No 134 Dinsdag 7 Maart 36e Jaargang DE GIDEONS BENDE. Buitenland. Binnenland. Dit De Provincie. J. N. VOORHOEVE, DEN HAAR. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abo n n e me n tsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—i Losse nummers f 0.05 Prijs der Adverta n11n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lang? Vorststraat 68—70, Goes [Tei.Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, Vereénigen van gemeenten. Het is een goede gedachte geweest van onze mannen om bij de behandeling van de begrooting van Binnenl. Zaken' dit keer met groote kracht te pleitem tegen vereeniging van gemeenten. 't Begon met Zijlstra en later kwamen de heeren Rutgers en de Wilde de reeds uitgesproken wenschen versterken, 't Is goed nog teens1 hierop te wijzen, omdat ook onder onze mensehen de gedachte nauwelijks rust liet aan den moord op zoovele der Zeeuwsche gemeenten. Reeds vroeger had de heer A. Colijii in een zwaren strijd de Regeering be^ 'duid, dat dit streven onder de onzen vooral wrevel wekt en ontstemming en het is een groot succes geweest op> het ge bied van de grenswijzigingswetgeving, dat de nevenvoorstellen van den heer Colijn 32 stemmen verkregen tegen 35 stemmen voor het Regeeringsvoorstel. "Wiltgij dan iets doen voor Tholen, zoo riep de heer De Wilde den Min. van Binnenl. Zaken toe, help dan zorgen, dat de verbinding met den vasten wal tot stand komt. Dit optreden van de A. R,. Kamerleden is niet een nieuwtje; reeds menigmaal heb ben zij getoond in dit opzicht ook nauw keurig acht te willen geven op het be ginsel van ware vrijheid. R,eeds jaren geleden ontmoette een zelfde streven naar veï'eenlging van ge meenten krachtig verzet bij het toert, malige kamerlid Mr Th. Heemskerk. Uitgezonderd 'n enkele stem en dan vol strekt niet met bijval aan de R,egeering inzake combineeren van gemeenten van Roomsche zijde, vernam men van andere partijen hierover geen woord, behalve van den communist van Ravtesteijn, die boe eer hoe liever de kleine gemeenten wil opruimen. Bezuinigen! 't Is de leuze van den dag. De Vrijheids bond bezuinigt dit keer van punt één tot bet laatste punt. Alleen niet op openbare scholen ©n onderwijzers en subsidiën voor kunst en optera. Dr Dresselhuljs moet 'n betetje concurreeren met de roode heeren als 't loopt over steun uit 's Rijks kas aan Rusland. Geven wij uit de schatkist geen geld, zoo zeide de liberale woordvoerder, dan door liefdadigheidspostzegels uitge ven, zalen beschikbaar stellen, kosteloos drukwerk doen verwaardigen of, zooals in Engeland, bij iedei'e particuliere gift een gelijk bedrag voegen. En toch bezuinigen1 Bezuinigen, ons volk gaat gebukt onder zware lasten. Ja, maai" de liberale bezuinigers hebben toch Dr Rutgers in de Eerste Kamer alleen laten staan met zijn plaatselijke keuze- Wanneer die brave bezuinigers allen eens krachtig meewerkten om hier euvelen te bestrijden, dan ware veel bezuiniging aangebracht en middelerwijl de welvaart van ons volk verhoogd. De griezelige post onder: „Opbrengst Rijksmiddelen over Januari 1922" aan ge distilleerd vertoonde f 4.326.523.02, meer dan drie en veertig honderd duizend gulden. 