Binnenland. Uit de Provincie. Be feesten in den Briel. i (Vervolg.) Toespraak van H. M. de Koningin. (km 12 uur was de Wijdingsdienst in •de St. Catharinakerk afgeloopen en trok -de Koninklijke stoet naar bet Raadhuis waar zich een groote menigte volks ver- •eenigd had. Staande op het bordes van het Stadhuis, sprak H. M. de Koningin het volk .al dus toe Ingezetenen van Hollands oud ste Geuzen-ves te l)e woorden, gegrift op do zoo juist onthulde gedenkplaat zijn ons allen uit het hart gegrepen. Van dezen toren wap perde voor de eerste maal de driekleur als symbool, dat het Nederlandsche volk met Gods hulp vrij en onafhankelijk wil „rijn en blijven, en daarnevens de regels "van het aloude Wilhelmus, die spreken van vroomheid en Godsvertrouwen. Op de geboorteplek onzer onafhankelijkheid danken wij, jubelen wij, over hetgeen uw voorouders volbrachten, over het blijk van moed en geloof, van Vlissingen tot Enkhuizen toe door verschillende steden van Holland en Zeeland gegeven, over dat beslissende keerpunt in onze geschie- nis, waarop ons zelfstandig volksbestaan een aanvang nam Aan dien vrijheidszin heeft de vader des vaderlands in de woelingen dier tijden de juiste richting gegeven. Hij heeft nimmer gewanhoopt aan de zege van do zaak, die hem heilig wtas, hoe hachelijk die ook vaak stond. Htj zag ons volk in verre toekomst ge lukkig en vrij, vrij ook in den hoogsten zin, zoodat elkeen ongedeerd God belijden kon naar zijn geweten. Willem van Oranje ging rustig voort. Hij hield zich vast als iziende den on zienlijke, met ons volk, zich aan Gods wil en belofte vasthoudende. Dit vertrouwen van ons edel voorgeslacht werd nimmer beschaamd. Wij weten, dat Nederland in den loop der eeuwen een roemrijke plaats heeft ingenomen en nog inneemt in de rij de volkeren. Als één en ondeelbaar volk zullen wij handhaven, de handen in eenslaande, teneinde onze beste krachten en gaven te wijden aan het welzijn van ons dierbaar vaderland. Wij zullen trach ten zijn hoogste belangen en behoeften in onzen tijd té verstaan eu met die gezind heid in het 'hart 'te arbeiden voor ons aller toekomst. Ik besluit niet d'e woorden door mijn onvergetelijken vader hier voor een halve eeuw gesproken, dat ook ik er groot op ga een afstammeling -te zijn van den grootsten Nederlander. „Leve het Vaderland!" Op deze door H. M. met krachtige stem uitgesproken rede, zoodat de menigte huiten deze goed had kunnen volgen, barstte een donderend hoeta en „Leve de Koningin" los. Vermelden wij verder nog, dat in de kerk een cantate mede ten aanhoore vair de Kon. familie Werd uitgevoerd. ,Oiok in de Raadszaal werd H. M. de Koningin door den Burgemeester toegesproken, wei toespraak door H. M. werd beantwoord. Des middags had het feestspel van de inneming van den Briel plaats. Zoo his torisch mogelijk werd het grootscbe feit 'van 1 April 1572 herhaald, dat natuurlijk al onze lezers bekend is. Duizenden waren op den vestingwal tegenover de Noordpoort samengedrongen, om het verloop van de handeling te zien. De Koninklijke familie had zich na afloop van het eerste tableau per auto naar de haven begeven, waar zij aan boord ging van de stoomboot Vlaardingen VI. Op deze voer zij de Geuzen vloot tegemoet en sloeg zij de bestorming gade. Nadat de poort gevallen was, keerde zij nog eens naar het Marktplein terug en hernam daar haar plaatsen op de tribune om zich tenslotte .naar den voet van den toren te begeven om bij het hijschen van de vlag aanwezig te zijn. Een mooi moment was het plaatsen der Geuzenvlag Op den toren. In optocht gaat het met de vlag