Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd ïieuws. Telegrammen. Marktberichten. Financieele Berichten. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Ingezonden Stokken. - Geslaagd voor het stuurliedenexa- men te 's Gfti venhage groots vaart le stuurman de .heeren N. Ruijter en I H. Mulder Drenth; 2e. P. A. Kloppert en P. P. de Jongh; 3e I. L. Popipenga, S. v. d. Merj en A. Nieïynck. Tot onderwijzer aan een Chr. school te Noordwijk aan Zee ïs benoemd mej. J. Boone te Heerlen en tot onderwijzer te Rijsoord dhr. J. Lokeiise te Tholen. De afd. Walcheren van de Vereen, v. Chr. Ondertvifzerg enz. hield Zaterdagmid dag haar vergadering in de Ohr. Kweek school te Middelburg. Na, do gebruikelijke opening en behandeling, van enkele inge komen stukken werd in den breed© be sproken de concept-instructie vo'o;r de on derwijzers, opgesteld door het hoofdbe- stuiU' der vei'eeniging. Een gezellige maal tijd volgde hierop', waarbij op voorstel van een der deden besloten werd een tele gram van gelukwensch te zenden aan het oud-lid der afdeeling Dir Z 'W. Sneller te 's Gravenhage met diens benoeming tot prof. aan de Handclshooges'chool te Rot terdam. Middelburg. Het onderwijzersgezelschap Walcheren" vergaderde Zaterdagmiddag in het Schuttershof. Van den heer A. E. v. Ddshoek was een schrijven ingekomen, dat hij wegens zijn vertrek naar Zutphen bedankte als voorzitter. Na een kleine reglementswijziging werd besloten in de volgende vergadering een. voorzitter te benoemen. De heer R. v. d. AVelle hield een lezing over „Een vreemde ontmoeting", zijnde het verhaal van een reis onder leiding van Willem Bontjes in de onderwereld door (een zevental krachten, waar Hollandsche schoolmeesters werden gestraft voor het uitdenken van allerlei onpractisch'e, onzin nige rekenkundige vraagstukken over kis ten met tusschensc'hotten, vaten met lcra.- nen, kloksommen enz. enz. 'Op1 humoristi sche wijze wcrtl door den spir. deze reis beschreven en hekelde aldus het nutte- looze werk van hen, die dergelijke vraag stukken bedenken of opgeven. Al was niet de geheele vergadering vol komen eenstemmig bij de beoördeeling van dergelijk rekenwerk, toch was zij het met de strekking der lezing roerend eens. Kmbbendijke. Vrijdagavond was het in de 0. L. S. alhieï alweer een Ouderavond. Ondanks de vele zieken in do gemeente was de opkomst goed, een zeventigtal vaders en moeders waren aanwezig, ter wijl ook het personeel tegenwoordig was, alsmede de betrokken schoolopziener. Ook het college van B. en W. was vertegen woordigd. Het groote lokaal zag er weder gezellig uit. D© witkalkige muren waren behangen met de serie ges' hieden'spla'en van De Jongh en Wagenvoort. De -voorzitter der oudercommissie, de heer M. Wabeke, riep allen een welkom toe en gaf daarop- de leiding aan het hoofd der school, dhr. Nieuwenhuijsen. Dezo stelde allereerst a.an Üe orde de verkiezing van drie leden der commissie w-egens periodieke aftreding. De aftreden den werden met overgroot© meerderheid herkozen. Daarop hield mej. Simlmermians, directrice der vakschool vooir meisjes te Goes, een referaat over „Vakonderwijs voor meisjes" In -een helder betoog deed deze uitkomen, hoe de tijd ook steeds meeir vergt van de vrouw en de moeder en dus ook het meisje meer dan vroe ger moet toegerust zijn, om met kans op .succes het leven te kunnen ingaan. De hee'r Jac. Welleman droeg toen voor het bekende „Kindertwaalfuurtje" van Heijörmans, dat onder ademlooze stilte werd aangehoord. Het hoofd der school gaf een duidelijke uiteenzetting van de gewijzigde leerplichtwet en lichtte een en ander op- het bord toe. Dit lotte eenige gedachtenwisseling uit. De heer