Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. I Kapella. De vier. „Liefdadigheid naar Vermogen" kwam in algemeen© vergade ring bijeen in jict lojcaalObadja. Tegen woordig 14 lieden en de eere-voorzitter drW. Pfeiffer, alsmede de wijkzuster. Dr J. D. Schmidt, voorzitter, presideerde, de secretaris bracht verslag uit over 1921, deze meldde, dat de v-er-eeniging thans 277 leden telt, 15 lieden waren toegetreden, met 7 leden verminderd door overlijden en vertrek, één lid bedankte. Van het verpleiingsmateriaal was door 45 leden gebruik gemaakt. In het geheel waren 154 verschillende artikelen uitgegeven. De ver- ©eniging bezit ruim 100 stuks verplegings- materiaal, met zes stuks in 1921 ver meerderd. De penningmeester, P. Staal, deed reke ning en verantwoording; ontvangen werd f 349,54'/2, uitgegeven f260,46i/2, batig slot f 89,081/2- Herkozen werden in het bestuur H. Tooien s en P. M. K-eim. Reglementshierziening volgde; o. m. werd opgenomen om de mannelijke lmisgenoo- ten boven de 18 jaar en de dienstbaren lid der vereeniging te doem worden. De bij drage voor wijkverpleging werd vastgesteld op f 25. Als afgevaardigde werd benoemd P. Staal. Kapelle- Gisteravond trad in hel lokaal Obadje op de Hoogwelgeb. heer Jhr. van Bose om to sp'reken over doel en wer king van een schietvereen. De Spr. werd ingeleid door weth. Vereeke. Op onder houdende wijze wist spr. zijn hoorders te boeien. Voorloopig meldden zich 95 leden aan om als lid toe te treden. In de eerstvolgende vergadering zal een defini tief bestuur gekozen en het terrein voor schietbaan vastgesteld worden. De Getoef. Jongelingsvei'een. alhier hield gisteravond haar jaarvergadering in de consistoriekamer der Geref Kerk met begunstigers en genoodigden. De voorz. J. de Jager Az. opende, de seci'. memo reerde de vereenigingsgeschiedenis. De vereen, telt 14 leden. Verschillende voor drachten volgden, opstellen over gewijde geschiedenis, kerk- en vaderlandsche ge schiedenis. Een der begunstigers sprak -over „Vrijheid". De eere-voorz. ds. Scheele spi'ak het slotwoord en eindigde met dank gebed. Driewegen. De raad vergaderde 9 dezer, met 4 leden. Afwezig de heer'en C. de Jager met en M. Nijsse zonder kennisge ving. Aan de wed. A. Hoebcke werd onthef fing van H. O. verleend over een. gedeelte van 1921. Toegestaan werd het plaatsen van een wegwijzer in de buurt van Dr Folmer. Besloten werd om de gemeente aan te sluiten bij den post cheque- en Girodienst. In de begrooting over 1921 hadden een paar af- en overschrijvingen plaats. Tegen de door Ged. Staten voorgenomen wijziging in de regeling d r jaa'nved len van burgemeesters en secretarissen rezen geene bedenkingen. Het gemeenteverslag over 1921 werd den raad aangeboden. Besloten werd aan de N.V. Spoorweg- Mij. Zuid-Beveland te verzoeken om ook uit deze gemeente een evenredig aantal wei kmenschen bij den aanelg der spoor te werk te stellen. Tot plaatsvervangend voorzitter van het stembureau voor de Tweede Kamer werd benoemd de heer VV. v. Loo en tot leden de heetoen I. G. Nieuwenhuize en J. Tim-- mér'man; als plaatsvervangers zullen fuii- geeren de leden C.. de Jager en W. de Dien. lerseke Vrijdag vt "gaderde de Raad. Afwezig dhr. P. J. Poleij. Voor zitter de burgemeester. Een verzoek van Minna,ard, Stijfselweg, Middelburg Om 8 maanden ontheffing H. O. wordt niet ontvankelijk verklaard. Idem Wed. 