't Vorige jaar beliep dit over de twee honderd acht en tachtig millioen gulden1 't Wordt noodig tijd, dat men over be zuinigen 'niet meer praat, niets meer dien aangaande belooft, doch krachtig zich aan gordt om ons volk een goed besef van zedelijk-godsdienstige verheffing te geven. Dan is in wezen 't best en veel be zuinigd De ontvolking van België. De resultaten van de jongste volkstel ling in België geven het „H. v. Antw." de volgende beschouwingen in de pen, welke een merkwaardig licht op den geesel der ontvolking, welke ook België teistert, werpen. De totale bevolking in België is voor de eerste maal sedert het bestaan van onze onafhankelijkheid achteruitgegaan- Deze vermindering bedraagt 25.000 in woners. Het is enkel door de annexatie van de cantons EupenMalmedv, dat wij tot een vermeerdering komen van 53.719 inwoners. Als men nagaat, dat de vorige volkstel ling in 1910 een vermeerdering aangaf van 730.236 inwoners op de vorige, dan is deze vermindering, ondanks de oorlogsgebeur tenissen, wel opvallend- De groote schul digen zijn de WalenprovinciesDaar is geen vooruitgang, maar verlies. Zou de immigratie van Vlaamsche elementen er niet op groote schaal bestaan, dan zou het geboortecijfer laagten bereiken, die alleen in Frankrijk zijn terug te vinden. De toestand der Vlaamsche provincies is geruststellender: Brabant heeft een ver meerdering te boeken van 50.914 inwo ners, Antwerpen van 47.220 en Limburg van 24.760. Dit is echter niet voldoende om de vermindering, die in al de Waal- sche provincies bestaat, goed te maken- Een dreigende uitsluiting. De dreigende uitsluiting in de machine industrie en in de werktuigkundige en electrische bedrijven in Engeland zal bin nen enkele dagien bijna een millioen mten- Êcben tot werkloosheid dwingen, indien tenminste niet voor Zaterdag een afdoende oplossing wordt gevonden. Zaterdag heeft Brownlie, de president der vakvereenigingen in de werktuigkun dige bedrijven een dringend beroep giedaan op den premier out bet gevaar van de dreigende uitsluiting af te wenden. Het stilleggen van verschillende bedrijven zou het aantal werkloozen met een millioen vermeerdereu. Verscheidene andere fabrie ken zouden, zij het indirect, door de uit sluiting worden getroffen. Het getal werk loozen zou tot 7 millioen stijgen. Ook Thomas, de labourleider, heeft hot woord gevoerd over de ernstige crisis, welke in de scheepsbouw- en machine industrie dreigt uit te breken. Arolgens zijn. meening moest de regeering eten on partijdig onderzoek instellen en hij dacht wel, dat de vakvereenigingen een derge lijke methode zouden goedkeuren. Automobilisme larger dan oorlog. In een mede dueling van den Nieuw- Yorkscben magistraat over de gevolgen der doodrijderij wordt er op gewezen, dat de Amerikanen, gedurende 18 maan den, dat ze deel hebben genomen aan den oorlog, 48000 man verloren hebben- In diezelfde periode echter zijn er 91000 men- schen op de Amerikaansche wegen ten gevolge van auto-ongelukken omgekomen. Daaronder 25000 kinderen. Een cycloon op de kust van Mozambique. De kleine haven Chinde. tusschen Beira en Quielimane is door eien cycloon geteis terd. Tal van particuliere woningen en re geer in g sgebou wen zijn vernield, terwijl de pieeste schiepen schipbreuk leden en stukgeslagen werden. Van de Sena-Suiker- maatschappij zijn 600 ton suiker verloren gegaan. Naar tot nu toe bekend is zijn vijf Europeanen en dertig inlanders gedood- Men vreest echter, dat het aantal slacht offers nog veel grooter zal blijken. Belga bericht nog, dat een viertal vaar tuigen. van den havendienst tegen de rot- -sen geworpen en geheel verbrijzeld zijn. De Bena-su ikerrn aat schap pij verloor door den storm 18 stoomschepen, met een ge zamenlijke lading van 600 ton suiker. Korte berichten. In verband met de coalitie-crisis in •Engeland wordt de mogelijkheid géuit, dat het ministerie Lloyd Georgie nog voor het einde van deze week zal aftreden. In 'elk geval zal Lloyd George eeuigen tijd rust moeten