Bit de Provincie. Kerknieuws. maakt om het aantal krijgsraden in to krimpen. Gelijk men weet zijn er drie krijgsraden, namelijk te Arnhem, s-Her togen boscn en den Haag en verder nog het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht een zeekrijgsraad te Den Helder. Het plan was er een te laten vervallen, ter wijl hel niet onmogelijk ware, er zelfs twee op te ruimen. Immers voor 191-1 hadden de krijgsraden het al slap, doch thans nog slapper, hetgeen ten nauwste samenhangt met den verkorten diensttijd Het plan w,a.s te beginnen met den krijgsraad te 's Hertogenbosch te ontbin den, doch de leden protesteerden on ach ten zich natuurlijk onmisbaar. De voor zitter Mr W. M. van Lanschot, heeft dan ook weten te bereiken, dat men dit plan nog niet ten uitvoer bracht 1_ HI I I, I. De koffie oogst in 1922 De cul tuurmaatschappij Salatri Plantations ver kocht de helft van haar koffieoogst 1922 ongesorteerd tegen f32,75 per picol leve ring Soerabaja. De landbouwmaatschappij Goenoeng Ro ver verkocht de helft van den koffieoogst 1922 tegen gemiddeld f31.75, levering on gesorteerd Samaran.g. De cultuurmaatschappijen Dijenang en Soemboermadoer verkochten ieder 1050 picols robust© oogst 1922 tegen resp. f31.50 en f32.50, levering ongesorteerd Soerabaja. Chltuurmaatschappij Goe- noeng Rover. Aan aandeelhouders zal worden voorgesteld over 1921 12 pet. di vidend uit te keeren. De malariabestrijding in de gemeenten behoorende tot den kring Oost- kapelle, is voor dit seizoen afgeloopen. Alle gemeenten tot, het district, behooren de, zijn twee keer bezocht door de ont- muggers; de controleur en een deskundige overtuigden zich nu en dan van de juiste uilvoering der voorschriften. De ingezete nen der gemeenten van genoemd district kunnen voortaan gratis gebruik maken van den besproeier, mits zij zelf het werk uit voeren of de te maken onkosten betalen. Over het algemeen zijn de ontmuggers goed ontvangen; slechts enkelen wilden var. deze nieuwigheid niets weten en wei gerden dan ook toegang tot hun stallen- (M. C.) Ir J. van Noppen, voorheen bedrijfs- ingenieur bij de Ned.-lnd. Gasmaatsehappj te Soerabaja, is met 1 Oct. benoemd tot ingenieur bij de Hollandsch© Aanneming- Maatschappij aldaar. Faillissementen. Door de arr. - rechtbank te Middelburg zijn failliet ver klaard .1. W. Hoefnagels, rijwielhandelaar te Middelburg, handelende onder den naam I. .1. van Overbeeke en Hoefnagels Rech tercommissaris mi'. G. F. Baron thoe Schwnrtzenberg en Hohenlansberg. Cura tor mr. F. B. Evers te Middelburg. Faillissement Zierikzee, 28 Maart, J. van Popering, kooptnan, St. Annaland; rechter-commissaris mr Jolles, curator mr. H. Pol vliet. Bij ministerieels beschikking is be- p'aald, dat geen cantine meer zal worden gehouden in plaatsen, als o.a. Vlissingen, waar de infanterie-garnizoenen zijn opge heven. G e r e f. J. V. In de morgenverga dering van de Zeeuwsc'he afd. van J. V. op Geref .grondslag, te houden D. V. op den 2en Paaschdag, te Goes, hoopt de voorz. J. P. Kögeler een refe raat te leveren over de plaats en de taak van Ring en Afdeeling in onze organisatie, 's Middags hoopt ds. W. Faber van Serooskerke een rede te houden over: De zedelijke natuur des mensc'ben. Voor verdere bijzonderhe den verwijlzen wij naar de advertentie in ons blad van Vrijdag a.s. Middelburg. De heer mr. H. Doorenbos, gemeen te-ontvanger alhier, heeft eervol ontslag als zoodanig aangevraagd wegens zijn benoeming tot secretaris van de ka mer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden. Met ingang van 1 April j.l. is alhier een afdeeling opgericht van den niet alleen versmaadden zij zijn