Kerknieuws. Staten-Generaal. Uit de Provincie. *vaii Graaf Bentinck. Onderweg naar het kasteel werd het gezelschap driemaal aan gehouden door jachtopzichters, die oud- Ikiitsche soldaten waren. Hun entreekaar- ten werden 'streng gecontroleerd. In het kasteel waren de lakeien in groot tenue. De keizer droeg de militaire uniform, waarop zijn decoraties schitterden en had zijn veldlaarzen aan, waartegen hij met een stokje zenuwachtig sloeg. De journa list zegt, dat de keizer nog het voorkomen van een majesteit heeft bewaard. Degenen, die verteld hebben, dat hij een terneerge slagen man is, hebben zich terdege ver gist. Tweede Kamer. Bij de replieken over de begrooting van Binnenlandsche Zaken kwam bedroe vend weinig nieuws naar voren. Tot ver velens toe werd gepraat over de bur gemeesters van Wormerveer, Breda en Gendringen, over 1 of 10 millioen gul den naar Rusland enz.. Allerlei onver kwikkelijke scheldpartijen tusschen socia listen en communisten bleven de Kamer niet gespaard, terwijl het ten slotte tot een krachtproef kwam tusschen den voor zitter en den schreeuwer Wijnkoop. Deze wilde maar doorrazen en stoorde er zich niet aan, dat zijn tijd om was. De voor zitter bleef echter doorhameren en won den strijd. Verworpen werden daarna de volgende moties: Wijnkoop c.s. (10 millioen uit de schat kist voor Rusland) met 71 tegen 11 stem men (communisten en enkele socialisten). De motie-De Jonge (1 millioen uit de schatkist voor het zelfde doel) met 55 tegen 27 stemmen. Vóór de communisten sociaal- en enkele vrijz.-democraten. De motie-Kleerekoper (onderzoek naar het Rredasche politiegeval) met 47 tegen 35 stemmen. Vóór: de linkerzijde, behalve de heeren van Rappard en Rink. De motiei-Kleerekoper (afkeuring van de wijze waarop verschillende burgemees ters de tooneelcensuur uitoefenen) met 45 tegen 27 stemmen. Vóór: de linkerzijde en de heer van de Laar. De motiel-Kolthek (onwettig bijeenge roepen troepen in November 1918) met 58 tegen 23 stemmen. Vóór: de sociaal democraten en de revolutionnairen. Bij de artikelen besprak dhr. Juten de nog steeds hangende grenskwestie tus schen Woensdrecht en Rilland-Bath. Middelburg. In den nacht van 7 op 8 Maart a.s. zal het centraal telefoonbureau naar het post en telegraafgabouw alhier in de Lange Noordstraat worden overge plaatst, waarbij alle aansluitingen ©en poosje gestoord zullen zijn. Wegens kabel-, legging zullen enkele nummers nood wendig buitefi [gemeenschap zijn van 7 Maart 8 uur 's avonds tot vermoedelijk in den loop. van den ochtend van 8 Maart. Tegelijkertijd zullen nieuwe centraalpos- ten in dienst worden genomen, waarbij de manjpulatie's verschillen van die hij de oude posten'. Vanaf 8 Maart 8 uur des geus behooren de abonné's dan maar één maal te bellen. Zoodra zij aan de telefo niste opgegeven hebben, welke verbinding verlangd wordt, hebben zij slechts te wachten lót de opgeroepen© antwoordt. Na afloop van het gesprek moeten evenals nu beiden afbellen. De Chr. Bestuurdersbond en het H. B. van den Nerl. Chr. Bond van Per soneel in publieken dienst verzochten per adres aan Ged. Staten, zulks naar aanlei ding van het schrijven der zes oud-raads leden, de voorgestelde wijzigingen in de begrooting goed te keuren en het adres der zes bedoelde heeren voor kennisgeving aan te nemen. Op uitnoodiging van het Comité voor Chr. Winterlezingen alhier, trad gis teravond in de Bogalrdzaal alhier op, Ds J J. Knap. Ned Herv. Pred. te Gronin gen, met het onderwerp„Het leven na den dood". Na het lezen va.n Genesis 60 vers 15 tot 26 en gebed door Ds Jonker, •hield ds Knap zijn pakkende, ernstige rede, die blijkbaar op d.e.Yele aanwezigen die de ruime zaal tot in de hoeken vulden, een diepen indruk maakte. Ds