Maandag 6 Maart ÏD'I'I 36e Jaargang DE GIDEONS BENDE. No 133 f i 8 tl Buitenland. Binnenland. Reclames. A FEUILLETON. John Ward en zijne frnnw A J. N. VOORHOEVE, DEN HAAG. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE - GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes (Tel.Radactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 2591 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A b o n n e m e Ji t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f 3.—i Losse nummers f 0.05 P r ij s der A d v e r t e n t i n 1—-4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Het collectief arbeidscontract. Op de sociale bijeenkomst te Utrecht sp'rak Mr Dir van Rhijn over ,,D>e bindend verklaring der collectieve arbeidsovereen komsten". Een ondeii'We'rjb dat op heden zeer sterk aan de orde is. Patrimonium, het Christelijk Nationaal Vakverbond, maar ook de A.R. Partij vragen het op hun programma's. Wij wijzen do socialisatie met kracht van de ihand, de socialisatie', die geen ruimte laat voor het particulier initiatief, geen rekening houdt met den prikkel van het persoonlijk belang en den factor der zonde als inhaerent aan onze maatschappij; niet telt iWjj bestrijden het liberalisme, dat de dusgenaamde vrijheid deed ontaarden in losbandigheid en zoo geen oog had voor het hoogere in 's menschlen 'roeping. Doch hij de ontkenning laten wij het niet. De A.R. partij gelukkig leeft niet uit enkel de negatie. Afbreken alleen doen wij niet, wij ken nen ook iets als roepiing tot opbouw. Daarom, op het terrein van flen arbeid streeft onze partij naar betere organisatie in het bedrijf. Dit tracht zij o.a. te verwezenlijken door uitbouw van het instituut der collec tieve arbeidsovereenkomst. Dit contract zal, bij genoegzame deel name, bindend verklaard moeten kunnen worden voor een geheel bedrijf, zoodat het binnen zekere grenzen, ook zal moeten kunnen worden opgelegd aan hen, die zich afzijdig hielden en deze onthouding soms te hunnen voordeele trachtten uit te buiten. Zoo zal het collectief arbeidscontract van harmonische beteekenis kunnen zijn. Dij ve'rde're vervolmaking begroeten wij deze overeenkomst als den weg, waarlangs werkgever en werknemer elkander kunnen vinden Samenwerking. Te Utrecht werd in het begin der laatste vorige week een belangrijke sociale con ferentie gehouden. Deze vergadering werd belegd door een Commissie voor samenwerking tusschen de algemeeno Christelijke sociale bonden en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Een heugelijk feit, deze bijeenkomst. Allereerst om de zeer belangrijke, ac- tueele onderwerpen die hier werden be handeld door Mr Dl" van Rhijn en den heer Smeenk. Maar dan ook en voolral waar de Chris telijke sociale bonden elkaar de hand wis ten t.e reiken en op1 beteekenende samen werking konden bogen De eisch deze!" gezamenlijke actie doet zich al meer gevoelen voor wie bij het licht van Gods Woord wenschen te leven. Waa:r het op sociaal terrein gaat tegen hetgeen van God afvoert, tegen de begin selen van ongeloof en Godsverzaking, dient al wa.t Christelijk is; de handen ineen te slaan om de veldwinnende vijandige theorieën en plraclijken te bestrij'- den. Dan moeten de geschillen opzij, moet, gegrepen naar de hoogel"e eenheid, die samenbinde en verre houde wat verdeelen kan Dan gaat het om de beteekenis van het heilig Evangelie voor het leven van den zondaar Dan moet de geloofskracht, in ons we zen, cle zuuirdeesem waarmede de Maat schappij doorzuurd wordt. Naar het Engelsch van MARiGARETHA DELAND. 101) Nu beschouwde zij hem met een plot seling smartelijk gevoel, alsof er een dolk in eene wonde werd gestoken. De brief scheen haar te ernstig toe om hem Dr. Howe voor te lezen; maar het was billijk jegens John dat hij dien zou hooren, en het was ook billijk jegens haar want Helena had eene van die gezonde zielen, die rechtvaardig jegens zichzelve kunnen zijn. Bij 'den brief was een dui delijke en logische verklaring van de leer der verfgelding gevoegd, benevens de be wijsgronden en de redenen om er aan vast te houden; bovendien was er een lijstje van boeken, die hij voornemens was haar te zenden. Dit alles overhan digde zij haar oom. „Ik zal niet alles lezen wat hij schrijft," zeide zij, .