raadge vingen „geheelijk", maar toonden hem zulke vertoornde gezichten, dat hij blij mocht wezen, „ongeschend binnen Middel burg te geraken". Daarna deden de Vlissingers de werk meesters van het kasteel in aanbouw en hunne dienstbaren uit de stad Vertrek ken, brachten de materialen voor den bouw bestemd in de stad aan de poort en smeten er aarde opi, die ze van 't kasteel haalden. De geheel© versterking, die al 3 voeten boven >den grond was, „worpen ze neder en raseerden met sulken haest en furie dattet wonder was". In de Paaschdagen kwam don Pedro Pacieco, ópper-ingenieur en bouwmeester yan Al va, te Vlissingenn. Terstond werd 'zijn schip ingenomen en hij met de Span jaarden naar de gevangenis geleid, waar over hij zeer verbaasd stond, want hij iwlas onkundig van de verandering, Som- tmigen beweerden, dat hij commissie had jorn bevelhebber van 't kasteel te worden, anderen beschuldigden hem een „rolle (of ;billet" te bezitten, Waarop de naam stond van verscheidene „adellijken en voornaemste bongeirs, die ter., dood moes ten gebracht worden," en dat hij „secre- telijk heeft verscheurd en in stucken laten vallen" op weg naar 't gevang. Mag1 men Smallegange gelooven, dan werd hij door gevluchte Deventernaars, binnen Vlissin- Alg. Mil. pensioenbond, welke bond ten doel heeft door het maken van propaganda Irjij de Regeering en het volk verbetering te verkrijgen in hat lot van de oude gepensioneerden van Land- en Zeemacht, door verhooging der pensioenen, speciaal voor do oud jes onder hen, die met hun lage pen sioenen een kommervol bestaan heb ben Het Bes!uur werd als volgt samen gesteld J.- ICanon, voorzitter, J. Hoek stra,, penningmeester, W. L. van de Putte Sr. en A. M, Louis, commissa rissen en J. Verliage, secretaris. Kam e r van Koophan d e 1 voor de Zeeuwsche eilanden. (Slot.) Thans zet de heer Stofkoper de kwestie van de actie tegen de spoor wegtarieven uitvoerig uiteen. Het co>- mité zal binnenkort een adres aan de Tweede Kamer zenden met zeer uit voerige memorie van toelichting, waar voor aan de 'Kamers adhaesie zal wor den gevraagd. Dil adres wordt dezer dagen verzonden en steil spr. dan ook voor aan dit adres een krachtige ad haesie te betuigen. Dhr. Jeronimus wijst op het ver plaatsen van de Zeeland van Folkesto ne naar Harwich. Dit heeft reeds pro test uitgelokt. Dhr. Beresteijn stelde vragen tot den minister, de vleesch- handelaren zonden een adres; maar spr. heeft nog iels anders gefrappeerd. Het levend begraven dor maatschap pij is met gelukt, nu tracht men het op eén andere manier te doen. De mid- dagdienst zal blijken onhoudbaar te zijn, uit Holland zullen er zeker geen passagiers meer komen, de weg" zal zijn via Hoek van Holland. De ver andering .zal de doodsteek zijn voor de Zeeland. De 'Kamer moet direct stappen bij de regeering doen. De voorzitter zegt, dat men eerst het antwoord van de regeering kan af wachten, maar er zal bovendien mets aan te doen zijn, de Zeeland is toch reeds financieel gebonden. Dhr. M. Laernoes meent, dat er weinig aan te doen zal zijn, hij denkt ook, dat dil hel begin zal zijn van het einde. Dit komt door het 'saboteeren van de Zeeland door de spoorwegen. De regeering zal Vlissingen zoo mo gelijk zeker niet in den steek laten. De Kamer moet diligent blijven. Dhr. de Vos stelt nu voor tele grammen aan de Koningin, den mi nister van oorlog en de Kamerleden Heemskerk en de Muralt, en een brief aan het comité te zenden als dank voor het behoud van het garnizoen te Middelburg, dat hij een Zeeuwsch belang noemt. De voorzitter zegt, dat men in een Zeeuwsche Kamer is en Vlissingen zijn garnizoen toch kwijt, raakte. Dhr. de