'A. Paauvve. Aan Jan Vette en Jan Hollebrandse, Werd afschrijving ver leend. A. van IJseldijk, vrachtschipper te lerseke, vraagt ontheffing H. O., daar hij altoos aan boord is. De raad besluitdezen aanslag te handhaven. P. C. Magielse, W. van der Velde Dzn. vragen en verkrijgen ontheffing schoolgelden. Op verzoek van Ged. Staten wordt de post schoolgelden gesplist iiT openbaar onderwijs f 1887 eri bijzonder onderwijs f 1764. De nieu we post voor kosten Warenwet f 1050 wordt met algemeene stemmen aange nomen. B. en W. stellen voor ten be hoeve der nieuw te bouwen school voor des Ver. van Ned. Herv. onder wijs aan te gaan een leening van f40.000, hoogstens rentende 672 pet. 'Aangenomen." Voorts stellen B. en W. voor de f 6000 waarborgsom van de Ned. Herv. Schoolvereeniging te be leggen 'in inschrijving 3 pet. Groot boek ,wat met algemeene stetomen wordt aangenomen. De verordening heffing plaatselijke inkomstenbelasting wordt in dien zin gewijzigd, dat in 't vervolg voor gehuwden ot gezins- hoofden f 600 en voor ongehuwden f400 word tafgetrokken voor nood zakelijk levensonderhoud. Het vermeL nivuldigingscijfer dier belasting wordt gebracht op ten hoogste 2.5. De geheele commissie tot wering van schoolverzuim kreeg ontslag, maar werd direct weer voor 3 jaar herbenoemd. De raad zal deelnemen aan een rechtsgeding tegen N. V. Cen traal Verrekenkantoor voor brandstof fen. Gelet op een advies van de gas- commissie stellen B. en W. voo-r den prijs van het gas te verlagen met 2 cent per kub. M. en dit te brengen op 17 et. voor meter- en 18 ct. voor muntgas. Dhr .van Es vraagt hoe het komt, dat het gas nog zoo duur blijft. Wethouder Bom licht de prijsvermin dering toe en prijst een voorzichtige politiek aan. Met 'algemeene stemmen wordt al zoo besloten. Bij rondvraag- vraagt dhr. de Koe ij er of' niet te ver hinderen is,- dat dó Varkensdijk een mestvaalt wordt. De burgemeester be treurt dit ook, maar ondanks het po litietoezicht vallen de daders niet te betrappen. Hij1 zal evenwel de politie hierop wijzen. Dhr. Huibrechtse ondersteunt de Koeijer's klacht, niet alleen de Var kensdijk maar het geheele dorp door valt dit voor, en 't is wel een wonder, dat de poli'ie dit nooit ziel. Dhr. Willemsen, gesteund door dhr. Bom, stelt voor met de a.s. regeling van den nieuwen zomertijd, de scho len en andere publieke diensten een uur te verzetten. '1. Is voor de. ar beidersbevolking veel aangenamer. Na eenigc discussie wordt dit voorstel in stemming gebracht en met 6 st. voor, 4 st. tegen aangenomen. (Tegen de heeren J. Sinke, van Sprundelen, Scheele en Huibrechtse). De raad gaat nu ter behandeling bezwaarschriften H. O. in geheime zitting. Rilland. De Donderdagmorgen gehouden gemeenteraadsvergadering alhier werd door zes leden bijgewoond, afwezig de heer v. der Werff. De voorzitter opende de verga dering met gebed en hielcl een. toespraak op deze eerste vergadering in 't nieuwe jaar, -waarin de gebruikelijke gelukwen- schen werden geuit. De sombere voorteekenen, waarvan ik in mijn toespraak ten vorigen jare gewag maakte, aldus spr., werden in meer dan één opzicht werkelijkheid, terwijl zich tel kens weder onheilspellende wolken aan den economischen hemel vertoonden. Toch mocht ik ten vorigen jare ten op zichte van de financieel© positie onzer gemeente niet pessimistisch gestemd zijn en de feilen hebben mijn voorspellingen niet gelogenstraft. Het jaar 1921 was voor 1 tilland-Bath financieel althans niet ongun stig De H. O. kon worden verlaagd. Ver wacht mag worden, dat het dienstjaar 1921 weder met een redelijk batig slot sluit. Op sociaal gebied kwam echter zoo goed als niets tot stand. Meerdere voorstellen kwamen ter tafel, doch werden verworpen niet de stemmenverhouding die ons