nemen, daar hij geheel overspan nen is. De Deensche kroonprins Friedrich heeft zich" in Cannes verloofd met de 19-jarige prinses Olga van Griekenland, de dochter van prins Nicolaas en de nicht van koning Konstantijn. Dezer dagen heeft de Deensche re- geiering bij den Senaat een wetsvoorstel aanhangig gemaakt ter invoering van plaat selijke keuze. Op den laatsten dag van verleden jaar hebben er in heel Duitschland niet minder dan 166 dagbladen en tijdschriften opgehouden te bestaan. Een groot aantal bladen, die tweemaal per dag verschenen, zijn van toen af uitsluitend avond- of ochtendbladen geworden. Talrijke provin- ciehladen verschijnen op kleiner formaat dan vroeger. De Tabakswet. Zooals leeds gemeld, zal de Tabakswet naair alle waarschijnlijkheid den len Mei a.s. in werking treden. Alsdan zullen voor het in den handel brengen van si garen, banderollen en zegels noodig zijn, welke bij de firma Enschedé te Haarlem op groote vellen worden gedrukt, en voor de aflevering in viei'en gesneden. De Minister van Financiën zal alsnog voorschrijven, dat ieder fabrikant verplicht zal zijn op. eigen kosten, zijn bedrijfsver- gunningsnummer op de banderollen en ze gels te doen aanbrengen. Bovendien zal de fabrikant zeer waarschijnlijk een naam- of een fabrieksmerk op de zegels mogen plaatsen. De zegels voor de sigaren zijn rechthoe kig ter grootte van 75 m.M. bij 7 m.M., doch kunnen deze ook op een kleinere lengte versneden worden. De Staat levert de banderollen en zegels ongegomd, zoodat do fabrikanten daarvoor nog- zorg hebben te dragen. Uitvoerige Prospectus met fraaie plaat op aanvraag gratis verkrijg baar bij den Boekhandel en bij den Uitgever 1% E, e n boe 'k van Keizer Wilhelm Do Be'rlijnsche correspondent van het Hbld. meldt: Naar ik verneem zal binnen kort een boek van keizer Wilhelm uitko men, dat den titel draagtEïinnernngen an Ko'rfu. De Keizeir schreef het in hamenwerking met denbekenden archeoloog prof. Vil helm Döï'pfeldt, die voor dit doel her haaldelijk naar Doorn reisde. Hot werk zal met photo's rijk geïllustreerd zijn, het leven des Keizers op Korfu, de talrijke opgravingen, kostbare feesten enz. uit voerig beschrijven. Het Hbld. teekent hierbij aa,n Het is ons gebleken, dat de keizer inderdaad aan een dergelijk boek werkt. Hij behandelt daarin o.a. de opgravingen in 191.1 op Korfoe gedaan, waarbijl een gevel van een tempel uit 'de zesde eeuw vóór Christus is gevonden. De keizer heeft ook over de opgravingen gesproken met Nederlandsche hoogleera- ïen, maar zijn inlichtingen op oudheid kundig gebied heeft hij uitsluitend gekre gen van pirof. Dörpfeldt, met wiens op vattingen de Nederlandsche archeologen het niet steeds eens zijn. Ontslag. Naar de „Tel." verneemt, hebben eien aantal tijdelijke departementsambtenaren aanzegging van ontslag gekregen. In amb tenaarskringen heers-cht hier en daar nogal onrust, omdat men vermoedt, dat nog an dere bezuinigingsmaatregelen zullen vol gen. De Vliee.schkeuring s we t. De Minister van Arbeid verzoekt de ge meentebesturen spoediger voortgang te maken met de vaststelling der verorde ningen en instructies der Vleeschkeurings- wet, nu het gewijzigde wetsontwerp ver moedelijk spoedig in behandeling zal komen. De Minister .zal aan H. M. de Koningin voorstellen den termijn, bedoeld bij artikel 48 in bedoelde wet, thans nader te bepalen (op 1 April 1922; eerst was 1 Januari j.l. vastgesteld. Die Arbeid swe t. Naar het Centrum verneemt zal binnen enkele dagen hiet ontwerp tot wijziging der A rbeid sw et ver schijnen De Roode Ruggen. De Nederlandsche Bank