Vos gaat niet verder op zijn voorstel in. Nadat den heer Oostcrbaan is toe gezegd, dat de vergaderingen tijdig zullen worden bekend gemaakt en de stukken bij de leden zullen worden rondgezonden en besloten is steeds op Zaterdag te vergade ren, maar zoo mogelijk wat vroeger, werd deze eerste vergadering gesloten. Goes. Gisteravond werd in het Schut tershof de eerste jaarvergadering der ver- eeniging Pro Re ge gehouden. De vergade ring, die druk bezocht was, droeg een fees telijk karakter en had mede ten doel de herdenking van de inname van Den Br iel. De voorzitter, ds P. J. Steinz,. opende met gebed en sprak een geestdriftig ope ningswoord, waarin aan de Brielsche fees- .ten herinnerd werd, maar waarin tevens gewezen werd op den Gever van onze vrij heid en op Gods vinger ook in de historie van de inneming van Den Briel. Duidelijk liet spr. ook uitkomen het verschil tus- schen de vrijheid, in 1572 verkregen en die, welke men door de Fransche revolutie dacht te ve-rwerven, waar immers de strijd in eerstgenoemd jaar liep over de vrijheid om God te dienen naar Zijn Woord. Hierna bracht de secretaris der afd. dhr. J. Donner Jr. het jaarverslag uit- Gememoreerd w-erd de oprichting der afd,, gewag werd gemaakt van velerlei werk zaamheden in 't belang van onze militai ren verricht, geklaagd werd over do wei- gen verblijfhoudend, van misdrijven "be ticht, die hier .gevoegelijk niet kunnen beschreven warden. In allen gevalle, de publieke opinie was hem verre van gun stig. De magistraat, welke thans den nieu wen staat van zaken had erkend en aan vaard, zag verder 'in de toekomst dan de opgewonden menigte. Zij ontbood Van Cuijk, omdat men meende in hem een zaakgelastigde van Prins Willem van Oranje te- zien en vroeg' hem, Wat er nu te doen istond voor de bescherming' der1 •stad, wijl men de wraakgierigheid van Alva kende. (Deze ried de vroede vaderen om af gevaardigden te zenden aan Lumey van der Majrk te Bridle -en hem te verzoeken de stad met eenig krijgsvolk bij te staan. (Hij liet er ge-en gras over groeien, reis de 11 April na,ar Briefte over Dordt, zond brieven over het voorgevallene naar Wezel -en Dillenburg om Olranje op de hoogte te brengen en bepleitte de zaak der Vlissingers bij Lumey, die aanvanke lijk niet geneigd was een krijgsmacht ter ondersteuning te zenden, omdat hij zelf niet veel strijders bezat en zijn „tüeu volk niet "bequaem was bewapent". D'och alle zwarigheid werd uit den weg geruimd door de mededeel ing, dat Vlissingen zelf overvloedig van krijgstuig was voorzien. ,Een paar dagen later kwam Willem Bloys van Treslong met 3 schepen en nigie medewerking van de Jongelingsver- •eenigingem (nog wel omdat de Bondsidee zich daartegen verzette) en ook van enkele ouders der militairen. De penningmeester, dhr. Littooij, deelde mede. dat was ontvangen f 224,5(3, uitge geven f 178, alzoo een batig saldo van f -46.56. Dhr. L. Smit, bestuurslid der afd., deed nog eenige mededeelingen over „Ons werk". Spr. schetste den droeven toestand in de kazerne van een 30 jaar geleden en wees op het treurige feit, dat zoovele Christen-militairen zich schamen om voor hun beginselen uit te komen. De arbeid van de militaire tehuizen werd door spr. zeer geroemd, maar deze tehuizen werken alleen buiten den eigenlijken militairen dienst. Er moet iets gebeuren in de ka zerne in den troep en op het schip. Van daar de vereeniging Pro Rege met haar militaire- en burger-afdeelingen, van wier werken spr. verder -een en ander op amu sante wijze vertelt. Tot afgevaardigde in het Prov. Bestuur werd gekozen dhr. Littooij en tot bestuurs lid mej. E. v. d. Heil en dhr. W. 