Tollenaar, onderwijzer, droeg voor „Een moeilijk ge val", van Jan Ligtha'rt, dat eveneens met volle aandacht wérd gevolgd. Ondertus- schen was het ongemerkt laat' geworden, Want de spreekbeurten werden afgewis seld met muziek. Mej. Lina 'Welleman en de heer .Frelier, onderwijzer, speelden viool en werden, daarbij opi de piano' be geleid door den heer Welleman. Dat alles onder het nuttigen va.n een kopje choco lademelk. Die heer schoolopziener bracht in welgekozen woorden zijn dank aan allen, die dezen avond opnieuw hadden doen slagen. De ouderavonden behoeven geen mislukking te wezen, dat wordt hier bewezen. Na rondvraag werd daarop deze gezellige bijeenkomst door den voor zitter gesloten. Ned. Woensdag Borssele, vm. en Herv. Kerk. 1 Maart (Biddag), nm. ds. Elenbaas. Ongelukken. Een juffrouw uit 'Tjamsweer, wielke bij het te water raken van de autobus te Groningen ernstig werd 'gewond, is Zaterdagmorgen in het Acade misch Ziekenhuis aldaar overleden. De toestand van haar 30-jarigie dochter uit Farmsum is zorgelijk/ Een ö.jarig fcnaapje is Zaterdagmiddag vanaf een schip, liggende in de Oude Houthaven te Amsterdam, in een onbewaakt oogen- blik te water geraakt en verdronken. Te Gasselte is een 74-jarige landbouwer, 'die bezig was een boom te snoeien, van de ladder gevallen en eenige uren daarna laan de gevolgen overleden. Op het erf van een boerderij te Maartensdijk werd 'bij het afbreken vap een. hooiberg, aan gekocht door een stalhouder uit Houten, de zoon van dezen stalhouder zoodanig door een bergroede aan het hoofd getrof fen, dat hij, na naar de rijksclinieken te Utrecht te zijn vervoerd, in den nacht overleed. Door den sneltrein Amster damHoorn is Don Vrdagavond half zes i nabij het station Ujgeest een spoorweg arbeider overreden en gedood. Oppassen. Een winkelier uit. de pro vincie zendt ons een uitvoerig schrijven, waarin hij mededeelingen doet over kooplieden in linnengoederen en bukskin, die dezelfde prac- tijken uitoefenen als de lieden, waarvoor wij dezer dagen waarschuwden on va'n wiet een lezres, zooals zij schreef, klaarblijkelijk: de] dupe 'werd voor ettelijke honderden guldens- De -manufacturier, die vertelt, dat aeze en dei gelijke heeren herhaaldelijk op verschillende plaatsen in ons ia'nd opduiken, deelt, ter waar schuwing, een slaaltje uit de practijk mede: Als manufacturier, werd ik onlangs Lij ee'n mijner klanten ontboden. Ik spoedde mij er heen in de hoop, zaken te kunnen doen, maar waarvoor had men mij laten komen? Men had dezer dagen met kooplui, als door u be schreven, zaken gedaan, maar zon deze goe deren gaarne weer slijten. Me'n had gekocht drie. coupons voor costuums en een mooie paardedeken voor de somma van f 170. „Maar hoe kon je daar bij was mijn eerste uitroep. „Ja, mijn man (het was op een groote boer derij) had zoo graag de paardedeken. Deze kostte maar f 3 (waarde f 15) maar wij moesten alles bij elkaar koopen en hebben zoodoende deze drie coupons óók moeten koopen. Do koop man vertelde echter, dat hij geregeld met u zakenJdeedt en wij dachten, dat u de goedet'e'n wel weer over zoudt nemen." Hiervan was natuurlijk geen sprake. Ik onder zocht de gekochte goederen en kwam tot de volgende conclusie: coupon 1, waarde' f 12, coupon 2, waarde f 7 en coupon 3, papier weefsel, zoo goed als geen waarde. Ik ging heen en liet mijn klant in het bezit van zijn goodkoope paardedeken inclusief de drie cou pons. Niet steeds vinden deze heerten koopers, maar toch is het aantal van hun slachtoffers on rustbarend hoog." „H.bld." Vechtende korporaals. Vrijdag kregen twee korporaals, verblijf houdende in de aartillerie-kazerne te Leiden, hoog loopendfe twist. Een der militairen