is gemachtigd de „oude bankbiljetten van f 1000 buiten omloop te stellen. De oude biljetten en de z.g. hulpbiljetten, gedateerd '1 Aug. 1914 moeten vóór 6 Maart 1923 ter be taling worden aangeboden aan de Bank of hare agent- en correspondentschappen. DeTweede Kamerverkiezingen. Naar „De Tel." verneemt, zal de candi- daatstelling voor de Tweede Kamer op 23 Mei en de stemming hoogstwaarschijn lijk op 5 Juliplaats vinden. Bij' Kon. besluit is toegekend de aan de orde. van Oranje-Nassau verbonden eremedaille in brons aan M. G. de Korte, veldairbeider hij C. G. Hage, landbouwer te St. Maartensdijk. Faillissement. De rechtbank te M'burg heeft failliet verklaard: Hen drik Biarto, schilder en koopman, wonende te Middelburg. Goes, Gisteravond hield de A.-R. Kies- vereieniging een ledenvergadering, die vrij goed bezocht was. De voorzitter, dhr. N. ,1. Bastmeijer, opende op de gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hij wees op het gewicht der naderende verkiezingen. In bespreking kwam de lijst der camdidaten voor de Tweede Kamer- Met algiemeene stemïnen vereenigde de vergadering zich met het advies van „de Centrale" «n verklaarde er dus vóór te zijn, dat no. 5 werd ingenomen door den beier Chr. v. d. Heuvel, landbouwer te Haarlemmermeer, en no. 7 door den heer .1. F. Heemskerk. Tot primLafgevaardigden naar de Depu- tatenvergadering werden gekozen de hoe ren p. Oosterbaan en J. J. de Jonge en tot secundi de heeren Sorner en Melis- Ook had een bespreking der verkie zingsactie plaats. Een comité van actie zal worden gevormd, waarvoor zich eenige vrijwilligers opgaven en dat zal worden aangevuld door eenige dames. De motie- Gorssel betreffende hereeniging der A.-R. en C.-H. Partij word met sympathie be groet en met applaus aangenomen. Ten slotte werd het idee geopperd voor de da mes nog een cursusavond te beleggen. Dhr. v. Zetten sloot met dankgebed. Gisteravond hield ten stadhuize de gezondheidscommissie zetel Goes haar jaarvergadering. Afwezig dhr. Weststrate. De voorzitter, dhr. D. Mulder te Ovezand, opiende de vergadering. De secretaris, dhr. mr. J. H. M. Stieger, las het jaarverslag. De commissie vergaderde zeven maal, waarvan éénmaal te Heinkenszand. Van iedere- vergadering werd het verhandtelde kortelijk weergegeven. Tal van klachten, bij de- commissie ingekomen, werden in de diverse- vergaderingen in behandeling genomen en vele adviezen, ook op het ge bied van den woningbouw, werden aan die gemeentebesturen gegevten. Ook werd oen onderzoek ingesteld naar dien woningnood in de verschillende gemeenten binnen het ressort. Het water der beide vesten te Goes werd scheikundig onderzocht, waar omtrent wlerd gerapporteerd, dat het groen van kleur was, een onaangenamen geur had, vele waterluiztein bevatte en daarom zoowel voor mens-chelijk als dier lijk gebruik ongeschikt is. Bij de algemeene beschouwingen werd Opgemerkt, dat de gezondheidstoestand iets minder gunstig dain vorig jaar was. De sterfte was over 't algemeen laag, behalve in 's-Heiere-nhoek en Nisse. De aantallen van geboorte en sterfte waren over 't algemeen op 't platte land iets grootter- dan in Goes. Betreffende het zoogenaamde kleine vestje- te Goes handhaafde de com missie haar advies, dat alleen demping en rïoleering afdoende verbetering kan bren gen. Melding wierd gemaakt van den voort gang van den woningbouw in Goes. Sinds Jan. 1918 zijn door de vereenigingen al daar 181 woningen gebouwd. In 1921 zijn daar in totaal 154 woningen gle-heel of bij na gereed gekomen. Tot onbewoonbaar- verklaring van woningten kon het in 1921 in