Knap eindigde met dankzegging. Voor den inhoud zijner lezing verwijzen we naar het verslag van dezelfde rede, Dinsdagavond gehouden te Vlissingen. Goes. Benoemd met ingang van 1 Maait 1922 ten kantore der Hypotheken en het kadaster alhier de lieer C. Melio alhier. Onder groote belangstelling herdacht gisteravond de Gere.f Jongedochtersveï'een. „Heb de waarheid en den vrede lief" haar halve eeuwfeest. In de zeer gezellig in gerichte feestzaal in de Soc V. O. V. had de feestviering plaats. Ds v. d. Veen, aan wien de leiding van dit feest was op gedragen, opende de vergadering, liet zin gen Ps. 89:1, las '*Ps. 89:17 en ging voor in gebed. Naar aanleiding van Ps. 89 2 wekte Z Ee:rw. de vereeniging op, dat ook allen nu de goedertierenheden des Heeren zouden zingen, want groot is Gods trouw aan de vereeniging. nu reeds een halve eeuw lang betoond. Ook wees spr. op den naam dien de vereen, draagt, op ,de saambindende kracht die waarheid en Vrede hebben en Wen schil e namens allen de vereen, geluk met haar zeldzaam jubileum. Spontaan klonk het „U alleen, u loven wij". De presidente der vereeniging deelde in haar toespraak in korte trekken de geschiedenis der vereeniging ons mede. i 26 Dec. 1871 werd ze opgericht met 8 i leden, door inej. A. Fraanje, nu mej. v. d. ïteepe, die '2d jaar presidente bleef, opgevolgd door mej. B. cle Windt en nu is mej. J. M. v. d Velde sedert 15 jaar als zoodanig werkzaam. Zij herdacht degenen, die in al die jaren de vereeni ging hadden gesteund, in 't bijzonder mevr. de wed. Herdink-Staal, die al die 50 jaar begunstigster was. en wekte op om voort te gaan. Mej. M M. de Jonge, secretaresse, las ons voor haar' verslag, bepaalde ons bij Wet jagende, rustelooze, moderne 1©. ven. gaf twee Bijbelsche voorbeelden, de vrouwen, die meehielpen het Huis des Heeren te bouwen en Do'rkas, die voor de armen goed was; deze heide stelde ze tot voorbeeld om te bouwen en te bewaren Mej. A. R. Wessels leverde haar finan cieel verslas, mededeelend© dat de kas met ecu batig saldo sloot. Verschillende afgevaardigden uitten hun beste wcnschen. Het programma werd nu vervolgens tot aller genoegen afgewerkt, afgewisseld door het gemeenschappelijk zingen van psalmen, gezangen en geeste lijke liederen. Onder leiding van dhr. Wol zak werden door de vereeniging en door enkele dames en heeren zeer mooie lie deren op verdienstelijke wijze gezongen. Onnoodig is te zeggen dat de vereeniging de gasten op royale wijze onthaalde De collecte bracht op f 32.9672. De heer Bast- meijér sprak nog een pittig woord tot de vereeniging om voo'rt te gaan op' den weg, om do armen te helpen en Gods Woord te onderzoeken. Ten slotte dankte ds. v d. Veen allen die tot het welslagen van dezen avonil hadden bijgedragen, we 's er op dal alleen als Go l den arbeid ook dezer vpreoniging zegent, zij waarlijk geze gend zal zijn, en sloot deze zeer aange name feestvergade'ring met dankzegging. Vlissingen. liel ophoogen met zand van de terreinen wederzijds van den Singelw-eg (alhier is thans geëindigd. Dat toch de buis leidingen. waardoor het zand op de terrei nen werd gespoten, nog blijven liggen, vindt zijn oorzaak hierin, dat op1 het zand nog een laag slijk moid worden gebracht, om het verstuiven te voorkomen. Als ook dit werk afgeloopen zal zijn, heeft Vlis singen weder een groote aanwinst van bouwterrein en kan ook met het verder afwerken der nieuwe begraafplaats wor den voortgegaan. Aan den heer L. Léijdesdo'rf firma Sam van Os alhier, welke firma reeds tal van jaten hofleverancier is van II. M. de KoninginMoeder, is thans ook het recht gegeven het wapen van H. M. de Ko ningin te voeren en zich hofleverancier van de Koningin te noemen. Gisteren had d© eindvergadering