No 140 Dinsdag 14 Maart 36e Jaargang Binnenland. Uit de Provincie. Buitenland. FEUILLETON John Ward es zijne Vrouw Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Teekenend. Be socialisten willen, nog wel den in druk vestigen alsof hun blik ongemeen ruim, hun standpunt het meest juiste is. Dogma's zijn bij die beeren uit den booz'e! Wanneer de gelegenheid zich maar even voordoet dan kan men zich verzekerd houden frissche aannemelijke denkbeelden te zullen vernemen. Ze hebben voor veel open oog' en wanne harten, doch -er zijn kleinigheden, die er wat al te slecht afkomen, wanneer de zorgen ervoor als men alles gelooven. wil, wat men hooren en lezen kan van die zijde aan hen worden overgelaten- Daar behoort ook het leg'er bij- Niet. vanwege de onkunde- Och neen. K. ter Laan is reeds jaren op de hoogte en van Zadelhof! kan ook over bet leger mee praten. Komt 'tin zijn kraam te pas, Troel stra zegt ook iets, waaruit men mag op maken, dat hij weet wat 'n leger is. En •nu bij de behandeling van de onderwijs- begrooting in de Kamer de heer Kleere- koper even heeft doen blijken hiervan-, dat ook hij zich met legerbelangen duch tig heeft ingelaten, nu zou men kunnen veronderstellen, de oude S. D. A. P. zakt zachtjesaan in de richting vanhet liberalisme. „Zoo min mogelijk onkosten en zoo go-ed mogelijk leger". En clat is niet zoo. Dat kan ook niet. De roode beeren zijn daartoe van alle zij den te goed op de hoogte gebracht, bin- nens- en buitenslands. Ontwapening? Nu ja ontwapening, maar toch gem bewapening! Minister de Visser had op zijn begroo- ting een afd-eieling van 3.3 millioen ge bracht ten behoeve van knarsten en weten schappen. Daartegen kwam Kleerekoper op; voor het leger gaf men uit 3.5 millioen om paarden te koop-en. Waarorn voor het leger niet aankoopen van hobbel- en stokpaarden, dat zou go'ed- kooper zijn en die 3.5 millioen voor paarden niet uitgegeven om arbeiders- jongens piano te laten leeren spelen bij Dirk Schafer? Waarom niet meer geld beschikbaar voor kunstbevordering onder het volk? Er wordt, zoo zeide de heer Kleere koper, aangevraagd 77.000 voor scheien en (be)wasschen van militairen. Kleere koper wildé de jongelui met baarden la ten loopen en zelf laten plassen om daar door 77.000 meer beschikbaar te hebben voor (openbare) leeszalen. Er wordt '25.3 millioen uitgegeven voor politie, gevangenissen, enz. voor mislukte levens; waarom niet, aldus Kleerekoper, dit bedrag voor Kunst uitgereikt; jonge levens- waren dan voor mislukken behoed- Voor nieuwbouw bij de vloot wordt 28 millioen aangevraagd en voor letterkun digen en blaadjesschrijviers niets. Men ziet, dat het leger en de vloot het wee]- eens hebben moeten ontgelden. In een sluw betoog werden eenige cijfers sa- mengegrepien om aan te toonen, dat leger en vloot afgoden zijn, die wat minder offers behooren te ontvangen. De aanval is niet zoo rechtstreeks meer dan voorheen wel placht lie geschieden- Neen, de gewijzigde tactiek roept om an dere methoden, die van het zijdelings- geniepige. De werkelijkheid is te klaar dan dat deze op 't oogenblik door de roode bee ren kan worden gemaskeerd- Ons volk heeft zich hiervan rekenschap te geven en de houding van de S. D. A. P. op dit punt nog meer te wantrouwen- Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND. 106) De kamer was ledig; behalve dat Max op de koele haardplaat lag; de luiken waren op een kier dicht, zoodat er slechts twee dunne strepen zonneschijn binnen drongen, die de hoeken in donkere scha duw lieten. Eenige rozen, in