trok zijn mes eh bracht daarmede zijn tegenstander ee'n steek in den buik toe. Levensgevaarlijk gewo'nd werd deze naar het hospitaal vervoerd. De dader werd in arrest gesteld. Vreemde spaarpot. Te Wiehr- clen slachtte deze week ©en landbouwer ©en varken, dat maar even 850 pond woog. Toen hij de maag opensneed kwam gen portemoonaie voor den dag met twee biljetten van 1.00 mark, die hij reeds Benige dagen had vermist. vlijtartikelen, in de Prins Hendrikstraat, Zater dagavond i een, éigénaardigeh bezoeker m zijn winkel gekregen, floor de openstaande tuin deur kwam onder angstig getjilp een muschje binnen vliege'n achtervolgd door een grooten roofvogel. In den ijver om zijn prooi machtig te wor.den, vloog het dier met zoo'n vaart door het achterhuis den winkel in, dat het met een smak togen de étalageruit terecht kwam en bedwelmd bleef liggen. Daarvan maakte de heer Sinderarm gebruik om het dipr te vangen. Hij heeft den diere'ntuin van dit vreemdsoortig bezoek in kennis gesteld. In zake den moorderjiaar va'n Kleppersdorf meldt de correspondent (yan de „N. R. Ct." te Berlijn nog nader: Peter Grupen heeft zich dus gisteren weer in de gevangenis van Hirsch- berg gemeld. 'Even plotseling als hij verdwenen, stond hij ook weer op de binnenplaats van de gevangenis, zonder dat iemand begreep, hoe hij daar was gekomen. De man was erg op gewonden en geheel uitgeho'nderd. Eerst wei gerde hij oi* de hem gestelde vragen te antwoorden, maar nadat hij zich wat 'had ver sterkt, verklaarde hij alleen te zijn gevlucht om ie bewijzen, dat hij in staat is uit eigen krachten zijn vrijheid weer te veroveren. Dat Grupen op eigen handje heeft gehaiideld, ge looft ïntusschen niemand. Men meent veeleer, dat het plan voo rzijn vlucht zorgvuldig was voorbereid, maai" dat er op het laatste oogenblik toen Grupen reeds in vrijheid was, iets aah het pfan heeft .gehaperd. Misschien heeft hij zijn helpers niet <op de afgesproken plaats ge troffen. Grupen zag toen i'n, dat hij in zijn gevangenisplunje eU zonder een cent op zak wel1 niet heel ver zou geraken, daar bovendieti iedereen hem, daar hij één arm mist, onmiddel lijk £ou hebben erkend. Grupen beweprt bij zijn: terugkeer over den gevangenismuur te zijn geklauterd. Onbekende personen hebben hem hierbij geholpen. Hij weigert hun name'n te aromen. De Leidsche recherche hleeft aange houden een koipo aal, die zich te Leiden heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden horloge en ketting en een gouden armband, ten nadeele van een stu dent, op wiens kamer "hij zich bevond. Enkele weken geleiden hiebben onbekende personen in de zaal van de zwemclub te Homberg in beziel Driilscbland een handgranaat gewor pen, waarbij' zeven personen ernstig werden gewond. De Belgische veilig heidsdienst, in samenwerking met dn Dorische autoriteiten, stelde een streng onderzoek in, waaruit bleek, dat de granaat afkomstig wa,s van het Belgische leger. Thans werden twee Belgische be- zettingssoldaten aangehouden, onder verdenking de daidiers van den aan slag te zijn. Dezen legden ©en be kentenis al en verklaarden gehandeld Le hebben onder den invloed van drank. Zij zullen zich voor den krijgs raad te verantwoorden hebben. van de arbeiders van de Siemens werken waren öOOO^tegen en 500 yopr. PRAAG. Naar 05 „Tribfme" "Uit Ostra- wa bericht, is de conferentie tusschen de mijnbezitters en de mijnwerkers zonder resultaat verloopen. Hierdoor is het ge vaar voor eén staking der mijnwerkers weder dreigend geworden. Terwijl de com munisten het onder alle omstandigheden tot staking willen laten komen, nemen de socialistische arbeiders daartegen tot nu toe een afwijzende houding aan. De