Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste BerlcSiten. Allerlei. Goes. Donderdag 6 April hoopt ,,De Schakel", ©en jeugdafdeeling van de afd. Goes- van. de Nat. Christ. Geheel Onth. Ver., haar eerste propaganda vergadering te houden in bet Schuttershof, voorrn. •Sociëteit V. O. V. Als spreker 2?.l op treden de Welied. heer T. de Jong van Utrecht, propagandist van de Nat. Christ. Geh. Onth. Ver. De avond zal afgewisseld worden door samenspraken, voordrach ten, tableau en zang. Zie verder de ad vertentie in ons nr. van Dinsdag a.s. Kapelle. Gisterenavond had de eind- les plaats van de leerlingen van de Tninhouwcursus alhier. Bevorderd werden 11 leérlineen: A. Duivewaarde, E. Zegers, P. v. Tl. Kree- ke, J. Slabbekoorn Az.C. Meulpol- der. M. Evèrsdijk Nz., Let Hoogstrale Mz., J. Hoogslrate Jz,, Jan Spruit, C. Landman en Jozs. Remeijnse. De Rijlkstninbonwleeraar voor Zee land dhr. Bloemsma sprak de leer lingen en onderwijzers, v. d. Linde, Rilland, en van aer Werff, Wemel dinge, bemoedigend toe. Een der oudste - leerlingen dankte voor het. genoten onderwijs. Ovezand. Met ingang van Zondag 9 April a.s. wordt hier de postbestelling op Zondag opgeheven. Belanghebbenden wor den in de gelegenheid gesteld hun cor respondentie af te halen van 8 lot 9 uur des voormiddags. Hoedokenskerke. Donderdag vergaderde de Raad. Zonder kennisgeving afwezig de heer Boone. Na opening en mededeelingen wordt vastgesteld de instructie voor den vee arts, hoofd van dienst, in het centrum Ovezand voor de vleeschkeuringswet Op verzoek van Ged. Staten worden een paar wijzigingen gebracht in het gemeenschap- pelijk besluit inzake de vleeschkeurings wet in het centrum Ovezand©. De voor naamste wijziging is dat een hulpkeur- meestcr zal worden aangesteld als de vee arts, hoofd van dienst, dit noodig acht ©n 4 van de 7 raden der gemeenten waaruit de kring bestaat, daarmee accoord jaan- Samengesteld worden de beide stembu- reaux voor de a.s. verkiezing voor d*e Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op voorstel van B. en W. wordt besloten f2000 af te lossen van de geldleening, op genomen bij de coöperatieve boerenleen bank voor overname van den provincialen weg Hoedekenskerke-'s-Gravenpolder- De ze aflossing zal geschieden op 1 April, aldus wordt drie kwart jaar rente daarvan bespaard. De gemeente is daartoe in staat gesteld door de extra uitkeering van het Rijk ingevolge de noodwet op de finan- cieele verhouding tusschen Rijk ©n Ge meenten. De gemeen te-veldwachter heeft zich bij adres tot den Raad gewend met verzoek om vrijstelling van de verplichting tot bij drage voor zijn pensioen. Jn deze gemeente moet het volle percentage van 8 pet- door de ambtenaren betaald worden. Na ieenige discussie, waarbij een paar leden zich vóór de inwilliging verklaren, wordt m'et 4 tegen 2 stemmen het verzoek toe gestaan. Tegen de beid© wethouders. De vrijstelling wordt gerekend t© zijn inge gaan 1 Januari jl. Serooskerke. Donderdagavond gaf de Chr. Zangvereen- „God is mijn lied", direc teur P. H. Broerse, een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. waarbij alle plaatsen bezet waren. Uit hetgeen ton gehoore werd gebracht, bleek duidelijk, dat er met ijver en toewij ding onder de leiding van den bekwamen directeur gestudeerd was. De zang werd afgewisseld door een verdienstelijk samen spel van orgel, fluit en viool door gebroe ders Broerse. Mej. Dhont van Middelburg gaf drie nummers viool ten beste met orgelbegeleiding van den oudsten zoon Van dhr. Broerse Door Dr Gunning werd de bijeenkomst geopend en gesloten, waarna nog staande gemeenschappelijk werd gezongen Gez. 96. Staven Isse. De postauto van hier op Tholen is gistermorgen onder Tholen te gen een boom gereden en totaal verbrij zeld. Het ongeluk is te wijten aan een gebrek aa,n de stuurinrichting. Chauffeur en postbeambte kwamen met enkele schrammen en den schrik vrij. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Leeuwarden komt o.a. voor ds. II. J. Hak te Domburg. 'Beroepen te Roosendaal J. D. Jansen (o Zundert. Geref. Kerken. Beroepen te Hillegom IJ. v. d. Zee te Nieuwvennep. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Hoogeveen P. de Smit te Oud- Beijerlund. Kerk en poli tick. In de „Wekker" waarschuwt ds. J. W. Geels legen het stellen van een eigen Kamerca'ndidaat in Chr. Geref. kringen en het spahnen van de Chr. Gerei. Kerk voor een politieken wagen. Ze heeft, schrijft hij, een hoogere roeping. Zoodra een kerk aan de politiek gaat doen heeft, ze haar eigen doodvonnis geteeke'ud. Wel heeft ze als een zoutend zout de roe ping tegenover de wereld, maar geen bepaalde partij te stemmen. En waarom nog meer partijen gesticht dan er reeds zijn;-men heeft slechts te kiezen, Anti-revolutionair, Chr. His torisch. Waarom nog meer verbrokkeling van krachten. Er is al verdeeldheid genoeg. Deugt het program van de anti-revolutionaire Be ginselen niet meer? Ja ,me'n kan afgeven op de rechtsche -Kamerleden, die tot berei king van bepaalde zaken te veel co'ncessies deden aan de tegenpartij. Het ligt 'niet op onzen weg allereerst om die man'nen tot ver antwoording te roepen. Eii daarbij, de beste stuurlui staan aan wal. Het is zoo gemak kelijk om te Lheoretiseeren, maar- als men de moo-ie theorie in de practijk moet om zetten, dan komen moeilijkheden waarop men niet gerekend liad. We willen de fouten door onze ma'nnen gemaakt niet goed praten, maai- een ahdere vraag is, hebben zij, die thans zoo scherp weten te veroordeelen, wel voor die man nen gebeden? Ze staan in de vuurlinie, zijn ban slotte ook maar menschien. De lia'nd in den boezem Laat ons toch nuchter denkeh en han delen. We gaan oen tijd van hijzonderen ernst tegen, wanneer straks ons volk zal heslissen, door wat beginselen het zal geregeerd worden. Nu geen daden, die ons later berouwen zou den. Geen kruidenierspolitiekMaar op gi- bógenr knieën de 'nooden van land en volk God hekend gemaakt, opdat Hij het onheil* were, dat het ongeloof in do regeering van den Slaat zou zegepralen. Do tijden zijn ern stig. Overal gist en bruist het. En God geve onzen manhen, die tot zulke hooge en 'ver antwoordelijke ambten geroepen wordeh, zich gedragen te weten op de vleugelen des veheds. Zondag 2 April. Ned. Herv. Kerk Goes, vm. ds. Meloen van. Kloetinge, h m. ds. Homburg (Doopsbed.), av. ds de óries (bev. nieuwe leden en voorber.) Wilhelminadorp, vm. ds. Homburg, nm. ds. Steinz. Hansweert, vm. geen dienst, h.m. ds. Waar denburg, 6.30 u. ds. v. Maanen voor „Kih- derzorg". Wemeldinge, vm. ds. Drost, nm. ds. Maas van Gapinge. Geref. Kerken. v, Terseke, vin. ids. Meijer, nm. leeskerk. Wemeldinge, vm. leeskerk, nm. ds. Meijer. Mej. M. C. J. Rietveld de Hondt, onderwijzeres te Gorinchem, vroeger te Ierseke, is benoemd aan ©en openbare school te Amsterdam. R ij ks dagnormaallessen te Goes. Bij het toelatingsexamen, op Woensdag j I. gehouden, slaagden voor de eerste klas M. Kloosterman van Krabben- dijke, Ma. G. Nieuwdorp' en Fr. de Veij beiden van Rilland, H. Remijn en |S. P. P. Hengeveld, beiden van Goes, C. Philipse en M. Slabbekoorn van Krabben- dijke, B. v. d. Rcep'e, Jfeinkenszand, J. Traas, Nieuwdorp en A. Vériicijkc, Elle- woutsdijk. Er hadden zich 15 candidaten aange meld, van wie 3 om 'ziekte enz later examen