eene kom op de tafel, verspreidden haar liefelijken geur. Louise deed zenuwachtig haar verhaal, met uitbarstingen van toornige droefheid omdat John Ward gemaakt had dat Helena boos op haar was. Want zij had Gifford ge zegd hoe zij beproefd had hare nicht te troosten. „Ik heb nu meer dan ooit een hekel aan John-'" 'zeide zij, hare tanden hart stochtelijk samenslaande. „0, Giff, is het niet ontzettend T' „Die arme vent-'" zeide de jonkman, diep bewogen; „die arme Ward, 't Is voor hem erger dan voor .Helena." „O, hoe kun je dat zeggen?" riep zij uit; „maar ik hoop dat het zoo is-"' De Landarhiiidtrswet. I Zoo nu en dan .gaan ook in ons blad stemmen op uit landbouwkringen, die zacht beduiden, dat men met den gang van zaken-niet geheel tevreden is. Eener- zijds worden onbehoorlijk en in strijd met de waarheid de gebreken van het voor ontwerp, door den Minister bij den Iloogen Raad van Arbeid ingezonden, vergroot en anderzijds getuigen de uitingen van onte vredenheid in de arbeiderskringen over de houding van de patroons. Het is goed dat men van beide zijden ernstig berekent waartoe dit alles leiden kan, welke de gevolgen kunnen zijn van moedwillig elkander misverstaan en hel groeiende besef van verongelijkt te Zijn, opdat niet straks het voorgestelde ont werp, eenmaal tot wet verbeven, de rechte aanleiding worde tot grooter misvatting. Van socialistische zijde weten wij pre cies wal wij ervan te verwachten hebben; van die zijde is voor reieds geruimen tijd geleden verklaard, dat de taak aan de sociaal-democratische fraktie in de Kamei zal toevallen het ontwerp tegen behoud zucht door bet bestaande in bescherming te nemen, waarbij de gelegenheid niet zal uitblijven, zoo leest men van de hand van de roode leiders, een krachtige poging om bet ontwerp in de door de roode beeren aangegeven richting verbeterd tc krijgen. Welke zijn io. m. die verbeteringen, welke de roode beeren willen? Bv. iart. 39 moet verdwijnen uit hel ontwerp, bevattende de bepaling, dat de arbeider buiten wettelijken tijd van arbei den mag werken in den tuin van den patroon. Evenzoo moet het art. 22 vergaan, waar in bepaald is, dat, wanneer organisatie van arbeiders en patroons zulks overeen komen, de werktijd door dien Minister voor waardelijk of onvoorwaardelijk veranderd d. i verlengd kan worden. Voorts zullen er in opgenomen worden bepalingen nop-ens Zondagsrust, vrijen Zaterdagmiddag, uitbetaling van loon, in dien wegens bevalling gedurende achl weken de gehuwde vrouw niet in loon dienst werk mag verrichten. Vaststelling van den arbeidsduur voor geheel den land bouw, alsmede van betere en langere rust tijden dan nu bet geval isinschakelen in de wet- van dienstboden en verwanten. 't Is meer dan tijd geworden, dat onz<0 boeren zelf zich krachtig organiseeren en in stede van dit te belemmeren hun arbeiders op alle mogelijke wijze steunen in hun organisatie, waar vóór alles gere kend wordt met en alles dienstbaar ge maakt wordt aan een hoog en heerlijk doel: den wil van God. Dat organisatie voor allerlei levenskring eisch des tijds is, dient steeds beter te worden verstaan, zal inderdaad de zoo noodig-e bedrijfsvrede heerscbem en de beste verstandhoudingen tusscben de kin deren van hetzelfde volk bevorderd worden. 