No 138 Zaterdug II Maart löSS<§ SSe Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie.- Dit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAW LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Waar t cp aankomt. De Nederlander noemde dezer da gen terecht als bezwaar tegen premie- vrij pensioen, dat het zorgeloosheid kweekt, terwijl toch de zorg van den mensch-zelf voor zijn kwalle kansen „staalkracht" kweekt. Een inzender kwam hiertegen op. Daarom herhaalt 't blad zijne opmer king in andere bewoordingen. „Er ligt geen .stalende kracht in de noodzaak om rond te tobben met een veel te klein salaris; doch wel zijn wij overtuigd dat er een verslappende wer king 'uitgaat van de zekerheid, dat men voor de Toekomst is geborgen, zonder dat m e,n zelf daarvoor iets doet". Het stemt droef dat in een^Chr. blad dergelijke vaststaande waarheden nog moeten worden herhaald, en 't doet aan genaam aan voor wie bij' de Chr. begin selen leeft ze nog eens te hooren. Terecht acht D e Ned. zich geroepen bij oeconomische kracht ook moreele kracht van een volk te zoeken te be vorderen. „En dit laatste is staal." De zomertijd. De Fransche Kamer is geducht beroerd geweest door de kwestie van den zomer- iijd. Van argumentatie voor of tegen bleef zoo niet vee] over. Die tegenstanders trok ken de cijfers omtrent de kolenbesparing in twijfel, doch op een wijze, die meer van passie dan van zakenkennis getuig de. De minister had een wanhopige taak stad 'en land uiteen te houden. De eerste- principieel© stemming gaf tot resultaat, dat de Kamer in twee gelijke helften ver deeld bleek en dat de bestaande wet op tiet zomeruur werd ingetrokken met 265 tegen 260 stemmen. Evenwel kon de discussite weer onmid dellijk worden opgevat door .de aanwezig heid van een amendement, dat voor dit jaar onder de modaliteiten, die ©enigszins aan de bezwaren der landbouwers tege moet komen, en volgens hetwelk de land bouwers den zonnetijd kunnen volgen bij de werkzaamheden, doch voor hun rela ties niet de stad (de spoorwegtijd dus) met het vooruitgebrachte uur moeten re kening houden. De regeling, waardoor dus van den laatst-en Zaterdag van Maart tot den eersten Zaterdag in October de zomer tijd wordt ingevoerd, wedr m'et 299 tegen' 229 stemmen aangenomen. De Kamer komt dus 't volgende voorjaar weer voor het zelfde vraagstuk te staan. Landru, Zelfs na zijn dood weet Landru nog van zich te doen spreken. Eenige uren voor zijn dood in het- besef dat hij weldra sterven zou, heeft hij een langen brief geschreven aan Godef'roy, den advokaat- generaal. Hij vroeg zijn bewakers hem schrijfpapier te geven en het grootste gedeelte van den laatsten dag zijns levens heeft hij doorgebracht met schrijven. Het eene papier na het andere heeft hij met zijn fijn, regelmatig handschrift bedekt. De Matin drukt er een facsimile van af en het schrift vertoont nergens eenige beving of onzekerheid van de hand. Aan het einde van zijn brief,waarin Landru de houding van den advokaat- generaal gedurende het geheele proces uitvoerig schetst, herinnert hij er aan dat de advokaat-generaal ten slotte de gezworenen heeft toegeroepen: „Geen me delijden, slaat toe, zonder vrees-'" Landru antwoordt hiefop: Waarom hebt gij mijn blik ontweken? Waarom hebt gij, zenuwachtiger dan ooit, het publiek leelijke woorden toegevoegd? „Lafaards, canailles-"' Zij mocht mij wel beleedigen, die menigte, van het oogenblik af, waarop u mij als een schuldige had laten veroordeelen. Ik, onschuldige, was er niet verontwaardigd over. Vervolgens, hebt gij, met een welwillendheid, die mij trof, mij laten vragen, of ik geen verkla ring had af te leggen. Gij gevoeldet de 'behoefte" u' zlelf gerust te stellen. Wat had u met mijn verklaringen te maken, 'wan neer u zeker was van mijn schuld en waarom laat gij thans nog de verdwenenen opsporen, wanneer u er zeker van bent, dat ik hen gedood heb? „Vaarwel, mijnheer1 Onze gemeenschap pelijke historie zal stellig morgen eindi gen; ik sterf met een onschuldige en rustige ziel. Wilt met mijn groet mijn wensch ontvangen, dat het met de uwe evenzoo gesteld moge