voorop naar de St. Catharinakerk. Daar gekomen snellen een paar vlugge „Geuzen" den toren op, om haar uit te steken. De klokken van de kerk beginnen te luiden en uit de kerk klinkt door de geopende deuren plechtige koraalmuziek. Saluut schoten daveren van de wallen en aan -den voet van den toren wordt het Wil helmus aangeheven Myn schilt ende betrouwen Syt gy, O God, myn Heer Na het vallen van de kanonschoten bleef de heele menigte gedurende twee minuten in eerbiedige stilte verzonken stilstaan. Het was een indrukwekkend ec-ht histo risch feest, zooals er maar weinige in ons land gevierd worden De Zoo m. De Zoom, het roomsche dagblad voor West-Noord-Brabant, vierde Zaterdag zijn 50-jarig bestaan. Dit ffeit wordt vereeuwigd in een feestnummer, bestaande uit vijf bladen, waarin de photo's van - wijlen den stichter der courant J. J. H. Vcïlinden, den tegenwoordigen eigenaar, den heer H. P. M. Verlinden, zoon van eerstge noemde, en van twee redacteuren. Vrien den en lezers zonden "bijdragen. Conferentie van Gienua Naar wij vernemen zullen als vertegen woordigers van Nederland ter conferentie van Genua optreden de hoeren jhr. mr. Ch. J. M. Buys de Beerenbrouck en jhr. mr. dr. H. A. van Karn-eb-eek. Aangezien de ambtsbezigheden van den minister van Binnenlandsche Zaken hem slechts zullen veroorloven gedurende kor ten tijd in Genua te vertoeven, zal als plaatsvervanger optreden mr. It. J. H. Patijn, buitengewoon gezant, en gevolmach tigd minister, oud-s-ecretaris-generaal aan het Departement van Buitenl. Zaken. (Hbld.) 1!ez u in igin g bij de Spoorwegen Bij de administratie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht is aan ongeveer 400 tijdelijke hulpkrachten ontslag aan gekondigd, zulks in verband met de hui dige bezuinigingsmaatregelen. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft verder den Loonraad voorgesteld de loonen van het personeel op uurloon werkende, met 10 pet. te verminderen. Volgens de toelichting aan den Loon raad is het niet de bedoeling het weekloon als zoodanig te verminderen, maar den werktijd te verlengen en te komen tot een 50- a 55-urige werkweek, waardoor wel het uurloon gedrukt wordt, maar het weekloon hetzelfde blijft. (Tel-) Verkiezing Centraal Co m i t Tot leden van het C.C. zijn herkozen de hoeren H Colijn met 9057, L. F. D-uij- maer van Tw'ist biet $991, H- Bijloveld Jr. inet 8685, J. J. Croles met 8491, A. A. de Veer met 8436 en P. S. Gerbtfandy met 7613 stemmen. Tot leden plaatsvervangers zijn gekozen de heeren J. Schouten met 1364, S. de Vries Cz met 1308, C. W. J. van Lum mel met 1017, 11, Diiemer met 992, G. van Baren mét 817 fen A. Zijlstra met '726 stemmen. De stembiljetten en stemlijsten liggen van 1 tot en met 14 April a„s. voor elk lid eener aangesloten KiesYereeniging ter inzage op het bureau Van het C. C. „Hét Kuyperhuis", Da-. Kuy plebs traaf 5 te 's Gra- venhag-e. Verkiezing van d en E ersten V o o r z i 11 e r. De keuze voor een Eersten Voorzitter moet door de stemhebbende afgevaardig den ter Depulatenvorgadering geschieden uit de heeren (alplrabetisch)H. Bijleveld Jr., H. Golijn, J. J. Croles, L. F. Duy- maer van Twist, P. S. iJerbrandv, M, van Grieken, G Hofstede-, A. W. F. Iden- 'burg, C. Sm een k, A. A. de Veer, J. A' de Wilde en J. C. Wirtz Cz. A d r e s 1 ij s t. Het Bureau van het C. verzoekt ons het volgende mede te deelen Nog slechts 446 Kiesvereenigingen d.i. ongeveer 60 pet. Voldeden aan den plicht, de in het begin dezes jaai'Si toege zonden adreskaart ingevuld terug te zen den. Op deze wijze ïs het onmogelijk de