Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland. üit de Provincie. oenige verbetering door aansluiting van trein 1024 op trein 1023 waardoor men in den morgen betrekkelijk spoedig verder kan en door tusschen trein 1036 en trein f» maar 8 minuten te nemen, in de hoop, dat gezien hiet geringe doorgaand verkeer niet dien trein de pas- en douane beambten daarmede genoegen zullen ne men. Overeenkomstig diens verzoek werd aan den heer H. Alberge om gezondheids redenen met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school C. Verder werd eervol ontslag verleend aan het gehieele onderwijzend personeel, den amanuensis en den concierge van de burgeravondschool en de avondschool voor handwerkslieden. Het bovenbedoeld personeel der avond scholen werd in zijn geheel benoemd aan de met 1 Januari 1.1. uit de combinatie der beide scholen ontstane Avondschool voor Nijveï'heidsonderwijjs en voor het on- jlerwqzend personeel de jaarwedden ge regeld overeenkomstig het desbetreffend Kon. besluit en voor den amanuensis on den concierge de jaarwedden te bestendi gen, door hen thans genoten. Tweede Kamer. Al wat links is, zet in de Kamer de miserabele politiek ten aanzien onzer landsverdediging voort. Sinds de geheele linkerzijde stemde 'tegen de militiewet- van Dijk, grijpt men daar elke voorko mende gelegenheid aan, om dezen bekwa men minister, die zelfs verleden week door vele linksche persorganen, en door een enkelen Vrijheidsbondspreker is ge prezen, een hak te zetten. Als vandaag de situatie dan ook ongeveer dezelfde als gisteren is, zal 't er om gaan of de oor- logsbegrooting wordt aangenomen. Van links, vooral van .socialistische zijde, was gisteren alles gemobiliseerd. Zelfs Oude geest, dien men zelden ziet, was present en Suze Groeneweig moest haar spreek beurt te Goes afzeggen om toch maar aan wezig te zijn, als de begrooting in eind stemming kwam. Gisteren kwam dan eerst in stemming een motie-Ter Laan tot afschaffing van bet huwelijksverbod (behoudens ministe- rieele goedkeuring) voor militairen. Nu toonde minister Van Dijk ook weer in dit opzicht zich een man van zijn tijd door zich bereid te verklaren, nagenoeg 'het heele huwelijksverbod te willen afschaf fen. Uitzonderingen: de marechaussee lomdat daarbij het woningvraagstuk in 't spel komt) en de militairen beneden de 25 jaar. Maar dit bleek nog niet genoeg: met 12 tegen 40 stemmen werd de motie aangenomen. Vóór: de linkerzijde plus de Roomschen Haazevoet, Hermans en Bul ten benevens den christen-democraat A. P. Staalman. Alleen dhr. Wijk stemde met rechts mee. Voorts was er een motie-De Muralt te gen het breken van den oefentijd in tweeën (4 en ll/g maand). Ook deze motie werd aangenomen: 4241 (als voren; al leen weken ditmaal de heeren Hermans en Bulten niet af). De houding van iemand als den R K. Haazevoet is zeker vreemd, om het maar -zacht te zeggen. Bedoelde hij misschien wraak te nemen over zijn achteruitzet ting op de R.-K. candidatenlijst? Zoo ja, dan kan men hier wel spreken van écht dunne politiek- Wat de aangenomen moties betreft, de minister had verleden week verklaard, dat hij ze niet kon aanvaarden. Hij zal ze dus wel naast zich neerleggen, wat echter niet wegneemt, dat deze uitslag, waaraan ook enkele achteraankomers van rechts, zoo- als v. Sasse van Ysselt, v. d. Molen, Swa- ne, Sm'een k en Fruytier, schuld hebben, voor hem onplezierig is. Met vrij groote meerderheid werden ver der o.a. verworpen: de motiei-Marchant inzake inkrimping van het beroepskader en een amendementi-Ter Laan om in 1922 geen herhalingsoefeningen