'Wij mogen ons gelukkig achten op onze lijst van Kam-er-candidaten een drietal dat kansen heeft bovenaan geplaatst te hebben, dat voor alle levenskringen ge- lijkelijke belangstelling aan den dag draagt- Elk doe zijn best hen gekozen te krijgen- De burgeroorlog in Zuiti-Afrika. De gebeurtenissen in Zuid-Afrika heb ben, blijkens de vele berichten, een hoogst „Hij zal niet zwak worden," hernam Gifford langzaam. „Hij zal onwrikbaar als eene rots staan voor wat hij gelooft dat recht is, en daar zal hij aan vasthouden, al zou het ook zijn dood 'zijn." „Was het dat maar! En Helena die arme lieve Helena meent dat hij haar liefheeft. Wat is dat voor eene liefde?" „O, dat is liefde," antwoordde Gifford; „het is de maatstaf van Wards ziel. Ik heb nooit een man gekend, die tot zulk eene innige liefde in staat was, en er zijn weinig zulke vrouwen als Helena, die ze kunnen inboezemen." „Maar in allen gevalle is hij wreed, en Helena had niet zoo tegen mij moeten opstuiven toen ik dat zeide, antwoordde zij. Gifford aarzelde. „Zij kon niet anders. Hoe kon zij u dat laten zeggen?" „Wat-"' riep Louise; „vind je dan dat hij niet wreed is?" „Zijn wil is niet wreed," antwoordde Gifford; „maar ik bedoelde ik 'bedoelde zij kon u zoo niet over John Ward laten spreken tegen zijne vrouw." Met deze opmerking verliet hij het vertrek, terwijl Louise tot zichzelve zeide: „Wat ben ik toch een naar schepsel. Mijnheer Denner is dood, en Helena is in zulk eene treurigheid en Dick Forsythe •ernstige wending genomen. Het is nu niet meer een staking met wat relletjes, maar er woedt om Johannesburg een formeele slag en wie daarin overwinnaar zal zijn, is uit de elkaar tegensprekende berichten nog niet op te maken. Er blijkt bij de deelnemers aam den opstand systeem in bet werk te zitten. De spoorwegen werden onbruikbaar gemaakt, telefoonverbindingen doorgesneden, enz. En nu is dan de strijd losgebrand- Men hoort aanhoudend het geweervuur knetteren en bommen ont ploffen. Te Jeppesdorp, dat onmiddellijk aan Johannesburg grenst, staan er 2000 stakers met bandgranaten en revolvers ge wapend, om te verhinderen, dat de politie naar Fordsb'erg optrekt, waar de opstand het sterkste is. Uit nadere berichten in de Engelscbe bladen blijkt, dat vele Hollandsche boeren in het gebied, van Boksburg ien Benoni, gewapend met geweer en bandelier, zich bij de stakers hebben aangesloten en heb ben deelgenomen aan het beleg van Be noni. Generaal Smuts (wien men beschuldigt, dat hij te lang met ingrijpen gewacht heeft) is na een zeer bewogen reis, te Johannesburg aangekomen. Hij is onmid dellijk aan den arbeid gegaan. De tegen woordigheid van den premier draagt er veel toe bij dat alle krachten tegen de revoiutionnairen worden geconcentreerd- Volgiens de laatste ingekomen berichten schijnt het den autoriteiten in Zuid-Afrika gelukt te zijn door een sterke troepen macht den toestand meester te worden. Bij de laatste gevechten werd het aan- tal dooden voornamelijk in Johannesburg op meer dan 100 geschat, zoodat het aan tal dooden met de verliezen van Vrijdag tot circa '200 is gestegen. Generaal Louis van Deventer, die zich ook in den Transvaaloorlog onderscheidde, had bet commando der regeeringstroepen- Poincaré. De „Chicago Tribune" vertelt: Poincaré, die op fiet oogenblik wel de man van Eu: opa is, die de meeste zaken aan het hoofd heeft, is druk bezig En gelsch te leeren. Hij heeft sinds het begin van zijn cursus toen hij premier werd zooveel vórderingen gemaakt, dat hij onlangs met Lloyd George te Boulogne samenkwam, reeds een aardig mondje Engelsch sprak, •en 'het grootste deel verstond, van hetgeen Lloyd George zeide. De Fransche premier istudeert Engelsch om hel; verloop der verschillende inteirge- allieei'de conferenties, welke in den loop' dei" volgende maanden gehouden worden, te kunnen volgen, zelfs ai kan hij dan nog niet perfect Engelsch spreken. Poincaré 'hoopt ook eens een bezoek aan Amerika te kunnen brengen en zekeï zal hij Engeland bezoeken. De Prins vain Wales in Indië. 