Abdijsiroop Zeeuwsche Hypotheekbank 8 PANDBRIEVEN k'flfil 2 8 8 !\o 137 Vrijdag 1® Maart 1939 36e Jaargang Verzorgt' dadelijk dien hoest EERSTE BLAD. Binnenland. Uit tie Provincie. Reclames. Dit nummer bestaat uit twee bladen Gemeenteraad van Boes.; MIDDELBURG in stukken van f I000, f500 en f 100. Mr. A. A. DE VEER. Mr. M. C. VAN DER MINNE, fl tegen Bssnietting. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lang? Vorststraat 68—70, Goes [Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Ah o n n e m e n tsp rijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Behalve de gisteren door ons vermelde deed de voorzitter nog do volgende mcdc- deelingenDe boom aan den Westwal, 'waaromtrent dhr. Duvekot inlichtingen vroeg, is li nmiddels gerooid. Omtrent de hoornen aan don Stationsweg zal 't oordeel van den heel" Springer worden gevraagd. Verder wordt een schrijven van de Mij1, tot detailverkoop van petroleum „Do Auto maat" omtrent aankoop van grond in han den van B. en W. gesteld om praeadvies. Daarna maakt de voorzitter omtrent den woningnood eenige opmerkingen. Er be staat. nog altijd voortdurend woningnood, waai Van Spr. een drietal voorbeelden (Weezepoel, wed. Steketee en P. Brucl) noemt. Voor „het huisje" van W. C. de Vries zijn zelfs nog veel liefhebbers, even als voor een dito verblijf in de Oasen- hoofdstraat. Vele van deze adspirant huur ders kunnen den minimum-huurprijs van de woningen in Nieuw Goes ('f 4.60 per week) niet betalen Dhr. Vienings onder streept. dat Goes nog behoefte heeft aan eigenlijke arbeiderswoningen. Al wat tot 'heden gebouwd is, is buiten bet bereik van de portemonnaie van door den voor zitter bedoelde menschen. Indertijd is ech ter aan Harderwijk toegestaan een com plex woningen te bouwen, dia op f 3300 per stuk komen en. f'2.50 a f3 per week huur doen. Zulke, woningen zijn ook in Goes zeer noodig en het is wel gewenscht, dat de minister hierop eens door B. en W. gewezen wordt. Het platteland is te veel met de groote steden genivelleerd. De voorz. had gehoopt, dat de bouwplannen van „Ons Streven" en „St. 'VVillebrordus" nog wat opschuiving hadden kunnen te weegbrengen. Maar de uitvoering dezer plannen wordt vanuit Den Haag blijkbaar zeer vertraagd. D'hr. Vienings zegt nog, dat alleen „de boóhj." kan worden opge ruimd als er meer goedkoop© woningen worden gebouwd. Dhr. de Di'.e steunt de poging, bij de regeering aan te wenden en vraagt of het gemeentebestuur geen toe slag op de huren kun geven Op een Vraag van den heer Diuvekot zegt de voorz. •nog, dat de vereeniging St. Willebrordus binnenkort een proefaanbesteding zal uit schrijven. De uitslag daarvan dient nu afgewacht. Het voorstel wordt nu aange nomen, dat B. en W. namens den Raad zich over deze kwestie tot den Minister schriftelijk zullen wenden. Na een kleine wijziging wordt de voorge stelde verandering der brandweerverorde- ning vastgesteld. Daarna kwamen de ver schillende, door ons in de stukken ver melde voorstellen van B. en W. betref fende het R. K. en Chr. onderwijs aan de orde. Ze werden alle zonder hoofdelijke rstemming aangenomen. Betreffende de be schikbaarstelling van bedragen respect. f84.700 en f56.380 ten behoeve van een nieuwe school voor Chr. L.O. en Chr. U.L.O. aan den Westwal, zegt de voorz. op e,en vraag ,van den heer Vienings, dat de beslaande school in de Wijngaard straat niet meer voldoet' aan de eischen ■die gesteld mogen worden voor het geven van goed onderwijs. Ook B. fen W. hebben deze kwestie nader onder de oogen gezien, maar het rapport van den Inspecteur van 'het L.O. is zoo stellig mogelijk. De urinoirs moeten worden verbouwd, de gangen zijn te smal, speelterrein ont breekt,, in de lokalen is te weinig licht en lucht, terwijl het geraas van de straat voor'het onderwijs hinderlijk is. Dhr. v. d. Bout deelt nog mede, dat de kosten van Verbouwing zeer