„maar zelfs een weinig zal u de hopeloosheid doen inzien van te den ken dat ik ooit naai' hem terug kan gaan. Daarbij is Gods- woord alleen onze Leidsman. Onder bet licht van dait Woord wnnschte de Utrechtsche conferentie de vraagstuk ken te bezien, die ons in dezen crisistijd beroeren. Hoogar peil? Wij lezen in het blad Van de vereeniging van kermisvakgenooten van 16 Febr. 1.1: „Een zee».' bijzonder geval heeft zich daal ter plaatse (n.l. te Scherpenisse) voorgedaan. Men heeft in Scherpenisse het twijfelachtig voorrecht een A.R. burge meester te hebben. Z.E.A. heeft nu dooi" een geraffineerde handigheid bist houden van kermis in 1922 onmogelijk trachten te maken. Ik zeg trachten, omdat één del wethou ders ons beloofd heeft doior een protest hij de Staten van Zeeland het unfair© der manier van doen van den burgemeester te zullen aantoonen. Wat toch is het ■geval? Bij monde van den wethouder Vroeg de marktmeester (momenteel onge steld) aan B. en W. de d.d. van ver pachting voor de kennis te willen vast stellen ZE.A. gaf te kennen, da,af eerst den raad over te willen hocr'en. In de e.v. raads zitting gaf hij te kennen, in stemming te zullen brengen een voorstel van den wethouder tot doorgaan van de kermis. De raad bestaat op.' 'het oogenblik uit 6 leden; er is een vacature, waarin niet kan worden voorzien, omdat de desbetref fende lijst is uitgeput. ZE.A. wist nu zekeir, dat de stemmen zouden staken en aangezien de gemeente wet, artikel 50, zegt: „indien in een voltallige raadszitting de stemmen sta ken, is een voortstel verworpen", wias die brave, christelijke man zeker van zijn zaak. De toeleg' doorziende gal: de wet houder te kennen geen voorstel te hebben gedaan en het ook niet te zullen doen. Z.E.A. zette echter cle bewuste stemming door met het vooiruit voorziene gevolg. Het doel heiligt cle middelen blijkbaar. Wij zullen de gladjanus ©ven bijlichten." Wij hebben ons niet erover verwonderd, dat een liberale wethouder konkelt met kermisklanten op gevaar af van de waar heid onder den voet te loopen. Wij zullen het dan ook niet hebben over de leugen achtige voorstelling van zaken, welke ge noemde heel" aan zijn kermisvrienden doet. Daartoe gaat 't geheel eigenlijk alle perken te buiten, zelfs dat van goed fatsoen. Er is letterlijk geen enkele mede- deeling in dit bericht te lezen aangaande het bewuste stemmen in den i'aacl van Scherpenisse, welke door de feiten gedekt is. Maar wel willen wij even letten op de goede voornemens van den bond van kermisvakgenooten. In een circulaire aau de 'gemeentebestu ren berichten deze heeren „de kermisvie- ïing op hooger peil" te willen brengen en „do kermisvakgenooten moreel op te voeren". Zij gaan in het geschrift er groot op, dat „de eischen welke zij stellen hoog" zijn. Er moet zijndwaasheid van zuiver gehalte, geen menschontee'Pende dwaas heid Wanneer wij nu deze uitingen verge lijken met het bericht, dat door tuss'chen- komst van een orthodox-heidenscbjen wet houder in hun blad is 'geplaatst, dan kan onze conclusie geen andere zijn, dan eendracht onder de onzen noodzaak om dergelijke versleten gelegenheden voor volksdemoralisatie en vernieling van het teersteden beste wat in menschen zijn kan weggeruimd te krijgen. Hij meldt mij eerst dat zijne ouderlingen mij voor den kerkeraad willen dagen,- en dat hij weer een bezoek van baas Dean heeft gehad, om John te verwijten dat hij ontrouw aan zijn plicht jegens de kerk en mij is geweest. „Ik kon het slechts met smartelijke instemming aan- hooren," schrijft hij, „toen hij ipij be schuldigde van onverschilligheid voor uw geestelijk leven geweest te zijn, en toen hij zeide dat de zonde van uw ongeloof van ziel tot ziel was ingeslopen als een doodend vergift, voor de Kei'k onzicht baar gebleven totdat"de geestelijke dood, eerst van den een en toen van den ander, ons de oogen opende voor ons gevaar. Hoe kan ik dat woord „ons" schrijven, lieve, alsof ik