'Vrijdag a.s. is het bezoek van den prins van Wales aan Indië ten einde en vertrekt hij naar Colombo na een reis, die juist vier maanden zal geduurd hebben en zich over het geheel© land heeft uitgestrekt. De correspondent van de „Observer" te Calcutta zegt in een overzicht van de reis dat leidende personen, die met de zaken van nabij bekend zijn, gevoelen, dat het bezoek van den prins niet ongelegen is gekomen en werkelijk op allen indruk heeft gemaakt, behalve op de sombere dwepers van Ghandi. Er werd nooit de minste poging gedaan, om den prins per soonlijk geweld aan te doen. De ergi ste incidenten zijn opstootjes geweest in enkele steden, maar het welkom in de in- kan terugkomen. Hoe lean iets mij nog genoegen doen?" HOOFDSTUK XXVIII. Het was natuurlijk spoedig bekend dat Helena Ward op de pastorie was, maar voor de dames Woodhouse, ten minste, was hare aanwezigheid niet genoeg van gewicht om er gissingen over te maken of er praatjes over te houden. Gifford had niets anders gezegd dan dat Helena van besluit om te vertrekken veranderd was, en nog eenige dagen in Ashurst zou blijven, en zijne tantes hadden zelve zooveel, dat hare belangstelling boeide, dat zij niet veel vragen deden. Miss Ruth maakte alleen de aanmerking, dat zij niet begrijpen kon hoe Helena zoo lang van haar man verwijderd kon blijven, en Miss Deborah antwoordde daarop dat de jeugd niet wist wat ernstige gehechtheid was. In de laatste weken was ei' in de zusters een onbestemd streelend gevoel, een zeker gevoel van gewicht gewekt. Elk van beiden gevoelde het voor zichzelve, maar kon niet aannemen, dat de andere hetzelfde gevoel had, en stiet er toch, met geër gerde verbazing telkens op, als het ver langen om vertrouwelijk te zijn sterk werd. Eens beproefde Miss Ruth, met weemoed aan den laatsten blik van Denners sterven- Iandscho staten is spontaan en opi'echt geweest als een bewijs van de loyaliteit der inlandsche vorsten en hun volken. De prins 'heeft ontzaglijk veel geschen ken ontvangen. Daaronder bevinden zich Vele gouden helmen, versierd met ju weel en. De eo: respondent vermeldt, dat de prins verscheidene malen verlangde ongewapend naair het kamp der extremisten te gaan tot een openhartig onderhoud, waarvan hij slechts werd afgebracht, toen men hem verzekerde, dat de ontevredenen onver zoenlijk waken. Landarbeiders in Frankrijk. Betreffende landarbeid in Frankrijk kan bet volgende worden medegedeeld: Zij die gaan, worden tewerk gesteld nabij de Bel gische grens m krijgen boven hun loon slaapgelegenheid in barak, stroozak, de ken, lakens enz., verder brandstof, aard appelen, maar gieien soiep. Loon: Uitzetten eerste spit, 120 frs. p. he.ct., met een premie als er meer dan 60.000 voeten zijn, en een boete als er minder zijn, van 1 10 frc. Rooien: 140 fr. p heet., waarvoor men groote hoopten moet maken, zooals daar gewoonte, en bedekken met; bladeren. Oogst: Met de hand snijden van schoven 812 frs., meestal is het wierk niet de machine. Binnenbrengen zal waarschijnlijk bij taak- loon geschieden van 1.3 fr. voor mpnnten, vrouwen en jongeren 7 fr. per dag. Spitten en polen van aardappelen 110 fr. p. beet. Wordt er later gewerkt en wel van 5 lli/s en 17 uur, dan ontvangt mén bijslag van f 1.50. Werk is er van Mei tot bietenoogst voor pl. m. 250 menscban. De werkgever houdt in