naam deed verwerven op Zuid-Beveland en voor omgeving en later komende raadscolleges haar stempel zal drukken op deze raads periode. He( scheepken van ons gemeen telijk beleid vaart nog altijd in de indivi dualistische wateren. Dat moest anders zijn in tijden, die meer dim ooit gemeen schapszin prediken ©11 vragen naar sa menwerking. De perspectieven voor 1922 zijn voor onze gemeente niet zorgwekkend- Het grondgebied der gemeente zal dit jaar met een paar honderd H.A. worden uit gebreid. Met vertrouwen kunnen wij ook dit jaar de toekomst tegemoet gaan. Daar toe is noodig niet de medewerking van een klein deel van den raad, maar van den gebeelen raad en onze verwachting zij van Hem, die alle dingen regeert en bestuurt naar Zijn Baad. De voorzitter doet daarna mededeeling, dat door Ged. Staten van Zeeland de zitdagen van den burgemeester zijn bepaald op Maandag en Donderdag van iedere week van des voor middags 9.30 tot 12 uur. Een voorstel van de commissie van toezicht op de gasfabriek „Oosteinde" om de leening, groot f 6000, aangegaan met de Industrieel© Mij. „Mabeg", nog met een jaar te verlengen voor den aankoop van kolen, werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat was goedgevonden, dat de rente van dep geldschieter jn plaats van vijf procent, zes procent zou be dragen. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd uit de alphab. aanbeveling, beslaande uil'de heer en M. Boonman en J. van 't Leven, laatstgenoemde gekozen met vijf tegen 1 stem op den heer M. Boonman. Tot voorzitter van dit R. A. wordt benoemd de heer Jan Blok Jz. Tr inet 4 stemmen tegen 2 op den heer J. van de Sanrie. Vervolgens werd vastgesteld een verordening op de heffing en invorde ring een er plaatselijke inkomstenbelas ting De aftrek werd voor gehuwden be paald op f 600 en voor ongehuwden op f 400, terwijl voor kinderaftrek werd vast gesteld f 50. In verband hiermede wordt het hef fingspercentage voor den dienst 1922 tot 1923 vastgesteld op 1,2. Daarna had de vaststelling plaats voor een nieuw reglement ven orde voor de vergaderingen van het college van B. en W., waarin op voorstel van B. en W. werd opgenomen 0111 ook' de vergaderin gen van B. en W. met gebed te openen en te sluiten. Nu kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om in de Gemeentelijke Cre- dietbank 2 aandeelen t>e nemen- De heer Butijn verklaarde zich er te gen; ook de heer Blok, die meende dat men nog wel geld in de gemeente zou kunnen leenen indien dit noodig -bleek. Het voorstel van B. en W. tot het nemen van -twee aandeelen werd nu verworpen niet 4 te.gien 2 stemmen. Daarna werden behandeld de verzoeken van verschillende besturen van bonden om aan te sluiten tot het werkloosheids besluit 1917. De meerderheid van B. en W., de heeren Reijnhout en de voorzit ter, waren sterk voor aansluiting, doch de minderheid, de heer Boot, verklaarde zich èr tegen. Dhr. Blok 'vroeg den bur gemeester de verschillende aanvragen mei to-ebehooren voor te lezen. De burgemees ter vroeg of dit voorstel werd onder steund, waarop de beier Dsurloo antwoord de. dat hij den inhoud der stukken ook wel wilde weten. De burgemeester zeide met genoegen de ingekomen stukken te willen voorlezen, doch om alle daarbij he- boorende bijlagen als memories van toe lichting enz. daarbij voor te lezen, daartoe was "hij'niét té'vinden. Dhr. Blok meende, dat de Voorzitter verplicht was bet te doen. Nadat éen der ingekomen adressen voorgelezen was vroieg dhr. Blok of de andere ook in dien geest waren, waarop bevestigend werd geantwoord. De heer