zijn. Landru". De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprij's: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Landru's graf. Slechts een houten kruis met de namen Henri Desiré zal op een der kerkhoven van Versailles, de plaats aanduiden, waar Landru na zijn onthoofding is begraven. Na de executie was door de familie ge vraagd het lijk op een andere plaats te mogen begraven. Wegens de hooge kos ten van opgraving en opnieuw begraven werd daarvan echter afgezien. Toegestaan werd een palmhouten kruis op te rich ten, mits daarop niet meer voorkwam dan de voornamen. De reden van den opstand in Britsch-lndië. Het bericht, dat de Britsche r'egeering in Indië, na met verschillende Indische staten overleg te hebben gepleegd, het moederland heeft aangeraden, het verdrag van Sèvres, dat den vrede tot stand bracht tusschen Turkije en de Entente, te her zien, heeft in Londen grooten indruk ge wekt. Wel wist men dat de ontevredenheid der Mohamedanen, tengevolge van de be handeling, hun geestelijk opperhoofd aan gedaan, ernstig was, doch over het al gemeen was men van meening, dat het „noodlottige vredesverdrag" meer een middel was om anti-Britsche propaganda te voeren dan een werkelijk motief voor opstandige gezindheid. Dit laatste blijkt thans, op grond van de officieel© mediedeeljng, een onomstoo- telijk feit te zijn. Men eischt de terug gave van Adrianopel en van Smyrna aan de Turken. Deze waarschuwing komt juist op tijd, n'u de vijandelijkheden tusschen Grieken en Turken weder wolr'den hervat, waarbij men in Athene rekent op Britsche hulp. Of deze in de tegenwoordige omstandig heid zal worden verleend, is meel* 'dan twijfelachtig. Zoo ziet men, dat de moeilijkheden En geland niet gespaard blijven. Korte berichten. Tusschen Centrum, Duitsche Volks partij, democraten en mieerderh'eidssocialis- ten in Duitschland is een compromis over de belastingvoorstellen tot stand gekomen, zoodat men voor de aanneming der des betreffende wetten van een flinke meer derheid in' den rijksdag is verzekerd. Te Pembrey nabij Cardiff is ©en fabriek bij het demonteeren van granaten een granaat ontploft. Drie personen werden gedood en vijf gewond. Het dak van de zaal, waarin de ontploffing plaats had, wierd geheel afge rukt. Vier mijl in het rond werd de knal gehoord en de huizen in den omtrek schudde rials bij ee naardbtevi-ng. Te Zurich heeft ©en moeder haar 18- jarige dochter vermoord om in het bezit van een verzekeringspremie van 10.000 francs te komen. De moordenares, die '51 jaar oud is, verkeert in gegoed© omstan digheden en is eigenares van meerdere huizen te Zurich. In Zuid-Afrika wordt de toestand steeds ernstiger. De politie moet formeele gevechten met de inboorlingen leveren. Aan beide zijden vallen dooden en gewon den. De Wegoering heeft artillerie, cavalerie en infanterie gemobiliseerd om de politie te versterken. Mevrouw Tal m a. Overleden te Utrecht, oud 55 jaar, mevrouw de weduwe van Minister A. S. Talma. geboren Margairetha van Schaar denburg. Zij was geboren te Dordrecht. Herhaling soef eningen der infant er i e. Het ligt in fret voornemen van den minister van oorlog,' om dit jaar de lich ting 1919 voor wat betreft cle infanterie, voor herhalingsoefeningen onder de wa penen te doen .komen als volgt het regiment grenadiers, het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 8e, 10e, 13e, 14e en 16e regiment infanterie van 4 tot 16 Septem ber, en: 'het regiment jagers, het 6e. 9e, 12e, 15e, 17e, 18e, 19e, 20e, 21e en ,22e regiment infanterie van 18 tot 30 September. Ter beperking van de kosten zal be proefd -worden alle regimenten in hun eigen standplaats te laten blijven en niet dan bij uiterste noodzakelijkheid zal wor den overgegaan tot het betrekken van ba rakkenkampen buiten de garnizoenen. Opheffing Kaderla.ndstorm. Naa.r het „Hbld." verneemt, bestaat het voornemen, als uitvloeisel van het Kon. besluit van 28 Febr. tot vaststelling van een regeling voor den vrijwilligen land storm, over te gaan tot opheffing van het instituut van den Kaderlandstorm in zijn tegenwoordigen vorm. In genoemd Kon. besluit ml. wordt bepaald, dat de kaderopleiding voortaan zal p'aats hebben hij de