonden, 'dat de mijnwerkers, die geen lid der vakvereenigingen zijn en geen gehoor gaven aan den oproep, om het werk neer tc leggen, zich geleidelijker- 'wijze bij' de stakers aansluiten. - Het miljoen. De 48e verant woording van den penningmeester, den heer S. Bakker, wijst aan een totaal van f 811.500.90i/2- Er is dus sinds de laatste verantwoording niet minder dan f 141.211.501/2 hijgekö- Maar hij had wel een acte, maar nog geen betrekking. Hij moest eerst behoorlijk gekleed wor den, want hij 'kon toch niet in z'n grauwe, half-versleten werkpak voor de klas staan. Enkele meergegoeden staken hem in de betere 'kleeren, welke meer over eenkwamen met de waardigheid vanhet nieuwe ambt. De een gaf een paar hem den, de ander droeg een paar kousen bijl en de derde had nog een half versleten jas benevens een hoogen hoed te missen. Intusschen had de waarnemende hoofd onderwijzer ©en betrekking gevonden. De heer Hollestelle werd „ondermeester" tê Goes op een salaris van f 70, zegge zeventig gulden per jaar, boven kost en inwoning. Den lsten Januari 1855 trad hij in functie. Arm en verlaten bleef hij' echter nog vele jaren. Er was veel beleid toe noodig om rond te komen. Hij' moest toch netjes gekleed naar de kerk en als de vacantie aangebro ken was, moest hij toch voldoende op gespaard hebben om de reis naai' moeders huis te kunnen bekostigen. Ook verlaten was hij. Omgang met an dere menschen had hij zoo goed als niet. Niemand had hij, wien hij zjjn nooden ken bekend maken. Niemand zou hem kunnen begrijpen. ("TVonft vervnted t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1