te houden. In gediend werden moties van v. Rappard, vragende publieken verkoop van de mest der militaire stallen en Ter Laan, ver zoekende wederinvoering van het verlaagd spoorwegtarief voor militairen. Hierover wordt later beslist. Bij de artikelsgewijze behandeling pro beerden de vrijzinnig-democraten Oud en Marchant telkens weer het mes in de be grooting te zetten. Succes hadden ze echter tot heden niet veel. Verworpen werden amendementen, om in totaal 9 ton te schrappen op het militaire vliegwezen. Er is hier reeds veel bezuinigd, terwijl w& eigenlijk met dezen tak van legerdienst erg achterop zijn geraakt. Ten slotte verdedigde die heer Oud nog een amendement om 3 millioen op de artillerie te schrappen. De heer De Muralt viel hier den voorsteller bij omdat hij in dezen post een vooruitloopen zag op het artillleriefonds. Minister Van Dijk ver zekerde echter dat hiervan geen sprake was; het ging alleen om het bestaande. En het amendement verklaarde hij dan ook onaannemelijk. Komt rechts dus vandaag niet bijzonder trouw op, dan loopt de oorlogsbegrooting groot gevaar verworpen te worden. Links voert wel gevaarlijke.politiek' i Aan een ramp ontsnapt. De expres-trein ParijsBazel is Zondag morgen nabij Dijon aan een ramp, welke de ernstigste afmetingen had kunnen aan nemen, ontsnapt. Tusschen de stations Montbard en Aisy was een goederentrein ontspoord, zoodat de rails versperd waren. Bijna op hetzelfde oogenblik passeerde genoemde expres met een snelheid van meer dan 80 K.M. per uur. Door de geweldige vaart schoof de sneltrein alle obstakels op zijde, maar toch werden alle rijtuigen min of meer door de debris der gederailleerde wagons beschadigd. Twee reizigers van den expres werden door glasscherven gewond, geluk kig slechts licht. De sneltrein kwam te Dijon met zeer groote vertraging aan. Alle volgende trei nen in den loop van den middag van of naar Parijs werden langs andere wegen geleid. Vliegtuig en slagschip. De Engelsche admiraal Perry Scott geeft in de bladen een beschrijving, wat het lot zal zijn van een groot slagschip in den modernen, oorlog. Daartoe is niets noodig, dan een klein Iuchtverkennings vaartuig op een paar duizend voet hoogte, dat op een afstand van vele mijlen het. slagschip reeds bespeurt, en daarover ver slag uitbrengt aan het naastbijzijnde moe derschip voor vliegtuigen. Een kort bevel daar is genoeg, om een luchtbommenwer- pei- te bemannen, die zich met een snel heid van 150 tot 300 K.M. per uur naar bet slagschip begeeft. Nog vooi- men aan boord daarvan tijd gehad heeft, alarm te maken, daalt reeds een hagel van bommen neer en is het slagschip van negen millioen pond met de duizend officieren en mannen aan boord, naar den kelder. De Duitsche verliezen in (ten oorlog. Op grond van de laatste ambtelijke lijs ten in Januari gesloten, bedroegen de Duitsche verliezen in den oorlog 1.808 555 dooden en 4.246.779 gekwetsten, te zamen dus 6,055.334 verliezen. In den oorlog van 1870—'71 hadden de Duitsqhers 41.413 dooden en 88.542 ge kwetsten, öf in het geheel een verlies van 129.956. Naar de berekeningen van generaal Von Altrock heeft üuitschland door den we- reldkrijg en zijn gevolgen een zielen verlies van 12 millioen geleden. Duitsch noodgeld. In Duitsohland wordt tegenwoordig veel noodgeld uitgegeven clat er zeer illustra tief uitziet. Zoo geeft de gemeente Sc-hüt- torf een serie noodgeldbriefjes uit, ver sierd met verschillende gebouwen dei- stad, op een waarvan op de achterzijde een oude stadssage in beeld gebracht is, met het volgende randschrift: (In Ohle Ti-eden wann