adressenlijst der parlijorganisatie nauw keurig in orde te houden en moet wel elke zoodanige lijst, die op een of andere wijze zou kunnen worden of wordt ge publiceerd, hoogst onvolledig en onjuist zijn. Maarzoo staan de besturen er ook in den regel zelf schuldig aan, indien correspondenliën of toezending van stukken in het ongcreed-e komen Die zulk een kaart niet ontvingen of bij wie een zoek raakte, gelieven een nieuwe aan te vragen aan het Bureau C. C., Kuy- perslraat 5, 's Gravenhage, en haar spoe dig ingevuld terug te zenden. Het is met het oog op- de verki-ezingsactie noodzake lijk, dat ten bure-ele over de juiste adressen beschikt wordt. Staking in -de s t e e n i n d u s t ri Naar de Msb. verneemt, is door de vier organisaties in de steenindustrie besloten den arbeid niet te hervatten op de fabrie ken Costerus, Coebongers en Duvs te Wa- geningen. Oorzaak van het conflict is de door do werkgevers aangekondigde loonsverlaging en verslechtering van de overige arbeids voorwaarden. Het gouden jubileum van „De Stand aard". Commissarissen en Directie van den jubileerenden Standaard hebben Zaterdag middag in den Huize „Parkzicht" te Am sterdam gerecipieerd ter gelegenheid van het gouden bestaansfeest De ontvangzaal was met een schat van fraaie bloemstuk ken versierd, w-elko rondom de aan te bie den geschenken waren opgesteld. Het voornaamste daarvan was een electrisch klokkensysteem, namens redactie en ad ministratie aangeboden voor het Stan daardhuis aan den N.-Z. Voorburgwal. Het woord werd o.a. gevoerd door de heeren A. A. Oostra, adjunct-directeur, (1. ,K. v. Loon, redacteur, burgemeester- de Vlugt, H. Golijn, hoofdredacteur on B. C. Verweijck, redacteur. Hierna kwa men zeer veten de jubileerende commissa rissen ên directie gelukWenschen. fJe heeren R. G. Verweijck en J. BaaVbé, resp. 'directeur-redacteur en redacteuribui- tenland zijrr benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hetmiljoe n Morgenmiddag komt het Comité voor het Miljoen-plan in don Kieskring Goes in laatste vergadering bij een. In den oproep tot deze vergadering wordt gezegd, dat de kieskring Goes bijna zal komen aan zijn aanslaig van f 5.50 per A.-R. kiezer, plus de 20 pet., door het Centraal Comité daarop gelegd her bestrijding der onkosten. Aan dit bedrag ontbreken slechts enkele honderden gul dens, zoodat een 'laatste beroep w-ordt (gedaan op ieder, die hiertoe in staat is (en Velen kunnen met wat goeden wil wel iets doen) om het mogelijk te maken, dat ge zegd kan worden„Zuid-Beveland heeft aan zijn verplichtingen tegenover het Cen traal Comité voldaan". f AII o 11 e s t e 11 e. Men schrijft ons uit Tholen, dato 1 April: Op zeer eenvoudige wijze had heden de teraardebestelling plaats van 't stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Holle- stelle. Onder de belangstellenden bij het graf merkten wij o.a. jhr. J. van Vreden- hurch uit Capellen (België), terwijl achter- de baar aantraden burgemeestér Diepen horst, wethouder 'Gooissen, de secr. H. Laban, het raadslid W Moelker, het rus tend hoofd der- sch-ool dhr. L. K. van Dijk -en vele genoodigden. Toen de kist in de groeve was neergelaten trad als eerste spreker naar voren de heer A. Janssen Gz., een der nauwsl verbonden vrienden van den overledene, die een woord van warme hulde wijdde aan de nagedachtenis van den overledene, die van God zulke schoone -gaven van verstand en hart ont vangen had, en deze had besteed tot heif van den naaste, de gemeente, de we tenschap en de antirev. partij in onze provincie. Spr. bracht in herinnering hoe den overledene