communisten willen bij deze gelegenheid een algemeene staking teweeg brengen, waartoe door aanhoudende propaganda wordt aangespoord. sico moet dragen en niet gerechtigd is, de schadelijke gevolgen daarvan op an- deréft af te wentelen. De rechtbank heeft beslist, dat de no taris de gelden uitbetaalde als zaakwaar nemer van den kooper en dat hij, nu er ten slotte blijkt in het geheel geen kooper te zijn, ook niemands zaken heeft waarge nomen, hij dus de f 300 geheel onverschul digd heeft betaalt en daar, hetgeen onver schuldigd werd betaald, mag worden terug gevorderd, is de vordering ontvankelijk verklaard en de gedaagde veroordeeld voor de f 300 met rente terug te geven en daarenboven de kosten van het proces te betalen. Te Charliesville is een geval van slaapziekte voorgekomen- Eein bewoner van de stad slaapt thans reeds 6 dagen ach ter elkaar. Bij deze gelegenheid wordt in herinnering gebracht, dat zich in het hos pitaal te Charliesville een oorlogsgewonde bevindt, die thans reeds meer dan een jaar slaapt. Af en toe wordt hij enkele minuten wakloer, gedurende welke oogen- blikken hem voedsel wordt toegediendj, -doch de man bevindt zich dan in zoo- danigen toestand van verdooving, dat hij geen antwoord op de tot hem gerichte dragen kan geven- De moord tie Beerta. J. O-, die verdacht wordt van den moord op Freerk Woltjer, bleef tot Vrijdagmorgen elke schuld ontkennen, meldt het „Nieuwsbl v. h. N." Opperwachtmeester Kort te Finster- jvvolde, wiees hem herhaaldelijk op din gen, in strijd met zijn. verklaringen. 0. zei wel in de nabijheid te zijn geweest van de plaats, waar de moord werd ge pleegd, ook, dat hij in een kap schuur van den heer II. van der Vieen te Beerta in het stroo heeft gelegen, doch van den moord zelf wist hij niets. Vrijdagmorgen kwam zijn vrouw met vijl kinderen O. opzoeken en ze zei hem, bat men haar verdacht m'eer van de zaak te weten, zoodat ook zij vermoedelijk nog >zou worden ingerekend. Hun kinderen zou den dan naar het werkhuis moeten. 0. Werd toen zeer zenuwachtig en bekende, zooals reeds is gemeld, Woltjer te hebben vermoord, doch hij had, volgens zijn zeg gen, gehandeld uit zelfverdediging, wijl Woltjer hem was aangevallen na een vriendschappelijk gesprek in diens woon kamer en na diens uitnoodiging, om sa men de schuur te gaan zien. Het achtergehouden pleeg kind. Dezer dagen hebben we iets mede gedeeld omtrent Mareelle Hymans, een kind van te Keulen woonachtige ouders, dat te Nancy in een Fra'nsche familie wordt achter gehouden, omdat de pleegouders eerst de be taling van 5000 frs (100.000 papieren marke'n) eischen, welke som zij aan het kind hebbe'n ten koste gelegd. Op initiatief van mevrouw vo'n Oheim, een vrouwelijk Rijksdaglid, hebben de vrouwelijke Rijksdagleden een openbare in zameling gfeorganiseerd, om op die wijze het ebdrag bijeen te brengen. Valsche bankbiljetten in Duits chland. Het is tot dusver nog niet mogelijk geweest, de hand te leggen op de vervaardigers der valsche bankbiljetten van 100 200 en 300 gulden, welke te Munche'n en ie Berlijn in omloop zijn gebracht. De politie is er wel achter gekomen, dat een ingénieur uit Berlijn bij deze valsche muntorij is betrokken. De Nederlandsche Bank heeft een beloo'ning van 150.000 Mark uitgeloofd op de opsporing der daders. Een r oo f vogel in de etalage- k a s t. Te Den Haag heeft de heer Sinderarm, eigenaar van bet. magazijn voor Slöjd- eh huis- Graanmarkt Rotterdam. Tarwe, bij tamelijk ruime aanvoer prijshou dend verkocht f 13.75f 14.25. In bij- Zonder geval werd daarboven betaald, afw. van f 13.—f 13.50. Rogge f 12.50-113. Gerst (Chevalier) f 14.50f 15. Haver, iets vaster gestemd f 13,50f 13.75. Klei ne groene of blauwe erwten iets hooger betaald f 22.50f 24.75, afw. van f 16.