mij bij hen tegen u schaar de1 Gij zijt het echter niet, maar dat noodlottig ongeloof. Zij hebben mij ver weten, die ouderlingen, wier plicht het is voor het geestelijk leven der gemeente te waken, vrede gepredikt te hebben toen er geen vrede was, en niet de woorden van waarschuwing gesproken te hebben dat de eeuwige dood den onboetvaardigen zondaar wacht. Zij hebben mij gezegd, dat Davis in zijne zonde gestorven is, dewijl dewijl hij de vrees voor de hel miste. En, Helena, ik weet dat dit alles waar is. Toen zij er op aandrongen dat gij Uitvoerige Prospectus met fraaie plaat op aanvraag gratis verkrijg baar bij den Boekhandel en bij den Uitgever/ml Ee'i'e daarom aan de mannen in den raad. van St. Maartensdijk, die de zede lijke verheffing1 achtten boven goddeloozo volksverwildefing en wielvaartvernietiging. De uitlevering van keizer Wilhelm. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag en wel door den coalitie unionist Doyle, wanneer de Engelsche re geering voor het laatst bij de Nederiand- sche heeft aangedrongen op uitlevering van den persoon des keizers, en of de kans nog bestaat dat ook eenige andere hooggeplaatste Duitschers, alsnog zouden worden uitgeleverd, heeft namens de i"e- geering Sir Gordon Hewart, de nieuw benoemde Lord Hoofdrechtei" voor En geland geantwoord. Deze zëide, dat de regeering op de nota dd. 24 Maart '20 van de Nederland- scbe regeering geen antwoord heeft ge kregen. De Opperste Raad, zeide Sir Gor don (thans Lord Hewart) zal omtrent de andere betrokken Duitschers beslissen. Doyle heeft daarop nog geïnformeerd of iel' iets gedaan zal worden vóóiJ de a.s. nieuwe verkiezingen, daar bij de vorige de kwestie der uitlevering een rol heeft gespeeld. 't Is te hopen, was Lord Hewart's re pliek. De hongersnood. In de „Daily Herald" staan een aantal korte door de Reliefcommissie samenge stelde rapporten afgedrukt, afkomstig uit Boezoeloek en loopend over1 een tijdperk van 25 December tot 20 Januari. In deze periode zijn in de stad Boezoeloek niet minder dan 2000 menschen van honger of ziekte omgekomen, van wie 237 op straat werden gevonden. Deze menschen waren voor het overgroote deel afkomstig van het platteland, naar de stad gekomen op zoek naar voedsel. Niet de sledeladin gen lijken, die onafgebroken door de stra ten, of de voortdurende ontdekking van een dooden en verstijfden man, vrouw of kind in de sneeuw, leveren de ont- stellendsten aanblik op. Het is veel erger een blik te slaan in de overvulde hospi talen, of de kindertehuizen, waar moedige pogingen worden gedaan om de levenden in het leven te houden onder omstandig heden, die elke beschrijving tarten. Elders lezen wij het volgende: „Ik was vandaag in de gelegenheid langs het kerk hof te gaan. Weken lang liggen daar reeds onbegraven lijken, vastgevroren in wat gelijkt op reusachtige bundels takke- bossen, waartusschen holoogige gezichten en verschrompelde ledematen kunnen wor den onderscheiden. Vandaag vond ik er een grooten nieuwen stapel doode man nen, vrouwen en kinderen, sommigen ge heel naakt en geen enkele volledig ge kleed, waarnaast twee grafdelvers bezig waren te zwoegen in een poging om in den ijzerharden grond een kuil te maken, opgeroepen zoudt worden, opdat zij met u konden spreken en met Gods zegen u tot eene andere overtuiging te brengen, wilde ik niet luisteren. Hier gevoelde ik, dat ik meer recht had dan zij, want gij zijt voor mij als mijne eigene ziel. Ik zeide hun dat ik dat niet zou toestaan; ik wist dat het u slechts nog verder van de genade zou drijven. Ik kan niet denken dat ik daarin zondigde, hoewel ik oogenschijnlijk een middel tot uwe be houdenis verzuimde; maar daaraan kon ik u niet onderwerpen. Hi wantrouw mij- zelven (hoe kan het ook anders, daar uw aardsch geluk mij dierbaarder is ge weest dan de onsterfelijke vrede uweir1 ziel, en ik dat wijsheid noemde) maar toch geloof ik dat ik in dat opzicht gelijk had. God geve dat de middelen der genade, die ik in plaats daarvan gekozen heb en die mijn eigen hart zullen kruisigen, door1 Zijn zegen uwe ziel mogen behouden. De beloften