moeten doen. G. Crt. Tot Kweekelingen aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Middel burg zijn benoemd; I. J. Baert te Aar denburg, J. v. d. Berg te Zuidland, J. F. Berting te Roosendaal; F- S. Dielëman te Axel, H. de Graaf te Rotterdam, J. A. Hol te Axel; P. Platschorre te Elle- woutsdijk, Dj. E. Stein te Burg (Schouwen), (C. v. d. Tak te Delft, A. Verheijke te Elle- woutsdijk en J. S. Versprille te Aarden- burg. Geslaagd te Rotterdam voor de nut- 'tige handwerken de dames J. M. den Hartigh, K. C. Carol, N. Walraven en '■T. C. Lippens, allen te Middelburg, en M. A. E. Rekkers te Viissingen. Ongelukken. Onder Delfzijl is een dochtertje van den landbouwer R,. na bij de ouderlijke woning in een ondiep slootje verdronken. De schilder J. Ij., die op het dak van een arbeiderswoning- bij Bloemendaal werkzaam was, is van het dak gevallen. De man was terstond dood. Te Zwolle is op het stationsemplacement de arbeider-remmer V. tusschen locomo tief en dender doodgedrukt. Hij wa.s den zelfden morgen ondertrouwd. - Vrijdag morgen is de echtgenoote van den arbei der T. te Hoofddorp levend verbrand. Zij schijnt te dicht bij de gloeiende kachel te zijn gekomen, waardoor haar kleeren vlam- gevat hebben. De man vond bij zijn thuis komst zijn vrouw in een vuurzee met den dood worstelende. Redding was niet meer mogelijk. Te Deventer kreeg het 2-jarig zoontje van den pakhuisknecht O., doordat het viel, een pan met kokend vet over het hoofd en bekwam Zulke ernstige brand wonden, dat ,t tengevolge daarvan is over leden. Woensdagmorgen maakte de di recteur deT rijksverzekeringsbank in Lim- 'burg, vergezeld van zijn inspecteur uit Maastricht en een controleur van de rijksverzekeringsbank een auto-proefrit. De auto sloeg bij Bergen (L.) om bij het maken van een borht; de inspecteur werd op slag gedood, de beide anderen werden niet ernstig gewond. Om-rijk te worden. Men schrijft aan de „Stand." uit Dordrecht: Iemand die nog al kennis had van de be reiding van medicijnen, maar door drukke werkzaamheden verhinderd was ze opr den bepaalden dag gereed te hebben, liet in een der stadsapotheken poeders klaar maken en betaalde80 cent. Hij vond den prijs nog al peperachtig en onderzocht hoeveel de poeders zouden kosten indien hij ze zelf bereidde, 't Verschil was enorm, de grondstoffen der bewuste poeders, die met 80 ets. waren betaald, vertegenwoor digden een waarde van7 cents. Moeder en kind spoorloos verdwenen. Te Amsterdam doet zich een geheimzinnig geval voor. Een geschei den vrouw aan de Baarsjes werd eenige keeren door haar gewezen man met den dood bedreigd. Thans is, volgens de „Tel." genoemde vrouw met haar 5-jarig zoontje spoorloos verdwenen. De man 'is ontdekt bij familie te Arnhem, doch hij zegt van de verdwijning niets af te weten. De belastingdruk Doordat de rijksbelasting te Eindhoven in wekolijksche termijnen wordt gestort verdrukken, ver dringen, stompen en trappen de menschen elkaar, daar het belastingkantoor niet is berekend op zulk een toeloop1. De politie moest meer uan eens op hardhandige wijze de orde herstellen. Onder dak. Dc lieer A. Stoot, ex-burgemeester .van Gendrjugen, heeft thans een betrekking aanvaard op de lampenfabriek van Gebr. Koch. te Wesel. Slaapziekte. Een inwoner van Haarlem, de heer H. v. d'. S., derde machinist, in dienst van de Mij. „Neder land", werd op een zijner 1'eizen naar Jn- dië door de slaapziekte overvallen, zoodat de gezagvoerder genoodzaakt was hem op het eiland Malta af te zetten Aldaar genoot hij een zorgvuldige verpleging, welke tot gevolg had, dat hij na ruim 20 dagen slapen, Weder ontwaakte. Hoe wel nogzwak, zal