Blok wenschte toen geen ver dere voorlezing meer. Het resultaat der bespreking was, dat het voorstel van de meerderheid van B en W. werd verwor pen met 5 tegen 1 stem. Dhr. Reijnhout zeide o m. dat het bij de landbouwers tegen de arbeiders ging en dat bij alle politieke partijen steun voor de Werkloo- zenkassen op het programma stond. Do heer Boot zeide dat het niet tegen de ar beiders ging, .doch hij kon er niet toe medewerken dal landarbeiders die f 900 tot f 1000 verdienen, als de- gemeente steun verleent, moeten betalen voor hen die f 1200 en meör verdienen. Het iandbouwverlof werd toegestaan van 20 Mei tot 20 Juni. Door Jacobus Nagelkerke was om ont heffing en vermindering van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag gevraagd- Na de verschillende besprekingen we'rd beslo ten de gevraagde ontheffing toe te staan doch de vermindering niet. Oudelande. Vrijdag hielden de be sturen der Chr. Werkgevers en vverk- nemersorg een gecombineerde verga dering, ter bespreking der loonen, wel ke van 1 April tot 1 Juli gesteld wer den op f2 25 per dag. Besloten werd om. D. V. in de maand Juni weder te vergaderen om dan voor het tijd vak Juli Dec. het loon vast te stellen. Donderdag vergaderde de A.-R. Kiesvereen. en werd het advies ge geven door den Centralen Kieskring Goes, 'met algemeene stemmen goed gekeurd. Eveneens werden de aftre dende leden van h t Centraal Comité herkozen en werd aan de mjotie-Gor- sel, welke fusie der A.-R. en Chr.- Hist. Partij beoogd, adhaesie betuigd. Vervolgens werd door den vic '-voorz. dhr. M. Meulenberg Cz., ingel id: Het loonvraagstuk in verband met de economischen crisis, waarop een druk ke bespreking volgde. Door 'den re ferent werd de vergadering mie, dank gebed gesloten. Ovezand. De raad vergaderde Vrij dag. Aanwezig de voorzitter. 6 leden en de secretaris. Afwezig J. E. F. Schuerman met kennisgeving. Voor bet le' slemdistrict werd lot plaats vervangend voorzitter benoemd dhr. L Goènse, tot leden de heeren C. Vermeide en J. Hij Ie en tol plaatsver vangende leden de heeren F. de Jonge en J. El. F. Sohuerman. Voor bet 2e stemdistrict werd tot voorzitter benoemd de beer D. van den Dries en tot plaatsvervangend voorzitter de beer F. de Jonge, tot leden de heeren P. J. v. d. Slikko en L. N. de Jonge en tot plaatsver vangende leden de heeren P. Verdonk en van Liere. Werd vastgesteld eene verordening voor het recht van gebruik lijkkoets. Voor de inwoners van Övezand be draagt liet. recht voor de le klasse f 7.50 en voor de 2e klasse f 3.50. Voor elders wonenden voor de le klasse f 10 en voor de 2e klasse f6. Met de door Ged. Staten voorgestelde wijziging jaarwedden Burgemeesters en Secretarissen werd accoord ge gaan. In de begrooting van 1921 bad een af- en overschrijving plaats. Het gemeenteverslag ovex 1921 werd den Baad aangeboden. St. Annaland. Donderdag vergaderde de Raad. Afwezig' dhr. Bierens. Voor gelezen werd het verslag van de Com missie tol wering van schoolverzuim. Dhr. Goedegebuure vraagt of het waar is dat-kinderen ook de dansen in schouwburgen moeten kennen, daar hij dat gehoord heeft. Voor hel her- halingsonderwijs voor meisjes had de inspectie voorgesteld een naaimachi ne aan te schaffen, hetgeen met 3 tegen 3 siemmen werd aangehouden. Het uitdeelen der boeken der leesbi bliotheek werd verzet van Zaterdag op Vrijdag ,daar Zaterdag de school lokalen zijn schoongemaakt Een ver zoek van de schippers gebrs. Theu- nisse om in de maanden SeptOct. en Nov. te mogen lossen, werd met 1 stem voor afgewezen. De uitvoering havenwerken, die