Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nienws. Telegrammen. Uit de Pers. Ingezoiiileii Stukken. Openbare Verknopingen en Ver pachtingen. Aanbestedingen. doelen van Middelburg te wachten heb ben, enkel de nadeelen, welke een dure huishouding als die van Middelburg me debrengt. Het deel der gemeente Koudekerkè, dat zal overblijven, verklaart zich homogeen met dc bewoners van de buurt 't Zand. Wat 2o. betreft, de commissie is van oordeel, dat besparing in de gemeentelijke huishouding niet bereikt wordt. De 'be woners van 't Zand zullen een veel hoo- gere belasting moeten betalen, waarvoor de gemeente Middelburg niets in de plaats behoeft te geven. En wat 3o. betreft, Middelburg heeft geen bestaan sbelangen bij 't Zand. Ook heeft de commissie nagegaan, dat slechts 95 hoofden van gezinnen op 't Zand wo nen en in Middelburg hun arbeid hebben. De commissie kan derhalve geen enke len grond voor annexatie vinden. In het slot van het rapport wordt opgemerkt, dat Oed. Staten "niet de minste notitie hebben genomen van de wenschen der bewoners van 't Zand en de opvattingen van het gemeentebestuur van Koudekei'ke nage noeg liebben genegeerd. De volgens art. 7 aan Koudekerk© door Middelburg fe ge ven vergoeding wordt ten eenenmale on voldoende geacht. Ook is berekend, dat Middelburg bij een annexatie geen finan cieel voordeei heeft. Bij de besprekingen betwistte dr v. d. Harst, dat door grenswijziging 't Zand een betere geneeskundige verzorging zou krijgen, nam dhr Adriaans© het op voor de kleine renteniers, die hooge belastingen zullen moeten betalen en uitte dhr Jon- gepier de vrees, dat men bij annexatie op 't Zand meer café's zou krijgen en het wat rioleering, etc. betreft als een buiten wijk zou beschouwen. Ne<J Hferv. Kerk. Beroepen te Zetten-Andelst, J. Timmer te Montfoorl; te Ierseke (toez.) L. J. S. Crousaz te Maassluis (Standaard.) Gerief. Kerken. Bedankt voor Bleiswijk door J. Krüger teMaarssien. Ds W. J. v. Lindonck te Hontenisse hoopt Zondag 2G Maart afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. aldaar en Zon dag 2 April zijn intrede te Iioedekenskerke te doen, na bevestigd te zijn door ds W. L- Hermanides te Hulst. Ds W. H. H. Middendorp, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Ommielander- wijk, zal, na den 12en dezer aldaar af scheid te hebben giepreekt, den 19en d.a.v. te Vlissingen des avonds intrede doen, na des voorniidtlags te zijn beves tigd door ds C. L. Voorhoeve. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het Candida,ats Rechtswe tenschap de heer W. Locker de Bruyne. Haamstede. Op de voordracht voor hoofd der Chr. school alhier zijn geplaatst de boeren P. J. v. d. Berg te Akkrum, •J. C Kloosterman te Colijnsplaat en E. Kuiper te Waddinxveen. (Stand.) Biddag. Ned. Herv. Kerk. Heinkenszand, vm. ds. Netelenbos, p.m. ds'de Voogd. 's-Heer-Arendskerke, vm. ds. de Voogd, urn. ds. Netelenbos. Geref. Kerk. Wemeldinge, vm. en nm. ds Kouwenhoven van -Leiden. Evang. Gem. Wemeldinge, vm. dhr. Verboom van Goes, nm- ds M. J. Mooy van Oude Bildzijl. Een ambtenaar van de rechterlijke macht te Zierikzee, die in een hotel in de Kalveirstraat te Amsterdam logeerde, is het slachtoffer geworden van hotel- dieven, die zijn koffer hebben gestolen, welke, behalve lijfsgoeder'en, o.a. bevatte zes obligatiën, a f 1000 der 6 pet. leening Amsterdam 1922. (Hbld.) Kattenïen toon stelling. De kattententoonstelling, welke