Schiittrip in Noot, Damn slögen de Smedde de Vijande doot, Met Hölp van de Börgerschutterij, Makden se de Stad van Releggerung vrij. Vandag© Sjchellt us de rechte Smied Tis würklik ne bedröwede Tied. In oude tijden toen Schüttorf was in nood, Sloegen de Smeden den vijand dood, Met behulp der Schutterij, Maakten ze de stad van belegering vrij. Vandaag mankeert ons de rechte Smid, 't Is werkelijk een bedroefde tijd.) Korte berichten. - Volgens berichten uit Duitschland moet de Rijnwijn van 1921 van buiten gewone kwaliteit zijn en alle vorige jaren overtreffen. De prijs is op ruim 200 mark per fle&eh gesteld- In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben inbrekers uit het kasteel van den heer von Colmar te Zitz'en aan de Oder zilver -gestolen ter waarde van on geveer een miljoen mark. Onder het ge- stolene is -een champagnekoeler met het groothertogelijk Meckfenburgsch© wapen en een zilveren bokaal, welke keizer Wil lem II had geschonken als prijs voor de winnaars in het lanssteken van het gar nizoen te Potsdam- Te Colwyn in Noord-Wales heeft een geweldige brand Zondagmorgen het prachtige paviljoen d-er pier, dat 2500 menschen kon bevatten, binnen -een uur tijds vernield, aldus -een schade van onge veer 450.000 gulden aanrichtend. Het centrale stalion le Miinchen zal door de opening op 1 April van het Ober- la end sr-station in het geheel 32 perrons krijgen en daardoor het grootste station van de wereld worden De restaurants te Parijs gaan binnen kort hun muziek afschaffen. Oorzaakde dure tijd -en de belasting van 25 pet., die de regeering voorstelt van restaurants-met- muziek te heffen. Honderden musici zul len dus, wanneer de strijkjes van eet- en theehuizen werkelijk worden afgeschaft, op straat komen te staan. De. drankbestrijdingspolitie te Chi cago nam zooveel drank in beslag, dat in de pakhuizen geen plaats meer was en 350,000 gallons in de Chicago-rivier werd uitgestort. Goed voor de visschen! Een Cranenburgh-partij? Naai het „Vaderland" verneemt, zouden bij het comité-Cranenburgh van de li. K. Staatspartij meer dan 100.000 adhaesie- botuigingen zijn ingekorven en zou de kans niet zijn uitgesloten, dat vanwege dit comité alsnog afzonderlijke candidaten- lijslen worden ingediend. De Msb. beves tigt dit bericht. Vrijdag 7 April zal hier over in een vergadering te Utrecht beslist worden. Door verschillende invloedrijke geestelijken en door de hooge politieke celleges zullen nog pogingen worden ge daan om te voorkomen, dat men met eigen candidaten uitkomt. Z e t e 1 j a c li t. Op1 een te Peize (Dr.) gehouden op-en- bare vergadering van den Plattelanclers- bond heeft de B. K. enndida'at dier partij dhr B. Bekveld, o.m. het volgende ge zegd ,.lloe gesteld sommige leden der Twee de Kamer zijn op behoud van bun zetel en daarvoor desnoods hunne beginselen prijs geven, blijkt daaruit, dat door den lieer Teens tra aan het hoofdbestuur van den Plattel a ndersbond is gevraagd, of hij niet op de partijlijst van dien bond kon worden geplaatst, waarop- hem is goant woord, dal hij eerst zijn rood jasje moest uittrekken en dat men. daarna nog eens kon zien. Ge s c h i 1 b u r g e m ces te r s- s a l.ar i s. Op Zaterdag j.l. is door de rechtbank te 's Bosch uitspraak gedaan in hiet pro ces oud-burgemeester Punt contra ge meente Almkcrk betreffende niet uitbeta ling gedeelte salaris over 1919. De gemeente Almkerk is veroordeeld om uit te betalen met de rente ii 5 pel. 