- f 21.50. Rfuine boonen, klein aanbod hoo ger betaald f 4.3 f 45., alles per 100 Kg. ROTTERDAM. De postzak, die tijdens het vervoer werd ontvreemd, bevatte stuk ken tot, een waarde van f30.000. In Ver band met den diefstal is gearresteerd de 'hulpbesteller J. C. B. De postadministratie looft een beloonin'g uit aan dengene, wienö aanwijzingen kunnen leiden tot bet te rugvinden. DiEiN HAAG. Die internationale enquête commissie inzake den ondergang van het Nederlandsche stoomschip „Tubantia" heeft heden uit het paleis van het .perma nente hof van arbitrage voorgelezen rap port de overtuiging gekregen, dat de „Tubantia" op 16 Maart 1916 tot zinken is gebracht, door een torpedo, afgeschoten door een Duitschen onderzieeër. De vraag of de torpedo opzettelijk is afgeschoten of tengevolge van een vergissing van den commandant van den onderzieeër, blijft on opgehelderd. Niet is kunnen worden vastgesteld, dat de ondergang van de „Tabantia" is ver oorzaakt door een torpedo, die is blijven drijven. Ofschoon niet te ontkennen valt, dat een aantal aanwijzigingen ten gunste van dezte mogelijkheid pleiten, kon rde commissie niet komen tot de erkenning dat de ondergang van de „Tubantia" aan andere oorzlaken moet toegeschreven wor den. APELDOORN. Zondagavond werd al hier per auto een man aangebracht, die in een twist in een café zeer ernstig was feestoken; per rijwiel trachtende zich te verwijderen, is hij wegens 't vele bloed verlies ineengezakt en blijven liggen- Een passeerende auto nam hem op en bracht hein thuis. STOCKHOLM. De Zweedsche hulpexpe ditie te Samara heeft de zeer aange name opdracht ontvangen, zorg te dragen voor het distrib'ueeren van een gpoote .zending levensmiddelen, bijeengebracht door de Nederl. regedring en het Nederl. Roode Kruis, waardóór de Zweedsche Hulpexpeditie alleen reeds in slaat zal .zijn 80.000 hongerlijdenden te voeden. AMSTERDAM. Alhier is gisteren over leden Prof. J. V. de Groot O.P. Hij werd in 1848 te Schiedam geboren. HAMBURG. Bij de geheime stemming van de werfarbeiders over het aanbod van de werkgevers stemden in Hamburg 6898 tegen en slechts 112 voor de aan neming van het aanbod. Bij de stemming WEENEN. De Minister van Financiën Dr. Grimon en de Ilofrath Dr. Passauer zijn gisteravond als vertegenwoordigers van Oostenrijk naar Londen vertrokken ter bijwoning van de Financieele Con ferentie van den Volkenbond. Rotterdam, 27 Febr. Aanvoer vette graskalveiren 196,- scha pen en lammeren 268, varkens 2144. Prijzen: koeien f42.50f70; ossen f47.50—f65; kalveren f 0.70—If 1scha pen f 0.35—f 0.40 Lammeren f 20f 28 per stukvarkens' 3537.5 ct. per pond; zouters 3840 ct.. per pond. Vlas. 25650 blauw fl.25—f 1.65; 8G150 geel f 1.35—f 1..60; '12300 wit f 1.10— f 1.30; 300 D. R. f 1.20 14000 Gron. f 1.20 f 1.60. De aanvoer is per K.G. genoteerd- Zaden.- Bruin mosterd f28f27, geel mosterd f 28f 30, koolzaad f 33f 34, karweiziaad f36-f38, lijnzaad blaüw f30 f 32, lijnzaad wit f 20f 22, blauw- m'aanzaad f 70—f 75, kanariezaad f 18— f 19. Aardappelen. Zeeuwscbe Eigenhei mers f 9f 9.50, Spuische Eigenh. f 9.50 f 10, Footers f 6.50—f 7, Red Star f 10— f 10.50, Zeeuwscbe blauwe en bonte f 12 f 12.50, Bravo's f 11.50f 12, Malta 24 25 ct. per K.G. Eieren 1012 ct. Wisselkoersen te Amsterdam. Amsterdam, 27 Febr., 12 uur. Berlijn 1.15—1.16. Berlijn Bank 1.161.17. Brussel 22.60 bieden. Parijs 23.80 biedien. Ponden 11.53. Dollar 2.61—2.611/2. Kronen 45. MIDDELBURG. Huw. aangifte: J. S. Kaptijn 31 j. en F. Hubregtse, 33 j.S. Mijnsbergen 30 j. c-n C. J. de Rijcke, 28 j. Bevallen: A. Ingelse, ,geb. Verspoor, d. C. Potter, geb. Steketee, d.S. C. Mesu; geb. Gfllisse, d. Overleden: I. Puype,' 9 mnd, d. v. A. Puype, geb. de Voogd; L. Wouters', 71 j„ z. v. G. Wouters, geb. van Dixhoorn; J. W. Joziasse 25 'j. jm. ongeh. z. GOES. Overleden: 24, Anna Aletha Kusters, 72 j. vrouw van Cornells van Dijke; 24, Di'na Lauwerens, 72 j. weduwe van Hendrik Gunst; 25, Cornells ICarelse, 86 jaar, weduwnaar van Cornelia de Schipper. Levenloos aangegeven: 26, 'eeh mann. kind van Pieter van Hese on Maria Bruel. SOUBURG. OndertrouwdJacob Nie'uw- dorp, '26 j. jm. en Christina Flips©, j- jd. Bevallen: W. Goedhart, geb. Dellebeke, iz. (Vliss. Crt.) Naar waarnemingen in den ochtend Naar waarnemingen ill den morgen van 27 Februari, verricht door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.4 to Toulouse. Laagste barometerstand 72(3.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond vaii 28 dezer: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind; zwaarbewolkt "of betrokken Regenbuien. Zelfde temperatuur. Een koop'-kwestie. Naar de N. Ri. Ct. meldt, heeft de rechtbank te Tiel uitspraak gedaan in de volgende zaak; Een notaris te Tiel had een hofstede pu bliek te verkoopen. Ze werd ingezet, ei- werden hoogen gesteld en bij definitieve© toeslag werd het goed afgemijnd. De no taris betaalde toen dadelijk f300 aan den man, die de hoogen gesteld had. Later bleek, dat de kooper niet kon betalen. De afmijner zei n.l. namens een ander te hebben gehandeld, die ander ontkende daartoe opdracht te hebben gegeven en hij ziels was onvermogend. Nu vroeg de notaris zijn reeds betaalde f 300 terug, doch de hooger weigerde daaraan te voldoen. Hij redeneerde, dat de notaris in geen geval voor zichzelve had betaald en dat dus, ware er van terug vordering sprake, dit door 'den kooper Zelf zou moeten geschieden, dat overigens de notaris het aan zichzelf had te wijten, daar hij dan maar niet dadelijk had moeten gelooven de bewering, dat de afmijner voor den door hem opgegeven persoon handelde of gene niet voor voldoende ge goed had moeten aanzien, dat ieder voor zijn welwillende gelooyigheid zelf de ri (Buiten rerantwoordelijkheid der Redactie). Kamperland, 18 Februari'1922. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stukje onderteekend door J. Leendertse te Kamper land, legen het bericht uit Wissenkerke, waar- Christelijke, zoowel als Neutraio landarbeiders een vergadering hebben belegd, om c.q. het loopend contract, weer voor één jaar te ver lengen, zij het mij vergund, dezen werkgever met onderstaande toelichtingen van antwoord te dionen. Dat het L. verwondert, dat er in den tegen woordigen tijd een optreden is tegen de werk gevers, kan ik hem van harte toestemmen, maar dat U zulks totaal afkeurt, moet ik het tegenovergestelde daarvan zeggen, waht in lipt zelfde bericht staat, dat de werkgevers van W. het loon van 10 tot 30 pCt willen verlagen, wat U zeer waarschijnlijk hebt over het hoofd gezien, en als ik mij nu 'niet vergis, kan deze loonsverlaging ook uw goedkeuring wegdragen, want uw boekhouding bewijst immers, dat een uwer arbeiders nog aanmerkelijk meer he^eft verdiend, in het verloopen jaar daii f 900. Nu verstaat u misschien ouder een arbeider, één die zijn lichaam, vooral bij aangenomen werk. niet behoorlijk weet te regelen, maar zich afmoordt; dit is nu m.i. geen regel wat ■u voor mag houden, en had u als toelichting over deze verdienste', er zeker bij' moeten voegen, om de lezers een zuiver denkbeeld te geven; het gemiddelde was beter op zijn plaats geweest, en dan zou dit bedrag zeker wel wat gewijzigd kunnen worden, want u hebt toch nog meer werkkrachten als boven aangehaald voorbeeld en hoe staat het daar