Goes, gezien Je woningnood, nog niet komen. Het systhiematisch woningonderzoek in het district is voltooid, nu ook Woll'aarts- dijk en Heinkenszand een beurt hebben gehad. Eien schat van gegevens is hiermee verkregen en tal van wenken en adviezen zijn aan B. en W. der gemeenten verstrekt. In alle gemeenten werd een tekort aan goede arbeiderswoningen geconstateerd. Het werd noodig geacht, dit jaar vooral de scholen aan een ernstig onderzoek te on derwerpen. Melding wercl gemaakt van de inwerkingtreding van den Keuringsdienst van Waren op 15 Nov.- 1921. Dia directeur van dezen die-nst, had enkele medediee- in gen omtrent de verrichtingen in De cember ingezonden. Viele gevallen van melkvervalsching werden o. a. geconsta- teierd. Het verslag werd na voorlezing goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. Vllssingen. Zaterdagavond is hier ter stede wederom inbraak gepleegd en wel i-n eien dei' huizen aan den Sing'elweg tijdens de afwezigheid der bewoners. Door openschuiving van een raam is men aan de achterzijde de woning binnen gedrongen en heeft men in de achterkamer met een pook een kast geforceerd. Geld was daarin niet geborgen. Niets wordt vermist. In tegenstelling met vorige inbraken waarbij gewoonlijk het geheele huis aan een grondig onderzoek werd onderwor p-en, heeft men thans blijkbaar1 slechts de achterkamer bezocht. De mogelijkheid dat de dief gestoord is geworden, is dan ook niet uitgesloten. („VI. Ct.") 's Gravenpolder. Maandagavond verga derde de Gemeenteraad. Alle leden tegen woordig. De voorz. deelt mede, dat blij kens procesverbaal van Kasopname bij den gemeenteontvanger de stand der kas be- droe'g f 1003. E-en schrijven van Ged. Staten, regelende de jaarwedden van B. en Secretaris, wordt goedgekeurd. Een wijziging in de verordening tot heffing van Hoofdelijken omslag heeft plaats. In getrokken wordt het besluit tot het aan gaan van een rekening-courant bij de Boerenleenbank. Eenige wijziging in de begrooting 1922 heeft plaats, 'benevens eene in de begroot-ing van 1921 tot een bedrag van f 273.67. Daarna wordt de vergadering in besloten zitting voort-ge* zet ter behandeling van het 4-maande- lijksch kohier, dat geheven moet worden volgens den aanslag van het jaar 1921. Bij heropening wordt dit vastgesteld tot een bedrag van f 4010,97. Op verzoek der schietvereeniging om een medalje voor den wedstrijd bij haar 20-jarig bestaan, wordt gunstig beschikt. Daarna sluiting. 'sHeer Arendskerke. Zaterdag jl. hield de Coop. Boerenleenbank alhier eene al gemeene vergadering. Uit het verslag over 1921 bleek o.m. dat het te goed met bij geschreven rente der spaargelden op 31 December 1920 'bedroeg f 101809.72Va- Ingelegd met bijgeschreven rente in 1921 f 130773.47. Terugb. in 1921 f 73614.28V2- Het tegoed met rente op 31 December 1921 f 158968.91. Uitstaande voorschot ten op 31 Dec. 1920 f 57115.Aan nieuwe voorschotten werd verstrekt f 31130.Terugbetaalde voorschotten f 26987.Uitstaande voorschotten op 31 Dec. 1921 f 61258.In loopende reke ning was op 31 December 1921 te goed van de leden f 49160.97. Winst op 31 Dec. 1921 f 1529.62. Het aantal leden vermeerderde met 16 en bedroeg op 31 Dec. 1921 187. Tot bestuurslid werd her kozen de heer D'. W. Lindenbergh en tot plaatsvervangende bestuursleden de heeren K. Janse en N. Otte, terwijl tot lid van den Raad van Toezicht werd herbenoemd de heer F. de R-oo. lerseke In de maandagavond gehouden vergadering der A. R. Kiesver. „Ora et Labora" te lerseke werd met algemeene stemmen (op een na) besloten de lijst voor de Tweede Kamer in dezelfde