's jaars vanaf 17 Sept. 1920 en in de pro ceskosten. Deze kwestie zit als volgt: De nieuwe salarisregeling bepaalde terugwerkende kracht to-t 1 Januari 1919. De Rahdl ging daar niet op in en vandaar 't proces Afzet te n d II o 11 a n d. De „Hb-ld-"-correspondent te Geneve schrijft Op mijn zwerftochten door verschillen de landen van Europa gedurende de laat ■/ste maanden heb ik ervaren, dat er dooi de toeristen een stille boycot van Holland voorgenomen wordt. Ons land ge-niet de reputatie het duurste land van Europa te zijn en ik geloof niet, dat dit ver be zijden de waarheid is. De leden van het VolketibondssccreCa- riaat, die de opening van het Intern. Gerechtshof p' 's-Gravenhage bijgewoond hebben, zijn teruggekomen met verbalen over fantastische prijzen, welke men hun jgevraagd had, in hotels, zoowel als in res taurants en winkels. De Zwitsers maken van deze meelede 3- lingen dankbaar gebruik. Een hunner bladen constateert, dat, (le prijzen in Zwitserland dalende zijn en dat Noblemaire, als hij weer rapporteur over 't budget, van den Volkenbond is, zijn klachten van verleden jaar niet zal kun nen herhalen. Genèvc is goedkooper dan menig ander internationaal centrum, dat genoemd wordt, als er van overplaatsing van den zetel van den Volkenbond sprake is. Wegens zijn dure prijzen zal Nederland gedurende de eerstvolgende jaren den loe- ristenstroom langs zich Ween zien gaan. En ook groote internationale congressen zal men er voorloopig wel niet ver wachten. A I Ier lei. In antwoord op vragen van den heer Ter Hall zegt Minister Aalberse, dat hij niet bereid is een wetswijziging te bevor deren waarbij de vreemde dienstboden van den verzekeringsplicht worden uitgezon derd- Gisteren is t,e Rotterdam de Waal- ha vendijk doorgestoken en werd alzoo weder een flinke uitbreiding der Rotter dam scire havenwerken verkregen door bij voeging van een nieuw bassin, dat ruimte zal bieden voor 500 Rijnschepen. Verplaatst de kantoorbediende J. J. Griep van Krabbendijke naar Amsterdam, postkantoor, en de kantoorbediende J. W. Bom van Hansweert naar Krabbendijke, in gang 1 Mei a.s. Aan den besteller M. Bijnaehte te Tholen is met ingang van 1 April eervol ontslag verleend. Directe belastingen. Be noemd ing. 1 April lol rijksklerk te Lei den P. Bierens, thans part. klerk te St. Maartensdijk. Verplaatst C. Huisman, kom mies le kl. van Rotterdam naar Vlissin- gen, L. A. J .Snoodijk, kommies le kl. van Wijhe naar Arnhem, A. I. de Bert, kommies 2e kl. van Biervliet naar Sluis, B- Vink, kommies le kl. van Sluis naar Biervliet, A. Hamerlinck» kommies le kl. van Philippine naar Sas van Gent, J J. Olree, kommies 2e kl. van Sas van Genfc naar Philippine, en met 1 Juni J. Paling, kommies le kl. van Hansweert naar Rot terdam. P. T. T.-per so n e e 1. Benoemd tot klb. Ie kl. ie Neuzen C. M. Harte, thans ktb. 2e kl.tol klb. 2e kl. I.e Brouwers haven J. P. Blok. Tot voorzitter van den Raarl van Ar beid te Dordrecht is benoemd dr J. van Bruggen, leeraar aan de R. H. B. S. te Goes, met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal kunnen aanvaarden- Middelburg Voor het examen acte lager onderwijs hebben zich voor deelname aan dat examen alhier aangemeld 81 candida ten, namelijk 42 mannelijke en 39 vrou welijke. Gisteren werkten bij de N. V. 