plaats van het Suppletiefonds der Gieref. School in de Kasteelstraat alhier, dat door de nieuwe onderwijswet overbodig was geworden. Na opening op de gebruikelijke wijze werd besloten de nog in kas zijnde gelden te besteden voor het aanschaffen van portretten van de oprichters der school, wijlen ds Veens tra en ds Hul se- bos Ook zullen portretten worden aan geboden aan het schoolbestuur van de reeds overleden bestuursleden. Aan den heer E. C. de Kam, voorzitter van het Suppletiefonds, werd uit dankbaarheid voor zijn verrichten arbeid door het be stuur der school het eerelidmaatschap aan geboden. Hierna sloot dhr. Tichelman, voorzit ter van het schoolbestuur, nadat nog ge zongen was Ps. 111:2, de vergadering met dankzegging. Vlissingen. Dinsdagavond frad voor het Comité van Winterlezingen alhier op ds J. J. Knap, Ned. Herv. pred. te Groningen, met het onderwerp„Het leven na den dood". Ds Brinkman opende met het laten zingen van Ps. 68 vers 10, ging' voor in gebed en las op verzoek van'den spr. voor Gen. 50:1526._ Hierna verkreeg ds Knap het woord en spr. wees er op, dat hij zijn onderwerp zou behandelen staande op den bodem van Gods Woord, en niet naar eigen inzicht- Er ligt een drang in elk menschenhart om iets te weten van het leven hierna maals. De vraag komt wel eens op, of diegenen, die door Jiezus tijdens zijn om wandeling op aarde zijn opgewekt, niets medegedeeld hebben over hun voort bestaan na het sterven. De H. Schrift zegt hiervan niets. Spreker is van meening, dat God bijv. van den opgeriehten Lazarus de heugenis aan het verblijf in de hemel- sche gewesten heeft weggenomen, anders kan het niet of het weder opstaan uit het graf, hetwelk voor zijn magen en bekenden zoo vreugdevol was, zou voor Lazarus zeer smartelijk zijn geweest. Spr. wees er op, dat het einde aller menschen is, zooals beschreven staat van Jozef in het laatste vers van Genesis: „en men leidde hem in een kist". Doch Jozef stierf in het geloof, dat zijn beenderen eens zou den rusten in het land Kanaan, als sym bool van het Hemelsche Kanaan. Ds Knap behandelde vervolgens: le. het geloof aan den zgn. tusschenstaat; 2e. de opstanding des vleesches en 3e. het eeuwige leven. Spr. wees er op, dat er haast niemand is die niet gelooft aan een voortbestaan der ziel na de scheiding van het lichaam. Volgens de H. Schrift is het een onwederlegbaar feit. Velerlei dwaling bestaal. dienaangaande. Spr. besprak de j .theorieën van spiritism© en theosofie en velerlei andere dwalingen. In boeiende be woordingen behandelde spr. zijn onder werp en wees ten slotte op de hope des christens: de hope op een eeuwig zalig leven, wanneer ziel en lichaam in den hemel vereenigd zullen zijn met Christus haar hoofd. Gezongen werd nog Ps. 73 vers 14 en bij het einde Ps. 72 vers 11, waarna ds. Knap met dankzegging eindigde. De N. Middelkerk was geheel bezet. Kloetinge. Tot gemeente-ontvanger te vens tweede ambtenaar ter secretarie te IJsselmonde is benoemd de heer C. G. Noppen, gemeente-secretaris alhier. In de gisteren gehouden vergadering van de Boerenleenbank waren van do 70 leden 44 leden present oi vertegen woordigd. Uit de rekening bleek dat aan spaargelden was ontvangen f 40647.32, totaal bedrag 1' 109.780.45 en terugbe taald 1 45837.76. Aan voorschotten stond uit op 31 Dec. '21 f -5600. Rij de Conti'. Bank was een te goed van f 29831.94 en bij de leden van f 37570.48, terwijl er een schuld is aan de leden van f 10278.73. De winst bedroeg f 322.77' Het salaris van den Kassier werd met f 50 verhoogd. Het aftredend bestuurs lid, de heer C. Zandee, het aftredend lid van den R. v. Toezicht de heer H. M. Bruijnzeel en de beide aftredende plaats vervangende bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen. De rentevoet van 't vorig jaar bleef gehandhaafd n.l. 4 pet. voor deposito's •Jh 5' i pet. voor voorschotten. lers-ek». Do vrouw van den concierge in de stichting „Viedelust" van hot Burg. Armbestuur alhier overkwam, naar do G. Ct. meldt, een dergelijk ongeval als dhr. Van Aspei'en Verrcnnc te Goes. Zij zou een raam opschuiven, doch een der knoppen, die daarbij dienst doen, brak. De hand school uit, verbrijzelde een ruit en werd zij érnstig doch niet gevaarlijk 'verwond De geneesheer moest Ier hulp geroepen worden. Heinkenszand. IJet 4-jarig zoontje van dhr P. alhier, had gisteren, spelende met den hond, hel; ongeluk te vallen en een sleutelbeen te breken, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Biszelinge. Gisterenmorgen 10 uur had de officieele opening plaats van de Ned. Herv. Chr. School alhier. Bij deze plech tigheid merkten wij op den heer Blum, voorzitter van het Chr. Volksonderwijs, ds Steinz, inspecteur bij dit onderwijs, het RijksS'Choolloezicht, het dagelijksch be stuur der gemeente, voorts bestuur en hoofd van de Chr. School te Kapelle, benevens vele belangstellenden. Ds Jonker, voorzitter van de vereeni ging, opende en wees op de wordings geschiedenis van deze school. De ver. is, aldus spr., juist een jaar oud. Met het vertrek van dhr. J. Fopma was het ge schikte moment van omzetting voor deze school gekomen. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente nam het initiatief op zich en mocht zich in krachtigen steun ver heugen Woorden van waardeering volg den aan de heeren Blum en ds Steinz voor adviezen en krachtige medewerking. Ook met voldoening zag spr. neer op het aan wezig' zijn van bestuur en hoofd der school te Kapelle. Spr. wenscht, dat de beste harmonie tusschen beide scholen moge heerschen. Alsnu wordt dhr. R. van der Hoek als hoofd der school geïnstalleerd. Het be stuur vertrouwt, den rechten man op de rechte plaats te hebben gekozen en hoopt, dat de school door hem met Gode's hulp tot bloei worde gebracht. Ook dhr. C. v. d. Linde wordt har telijk verwelkomd, de man, die hier het openhaar onderwijs lang heeft gediend, wiens godzalige vader in dankbare nage dachtenis als oud-hoofd voortleeft en on derwijs gaf in christelijk©'"! zin. Mej van Bruggen werd eveneens ver welkomd. Daarna voerde allereerst dhr. Blum het woord. De grijze voorvechter van het Chr. onderwijs spoorde aan tot voort durende activiteit. Dhr. Brandsma, schoolopziener, hoopt, dat in deze school gebeden en gewerkt mag worden en d© school op gelijk peil moge gebracht worden als de twee andere in de gemeente. Ds Steinz spreekt zijn vreugde uit, dat niet twee kleine maar een flinke school mocht verrijzen, die de belangen der Herv. kerk behartigt. De school, aldus spr., is de dochter der kerk. Burgemeester Bierens brengt zijn har telijke geluk wen schen over namens 't da gelijksch bestuur der gemeente. Nog volgden gelukwen schen van de heeren Th Fossen, bestuurslid der Chr. school te Kapelle, dhr. J. Pottjewijd, hoofd der school aldaar, en ds A. Scheele. De voorzitter eindigt met dankgebed. Met 85 leerlingen is deze school geopend. Aagtekerke. Dinsdag sprak dhr. Bloem- sma uit Middelburg over de Landarbei- derswet en haar uitvoering. Onder aan dachtig gehoor werd de lezing aange hoord, terwijl na afloop nog gelegenheid tot gedachtenwisseling gegeven werd, waarvan een matig gebruik gemaakt werd- Besloten werd om een vereeniging op te richten. Een zevental leden gaven zich staande de vergadering op en er bestaat gegronde reden, dat er nog verscheidenen zich Q,p zullen geven. Besloten werd ook om mede te werken aan de oprichting van een centrale vereeniging. Nadat den spre ker een hartelijk