dezer dagen te Amsterdam is gehouden, heeft buitenge woon druk bezoek gehad en vooral het aantal katten vriendinnen was groot. Hot was in de tentoonstellingszaal zoo vol, dat menigeen het 'ten slotte maar opgaf om iets van de inzendingen te zien, daar voor elk hokje zich een piaar dozijn kij kers en kijksters verdrongen. Het aantal ingezonden katten bedroeg ongeveer 200 en daaronder waren zeer zeldzame exem plaren, waarvan ©enige ook te koop wa ren. De prijzen wisselden tusschen f50 en f 100 en zelfs was een Angorakat voor f 250 te koop. Ontploffingen. Het Hbhl. van Antw. meldt: Geen week gaat voorhij of menschen- levens zijn er op het westerfront te be treuren. Maandagmiddag, rond 3.30 u., was dit nogmaals het geval,. Een werkman, zekere Jules Platteeuw, 24 jaar oud, was bezig met delven op het gehucht „Boschkant", toen meteens -een geweldige ontploffing plaats greep. De werkman zal naai" alle waarschijnlijkheid me't zijn Werktuig op een obus gestompt hebben. De ongelukkige werd verscheidene meters ver geworpen. Werklieden, die daar in de nabijheid arbeidden, kwamen toegesneld en vonden nog slechts een lijk. Over het ganschie lichaam waren vreeselijke wonden te be speuren, die den dood op don slag ver oorzaakt hebben Het slachtoffer werd naair zijn woning, een tiental minuten verder gelogen, overgebracht Nog een ander droevig geval Maandagmorgen, naar school gaande, kreeg de 8-jarige knaap Alfons Dielhaye van een zijner schoolkameraden een ko peren buisje en stak het in zijn broekzak. Rond 10 uuir, toen de knaap1 zich in do klas bevond, haalde hij biet buisje uit den zak >eu zal er waarschijnlijk in gepeu terd hebben, toen er een ontploffing plaats greep, gevolgddoor een geweldig ge schreeuw. Den knaap werden drie vingers van de handen afgerukt. Drie andere kin- deren waren licht gekwetst aan het hoofd en de zijde. Geneeskundige zorgen werden hun toegediend. G e m e e n t e 1 ij k e geldnood. De gemeente 's-Gravenzande kon over Janu ari niet aan alle ambtenaren salaris uit- keieren. Het aantal wachtenden is nu over Februari uitgebreid met d,e onderwijzers, terwijl de ambachtslieden over 1921 hun loonen ook nog niet ontvingen. Fietsendieven. Dank zij samen werking van de politie van Den Bosch, Til burg en Breda zijn bij een kroeghouder te Goirle 20 rijwielen in beslag genomen, <lie in de laatste weken in die drie gemeen ten van de straat waren ontvreemd door iemand uit Eindhoven. Deze en de kroeg houder, als verdacht van heling, zijn ge arresteerd. Gruwelijke moord- In het klei ne plaatsje Vaudeville (Frankrijk) is Vrij dagnacht een grijsaard van 80 jaar met zijn 57-jarige dochter vermoord. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, 'dat de bedrijver van dezen dubbelen moord de Pool Zobzac is, die, zooals gemeld, met twee andere bandieten, Da Silva en Cliar- villat, uit de gevangenis van Saint.Michicl ontvlucht is en de eenige is van het boe- venlrio, dien men nog niet heeft kunnen opsporen. E en tweede Landru. In de omgeving van Warschau zijn de laatste twee weken 11 vrouwen vermoord, bij' welke allen de schedel was verbrijzeld. Men gelooft, met een enkelen dader Le doen te hebben. „Hee'i'en" studen ten. De stu denten zijn in opspraak den laalaten tijd. Nu eens zijn het de groentijdschandalen die de aandacht trekken, dan is het de wijze waarop de stichting van de Uni versiteit wordt gevierd die in broeden kling ergernis wekt en