hij binnenkort de reis naar Nederland aanvaarden, tot geheel herstel. t Brutale a-anranding Een kelln©r uit Hillegersberg zou te Rotterdam des nachts met eenige vrienden uitgaan. Vooraf stopte hij 375 gulden in een zij ner sokken om berooving te voorkomen. Nadat het drietal nogal veel aan Bachus geofferd had .herinnerde de kellncr zich niet meer, waar hij zijn geld gelaten had Hij tastte in zijn zakken en meende tenslotte beroofd te zijn, van wolk feit hij zijn vrienden beschuldigde. Hij wilde eindelijk zijn kameraden met een dolk to lijf. Deze werd .hom uit de hand geslagen, terwijl hij zelf zoo ongenadig werd afge ranseld, dat hij in een nabijzijnd huis moest worden opgenomen, waar hij ge holpen werd en zich plotseling herinnerde dat het vermiste geld in een van zijn sokken moest zitten. Uit de sok werd het vervolgens in een portefeuille gedaan. In hetzelfde huis bevond zich ook een man' die den kellner naar huis zou brengen en een i'ijtuig word besteld. Buiten Rotter dam gekomen, moest de koetsier stop pen, omdat de begeleider zei, dat de kell ner er was. Een fluisterend gesprek, dat de eerste met den koetsier voorde, heeft de kellner niet verstaan. D© Rotterdammer vroeg daaropWaar heb je jé geld nu gedaan De niets kwaads vermoedende kellner haalde hierop zijn portefeuille voor den dag. Plotseling ontving jiij oen slag in zijn gezicht en werd hem zijn geld ontrukt. Het rijtuig met den aanrander was verdwenen voor de beroofde was bijgekomen. Miss C a v e 11. De Brusselsche correspondent van de Daily Tel. deelt bij zonderheden mede over de beide, thans in Ned.-Indiö vertoevende Belgen, die er van beschuldigd wórden Miss Cavell te heb ben verraden. De Belgen zijii twee broeders, 'Antonie George Borgers. In het begin van den oorlog stelden zij hun diensten ter be schikking van de Duitschers; terwijl zij zich met succes voordeden als koeriers van de geallieerden. Op deze wijze slaag den ze er in het vertrouwen te winnen van den Antwerpschen architect Baeckel- mans, die medewerkte aan de door JMiss Cavell gestichte vereeniging „hulp aan vluchtelingen". Genoemde Baeckelmans en daarna Jules Lefèvre, lieten de gebroeders Borgers boodschappen naar .Viissingen brengen, waar zij "natuurlijk zonder arg waan ontvangen werden en bij hun terug keer werden zij belast met het overbren gen van geheime instructies naar bezet België. Zoodra de Duitschers, dank zij het vter- jtïtaa van de beide Borgers, volledig be kend waren met de organisatie van Miss Cavell, werden alle daarbij betrokken per sonen gearresteerd. De militaire rechters van den krijgsraad konden den beschul digden photografische copieën voorleggen van door hen zelf geschreven documen ten De op deze wijze verraden menschen stierven als helden. Zij ontkenden niets, namen integendeel de volle verantwoorde lijkheid van hun daden op zich. Aangezien de Borgers van dezen tijd af voor geheel België als verraders ontmas kerd waren, zonden de Duitschers hen naar Zwitserland, waar zij militaire indi caties trachtten te bekomen van Belgi sche uitgewekenen. Hun zending mislukte echter en Antonie keerde' in Duitschen dienst naar Antwerpen terug terwijl George als spion in Nederland optrad. Na den wapenstilstand vluchtten de twee broeders naar Nederland, waar zij een zaak in handschoenen begonnen De winkel was gevestigd te Tilburg en droeg den naam van La Ganfcerie fran^.aise. Zij gaven zich uit voor deserteurs uit het Belgische leger. Deze handel mislukte. Zij vertrokken daarop naar Ned. Oost-Jndië, waar zij werkzaam gesteld werden aan de G o u vern emen t swerken Een Po-olsche Landru. De politie te Warschau heeft een