mee' Hebben die ook dit bedrag overschreden? Ik betwijfel het, vooral, daar werken in z.g.n. daggeld te K. 25 cent per dag lager is ge weest dan te W. Dan hebt u het menschwaardig bestaan vaii een landarbeider aangestipt, eh als voorbeeld daarvoor aangevoerd een gezinshoofd, werke'nde met meerder© personen, en als tegenstelling een landbouwer die van dit voorrecht ver stoken is, en alleen staat voor zfj'n bedrijf en ook moet, of beter gezegd wil werken. Onder een menschwaardig bcstaa'n versta ik niet., zooals u aangeeft, liet geven va'n meerdere krachten uit één gezin i'n een zeker bedrijf, maar wel dat het gezinshoofd, zooals terecht op deze vergadering werd voorgehouden, diilgene als loon verdient om eén middelmatig gezin naar behooren op peil te houdén, in den stand waarin God hem geplaatst heeft, oogenschouw nemende, de belahgen der be drijven waarin hij werkzaam is. U zult mij toch wel toe moeten stemmen, als het eenmaal zoover komt, dat oen gezins hoofd in het genot wordt gesteld, als hij op leeftijd gekomen is, eenige vergoeding va'n zijn kinderen terug te mogen ontvangen, voor datgene, waai hij m vroeger jaren heeft moete'n. ontberen, dat zulks voör geéti groiid is. waarop u het inkomen van ee'n gezinshoofd op mag regelen, in tegenstelling zjjn er zelfs enkele werkgevers, die een arbeider, als hij* in het genot gesteld wordt van re'nte op zijn 65 jarigen 'leeftijd, hun vastgestelde seizoeni- loon niet verkorten, ëh teruggebracht met de verdienste van een vrouw, hlettegenstaandfr zulk een arbeider jaren lang zij'n krachten heeft besteed aan het bedrijf, en dat in ménig geval zijn krachten nog wel va'n dien aard zijn, dat deze korting, met vrijstelling vaiil zegel', vooral bij daggeldwerk overbodig is. Ook hoefl hij vergeten aan te stippen, dat er werkgevers zijn te W., volgens het bericht, die hun vaste aroeiders hebben ontslagén om reden van weersgesteldheid, is dit ook gepn argument voor optreden van werknemers tegen werkgevers. Want zulke werkgevers hebbjein alles in het werk gesteld om hun gewassen zoo spoedig mogelijk van de hand te doen en n.u kan er hiets aan de weersgesteldheid ver anderen, wat buiten werken belemmert, of deze arbeiders worden naar huis gezonde'n. Neen L., ik zie ook in het vooruitzicht, daling van levenswijze voor de'u landbouwer- werkgever, want de tijd is voorbij1 dat een landbouwer maar te vragen had, voor zijn vee enz., en het werd hem gegeven. Gelukkig, KI at er nog werkgevers zijn in dén landbouw, die een ander inzicht hebben, die wel degelijk overtuigd zijn, dat hun arbeiedrs onder hun bedrijf thuis behooren, wat zijl dikwijls omzetten fan .daden, maar dit zij'n doorgaans „stillen in deh lande", die niet dade lijk zich ergeren aan een coura'ntenberichtje. Het viel mij: op, dat u, waar u eenerzijdsi een daad der werknemers afkeurt, anderzijds hun aanspoort stelling te hemen door orga nisatie tegen ambachtslui, winkeliers, die zeker niet u, maar de landarbeiders op kosten jageh, vanwege de kooge loonon; Spijtig dat u er hiet meer genoemd hebt, anders hadden er mis schien ook ambtenaren, o'nderwijzers, enz. onder gesorteerd, waar niet alleen u, maar ook de arbeiders, aan moeten betalen, door het vol doen van |hun'ne opgelegde belastingen. Ik kan zeer goed begrijpen, dat de door u aan- gehaalden een prikkel in uw oog zij'n, daar vooral eerstgenoemden in deze tijdén een kleine levensverruiming genieten, in tegenstelling van enkele jaren terug, toen zij met aanmerkelijk langer werken als een landarbeider, aanmerke lijk minder inkomen haddén dan deze, niefc tegenstaande er 3 leerjaren te boek staa'n, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3