in zijn overigens rijk geze- gend leven vele slagen hebben getroffen o.a. door 't overlijden van een zoontje op jeugdigen leeftijd, een zoon in Amerika in de kracht des levens, en ten slotte zijn beminde gadeen lioevele jaren noch tans, in weerwil zijner zwakke lichaams kracht, hij deze gade mocht overleven. Spr. eindigde met de herinnering aan het lievelingsvers van den overledene Ge zang 1.83:3 hetw-elk hij zoo vaak niet hem mocht zingen. Daarna spraken ook nog de heeren Moelker en Van Dijk woorden van dank bare herinnering, waarop ds. K. P. Da- tema een woord van vermaan sprak tot de aanwezigen; Spr. verklaarde den over ledene niet gekend te hebben, maar wel te weten, op grond van G-ods Woord, dat kennis en vernuft voor de eeuwigheid niets zullen baten, wanneer zij niet -ge paard gaan met de heiliging des harten. De oudste zo-on, de heer C. Hollestelle, dankte de sprekers voor hunne goede woorden en de omstanders en vrienden voor hunne belangstelling. Onze molens. Men schrijft ons uit het eiland Tholen: Tc St.-Maartensdijk wordt de water molen gesloopt, d-e eenige van het eiland, die •zoo trouw meehielp aan het eigen aardige vlakke land een zeker cachet te geven; maar er moet in berust worden, dat dit schoone verdwijnt, want voor in tensieve landbeboUwing is nu eenmaal een afdoende suatie noodzakelijk en daarom moet de molen plaats maken voor het stoomgemaal. Er is een tijd geweest, dat de lagp landen in Zeeland verdronken, zoadat niet zelden uitstel of kwijtschelding v-an polderiasten moest gegeven worden vanwege de groote schade veroorzaakt door het binnenwater. In Schouwen had men zelfs in de 18e eeuw een strijd tegen de watermolens en men verzuimde molens te repareeren of nieuwe te plaat sen; in plaats daarvan ging men de wa terleidingen verdiepen en den bodem tier sl'uizen verlagen, om de kosten van onder hond en opricht van de watermolens te besparen en een reeks van jaren twistte men over de vraag, wat beter was water molens of verdiepte waterleidingen. La ter zag men in, dat de strijd tegen de molens een dwaze was. Waar in vele streken ook do windkoren- molens plaats moeten maken voor molens, welke met stoom 'gedreven worden en dus de wiridkortmmolens verdwijnen, een verlies aan landscliapschoon, waar over van -alle zijden steeds spijt wordt Uit gedrukt, daar blijven de molens van ons eiland gelukkig tot heden nog ge spaard; op al de dorpen en ook te Tho len zelf, rijzen nog- steeds de hooge ge vaarten met hun draaiende wieken, die het landschap zoo rustig stoffeeren; on der deze zijn er enkele van ouden datum en ouden vorm; zoogenaamde standaard- molens, geheel van hout, "waarvan het bovendeel kan rondgedraaid worden. Te Oud-Vosmeer o.a. staat nog d-e oude mo len „De Vos" die op de helft der 18e eeuw, nog aan de Ambachtsheeren be hoorde, die toen het maalrecht hadden of liever gezegd beschikten over maal- dwang. De molen werd in 1747 verkocht, maar de heeren hielden er het recognitie- recht op, dat er thans nog op drukt. Mogen we hier onze mooie oude molens nog lang behouden. (Hand.) Middelburg. Zaterdagmiddag verga derde iu de raadzaal ten stadhuize voor de eerste maal de 'Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsclhe Eilan den. De voorzitter van de commissie van voorbereiding der nieuwe Kamer, de- heer Jos. van Kaalte, opende de ver gadering en zeide, dat 't stembureau all-e stukken in orde heeft verklaard en de leden dus alle geïnstalleerd kun nen worden. Aan de orde was nu de verkiezing van een voorzitter der Kamer. Met 19 stemmen werd als zoodanig gekozen