woord van dank was ge bracht sloot, de waarnemende voorzitter de vergadering. Arnemuidon. Woensdag herdacht onze gemeente-veldwachter, dhr. N. Kievit, den dag, dat hij 25 jaar in politiedienst was. Na op 1 Maart 1897 in Middelburg als agent van politie in dienst getreden te zijn, is hij in 1904 als gemeente-veldwachter al hier benoemd. De muziekvereeniging „Arne's Genoegen" bracht den jubilaris des avonds een serenade. De voorzitter Complimenteerde hem. Dhr. Kievit dankte de vereeniging en bood haar een geactaik in .geld aan. Aan belangstelling ontbrak het den jubilaris niet, terwijl eenige vrien den hem nog een aangename verrassing lieten bezorgen. Koudekerks. Gisteren vergaderde de raad voltallig. Waar dit de eerst» vergade ring was in 1922 hield de voo'rz. de gebrui kelijke rede, waarbij hij herinnerde aan do vele en belangrijke besluiten die dooi den raad, ook in verhand met de annexa tie zijner gemeente in 't jaar 1921 genomen zijn Weth. Contant 'beantwoordde, namens dein raad deze rede en zegt in 't bijzonder dank aan den burgemeester voor zijn krachtig optreden tegen de'annexatieplan nen van Middelburg. In de bcgrooling 1922 worden eenige wijzigingen aangebracht De post school gelden, geraamd op f3000, wordt terugge bracht naar de vermoedelijke opbrengst f 1644. Do post bestrijding werkloosheid f250 wordt met 100 pet verhoogd. Naar aanleiding van het verzoek van Ged. Staten om het salaris van de wethouders van f500 op f400 te brengen, wordt besloten het eensgenomen besluit te hand haven. De Commissie tol wering van schoolver zuim, die in haar geheel aftreedt, wordt ontbonden en in de nieuwe commissie gekozen de hoeren J .1. v d. Harst, P. J Terwosrt, G ten Brink, J. Louwerse, P. Maas Jr. Uit het verslag van de huurcommissie bleek, dat elt vergaderingen werden ge houden; 27 verzoeken uil deze gemeente werden behandeld. 18 voor verhooging en 9 voor schatting der huurwaarde. Nog wer den behandeld 12 gevallen buiten deze gemeente. Het voorstel van Ged Staten om het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud van f 700 te brengen op f 600, wordt door de 'heeren Punt en Sanderse bestreden. Be sloten wordt het op f 700 te houden. Naar aanleiding van een vérzoek van C. de Korte om de hoornen naast zijn erf te willen rooijen, en don wegwijzer Ie verplaatsen, wordt op voorstel van B. en W. bestolen, aan de Korte te berichten, dat hij t'egen betaling van f6 de boom voor zijn inrijhek mag rooijen en dat do wegwijzer niet kan worden verplaatst. Een ongezegeld verzoek van den kérke- raad der Neet. Herv. gemeente om het voormalige kerkgebouw, staande op 't Zand, niet meer te bestemmen voor wo ning van particulieren, maar alleen te (gebruiken als vergaderlokaal, g-ajf aan leiding tot een drukke discussie, nl. of dit gebouw dan ook zal worden gebruikt voor' politieke vergaderingen. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten hier geen toestem ming voor te verleenen. Het voorstel San derse, om het gebouw niet meer beschik baar te stellen voor trouwpartijen, wordt verworpen. Vóór: Boone, Sanderse en Bo sui jen. Daar de noodige bescheiden niet aan wezig zijn, stelt cle voorz. voor de zaak van den schoolbouw ,aan te houden tot een volgende vergadering In de Comm. v. reclame II.O. worden benoemd de heëren A. de Lange, A. Be- zuijen en D. Sanders©-. Bij cle rondvraag bespreekt dhr. San derse den gasloestand in den lagen weg. De voorzitter zegt, clat de- directie der gasfabriek de woningvereen. aansprakelijk wil stellen voor de kosten bij annexatie, doch deze is daartoe niet genegen en blijft dus de aansluiting voorloopig nog achterwege. Hierna sluiting. 