't Hooft. De avond werd verder gezellig gemaakt door zang van ©en mannenkoor onder de uitstekende leiding van den heer W. 't Hooft en door het gemeenschappelijk zingen van volksliederen,, waarbij dhr. 't Hooft zich eveneens een bekwaam diri gent toonde Ook een tweetal voordrach ten verhoogden in niet geringe mate de vroolijke stemming. Aan het slot bracht de voorzitter allen, die medegewerkt had den, hiervoor dank. Dhr. J. Donner Sr. sprak namens de leden een woord van dank tot voorzitter en bestuur voor dezen avond en eindigde met dankzegging. Er werden' '20 nieuwe leden ingeschreven. Zooals reeds in ons blad vermeld is, is 25 Januari j.l. alhier opgericht een afd. van de Geref. Vereen, voor Drank bestrijding, welke zich ten dool stelt, de drankbestrijding onder de Gereformeerden ter hand te nemen. Nu zal op Donderdag avond G April door den heer W,. C. F. Scheps van 's Gravenhage, een lozing ge houden worden, waar genoemde heer zal spreken over het onderwerp „In Heilige Roeping" De vergadering is voor ieder belangstellende vrij toegankelijk, terwijl gelegenheid zal gegeven worden om mat den spreker van gedachten te wisselen. Dhr. Scheps is ook in de kringen van „Pro Rege" en „Patrimonium"' geen on bekende, zoodat op veler tegenwoordigheid mag gerekend worden. Zie verder de ad vertentie. Naar wij vernemen, zal mevr. Diepenhorst de Gaay Fortman begin volgende week ie Goes, Middelburg en ('waarschijnlijk) te Vlissingen voor den Chr. Vrouwenbond een lezing hon den.. Nadere bijzonderheden zullen per adveitentie volgen. Kapelle. Gisterenavond kwam de land- bouwver. V. I. O. S- in algemeen© vergade ring bijeen. Do voorz. J. Ganseman opende en wijdde een woord van dankbars nage dachtenis aan het overleden lid en oud- voorzitter wijlen den heer G. Baas. Over de uitgevoerde en niet uitgevoerde leveriu gen kunstmest ontstond een levendige be spreking. Beslaten werd tot aankoop van Chili over te gaan en in de tweede helft van April te laten 'leveren. Een voorsta van den heer H. Eversdijk om een request aan den Raad der gemeente te zenden ten einde den ouden tijd te houden werd met 42 stemmen (2 stemden blanco) aange nomen. Tegenwoordig waren 44 leden. Ritthem. Maandagmiddag werd de Chris telijke school alhier feestelijk geopend. Veel belangstellenden, zoowel mannen als vrouwen, waren aanwezig. Nadat allen gezongen hadden Psalm 84 vers 3 las de voorzitter der vereeniging ds C. Sunder- meijer voor Psalm 448. Na het gebed riep hij allen het welkomstwoord toe, in het bijzonder de,n heer J. A. Pattist, inspecteur bij 't lalgier onderwijs, den gemeenteraad en den kerkeraad. In zijin openingswoord sprak hij voornamelijk naar aanleiding van Jezus' woorden: „Laat de kinderen tot mij komen en verhindert ze niet" (Lucas 18:16). Vervolgens installeerde hij met een ern stig woord het onderwijzend personeel. De inspecteur sprak zijn gelukwenschen uit tot het schoolbestuur, den gemeente raad, het onderwijzend personeel en de een bemanning, van 250 ongeWapenden voor ide haven, meest inwoners van Brielle, Rotterdam, 's Hage en Delft. Zij waren afgehaald door twee Vlissingsche kapiteins Vink en Vliech. Echte rabauwen zagen het er uit, de meeste gekleed in „kasuifelen en kappen der geestelijk heid". Trouwens de soldaten van alle landen behoorden in die dagen tot het schuim der samenleving Op stroom werdejn fee gemonsterd, van wapens voorzien en binnen de stad ge bracht. Nu had Treslong nog een geduchte rekening met Alva te vereffenen, omdat deze zijn broer Johan in Juni 1568 door beulshanden had laten ombrengen. De gelegenheid tot wraakneming bood zich .apn en hij greep ze met