hoog zouden zijn, terwijl de voorzitter nog zegt, dat de statuten voldoende waarborg bieden, dat de samenwerking tusschen de beide Chr. Schoolvereenigingen constant zal zijn. D'hr. de Die zegt, dat de S. D. A. P. staat op den grondslag der Groninger motie, d.w.z. gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Niettegenstande de Chr. Schoolbesturen allerwegen een ware (run ondernemen op de openbare kassen, zal Spr. dus vóór stemmen. De voorstellen van B. en W. werden daarna met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel om den tuin achter het tijdelijk gebouw van den Keuringsdienst van Wairen in te richten tot speelplaats voor sc'hoo-l B, wordt aangenomen. Tot lid der Commissie tot Wering van Schoolver zuim wordt met alg. st. benoemd dhr. A. W. v. Oosten. Daarna volgt benoeming van leden en plv. leden in de stembureaux voor de a.s. verkiezing van leden van de Tweede Kamer. De door B. en W. aanbevolenen worden allen gekozen. Het voorstel tot aankoop' van een huisje en eenige stukjes grond aan den Westsingel ten behoeve van den aanleg mef hef slijmoplossende middel,daf lier ineen paar dagen van af kan helpen.Neem nu, van daag nog de L Elk uur uifsfel kan de aandoening noodeloos verergeren en rekken van den nieuwen Rijks-verkeersweg, wordt zonder discussie a'ang, uom m. Bij het voor stel lot het aangaan van een ruiling van grond op den hoek vin de Voorstad en do Rimmolandstraat met don heer A. VeToeke, 'dringt dhr. Constandse aan op gi'ooten spoed mot dit werk. Hij meent, dat hier een toestand geschapen is, die wel wat te wensch n overlaat. Er zijn gedeelten van huizen en erven bloot geko men. die allerminst lot verfraaiing dienen. Bij bel voorstel tot afbraak Van de hof stede Overhol: (Voorstad 93) en tot bepa ling dei' verkoopsprijzen van do hierdoor vrijkomende gronden, merkt de commissie voor 'het grondbedrijf op, dat de voorge stelde maximumprijs van den grond wel wat laag is. Dhr. Constandse vraagt, of het terrein voldoende in orde zal worden gebracht. Do gegadigden, die er nu reeds zijn, die nen dat toch te weten. Indien de koopers het terrein in orde moeten brengen, zal daarmee met den prijs moeten worden gerekend. Dhr. Goedbloed vraagt of de maximum prijs voor den grond door den Raad moet worden vastgesteld Zoo ja., dan dient die prijs' zeer elastisch te zijn. De voorz. vreest, dat dan de goedkeuring door Ged. Stalen zou uitblijven. Dhr. Goedbloed zou dan geen prijs willen vaststellen, maar B. en W. de bevoegdheid tot onderhande len geven, opdat dan later betreffende den prijs een voorstel bij den Raad zal komen. Dit wordt goedgevonden. Het voor stel tot afbraak wordt aangenomen Om trent den verkoop van den grond zal dan later een. .voorstel volgen. Het verzoek van den heer E. Verbeem om wijziging der rooilijn aan de Rreukel- ma'r'kt. wordt toegestaan. Bij het voorstel tot aanbrengen van eenige veranderingen in het gebouw voor Rijkskanto'ren, zegt de voorz. dat vanwege B. en W. e'r nog op gewezen is, dat het niet aangaat, dat door iederen nieuwen ambtenaar andere edschen betreffende de inrichting dezer gebouwen worden gesteld. Volgt het voorstel tot aanvragen der vergunning voor verkoop van sterken drank in het klein voor lokaliteiten van het Schuttershof (voormalig gebouw der sociëteit V.O.V.). De voorzitter licht dit voorstel nader toe en wijst er op', dat een vergunning voor tal van gelegenheden noodig is. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stemmen der heeren de Die en Blaas tegen. Bij het voorstel tot demping van de sloot nabij het spoorwegstation merkt de fin. commissie op, dat de kosten wel wat hoog zijn. De voorzitter zegt, dat de demping inderdaad weiel goedkooper kon, indien de spoorwegen den eisch niet had den gesteld, dat de put met schoon Zand moest worden gedempt. Het heeft veel moeite gekost den eisch te doen ver vallen, dat de geheele put eerst moet wor den leeggehaald en dan geheel met schoon zand gedempt. Dhr: de Die begroet dit voorstel met sympathie, vooral, waar er werkverschaffing aan verbonden is, en hoopt, dat nog meer productief werk zal worden uitgevoerd. Dhr. Constandse acht het bedrag dat er mee gemoeid is, zeer hoog en zal aan het voorstel alleen zijn stem geven, indien B. en W. verzekeren, dat de spoorwegen met geen goedkooper plan genoegen nemen. De voorz. acht het een onbegonnen werk nog eens weer hierover te gaan corres- pondeeren. Het zal niet baten. Het voor gestelde is na lang onderhandelen bereikt. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Een vrij langdurige discussie bracht het verzoek van „Vreemdelingenverkeer" om verhooging van het subsidie van 1 op 5 cent per inwoner. De financieele commissie had inmiddels voorgesteld het subsidie op 2V2C. per inwoner of f 200 te brengen. De voorz. zegt, dat de ver- eeniging sympathiek werk doet, maar Spr. heeft zich afgevraagd of het wel noodig RDUAAWSCKE KflüE G 151. 5 De Directie i ^^afflint^ablettenj Vernietigen de bacteriën in id en keel en beschermen is, dat zij een vast bureau vestigt. Namens B. en W. raadt Spr. de vereeniging aan, met haar verzoek te wachten tot de. e.v. begrooting. Dhr. Oosterbaan begrijpt niet, hoe de voorz. tot de veronderstelling komt, dat de fin. comm. niet eenstemmig is. Zij was dit wel. Spr. acht het noodig, dat de actie van V. V. worde verlevendigd, wat in 't belang van Zuid-Beveland en spe ciaal van Goes is. Daartoe is een centraal bureau noodig en is het wel .gewenscht dat Goes met subsidie een goed voor beeld geeft. Daarom stelt de fin. comm. een subsidie van f 200 voor. Dhr. Vie nings--vindt een hoofdelijke omslag voor dit doel niet gewenscht, maar kan zich wel vereenigen met een bedrag van f 200. D'hr. Goedbloed wil nadere gegevens en wil ook weten, wat door andere colleges en particulieren wordt bijeengebracht. Dhr. Constandse herinnert er aan, dat een voorstel der fin. commissie tot ver- hooging bij de begrooting reeds is in gekomen, maar toen is uitgesteld, tot de vereeniging zelve met een voorstel kwam. Moet men nu weer uitstellen? De voorz. steunt het idéé van mr. Goedbloed. Van alle zijden wordt op be zuiniging aangedrongen, en dit tijdstip is niet geschikt voor verhoogin'g. Dhr. Oosterbaan handhaaft het voor stel, omdat langer uitstel zou veroorzaken, dat het seizoen voor het werk der' vei-: eeniging voorbij is. Het wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór 'de heeren Oosterbaan, v. Melle, Constandse, Stieger, Flink en Du vekot. Bij het voorstel van B. en W. inzake de restauratie der Groote Kerk, zegt dhr. Flink het voornemen van Bi. en W. zeer lofwaardig te vinden, maar vraagt, wan neer het mocht mislukken, om de ge meentelijke vergoeding voor de R. H. B. S. afgeschaft te krijgen, of toch nog op de subsidie zal worden teruggekomen. De voorz. bevestigt dit, waarna het voorstel wordt aangenomen. Al de andere, niet genoemde punten, werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij de rondvraag informeert dhr. de {Die naar het niet gereed komen der speel plaats in Bouwplan II. Zal worden onder zocht. Eveneens naar het adres betreffende muntgas. De voorz. zegt, dat dit reeds in behandeling bij B, en W. is geweest, maar men kwam nog tot geen resultaat. De gascommissie zal er nu over advi- seeren. Dhr. Vienings zegt, dat het berdje bij den lindeboom op den Westwal ver dwenen is. De voorz. zegt, dat het in re paratie is. Dhr. Constandse dringt aan op het tijdig nemen van maatregelen voor het planten en herplanten in het plantsoen op den Oostwal. De voorz. zegt, dat op bezoek van den heer Springer wordt gewacht en deelt tevens in antwoord op een vraag van den heer Flink mede, dat de storm van Woensdag niet zoo groote schade als die van November