8t. Maartensdijk. In de Woensdag ge houden voltallige zitting van den gemeen teraad werd op verzoek van de afd. Sta- venisse der Schipeprsvereeniging „Schut- tevaêr" besloten tot het aanbrengen eener gedurende de donkere maangestalten ge regelde verlichting van de haven. Ter be vordering van den nationalen zang zal getracht worden, in overleg met een dei- onderwijzers, in de maand Juli een zang dag te organiseeren in vereeniging met muziek- en zangvereenigingen. Op het- ver zoek van de onderafd. tuberculose-bestrij- ding tot het verleenen van een jaarlijksche bijdrage van f50 en een bijdrage bij wijze van voorschot Van f 152 voor een te Bergen op Zoom verpleegd kind, werd gunstig beschikt. Door eenige neringdoende ingezetenen was een verzoek ingediend om de in 1914 afgeschafte kermis weder in te voeren. D© heer de Graaf zou bij cle ingezetenen een lijst willen laten circuleeren om te kunnen zien hoe de hoofden van gezinnen hierover en denken, dan kan men zich daarnaar regelen. De Secretaris wees er op, dat ruggespraak met degenen, die benoemen, verboden is. Wethouder Quak- kelaar verklaarde zich voor het verzoek, daar de adressanten even goed voor hun brood moeten werken als de arbeiders, voor wie een steunregeling wordt ge vraagd, die aan de neringdoenden bij gemis aan inkomsten niet kan gegeven worden, doch waarin ze wel kunnen bij dragen. Het verzoek werd van de hand 'gewezen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Vroegop, Hage en QuakkelaaT; tegen de heeren de Graaf, Koopman, Groe- newege en Gaakeer. Besloten werd tot toetreding bij de steunregeling voor cle land- en tuinarbeiders, waaruit zoowel ge- organiseerden als ongeorganiseerden en ten allen tijde als zij weiikeloos <zij'n, zullen genieten. Een goede controle werd aanbevolen. Over het aanschaffen van een electrische stofzuiger, voornamelijk om het archief te reinigen, staakten de stemmen, daar de heer Hage de vergadering had j verlaten. De gemeente zal geen aandeel nemen in de Bank voor cle vereeniging van Nederl. gemeenten. In de Politie-ver- prldening zal worden gewijzigd de be paling aangaande het in voorraad hebben van olie, benzine of andere ontplofbare stoffen, hetwelk buiten de afzonderlijke bewaarplaatsen niet meer dan 30 L. mag bedragen. Voorts werd de bepaling ge schrapt, waarbij schepen grooter dan 325 kub. Meter de haven niet mogen binnen loopen, zoodat het nu vrij is, welto sche pen binnen zullen komen. De meermalen besproken schilderijen zullen niet gerestaureerd worden. Ter be noeming van een ambtenaar ingevolge art. 9 der woningwet zullen gegadigden worden opgeroepen. De rondvraag vorderde een aanzienlijk deel van de zitting, maar er was veel tijd gewijd aan ondergeschikte punten, al werd menigmaal scherp het beleid van B. en W. belicht. Poortvliet. Dinsdag vergaderde cle Raad voltallig. Na opening beëediging van den heer J. Elenbaas en spreekt hem met eenige hartelijke woorden toe. Dhr. Elen baas dankt hiervoor. Ingekomen is het jaarverslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim en van den tijdelijken ge meente-archivaris. Tegen de missive van Ged. Staten tot wijziging van eenige be palingen in de jaarwedderegeling van Bur gemeesters en Secretarissen, bestaan bij den raad geen bezwaren. Op verzoek van het bestuur der Bijz. School om voorschot ten bedrage van f 600 op cle gemeentelijke vergoeding over het dienstjaar 1922, wordt gunstig be schikt. Eveneens wordt goedgevonden de aanvrage ad f 45.94, ten behoeve van het bijzonder vervolgonderwijs over het dienstjaar 1921. Daarna is aan de orde de benoeming van een lid der schattings commissie voor de Rijksinkomstenbelasting ter voorziening in de vacature de Rijke. Uitslag eerste stemming: Joh. van Sorge 3 Chr. P. van der Slikke 2, M. K. Krijger 1 en 1 