beide' handen. Hij meende Alva niet gevoeliger te kunnen treffen dan door gijn .opper- ingenieur en bouwmeester om hals te laten brengen en Pacieco's lot was be slist. „Hij zal hangen", bulderde Treslong. Pacieco, volgens sommigen een zoon van 'de zuster van Alva's echtgenoote, „konde hem zeer qualijck ter dood be geven", bood veel geld als rantsoen,» doch alles stuitte af op den onvermurw- baren Bloys. Aan den voet van het scha vot ismeekte hij nog om als edel'man door ,,'t sw'aert" te sterven, omdat da dood door ophanging als smadelijk en onteerend gold, doch een burger van Vlissingen, Glaude genaamd, riepi, toen ouders en sprak ook de leerlingen toe Het hoofd der school, dhr. B. J. de Meij, richtte het woord .tot 't schoolbestuur, den gemeenteraad, den kerkeraad, de ouders an de kinderen. De secretaris dhr. P. J. de Pagter las de gelukwenschen voor van hen, die verhinderd waren tegenwoor dig te zijn. Verder voerden nog het woord de burge meester van Ritthem, ds A. G. van Wil- lenswaard, voorzitter der Juliana-school, dhr. A. van Veen, hoofd der School met den Bijbel, en dhr. A. de Paster, christe lijk onderwijzer, allen te Oost- en West- Souburg. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de verschillende sprekers afzonderlijk en verder allen, die medegewerkt hebben tot het welslagen van de feestelijke opening der school. Dhr. W. ('ovaal Pz. dankte het school bestuur namens den gemeenteraad, cLe ouders en 'de leden voor het goede onthaal, door 't schoolbestuur' hun toebereid De verschillende toespraken werden af gewisseld door het zingen der kinderen met orgelbegeleiding en door tractatie van kinderen ern volwassenen. Na het dank gebed werd door allen gezongen Psalm 89 vers 1. Amemitidan. Vrijdagavond vergaderde de Baad. Voorzitter de burgemeester. Een verzoek van den heer S. Buijs om verhoo- ging van salaris voor havenmeester wordt in handen gegeven van B. en W. om ad vies. Een verzoek van den heer J I.. de Troije om de bemanteling der begraaf plaats gedurende 2 jaar te bebouwen en daarna met gras te bezaaien wordt inge willigd. Bericht was ontvangen van den Commissaris eter Koningin, dat de ge meente 33,3 pet. moet bijdragen aan den steun, welfce verleend is aan de visschers. Verzoeken van de heeren L. Aarnoudssen P. de Nooijer en J. D. Kousemaker tot het verkrijgen van gemeentegrond in erfpacht worden ingewilligd op de bekende voor waarden a 6 cent per vierk. Meter. Een voorstel van B. en VV. om een tijd van 14 dagen voor landbotiwverlof beschik baar te stellen in bet tijdvak van 1 tot 28 September tengevolge der- nieuwe leer plichtwet werd verworpen. Dhr. v. d. Bijl stelt voor de twee termijnen 15 Juni tot 1 J uii en van 15 tot 30 September, wolk voorstel de volgende vergadering in stem ming gebracht zal worden, na hierover eerst den Inspecteur van het L. O. te heb ben gehoord. Behandeld werd de jaar- wedderegeling burgemeester en secretaris. Besloten wordt, Ged. Staten te adviseeren, de bestaande 3de alinea van het sub 2e der geldende regeling te handhaven. Aan den h-eer F. Blok werd wegens vertrek ontslag verleend als dijkgraaf van den Molenpolder en in diens plaats benoemd met alg. stemmen dhr. H. G. Horninge' Tot leden van het stembureau werden benoemd de h'eeren J. Pouwer, B. Franse en I. Boone en tot plaatsvervangers de heeren A. Schuit, L. Puipe en D. Kouse- maker. Aan den heer J. Buijs, gemteiente- on tv anger) werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten, en wordt als zoodanig met alg stemmen in zijn plaats benoemd dhr A. Buijs Jz., die tegelijkertijd ook met alg. stemmen werd benoemd tot bode-klerk ter