landstormverbon den, zoodat de afdeelingen van den ka derlandstorm ondergebracht zullen worden bij den gewonen Landstorm. Deze overgang zal plaats hebben tegen 15 April. De nood in Drent he. Minister Ruijs heeft geantwoord op de vragen van den heer Braat betreffende de steunverleening aan werklooze veenar beiders. Wij ontleenen er het volgende aan Het antwoord op de gestelde vragen kan in het algemeen niet anders dan ontken nend luiden. Het is den minister toch niet bekend,- dat steun niet noodig zou zijn; dat er door den 'steun een soort van weelde zoude heerschen, dat men kleeren en beddego-ed in zeer vele gevallen weder zoude verkoopen; dat jonge menschen met spoed zouden gaan trouwen om steun te ontvangen; dat mtens'chen met 8 en 10.000 gulden kapitaal en bovendien eigen vee op stal steun zouden krijgen, en dat aangeboden loonen van f 16 pe'r week worden geweigerd. De minister meent integendeel, dat de nood in de gemeenten Emmen en Sleen van dien aard is, dat de steunverleening in die beide gemeenten vooralsnog niet kan worden beëindigd. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat er geen sprake van is', dat de ver strekte kleeding en dekking in zeer vele gevallen weder verkocht zouden zijn. Bij geruchte werd van één geval vernomen, waarin een jas en een deken weder van de hand gedaan zouden zijn. De minister meent to mogen verwach ten, dat het nieuwe seizoen in alle andere 'gemeenten voldoende werkgelegenheid voor de veenarbeiders zal brengen. Daar om heeft hij besloten, do steunverleening voor de werklooze veenarbeiders voor alle gemeenten, behalve voor Emmen en Sleen, met ingang van 2 April a.s. te beëindigen. Voorloopig geen Vlaamse he onder w ij a e r s n a a r I n di Men herinnert zich, dat het departe ment "van Koloniën indertijd een com missie heeft uitgezonden naar België om de vraag te onderzoeken, of Vlaamsche leerkrachten geschikt ziouden zijn om werkzaam te worden gesteld bij het on derwijs in Indië. Wij vernemen thans, dat er in België een groot tekort aan Vlaamsche onder wijzers is, zoodat, afgescheiden van andere mogelijke bezwaren, althans voorloopig geen uitvoering kan worden gegeven aan het denkbeeld om Vlaamsche leerkrachten te gebruiken voor het onderwijs in Ned. Indië. Uit deze mededeeling blijkt intusschen duidelijk, dat het denkbeeld op zichzelf niet verworpen is. (Hbld.) Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gistermorgen ©enige minuten vergaderd tot afdoening van enkele kleinere ontwierpen. Zij zijn _alle onder den hamer des Voorzitters door gegaan. Daartoe behoort de derde uitkee- i'ing aan gemeenten uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting. De Kamer is daarop in comité-gnraal ggaan Den '2lsten Maart zal zij weder bijeen komen ter behandeling in de eerste plaats van de wet op den zomertijd. T weed e K a rn e r. De motie-Otto, vragende vergoeding voor in 1919, '20 en '21 buiten de schooluren gegeven lessen, werd gisteren met 39 te gen .30 stemmen- verworpen. De h-eere-n v. /I. Moten en Bulten hadden vóór cle stemming verklaard, dat zij deze motie na de positieve toezegging va.n den minister tot wetswijziging overbodig achtten. Ver worpen werd ook met 50 tegen 12 stem men (de Anti-Revolutionairen en dhr. v. d. Laar) een amendement-Zijlstra om f 30.000 te bezuinigen op den post subsidie voor ontwikkeling van schoolvrije jeugd- De hoeren van links, die den mond vol hebben over bezuiniging, toonden dus hier van de daad zelve afkeurig le zijn. Wat ook bleek hij een volgenden post, toen de heeren v. B-eresteijn en Kleerekopfi-r als om sjrijd aandrongen op verhooging der subsidie voor de kunst, b.v. de Hol- landsehe Opera! W ij n a c c ij n s. De „N. R. Ct." verneemt, dat de Regee ring overweegt ©en wetsontwerp in te die nen tot verhooging van den wijnaccijns. De Grondwetsherziening. Naar de Msb. verneemt wordt in parle mentaire kringen waarde gehecht aan het gerucht als zou het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer op de ontwerpen tot wijziging der Grondwet met name ten aan zien van de hoofdstukken III en IV zeer ongunstig luiden, zoodat voor deze ver anderingen