thans lezen we weer in Het Volk: Woensdagavond 1 Maart werd op een studentenkamer' aan de Btreesltraat te Lei den gefuifd. Men had een beeld, voor stellende een naakte vrouw, aan den bui tenkant van bet raamkozijn geplaatst. Door zelf in het kozijn te gaan zitten schreeuwen, werd de aandacht van 'het passeerende publiek getrokken en geves tigd op 'het vrouwenbeeld, terwijl toen uit roepen weerklonken tot het publiek als „Kniel viezeïikken, neem je hoedje af!" Wie die viezerikken waren, wterd er niet bijgezegd, maar wij maakten onze conclu sie. De hoeren waren de vorige week in de weer met het werpen van voetzoekers .onder het publiek, dat de sociëteit passeer de. Zelfs wettl een agent van politie zoo'n ding in 't gezicht geworpen Die po- liiie verklaarde daartegenover geheel mach teloos te staan omdat het gebeurde vanuit de geopende ramen en deuren en zij geen recht had, de daders daarbinnen te gaan arresteeren. Daartoe moet eerst een mach tiging door den burgemeester afgegeven wotden, die een duidelijke beschrijving van den te arrestceren pfersoon moet be vatten, wat uit den aard der zaak in de meeste gevallen niet mogelijk blijkt. Maar is het niet schandalig, dat deze dingen kunnen plaats hebben, zonder dat er iets: daadwerkelijks tegen (e doen is? Een droef j u b i 1 e u m. De briga dier van politie D. Rang te Amsterdam, vierde Vrijdag zijn 25-jarig jubileum. Des middags, toen velen uit het korpis hem kwamen gelukwenschen, werd hij plotse- ling door een hartverlamming getroffen. Eenige oogenblikken later was hij een lijk. Walgelijk. Nabij „de Melm" te Renswoude werd door de politie een man in beschonken toestand gevonden en over gebracht naar het dorp; bij bleek twee flesschen onverdunde spiritus te hebben gebruikt en overleed weldra. Toch terechtgesteld. In een 'gevangenis te Chicago was sinds eenige maanden een jongmensch, zekere Harvey Church, opgesloten, die ter dood veroor deeld was wegens moord, gepleegd op twee autohandelaren. Zoodra Church en week of wat geleden veroordeeld was, strekte hij zich op zijn bed uit, sloot de oogen en weigerde verder te eten of zich maar te bewegen. Zijn tanden hield hij stijf op elkaar geklemd en zij waren met geen mogelijkheid van elkaar te krij gen. Hij werd dooi- de neusgaten met vloeibaar voedsel ingespoten. Het scheen echter of de man geestelijk dood was en van niets meer besef had. Hij was in die paar weken steak verouderd en het lichaam was bijna totaal verstijfd. Desondanks is hij Zaterdag toch opgehangen. Vóór ^ijn terechtstelling was hij nog even bij ken nis gekomen en had hij zijn ouders her kend, doch hij was te zwak om geluid te geven. De fabrikant der Neder- landsche bankbiljetten. 134 Munchen wordt aan het Hldd. geschreven, dat Greler, de Duitscher, die gearresteerd Werd, verdacht van het namaken van Ne- derlandsc'he bankbiljetten van 200 gulden, aldus te werk is gegaan. In December ver telde een heer, die zich sigrteekenaar Karl Michel noemde, verschillende clichi- fabrikanten in Munchen, dat hem door de Nederlandscho Bank was opgedragen een nieuw bankbiljet te ontwerpen En daar om moest hij van - het meegebrachte ge deelte van het ontwerp een cliché hebben. De firma's in Munchen, die op een goede bestelling uit Nederland hoopten, voerden de opdracht onmiddellijk uit. Later bleek, dat de teekeningen niets anders waren dan ve'rgrootingen van gedeelten van een 200 guldens biljet. De cliché's, die