dhr. van Raalte, tegen 1 stóm op dhr. van Niftrik. Vervolgens moeten twee vioe-voor- zitters worden gekozen, en we'l een van de afd. groot-berdijf en een van het klein bedrijf. Voor het groot-bedrijf werd gekozen dhr. Boudewijnse met 9 stemmen, -te gen 1 op dhr. Bosman en voor het klein-bedrijf dhr. Stofk-o-per met 7 stemmen tegen 3 op dhr. P. G. Laer- noes. Alle heeren namen de benoe ming aan. De voorzitter zegt, dat nu nog een secretaris moet worden benoemd, maar tot dit is geschied is de secre taris van de commissie bereid gevon den aan te blijven. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van den minister, waaruit blijkt, dat jn geen geval presentiegeld aan do leden der Kamer mag worden toegekend. Alsnu wordt door den secretaris, dhr. mr. H. Doorenbos, voorlezing ge daan van de begrooting 1922, aan wijzend een eindcijfer van f 12.900, terwijl voor- salarissen is uitgetrokken f5000 voor den secretaris, f1400 voor een ambtenaar en f600 voor buiten gewoon werk. D-e voorzitter wijs' er op, dat de begrooting reeds is goedgekeurd dooi de legeering en dat deze- zoo kan wor den overgenomen; op eenigen rijks- steun kan' nimmer worden gerekend. De benoeming van een secretaris kan tijdelijk geschieden. Dhr Jerommus zegt, dat' de sala rissen een voor een onder de oog-en moeten worden gezien. De voorzitter zegt: het salaris moet vaststaan om goed personeel -te krijgen en iemand, die de zaken kent. Dhr. Oosterbaan vraagt waarom heeft men deze begrooting met ter ken nis gebracht van de leden. Spr. kan niet medewerken aan goedkeuring van iets, dat hij niet kent. Dhr. van Niftrik zegt, dat zeker volgend jaar de begrooting vooruit aan de leden wordt gezonden, dit kon nu niet. Dhi. M. Laernoes zegl, dat als men nu reeds hel. maximum-salaris geeft, men niet meer terug kan. Dhr. van Niftrik zegl, dat bet de bedoeling van den minister was deze begrooting al leen voor dit jaar te doen gelden. De voorzitter zegt, dat de commis sie gezien heeft wat voor werk er is gedaan, men moet, een secretaris heb ben, die ,zich geheel en al aan het werk moet wijden. Dhr. Oosterbaan zegl, dat, als de begrooting alleen moet worden mede gedeeld, de voorzitter dit toch had kunnen zeggen. Het salaris is dus nu niet begroot m.aar vastgesteld, hel is een vast bedrag, zonder minimum en maximum,, dus zonder perspectief. D-e begrooting wordt onveranderd overgenomen. De minister heefl aangedrongen op goed toezicht op de financiën der Ka mer. De voorzitter zegt, dat een fi- naneieele commissie zal moeten wor den ingesteld. Ook dit zat hel bureau voorbereiden. De voorzitter §lel( nu voor het sa laris van den secretaris te bepalen op f5000. Dhr Jeronimus zegl, dat mei hem verschillende 1-ed-en van oor deel zijn, dal sollicitanten kunnen wor den opgeroepen voor minder geld. De -meeningen loopen uiteen van f3000 lot f4000. Spr. stelt voor mede na mens andere heeren f3600. Dhr. van Niftrik zegt, dal hel stand punt van dhr. Jeronimus onlogisch is, als men f3600 geeft is dit de beta ling van een halven man, en men moet den geheelen man hebben. Het voorstel om f5000 te bepalen wordt aangenomen met 13 tegen 8 stemmen. Tegen stemmen de heer-en Massee, Witkam, Jeronimus, M. Laer noes, Kielstra, Lmdenberg, Ooster baan, en Ch-amuleau. De voorzitter s-telt nu voor dhr. mr. H. Doorenbos tot secretaris te be noemen. Dlir. Oosterbaan herinnert er aan, dat dhr. Jeronimus heeft voorge steld solliciitanlen op te roepen. De voorzitter zegt, dat men z-eker het recht heeft, dit voor te stellen, maai er moet nu een secretaris benoemd worden, anders