heeft ver oorzaakt. Op den Oostwal zijn twee boomen omgewaaid, terwijl de schade aan gemeen tegebouwen op een kleine f 100 wordt geschat. Dhr. Goedbloed vraagt naar de oorzaak, waarom in Nieuw Goes zoovele pannen afwaaien. De voorz. zegt, dat des kundigen verzekeren, dat oude daken een veel vasteren vorm hebben aangenomen, zoodat pannenschade bij nieuwe daken re gel is. Ook zijn er dn de crisisjaren vele pannen van slechte kwaliteit af geleverd. Hierna besloten zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede van den minis ter van Landbouw een schrijven te hebben ontvangen betreffende de opheffing van het Rijkslandbouwproefstation op 1 Mei •]a.s. Indien de gemeente over het gebouw, dat dan vrij komt, wil beschikken, kunnen daartoe onderhandelingen werden aange knoopt. Besloten wordt hierover onder handelingen te openen. Daarna sluiting. Een rare dominé. Da Melchers, predikant in Warga, is rood en is door enkele afdeelin.gen der S. D. A. P. in de gekombineord© kies kringen Groningen en Drente, evenals in Friesland toegevoegd aan de groslijst van kandidaten voor de Tweede Kamer. Het- Volk ontving nu de .mededeeling, dat ds Melchers aan hen, die hem voor de ver- luezkigskampagne spreekbeurten vragnn. antwoordt le. dat de mate, waarin hij aan de pro paganda zal deelnemen, zal afhangen van de plaats, dié hij op de groslijst krijgt- 2e. Dat hij het meest zal optreden in dien kieskring, die hem het meest succes belooft. 3e. Dat hij boven en behalve zijn ver goeding reis- en verblijfkosten, aanspraak .meent te moeten maken op vergoeding van de onkosten die hijrimoet maken, als hij door bet vervullen van spreekbeurten zijn groote,n tuin niet zelf kan bewerken. De wijziging de r K i s w c t De Christelijke Zeeliedenbond heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht hot wetsvoorstel-Albarda tol wijziging der Kieswet zoodanig te wijzigen, dat ook de Noördzce-visischers in de gelegenheid worden gesteld hun stemrecht uii te oefe nen. D'il zou b.v. kunnen geschieden door eenige dagen voor de stemming da gele genheid open te Stellen om hun stem uit te brengen. Allerlei. Naar vernomen wordt, zal voor de' can- didaluur-Van Bieresteyn, vroeger lid der vrijzpdem. partij een afzonderlijke lijst worden ingediend. Die Rotterdamschfe Raad nam na lang durige scherpe debatten met 23 tegen 21 stemmen het voorstel aan, subsidie te vragen voor den „alkoofbouw". Apotheken. Zondag a.s. zijn de volgende apotheken geopend: to Goes die van I, la Porto; te Middelburg die van ,1. C. v. d. Harst en te Vlissingen die van S .1. Engering. "Vakschool voor Meisjes te Goes. Naar aanleiding van de adverten tie, voorkomende in dit blad, vestigen wij inzonderheid ook de aandacht op de ge legenheid. voor opleiding van leerkrachten bij het Nijv. Onderwijs voor Meisjes. Nu het Nijv. Ond. wettelijk geregeld is, zal Zeeland steeds meer voor de opleiding van zijn eigen leerkrachten moeten zorgen en daarom doen wij een beroep op de jonge meisjes met einddipl. M. U. L. O. of 3-j. H. B. S: Meisjes daar is werk dat op je wacht Zeeland heeft je noodig. Middelburg. Gisteren werd de uitslag van de verkiezing van Men van de Kam'er van Koophandel voor het Grootbedrijf be kend gemaakt. Wij komen hierop morgen nader terug, maar deelen nu mede, dat gekozen werden 6 van de 9 candidaten der middenstandsvereenigingenn.l. de heeren W. Bosman, C. Boudewijnse te Middelburg, J. Enzlin te Zierikzee, J. G. v. Niftrik ©n J. v. Raalte te Vlissingen en J. J. Witkam te Goes. (Niet gekozen werden de hleeren Auier, Heijse en Schulte.) Werk, ontspanning, slaap. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor do gezondheid. Duizenden genieten ech ter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij ver storen het evenwicht der lichamelijke ge zondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. De nie ren worden overspannen en verzwakt doof- hun cindelooze strijd om een dusdanig» hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheuma- tische pijnen, watcrzucht'ge zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid ge voel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven do noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leefwijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spij zen en alcohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap ver sterken Foster's Pillen de nieren en re gelen zij do blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwij nen en voorkomen de ontwikkeling vaa rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasontste king enz. Onthoud echter, dat als gij weder ge zond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmiddelen. Iedere echte doos Foster's Rugpijn Nie ren Pillen draagt de handteekening va® James Foster. Te Goes verkrijgbaar bij De Paauw Co. en te Middelburg bij fa. C. Schulte Co a fl.75 per doos. [40] Van de G „bezuinigings-candidaten" wer den 'er 3 gekozen, n.l. de heeren A. Jero- nimus Jr. te Middelburg, M. Laernoes te Vlissingen en J. C. E. Massee te Goes. De bei|e geheel afzonderlijk gestelde can didaten, de heeren Tj. B. E. Kielstra te Goes en A. C. de Vos te Middelburg werden eveneens gekozen. Goes. Wij vernemen, dat de Vereeni ging voor Christelijke Wintertezingen de vijfde lezing in dit seizoen heeft bepaald op Woensdag 5 April a.s. Wegens verhindering van nu professor dr. Z. W. Sneller moest een andere keuze gedaan worden. Het bestuur w,as zoo gelukkig den beer dr H. Wagenvoórt Jr., conrector aan het Christelijk Gymnasium te 's-Gra ven hage, bereid te vinden voor de ver eeniging op te treden met het alleszins aantrekkelijk onderwerp„P o m p ie De lezing zal opgeluisterd worden door fraaie lichtbeelden. Dat belooft dus 'een waardig slot te worden van een belangwekkende serie lezingen. 5 April, een datum om te onthouden! Wij twijfelen er niet aan, of velen in stad en land zullen den avond van dien dag vrijhouden voor 't bijwonen van dr Wa- genvoort's lezing. Vlissingen. Gisterenavond gaf de zang- vereeniging „Hoop op Zegen", onderafdee- ling van. den Chr. Nat. Werkmansbond, in de zaal van den heer .Harsveld een goed geslaagde uitvoering, onder leiding van haar directeur, den heer J. Broei. De ver schillende nummers, met élan gezongen, voldeden goed en verwierven van het tal rijk publiek ©en warm applaus. Te Cape-lie a. d. IJssel is van de scheepswerf der firma Vuijk en Zonen te water gelaten het stoomschip „Aalsum", gebouwd voor rekening der maatschappij „Oostzee" te Amsterdam. Dit stoomschip zal aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier worden voorzien van ©en turbine-instal latie. De 3 ketels zijn opgericht voor het stoken van olie en kolen. 40-jarig bestaan „Patrimo nium". Gisterenavond herdacht de afdee- ling Vlissingen van „Patrimonium" in de Nieuwe Kerk aan de Wilhplminastraat het feit, dat het 8 Februari jl. 40 jaar geleden was, dat de vereeniging was opgericht. De samenkomst werd geopend door ds C. L. Voorhoeve, die d'e saamgekomenen liet zingen Ps. 68:10, en vervolgens las Ps. 103. Z.Eerw. wees op het gedenkwaar dige van dezen dag en spr. wierp een blik in het verleden. Al is het ©en dag van blijdschap, toch is fer weemoed in onzte harten, daar zoo velen die met ons den strijd zijn begonnen, nn niet meer zijn. De spreker herinnerde aan oud-minister Talma, toen nog predikant alhier, die „Patrimonium" zo o na aan het hart lag- Ds Talma leefde zoo mee met de afdeeling en Talma dacht nog gaarne terug aan zijn Vlïssingschen tijd- Hij sprak zoo gaarne van hart tot hart met de mannen van „Patriominum". Spr- herdacht ook nog den man, die zoo vele jaren de vereerd ring had gteleid, nl. wijlen den hfeer H. van der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1