Kart Michel bij verschillende firma's bestelde, zette hij in elkaar en daarmee drukte hij dan zijn valsche biljetten. Niettegenstaande alle cliché-fabrikanten •een duidelijke persoonsbeschrijving van Karl Michel konden geven, gelukte het toch niet den man het spoor te komen. Doch een onvoorzichtige opmerking liet hem er in vliegen. Hij had een van deze fabrikanten verteld, dat hij in opdracht van een vreemde regeering bij een bekende Berlijnsche firma zijn bemiddeling had verleend voor het maken van vreemde postzegels. Uit een onderhoud bij deze firma bleek, dal dit juist was en dat de (bemiddelaar Greter heette, architect te Aufhause.li in Wurtenberg. De beschrij ving van dezen man klopte met die van den cliché-besteller in Munchen. Maart. 8 Goes, vendutie, De Kok. 8 Wilhelmiiiapolder, paarden, Holl- mann. 8 's-Heerenhoek, erfpachtsrecht en het gebouw, Van Cleef. 9 Kruiningen, boereninspan, Ilollinann. 9 Goes, tuinmansgereedschap, meubi lair enz., Pilaar. 9 Goes, boereninspan, de Kok. 9 Middejburg, houtwaren, Rosier en Vervaat 10 Kats, inspan, Markusse. 10 Goes, inboedel, inspan, De Kok. 10 Goes, inboedel, v. Dissel. 10 Borssele, olmen en hakhout, Beth. 10 Nisse, koetshuis, v. Cleef. 11. Ellewoutsdijk len 's-Gra,venpolder, inieuwe houtwaren, Ilollmann. 11 Kruiningen, afbraak, de Kok. 13 Oudelande, hoefje, Pilaar. 13 Iioedekenskerke, weiland, v. Dissel. 13 Oudelande', Baarland en Hoedekens- kerkie, nieuwe houtwaren, Hollmann. 14 Goes, woonhuis, bouwland en boom gaard, v. Dissel. 14 Goes, winkelhuis, pakhuis, huizen, v. Dissel. 14 Goes, huis, 's Heer Hendrikskinderen- dijk, v. Dissel. 15 Serooskerke, inspan, Loeff. 15 Aardenburg, buitenplaats, Mazijk. 15 Goes, inboedel, oud porselein, goud en .zilver, winkelvoorraad, v. Dissel. 15 Arneni'uiden, schuur, huizen, v. d. Harst. 1.5 Kruiningen, huis, Neervoort. 16 Biezelinge, meubilair, loopvarkens, Neervoort. 17 Ierseke, huizen, bouwland, v. Dissel. 17 Serooskerke, huis en tuin, Blaupot ten Cate. 17 Krabbendijke, inspan, huisraad, Pilaar 21 Goes, bouwland, Neervoort. 22 Middelburg, hofstede, Struve- 23 Kloetinge, huis, tuin, v. Dissel. Nisse, hofstede, Pilaar. Veere, bouw- en weiland, Hioolen. April. 20 Colijnsplaat, inboedel, Heijboer. 21 Grijpskerke, inspan, Blaupot ten Cate. 26 Souburg, inspan, Blaupot ten Cate. Goes, hofstede, Pilaar. Maart. 10 Ierseke, bouwen school Hervormde Schoolvereeniging 3 lokalen en schoolmeubelen. 11 Krabbendijke, amoveeren schuur Oost polder, A. Wabeke. HAARLEM. V.D. Reeds lang had de winkelier J. F. te Schoten een veete tegen K. v. P., concierge aan liet Frans Hals museum te Haarlem. Gisteren kwam F. in het museum en gaf v. P. onverwacht 2 steken met een mes', een van voren in de boïststreek en een van achteren in liet l'echter schouderblad. Naar het ziekenhuis overgebracht, bleken de wonden niet van ei'nstigen aard te zijn en kon de man, na verbonden te zijn, weder huiswaarts keelfen. De dader werd door het personeel gegrepen en aan de politie overgeleverd. AMELAND'. V.D. Het Ameiikaansch s.s. Munham is ten Zuiden van Helgoland gestrand. Sleepboot-a,ss.istentie is gevraagd. WEENEN. V.D. Bevestigd wordt dat Oostenrijk niet kan rekenen op de hulp van den Volkenbond. Grimm is uit Londen teruggekeerd met het bericht, dat de Vol kenbond geen criediet aan Oostenrijk kan geven, en dat zij zich hiervoor tot parti culieren dient te wenden. HAMBURG. V.D. Het stoomschip