in ons Hoogerhuis geen meer derheid zou te vinden zijn. Wij brengen in herinnering, dat bedoelde hoofdstukken omvatten de samenstelling der Staten-Genteraal en de artikelen die op de Provinciale Staten en G©meientebestu ren betrekking hebben. O.m. zijn in deze wijzigingen begrepen: het vrouwenkies recht, de evenredige vertegenwoordiging voor Eerste Kamer en Staten, den 4-jari- gen zittingsduur der Eerste Kamer, de schadeloosstelling en pensioenregeling der Tweede Kamerleden, de 2-jaarIijksche be grooting 'en de onlbindbaarheid der Staten- Door den Commissaris der Ko ningin is 'benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de ge meente 's-Heer Arendskerke dhr. J. de Ruiter, ter vervanging van -dhr. J. Wests irate, die ontslag heeft, ge nomen. De Majoor T. E. Bretschheider van het 14é regiment infanterie te Vlissinigen, is bestemd voor cöm'pten- danl van het landstoiTnverlmnd voor Zeeland eft de Zuid-Hollandscihe- eilan den met standplaats Middelburg. Nehalennia. Gaarne steunen wij het verzoek, dat de bekende vereeniging Nehalennia in dit nummer doet, om n.l. jong houtgewas in de plaats van het ge rooide te planten. Op die manier werkt men mee, om onze provincie, die vanwege haar landelijk schoon bekend is, haar roem te doen behouden. Middelburg. -Gisterennacht ontstond in een woning aan het Klein-Vlaan deren een begin van brand doordat een brandende kaars te diclht bij' een gordijn was geplaatst. Het. gordijn vat te vlam, maar de bewoner wist het vuur tc blus.schen voor een in de nabijheid surveilleerende agent ter plaatse was. Het komt den laatsten tijd meer malen voor, dat de poli ie des naChls deuren van pakhuizen enz. open aan treft. Het is zeker niet onnoodig er eens op aan te dringen zich goed te overtuigen, dat dergelijke deuren des avonds goed gesloten worden. Ten eerste in verband met gevaar voor ongenood e gasten, maar bovendien geeft men der politie veel onnoodig werk, want steeds moet een onder zoek worden ingesteld of er ook van onraad sprake kan zijn. Vlissingen. Den 19 Maart zal het' 100 jaar geleden zijn, dat de Nuts- hibliotheek alhier wérd opgericht, ter wijl het feit, dat met de uitreiking van de hoeken werd begonnen in Juni 100 jaar geleden zal zijn. In het hotel Albion wordt he den door den D'uitschen consul, dr. Reuter, een officieel afscheidsdiner ge geven in verhand met de opheffing van het beroepsconsulaat alhier. Tot deelneming aan dezen afscheidsmaal tijd zijn verschillende autoriteiien uit- genoodigd o.a. 'de Commissaris der Koningin en de burgemeesters, van Vlissingen en Middelburg. Goes. Donderdagmiddag omstreeks kwart over 4 'geraakte het 7-jarig zoon tje van den beer Sinke, Juiianastraat alhier, spelenderwijs te water in de Kade. Tilings toegeschoten menschen wisten het ventje door middel van een ladder op het droge te brengen. Het kwam hierdoor met den schrik en een nat pak vrij1. Benoemd aan het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn, de heer G. Willeboer, thans werkzaam aan liet Rijkslandbouwnroefstation alhier. (N. Z. Crt.) Gisteravond gaf de II. H. B. S. Bond ter gelegenheid van zijn eerste lustrum in de schouwburgzaal der so ciëteit V. O. V. een soiree, dat reeds in -Februari zou gehouden zijn, in dien met ziekte der medewerkenden daarin verhindering had gebracht. De zaal, die niet geheel bezet was, had men door eenvoudige versieringen een feestelijk cachet gegeven. Onder de genoodigden, die aanwezig waren, merkten wij o.a. op den heer Burge meester, dén heer Gemeente-secreta ris en enkele leeraren. Te ongeveer 7 uur opende de voorzitter, dhr. H. Blankenbijl, de feestvergadering en gaf na allen het welkom te hebben toe geroepen, een kort overzicht van de geschiedenis van den Bond. Op 21 Febr. 1917 werd de Bond, naar aan leiding van een ij'sfeest door en voor de leerlingen der R. H. B. S. geor ganiseerd, opgericht en 23 November d. a. v. werd de Koninklijke Goedkeu ring op de Statuten verkregen en na wijziging daarvan nogmaals 19 Aug. 1920. Met de voorlichting en hulp der heeren Dr J. Verm'eulen en S. A. Leopold, kwam de Bond weldra tot grooten bloei. Verschillende onderaf- deelingen werden allengs opgericht on geregeld werden soirée's gegeven. Als voorzitters fungeerden resp. de heeren J. C. de Looff, C. Duvekot, W. Neer voort. Op 9 April 1920 sloot de Bond zich aan bij den Bond van Zeeuw- sche H. B. S. vereenigingen, die tot doel heeft den onderlingen band tus schen de H. B. S.