massa-moor denaar aangehouden, Stefan Pasnik gehee- ten, die bekend hoeft zooveel vrouwen om hel leven te Rebben gebracht, dat hij ze niet meer tellen kan. Twee meisjes verdwenen kort geleden spoorloos. Daar beiden vaak in gezelschap van Pasnik gezien Waren, werd deze aan gehouden. De man verklaarde, in Januari nog een meisje, Frenda geheeten, te heb ben vermoord, en een paar dagen later haar moeder. Voorts is hij de moordenaar van een meisje uit een dorp Waar hij verbleef; hij heeft haar met ©en stuk ijzer het hoofd verbrijzeld. Hij doodde verder een meisje uit de huurt van Wlocliei, Welks naam hij zich niet herinnert, bovendien een meisje, dat hij nog alleen met haar voornaam weet aan te duiden. Met cynische kalmte verklaarde hij Ik heb zooveel vrouwen den hals afge sneden, dat ik me met geen mogelijkheid al haar namen kan herinneren. De Siameesche tweeling zusters. Zooals gemeld, 'zijn de Sia meesche tweelingzusters Jozefa en Rosa Blazek te Chicago overleden. Jozefa stierf het eerst Zij was sinds enkele weken lijdende aan geelzucht, waar bij een longontsteking gekomen was Rosa werd enkele dagen later eveneens ziek, of schoon haar toestand geenszins ernstig Was. Toen men haar een operatie voorstel de om haar van haar zuster' te scheiden, zeide zij, weemoedig glimlachend: „Als Josio komt te sterven, moet ik met haar meegaan". Het verband tusschen deze tweelingen, heeft dr Benjamin Blakestone, do eersta chirurg van het Chicago-hospitaal, ver klaard, is zoo nauw, dat elke poging om haar te scheiden vruchteloos zou gebleven zijn. De tweelingen hadden een afzonderlijk ademhalings- en bloedsom loop-systeem, doch slechts één maag- En het was bijna, hopeloös voor de over levende een nieuwe maagwand te vormen. GRONINGEN. V.D. -De trein, die om 4 u 44 uit Groningen naar Zwolle ver trekt, is bij' Zuid-Laren ont.spoörd. Zeven wagons zijn uit de rails geloopen, waar door de spoorweg is versperd. Het ver keer werd ernstig belemmerd. WEENEN. V. D. De toestand van ex- keizer Karei is aanmerkelijk verbeterd. De koorts is gezakt. Het levensgevaar acht men nu zoo goed als geweken. De Tweede-Kamerverkiezingen. De Geref. Staatspartij heeft besloten ds. Kersten te Jcrseke op' alle "in te dienen candidatenlijsten bovenaan te plaatsen. N. R. Ct. Het ontwerp-Jachtwet. De Minister van Landbouw heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het ont werp Jachtwet de Kamer Maandag of Dins dag a.s. zal bereiken. Daarin wordt het jachtrecht gegeven aan de gebruikers van den grond. Een k e n n er „Ik heb eens een hond gehad", zwetste hij, die zooveel verstand had, dat hij, onderscheid kende tusschen een schooi er en een meneer". „Zoo, zei de ander, „en wat is er mee geheuld?" „Ach, zei de man, ik heb 'm weg moeten doen, hij beet mij". D e Prins van W a 1 o s (spreek uit Wéels). Het Engelschc volk heeft den smaak van feestvieren te pakken. Nu prinses Mary (spreek uit Meerie) en haar levenspartner hiet langer het middenpunt zijn van aller belang stelling, peinst men in „dear old England" (spreek uit dier oold Englend) over een 'nieu we aanleiding tot het bakken va'n een grosto weddingcake. Wordt het niet langzamerhand tijd, vraagt men elkander, dat de prins va'n Wales in het huwelijksbootje gaat varen? Mogen wij, als hij van zijn bezoek aan l'ndië terne komt, een spoedige verloving tegemoet zien? Vóór den oorlog zou alleen een prinses van den bloede in aa'nmerking zijn gekomen. Nu kan men den kring iets grooler maken. Behalve Yolanda van Italië, Elisabeth van Roemenië, Margaretha van Denemarke'n of Helena van Griekenla'nd, de koningsdochters, die, wat haar leeftijd betreft, voor