Lim- bu'rg'ia is in de haven van Hamburg aangekomen. Het zal voortaan den naam Heliante dragen. PAPIJS. V.D1. De dagbladen deelen bij zonderheden mede over een verraderlijken overval in Marokko, waarvan een Fvansch majoor het slachtoffer is geworden. Nog een ander officier en zes manschappen zijn gewond. STETTIN. V.D. lie staking der haven arbeiders is opgeheven. Bewilligd is in een loonsveriiooging van 30 pet. LEIPZIG. V.D. Voor de Leipziger Messe zijn reeds 120.003 kaarten verkocht. De be langstelling, vooral van luitenlandsche zij de is groot, terwijl reeds Voor millioenen is aangekocht. Zelfs zijn Chineeschie jour nalisten in Leipzig aangekomen. LONDEN. In het Lagerhuis wordt op goed gezag verklaard, dat de politieke crisis is beëindigd door Lloyd George's besluit om aan te blijven. Omtrent den gezondheidstoestand van den premier loo- pen de berichten uiteen. WEENEN. (Hbld.) In Polen verbreidt de typhus zich meier en meer. In verschil lende streken is nagenoeg de gansche be volking aangetast. Die toestand is zeer ernstig. Daardoor staan wij zooveel sterker. De propaganda door de Plattelanders- partij onder onze boeren en tuinders ge voerd, neemt allengs grooter afmetingen aan. Alles wijst er op. dat de booze belangen strijd, die den politieken kamp ontadelI, bij dezen 'electoraten veldtocht zijn sterkste openbaring vinden zal in de agrarische sfeer. Op onze boerenbevolking zullen de felste aanvallen gepleegd worden om hen ontrouw te maken aan liet Christelijk vaandel Tot afwending van dat gevaar, vinden wij in den Christelijken Boeren- en Tuin- dersbond een voortreffelijk hulpmiddel. Reeds bleek zijn invloed daarin, dat onze georganiseerde Christen-boeren en -tuinders zich met een uitgewerkt program richtten tot de hoofdbesturen van de anti revolutionaire en christelij'k-historische partij. Zoo gelukkig was die tusschenkomst, dat het strijdpirogram onzer partij bereids bijna zonder uitzondering al do wenschen van den Christelijken Boerenbond over nam. Wij twijfelen niet, of ook aan den anderen wensch, dat op1 de 'candidatenlij's- ten een goede plaats wordt geschonken aan mannen, die zich gedragen weten door het vertrouwen onzer georganiseerde Christ en-mannenzal worden voldaan. Juist door die positieve actie staan wij zooveel sterker tegen hol woelen der Plattelanderspartij, over wier heilloos drij ven geen der onzen in het onzekere mag verkeeren. (Rotterdammer.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In ha.ar vergadering van den 2en Maart 1922 heeft de A. R,. Kiesvereeniging te Bergen op Zoom zich bij herhaling reken schap gegeven van de groote bezorgd heid, waarmede het finantieel beheer van den Staat haar in steeds toenemende mate vervult. De heer Colijn, voorzitter van het Cen traal Comité, heeft in zijn propaganda- redevoeringen voor het millioenplan, de voorspelling uitgesproken, dat, indien het Rijk op de door hoor gevolgde wijze voortgaat, de Staatsrekening over het jaar 1922 of 1923, een tekort van tusschen de 150 en 200 miljoen zal aanwijzen; en op de laatst gehouden deputatenvergadering drukte hij in zoovele woorden de vrees uit, dat wij den gevaarlijken slagboom reeds voorbij zouden kunnen zijn, m.a.w. dat het reeds te laat z;ou kunnen zijn. Er wordt dan ook vrij algemeen gevreesd, dat, indien niet radicaal met het tot nu toe gevolgde beheer wordt gebroken, de Staat met snellen tred den weg naar het openbaar" bankroet