zit men nu zonder. Dhr. Oosterbaan zegt, dat de com missie dan een oproep had kunnen plaatsen. Nu staat men voor een „fait accompli". Men kan nu wellicht een secretaris benoemen voor een jaar, anders worden de leden stemvee. Dhr. Jeronimus wil een principiëele uitspraak of men al of niet' sollici tanten zal oproepen. Dhr. Lindenberg vraagt of liij goed is ingelicht, dat mr. Doorenbos ook gemeente-ontvanger is van Middelburg. De voorzitter zegt, dat dit zoo is, maar dat dhr. Doorenbos ontslag zal nemen bij benoeming tot secretaris der Kamer. Dhr. Jeronimus trekt zijn voorstel in. Dhr. Oosterbaan wil er zich ook bij neeileggen ,als het e-e-n tijdelijke be noeming is. De voorzitter zegl, dat het tijdelijke bedoelt, dat de Kamer liet recihi houdt er verandering in te brengen. Er wordt nu tol stemming overge gaan en benoemd wordt dhr. mr. Doo renbos met 15 stemmen, 6 zijn in blanco uitgebracht. Dhr. Doorenbos neemt de benoe ming aan. De voorzitter wenschl den benoem de en ook de Kamer geluk. De voorzitter stelt, voor mejuffrouw J. Wietemaker, die reeds op het bu reau werkzaam is lot ambtenaar aan te stellen op een wedde van f 1400. Dhr. Oosterbaan zegt, als men een jonge kracht moet hebben dan is men beter met een jongen man dan een jonge maagd. Dhr. Jeronimus kan zich niet met deze wijze van werken vere-enigen. De eenige wij'ze van werken is hef plaat sen van een oproeping. Na lange discussie wordt, gestemd eu krijgt mep Wielemaker 13 stemmen, dhr. Rosemond 2, 5 zijn in blaco- en op één staat: „een man". Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt het voorstel aange nomen va,n het. rijk te huren twee kantoorlokalen en een archiefkairue-r in het Oost-Indisch huis voor f60 per maand, onderhoud vuur en licht inbe grepen. (Slot volgt). Het overgroote deel dei- staken de werklieden hij de N. V. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. Co., is heden morgen weder aan het werk gegaan. Een onderhoud van het stakiugsco- milé met de directie, leidde echter nog niet tot het resultaat, dat van opheffing der staking kan worden gesproken. Gisterenmorgen is de tram. die te kwart over tien aankwam, bij het wisselen op de Markt alhier, weer -eens gederailleerd, de wagen stond ver uit de rails en hef duurde vrij lang eer hij weer in de rails slond. Wanneer zou er nu toch eens iets afdoends aan dien wissel worden gedaan, of wil men nu beslist afwachten lot een ernstig ongeluk heeft plaats gehad. O.i. wordt de exploitatie van deze lijn nog maar steeds beïnvloed door gebrek aan con currentie, men weet, dat do passagiers toch mede moeten. Goes. Zaterdagmiddag werden in tegen woordigheid van bestuur, leeraren, Lera ressen der vakschool, oud-leerlingen eu verdere belangstelt enden dooi" den Direc teur der Ambachtsschool aan de leerlingen de einddiploma's uitgereikt, terwijl mede dc uitslag der overgangsexamens werd medegedeeld. Vooraf wees do. directeur, dhr. A. Engels, er ojï, dat door hem en -do leeraren hij het opmaken van di uitslagen -gerekend moest worden niet al leen mel de belangen der jongens en hun ouders, maar ook Inet (die dor school. Het onderwijs kost gemiddeld per leerling en per jaar f 700, zoodat dit hooge bedrag op de meest juiste wijze dient te worden aangewend. Vergezeld van enkele gepaste toespraken, werden daarna de diploma's, en rapporten uitgereikt Een prijs voor- trouw schoolbezoek, ijver en goed gedrag viel ten deel aan B. Sinke (afd. timme ren) en W. .1. Braam (afd. smeden)- (beiden te Go-es. Ten slotte richtte de direc teur zich speciaal tot die leerlingen, die