van het loon twee derde, totdat er staat 200 fr.; gaat men weg, na afloop van het werk, dan ontvangt men dit geld. Vertrekt men voordien, ziekte en dergelijke voorbehouden, dan verliest men bet staangeld. Een goed con tract wordt aangeboden wanneer men zich aanmeldt. Het Emigratie-bureau te Tourcoing verdeelt de arbeiders in groe pen van 212 man. De ©erste groep van 35 man wordt verdeeld in groepen van 14, 14 en 7 man. Deze worden vóór 1 Mei verwacht. (De opgegeven toornen zijn die voor dé omgeving van Soissons, maar zijn bijna overal gelijk.) Het beste lijkt 0111 ongehuwdèn te zen den, hoewel het geen bezwaar is als de arbeider gehuwd is. Het moeten allen vak lieden zijn. Men moet zijn gereedschap medebrengen, benoodigd om d-e gewone werkzaamheden te kunnen doen, en zal men zelf de reis moeten betalen van hiel- tot Tourcoing. Korte b«richien. De groothertogin weduWe Anastasia van Mecklenburg Schwerin is Zondagmid dag- in den ouderdom van 61 jaar te Nizza overleden Zij was de moeder van de ko ningin van Denemarken. ningin van Denemarken (Alexandrine) en van de ex-Kroonprinses Cecilia van Brui sen, en derhalve de schoonmoeder van den op Wielingen verblijvenden Kroonprins. Nabij Bochum (en niet Dokkum, zooals wij gisteren meldden) reed een trein op een groep arbeiders in, die door den dichten mist den trein niet 'hadden kunnen zien naderen. Vijf arbeiders wer den g'edood en verscheidene min of meer ernstig gewond. Ex-keizer Karl heeft het proces in zake de kroonjuweelen (zie ons nr. van gisteren) gewonnen. De directeur der Per- lesco is onder beschuldiging van zwendel en malversaties in hechtenis genomen. de oogen denkende, dat punt kiesch aan te roeren, maar de verbazing van Mis? Deborah en eene bedekte toespeling op de waarde van het miniatuurportret slo ten haar dadelijk den mond. En toen bij Dir. Howe's terugkomst uit Lockhaven Miss Deborah goedgunstig zeide dat zij er niet tegen had als Miss R,uth haar naar het kerkhof mocht willen verge zellen, keek zij wel wat op haar neus toen het bleek dat hare zuster ook voornemens was er heen te gaan en zelfs eenige bloe men geplukt had, om op Denners graf te leggen. Zij gingen er echter te zamen heen, met plechtige gezichten en in bui tengewoon stilzwijgen. Hare ouders waren daar begraven, dus was hare weemoedig heid niet geheel en al sentimenteele ge maaktheid. Een witte, stoffige weg leidde maar den heuvel, die aan de oostzijde over het dorp uitzag, en op de kruin was de rustplaats van Ashui'sts dooden. Het gras groeide er spichtig en ver ward; de grijze grafsteenen stonden een weinig schuin, of waren zelfs omgevallen, en eenige van de opschriften waren door mos verborgen. De droomerig'e stilte van de plaats werd slechts afgebroken door het geritsel der bladeren en het gekrijsch van vogels, of het zacht gerinkel van VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A to on nemen tsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 8.05 Prijs der Advertenliën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. In OpperiSilezië komen weer vele bomaanslagen voor. Een kind werd gedood en een vrouw ernstig gewond. Het gerucht gaat,, dat de automobiel koning Ford besloten hoeft te Hamburg ■een groote automobielenfabriek op' té rich ten, die met 15 a 20.000 arbeiders zou beginnen te werken. Allerlei. Ingetrokken is het wetsontwerp tot vast stelling van nieuwe bepalingen ten aan zien van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken. De minister van arbeid heeft goedge vonden dat