opgaat, een weg die zal blijken zeer snel te worden' algelegd. Het heeft op dit oogenblik minder nut beschouwingen te houden over de dikwijls ergerlijke wijze, waarop met de openbare gelden is en wordt omgesprongen, noch om critiek te oefenen op de soms beden kelijke wijze, waarop de Rijksmiddelen werden aangevuld. Naar de onwankelbare overtuiging- der. Kiesvereeniging is de A. R. Partij alleen dan voor God verantwoord, indien zij de uiiterste middelen aanwendt, om de vree selijke gevolgen, welke te verwachten zijn, van de natie af te wenden. Zij heeft daar om na ernstige overweging besloten, ter aanstaande deputatenvergadering, twee amendementen op het Ontwerp Program van Actie in te dienen: 1. Inzake financiën te lezen: Op den voorgrond sta het beramen van maatregelen, teneinde een sterke ver mindering van de Rijksuitgaven te be reiken; het achterwege laten van elle niet strikt onvermijdelijke uitgaven; de strikte zuinigheid in het staatsbestuur wor de geëischt. 2. De menschen inzake de samenwerking met andere partijen, sub a aan te vullen met: In het werkprogram moet aan clat deel van het Program van Actie, hetwelk onder a de finantiën handelt, ten volle recht worden gedaan. De bedoeling van het eerste amendement is, de negatieve eischen van het Ontwerp Program aan te vullen met de positieve vordering, dat maatregelen worden be raamd, welke tot drastische vermindering van uitgaven leiden. De strekking van het tweede amende ment is de wensch dei' Partij tot uiting te doen komen, dat men straks bij het op stellen van een gezamenlijk werkprogram met andere partijen, aan den dringenden eisch van Staatsbeleid, in het eerste amen dement samengesteld, ook volkomen ge bonden zij- Alleen op deze wijze is de Partij, afge zien van haai' schuld in het verleden, voor de toekomst verantwoord. Kan op dezen grondslag geen coalitie opgebouwd worden, dan is het noodig, dat de A. R. Partij zich aan de verantwoordelijkheid voor het regeeringsbeleid onttrekt. In de oppositie wacht haar dan een schoonë taak met een welhaast verpletterende ver antwoordelijkheid. In het vertrouwen dat de zaak waarom het hier gaat, op de belangstelling van jallen, die het wel meenen met de toekomst van land en volk, kan aanspraak maken, verzoekt de kiesvereeniging te Bergen op Zoom, dringend aan alle kiesvereeni- gingen, om de voorstellen tijdig in be handeling te nemdn. Ten einde een indruk te verkrijgen om trent de mate van den steun, dien de voor stellen van ons Antirev. volk, zullen ont vangen, zou het op hoogen prijs gesteld worden indien de kiesver. huur besluiten dienaangaande aan de vereeniging te Ber gen op Zoom willen mededeelen. Namens het bestuur der A. R» Kier- vereeniging te Bergen op Zoom: P. VAN KEULEN, Secretaris. Mijnheer de Redacteur, Onder de kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Groot bedrijf werd in mijn omgeving verspreid een circulaire met model stembiljet, waarin namens de Middenstandsver - eenigingen in het District Goes de kiezers worden uitgenoodigd op bepaalde oandidaten te stemmen. Terwille van de eerlijkheid, stel ik er prijs op te verklaren, dat aan deze actie door de Vereeniging „Handelsbelangen" te Goes niet is meegewerkt. Integendeel, door deze Vereeniging werd besloten zich te houden buiten alle actie voor de ver kiezing van leden voor het Grootbedrijf. Temeer bevreemdt mij de gewraakte redactie van het stembiljet, waar ik dato 28 Febr. jl. aan een der onderteekenaren van de circulaire, als antwoord op diens schrijven, mededeeling heb gedaan van het besluit mijner Vereeniging. Met dank voor de plaatsruimte, P. OOSTERBAAN, Voorz. .