'H"(out- handel v. h. G. Alberts Lzn en Co. veder een 30-tal arbeiders. Deze waren des mor gens per auto van huis gehaald en werden des avonds ook weder op dezelfde wijze thuisgebracht. Bij dit laatste waren vele nieuwsgierigen voor de fabriek samenge komen, de stakenden bevonden zich op eenigen afstand. Een delr werkwilligen! woont in de Lange Geere en bij diens woning had zich een groot aantal personen verzameld, en achtte de politie het- ge- wenscht met klem ruim baan te maken. Wel waren er verschillende die tegen strib belden, maar tot een krachtiger optreden behoefde toch niet te worden overgegaan. Vlissingen. Gisterenavond had alhier in het Militair Tehuis een samenkomst plaats waarin de heer Kuipers uit Ede sprak over de werkzaamheden der militaire te huizen. De heer Van Heiningen, huisvader van het Tehuis alhier, leidde den spreker in. Na eenige orget-solo's van den heer Landsman verkreeg de heer Kuipers het woord, die in een helder betoog op dui delijke wijze den arbeid van den Ned. Militairen Bond uiteenzette. Aan de hand van zeer fraaie lichtbeelden lichtte spr. het leven in den militairen stand toe en besprak ook het werk der huisvaders in de verschillende Tehuizen. Spreker her'- dacht nog den zegenrijken arbeid van den vroegeren huisvader alhier, den heer Meerman. Door een der aanwezige mili tairen werd nog een voordracht gegeven. Aan de gemeentelijke werkver schaffing zijn nog ongeveer een 50-tal per sonen aan het werk gesteld. Nauwlettend wordt door de autoriteiten toegezien, dat gegadigden werkelijk zonder inkomsten zijn. 's Gravenpolder. Het Bestuur der Schiet- vereeniging „Oranje-Nassau", vergaderen de 25 Maart 1.1., heeft bepaald, de volgende prijzen uit te loven voor den te houden driedaagschen provincialen schietwedstrijd op 15—17—22 April, ter herinnering aan het 20-jai'ig jubileum der verceniging. a. voor corpsbaan met marga 9 meJ., zijnde 4 zilveren en 5 bronzen. b. voor corpsbaan met cylinder of buks 9 med., zijnde 4- zilveren en 5 bronzen; c. voor E,erebaan 2 zilveren med. en 2 zilveren kruizen. (1. voor personeele baan zullen kunst voorwerpen worden aangekocht. e. vrije baan worden geldprijzen toege kend. Kruiningen. Lv zomertijd is hier ditmaal niet doorgegaan gelijk vorige jaren wei het geval was, ook met 'net werk op helj land en de school. In den gemeenteraad was gevraagd om de school te doen aan vangen met den ouden tijd. De burge meester schijnt daarop geantwoord te heb ben, dat de burgerij dan maar moest toonen, dat ze daar prijs op stelde. Toen werden Vrijdag briefjes aan huis bezorgd bij de ouders, waarin deze aangeraden werden hun kinderen op Maandag 27 lezer niet vroeger naar school te zenden dan om tien uur. Den anderen dag, Zaterdag, werd dit nog eens door den omroeper uitgebeld. Het gevolg van dit heibeltje was een verg. van burg. en weth., waarin de meerderheid met de opposotie schijnt nu de- gegaan te zijn, althans het personeel dei- school ontving bericht, dat de lessen Maan dagmorgen om 10 uur zouden aanvangen, niettegenstaande deze onderwijzers 's Za terdags aan hun jeugd hadden medege deeld, dat de school om 9 uur zou beginnen. Kapelle. De raad der gemeente kwam Maandagmiddag voltallig bijeen oinder voorzitterschap van burgemeester Bierens- Op de notulen werd aangemerkt dooi den heer German, dat de commissie van onderzoek voor de U. L. O met het. be stuur zou confereeren. Weth. V-ereeke: ik heb niets van dit bestuur gezegd. Weth. Zegers stemt, in met deze opmerking; de commissie die straks rapport uitbrengt heeft zich niet, van haar taak gekweten, het bestuur- is heelemaal niet geraadpleegd- Spr. stelt voor dit straks te behandelen. De voorz. gaat accoord met deze opmer king en stelt voor de wijziging in de no tulen op te nemen. Wordt aldus besloten- Mei de vlecschk-euringswet enz. wordt besloten op advies een afwachtende hou ding aan te nemen. De voorz. deelt moe het overlijden van dhr J. Gele Hz., s-ecr. B. A.,; tijdelijk is als plaatsvervanger aangewezen