secretarie. Thans komt ter tafel het torenplan. De gemeente-bouwmeester licht den raad hieromtrent in. Na heel wat be sprekingen wordt na stemming over: nieuwe spits of herstellen besloten met 4 tegen 2 stemmen om te herstellen. Tegen stemden de heeren Franse en van dor Bijl Bij de rondvraag vraagt dhr. van der Bijl of er geen bericht wordt gedaan van hel melkonderzoek. De voorzitter zal er om verzoeken aan den keuringsdienst. De zelfde vroeg of er niets aan te doen was om de postbestelling des Zondags weder om te vierkrij'gen, daar het voor de bewo ners van Klcverskerke moeilijk is die af te halen. Besloten wordt hieromtrent een schrijven te richten aan den postdirecteur. Ook besprak spr. nog den slechten over weg aan de spoorbrug. Hij zag gaarne, dat er op aangedrongen werd bij de S.S. dit te verbeteren Verder zag hij gaarne een bepaling opgenomen in de politie verordening, waarbij het afsteken van vuurwerk op den openbaren weg wordt verboden. De heer A. Schuit vraagt of het niet mogelijk is het Roomsche school- i'ij Pacieco orn 't rapier hoorde vragen: „Klim gerust de ladder op' Signor, ik zal uw rapier wel bewaren". Na dé te rechtstelling ontkleedde men het 'lijk en er viel een gouden keten uit de kleeren welke door Treslong gekocht werd van Robbrecht de Cock van Mereijnen, pro voost fder stad. (De plaats, w'a'ar Par cieco ten twee Spaansche jonkers ter dood gebracht werden, is ieder Vlissin- ger bekend.) Het leed geen twijfel of Alva zou met bekwaemen spoed de ontvangen „inju- riën met alle. rigoreusheid", trachten te wreken on daarom weird de stad zoo geducht mogelijk versterkt om behoorlijk te (kunnen „resisteoren", terwijl hulp1 werd gevraagd aan Bodewijk van Nassau en Willem van Oi'anjen. De ijzeren hertog, die een aanzienlijke legermacht te Bergen op1 Zoom had gecon centreerd om Vlissingen te vuur en te zwaard te verwoesten, We'rd in dit heil loos voornemen gedwarsboomd door de verovering van BjTg.n of Mons door Bo dewijk van Nassau. Hot bestuur der stad gaf in opene brieven verklaring van zijn handelingen. Zij vormen een doorloopende aanklacht tegen de wijze, waarop 'sko- nings landvoogd zijn taak meende te moe ten vervullen, wijzen op'dcn achteruitgang der islad door de. zware belastingen om de zee-fi'ontieren te beveiligen naar Alva's inzicht, hare vrees voor mogelijke aanval- straatje door te trekken nu het toch wordt verlegd. Dhr. B. Franse stemde hiermede in wanneer de eigenaars den grond gratis beschikbaar stellen. Hier zal naai' geïnformeerd worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maasdam-Cillaarshoek J. Kuylman te 't Woud; te Lienden J. H;. v. d. Wal te Paps-ndrecht. Te Veuc is overleden, 81 jaar oud, de emeritus-predikant H. v. d. Hagt, geboren 1841 te Utrecht, predikant te Westbroek 1 Juli 1866, Genemuiden 1870, Alkmaar 1878, Rotterdam 2 Mei 1880, emeritus te Veur 1916. Ds G. B. Fynvandraat, predikant, eerst te Stavenisse 12 Sept. 1886, daarna te Nieuwerkerk op Duiveland 1889, en thans sinds 28 April 1895 te Tienhoven, heeft tegen 15 Sept. a.s. eervol emeritaat ge vraagd. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuwerkerk ((Z.) G. TI. de Jonge, te Naarden en J. Vesseur te Stad aan 't Haringvliet. Beroepen te Oosterend op Texel P. H. de Jonge te Heerde; te Nieuwe;-Pekela J. Sijbesma te Burum; te Musselk'anaal G. Wiersma te Wetsinge-Sauwerd. Na des morgens bevestigd te zijn door ds C. S'. Boss em. pred. te Nunspeet, vroeger pred. te Doornspijk, met een pre dicate over 1 Tim. 1 15, deed Zon dag j.l. Ds. G. de Jagter, gekomen van Grijpskerke, zijn intrede bij de Ger. Kerk te Doornspijk sprekende n.a.v. Jes. 40 