„Handelsbelangen", Goes. Tweede Brief van jan Losser. Mijnheer de Redacteur, Nou moeten we eens een afspraakje- samen maken, want ik weet hoelemaal niet of u wel genegen bent moer van m'n brieven te krijgen. Maar dezen brief wilt u toch asjeblief nog wel opne men, want anders krijg ik het met Jan netje Job-se aan dén stok. (Zoo heet namelijk m'n vrouw voluit.) Ik moet u vandaag maar ie ens wat van ons beiden vertellen, want. er zijn groote en ontzaggelijke dingen in mijn huisje ge beurd, naclat ik m'n brief naar jullie beroo had gezonden. Ik weet dat ik begonnen ben met een halve leugen. Gelukkig geen li eel e. Ik heet namelijk wel Jan, maar niet. Losser. Ik dacht in mezelvers: Jan, as ze je brief opnemen en ze lezen je naam, dan heb je geen leven meer op- je dorp. Dan zegt de ©en: zoo'n verwaande vent! en -een anderdie wil-is toonen hoe knap-i is! en een derde: die wil ■oenfo verdienen! en een vierde weer wat anders, want kletsen dat ze hier kenne, daar is het -end van weg! En zoo dacht ikik noem me Jan Losser en dan heit niemand m'n in de gaten. Maar. meneer, toen de Zeeuw kwam, beefde ik zoo van de uiteras ie om te zien of m'n stukkie er in was, dat Jannetje zei: Kertel, wat scheelt je? Maar ik zei niks en keek maar, en toen ik zag dat m'n brief er in was, ging ik zilte leze. Nou was er zeker wat bijzonders- aan m'n t'iselemie, want Jannetje kwam Dij Cue staan en zei: Jan, er is wat! Is er een van de fennielje dood? Nee, zei ik. maar tiaar slaat zoo'n aardig stukje in de krant. Nou zegt ze, dan mot ik dat ook is leze! En nou gebeurde er wat, meneer de krantendirecteur, waar ik nog van streek over ben als ik -er an denk. Je mot wete-, wij soort menschen zoenen mekaar niet zoo dikwijls als jullie deftige lui dat doet. Ik heb wel eens booten zeggenhoe liooger ze benne, des te meer zoenen ze malkaar, zoodat koningen en presiden ten zelfs in h-et publiek, op een station of zoo maar op de straat, malkaar gaan kussen. Dat doen wij soort lui (w u 1 d e r zeggen ze hier in Zeeland) nooit. Toen ik en Jannetje verloofd waren, gaf ik ze wel eens op- straat een zoen, maar dan was het stikkedonker, als ik, ze op- onzen Vlijen avond thuis bracht. Maar sinds we getrouwd zijn nam dat gebruik zoetjes aan af, en nou doen we het eigenlijk alleen bij plechtige gelegenheden als ouwe- jaairsavond of bij een sterfgeval of zoo iets. En toch houd ik eigenlijk nog veel méér van. d'r dan voor 38 jaar. Want zóó lang benne we getrouwd. Wat gebeurt er nou? Jannetje gaat lezen op d'r stoel, zet d'r bril op d'r neus en zegt niks. Een paar keer kijkt ze oj), terwijl ik bij de kachel zit en net doe of ik naar de poes kijk, die daar ligt te snorren, en opeens springt ze op, looipt naar me toe en gilt, zoodat ik bang was dat ze het op (straat zouden hooren„Jan, Jan, Jan, een lijs joeen lijs jeIk dacht heusch dat het goeie mensch dol wérd. Daar komt ze naar me toe, slaat d'r arm om me hals en geeft me drie, vier zoenen achter mekaar, zoodat ik dacht: ik stik zoo meteen nog! zóó pakte ze me beet. En toen ging ze huilen. Ik zeg: Jannetje, wat heb je? En ze snikte: lieve Jan, dat is van jou, w.ant dat benne wie allebei. Ik ben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2