Gods falen niet. „O, Helena, dat ik u minder liefhad1 In de twee weken dat ik dit voornemen heb opgevat, ben ik er soms voor terug gedeinsd en heb ik uitgeroepen dat ik dien drinkbeker niet kon drinken, en in de diepte van menschelijke zwakheid ge voeld dat als ik u minder liefhad, ik niet zou kunnen doen wat mij te doen groot genoeg om de naar schatting 300 lijken te bevatten. In antwoord op een door ons gestelde vraag, deelde men ons mede, dat deze lijken het aantal dooden was van de laatste 3J/a dag, niet alleen van hen, die Op straat of in het ziekenhuis waren ge storven, maar ook van degenen, die dood of stervende uit de treinen waren gedra gen, die het station gepasseerd waren. De rapporten melden voorts, dat de typhus en andere besmettelijke ziekten zich van de noodlijdende gebieden naar het Westen verbreiden en de grens be ginnen te overschrijden, zich zelfs 'ire Duitschland kenbaar' maken. Korte berichten. Veertien leden der Ieteche gendar merie, die in drie automobielen uit T'ippe- rary wairen vertrokken, zijn door een groep republikëinsche soldaten gevangen geno men, waarbij schoten zijn gewisseld en drie gendarmen gewond. De gewonden zijn naar het Ziekenhuis vervoerd. De au to's, munitie en wapens zijn afgenomen, terwijl de gendarmen latei" vrijgelaten en per trein naai'1 Dublin zijn gebracht. 'Naar Reuter 'uit Cleveland (Ohio) seint, is op een spoorwegovergang bij Painesville een trein met een omnibus in botsing gekomen. Daarbij zijn dertien per sonen gedood en twaalf gewond, waar van vier doodelijk. Men heeft te Fiume lustig gevochten, 't Was een strijd, die wel zeven uur duur de. Ee fascisten kregen krachtigen steun van een kanonneerboot onder bevel van den afgevaardigde Giunta, die aan de Italiaansche torpedobooten had weten te ontkomen- Volgens de Paese zijn er acht dooden en talrijKe gewonden. Een pikante in Ier r up; tie. In 'de Tweede Kluner heeft Don derdag de heer 'Rruyt den heler Dres- selhuys bij' 'diens betoog over particu liere .gulheid van Rusland geïnterum- peerd wel, de woorden: Als de rijken 1000 gulden geven laten zlij' hiel voor lezen in een telegram'. Die 'heer Dhes- selhuys protesteerde aanstonds tegjeh deze onbehoorlijke aantasting van de goede bedoelingen van gevers. 'Dit geval is echter nog Veel pikan ter- dan de heer Dresselhuys en de heer Rruyl ook miaar vermoedden, zegt „Hel'Volk". De uitlating van den heer Kiruyt slaat n.l. op een in de Haagsche Nansen-vergiajdering ingeko men en voorgeleden telegram van een Amlsterdaimscn m'ela al industrieel: Met dank aan Nansen voor zijh arbeid f1000. Het curieuze van Idle za.ak nu ■is, dat die inetaalinduistrieel is een communist. trouw en bekend be zoeker van alle communistische con gressen. De Koningin en generaal Booth. Het verslag in de Wan-Gry, het or- gaan van het Leger des Heils in Enge land, van de ontvangst van generaal Booth door onze Koningin zegt: De Koningin ontving me zeer hartelijk en al spoedig waren wij in een levendig ongedwongen gesprek over het werk van het Leger des Heils in Nederland en in andere landen gewikkeld. Hare Majesteit toonde groote belang stelling in ons werk. Zij bleek zeer goed op de hoogte te zijn van alles wat het staat en u aldus de smart zou besparen. Maar mijne liefde is mij te sterk. Ik zal u behouden-' Wanneer ik aan de maan den denk, sedert wij getrouwd zijn, die ik ongestoord heb gelaten, zonder eene enkele bede dat gij u van de duisternis tot het licht zou bekeeren, word ik door wanhoop over mijne zonde vermeesterd. Maar Hij heeft barmhartig op mij neder gezien. Hij heeft mij een weg aangek- wezen, langs welken gij behouden zult worden, en door Zjjne kracht ben ik niet ongehoorzaam aan het Hemelsche visioen. Redeneering en betoog hebben u het licht niet kunnen doen aanschouwen. Vreugde en vrede hebben er u niet toe geleid. Er is nog maar één pad, geliefde, dat, naar ik vast vertrouw en geloof, niet zal falen. Dat is droefheid. Droefheid kan beter dan iets anders het vermag, u tot waarheid brengen; tenminste indien 't de waarachtige droefheid is; want alleen de droefheid naar God werkt de onberouwe- lijke bekeering tot zaligheid. De gesta dige druk van die droefheid zal u dwin gen licht te zoeken. Zij aal van geen ont wijken weten; zij aal geen spitsvondig heden toelaten; zij zal u van aangezicht tot aangezicht met de eeuwige waarheden brengen; zij aal uwe ziel behouden. Zij is niets, vergeleken bij de droefheid, welke Waterzucht en de Nieren. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een .ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziek te. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nier kwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoening'. Zwellingen van de voe ten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier- zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt vertelaard door het feit, dat de niere* dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van water- zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kun nen de beenen en het lichaam enorn» opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Heet© luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en geregelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om de,ze organen te helpen en te versterken Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergieneesmiddel. Te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Go. en te Middelburg hij fa. C. Schulte Co. h fl.75 per doos. (40) Leger voor haar volk doet. De vlagen, welke zij mij deed, gaven, naar het mij voorkwam blijk van een niet geringe waar deering voor ons werk en van een op recht verlangen, dat het voortgezet en uitgebreid zou worden. De Koningin sprak over het werk, dat mijn vader begonnen was voor de armen en verlorenen en die daarbij nieüwe denk beelden had toegepast, welke thans velen volgden. Natuurlijk toonde zij groote belangstel ling in onzen arbeid in Ned.-Indië. Zij verheugde zich over onzen voor uitgang, waarover zij goed ingelicht was, en over de uitbreiding van het werk, die thans overwogen wordt. Ik beschreef onze pogingen voor de blinden en me- laatschen in het algemeen. De Koningin was zeer .getroffen door wat ik haar vertelde over' de eenheid van ons werk, over pogingen n.l. om overal de tijdelijke zoowel als de ee'uwige be langen der menschheid te behartigen. Ver gis ik mij niet, dan waardeert zij ons werk juist daarom zooz'eer, wijl het de kracht en liefde van Christus aan het volk brengt. Toen ik wegging gevoelde ik dat het hart dezer edele Vorstin een groot ge voel van Verantwoordelijkheid heeft, niet alleen voor het welzijn van haar eigen onderdanen, maar ook voor den voor uitgang van al wat waar is en goed in het leven van dezen tijd. Wij zijn er z'eker van, zoo besluit het blad, dat niet alleen de heilsoldaten van Engeland, maar van de geheele wereld, Gods rijkste zegeningen zlullen afsmeeken over Koningin Wilhelmina en over het welslagen van den arbeid van het Leger in haar gebied. mij doet lijden. Is er in deze wereld wel ééne smart, die mijne ziel ztoo_ verscheurt, dan van mijne geliefde gescheiden te zijn? Ik treed mijn eigen geluk onder den voet. Te lang ben ik zwak geweest, te lang heb ik u slechts half liefgehad; nu 'ben ik sterk. Daarom zeg ik, tenaanhooren van God, tot heil uwer ziel zult gij mijn aangezicht niet weder zien, voordat gij de waarheid gevonden hebt. Die smart zal voor mij de billijke straf voof mijne zonde zijn; voor u als eene bittere medi cijn, die u geneest van eene krankheid, waarvan anders de eeuwige dood het ge volg zou zlijn. Zelfs terwijl ik dit schrijf, gevoel ik de kracht van God in mij om u te redden. Want God heeft mij den weg aangewezen. En het zal spoedig zijn ik weet dat het spoedig zal zlijn. De hand des Heeren is niet verkort, da.t zij niet kan redden. Hij heeft mij den eenigen den laatsten weg geopenbaard om u de waarheid aan te toonen, en Hij zal uwe oogen verlichten. Maar, o, mijne geliefde, mijne dierbare vrouw, help mij om sterk voor u te zijn mijne Helena, help mij in deze dagen of weken van verbeiden. (Wordt vervolgd.) X L-Q 'i'B fl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1