vT'oeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zullen worden uitge keerd aan de gemeenten Breskens voor E. Klaassen f 1325, en P. M. Meliefste f1050; Honteeisse voor A. A. Roctus f975; St. Kruis voor L. Pari- daeu f 1290Oostbu'tg voor W;. F. Suur. lant, f1425; P. Daansen Czn. en I. K. Norider '(één-de'rde 'ged. der bijdrage) f1813; Oud-Vossemeör1 voor A. Gunter (één-de'rde ged. der bijdrage) f 1400. Door den Minister van A'rbeid is ten behoeve van woningbouw toegekend aan de gemeentenClinge, voor hypotheek f 2000 en voor bouwcrediet voor Ed. StaesHontenisse-, voor hypotheek f1830 en voor bouwcrediet f 1645 voor Th. Sar- neelHulst, voor hypotheek f 5000 en voor, bouwcrediet f 4300 voor B. Temmerman. Faillissement. De rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard H. Vette, oester handelaar te Ierseke- Kantoorwaarneming. Met de waarneming van het Ontvangkantoor te Putte-Grens wordt belast de lieer J. Tier- linck te Aardenburg (Z.). Bij koninklijk besluit is met 1 April benoemd tot luitenant-kolonel-commandant van het 20ste regiment infanterie de ma joor A. van Lieshout van het 17e. Inzake de ambtskringen voor den dienst del' Rijks'zuivelvisiteurs bericht men ons, dat den Rijkszuivelvisiteur 2e kl. J. L. M. Truijens, van den ambtskring 's He'rtogen'bosch als standplaats Middel burg is aangewezen. De heer A. Fossen, geboren te We- meldinge, herdenkt morgen 15 Maart zijn vijf- en twintig jarigen arbeid in dienst van de uitgevers firma G. F. Callenbach te Nijkerk. Hij is sinds jaren lid van den gemeenteraad aldaar en voorzitter en bestuurslid van verschillende Christelijke en philantropische vereenigingen. Middelburg. In de gister gehouden ver gadering der antirevolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" die door den voorzitter, Mr P. Dieleman, met get. bed werd geopend, kwam het advies van het Pirov. Comité in bespreking, betref fende de volgorde der candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, waar mede de vergadering in hoofdzaak accoord ging. Alleen zal zij den wensch te kennen geven dhr. J. F. Heemskerk op te schuiven Van nummer 5 tot 4. In verband met liet onderschrift der Redactie onder het ingezonden stuk van Mr P. Dieleman in het nummer van (Woensdag 8 Maart j.l. werd besloten koebellen in het dal. Cypressen teekenden zich donker tegen de blauwe lucht af, zwaaiden een weinig in de zachte .koelte, en uit een der toppen vloog een valk op. De beide zusters gingen naar de graven van haar vader en moeder, en stonden daar een oogenblik in stille beschouwing. Hare zuchten waren veeleer een erkenning van eene oude droefheid dan oogenblikkelijke aandoening, want het was vele jaren ge leden dat die twee daar ter 'ruste gelegd waren; die eenvoudige zielen begrepen niet hoeveel aandoenlijks er in eene ver geten droefheid ligt zij wisten niet eens dat zij die droefheid vergeten waren. Toen zij zich afwendden, zeide Miss Ruth, met eene gedempte stem: ,,'t Is over de graven van Dr. Howe's familie, zuster. Je kunt het onder dien lorkenboom zien." Dus gingen zjj naar dat nieuwe graf, zacht stappende, en bij den een of anderen bekenden naam stilhoudende, 0111 het gras, dat de opschriften verborg-, ter zijde te schuiven, of eene bloem tegen den steen te leggen. Een paar malen spraken zij over degenen, die daar lagen, en noem den hen bij hun voornaam, maar op dien gedempten toon, die aanduidt met welk eene waardigheid de dood bekleed heeft wat ons eenmaal zoo familiaar bekend was. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1