volgens B. en W. ongeveer f 3019.12f/2 zal kosten, werd op voorstel van Elenbaas gewij'zigd, daar hij, nu er toch verandering ge bracht moet worden, liever zag, dat de z.g. stoof 20 e.M, gelicht werd wat f 14.32 meer zal kosten. Dil werd aangehouden. Alles zal publiek wor den' aanbesteed. Bij rondvraag brengt Jhr Goedegebuuré hulde aan het Tweede Kamerlid Mr. D'e Wilde, voor zijn kranige rede tegen de samenvoer ging der gemeenten. - Alhier zijn aan den zeedijk van den MoggershilpoJder aangespoeld 7 vaten Indigo, vermoedelijk van een in den storm verongelukt schip. Donderdagavond heeft de Wel edele heer v. d. Spek, hoofd der bij zondere school te Poortvliet, alhier een rede gehouden, in het belang der hier op te richten School met den Bijbel. Korl maar zakelijk ze te bij de zaak uiteen. Tevens werd nog mede gedeeld .dat er voor de school reeds 187 kinderen zijn opgegeven, voor waar een hoopvol teeken. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Delft: J. II. Koster te Wou- tersw-oude, f. B. Holland te Kampen en dr J. D. de Lind van Wijngaarden te De Bilt. Aangenomen naar - Beseven (toez.) door J. Japchen te Haamstede. Geref. Kerken. Beroepen te Dolden J. Krtiger te Maar- sen Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Aal ben G. Salomons te Bussum. Bedankt voor Driebergen door J. D. Barth te Werkendam. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, nm. gemeente- v,ergadering (onderwerp: „Kerkelijke op voeding"), av. ds Kamsteeg. Willielminadorp, vm. ds de Vries, mm. geen dienst. Biezelingè vm. geen dienst, 2 u. ds Di-e- deriks van Kruiningen. Kruiningen, vm. ds Diederiks, nm. geen dienst. Geref. Kerken. Baarland (WoensdagaV.) 7.30 u. ds H. Brouwer, van Driewegen, voor de Vrije Universiteit. De ramp te Zwolle. Wij lezen in de Msb. Groot was de verslagenheid, die heerschte in het anders zoo rustige vis- schersdorpje Genemuiden, na het bekend worden van de verschrikkelijke ramp, die zich op liet Zwartewat-er bij het veer had afgespoeld. Toen wij ter plaatse van de ontzettende ramp verschenen, stond een dichte haag van mannen en vrouwen te wachten op nieuws van hen, die nog aan bet dreggen tvaren. Allo arbeid was neer gelegd. Het geheele dorp was in rouw ge dompeld. Met één slag waren 11 men- scbenlevens neergeveld. Voor de ramen van bet gemeentehuis en van verschillende woningen zijn de gordijnen -neergelaten, overal staan groep jes menschen te praten en steeds weer opnieuw de bijzonderheden van de ramp te bespreken. En de ouden van dagen herinneren zich lio-e op den zelfden dag biddag die altijd zoo stichtend in Genemuiden vierd wordt, 54 jaar leden een geweldige brand de helft van het dorp vernielde Dat was vr-ee so lijk. maar het brachl slechts materic-ele schade, maar nu. dezo hntzettende ramp eischte niet minder dan elf mcnschenlevens en dompelde 7 gezin nen in rouw. Wij zijn den postbode D. Timmerman, die de geheele ramp meemaakte en zich zwemmende wist te redden, gaan opzoe ken Hij maakte liet uitstekend, al was hij begrijpelijkerwijs 'nog ze-er onder den indruk. Hij deed -ons een éénvoudig, dui delijk verhaal van het gebeurde, dat we hier laten volgen: Nadat Woensdagavond om ongeveier half 7 uur de tram van Zwolle aan de over zijde van 't d-orp arriveerde, moesten mel den veerman en zijn zoon 14 person-en worden overgezet. Door den geweldigen storm kon de pont den oev-er niet geheel bereiken, zoodat de reizigers per roeiboot naar de pont moesten word-en gebracht- Timmerman kwam het laatste op de po'nt en het bootje werd opzij vastgemaakt. Met alle