stem blanco. Tweede stemming: Chr. P. van der Slikke 3, Joh. van Sor ge 2; M. K. Krijger 1 en 1 blanco. Bij herstemming tusschen de heeren Chr. P. van der Slikke- en Joh. van Sorge zijn uitgebracht op elk 2 stemmen en 1 stem blanco. Daarop heeft er loting plaats, waarvan het tot valt op Chr. P. van der Slikke. Vervolgens worden de heeren C. van Westenbrugge en Mar. van As be noemd tot leden dei" plaatselijke com missie van toezicht op het L, O. De be staande commissie tot wering van school verzuim wordt ontbonden. De oude leden worden in de nieuwe commissie benoemd. Als tijdvak binnen hetwelk de vergunnin gen bedoeld in art. 13 der leerplicht wet kunnen worden verleend, wordt be paald: 1 tot en met'28 September. Ten slotte wordt voorgelezen en vastgesteld een door den burgemeester1 opgemaakt rapport betreffende de samenvoeging van gemeenten op het eiland Tholen. Terneuzen. De afdeeling Terneuzen van de Vereeniging tot Chr. verz. van Krank zinnigen hield haar jaarvergadering. De Voorzitter, de heer G. Meertens laat zin gen Ps. 73 1, gaat voor in gebed en spreekt een opwekkend openingswoord. Verslag door de afgevaardigde naai' de algemeene vergadering wordt uitgebracht. Als bestuurslid werd herkozen de lieer J. J. do Jager. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat was ontvangen f 1158.0S en uitgegeven f 1156.waar onder f 901.75 voor de kerkbouw en f 232.als contributie. Naar de alge meene vergadering worden afgevaardigd de correspondent en de heer P. Fraanje, en als plaatsvervangers A. v. cl. Sloot en R. Verschelling. De heer De Jager leverde een bijdrage, getiteld „Mozes, Is raël en het tegenwoordige geslacht", 't- welk aanleiding gaf tot zeer aangename gedachtenwisseling. De heer Rouw werd dank gezegd voor den arbeid voor het houden der collecte voor den kerkbouw. Besloten werd a.s. winter D-.V. een spreker te doen optreden. De heer Lit- tooij eindigde met dankzegging. Aardeithurn. De familie C. alhier ont ving Zondagavond het droevig bericht, dat haar zoon, die 's morgens per fiets naar België was gereden, te Maldeghem onder dokters behandeling was, daar hij door een onbekende oorzaak tegen een boom was gereden. Dr. de Hullu, wiens hulp in deze zaak werd ingeroepen, kwam tot de treurige ontdekking, dat de zoon door een val of door een slag, een her senschudding had bekomen. De ongeluk kige werd ten spoedigste naar Aardenbiu'g vervoerd. De toestand van den jongeman is zeer ernstig; tot nu toe is hij nog niet bij kennis gekomen. Naar men wil heeft het onderzoek in deze zaak het vermoeden gewekt, da.t een aanranding heeft plaats gehad tus schen Maldeghem en Donck, aan een een zamen weg. 0>N. Z. Crt.") Philippine. Naar het Handelsblad van Antwerpen meldt wordt te Philippine een zekere de Mul vermist, visscher van be roep, die tijdens den oorlog smokkelde, brieven vervoerde en spionnagedienst ver richtte zoo wel voor de Duitschers als ivoor de tegenpartij. O.a. wist hij den on derpastoor de Cleateq uit Gent bij de Duitschers aan te klagen wegens spion- nage en volgde daarop de fusileering van dezen geestelijke. Later werd de Mul bij verstek door het assissenhof van Oost- Vlaanderen ter dood veroordeeld. Of de Mul verongelukt is of door andere smok kelaars, die meenen dat hij te veel van hen weet, is uit den weg geruimd, is nog niet vastgesteld. Het blad voegt er aan toe, dat de Nederlandsche politie naai de Mul zoekt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Spannum W. J. de Wilde te Burum; te Grijpskerke (toezegging) J. Os&ewaarde te Overdinkel. Aangenomen naar Holwerd door H. T. A. J. Westrik te Peperga. Gerfef. Kerken. Beroepen te Maasland A. Thielen te Axel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2