orde te handhaven als de kieskring Zeeland had voorgesteld. In de vacature in 't be stuur werd voorzien door de benoeming van dhr. M. Willemsen, die deze benoe ming in beraad nam. De bekende motie van „Gorsel" werd behandeld en besloten adhaesie te betuigen. Voorts werden en kele huishoudelijke zaken besproken, waar na dhr. J. Bierling met gebed sloot. Waarde. In de Maandagnamiddag ge houden vergadering van het bestuur en ingelanden van het Waterschap Waarde werden uitgebracht 19 stemmen. Afwezig 9 ingelanden. Tengevolge van het benoe men van den gezworen J. J. Mol tot dijk graaf van ons Waterschap werd overge gaan tot het opmaken van een aanbeveling voor gezworen. Daarop werden bij stem ming geplaatst de heeren: No. 1, M. H. J. Weststrate, no. 2, L. van Koeveringe, no. 3, M. Allewijn. Besloten werd als lid toe te treden tot de Boerenleenbank te Krabbendijke en indien noodig te leenen tot een bedrag van ten hoogste f 5000. Voor het onderhoud def wegen zal in het vervolg basaltsteenbeslag in plaats van grint gebruikt worden. Ritthem. Maandagmiddag hield de ge meenteraad een openbare vefgadering. Alle leden war'en tegenwoordig. Daar het de eerste vergadering was in 1922, hield de burgemeester de gebruikelijke toe spraak, welke door den wethouder1 W. Cevaal beantwoord werd. Besloten werd aan de echtgenoote van den overleden secretaris een brief van rouwbeklag te schrijven. Kasopname was gedaan en alles in orde bevonden. Op 't verzoek van P. J. Cornells om aan de gemeente te mogen leveren, werd gunstig beschikt. D-e school- geldheffing is door Ged. Staten goed gekeurd. Met 4 tegen 3 stemmen werd f 20 uitgetrokken voor de Malaria-bestrij- ding. Be commissie tot wering van school verzuim werd volgens de wet ontslagen, doch weer dadelijk herbenoemd. De kosten voor de gemeente door de warenwet bedra gen f 24.32 over 't afgeloopen jaar. De gemeenteraad keurde het besluit van B. en W. goed, om op aanwijzing van den Inspecteur van 't Lager Ondetéwijs ver schillende noodige herstellingen aan het schoolgebouw te doen uitvoeren. Eveneens werd gunstig beschikt op de aanvrage van 't Bestuur der Chr. School om geld beschikbaar te stellen voor ,t aanschaffen van leermiddelen en leerboeken. Besloten werd op de begraafplaats genummerde paaltjes bij de graven te plaatsen. Gewezen werd op den slechten toestand van den straatweg Ritthem-Souburg. Kou de kerke. Vrijdagavond vergaderde de commissie ingtevolge- art. 131 der Gemeen tewet om het rapport over de annexatie (van Z-and vast te stellen. Door den heer C. A. Schuit© werd dit voorgelezen. De commissie is van de gedachte uit gegaan, dat grenswijziging enkel geoor loofd is als de volgende gronden aanwe zig zijn: lo. Indien de 'betrokken gemeenten beide in meerderheid een grenswijziging verlangen- '2o. Indien er een besparing in de huishouding der betrokken gemeenten door bewerkt wordt, zonder nadeel toe te bren gen aan een der gemeenten. 3o. Indien een der gemeenten zulke overwegende belangen in de andere ge meente heeft, dat de bestaanszekerheid van deze gemeente, althans van een groot deel barer inwoners, van de grenswijziging afhangt. Het een noch het ander acht de com missie met betrekking tot Middelburg en 't Zand aanwezig. Wat lo. betreft, schrif telijk zoowel als bij motie in een druk bezochte vergadering hebben de bewoners van 't Zand te kennen gegeven de an nexatie niet te verlangen. Zij wenschen geen Middelburgers te worden. De commissie deelt de overtuiging der bewoners van 't Zand, dat zij geen voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1