dhr P. Oele te Goes. De aanslag H. O. van J. Weststrate wordt verminderd op verzoek met f3 63. Vaststelling verordening landbouwverlof en kohier hondenbelasting op f 435. De gratificaties aan de politiebeambten worden na ee-nige opmerkingen van dhr- Fraanje even-eens vastgesteld; idem de rooilijn voor het te bouwen woonhuis van M Gijsiel aan den Biezelingschen achter weg. Onder nader te overleggen plannen is men in beginsel voor electrificatie der gemeente, tegen voorloopige verbinding. In het stembureau worden gekozen voor Kapelle: burgemeester Bierens, voorz.; plaatsvervanger weth. Zegers; als leden: weth. Zegers en Ganseman, P. Staal en J van Wingen, plaatsvervangend; voor Biezelinge: weth. V-ereeke, voorzitter; plaatsvervanger Fraanje; als leden: Zuid- weg, Berm an, V-ereeke; plaatsvervangend Fraan je en W. van Li-ere. Alsnu kwam in behandeling het rapport der commissie van onderzoek in zake U. L. O op de Christelijke school te Kapelle. De voorzitter leest voor het schrij ven va.n h-et commissielid dhr. Fraanje d.d. 13 Maart, waarin deze ©en aanklacht indient legen de commissie, die zoo vlug mogelijk zou afwerken en dit niet heeft gedaan. Weth. Ve-reeke stelt voor namens de heeren Ganseman en de Chr.-Histori- schen van Wingen en Zuidweg, om d©z© zaak in geheime zitting te behandelen- De voorzitter merkt hiertegen op: het is e-en pii-blieke zaak, die ook in openbare zitting dient behandeld te worden. Weth. Vereeke: ik verzoek dit en wil dit ook namens d-e andere gemeenteraadsleden; de Wet gebiedt, dat wanneer dit verzocht wordt, dit moot gebeuren; weigert u, dan klaag ik u aan bij den Commissaris der Koningin. De beer Fraanje: ik wil mijn meening toch straks na. heropening me: dedeelen. De heer Ganseman sommeert: indien u weigert verlaat ik de Raadzaal. Weth- Vereeke zet zijn hoed al op en zegt: „waarachtig, u moet uw vak (I) kennen". De voorzitter noemt deze hou ding alles behalve fair. De heer lierman zegt: dit is een vuil dine. De Raad gaat over in geheime zitting. Na heropening vraagt d" voorzitter of iemand op- of aanmerkingen heeft op de lijst zooals die als rapport van do com missie is behandeld, Weth. Vereeke: par don, voorzitter, daar hebt u het recht niet toe. De lieer Fraanje wenscht. punt I en ook punt ie wijzigen; ondersteuning volgt van de boeren lierman en /tosers- De beer Ganseman: het voorstel van de meerderheid komt eerst in stemming. Weth. Vereeke: het is bet voorstel van de verste strekking; vraagt fluisterend nan den secretaris: is het niet zoo? Bij stemming wordt h-et voorstel-Vereeke c. s. met 4 voor ten drie tegen aangenomen. Tegen de heeren Zegers, Berman en Fraanje, om de geheele lijst te aanvaarden zooals deze is gegeven door de commissie en aldus luidt: De commissie in de vergadering van den Raad d-er gemeente dato 27 Februari 1922 benoemd, tot het onderzoek der stukken, behooA'nd-e bij de aanvraag van de b©noo- digde gelden uit de gemeentekas door de verceniging tot stichting en instandhou ding van een school met den bijbel in de gemeente Kapel'.e-Biezelinge Evers-dijk, beeft d© ieieir aan den Raad der gemeente advis-eeren, om .aan het bovengenoemd be stuur de volgende vragen te stellen, met verzoek deze binnen acht dagen te beant woorden, 1. Hebben de ouders hun haridteeke- ning, voorkomende op de lijst der ouders van welke plaatsing verlangen voor leer lingen, hun handteekening gesteld ten overstaan van het schoolbestuur, of heb ben zij het zelve op aandrang en ten overstaan van anderen gedaan? 