macht ging m-en toen aan 't w-erk om de pont, bijna recht tegen den stormwind in, door de kokende golven, die telkens over het platte vaartuig heensloegen, naar den overkant te krijgen. Na 20 Meter kon men echt-er niet ver der. Dan maar terug. Maar dat kon ook niet meer Er was geen beweging meer in te pont te krijgen. Toen gebeurde het verschrikkelijke. Door den druk van den staalkabel, den wind en de woelende gol ven begon de pont te zinken. Allen wil den toen in de roeiboot springen, doch ook deze stond reeds voor >een groot deel vol water. Door het vreeselijke zuigen van het naar binnen stroomende zeewater zonk het bootje recht naar beneden, de eenige, die dit heeft kunnen navertellen, de heer Jan Visser, organist te Genemuiden, hoor de een schreeuwen van „0 God, 0 God"' en een andere stem riep: „O, vader,- 0 vader"Toen was het plotseling stil. Niets hoorde hij meer dan het gieren van den storm. Timmerman voelde de pont langzaam onder zich wegzinken, het wa ter reikt© hem reeds tot aan bet middel, toen zette hij af en zwom met d-en moed der wanhoop in de richting van den kant- Toen hij vasten grond onder zich voel de was hij geheel uitgeput. Hoe lang hij met d-e goiven had moeten worstelen wist hij niet precies, maar toen hij bet laatste stukje door-het water waadde, kon hij zich nauwelijks meer staande houden. Toen hij den wal bereikt had en hij dus in veilig heid was, kwam plots de gedachte aan de and-eren weer bij hem op. In de verte, boven het gehuil van den storm, hoorde hij angstig gegil en kreten, maar hij was onmachtig om ook maar iets voor hun redding te doen. Hoe treffend eenvoudig zei Timmerman dat: O, mijnheer, om daar te staan, dat hulpgeroep te hooren ien dan niet te kun nen helpen, dat is iets ontzettends, dat je je leven lang niet meer vergeet. Wat er met het roeibootje eigenlijk ge beurd is, is niet bekend. Een feit is -ech ter, dat allen die er zich in b-evonden verdronken zijn. Wegens een defect aan de stroomgelei- ding van het electrisch licht speelde de verschrikkelijke gebeurtenis zich in vol slagen duisternis af. Wat den anderen geredde, den organist Visser betreft, deze wist later weer- op de pont te komen, staande tot aan zijn hals in het water. Even later zag hij Thijs Veldhuis op een balk zitten, de veerman en Klaas Hellenthal. Aan de voeten van Hellenthal hing zijn schoon zuster, de vrouw van den gemeentd-op- zichter. Men 'wist den balk over de pont te krijgen waaraan Visser en Hellenthal zich vastklemden. Velthuis bleef op de balk zitten. Even voordat Hellenthal op de pont kwam, moest zijn schoonzuster zich loslaten, zij kon niet meer. „Houdt nog even vol", riep haar zwager, maar haar krachten waren uitgeput. Op dit moment moet de kabel over de verschansing ge gleden zijn, tenminste in snelle vaart dreef de pont in de richting van Zwartsluis. Voer de pont uit dreef Jan Velthuis, de zoon van den veerman. Telkens riep zijn vader van de pont: „Jan, ben je er nog?" Dan klonk het antwoord in dat noodweer: „Ja vader". Telkens kletste een felle regenbui op hen neer. Het water uit de pont liep- wat weg. Visser, die een arm door de ring van de pont had, liet zich wat zakken, zijn beenen waren verstijfd. Hellenthal lag op de pont. Weer schreeuwde Thijs Velthuis: „Jan, leef je nog?" Er volgde geen antwoord. Toen liet Thijs zijn handen van de balk los, zijn bovenlijf viel achterover. „Thijs", riep Visser, „hou nog even, vol, ze laten ons niet aan ons lot over, er komt zoo redding!" Maar geen antwoord volgde. De pont dreef dwars van Zwartsluis. De rivier