-vereenigingen nau wer te makten en deze met elkaar in Contact te brengen. Er waren in den Bond tijden van activiteit en lusteloosheid en vooral nu moet geklaagd over te weinig le den. Voor de toekomst van den Bond, gelijk voor de toekomst, van bet H. B. 'S.-onderwijs had spr. weinig op-m timistische verwachtingen. Verder" hraciht spr. dank aan al de mede wer kenden tot en op deze soiree, in het hijzonder den heer Wessel, oud-K. B.- lid, voor zijn geschreven lu struin-werk ,,Bof" (kluchtig spelletje uit het leven van een „stoute' H. B. S.'er). Daar na werd met de afwerking vali het variëerende programma begonnen. Het strijkej, dat onder leiding van den heer A. K. Zweede heeft geoefend, gaf m'enig verdienstelijk uitgevoerd nummertje. Het verdient allen lof. Het zelfde geldt voor het werk der gym- nastiek-afdeeling onder leiding van den heer Ruben. Er werd kranig aan de rekstok gewerkt en 't applaus was dan ook welverdiend. Een fijn num mer was ook„sonate G nioll van Handel voor 2 violen en piano. Het reeds genoemde looneols tukje „Bof' gaf inderdaad een grappig stuk je H. B. S.'ers-leven met een roman tische aankleeding! Het werd goed en vlot gespeeld. Minder kon ons bekoren het fragent uit „Dolle Flans" een stuk, waarvan de inhoud, naar de mededeeling in 't programma, nietveeil meer is dan een eciht-Indisch liefdes drama, waarin natuurlijk een man weer verliefd moet worden op eten getrouwde vrouw. Waar blijkbaar van dezen Bond ook Christelijke jongelui lid zijn (waarover wij hier ons oor deel niet willen geven), zelfs aan 't programma meewerkten, daar had men bii de keuze van de nummlers wel wat beter mogen toezien. Vermelden wij ten slotte nog, dat dhr. Boone het noodiige meubilair voor 't tooneel ter beschikking had gesteld en dat 't programma, enkele lee lijke druk en (of) taalfouten rijk was. Hedenavond wordt hetzelfde program ma nogmaals afgewerkt. Borssele. Gisteren had op de ha ven alhier een droevig ongeluk plaats. Het knechtje van den landbouwer C. v. d. Dries uit 's-IIeerenho-ek, kwam met een wagen met mangelbieten naai de haven. Bij het afrijden van den oprit aan dé haven, 'gleed hij' van het bandbankje en viel tusschen paar den en wagen, waardoor een wiel van den wagen den jongen dwars over het lichaam reed. Door omstanders werd de jongen direct bijl de Wed. Wagenaar binnengebracht. D'e inmid dels ontboden geneesheer, dr. Pen, kon slechts -den dood oonstateeren. Wemeldinge. Donderdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank haar 15de jaarver gadering. IJit de uitgebrachte rekening bleek, dat in 1921 was ingebracht als spaargeld f 148752,84, dat aan voorschot ten was terugbetaald f 16151,18, in loo- pende rekening van de Oentrale Bank ont vangen f 80972,50V2> van medeleden f 264410,971/2 en aan rente van voorschot ten f 3443,55. De uitgaven bedroegen aan terugbetaal de spaargelden en gegeven voorschotten f 102162,77, uitgaven in loopeinde rekening i'24650, aan de Centrale Bank f 133787,091/2 en aan medeleden f 256082,68. De Balans wees in - actief en passief aan een som van f 242415,23. Van het ac tief noemen wijinhoud kas op 31. Dec. 1921 f 4082,861/2, uitstaande voorschotten f 64857,01, tegoed in loopende rekening van de Centrale Bank f 79246,54 en van de leden f 82563,811/2- Van het passief: de saldi der spaar gelden f210947,98, schuld in loopende re kening aan de leden f'27535,831/2, reser vefonds f3229,87, het saldo of winst over 1921 f 701,541/2. De aftredende heeren Jacs. de Zeeuw en L. Dominicus werden respectievelijk als lid van het bestuur en als lid van den raad van toezicht herkozen. In de vaca ture van C. van Oosten (overleden) werd gekozen dhr Jan Oele en in de vacature daardoor in den raad van toezicht ont staan, dhr Johs. Pieterse. Het ledental klom tot 149.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1