2. Verder stelt zij voor om hel school bestuur 28 lijsten te overhandigen met de volgende vragen door de oiicP'rs der teer lingen te beantwoorden met ja of neen, en door hen te waarmerken. Wilt u, dat uw kind of kinderen na de 6 klassen der lagere school te hebben doorloopen a. jlif gebreid lager onderwijs: Frausch, Engels-ch, Duitsch, lezen, schrijven, reke nen, Nederlandse!), Vaderlandsche geschie denis, aardrijkskunde, kennis der natuur, zingen, teekenen, lichamelijke oefeningen en nuttige handwerken (voor meisjes) ge nieten? b. Of wenscht u in een zevende leer jaar alleen do vakkenlezen, schrijven, rekenen, Nederlandsch, Vaderlandsche ge schiedenis, aardrijkskunde, kennis der na tuur, zingen, teek-enen, lichamelijke oefe ningen en nuttige handwerken (voor meisjes) c Ts u op d-e hoogte met de regeling van het schoolgeld voor uitgebreid lager onderwijs? d Is uw kind reeds op de zoogenaam de «chool voor uitgebreid lager onderwijs? e. In „welke klasse is fret geplaatst? (De commissie van „onderzoek" be stond uit de heeren Vereeke en Ganseman en Fraanje). Weth. Vereeke verzoekt art. 13 1. o. w- 1920 aan liet plakk-ebord le plakken, op dat de menschen kunnen w-eten hoe die wet in elkaar zit waarin gesproken wordt, over vergoeding aan minvermogenden die IT- L. O, wenschen. De heer Fraanje voelt ni-ets voor zulke grappen. De heer Zuidweg vraagt: moei dit veel kosten? Weth. Vereeke: wel neen, de secr. laat liet typen. De voorzitter voelt vv.einig voor die dingen en verstrekt li-ever persoonlijke inlichtingenhij weet geen gemeente waai de wetten uitgelegd worden aan hof, plak- kebord. De heer Berman: waarom nu en vroeger niet? W-eth. Zagers: daar valt hier een gedachte te lezen. De heer Fraanje: zoudt u ook de Leerplichtwet niet aanplakken, daar w-cet. men ook niet veel van. Houd anders eens ©en lezing over het door u geopperd© artikel. Weth. Vereeke: daar ben ik te dom voor; dat zoudt u beter kunnen. Met meerderheid van stemmen wordt besloten niet aan tie plakken. Bij de rondvraag pleiten die heeren Gan seman en van Wingen voor ouden tijd' Wordt in handen van B. en W. gegeven lof nader onderzoek. Gisterenavond kwam de kolenbond O. V. bijeen om zijn 30ste algem-eene ver gadering te houden in het. lokaal Obadja- De voorzitter J. Ganseman opende; de pen ningmeester d-e-ed rekening en verant woording. De inkomsten b-cdroegen een som van f17.583,87, uitgaven f 15 672,10, zoodat f 1911,77 hel batig slot is. 15 nieuwe leden waren toegetreden. De ver telt thans 298 leden. Aangekocht zijn 461/2 wagon steenkolen,* 4 waggons slof fen en 23050 turven. Aan ieder lid zal als te veel betaald, f0.15 per ILL. wor den terugbetaald- Het salaris van den voorzitter werd gebracht op f 10 per jaar, dat van den penningmeester op f100 per jaar, dat van den commissaris wérd. ge bracht van f 10 op f 50. Deze zal 'voortaan rondgaan om de bestellingen op te nomen. Het daggeld van rto lossers werd bepaald op f 4 per dag. Het vervoer van de kolen zal aanbesteed worden. De voorzitter ,T. Ganseman werd met 46 stemmen van de 54 herkozen. lerseke. De raad was in spoedeischende vergadering bijeengeroepen op verzoek van een 3-tal leden n.l. de heeren Poley, de Koeyer en C. Hartoog. De heeren Kon man en Hartoog waren verhinderd. Punt van behandeling was het Raadsbesluit van 10 Maart 1922 inzake klokluiden enz. De heer Poley licht zijn motieven tot bijeenroeping dezer vergadering toe. Waar om wordt het raadsbesluit van 10 Maart inzake klokluiden aanvang der school, aan vang der secretarie, niet uitgevoerd. De voorzitter antwoordt den heer Poley: wat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2