maakt hier een groote bocht. In het geheel is de pont circa 7 a 8 K.M. afgedreven en raakte eindelijk op het land bij de Velde vast. Het was halfdrie geworden. Van kwart na 'zes, tot half drie, worstelden deze menschen met den dood. Mevrouw Balderhaar was een uitmun tend zwemster; de koude van het water moet haar direct bevangen hebben. Post bode Timmerman meende dat hij haar zag struikelen bij het instappen in de rpeiboot, en buiten de boot vallen; even had hij haar nog zien hangen, terwijl zij zich aan iets vastklemde. Naar zijn mee ning had de boot toen reeds water geschept. Gasvergiftiging, liet aantal gasvergiftigingen niet met opzet is in de laatste maanden in Berlijn schrik barend toegenomen. Dtagen van tien ge vallen behoÓPen niet tot de uitzonderin gen. waarvan meestal een of twee met doodelijken afloop Alleen in Januari zijn ruim 50 menschen aan lichtgasvergiftiging gestorven. Dit verschijnsel wordt veroorzaakt door de samenstelling van het gas, dat voor een derde de-el bestaat uit watergas, dat veel giftiger is dan kolengas, en niet ruikt, liet onvoorzichtig omgaan met gaskranen wreekt zich nu voel erger dan vroeger. Aan lagerwal Te Den Haag is gearresteerd de voormalige geestelijk!- H. P. A. de. K., zich noemende D1. de K., en zich uitgevende voor journalist. Hij had een bezoek gebracht bij een vrouw van lichte zeden -en deze met een geladen revolver bedreigd, voorgevende politieman le zijn. Twist tusschen 1 a n d 1 o o - p e r s. Zondagmiddag kwam de buurt schap Geest-enen te Tubbergen in rep en roer, daar dc mare de ronde deed, dat er iemand in don z.g. „Muldershoek" vermoord zou zijn. De burgemeester en politie, die gewaarschuwd werden, waren spoedig ter plaatse en vernamen, dat eto twist was ontstaan tusschen twee land- loopers, die zoo hoog was g-eloopen, dat de een den ander het mes in de zijde had gestoken cn ook aan dan hals een snede had toegebracht. Door den doktor van friezenveen werd de getroffene verbon den, waarna hij naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd werd. De dader was spoedig gevat en te Tubbergen achter liet slot, gezet. Brutale aanrandingen. Zon dagavond werden te Oirsebeek 2 wiel rijders aangeroepen met „Halt, politie" en tegelijkertijd door een persoon van de fiets gestooten. Die namen werden opge schreven (er werd n.l. zonder licht gere den) en van ieder -een bedrag van f5 als losprijs gevorderd, of zoo niet, mede neming naar de „wacht". De twee aange houdenen, hietodoor bemerkende dat zij niet met. de politie te doen hadden, wei gerden dit. Beiden werden zij hierna ge schopt en geslagen -en een hunner zelfs bedreigd met een mes onder den uilroep „Ik steek je k Met achterlating van een der rijwielen sloegen do bedreig den op de vlucht. Iets later in den avond was een persoon uit Brunsum, II. genaamd, met zijn aan staande het slachtoffer. D'e onverlaat g'reep deze personen aan en riep zijn kameraad toe: ver haften Sie das Madchen". Bij de ontslane worsteling werd H. licht gewond door een dolkmes. Hij wist zich door uiterste, krachtsinspanning los to 'rukken en snelde naar zijn meisje, dat gevlucht was en in de verte om hulp riep. De brigadier-titulair der Rijksveldwacht en de gemeente-veldwachter van beide gevallen op de hoogte gebracht, wisten reeds den volgenden morgen den onverlaat op te sporen en arresteerden hem in een schuur. Een ontrouw brieven he steller. Gistermorgen zag een chef van dc afd. "Bestelling aan het hoofdpost kantoor te Amsterdam, dat een besteller,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2