1. De belangstelling was buitengewoon groot. Onder stille aandacht sprak ds de Jager over 's Heeren troostboodschap aan Zijn volk, en ontwikkelde daarbij deze 3 punten: 1. Wie die boodschap brengen; 2. Tot wien die boodschap komt; 3. Wat de inhoud dier boodschap bevat. i Na de gebruikelijke toespraken werd de nieuwe leeraar op hartelijke wijze toe gesproken door ouderling R„ Prins, na mens don Kerkeraad, Ds G. Veenendaal namens de Classis, ouderling Bokhorst na mens Elburg, Ds S. Kamper namens 01- debroek, de Burgemeester en ten slotte door den heer D. Rarsktamp, hoofd der school aldaar. Moge Ds en Mevr. de Jager in Gelderland ruime vergoeding ontvangen voor hetgeen het scheiden uit Zeeland hun gekost heeft. De kerkeraad der geref. kerk van Zand- voort had 't stemrecht toegekend aan de vrouwen. Hiertegen is o.a, de kerk van Zwolle opgekomen, en heeft de classis Zwolle bij de classis Haarlem een klacht ingediend, welke dezer dagen behandeld is met het volgende resultaat: „De classis Haarlem van de Geref. Kerken, samengekomen den 14en en 21en Maart 1922 te Haarlem, „van oordeel, dat de H. Schrift en de belijdenis inzake het deelnemen van de zusters der Gemeente aan het werk der verkiezing van ambtsdragers, zooals dat in het besluit van Zandvoort geregeld) is, noch gebiedend, noch verbiedend zich uit spreken; „overwegende dat de medewerking aan de verkiezingsactie als zoodanig niel is aan te merken als een daad van regeeren in de Kerk, hetgeen aan de vrouwen Gods Woord is verboden; „echter constateerende,. dat de betee- kenis van art. 22 K.G. naar historisch^ uitlegging deze is, dat alleen de mannelijke leden der Gemeente aan meergenoemd ver- kiezingswerk deelnemen; „ofschoon daarhij in aanmerking nemen de, blijkbaar meer kerken in verschillende classes ook wel in hare plaatselijke rege lingen een ruimere opvatting van dit art. K. 0. huldigen, dan met diezelfde his-, torische uitlegging overeenstemt; „inmiddels erkennende, dat het al of niet deelnemen der zusters aan het werki der verkiezing het leven der kerken iq 't algemeen raakt, en dat er te dezen op zichte in den boezem der kerken veel verschil van gevoelen heerscht, alsook dat in den kring der classis zelve geen een stemmigheid over deze aangelegenheid be staat; „spreekt als haar gevoelen uit, dat het besluit van Zandvoort om de practische len van piraten, de verarming van stad en lande door het vertrek van duizenden ten den stilstand der commercie, beschuldi gen hem Vlissingen op .divers© plaatsen open te hebben laten maken, een partij geschut te hebben vervalscliit en de sleu telen te hebben „gecontrefeit" en eindigen met de plechtige belofte van onwankelbare trouw aan den koning cn diens vijanden. Spoedig daarop kwam jonkheer Tseraets; edelman en stalmeester van Bodewijk van van Nassau, uit Frankrijk met een aan stelling als gouverneur van Walcheren en met hem eenige vendels Waals'cho en Fransche soldaten, Waarbij zich een klompje Engelschen voegden. De Vlissingers bepaalden, zich niet tot de beveiliging en verzekering hunner goe de 'Stad. Zij wlcerden zich ook dapper in de woeste gevechten bij Ter Vera, gedu rende het tweejarig beleg van Middelburg, in den heftigen scheepsstrijd bij Reimers- vvaal en op Zuid-Beveland. Gloorde de eerste .sprankel van het dagende morgenrood onzer vrijheid op 1 April, de genius der onafhankelijkheid zweefde over de lage landen aan den Scheldemond op Paaschdag den zesden dier maand, toen Vlissingen het juk af wierp en tot bestrijding dor dwinglandij) het harnas aangespte. E. J. MICH1ELSEN. (Vlissingsche Crt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2