liet einddiploma vorkregen. Hij spoorde ze aan tot liet doen inschrijven voor de Avondschool en wens'chto hen allen het beste toe. Ook merkte spr. op, dat juist nu, waar vooral voor de smeden, de crisis ernstig is, de waarde van een goede op leiding groot is en uitte do hoep-, dat het spoedig |mogelijk zou zijn aan de Am bachtsschool les te kunnen geven in aller lei machinale bewerking. D-e wild. voorzitter, dhr. J. J. O'chtman (dhr. v. Poelgeest was verhinderd) felici teerde eveneens de geslaagden mei hun diploma's. Hierna wendde spr. zicli tot dén heer J. 'F. Palsenbarg, den vertrekken- den leeraax Spr. heeft als bestuurslid,- 37 jaar huig den heer Palsenbarg in zijn arbeid gadegeslagen Hij is voor do schoot een uitstekende leerkracht geweest. Daar voor brengt het bestuur hem hartelijk dank en biedt hem als blijk van waardee ring een fraaie zilveren inktkoker aan. Dhr. Engels sloot zich bij deze woorden, aan en bood namens hel personeel ecu bureaustoel en voetzak aan, waarna dhr. P. Kakebeeke te 'sHeer Hendrikskinderen namens de leerlingen en oud-leerling on enkele hartelijke wooixlen tot den vertrek kende richtte en hem aanbood een mooi bureau ministro met papiermand ctt bloemstuk. Dhr. Palsenbarg bracht voor al de gesproken woorden en aangeboden ca- deaux hartelijk dank. Ten slotte voerde nog de heer Burge meester het woord en wees op- de vele eischen, die in den laatsten tijd aan het Nijverheidsonderwijs zijn -gesteld. D-e finau- ciëele offers zijn ook voor Go-es veel zwaarder geworden. Maar Spi". hoopt, dat niet alleen de Ambachtsschool, doch ook de Vakschool voor Meisjes binnen het financiëel bereikbare zal kunnen blijven bestaan, dat de Vakschool eens over een eigen gebouw zal kunnen beschikken en dat de zoo gew'enschte uitbreiding 'der Ambachtsschool tof stand zal kunnen •ko men. Zaterdagmiddag werden in de Wit te Bioscoop een tweetal, vooral voor land- en tuinbouw belangrijke films afge draaid. n.l. over de zaaizaadver-edeling Svalöf in Zweden en over de kulimijnen in den Elzas Van eerstgenoemde onderne ming plukt ook de Nederlandsche land bouw de vruchten. Denk aan de zege haver en do Pantsertarwe D-e film deed duidelijk den grootschen op-zel dier onder neming zien Er zijn meer clan 15.000 proefveldjes, terwijl ook in de vele ge bouwen over de noo-dige ruimte wordt beschikt. Gedemonstreerd werd zoowel de veredeling in het ras als de kruising. We zagen het bezaaien der proefvelden niet verschillende gewassen, als tarwe, •klaver, bieten, rapen, erwten, verder de bcsluiviag, den oogst, enz. en w-e bewon derden de groote nauwkeurigdeid bij de controle -dor planten. De film over de kalimijnen in den Elzas gaf ons een kijkje in een sprook jesland, het leven der mijnwerkers plm. 700 M. onder don grond. We konden' gemakkelijk volgen het naar boven bren gen der brokken kalizout en de machinale bereiding tot geschikte kunstmest. 't Waren een paar leerzame films. Zooals reeds vroeger1 is ons blad. is medegedeeld en in ons nummer van h-eden wordt geannonceerd zal Woensdag avond dr H. Wagen voort Jr. te 's Gra venhage in het Schuttershof een lezing met lichtbeelden houden over „Pompeji" Dit is de laatste lezing van dit seizeen, door de vereeniging voor Ctir. Winter- lezingen georganiseerd. Wij twijfelen er niet aan, of deze slotlezing zal, evenals de andere, dezen winter gehouden, dooi* velen worden bijgewoond. Benoemd tot. opzichter van gemeente werken alhier de heer IJ. Verbeek, thans tijdelijk opzichter bij gemeentewerken te- Ede (Gld.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2