een ver bintenis in aa'nmerking zouden komen, zijn er nog heel wat aardige hertoginnetjes e'n andere patriciërsdochters, op wier blonde of bruine haren de kroon va'n Engeland nog niet zoo kwaad zou staan. Z«, die den kroonprins vaii meer nabij kennen, mee'nen met eenige zekerheid te dur ven voorspellen, dat hij onder de dochters des lands een keuze zal doen. En nu de huwelijksplechtigheid in West- minster Abbey nog versch in ieders geheu gen ligt, laat men gaarne de acht bruids meisjes de revue passeeren, van welke zes wat geboorte en afkomst betreft, worden be schouwd voor een aanzoek in aanmerking te kunnen komen. Prinses Maud, nicht van de'n kroonprins, is een dochter van de Princess Royal. De koning is bijzonder op haar gesteld e'n als de vorstelijke familie zich op een liarer bui tenverblijven terugtrekt, behoort prinses Maud tot de vaste gastenze is bekend om haar groote muzikale talenten. Zij spreekt een res pectabel aantal vreemde talen en zwemt als de beste. De vier en twintigjarige Lady (spreek uit' Leedie) Victoria Cambridge, eveneens een nicht van den prins van Wales, doet, wat haar uiterlijk betreft, aan prinses Mary denke'n. Ook haar grooten eenvoud heeft zij gemeen met hot pas gehuwde familielid en evenals de jonge Mevrouw Lascelles houdt zij dol veel van het buitenleven. Lady Doris Gordon-Lennox, de dochter vah dc-n graaf van March, de klcindocphter vah den hertog van Richmond, mag zich eveheens hoogelijk in de gunst van liet koninklijk echtpaar verheugen. Zij is thans vijf en twi'n- tig jaar oud en staat bekend als een all round sportwoman en ee'n onverschrokken paardrijdster. De jongste dochter van Lord Strathmore, Lady Elisabeth Bowes-Lyon, heeft herhaal delijk ten paleize gelogeerd en behoort tot de meest intieme vriendinhen van prinses Mary, vandaar dat zij óók als bruidsmeisje fungeerde. Van de negentiehjarigo Lady Mary Thynne, jongste dochter van- den Marquis of Bath, wordt beweerd, dat zij hare affecties reeds heeft geplaatst. Men verwacht binnenkort het bericht van haar verloving met iemand, wiens naam in Engeland bijzonder goeden klank heefl. Tot de bruidsmeisjes behoorde ook Lady Rachael Cavendish (spreek uit Keevendisj), do negentienjarige dochter vah den hertog van Devonshire (spreek uit Devvenshaair). Toeh de prins van Wales Canada bezocht, gehoot hij geruimen 'tijd gastvrijheid in het trouver- nementshuis te Ottawa, waar de hertog van Devonshire destijds resideerde. Hij sloot toen vriendschap met de intelligente johge dame, in wie sommigen uit 's prinsën omgeving de, toekomstige koningin mee'nen te mogen zien. Is Lady Rachael Cavendish werkelijk voor bestemd oih eens den troon vah Groot-Brit- tannië te bestijgen? Of is die ohderscheiding weggelegd voor Miss Margaret. Calhoun Si- monds, de rijke Amerikaansche, met wie de prins op ©en bal te Washingto'n bijna den geheeten avond heeft gedanst? Men gist, men vraagt, men profeteert, eh niemand in Ehgeland, die met eenige zeker heid iets kan vertellen omtrent de toekomst- plannen vah den prins. Immers hij, wien 't. geldt, zwijgt, haalt, glimlachend de schouders op. En onderhoudt zich minzaam met ieder aardig meisje, dat zijn koninklijk pad kruist. (Hahdelsbl.) De feesten in Den Briel. (Van een specialen verslaggever) Brielle eischt voor zich de eer op den eersten steen gelegd te hebben van Neer- land's onafhankelijkheid en daarom viert zij heden nu het 350 jaar geleden is, dat de stad werd ingenomen, feest, op eene wijze, zooals dit nationale feit nergens in Nederland herdacht wordt. De inneming van Brielle werd de grond slag van de vestiging dei' onafhankelijkheid van de toenmalige „Vereenigde Nederlan den". En op dit feit zijn de Briellenaren terecht trotsch. Zij beschouwen den len April als een nationalen feestdag en be groeten heden met oprechte vaderlands liefde de Koninklijke Familie binnen de Brielsche poort, die 350 jaar geleden in naam van Oranje voor den aandrang der Geuzen moest wijken. De ingezetenen hebben zich onder lei ding van een groote commissie uitgesloofd om de stad een feestelijk aanzien te ge ven en zij zijn daarin bijzonder goed ge slaagd. Eere-poorten met historische op schriften zijn opgesteld aan den ingang van de hoofdstraten die verder met guir landes en prachtige bloemen versierd zijn. De driekleur en opvallendj-veel Oranje vlaggen wapperen uit de ramen van bijna allle huizen. Er heerscht een buitengewone drukte in de stad en nagenoeg alle men schen zijn met Oranje getooid. Duizenden trokken in den vroegen mor gen naar de haven, waar op) de ree buiten het havenhoofd, tusschen twee torpedo- booten in, „de Hydrograaf' ligt, in welk jacht de Koningin en Prinses Juliana, die daarmede gisterenavond hier zijn aange komen, den nacht hebben doorgebracht. De Prins en de Koningin-Moeder zijn hedenmorgen vroeg hier aangekomen. Om half tien vanmorgen heeft de Ko ninklijke familie de „Hjydrograaf' verb laten. Zij werd door een stoomsloep naar Brielle gebracht, waar zij na aankomst onmiddellijk de vermaarde Noordpoort, waarop een monument is geplaatst, ging bezichtigen. Vandaar begaven zich de vorstelijke per sonen naar de St. Catrynekerk. Nadat de leden van het Vorstelijk huis bij den ingang der kerk door Kerkvoogden zijn ontvangen en zich onder zacht orgelspel naar hun plaatsen hebben begeven, spreekt Dr. de Visser een kort gebed uit. Daarna zingt de vergadering Psalm 66 6. Hierna houdt minister dr de Visser een rede, waaraan het volgende is ont leend. In de taal van dit klassieke verlossings lied liggen de gevoglens zoo juist uitge drukt, die ons thans bezielen. Ook Neder land weet, als het zich de Spaansche dwin gelandij herinnert, te spreken van „ge weld" van buiten. „Bangen tegenspoed" hebben onze vaderen in den tachtigjarigen krijg nameloos veel ondervonden. Zij zijn benauwd geweest tot stikkens toe. Maar zij hebb&n ook, gelijk veelal oud-Israel, ruim kunnen „ademhalen" en hunne be- vrijdingszangén kunnen aanheffen. Want bij alle hulde aan menschen was het hun rotsvaste overtuiging, waar voor zij goed en bloed veil hadden, dat het God wias, „die hen in nood had behoed." Nooit echter hebben zij dit zoo diepi .beseft als bij de inneming; van Den Briel, Hetgeen reikhalzend verwacht wérd, bleef uit, wat niemand voorzien had, gebeurde. Plotseling daagt er hulp van een zijde waarop niemand gerekend had. Een onge kende en verbijsterende samenloop van omstandigheden maakt een op zichzelf onbeteekenend wapenfeit tot grondslag van het gebouw onzer vrijheid. Wie in Den Briel kon op 1 April 1572 vermoeden dat de lont aldaar in het kruit was gestoken, waarvan de uitbarsting Alva vernederen en Holland redden zou? Niemand. „Neen, dat heeft God ge daan!" Zóó beleden onze vaderen en zóó belijden wij met hen. En daarom kon en mocht het niet anders, of de Brielsche feesten moesten beginnen met ©en gang naar Gods huis. Spreker ging vervolgens na hoe het met den toestand van Nederland geschapen was, hoe de verbittering tegen Alva ten toppunt gestegen wras. De tiende penning was de droppel, die de ten boorde ge- vulden lijdenskelk dreigde te doen over- ioopen. Scharen van broodeloos gewor den burgers balden van woede de vuis ten tegen den dwingeland. Het rommelde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2